موضوعات داغ: - رئال مادريد - سهراب مرادي - منچستريونايتد - خداداد عزيزي - دانشگاه آزاد - استراماچوني - بازي منچستريونايتد - پيامبر اعظم - رژيم صهيونيستي - فوتبال ايران - سيد محمدغرضي - فوتباليست آلماني - دانشگاه آزاد واحد تهران مركز - نرخ تسعير ارز - لوشامپيونه - تيم فوتبال پيشكسوتان استقلال - سپاه امام علي بن ابيطالب - سياره مشتري - ليگ دسته يك هندبال - كاهش اختيارات جنگي ترامپ - بوركينافاسويي - سرمايه گذاري بخش خصوصي - قلعه ميرزا

مطالب مرتبط:
حقوق دانان مسدودسازی حساب های کاربری بین المللی رسانه ملی را محکوم کردند
عدم مسئولیت پلتفرم های خارجی در کشور/«تولید محتوا» محوری ترین مؤلفه ایجاد ارتباطات اجتماعی در فضای مجازی
آیین تجلیل از مقام معلمان در فضای مجازی برگزار شود
مراسم ماه رمضان با اولویت منازل و استفاده از فضای مجازی
حضور 800 مبلغ فرهنگی در فضای مجازی/ضرورت مقابله با استراتژی های فرهنگی نظام سلطه
-110 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 فروردین 1400 ساعت 22:252021-04-12سياسي

خیزش حقوقدانان علیه مسدودسازی حساب کاربری رسانه ملی در فضای مجازی خارجی


سه هزار نفر از حقوقدانان کشور مسدودسازی حساب های کاربری بین المللی رسانه ملی را محکوم کردند.

- 3000 نفر از حقوقدانان کشور در بیانیه ای با اشاره به نقض فاحش اصول آزادی بیان و جریان آزاد اطلاعات از سوی پلتفرم های خارجی شبکه های اجتماعی، مسدودسازی حساب های کاربری بین المللی رسانه ملی را محکوم کردند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروابط عمومی رسانه ملی، متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:درحالی مدیران شبکه های اجتماعی نظیر؛ فیسبوک، توییتر، اینستاگرام و یوتیوب از پرچمداری خود به عنوان طلایه داران آزادی بیان دم می زنند و آزادی بیان را اصل اساسی در پلتفرم های خود می دانند و خود را قهرمان آزادی بیان معرفی می کنند که روزانه شاهد آنیم که بسیاری از حساب های کاربران در سراسر جهان در شبکه های اجتماعی همچون فیس بوک، دچار محدودیت هایی همچون حذف پست و در درجه نهایی، مسدودسازی و تعلیق دائمی حساب کاربری شده اند.

مارک زاکربرگ، مالک فیس بوک، آزادی بیان را یک اصل بنیادین در هسته اصلی فیس بوک می داند.

وی در سخنرانی در اکتبر 2019 در جورج تاون اعتقاد خود را مبنی بر اینکه دادن صدا برای بیان آزادانه به همه، افراد ناتوان را قدرت می بخشد، بیان کرد و افزود که دادن صدا به مردم برای بیان آزادانه، جامعه را به سمت بهتر شدن می کشاند.

با وجود ادعای آزادی بیان، ظرف سال های اخیر، شرکت های فناوری آمریکایی بار ها دست به اقداماتی علیه رسانه های ایرانی زده اند.

پیرو مسدودسازی غیرقانونی تعداد زیادی از صفحات فارسی در پلتفرم های فیسبوک، گوگل و توییتر و به تبع آن طی ماه های اخیر به مسدود کردن حساب های کاربری متعلق به معاونت برون مرزی سازمان صداوسیما جمهوری اسلامی ایران، اقدام کرده اند.

این محدودسازی ها نقض آشکار آزادی بیان و خلاف اصل جریان آزاد اطلاعات است که از اصل آزادی بیان نشأت می گیرد.

ماده 19 اعلامیه جهانی حقوق بشر مصوب 1948 درباب آزادی بیان چنین مقرر می دارد: هرکس حق آزادی عقیده و بیان دارد.

این حق شامل آزادی حفظ عقاید، مصون از تعرض و جستجو، کسب اظهار اطلاعات و اندیشه ها از هر طریق و بدون توجه به مرز ها می باشد.

