مطالب مرتبط:
قطع دسترسی کاربران در مقاطع حساس در آمریکا/ الزام استفاده از کد ملی دیجیتال در کره جنوبی
کسری بودجه دولت آمریکا باز هم رکورد زد
انتقال 60 داعشی به بزرگترین میدان نفتی سوریه توسط آمریکا
اینستکس و استاکس نت برای آمریکا تفاوتی ندارند
جروزالم پست: هدف از حمله نطنز جلوگیری از فشار ایران روی آمریکا در مذاکرات بود
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 فروردین 1400 ساعت 14:402021-04-13دانش

قطع دسترسی کاربران در مقاطع حساس در آمریکا


یک حقوقدان با اشاره به رفتار کشورهای مختلف برای مدیریت فضای مجازی، معتقد است که اهمال کاری مسئولین اجرایی حوزه ارتباطات، عامل اصلی لجام گسیختگی فعلی فضای مجازی در کشور است.

- یک حقوقدان با اشاره به رفتار کشورهای مختلف برای مدیریت فضای مجازی، معتقد است که اهمال کاری مسئولین اجرایی حوزه ارتباطات، عامل اصلی لجام گسیختگی فعلی فضای مجازی در کشور است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری مهر"، سلمان کونانی جرم شناس و عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی در نشست تخصصی کارشناسی مرکز مطالعات راهبردی ژرفا با تاکید بر اینکه فضای مجازی امروز بدل به واقعیتی انکار ناشدنی در زندگی بشر شده است، گفت: منظور از طرح واژه مدیریت فضای مجازی ، همسو سازی واقعیت های این فضا با هنجارهای دینی و اجتماعی ما برای دسترسی به همه مواهب فضای مجازی فارغ از آسیب های احتمالی است.

وی اهمال کاری مسئولان اجرایی حوزه ارتباطات را عامل اصلی لجام گسیختگی فعلی فضای مجازی در کشور عنوان کرد و گفت: مادامی که مسئول ما به پیام رسان و شبکه اجتماعی غیر بومی رغبت و تعصب دارد، امکان مدیریت این فضا برای وی فراهم نخواهد شد.

کونانی اضافه کرد: به ضرس قاطع می گویم که بیانات رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) بسیار دقیق است و رسانه های فارسی زبان خارج از ایران با شانتاژهای رسانه ای خود، امکان تحت الشعاع قراردادن بیانات ایشان را ندارند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه به رغم تمامی مشکلات، در 10 سال اخیر قوانین مبنایی برای مدیریت فضای مجازی در کشور تصویب نشده است، گفت: برای مثال دستگاه اجرایی اقتصاد دیجیتال را محدود به دستفروشی مجازی می داند، در حالی که بسیاری از فعالان اقتصادی مشروع و غیر مشروع، بدون پرداخت یک ریال مالیات، در حال فعالیت هستند، حاکمیت قوانین مشخصی برای اعمال مدیریت بر این کسب و کارها پیش بینی نکرده است.

این کارشناس با اشاره به رفتار مختلف کشورها در مدیریت فضای مجازی و با تاکید بر اینکه هیچ کشوری نسبت به مدیریت فضای مجازی سرزمین خود، بی تفاوت نیست، خاطرنشان کرد: کشورهای مختلف در عرصه فنی روش های متفاوتی برای اعمال حاکمیت بر فضای مجازی دنبال می کنند، برای مثال چین، روسیه، انگلستان، استرالیا و ایالات متحده با ایجاد سطوح دسترسی مختلف بر اساس مولفه هایی همچون سن و جنسیت به اعمال حاکمیت در این حوزه می پردازند.

قطع دسترسی کاربران در مقاطع حساس در آمریکا وی تاکید کرد: ایالات متحده آمریکا که بسیاری از کشورها اجاره نشین او در اینترنت هستند، قوانین متعددی در حوزه اعمال حاکمیت بر فضای مجازی پیش بینی کرده است.

به عنوان مثال کنگره و سنای آمریکا بر اساس قوانین مصوب سال 2012 خود به رییس جمهور این کشور اجازه دادند که در مقاطع حساس برابر تشخیص خود حتی به طور کامل دسترسی کاربران به شبکه وب را قطع یا محدود کند، جالب است که مردم این کشور بعد از تصویب این قانون، اعتراضی نکردند، تصور می کنم حتی برای چنین مسئله ای آمادگی نیز داشتند.

