موضوعات داغ: - انتخابات رياست - وام قرض الحسنه - انتخابات رياست جمهوري - بازنشستگان تامين اجتماعي - رياست جمهوري - واكسن كرونا - تأمين اجتماعي - تامين اجتماعي - تزريق واكسن كرونا - فرهاد مجيدي - گزارش اپيدميولوژي - پرواز خارجي - حادثه 11 سپتامبر - روند كرونا در ايران - تقيون - كسب مدال - بحران كارگري - جفرسون دژسوس - افراكتي - به شرط زندگي - گلسا پوش يزد - خدمات رايگان بهداشتي - مديركل كتابخانه هاي عمومي همدان

مطالب مرتبط:
بانک مرکزی بزرگترین بدهکار دولت است/ بخشی از کسری بودجه بخاطر سریع نبودن تبدیل منابع ارزی است
استقراض دولت از بانک مرکزی/ دژپسند همچنان انکار می کند!
با وجود تایید رییس بانک مرکزی، وزیر اقتصاد همچنان استقراض دولت از بانک مرکزی را تکذیب می کند
هیأت مذاکره کننده ایرانی وارد وین شد | حضور نمایندگان بانک مرکزی و وزارت نفت در مذاکرات برجام
همتی: گزارش IMF در مورد رقم ذخایر ارزی ایران غلط است/ اطلاعات پول های بلوکه شده در اختیار بانک مرکزی است
-144 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 فروردین 1400 ساعت 20:502021-04-13اقتصادي

نوبخت: بانک مرکزی بزرگترین بدهکار دولت است


رییس سازمان برنامه و بودجه با تاکید بر اینکه بخشی از کسری بودجه بخاطر سریع نبودن تبدیل منابع ارزی به ریالی است، گفت: بانک مرکزی در تبدیل ارز به ریال دچار تاخیر است و به همین دلیل در حال حاضر، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اقتصادی یکتا پرس به نقل از مرکز اطلاع رسانی، روابط عمومی و امور بین الملل سازمان برنامه و بودجه کشور، عصر امروز جلسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در محل سازمان برنامه و بودجه کشور و با حضور دکتر نوبخت برگزار شد.

ارائه سند ملی آمایش سرزمین و گزارشی از بودجه 1400 دو دستور کار این جلسه بود.

محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهور در ابتدای این نشست ضمن خیرمقدم به نمایندگان مجلس تاکید کرد: تا آخرین روز کاری دولت، مجدانه با مجلس و همه ارکان ونهادهای کشور برای بسط همکاری ها وکاهش مشکلات کشور ومردم همکاری خواهیم کرد.

نشست صمیمی امروز نماد و نشان همین همکاری ها است.

در بخش نخست این نشست مهندس امیر امینی رییس امور برنامه ریزی، نظارت و آمایش سرزمین، گزارشی از نحوه تدوین سندملی آمایش ارائه داد.

وی به سیر تطور و تکوین آمایش سرزمین در ایران که دوره نخست آن (دهه 1350) با هدف تمرکززدایی از تهران و توجه به محور غرب به عنوان پیشران توسعه کشور بوده است؛ اشاره کرد و گفت: در دوره دوم (دهه 1360) آمایش سرزمین با توجه به محور شرق در مقابل محور غرب و ایده تشکیل مناطق آزاد، توسعه مکران و ضرورت تأسیس قطب دوم انرژی دنبال شد.

دوره سوم( دهه 1370 و 1380) با تأکید بر توسعه درون زا و برون نگر، توسعه مکران و استفاده کشور از موقعیت منطقه ای و مزیت های کشور ادامه یافت که منجر به تصویب ضوابط ملی آمایش در سال 1383 شد.

در دوره چهارم (دهه 1390) با تشکیل دائمی شورای عالی آمایش سرزمینی در سازمان برنامه و بودجه کشور، جهت گیری های ملی آمایش تصویب و سند ملی آن نیز به تصویب رسید.

امینی با تأکید بر این که آمایش ملی، برنامه ای بلند مدت و راهبردی، برنامه توسعه سرزمینی و رهیافت برنامه هاست؛ افزود: پس از حدود 34 عنوان مطالعه و گزارش در 50 مجلد، 18 گروه مطالعاتی موضوعی و فرابخشی، مشارکت بیش از 250 نفر از صاحب نظران و 200 جلسه و 74000 نفر ساعت، متن سند آمایش سرزمینی تدوین و تصویب شد.

