مطالب مرتبط:
هزینه های اقتصادی کلانی به نظام تحمیل می شود
مشکلات فعالان اقتصادی پشت درهای بسته بانک مرکزی مانده و حل نمی شود
عزم تهران و هاوانا برگسترش همکاری ها در زمینه اقتصادی و مبارزه با کرونا
هزینه سرویس پیامکی بانک ها 30 هزار تومان می شود
افزایش پی گیری تخلفات ساختمانی توسط نظام مهندسی
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 فروردین 1400 ساعت 06:052021-04-12اقتصادي

هزینه های اقتصادی کلانی به نظام تحمیل می شود


ایرنا- محمد شریعتمداری در گفت وگو با روزنامه ایران اظهار داشت: درصورت تصویب نشدن این لوایح، ایران نه تنها از نظر اقتصادی منزوی خواهد شد و این در شأن هجدهمین اقتصاد دنیا نیست، - بلکه هزینه خرید کالا یا خدمات و انتقال آنها به کشور نیز به مراتب افزایش خواهد یافت.

روزنامه ایران در گفت وگویی با محمد شریعتی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی آورده است: چهارشنبه گذشته جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام برای بررسی مسأله تصویب یا عدم تصویب لوایح مرتبط با اف.

ای.

تی.

اف لغو شد.

اما یک روز پیش از این جلسه، محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در توییتی خواستار تصویب این لوایح و پیوستن ایران به اف.

ای.

تی.

اف شد.

شریعتمداری در این توییت دو استدلال ارائه کرد؛ نخست اینکه با انتشار تصویر نامه شمس الدین حسینی، وزیر اقتصاد دولت دهم نشان داد که پیوستن به اف.

ای.

تی.

اف مسأله ای فراجناحی و خواست همه دولت ها بوده است، مضاف بر آن، او با تکیه بر تجارب شرکت های زیرمجموعه این وزارتخانه، هزینه انزوای ایران از نظام بانکی جهانی را بالا توصیف کرد.

درباره استدلال ها و دغدغه های وزیر تعاون نسبت به پیوستن به اف.

ای.

تی.

اف و تصویب لوایح باقی مانده، چهارشنبه گذشته در حاشیه دولت با او گفت وگو کردیم.

محمد شریعتمداری معتقد است که درصورت تصویب نشدن این لوایح، ایران نه تنها از نظر اقتصادی منزوی خواهد شد و این در شأن هجدهمین اقتصاد دنیا نیست، بلکه هزینه خرید کالا یا خدمات و انتقال آنها به کشور نیز به مراتب افزایش خواهد یافت.

شما سه شنبه گذشته با انتشار توییتی که حاوی تصویر نامه آقای شمس الدین حسینی، وزیر اقتصاد دولت دهم به مجلس شورای اسلامی بود، اشاره کردید که پیوستن به اف.

ای.

تی.

اف مسأله ای فراتر از این دولت و آن دولت است و درعین حال، گفتید بنا به مشکلاتی که شرکت های زیرمجموعه وزارتخانه شما دارند، پیوستن به این نهاد مالی بین المللی ضروری است.

چرا وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به این نتیجه رسیده است که باید دغدغه خود مبنی بر پیوستن ایران به اف.

ای.

تی.

اف را مطرح کند؟ به طور کلی ضوابط بانکی و اقتصادی تعیین شده از سوی اف.

ای.

تی.

اف به عنوان قواعد بین المللی برای همه نظام های بانکی در دنیا لازم الرعایه است.

اگر کشورها عضو این نظام یا رعایت کننده این مجموعه قواعد شناخته نشوند، در فهرست کشورهای خاکستری یا سیاه نظام بانکداری جهانی قرار می گیرند، به این معنی که شورای بانکداری اف.

ای.

تی.

اف این کشورها یا بانک های این کشورها را در زمره بانک هایی تعریف و تعیین می کند که این کشورها قوانین ذی ربط را تصویب نکردند و از نظر آنان به این معنی است که این کشورها نظام بانکی شفاف ندارند.

بنابر فرض این سازمان، وقتی این قواعد یا ضوابط در این کشورها تصویب نشده و از سوی بانک های آنها اجرا نمی شود، این احتمال وجود دارد که اقتصادهای سیاه مانند قاچاق در آن کشورها وجود داشته باشد.

بنابراین براساس این ضوابط، نظام بانکی بین المللی را می ترسانند یا به آنان نسبت به همکاری با نظام بانکی این کشورها مانند ایران هشدار می دهند.

