موضوعات داغ: - تامين اجتماعي - بازنشستگان تامين اجتماعي - سيد جلال حسيني - انتخابات رياست جمهوري - دانشگاه آزاد اسلامي - انتخابات رياست - استقلال و پرسپوليس - افزايش حقوق - ارديبهشت 1400 - مستمري بگيران - سريال بوي باران - فاطمه دانشور - روز تولد پوتين - سيد سلمان ذاكر - نماينده زرتشتيان - توافق باشگاه پرسپوليس - رزمايش دريايي - رشيد پور - الشحانيه قطر - پيرغلامان اهل بيت - مركز گسترش سينماي مستند - فوكوشيما - ليگ هندبال روماني

مطالب مرتبط:
مدارس وقفی در اختیار آموزش و پرورش ساماندهی می شود
7 هزار مدرسه وقفی در سطح کشور در اختیار آموزش و پرورش است
تعداد قبول شدگان آزمون استخدامی آموزش و پرورش اعلام شد
نتایج آزمون استخدامی آموزش و پرورش اعلام شد/بیش از 22 هزار نفر پذیرفته شدند
نتیجه آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش اعلام شد
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 فروردین 1400 ساعت 23:352021-04-12سياسي

مدارس وقفی در اختیار آموزش و پرورش از لحاظ درآمد ساماندهی می شود


ایرنا - رییس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه در حال حاضر آموزش و پرورش هفت هزار مدرسه وقفی را در اختیار دارد، گفت: این مدارس از لحاظ درآمد وضعیت مناسبی ندارد و از موقوفه های منفعتی است که این نهاد ساماندهی این موضوع را در دستور کار دارد.

- " یزد - ایرنا - رییس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه در حال حاضر آموزش و پرورش هفت هزار مدرسه وقفی را در اختیار دارد، گفت: این مدارس از لحاظ درآمد وضعیت مناسبی ندارد و از موقوفه های منفعتی است که این نهاد ساماندهی این موضوع را در دستور کار دارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازدوشنبه شب دفتر نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد به ایرنا جت الاسلام مهدی خاموشی در دیدار با آیت الله محمدرضا ناصری افزود: در زمینه موقوفه های منفعتی نیز هدف گذاری نهاد این است که تا پایان امسال سه هزار و 500 میلیارد تومانی درآمد تحقق پیدا کند.

به گفته وی کمیسیون املاک ایجاد شد، اگر موقوفه ای نیاز به تبدیل احسن و فروش دارد، کمیسیون املاک استان مربوطه با نظر کارشناسان تصویب و تصمیم گیری کند که با انجام این کار، درآمد اولیه سازمان افزایش می یابد.

وی درآمد اوقاف سال 99 کشور را هزار و 700 میلیارد تومان ذکر کرد و ادامه داد: این اتفاق با تغییر شرایط اجاره رقم خورد ضمن اینکه زمین های کشاورزی با مشارکت و مضاربه و از این قبیل امور به درآمدزایی رسید و در این ارتباط نیمی از درآمد برای حفظ العین در نظر گرفته شد تا موقوفه آباد و دایر باقی بماند.

وی یادآور شد: سیستم اوقاف باید به سمت تولید برنامه ریزی شود تا بتواند در شرایط تحریم باری از دوش کشور بردارد و این حرکت تاکنون بسیار موفق بود که نمونه آن زمین زراعی 400 هکتاری در تهران بود که 42 سال یک میلیارد و 420 میلیون تومان اجاره پرداخت کردند اما در شش ماهه اول سال گذشته، 6 میلیارد تومان به سیستم وقف پول تزریق کرد و بعد از آن سرمایه گذار پنج میلیارد تومان هزینه کرد تا تولید گندم را در هر هکتار به 10 تن برساند که اتفاق مهمی است.

خاموشی ادامه داد: در استان یزد سال 99 درآمد اوقاف 47 میلیارد و 100 میلیون تومان بود و احتمال اینکه با توجه به ظرفیت های تعاملی کارهای تجاری افزایش یابد، نیز وجود دارد و یزد، می تواند ارقام قابل توجهی سرمایه گذاری کند.