کونانی ادامه داد: کشور آمریکا در همین خصوص، اینترنت دوگانه را در اختیار شهروندان خود قرار داده تا کاربران با سنین مختلف به محتوای یکسانی دسترسی نداشته باشند.

قوانینی مانند برنامه حمایت از کودکان آنلاین، قانون دسترسی به اینترنت پاک و قانون منضبط سازی اینترنت در مدارس هوشمند آمریکا از جمله قوانینی است که تصریح می کند اگر والدین به کودک خود دسترسی غیر مجاز در فضای مجازی بدهند، دولت فدرال امکان سلب حضانت فرزند آن ها را خواهد داشت.

وی گفت: افکار عمومی ایران بداند که در کشوری مانند ایالات متحده، هیچ شخصی نمی تواند، پیش از دریافت پروانه فعالیت الکترونیکی یک میلیون دنبال کننده اینستاگرامی، تلگرامی یا در هر شبکه اجتماعی دیگری داشته باشد.

این جرم شناس خاطرنشان کرد: آمریکا برای ایجاد دسترسی به پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و تلگرام بیش از 40 مورد پروتکل اجرایی دارد که کاربر باید آن ها را رعایت کند، یکی از این محدودیت ها عدم امکان دسترسی افراد دیپورت شده از آمریکا یا افرادی که اعتبار گذرنامه آن ها کم تر از یکسال است به این شبکه های مجازی است.

همچنین کاربرانی که قصد استفاده از شبکه ها و پیام رسان های اجتماعی را دارند، باید فاقد هرگونه سوءسابقه قضایی در حوزه جرایم سایبری باشند.

به گفته وی، قوانین استفاده از این ابزارها در ایالات متحده، از جمله قانون مسئولیت مدنی ناشی از عضویت در شبکه های اجتماعی به حدی گسترده است که برای بسیاری از کاربران استفاده از امکانات آن در اولویت قرار ندارد.

گسترش شبکه ملی وب در چین وی بارزترین مثال برای مواجهه سایبری دولت ها با اینترنت آمریکایی را رفتار کشور چین با این کشور برشمرد و ادامه داد: چین به موازات استفاده از اینترنت آمریکایی، شبکه ملی وب خود را نیز گسترش داد.

چین به شرطی داده های آمریکایی را در اینترنت ملی خود به اشتراک می گذارد که در وهله اول مطابق با موازین قانونی این کشور باشد، در مرحله بعد در خصوص تبادل آن اطلاعات قرارداد همکاری مشترک داشته باشد، این کشور تا حدی قائل به رعایت این چهارچوب است که حتی ارائه اطلاعات علمی و دانشگاهی منوط به دریافت داده های علمی متقابل از کشور طرف قرارداد می کند.

الزام استفاده از کد ملی دیجیتال در کره جنوبی کونانی با اشاره به نیاز کاربران برای استفاده از خدمات فضای مجازی به کد ملی دیجیتال در کشورهایی مانند کره جنوبی افزود: کدی که هر کاربر فقط با استفاده از آن می تواند وارد این فضا شوند و البته ابزاری است که دولت به وسیله آن، امکان تحت نظارت قرار دادن کلیه فعالیت های سایبری کاربر را دارد، بالعکس کشور ما که حتی مشخص نیست، شخصی که از این فضا استفاده می کند، چه جنسیتی دارد! اجرای طرح مدیریت بازی های رایانه ای در فرانسه این حقوق دادن با تاکید بر اینکه فرانسه یکی از کشورهایی است که راهکارهای متعددی را برای اعمال مدیریت بر فضای مجازی خود به کار می گیرد، افزود: برای مثال طرح مدیریت بازی های رایانه ای یکی از ابزارهای این کشور برای اعمال مدیریت در این فضا است.

فعالان فرهنگی کشور فرانسه اگر بخواهند انیمیشنی تولید کنند، باید از بالاترین مرجع دولتی کشور مجوز بگیرند و آن ها را مجاب کند که اثرش با شعائر فرهنگی این کشور همخوانی دارد.