همچنین پس از حدود 1100 جلد مطالعه و گزارش، 13 دانشگاه و پژوهشگاه و 10 مهندسین مشاور، دریافت 86 نامه حاوی درخواست 650 نظر اصلاحی و مشارکتی ترین برنامه مطالعاتی و 542000 نفر- ساعت سند آمایش استان ها نیز تدوین گردید.

این گزارش برای اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس بسیار حائز توجه بود؛ تا آنجا که حمیدرضا حاجی بابایی رییس کمیسیون برنامه و بودجه پیشنهاد داد در نشستی در هفته آینده این گزارش مورد بررسی بیشتر مجلس قرار بگیرد.

دکتر حمید پورمحمدی معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه نیز خطاب به نمایندگان گفت: این بخت فرخنده فرجام شماست که مطالعات آمایش سرزمین در دوره تصدی شما تبدیل به سند آمایش شده و اکنون نیازمند اقتضائات اجرایی است.

وی با اشاره به اینکه در سال های اخیر این موضوع مورد توجه جدی همگان و بویژه ارکان نظام قرار گرفته یادآور شد: سیاست های کلی آمایش سرزمین درسال 1390 توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد.

قانون برنامه ششم توسعه نیز طی مواد 181 تا 184 به امر آمایش سرزمین پرداخته است.

به گفته وی، اگر چه در دوره‎های متوالی مطالعات آمایش سرزمین در کشور انجام شده است؛ اما در این دولت عزم جدی برای مطالعات دقیق تر و بیشتر در سطح ملی و از سوی دیگر مطالعات آمایش سرزمین در همه استان های کشور در سال های اخیر جریان یافت و این مطالعات در تمامی استان ها نیز به اتمام رسید.

در ادامه این جلسه، دکتر حسین رحمتی رییس امور اقتصاد کلان، گزارشی از قانون بودجه 1400 در خصوص واگذاری شرکت ها، اوراق اسلامی دولت، مالیات و عوارض، حقوق گمرکی، عمران و فاضلاب، ارائه داد.

همچنین اعضای کمیسیون برنامه و بودجه در ادامه به طرح سوالاتی درباره تشکیل کمیسیون های اجرای قانون بودجه، ابلاغ احکام و جداول، روند همسان سازی حقوق بازنشستگان، مشکلات صندوق‎های کشاورزی، مولد سازی دارایی‎های دولت، هدفمندی یارانه‎ ها و .

پرداختند.

در این جلسه حمیدرضا حاجی بابایی رییس کمیسیون برنامه وبودجه مجلس شورای اسلامی ضمن برشمردن اهداف این نشست گفت: در سال جاری تا پایان دوره دولت دوازرهم کمیسیون برنامه وبودجه در صدد است با برگزرای سلسه جلسات ونشست هایی با سازمان برنامه و بودجه کشور برای رفع برخی نواقص بودجه سال جاری و نیز فراهم آوردن مقدمات تدوین قانون برنامه هفتم توسعه با استفاده از دیدگاه نمایندگان را دنبال نماید.

سپس دکتر محمدباقر نوبخت در پاسخ به سوالات نمایندگان با بیان اینکه کلیه طرح های عمرانی که قابلیت اتمام تاپایان عمر دولت دوازدهم را دارند احصا شده و منابع مالی آن تامین شده است .

وی همچنین خطاب به نمایندگان اظهار داشت که کلیه طرح های عمرانی باید مجوز کمیسیون ماده 23 را داشته باشند.

وی با اشاره به سفر های استانی خود از بازدید از پروزه های عمرانی در سراسر کشور یاد کرد و افزود: علاوه بر تامین منابع مالی از حسن اجرای آنها نیز اطمینان حاصل می کنیم.

معاون رییس جمهور در واکنش به تقاضای نمایندگان برای صدور دستورالعمل و ابلاغی های بودجه نیز اظهار داشت: ضوابط اجرایی قانون بودجه 1400، افزایش حقوق کارکنان، آیین نامه اوراق و آیین نامه اجرایی تبصره 5 در سازمان برنامه تدوین و فردا در جلسه هیات دولت به تصویب خواهد رسید.