رییس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به نیت واقفان گفت: حدود 800 نیت استحصا شد که برخی از آنها در زیرمجموعه یکدیگر قرار دارد و 14 نیت اصلی استخراج شد که برخی نیات، اجتماعی است و هزار و 880 مرکز درمانی، بیمارستان، درمانگاه موقوفه وجود دارد.

خاموشی بیان کرد: با تعاملی که با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام شد، رفتار موقوفه داری برای درمانگاه، بیمارستان و از این قبیل امور تغییر می کند و شرایط مانند گذشته نخواهد بود که این موضوع در تفاهمنامه مدنظر قرار گرفت .

وی اظهار کرد: نزدیک به 20 هزار داروخانه وقفی مربوط به بیمارستان هاست که از محل درآمد آنها می توان تعداد قابل توجهی عمل جراحی سخت رایگان انجام داد ،اوقاف اکنون به دنبال حرکت در مسیر درمان رایگان مردم کم بضاعت از محل درآمد موقوفه است.

وی در مورد موقوفه های مربوط به حوزه های علمیه هم گفت: مجموع درآمدی که از حوزه ها در اختیار اوقاف است، 27 میلیارد تومان است اوقاف در این زمینه به دنبال برنامه ریزی جدیدی است، زیرا حوزه های علمیه برای خود رسالتی قایل است.

وی تعداد دارالقرآن موقوفه کشور را 457 مورد ذکر کرد و یادآور شد: تعهد فرهنگی اوقاف در قبال مراکز فرهنگی این است که از دریچه اجتماعی وارد شود به نظر می رسد که فعالیت در این زمینه جهش پیدا می کند.

همچنین نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد گفت: به معادن به عنوان انفال خمس تعلق می گیرد و می توان از بخشی از این خمس برای ایجاد موقوفه های جدید استفاده کرد.

آیت الله محمدرضا ناصری یزدی با اشاره به اینکه مدیریت اوقاف نیازمند تدبیر جدی است، اظهارکرد: بسیاری از نیات واقفان امروز قابل اجرا نیست ضمن اینکه اجاره و پذیره ها از گذشته تاکنون تغییراتی کرد ،لازم است با تدابیر جدی و با توجه به مسایل فقهی حوزه وقف رفع شود.

وی عنوان کرد: برای تبدیل به احسن موقوفه نیز باید چاره اندیشی اساسی صورت گیرد تا این قبیل موقوفه ها سر و سامان پیدا کند و از آنها به بهترین نحو ممکن بهره برداری شود.

ناصری بیان کرد: برخی موقوفه ها هم اکنون درآمدزا نیست ،لازم است اقداماتی انجام شود تا موقوفه به درآمدزایی برسد تا هم به نیت واقف عمل شود و هم از محل درآمد آن بتوان موقوفه را دایر و آباد نگه داشت.

امام جمعه یزد با اشاره به اراضی و املاک بلاتکلیف که بدون نیت خاص وقف شد، افزود: برخی موقوفه نیز درآمد ندارد تا از محل آن به نیت واقف عمل شود و صرفا به یک زمین بایر تبدیل شد، لازم است برای اینها و تبدیل به احسن چاره اندیشی شود.

ناصری با اشاره به اینکه نهضتی در سازمان اوقاف و امور شکل گرفت که بهره گیری بهتری از موقوفه انجام شود، اظهار امیدواری کرد که با احیای موقوفه شاهد احیای سنت حسنه وقف در کشور باشیم.

وی با اشاره به پیگیری های انجام شده برای مستقل شدن حوزه های علمیه از دولت و ایجاد درآمد پایدار برای آنها عنوان کرد: پیشنهاد می کنم برخی موقوفه های متروکه و بلااستفاده احیا و از درآمد آنها برای حوزه ها درآمد پایدار ایجاد شود یا از محل درآمد موقوفه، وقف های جدید برای حوزه های علمیه صورت گیرد.