عصبانت کشورهای حامی امپریالیسم از گفتمان انقلاب این استاد دانشگاه گفت: مسدود سازی و محدود کردن محتوای انقلابی، مانند آنچه درباره صفحه شبکه تلویزیونی پرس تی وی شاهد بودیم، نازل ترین سطح عصبانیت کشورهای حامی امپریالیسم جهانی در مواجهه با گفتمان انقلابی است.

بنابراین باید اذعان کرد که آن ها اجازه بسط گفتمانی غیر از پارادایم فکری خود را در فضای کشور خود نمی دهند.

این یک رفتار دور از انتظار نیست و به طور طبیعی اندیشه لیبرالیسم مخالف بسط گفتمان انقلابی و اسلامی در سطح جهان است.

اینکه بپذیریم دلیل سانسور پیام انقلاب توسط آن ها در احترام به حقوق بشر و امثال آن خلاصه می شود، طنزی خنده دار است.

وی راهکار مقابله مؤثر با این تهدیدات مجازی را اعمال محدودیت نسبت به شبکه های مجازی آمریکایی عنوان کرد و ادامه داد: بسیاری از کشورها در سطح جهان محدودیت های جدی نسبت به شبکه های مجازی آمریکایی و مالکان صهیونیست تبار آن ها وضع کردند که اتفاقاً جهت حفظ امنیت سایبر آن ها نیز مؤثر بوده است.

جمهوری اسلامی ایران نیز این امکان را خواهد داشت که با ابزار قانون، صراحتاً این پیام را به آن ها بدهد که نمی توانند بدون رعایت ضوابط کشور ما وارد جغرافیای سایبری ایران شوند.

کونانی بر لزوم تبیین و تدوین نقشه سایبری ایران تاکید کرد و گفت: همانطور که برای مرزهای سیاسی هر حاکمیتی، نقشه جغرافیایی تعریف می شود، حدود فضای سایبری ایران نیز باید به وسیله نقشه سایبری تبیین شود.

جدی گرفتن مساله مرز سایبری به دنیا پیام امنیت می دهد.

اگر مرزهای سایبری کشور مشخص شده باشند، می توان برای ورود کشورهای دیگر به آن عوارض مشروع دریافت کرد، همانطور که شرکت های هواپیمایی برای عبور از مرز هوایی ایران، عوارض پرداخت می کند، شرکت های ارائه دهنده خدمات فضای مجازی نیز ملزم می شوند که علاوه بر رعایت قوانین ایران، برای استفاده از این فضا به کشور عوارض پرداخت کنند.


کلید واژه ها: فضای مجازی - مجازی - اهمال کاری - کشورهای مختلف - ارتباطات - دانشگاه آزاد اسلامی - مدیریت - عامل اصلی - کشور - حقوقدان - مسئولین - عامل - دسترسی - واقعیت - حوزه - عضو هیأت علمی - دانشگاه آزاد - رفتار - مختلف - اشاره - هیأت علمی - کارشناسی - خبرگزاری - دانشگاه - مطالعات - اجتماعی - مسئولان - کاربران - راهبردی - کونانی

آخرین اخبار سرویس:
آغاز پذیرش دانشجویان در خوابگاه ها از هفته آینده

استخدام 9 عنوان شغلی در فرآیند صنعتی پویا چوب در زنجان

جذب دانشجوی دکترای بدون آزمون برای سالتحصیلی 1401_1400 در دانشگاه صنعتی سهند

استخدام کارشناس علوم آزمایشگاهی در آزمایشگاه ثمین قیطریه در تهران

فیلم| خیرانی که 10 سال پای سفره اطعام مهدوی می نشینند

جذب دانشجوی دکترای بدون آزمون برای سالتحصیلی 1401_1400 در دانشگاه صنعتی سهند

سیدمهدی پناهی عکس| استهلال ماه شوال در اردبیل

برگزاری بیش از 1300 برنامه ذیل پویش ملی در بهشت

آداب و اعمال شب و روز عید فطر

«سرای زندگی» فرصتی در تداوم طرح «پویش» برای اشتغال دانشجویان

تصویر متفاوت از یک دانشجوی زن در محضر رهبری

استخدام سرپرست کارگاه آقا (رشته مهندسی مکانیک) در تهران

استخدام کارشناس علوم آزمایشگاهی در آزمایشگاه اوستا در تهران

تصویری ویژه از دیدار رهبری با دانشجویان| یک دانشجو به همراه نوزادش

قطب نمای کوسه در مهاجرت اقیانوسی!

