موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - فرهاد مجيدي - مرحله يك هشتم نهايي جام حذفي - يك هشتم نهايي جام حذفي - جمعيت هلال احمر - تامين اجتماعي - برگزاري حضوري امتحانات - پژوهش و فناوري - دانشگاه آزاد اسلامي - فراز كمالوند - نساء - يگانه - تنگاب - نيروي انتظامي خراسان شمالي - شهر بستان - شبكه تلويزيوني سي ان ان ترك - طومار تورات - شهر آبدان - بازيگران هاليوودي - نشست رياض - مجمع كشورهاي صادركننده گاز (GECF) - قيطريه - بيماري ناشناخته

مطالب مرتبط:
7 هزار مدرسه وقفی در سطح کشور در اختیار آموزش و پرورش است
تعداد قبول شدگان آزمون استخدامی آموزش و پرورش اعلام شد
نتایج آزمون استخدامی آموزش و پرورش اعلام شد/بیش از 22 هزار نفر پذیرفته شدند
نتیجه آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش اعلام شد
اعلام نتایج آزمون استخدامی آموزش و پرورش
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 فروردین 1400 ساعت 23:302021-04-12سياسي

مدارس وقفی در اختیار آموزش و پرورش ساماندهی می شود


ایرنا - رییس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه در حال حاضر آموزش و پرورش هفت هزار مدرسه وقفی کشور را در اختیار دارد گفت: این مدارس از لحاظ درآمد وضعیت مناسبی ندارد و از موقوفه های منفعتی است که این نهاد ساماندهی این موضوع را در دستور کار دارد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازدوشنبه شب دفتر نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد به ایرنا جت الاسلام مهدی خاموشی در دیدار با آیت الله محمدرضا ناصری افزود: در زمینه موقوفه های منفعتی نیز هدف گذاری نهاد این است که تا پایان امسال سه هزار و 500 میلیارد تومانی درآمد تحقق پیدا کند.

به گفته وی کمیسیون املاک ایجاد شد، اگر موقوفه ای نیاز به تبدیل احسن و فروش دارد، کمیسیون املاک استان با نظر کارشناسان تصویب و تصمیم گیری کند.

وی با بیان اینکه با انجام این کار، درآمد اولیه سازمان افزایش می یابد، درآمد اوقاف سال 99 کشور را هزار و 700 میلیارد تومان ذکر کرد.

خاموشی ادامه داد: این اتفاق با تغییر شرایط اجاره رقم خورد ضمن اینکه زمین های کشاورزی با مشارکت و مضاربه و از این قبیل امور به درآمدزایی رسید و در این ارتباط نیمی از درآمد برای حفظ العین در نظر گرفته شد تا موقوفه آباد و دایر باقی بماند.

وی یادآور شد: سیستم اوقاف باید به سمت تولید برنامه ریزی شود تا بتواند در شرایط تحریم باری از دوش کشور بردارد و این حرکت تاکنون بسیار موفق بود که نمونه آن زمین زراعی 400 هکتاری در تهران است که 42 سال یک میلیارد و 420 میلیون تومان اجاره دادند اما در شش ماهه اول سال گذشته، 6 میلیارد تومان به سیستم وقف پول تزریق کرد و بعد از آن سرمایه گذار پنج میلیارد تومان هزینه انجام داد تا تولید گندم را در هر هکتار به 10 تن برساند که اتفاق مهمی است.

خاموشی ادامه داد: در استان یزد سال 99 درآمد اوقاف 47 میلیارد و 100 میلیون تومان بود و احتمال اینکه ظرفیت تعاملی کارهای تجاری افزایش یابد، نیز وجود دارد و یزد، می تواند ارقام قابل توجهی سرمایه گذاری کند.