ناصری با اشاره به اینکه احیای موقوفه به اعتبار نیاز دارد، تصریح کرد: با توجه به اینکه معادن از انفال به شمار می رود و با توجه به اینکه بخش خصوصی معادن را استخراج می کند، به آن خمس تعلق می گیرد.

وی افزود: تاکنون به خمس معادن توجهی نشد در حالی که رقم قابل توجهی است و می توان از این محل، موقوفه های جدیدی برای ایجاد منابع پایدار برای حوزه های علمیه ایجاد کرد.

ناصری با ارایه پیشنهادی برای رفع مشکل بیکاری هم عنوان کرد: اگر دولت برای صنعت پوشاک سرمایه گذاری کند، با کمترین میزان سرمایه گذاری و با آموزش و حتی با سرمایه های خُرد مردم می توان این صنعت را توسعه دادو بیکاری را رفع کرد.

وی تاکید کرد: باید ابتدا ذائقه مردم و کیفیت تولید مدنظر قرار گیرد تا بتوان واردات پوشاک را متوقف کرد تا این صنعت به سوددهی بالا برسد.

ناصری عنوان کرد: اگر این صنعت به شکل اصولی و برنامه ریزی شده راه اندازی شود، مشکل بسیاری از خانواده ها و جوانان بیکار به ویژه زنان سرپرست خانوار رفع می شود ضمن اینکه با راه اندازی صنعت پوشاک، صنعت نساجی و حتی کشت پنبه نیز رونق می گیرد.

ناصری پیشنهاد کرد که اوقاف از محل موقوفه بلااستفاده یا موقوفه هایی که از درآمد آن استفاده کامل نمی شود، به این مقوله ورود کند ضمن اینکه می تواند از محل درآمد مازاد موقوفه، برای ایجاد وقف جدید اقدام کند.

یزد حدود 550 معدن دارد که از لحاظ تنوع اندیس های معدنی دومین استان کشور است.


کلید واژه ها: رییس سازمان اوقاف و امور خیریه - سازمان اوقاف و امور خیریه - آموزش و پرورش - اوقاف و امور خیریه - ساماندهی - سازمان اوقاف - رییس سازمان - آیت الله محمدرضا ناصری - درآمد - امور خیریه - موقوفه - دستور کار - نماینده ولی فقیه - آموزش - ایرنا - پرورش - مدارس - هزار - نهاد - سازمان - وقفی - امام جمعه یزد - اوقاف - موضوع - خیریه - مدرسه - دستور - وضعیت - امام جمعه - رییس

آخرین اخبار سرویس:
دانشگاهیان لرستان: حضور مقتدرانه آیت الله رییسی زمینه را برای چرخش وضع موجود به نفع مردم فراهم می کند

سرباز زینت کشور است/تجلیل از سرباز مردم دوست پلیس راهورقزوین

ورامین در وضعیت نارنجی کرونایی قرار گرفت

عکس/ رونمایی از اولین محصول تولید شده واکسن کووایران »برکت«

اجرای طرح نوین مصاحبه شخصیت شناسی و روانشناختی در حوزه علمیه

پایان واکسیناسیون افراد 80 سال به بالا تا فردا

امکان پرداخت زکات فطره از طریق سامانه سخا

دعوت رسمی رییس شورای ائتلاف اصولگرایان از رییسی برای کاندیداتوری

امام: شریعتمداری می تواند از عهده ریاست جمهوری بر بیاید

نماز عید فطر با رعایت شیوه نامه های بهداشتی در مصلی غدیر بهاباد اقامه می شود

واکنش ظریف به شلیک هشدار آمریکایی ها به سوی قایق های ایرانی

رد صلاحیت 10 درصد کاندیداهای حوزه شهری خوزستان / اعلام نتایج اعتراض کاندیداها، امروز