بنابراین، برای اینکه ایران متهم به داشتن یک اقتصاد سیاه نشود، باید این مجموعه قواعد یا لوایح باقی مانده را تصویب کند؟ البته امروز وضعیت اقتصادی ایران، با توجه به تعامل سازنده ای که مورد تأکید رهبر معظم انقلاب هست و هم از این جهت که در دنیای امروز امکان زندگی منزوی بدون ارتباط با دنیا، لااقل با همسایگان فعال اطراف خودمان وجود ندارد، توجه به این مباحث ضروری است.

ضمن اینکه دیگر امکان اینکه ما پول خرید کالا و خدمات را از طریق غیربانکی منتقل کنیم، آن هم به صورت کاملاً ساده که مطمن شویم پول به دست خریدار یا فروشنده می رسد یا کامل حمل می شود، وجود ندارد.

بنابراین تنها راه ممکن و سالم در عصر حاضر، مسیر مبادلات بین بانکی است.

اگر ما در چنین شرایطی، مسیر دیگری برویم، غیر از مسیری که همه دنیا یا بیش از 180 کشور به مسیر دیگری رفتند و به قاعده ای پیوستند، اگر ما از این مسیر نرویم، استثنا شویم و بگوییم ما یکی، این کار را نمی کنیم، نتیجه این خواهد بود که ما امکان همکاری بانکی با نظام جهانی را پیدا نمی کنیم.

اما مخالفان می گویند نپیوستن به اف.

ای.

تی.

اف هزینه ای برای کشور ندارد و ما می توانیم بدون تصویب این لوایح هم کارهای اقتصادی خود با دنیا را انجام دهیم.

اگر ما کشور خود را از مجموعه قواعد پذیرفته شده نظام بانکی و به این ترتیب از خود نظام بانکی دنیا استثنا کنیم، در این صورت و البته به ناچار، واسطه هایی برای نقل و انتقال های پول بین ایران و جهان پیدا می شوند که صراف ها، مؤسسه های مالی گمنام و بانک های کوچکی که سرمایه آنها اندک است، از آن جمله هستند.

یک ویژگی این مؤسسه ها، صرافی یا بانک های کوچک این است که اگر تحریم شوند یا با آنان برخورد شود، برایشان اهمیت فوق العاده ای ندارد.

لذا اگر ما نتوانیم به صورت سالم و براساس قواعد اف.

ای.

تی.

اف با نظام بانکی دنیا کار کنیم، این قبیل مؤسسات در زمینه نقل و انتقالات مالی منابع کشور مهمی مانند ایران فعال خواهند شد.

آنها برای انجام این کارشان حتماً پول های اضافه تری را از ایران درخواست کرده یا پول های بیشتری را صورت حساب می کنند.

این افزایش هزینه مبادلات در زمان تحریم گاه به 20 درصد هم افزایش یافت.

در کنار این، کسانی که در کشورهای مختلف دنیا به ما کالا می فروشند، از آنجایی که می دانند ما امکان پرداخت نقد و از طریق نظام بانکی به آنان نداریم، چیزی به نام شیوه فروش ویژه به ایران یا به اصطلاح IRANIANTERM مطرح می کنند که مطابق آن قیمت کالای خود را نسبت به یک معامله معمولی، به مراتب افزایش می دهند.

همچنین در کنار فروشنده ها، کسانی که می خواهند کالایی را برای ما حمل کنند نیز به همین ترتیب، می گویند ایرانیان نمی توانند پول خود را به شیوه مطمئن پرداخت کنند، لذا هزینه نقل و انتقال بار و کالا را نیز برای ما افزایش می دهند.

همه اینها در مجموع هزینه قابل ملاحظه اقتصادی را به نظام و به مردم تحمیل می کند.

مضافاً اینکه براساس این شیوه ها گاهی خرید کالا، خرید خدمات یا نقل و انتقال کالا اساساً غیرممکن می شود، یعنی در برخی خریدها که منابع خرید ما سنگین است، اگر نتوانیم از طریق سیستم بانک های جهان اقدام کنیم، عملاً آن خرید غیرممکن می شود.

به عنوان مثال در طرح های توسعه ای ما نیازمند یک مشارکت بین المللی هستیم که فقدان این ارتباط، این مشارکت ها را متوقف می کند.

اینها چیزهایی نیست که از نظر صاحبنظران اقتصادی دور باشد و آنها را نبینند و حتماً از این مشکلات مطلع هستند.