رییس سازمان اوقاف و امور خیریه عنوان کرد:با اشاره به نیت واقفان گفت: حدود 800 نیت استحصا شد که برخی از آنها در زیرمجموعه یکدیگر قرار دارد و 14 نیت اصلی استخراج شد که برخی نیات، اجتماعی است و هزار و 880 مرکز درمانی، بیمارستان، درمانگاه موقوفه وجود دارد.

خاموشی بیان کرد: با تعاملی که با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام شد، رفتار موقوفه داری برای درمانگاه، بیمارستان و از این قبیل امور تغییر می کند و شرایط مانند گذشته نخواهد بود که این موضوع در تفاهمنامه مدنظر قرار گرفت .

وی اظهار کرد: نزدیک به 20 هزار داروخانه وقفی مربوط به بیمارستان هاست که از محل درآمد آنها می توان تعداد قابل توجهی عمل جراحی سخت را رایگان انجام داد ،اکنون به دنبال حرکت در مسیر درمان رایگان مردم کم بضاعت از محل درآمد موقوفه هستیم.

وی در مورد موقوفه های مربوط به حوزه های علمیه هم گفت: مجموع درآمدی که از حوزه ها در اختیار اوقاف است، 27 میلیارد تومان است اوقاف در این زمینه به دنبال برنامه ریزی جدید است، زیرا حوزه های علمیه برای خود رسالتی قایل است.

وی تعداد دارالقرآن موقوفه کشور را 457 مورد ذکر کرد و یادآور شد: تعهد فرهنگی اوقاف در قبال مراکز فرهنگی این است که از دریچه اجتماعی وارد شود به نظر می رسد که فعالیت در این زمینه جهش پیدا می کند.

همچنین نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد گفت: به معادن به عنوان انفال خمس تعلق می گیرد و می توان از بخشی از این خمس برای ایجاد موقوفه های جدید استفاده کرد.

آیت الله محمدرضا ناصری یزدی با اشاره به اینکه مدیریت اوقاف نیازمند تدبیر جدی است، اظهارکرد: بسیاری از نیات واقفان امروز قابل اجرا نیست ضمن اینکه اجاره و پذیره ها از گذشته تاکنون تغییراتی کرد ،لازم است با تدابیر جدی و با توجه به مسایل فقهی حوزه وقف رفع شود.

وی عنوان کرد: برای تبدیل به احسن موقوفه نیز باید چاره اندیشی اساسی صورت گیرد تا این قبیل موقوفه ها سر و سامان پیدا کند و از آنها به بهترین نحو ممکن بهره برداری شود.

ناصری بیان کرد: برخی موقوفه ها هم اکنون درآمدزا نیست ،لازم است اقداماتی انجام شود تا موقوفه به درآمدزایی برسد تا هم به نیت واقف عمل شود و هم از محل درآمد آن بتوان موقوفه را دایر و آباد نگه داشت.

امام جمعه یزد با اشاره به اراضی و املاک بلاتکلیف که بدون نیت خاص وقف شد، افزود: برخی موقوفه نیز درآمد ندارد تا از محل آن به نیت واقف عمل شود و صرفا به یک زمین بایر تبدیل شد، لازم است برای اینها و تبدیل به احسن چاره اندیشی شود.

ناصری با اشاره به اینکه نهضتی در سازمان اوقاف و امور شکل گرفت که بهره گیری بهتری از موقوفه انجام شود، اظهار امیدواری کرد که با احیای موقوفه شاهد احیای سنت حسنه وقف در کشور باشیم.

وی با اشاره به پیگیری های انجام شده برای مستقل شدن حوزه های علمیه از دولت و ایجاد درآمد پایدار برای آنها عنوان کرد: پیشنهاد می کنم برخی موقوفه های متروکه و بلااستفاده احیا و از درآمد آنها برای حوزه ها درآمد پایدار ایجاد شود یا از محل درآمد موقوفه، وقف های جدید برای حوزه های علمیه صورت گیرد.