نوبخت همچنین درخصوص 89 هزارمیلیارد بودجه متناسب سازی حقوق بازنشستگان تصریح کرد: احکام باز نشستگان باید بر اساس این مبلغ مصوب صادر شود.

برای این منظور جلساتی با آقایان شریعتمداری و سالاری داشتیم و اقدامات اجرایی در این خصوص انجام خواهد شد .

وی با اشاره به اینکه افزایش حقوق بازنشستگان لشکری وکشوری براساس بند 2 و3 تبصره 12 انجام میشود ادامه داد : این در حالی است که رشد حقوق در سازمان تامین اجتماعی نیازمند تشکیل جلسه شورای عالی در وزارت کار ورفاه اجتماعی است.

براساس قانون بودجه 1400،حداقل دریافتی کارکنان نباید کمتر از 3,5 میلیون تومان باشد .

شورای عالی کار با احتساب حق مسکن ، بن کارگری وحق اولاد ، این مبلغ را به 4 میلیون و صد هزار تومان افزایش داده است .

این در حالی است که حداقل حقوق کارکنان لشکری وکشوری بر اساس مصوبه مجلس در بودجه 1400، نباید کمتر از 3.

5 میلیون تومان باشد.

رییس سازمان برنامه وبودجه کشور در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص متناسب سازی حقوق باز نشستگان به دو مصوبه هیات وزیران درتاریخ 23 تیرماه اول مهرماه سال 99 اشاره کرد.

این مصوبات به فروش سهام برخی شرکت ها برای تامین منابع 50 هزار میلیارد تومان همسان سازی حقوق بازنشستگان(32 هزار میلیارد تومان برای تامین اجتماعی و18 هزار میلیارد تومان برای بازنشستگان لشکری وکشوری) اشاره داشت.

وی تصریح کرد: در حالی که صندوق بازنشستگی لشکری وکشوری تمام 18 هزارمیلیارد تومان را صرف همسان سازسی حقوق باز نشستگان کرد، سازمان تامین اجتماعی فقط9 هزار میلیارد تومان را (30درصد) برای این منظور اختتصاص داد.

برای رفع این مشکل واصلاح بند "و " تبصره 2 قانون بودجه سال 99 لایحه 2 فوریتی به مجلس ارسال کردیم که در دستورکار قرار نگرفت.

رییس سازمان برنامه بودجه کشور در پاسخ به ادعای یکی از نمایندگان مبنی بر استقراض دولت از بانک مرکزی ، خاطر نشان کرد: بنابر گزارش وزیر محترم نفت پول حاصل از صادرات نفت به حساب بانک مرکزی واریز شده اما این بانک در تبدیل ارز به ریال دچار تاخیر است و به همین دلیل در حال حاضر بانک مرکزی بزرگترین بدهکار دولت است.

در شرایطی که دولت اندوخته مالی دربانک مرکزی دارد چه نیاز به چاپ پول است؟ اساسا بخشی از کسری بودجه دولت به همین دلیل است که منابع ارزی سریع به منابع ریالی تبدیل نمی شود.

محسن زنگنه رییس کمیسیون اصلاح ساختار بودجه درپایان این جلسه با اشاره به این که کشور در سال 99 شرایط خوبی نداشت، خطاب به دکتر نوبخت گفت: جای تشکر دارد که در این سال این گونه عمل کردید.

وی علی رغم انتقاداتی به عملکرد بازار بورس کشور خطاب به معاون رییس جمهور گفت: کار ارزشمندی بود که بجای چاپ پول، به سمت فروش اوراق رفتید .

اما باید در عین حال فکری هم به حال مردم در بازار بورس کرد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: سازمان برنامه و بودجه - سازمان برنامه و بودجه کشور - سازمان برنامه - بودجه - کمیسیون برنامه و بودجه مجلس - برنامه - کمیسیون برنامه و بودجه - بانک مرکزی - سازمان - همکاری - کشور - معاون رییس جمهور - نوبخت - نمایندگان مجلس - کمیسیون برنامه - محمدباقر نوبخت - نشست - مجلس - آمایش سرزمین - روابط عمومی - رییس سازمان - مشکلات کشور - گزارش - مرکزی - امروز - کسری بودجه - دکتر نوبخت - رییس جمهور - منابع ارزی - نمایندگان

آخرین اخبار سرویس:
بازنشستگان ابر وزارتخانه، گرفتار یک بی قانونی!