عید فطر و نگاهی به آداب و رسوم طهران قدیم

انتصاب معاون برنامه ریزی راهبردی و توسعه فناوری اطلاعات شرکت ملی پست

اهدای 1000 بسته معیشتی به خانواده های نیازمند خوزستان

راه حل رفع مشکلات فعلی، انتخاب فرد اصلح است

نیروی انتظامی سالانه حدود 100 میلیون خدمت ارائه می دهد

ورودفرمانده نیروی انتظامی به خرم آباد

واکنش ظریف به شلیک تیر هشدار آمریکایی ها به قایق های تندروی سپاه

دعوت رسمی شورای ائتلاف از رییسی برای کاندیداتوری

امضای یادداشت تفاهم بین وزارت فرهنگ عراق و دانشگاه آمریکایی بغداد

رد صلاحیت نامزدهای فاقد مدارک مدنظر شورای نگهبان

اولین زن کاندیدای انتخابات 1400 / عکس

دعوت رسمی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب از رییسی برای کاندیداتوری

سایپای نوین سیاستی برای تولید خودروهای باکیفیت در کشور است

آخرین وضعیت احیای تالاب گاوخونی و زاینده رود

زارع فومنی پس از ثبت نام در انتخابات: به هر فرد ماهانه 3 میلیون یارانه می دهم

تأیید صلاحیت نامزد های شورا های اسلامی باید بر ملاک قانون صورت گیرد

نامزدی که برای ثبت نام با ریموت به وزارت کشور آمد!

حاشیه های روز نخست ثبت نام داوطلبان ریاست جمهوری

کاندیدا نمی شوم

نیما شعبان نژاد در کودکی + عکس

یک فعال اصلاح طلب: «ظریف» قاطعانه حضور در انتخابات را رد کرده است

سرنوشت داوطلبان پاستور به کجا ختم می شود؟

دهقان: دولتم برای شهروندان قدرتمند ایرانی است

سخنگوی جبهه اصلاحات ایران: به اقدام غیر قانونی شورای نگهبان معترض هستیم

رییسی – لاریجانی؛ فینال قطعی انتخابات

زندگی نامه آیت الله عبدالحسین لاری

سایپای نوین سیاستی برای تولید خودروهای باکیفیت و مقاوم در کشور است

دهقان: دولت من دولت شهروندان قدرتمند ایرانی است

هشدار کمیسیون اقتصادی به وزیر اقتصاد درباره انتخابات سهام عدالت

بیانیه جامعه وعاظ انقلابی مبنی بر دعوت و اعلان حمایت از آیت الله رییسی

«علی لاریجانی» احتمالا پنجشنبه برای انتخابات ثبت نام می کند

توزیع 200 تن پیاز بین مددجویان و نیازمندان جنوب شرق استان تهران

واکنش ظریف به شلیک هشدار آمریکایی ها به سوی قایق های ایرانی +عکس

گزارشی از نخستین روز ثبت نام نامزدها/ پاسخ کدخدایی به روحانی+فایل

تقابلی بین وزارت کشور و شورای نگهبان برای ثبت نام انتخابات 1400نیست

اقامه نمازعیدسعیدفطر در صحن امامزاده جعفر(ع) پیشوا

تندروها در ایران در حال قدرت گیری هستند/ نامزد شدن خاتمی بیش تر شبیه یک آرزو به نظر می رسد

ترویج دیدگاه منطقی با فعالیت گفت وگو محور در کلاب هاوس/ خلاء گفت وگو در استان قزوین

شیراز میزبان همایش ملی تحولات نوین در زبان انگلیسی خواهد بود

توزیع 600 سبد غذایی در شهرقدس

افزایش 8 درصدی تعداد صندوقهای شعب اخذ رای

ویدیو/ زارع فومنی: بروید استراحت کنید، از جان این مملکت چه می خواهید!