ناصری با اشاره به اینکه احیای موقوفه به اعتبار نیاز دارد، تصریح کرد: با توجه به اینکه معادن از انفال به شمار می رود و با توجه به اینکه بخش خصوصی معادن را استخراج می کند، به آن خمس تعلق می گیرد.

وی افزود: تاکنون به خمس معادن توجهی نشد در حالی که رقم قابل توجهی است و می توان از این محل، موقوفه های جدیدی برای ایجاد منابع پایدار برای حوزه های علمیه ایجاد کرد.

ناصری با ارایه پیشنهادی برای رفع مشکل بیکاری هم عنوان کرد: اگر دولت برای صنعت پوشاک سرمایه گذاری کند، با کمترین میزان سرمایه گذاری و با آموزش و حتی با سرمایه های خُرد مردم می توان این صنعت را توسعه دادو بیکاری را رفع کرد.

وی تاکید کرد: باید ابتدا ذائقه مردم و کیفیت تولید مدنظر قرار گیرد تا بتوان واردات پوشاک را متوقف کرد تا این صنعت به سوددهی بالا برسد.

ناصری عنوان کرد: اگر این صنعت به شکل اصولی و برنامه ریزی شده راه اندازی شود، مشکل بسیاری از خانواده ها و جوانان بیکار به ویژه زنان سرپرست خانوار رفع می شود ضمن اینکه با راه اندازی صنعت پوشاک، صنعت نساجی و حتی کشت پنبه نیز رونق می گیرد.

ناصری پیشنهاد کرد که اوقاف از محل موقوفه بلااستفاده یا موقوفه هایی که از درآمد آن استفاده کامل نمی شود، به این مقوله ورود کند ضمن اینکه می تواند از محل درآمد مازاد موقوفه، برای ایجاد وقف جدید اقدام کند.

یزد حدود 550 معدن دارد که از لحاظ تنوع اندیس های معدنی دومین استان کشور است.


کلید واژه ها: رییس سازمان اوقاف و امور خیریه - میلیارد تومان - آموزش و پرورش - سازمان اوقاف و امور خیریه - آیت الله محمدرضا ناصری - درآمد - موقوفه - اوقاف و امور خیریه - ساماندهی - نماینده ولی فقیه - کمیسیون - میلیارد - هزار - سازمان - خاموشی - امام جمعه یزد - سازمان اوقاف - رییس سازمان - اوقاف - تومان - آموزش - ایرنا - املاک - پرورش - مدارس - تصمیم گیری - امور خیریه - کارشناسان - امام جمعه - دستور کار

آخرین اخبار سرویس:
سیدحسن نصرالله مذاکرات وین را موجب عصبانیت اسراییل می داند، شما چطور؟

روزه های حرام

هلال احمر برای مبارزه با کرونا چه کرد؟

عراقچی: ایران ممکن است همکاری با بازرسان آژانس را تمدید کند

امتحانات نهایی دانش آموزان حضوری خواهد بود/ 46 شهر در وضعیت قرمز

بررسی مدیریت منابع آبی دنیا در مناطق مشابه یزد

بیانیه حقوقدانان بسیجی در حمایت از فلسطین

فرضیه سرقت فایل ظریف منتفی است/ یک پروژه انتخاباتی کلید زده اند/غربگرایان می خواهند روسیه در این شرایط مهم از ایران حمایت نکند

کنایه سنگین خرازی به روحانی/ رد صلاحیت شدگان ثبت نام نکنند+فایل

فراخوان پروژه کاری پژوهشی در نهاد کتابخانه های عمومی

حجت الاسلام ثنایی: دفتر تبلیغات اسلامی به صورت عمیق با دین و دینداری گره خورده است

از کجا بفهمیم در واتس اپ بلاک شده ایم؟!