و ماده 19 میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به روشنی در راستای ضرورت و بنیادین بودن آزادی بیان و آزادی اطلاعات مقرر می دارد و عبارات هرکس ، اظهار اطلاعات ، از هر طریق و بدون توجه به مرزها به خوبی نمایانگر اهمیت این ماده است.

این ماده با ذکر کلمه هرکس ، هرگونه محدودیتی را در مورد منشاء اطلاعات ممنوع ساخته است.

با به کارگیری واژه ی اطلاعات و اندیشه ها هیچ گونه محدودیتی برای دلخواه بودن اطلاعات ارسالی قائل نشده است.

از عبارت از هر طریق و بدون توجه به مرزها استفاده شده که نه تنها شیوه ی انتقال اطلاعات اهمیتی ندارد، بلکه هیچ قلمرو جغرافیای سیاسی نیز نمی تواند آن را محدود سازد و باید پذیرفت که جریان آزاد اطلاعات از حقوق فردی انسانی و از ضروریات حقوق بشر است.

در اسناد بین المللی حقوق بشر، آزادی بیان صرفا به معنای خاص آن یعنی آزادی سخن گفتن Freedom of Speech به کار نرفته، بلکه مصادیق گوناگونی را تحت الشمول دارد و به عبارت دیگر در معنای اعم آن یعنی Freedom of Expression به کار رفته است و بیان عبارت است از تبلور اندیشه ها، تفکرات و عقاید اشخاص به هر شکل ممکن؛ این گونه تبلور مکنونات ذهنی انسانی می تواند به شکل نوشتن، هنر، سخنرانی کردن و.

تجلی یابد و در پرتو اسناد بین المللی و رویه قضایی بین المللی سعی شده است مصادیق مهم و اصلی آن آشکار گردد.

همچنین دادگاه آمریکایی حقوق بشر در نظر مشورتی به سال 1985 در تفسیر ماده 13 کنوانسیون آمریکایی حقوق بشر، آزادی اطلاعات را به منزله حق بنیادین بشری شناخته است که به اندازه آزادی بیان برای جامعه دموکراتیک ضرورت دارد؛ در ماده 13 تصریح می کند، افراد نه تنها حق آزادی بیان اندیشه های خود را دارند، بلکه حق و آزادی جست و جو، دریافت و انتشار اطلاعات و اندیشه ها را از هر نوع دارند.

آزادی بیان از یک سو مستلزم آن است که هیچ کس با محدودیت یا مانعی خودسرانه در بیان اندیشه های خود مواجه نشود.

در این معنا، آزادی بیان حقی است متعلق به تک تک افراد، از سوی دیگر، بعد دوم آن، حاکی از حق جمعی به دریافت هر نوع اطلاعات و دسترسی به اندیشه های ابراز شده توسط دیگران است.

این در حالی است که سال گذشته نشریه آمریکایی اینترسپت در گزارشی در دسامبر 2017 نوشت که فیسبوک برای حذف صفحات و مطالب برخی از فعالان به دستور دولت آمریکا و مقام های رژیم صهیونیستی عمل می کند.

فیسبوک چندی پیش نیز صد ها حساب کاربری را در فضای مجازی به بهانه انتشار پیام هایی در حمایت از حکومت ایران حذف کرده و در اقدامی مشابه چند ماه پیش اقدام به مسدودسازی صفحه رسمی شبکه العالم کرده است.

فیسبوک، بدون ارائه مستندات عینی و قابل انتساب مدعی شده بود صدا و سیمای ایران از سال 2011 به این سو، برای اثرگذاشتن بر رأی دهندگان در کشور های مختلف از جمله انگلیس و آمریکا و انتشار پیام هایی در حمایت از حکومت ایران از صد ها حساب کاربری جعلی استفاده کرده است.

این حذف حساب های کاربری تنها به کاربران ایرانی محدود نمی شود، بلکه این شبکه ها به بهانه های واهی صدا های مستقلی را که برای آزادی انسان ها تلاش می کنند، مسدود می کنند.