سرمایه بیمه رازی با افزایش 600درصدی به 2200 میلیارد تومان رسید

232 بنای غیرمجاز در اراضی کشاورزی استان قزوین قلع وقمع شد

مقایسه هیوندای اکسنت و تویوتا یاریس

اختلاف وزیر راه با مدیرعامل هما

یزد همچنان صدرنشین کشور در تنوع مواد معدنی

کارنامه مثبت عمرانی دولت در سخت ترین سال اقتصادی

میوه های فصل برای خانواده ها چقدر هزینه دارد؟

بورس با پایان سبز در این هفته بسته شد

آشنایی با دو سامانه «ساتنا» و «پایا»

احتمال رگبار و رعد و برق پراکنده در برخی از نواحی ایلام

بهره مندی منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان از فرصت های قرارداد 25 ساله ایران و چین

برگزاری تور بازدید از پارک فناوری پردیس

هزینه های دولت یک ساله چه قدر رشد کرد؟

بهره برداری از 158 طرح آموزشی در لرستان

کاهش هزینه ها و افزایش بودجه عمرانی در تبریز با اصلاح رویه مدیریتی

توافق اولیه برای سرمایه گذاری 5.3 میلیارد دلاری ایران در افغانستان

خسارت 110 میلیارد دلاری کمبود جهانی تراشه به خودروسازن در سال 2021

ماجرای بیکاری صدهها هزار فارغ التحصیل دانشگاهی

کاهش هزینه ها و افزایش بودجه عمرانی در تبریز با اصلاح رویه مدیریتی

تامین آب شرب و تولید برق دو اولویت مهم در چرداول است

آیا با کاهش نرخ ارز لوازم خانگی ارزان می شود؟

سقوط بیت کوین به زیر 50 هزار دلار

ابتلای بیش از 9 هزار نفر دیگر به کرونا در روسیه

سقوط سنگین بیت کوین و ارزهای دیجیتال

سقوط بیت کوین به زیر 50 هزار دلار

راه هست-26| یازده راهکار که باید برای جبران تلخی ها و ناکارآمدهای تنظیم بازار بکار برد

استقلال بانک مرکزی؛ راهکار مهار نقدینگی در بودجه 1400

نوسان هفتگی دلار؛ شاخص ارزی به کانال 21 بازگشت

میوه های فصل برای خانواده ها چقدر هزینه دارد؟ / گوجه سبز کیلویی 90 هزار تومان!

سهم 18 تا 35 ساله ها از بیکاری چقدر است؟

جمع آوری حدود 14 میلیارد تومان زکات فطره در کرمانشاه

قیمت نفت ریزش کرد

قیمت قطعات داخلی خودرو 25 درصد افزایش یافت

قیمت قطعات داخلی خودرو 25 درصد افزایش یافت

توزیع بیش از 400 بسته کمک مومنانه در آستانه عید فطر

شرایط بازنشستگی روستاییان+ جزییات

ایرانی ها روزانه چه مقدار در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری می کنند

زباله گردی کارگر کارخانه لوله سازی برای خرید شیر خشک /فیلم

پارادوکس استقلال بانک مرکزی و طرح های تکلیفی

روند قیمت ها در بازار سکه و طلا هفته جاری

قیمت طلای جهانی کاهش یافت

رشد اقتصادی مسیر پایدار تقویت ارزش ریال

ایرانی ها روزانه چه مقدار در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری می کنند