تصویری متفاوت از یک دانشجو در محضر رهبری

جایزه جوان نوآور ماندگار، ارج نهادن شهیدان و نوآوری اهداف اصلی

پرتاب 130 موشک مقاومت به سمت عسقلان و تل آویو+ فیلم

استخدام نقشه کش صنعتی (رشته مکانیک) در شرکت میراب در تهران

سالانه سکوت 1200 کودک ناشنوا در کشور می شکند

شرایط اخذ 6 واحد درسی به جای پایان نامه کارشناسی ارشد چیست؟/ محدودیت دانش آموختگان در شیوه آموزش محور

استخدام نگهبان در گروه صنعتی پویا (شرکت پارکو) در زنجان

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 22 اردیبهشت

نحوه دریافت گواهی ویرایش نیتیو و ترجمه تخصصی برای مقاله علمی

استخدام نگهبان در گروه صنعتی پویا (شرکت پارکو) در قزوین

استخدام 9 عنوان شغلی در گروه صنعتی پویا (شرکت پارکو) در قزوین

امتیازات پژوهشی شرکت در همایش «علوم انسانی و حکمت اسلامی»

استخدام تراشکار ماهر و مکانیک صنعتی ماهر در شرکت مبتکران صبا در اصفهان

آبروی سحر

نتیجه 219 تست کرونا روزانه در قم مثبت شد

جدیدترین تصاویر از سیاره مشتری با جزییات خیره کننده

تغییر تاریخ امتحانات الکترونیکی پایان ترم دانشگاه پیام نور گیلان + جدول

تشکیل 15 صندوق جسورانه بورسی با مشارکت صندوق نوآوری و شکوفایی

دعوت از دانشجویان علوم پزشکی برای شرکت در مسابقه «سلسبیل»

انتصاب سرپرست دفتر جذب دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی

انعقاد تفاهم نامه همکاری دانشگاه آزاد اسلامی و انجمن ملی خرمای ایران

استقامت فیلمی از بزرگنمایی سنگ های مریخ منتشر کرد

اقدام برای راه اندازی پارک فناوری سلامت علوم پزشکی ایران

بکارگیری روشی نوین برای رفع عیوب ترانسفورماتورهای روغنی

امکان استفاده دانشجویان دانشگاه تهران از نسخه الکترونیکی کتاب های جهاددانشگاهی

امضای تفاهم نامه همکاری میان واحد تهران شمال و مرکز نوآوری پژوهشگاه قوه قضاییه

شناسایی صدای همهمه ای فراتر از منظومه شمسی

تنهایی و انزوا به اندازه سیگار شما را می کشد

تجلیل از برگزیدگان جشنواره فرهیختگان و برترین های دانشگاه آزاد اسلامی تبریز

تأسیس مدارس سما با رویکرد قرآنی در دانشگاه آزاد اسلامی

توزیع بیش از 3 هزار پرس غذا توسط دانشجویان دانشگاه آزاد قزوین

ساخت کوچکترین تراشه قابل تزریق جهان

پرداخت معوقه های اساتید دانشگاه علم و صنعت در سال 1400

جشن گلریزان برای آزادی زندانیان جرائم غیر عمد در اهواز

پادری هوشمند ضدعفونی کننده ساخته شد

اعداد ریاضی شعبده بازان قهاری هستند/ امضای دانشجویان پای معادلات دیفرانسیل

عابدزاده سرپرست دبیرخانه شورای نظارت و هماهنگی سمای آذربایجان شرقی شد

کارمندان کم برخوردار 80 بسته معیشتی دریافت کردند

مرحله پایانی سومین لیگ ملی نوآوری در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می شود

وبینار «پلوتو: از کشف تا اخراج»