آیین نامه اجاره داری حرفه ای همچنان در دولت در دست بررسی است

دستگیری یکی از عوامل شهادت 2 بسیجی

محبوبیت شخص رییس جمهور زیر 10 درصد است

واگذاری هفت تپه باطل شد

وبینار های تخصصی گرامیداشت روز جهانی قدس در ترکیه

جشنواره دانشجویی رهوا به پویش ملی «دربهشت» پیوست

احتمال ارائه یک لیست واحد توسط جبهه های انقلابی در البرز

راه اندازی تلویزیون اینترنتی برای آموزش حاجی ها

علت شلوغی مراکز معاینه فنی تهران چیست؟

نگاهی به زنان کارآفرین: کسب و کارهای خرد و بخش غیررسمی در ایران

اخبار 18:30 شبکه 5 سیما؛ 18 اردیبهشت

حجت الاسلام مریجی: دفتر تبلیغات اسلامی نیازهای روز جامعه را دنبال می کند

سبک زندگی اسلامی نقش کلیدی در فهم حکیمانه زندگی سالم دارد

رییس قوه قضاییه به استان همدان سفر می کند

واکسیناسیون امدادگران و نجاتگران هلال احمر گلستان آغاز شد

بیانیه حقوقدانان بسیجی در حمایت از سخنان رهبری درباره همه پرسی در فلسطین

گفت وگوی انتخاباتی با کدخدایی

فلسفه نیایش بر دفع ضرر و جلب منفعت استوار است

سرمایه سوزی و سوءمدیریت؛ عصاره کارنامه دولت

دیگر نمی توان حق حضور زنان در عرصه رقابت را سلب کرد

بازتاب بیانات رهبر معظم انقلاب در روز قدس

اهمال در برگزاری شورای آموزش و پرورش شهرستان های استان مرکزی قابل قبول نیست

عراقچی: ایران شاید همکاری با آژانس را تمدید کند

عراقچی: ایران ممکن است همکاری با بازرسان آژانس را تمدید کند

بازید میدانی جمعی از مسئولان از محله انجیرآب گرگان

شکوری راد: آنچه امروز از آن رنج می بریم فقدان وفاق ملی است/ میردامادی: شورای نگهبان مظهر دخالت در انتخابات شده است

ابلاغیه جدید انتخابات ریاست جمهوری؛ شورای نگهبان به دنبال چیست؟

دیدگاه یک نماینده پیشین مجلس درباره منطقه آزاد شدن جاسک

برگزاری مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش آموزان استان اردبیل

آزادی 30 زندانی در کرمانشاه تا پایان ماه رمضان

واکنش دولت نجات ملی به ادعاهای آمریکا درباره صلح در یمن

10 هزار بسته معیشتی سپاه بین خانواده های نیازمند گلستانی توزیع می شود

برگزاری نماز عید فطر با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی در قزوین

بحران منابع انسانی جناح ها/ دست اصلاح طلبان در انتخابات خالی است

نقش «معلم» با توسعه فضای مجازی، برجسته تر شد

سفر در ایام عید فطر ممنوع! +جزییات

10 کتاب موضوعی شهدا در زنجان چاپ می شود

ایجاد انتخابات پرشور در خراسان شمالی وظیفه تمام دستگاه ها است

توزیع 5000 پرس غذای گرم بین نیازمندان نهاوند

سرمایه سوزی و سوءمدیریت؛ کارنامه عملکرد دولت

برگزاری نماز عید فطر در صورت کنترل کرونا در قزوین

لیست مشاغل گروه 1 و 2 کرونا

عربستان و پیشنهاد مذاکره با ایران

نگاهی به تازه های شبکه های اجتماعی امروز

وداع مردم هیچان با دو شهید حافظ امنیت

تجلیل از دو معلم قرآن از سوی بنیاد ملی خیریه رهروان حسنی(ع)