پیشرفت قابل قبول ساخت واحدهای مسکن ملی استان تهران

تبیین فقهی مسأله رؤیت هلال با چشم مسلح

دولت من بر اساس شایستگی شکل خواهد گرفت

احتمال اینکه جمعه، عید فطر باشد وجود دارد

اقامه نماز عید سعید فطر در یزد به امامت آیت الله ناصری

توزیع 500 هزار بسته معیشتی توسط ستاد اجرایی فرمان امام (ره)

5 کاندیدای اصولگرا به نفع رییسی انصراف خواهند داد

10 پایگاه خبری متخلف در کهگیلویه و بویراحمد شناسایی شد 

واکنش مراجع و علما به جنایت تروریستی در افغانستان

نامه مهم حدادعادل به ابراهیم رییسی+عکس

بیانیه اعلام موجودیت «جمعیت ایران فردا»

سنگ اندازی بر سر راه نامزدی اصلاح طلبان

سوالات مصاحبه استخدامی مشترک فراگیر دستگاه های اجرایی سری دوم

حذف شد / شورای نگهبان چگونگی دریافت مدارک ثبت نام کنندگان را اعلام می کند

برگزاری دوره های سواد رسانه از ضرورت های فعالیت طلاب در فضای مجازی است

واکنش کنایه آمیز ظریف به اقدام اخیر ارتش آمریکا در خلیج فارس

رییسی آمد قالیباف منصرف شد!

رییس شورای شهر مشهد: بمب گذاری کابل نزد وجدانهای آگاه محکوم است

فومنی: آقای رییس جمهور چرا اول عید گفتید مشکلی نیست و مردم را به قتلگاه فرستادید

آزادی تعدادی از زندانیان جرائم غیرعمد با همکاری کارکنان همراه اول

توسعه و ترویج فرهنگ گردشگری مسئولانه در مناطق آزاد کشور

برگزاری مراسم فاتحه شهدای دانش آموز در کابل

واکنش توییتری ظریف به شلیک هشدار آمریکایی ها در خلیج فارس

کدخدایی: منوط کردن تصمیم گیری شورای نگهبان به آمدن و نیامدن یک یا دو فرد، خنده دار است

فرماندار با شیوخ و روسای عشایر عرب آبادان مکاتبه کرد

اصلاح طلبان با کاندیدای نیابتی می آیند؟

مفهوم لغوی بازنشسته

شورای ائتلاف نیروهای انقلاب از رییسی برای حضور در انتخابات دعوت کرد

دعوت رسمی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب از رییسی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری

نماز عید فطر در 40 شهر استان بوشهر اقامه می شود

دهقان: دولت من دولت شهروندان قدرتمند ایرانی است

تداوم مواسات در خراسان رضوی؛50 هزار بسته معیشتی جدید توزیع شد

ترکش های ماجرای فایل صوتی ظریف؛ تفحص از مرکز استراتژیک ریاست جمهوری کلید خورد

ویدئو | تنور انتخابات 1400 داغ شد، البته بیرون از گود! | ماجرای اختلاف دولت و شورای نگهبان

لزوم مراقبت و مدیریت فضای مجازی قزوین در آستانه انتخابات

سرنوشت داوطلبان پاستور به کجا ختم می شود؟

مجله خبری سیزده1400/ وضعیت داوطلبان کاندیداتوری در نظرسنجی ها چگونه است؟

عضو فراکسیون جهش تولید مجلس: سایپای نوین سیاستی برای تولید خودروهای باکیفیت و مقاوم در کشور است

حذفیات کتاب های درسی در شرایط قرمز کرونایی اعلام شد | فایل کامل حذفیات

ایسنا استقبال از شهید مدافع امنیت

تکریم از جامعه ایثارگر وظیفه همه مسئولان است

اطلاعیه بانک سرمایه در خصوص ساعت کار شعب استان هرمزگان

چهره ای متفاوت از مهراوه شریفی نیا + عکس

ادامه بررسی پرونده های پلاک ثبتی باغات پایتخت

25 هزار نفر عوامل اجرایی در برگزاری انتخابات استان بوشهر مشارکت دارند

مردم تهران خدمات دوره قالیباف را فراموش نکرده اند

مدارس وقفی در اختیار آموزش و پرورش از لحاظ درآمد ساماندهی می شود

مدارس وقفی در اختیار آموزش و پرورش از لحاظ درآمد ساماندهی می شود