امضای تفاهم نامه بین معاونت میراث فرهنگی و دانشگاه مالک اشتر

همایش «اسب کاسپین؛ در سراشیبی انقراض» در دانشگاه گیلان برگزار می شود

کمک 160 میلیون تومانی نیکوکاران برای آزادی زندانیان

رونمایی از نشریه دانشجویی «کیمیاگران» در دانشگاه آزاد شیراز

نخستین فراخوان جذب پژوهشگر پسادکتری مرکز کوانتوم شریف

استخدام مدیر تضمین کیفیت در یوژه پارت آریا در تهران

مراسم تشییع مسعود ولدبیگی

مراسم تشییع عبدالوهاب شهیدی

کمک مالی 150 میلیون دلاری به دانشجویان رشته های مهندسی

مهلت ثبت نام پذیرش بدون آزمون دکتری دانشگاه امیرکبیر تمدید شد

کلاس های مجازی «تجوید و آواشناسی» برگزار می شود

پایان سکوت زندگی 1200 کودک در سال با حمایت هیأت امنای صرفه جویی ارزی

تجمع دانشجویان انقلابی خوزستان در حمایت از مردم مظلوم فلسطین + عکس

ارائه خدمات و طراحی قطعات مورد نیاز صنایع در دانشگاه آزاد خوزستان

نمایندگان دانشجویان در کمیته ناظر بر انجمن های علمی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان انتخاب شدند

ربات ایرانی «سورنا» در جمع 10 ربات برتر دنیا

طراحی پادری هوشمند خشک کننده و ضدعفونی کننده

فروپاشی شوروی، دلیلی برای خیز فناوری در سرزمین تزارها

اجرای طرح سه شنبه های کارآفرینی و راه اندازی مدرسه کار

همایش «حکیمان خراسان؛ از حکیم طوس تا حکیم نیشابور» برگزار می شود

استقامت فیلمی از بزرگنمایی سنگ های مریخ منتشر کرد

مهلت ثبت نام پذیرش بدون آزمون دکتری دانشگاه امیرکبیر تمدید شد

مانتو چهل تیکه و لاکچری الهام حمیدی + عکس

پاسخ به 2 تصور اشتباه در مورد روزه گرفتن/ روزه داری قدرت عضلات را کاهش نمی دهد

عملکرد مثبت صندوق نوآوری و شکوفایی در حمایت از شرکت های دانش بنیان

دانشگاه آزاد اسلامی اقدام تروریستی در مدرسه سیدالشهدا کابل را محکوم کرد

رویدادهای علمی| آیا «استقامت» با خود میکروب به مریخ برده است؟

استِپ آپ؛ طرحی با موضوع سلامت اجتماعی و ورزش

30 مرکز درمانی و دانشگاهی با فناوری های شناختی تجهیز شد

فراخوان جذب و پذیرش شرکت ها و واحد های فناور برای استقرار در منطقه آزاد کیش

همکاری بیش از 300 فارغ التحصیل ایرانی دانشگاه های برتر دنیا با مراکز علمی کشور

پایان سکوت زندگی 1200 کودک در سال

تصاویر جدید از سیاره مشتری

دانشگاه آزاد اسلامی واحد گلپایگان | تسهیلات و امکانات

همایش بین المللی «حکیمان خراسان؛ از حکیم طوس تا حکیم نیشابور» برگزار می شود

افرادی بالای 75 سال خوزستان برای دریافت واکسن کرونا به مراکز بهداشتی مراجعه کنند

دانشجویان مشگین شهری رتبه برتر رویدادملی را کسب کردند

آموزش اصول تنظیم قرارداد

برگزاری شام غریبان شهدای کابل در بابل + عکس

یادواره 60 دانشجوی شهید خراسان شمالی

آداب و اعمال شب و روز عید فطر

دریافت غیرحضوری کارت ورود به جلسه امتحانات نهایی پایه دوازدهم

ثبت نام 1200 دانشجوی دوره دکتری دانشگاه آزاد برای حضور در جلسات پیش دفاع

ضرورت تشکیل شرکت های دانش بنیان در حوزه علوم انسانی و اجتماعی

زمان برگزاری آزمون دکتری تخصصی و پژوهشی سال 1400 تغییر یافت

قطع دسترسی کاربران در مقاطع حساس در آمریکا

قطع دسترسی کاربران در مقاطع حساس در آمریکا