سیدحسن نصرالله مذاکرات وین را موجب عصبانیت اسراییل می داند، شما چطور؟

توزیع 2 هزار بسته معیشتی در قزوین

دستگیری یکی از عوامل شهادت 2 بسیجی در نیکشهر

عراقچی: ایران ممکن است همکاری با بازرسان آژانس را تمدید کند

نماینده ولی فقیه در کردستان: اقتدار توام با رأفت ویژگی پلیس در تراز انقلاب اسلامی است

بالاخره رای هفت تپه صادر شد

راهکارهای عملیاتی برای کاهش جان باختگان جاده ای

سفر های عید فطر ممنوع+فیلم

9 واحد غیرفعال در مهاباد به چرخه تولید بازگشت

وضعیت قرمز کرونایی در آذربایجان غربی به 3 شهرستان کاهش یافت

بازگشت هفت تپه به بیت المال را ‏به کارگران زحمتکشش تبریک می گویم

اجرای طرح ممنوعیت ترددهای بین شهری از سه شنبه فارغ از وضعیت شهرها

شاید ایران همکاری با بازرسان آژانس را تمدید کند

سفر های عید فطر ممنوع

نماز عید سعید فطر در استان قزوین برگزار می شود

شوراها در دوراهی حمایت یا نظارت | اعطا: چرخ دنده های حکمرانی محلی میان شوراها و شهرداری ها تنظیم نیست

خدمات هلال احمر برای جامعه اطلاع رسانی شود

احتمال تمدید همکاری ایران با بازرسان آژانس

حزب مجمع ایثارگران: به گفت و گو و آشتی ملی برگردیم/ این نظام ملک شخصی کسی نیست/ مردم حق دارند که خودشان برای سرنوشتشان تصمیم بگیرند

راستی آزمایی تاریخ در جانوران آدم نما+تصاویر

هجمه علیه شورای نگهبان به بهانه یک مصوبه

همدان؛ مقصد بیست و ششمین سفر استانی رییس قوه قضاییه

دو مادر و یک پدر شهید به فرزندان شهیدشان پیوستند

جزییات بخشودگی بدهی بیمه ای کارفرمایان در سال 1400+جدول سطح بندی جرایم

اقتدار شهید سلیمانی در میدان پشتوانه قدرت دیپلماسی ما بود

تخلف آشکار در برگزاری انتخابات مجامع سرمایه گذاری سهام عدالت استان ها/ مجمع دولتی انتخاب مردم نیست

مدیر کل دفتر حفاظت و احیای تالاب ها منصوب شد

وضعیت قرمز کرونایی در آذربایجان غربی به 3 شهرستان کاهش یافت

زمان برگزاری آزمون وکالت اعلام شد

عضو کمیسیون انرژی مجلس: آمریکایی ها هنوز قبول نکردند که اول تحریم ها را لغو کنند

فعالیت مشاغل گروه های دو در شهر های قرمز هرمزگان

« Esoral » مجوزی از سازمان غذا و دارو ندارد

سردار نقدی: خدمتگزاری گروه های جهادی در شرایط کرونایی برگ زرین دیگری را رقم زد

انتقاد شورای عالی دولت لیبی از دخالت کشورهای غربی در امور این کشور

تکریم خانواده شهید «عیسی شالکویی» در برنامه «مهرآیین»

ایجاد منطقه آزاد سیستان تصویب شد

اجازه نمی دهیم پولدار ها زودتر واکسن بزنند

کتابت 6 قرآن با تلفیق خطوط

گناهی که هیچ کفاره ای ندارد

پاسخ نهاد کتابخانه های عمومی به مصاحبه حجت الاسلام پژمانفر نماینده مجلس

درخواست اعضای فراکسیون زنان مجلس به رییس دستگاه قضا برای عفو زندانیان زن

تازه های شبکه یک تلویزیون؛ از سری جدید فرمول یک تا برنامه های انتخاباتی

مدارس وقفی در اختیار آموزش و پرورش ساماندهی می شود

مدارس وقفی در اختیار آموزش و پرورش ساماندهی می شود