در ادامه لازم به ذکر است هفته نامه نیویورکر در 31 اکتبر 2019 در گزارشی تحت عنوان فیسبوک و دستاویز آزادی بیان اعلام نمود: مارک زاکربرگ، بنیان گذار فیسبوک طی دهه اول تاسیس این پلتفرم مدعی بود که شرکتش همه مرز ها را درهم می شکند و بار ها اعلام کرده بود که این نرم افزار یک ناشر است و هر ناشری مجبور است از آنچه که منتشر می کند، پشتیبانی کرده و در قبال آن مسئول باشد و این مسئولیت هم قانونی بوده و هم اخلاقی است؛ اما واقعیت چیز دیگری است.

شرکتی که او تاسیس کرده اساسا یک شرکت تجاری است و لذا با نظارت بر کار کاربران، رفتار آن ها را اصلاح و دستکاری می کند و اطلاعات آنان را به بالاترین پیشنهاد می فروشد.

وی در جریان مصاحبه با یک خبرنگار که از فیسبوک به عنوان یک شرکت رسانه ای نام برده بود، از عبارت شرکت فناوری استفاده کرد.

خبرنگار در ادامه گفت شما در حال ایجاد مخاطب هستید و این مخاطب را می فروشید.

زاکربرگ در پاسخ صرفا اشاره کرد به محصولاتی که شرکتش تولید می کند تا مردم بتوانند راحت تر اطلاعات خود را به اشتراک بگذارند.

در سپتامبر 2019 بود که کتی هاربات، مدیر سیاستگذاری این شرکت اعلام کرد که فیسبوک طرفدار آزادی بیان است و اینکه در یک دموکراسی مهم است که مردم بتوانند خود سخنان سیاستمداران را بدون پرده بشنوند و ببینند؛ اما این یک دروغ بزرگ است؛ چرا که زاکربرگ بزرگ ترین میکروفون جهان را در دست دارد و آن را در اختیار دروغگویان، اقتدارگرایان و هرکسی که توان اجاره آن را دارد، قرار می دهد.

در واقع سیاست اعلامی فیسبوک منافع مالی برای این شرکت درپی دارد.

این شرکت با تبلیغات گسترده خود را مروج آزادی بیان نشان می دهد به گونه ای که تعدادی از سناتور های آمریکایی به تحسین این شرکت می پردازند، اما در پشت پرده این فضای تبلیغی، منافع مالی بیشماری نهفته است.

فیسبوک در اکتبر 2019 اعلام کرد که یک فضای اختصاصی فراهم شده توسط روزنامه نگاران حرفه ای فراهم می کند تا کاربران بتوانند اخبار با کیفیت بالاتر و از منابع معتبرتر دریافت کنند.

چنین تعریفی از منابع معتبرتر به این معناست که این شرکت است که صرفا تعیین می کند چه منابعی معتبر هستند و چه منابعی نامعتبر و همین یعنی درآمد مالی در قبال معرفی منبعی به عنوان منبع معتبر است.

فیسبوک در ماه های گذشته در چندین وهله برخی اتهامات اثبات نشده صفحات متعلق به کاربران ایرانی را که تنها به حمایت از توافق هسته ای ایران و علیه اشغالگری رژیم صهیونیستی پرداخته اند، حذف کرده است.

این اقدامات در حالی انجام می شوند که فیسبوک و توییتر علی رغم تحقیقات گسترده ای که نشان می دهند ربات های وابسته به عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی در حال انتشار پیام های ضدایرانی هستند، در اقدام برای حذف آن ها سهل انگاری می کند.

این حذف حساب های کاربری تنها به کاربران ایرانی محدود نمی شود، بلکه این پلتفرم ها به بهانه های واهی صدا های مستقلی را که برای آزادی انسان ها تلاش می کنند، مسدود می کنند و این معیار های دوگانه یوتیوب در مواجهه با کاربران- همان طور که رسانه های رسمی آمریکایی به آن اذعان دارند- حاکی از تاثیر پذیری مستقیم این شبکه ها از دولتمردان آمریکایی و صهیونیستی بوده و خلاف ادعای آزادی بیان است.

در خاتمه لازم به ذکر است در مجله آمریکایی آتلانتیک مورخ 22 سپتامبر 2019 آمده است که فیسبوک، اینستاگرام، گوگل و توییتر دائما در حال توسعه سیستم های فیلترینگ و سانسور خود هستند و به تدریج این سیستم ها تکمیل می شوند و فضای مجازی بیش از پیش محدود می شود و در بلند مدت این روند فضای عمومی را به شدت محدود خواهد ساخت و آسیب جدی به آزادی بیان وارد خواهد ساخت؛ چراکه این شرکت ها منافع خود را در اولویت کار های خود قرار داده اند و این منافع با منافع دولت ها و شرکت های تجاری بزرگی که تحت تاثیر سیاست های دولت ها هستند، همگام و همراه است.