ارسال اخطار از اول خرداد برای پرمصرف ها و بدمصرف ها

افزایش اندک قیمت طلا در بازار جهانی

بین 5 تا 6 میلیون چه موبایلی بخریم؟

قرق حدود 7 هکتار از رویشگاه گیاهان دارویی در دشت لار

زندان های کرونایی آمریکا؛ شمار زندانیان مبتلا به بیش از 397 هزار نفر رسید

رشد چشمگیر درآمدهای فولاد امیرکبیر کاشان در سال جهش تولید

خروج ارز از کشور یکی از مفاهیم انحرافی است

قیمت جهانی طلا رشد کرد

وضعیت بیکاری 18 تا 35 ساله ها

بازگشت اعتماد به بازار سرمایه با اجرای مصوبات سران قوا

بسیج سازندگی آذربایجان شرقی 1.7 میلیون بسته معیشتی توزیع کرده است

سومین دوره قرعه کشی جشنواره پذیرندگان پایانه های فروش بانک ایران زمین

استعفای مدیرعامل توزیع برق تهران

ابهامات طلب میلیارد دلاری دولت از بانک مرکزی/سهم صادرات فرآورده های نفتی در هدفمندی یارانه ها کجاست؟

افزایش 59 درصدی حق بیمه نوین در فروردین

55 زندانی جرائم غیرعمد در آذربایجان شرقی آزاد شدند

4 ساعت گفتگو درباره اکچوئری بیمه های اجتماعی و تجاری

قطعات داخلی خودرو گران شد

مهاجرت معکوس به روستا های قم

تقابل خشکسالی و سیل/ خسارت 47 میلیارد تومانی سیل در گناباد

زن همسایه حرف های تحریک کننده ای زد و مرا به خانه اش برد !

با لغو تحریم ها دانش فنی وارد می کنیم

سهم 350 میلیون دلاری بانک ملت در پروژه عظیم پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس

ارائه خدمات واکسیناسیون کرونا به گردشگران کیش با هدف پیشگیری از خروج ارز و رونق گردشگری سلامت

ضرر 20 میلیارد دلاری ایلان ماسک

توزیع 80 بسته معیشتی در شهمیرزاد

درآمد نفتی بلوکه شده ایران 90 میلیارد دلار است

آغاز ارسال اخطار به مشترکان پرمصرف آب تهران از اول خرداد

افزایش فوتی های کرونا در خراسان جنوبی به 868 نفر

ایران خودرو یک تنه جهش تولید را به دوش کشید

آغاز ارسال اخطار به مشترکان پرمصرف آب تهران از اول خرداد

نوبت بندی آب در 85 هزار هکتار از شالیزار های مازندران

24 اردیبهشت ماه با مهمترین اخبار کرونا در استان ها

جزییات افزایش حقوق اساتید براساس طرح همسان سازی

سهم 18 تا 35 ساله ها از بیکاری چقدر است؟

کاهش قطره چکانی قیمت خودرو در بازار

توافق اولیه سرمایه گذاری 5.3 میلیارد دلاری ایران در افغانستان

آینده روابط آمریکا و چین برنامه توسعه تسلا را متوقف کرد

صدها هزار فارغ التصیل دانشگاهی بدون شغل

بازگشت اعتماد و نقدینگی به بورس با اجرای مصوبات سران قوا

پیش بینی گرد و غبار در مناطق غربی، جنوبی و مرکزی خوزستان

جزییات افزایش حقوق اساتید براساس طرح همسان سازی

ترفند هایی برای جداکردن برچسب ها از سطوح

ایران محصولات خود را در افغانستان می کارد؟

اخطار به مشترکان پرمصرف آب از اول خردادماه

چرایی کاهش روزافزون اعتماد مردم به پول ملی

دیده بانی ملخ صحرایی در 5 میلیون هکتار از مراتع سیستان و بلوچستان

میوه های فصل برای خانواده ها چقدر هزینه دارد؟

بشنوید | واکنش نماینده تهران به اتفاقات جلسه ای که گفتند در آن ظریف به مرز سکته رسید

فرصتی که کرونا به کیش داد

تعلیق فروش تسلا با پرداخت بیت کوین

قیمت گذاری دستوری، بزرگ ترین چالش صنعت فولاد

کلزاکاران عجله نکنند

سرمایه گذاری 5.3 میلیارد دلاری ایران در افغانستان

رطوبت کلزا بالا است فعلا برداشت نکنید

برخورد قانونی با 1200 خودروی متخلف در جاده های کرمانشاه

نوبخت: بانک مرکزی بزرگترین بدهکار دولت است

نوبخت: بانک مرکزی بزرگترین بدهکار دولت است