دادن اختیار به این شرکت ها به معنای نادیده گرفتن دموکراسی است؛ بنابراین ما حقوقدانان ضمن اعلام این استاندارد های دوگانه و تناقض گویی مدیران شبکه های اجتماعی، از ستاد حقوق بشر و وزارت امور خارجه به عنوان مدافعان حقوق ملت ایران، از شورای حقوق بشر و سازمان ملل متحد به عنوان نهاد های بین المللی صیانت کننده از حقوق بشر، درخواست رسیدگی عاجل برای جلوگیری از اقدامات سانسورکننده و مختل کننده جریان انتشار آزاد اطلاعات را داریم.


کلید واژه ها: شبکه های اجتماعی - آزادی بیان - رسانه ملی - حساب های کاربری - حقوقدانان - بیان - اجتماعی - آزاد - آزادی - رسانه - بین المللی - کاربری - حساب - شبکه - بیانیه - پلتفرم - روابط عمومی - حساب کاربری - محکوم - خارجی - اینستاگرام - فضای مجازی - کشور - هایی - اطلاعات - محدودیت - کاربران - روزانه - مدیران - قهرمان

آخرین اخبار سرویس:
فروشنده خانوم با حقوق

بازاریاب و ویزیتور با پورسانت عالی

نیروی کار ساده خانم یا آقا

کارگر آشنا به کامپیوتر جهت چاپ بنر با جای خواب

استخدام مشاور املاک واقع در قائم مقام

شعبده بازی که با لباس گل آلود برای انتخابات ثبت نام کرد +عکس

کیفیت جاده ­های آذربایجان ­غربی ارزیابی می شود

از مصوبه شورای نگهبان تا فایل صوتی ظریف

پلوسی: امنیت اسراییل، امنیت ملی آمریکا محسوب می شود

انتخاب مطلوب و انتخاب دولتی لایق حکمرانی در مرحله دوّم

استخدام مشاور املاک مبتدی و حرفه ای(انفرادی،گروهی)

استخدام مشاور(خانم،اقا)باتجربه.اشنا و مسلط به محله

مراقب خانم برای سالمند و امور منزل شبانه روزی

استخدام دستیار دندانپزشک

نیازمند نیرو خانم جهت امور منزل

تکمیل کادر رستوران.فقط شهرستان.با جای خواب کمک آشپز

نیازمند به کادر مجرب جهت نصب کاغذ دیواری و لمینت

راه های افزایش مشارکت مردم در انتخابات 28 خرداد

راه های افزایش مشارکت مردم در انتخابات 28 خرداد

مخالفت آمریکا با برگزاری نشست علنی و شورای امنیت

از مصوبه شورای نگهبان تا فایل صوتی ظریف

نگهبان تمام وقت همراه با محل اقامت

استخدام کارگر جهت انبار مواد غذایی

استخدام کارشناس شیمی خانم در شرکت آفتاب رویان آبنوس در تهران

ویدئو / «حرف هایم انتخاباتی نیست؛ مسأله ام گفتمان ملی است»

ویدئو / «حرف هایم انتخاباتی نیست؛ مسأله ام گفتمان ملی است»

تعبیر خواب زرشک

شرایط ادای سوگند

استخدام مشاور املاک مبتدی وحرفه ای

ایده کار گروهی ترجیحا دانش بنیان و تولیدی

استخدام نیرو اداری (بدون سابقه کاری)

پیتزا و ساندویچ زن ماهر نیازمندیم

در مذاکرات وین قرار است کدام برجام احیا شود؟

سفارش به فرستادن هزار مرتبه صلوات در جمعه ها/انتظار «حضرت مهدی(عج)» رسیدن به معرفت است

استخدام آشپز سالن دار نیروی ساده در رستوران

استخدام کارشناس کامپیوتر در یک دفتر خدمات الکترونیک قضایی در خراسان رضوی

تعدادی همکار آقا و خانم در طلاسازی نیازمندیم

استخدام کارشناس امور ملکی

مترجم و ویراستار حرفه ای متون انگلیسی، ترجمه

کارمند اداری

چند خانم جهت همکاری

نیازمند نیروی کار خانم در تولیدی پزشکی

استخدام بلند مدت پرسنل رستوران فرنگی و سنتی

حدیث روز | پاداش قرائت قرآن

آگهی همکاری مشاور در املاک

کارمند خانم اداری

استخدام نظافتچی خانم وآقاهروزکارباکمترین کمیسیون

به یک کمک آشپز جهت کار در تهیه غذا نیازمندیم

آخوندی: حرف هایم انتخاباتی نیست/مسئله ام شکل گیری یک گفتمان ملی است

سرکوب مسلمانان در فرانسه به بهانه برقراری نظم عمومی

آخوندی: حرف هایم انتخاباتی نیست/مسئله ام شکل گیری یک گفتمان ملی است

کار در منزل ادمین اینستاگرام

جذب نیرو خانم دانشجو

نیروی سنگاروگچکار و بنا و سیمان کار نیاز دارم

ویزیتور فروشنده سس رستورانی

راننده پایه 1و2

استخدام 4 عنوان شغلی با بیمه و مزایا در سپهر داریوش شانلی در البرز

کانون فرهنگی آموزش (قلم چی)

یک نفر مسلط به کرل و فتوشاپ و امور چاپی

همه چیز در رابطه با گل «بنفشه آفریقایی»

فروشنده لوازم ارایشی

به یک آشپزوکمک آشپز و چند نیرو خانم وآقا نیازمندیم

استخدام در تمامی رده های سنی و شغلی

آبدارچی ونظافتچی

کار در مشاور املاک..پورسانت

رنج کهنه دستیاران / بررسی خودکشی های اخیر چند رزیدنت

آیا می دانید زبان بدن در خانم ها و آقایان تفاوت دارد

آبمیوه.نیرو.شاگردآقاو خانم

استخدام نیروی فروش گالری لوکس لایت

استخدام نیرو جهت کار طلاسازی(قلم)

جذب دو مشاور جهت مشاوره در امور املاک

تصاویر منتخب نماز عید سعید فطر سراسر کشور

رنج کهنه دستیاران / بررسی خودکشی های اخیر چند رزیدنت

استخدام کارشناس عمران با گرایش خاک و پی در خراسان شمالی

استخدام راننده لیفتراک

چه کسی با لباس سپاه همراه مهرعلیزاده به ستاد انتخابات رفت؟ + عکس

به سه عدد همکار حرفه ای یا نیمه حرفه ای

طراح گرافیست

جذب نمایندگی فروش در شهرستانها

چه بلایی سر ظریف آوردند که بی انگیزه شد؟

علیپور: در تعطیلات عید فطر از هرگونه سفر رفتن و تردد غیرضروری پرهیز شود

تأکید وزیر خارجه اسپانیا بر جایگاه مهم ایران در منطقه

قالیباف در صورت حضور رییسی برای وحدت جریان در انتخابات ثبت نام نمی کند

قالیباف در صورت حضور رییسی ثبت نام نمی کند

چه رفتارهایی ارتباط را تخریب می کند

استخدام سرآشپز فست فود

استخدام مشاور املاک با خوابگاه

استخدام نیروی خدماتی خانم در سالن زیبایی معتبر

استخدام طراح سایت (wordpress) با بیمه و پاداش در ایران نوین کیش در تهران

آگهی استخدام ویزیتور آقا یا خانم

استخدام مدیر انبار آقا با بیمه در دمنده در پاکدشت تهران

آغاز مرحله دوم المپیاد های علمی دانش آموزان از امروز

نماز عید فطر در سراسر جهان

سومین روز ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری

سالن و کلینیک زیبایی رزپایون

وردست چرخکار

نیاز به 2 نفر کار آموز کناف و سقف های کاذب

استخدام کارآموز حسابداری و کارآموز اداری در ایلیا حساب سنجیده روش در تهران

استخدام کارشناس /افسر ایمنی بهداشت (hse) در کارگاه

استخدام فروشنده خانم و اقا

خیزش حقوقدانان علیه مسدودسازی حساب کاربری رسانه ملی در فضای مجازی خارجی

خیزش حقوقدانان علیه مسدودسازی حساب کاربری رسانه ملی در فضای مجازی خارجی