به همین دلیل طی دوران گوناگون، وزرای مختلف، از آقای شمس الدین حسینی (در دولت آقای احمدی نژاد) تا آقای طیب نیا (در دولت آقای روحانی) برای پیوستن به اف.

ای.

تی.

اف تلاش کردند.

برخی ها نگران این هستند که در صورت پیوستن به اف.

ای.

تی.

اف اطلاعات ما به خارج منتقل شود، بویژه اطلاعاتی که از نظر امنیت ملی برای ما مهم است.

ممکن است و می توان تحفظ هایی در نظر گرفت.

به هر حال می توان تبصره ها و موادی برای حمایت از شرایط خودمان، حفظ استقلال و عدم امکان دسترسی آنان به اطلاعاتی که ما نمی خواهیم به آنها دسترسی پیدا کنند پیشنهاد یا عملیاتی کرد.

اما موضوع اصلی که باید به آن توجه کرد انتخاب بین دو گزینه است؛ پیوستن به اقتصاد جهانی یا نپیوستن به اقتصاد جهانی.

حوزه های کاری و عملکرد آقای شریعتمداری از ابتدای انقلاب مشخص است.

این نکته از این رو اهمیت دارد که برخی از مخالفان پیوستن ایران به اف.

ای.

تی.

اف به گونه ای برخورد می کنند که گویی افراد یا وزرای حامی پیوستن ایران به اف.

ای.

تی.

اف خائن هستند یا در بهترین حالت، واقعیت ها را نمی دانند و مخاطرات را نمی بینند.

چطور می شود به رغم همه فشارهایی که برای تصویب نشدن اف.

ای.

تی.

اف وجود ندارد، شما وارد شدید و از تصویب این لوایح حمایت کردید؟ من احساس تکلیف و وظیفه می کنم.

به عنوان یک ایرانی که دل در گرو این ملت دارد و می داند بخشی از مسائلی که امروز به مردم فشار می آورد، ناشی از هزینه های این نوع اتفاقات و مربوط به افزایش هزینه های مبادلات اقتصادی است که باعث می شود کالاها گران تر به دست مردم برسد، وظیفه خود می دانستم در این زمینه ورود کنم.

اما همان طور که گفتم، بسیاری معتقدند اساساً بدون اف.

ای.

تی.

اف هیچ مشکلی برای اقتصاد ایران ایجاد نمی شود.

واقعیت این است که ما همچنان در تأمین بخشی از مواد اولیه مورد نیاز خود برای قراردادن آنها در فرایند تولید و تبدیل به یک کالای نهایی، نیازمند تعامل با دنیا و نیازمند واردات این مواد اولیه هستیم، همان طور که نیازمند صادرات هستیم و باید محصولات خود را بیش از نیاز جمعیت 80 میلیونی کشور تولید کرده، به کشورهای دیگر صادر کنیم تا منابع ارزی کشور را تأمین کنیم و در ادامه، از طریق این منابع ارزی بتوانیم سایر نیازهای خود را تأمین کنیم.

از سوی دیگر، در کنار واردات مواد اولیه از خارج، نیازمند واردات برخی کالاهای واسطه ای و سرمایه ای هم هستیم.

در این صورت، قطع کردن ارتباط بانکی ما با دنیا غیرممکن است.

قطع ارتباط اقتصاد ایران با نظام بانکی دنیا و انزوای ایران بزرگ، با ابعادی که اقتصاد ایران دارد، امر غیرمقدوری است.

مگر می شود کشوری با این ابعاد فعالیت اقتصادی، به عنوان هجدهمین اقتصاد جهان را منزوی نگه داشت؟ حتماً کشور ما باید در تعامل با اقتصاد جهانی کار کند.

از این رو این تکلیف من است.

به عنوان یک کارگزار و به عنوان یک خدمتگزار نظام جمهوری اسلامی ایران، که در جاهای گوناگون فعالیت کرده است، احساس می کنم اگر در این زمینه سکوت کنم، شاید برخی از مؤمنین، رفقا و دوستان بگویند اگر این قضیه اینقدر اهمیت دارد، چرا فلانی درباره آن صحبت نکرد؟ ما برای اینکه بگوییم نظر ما هم همین است، در این زمینه اظهار نظر کردیم.

نظر ما این است که باید با رعایت همه قواعد، اصول و حفظ استقلال جمهوری اسلامی ایران، شرایط مطلوب برای همکاری با اقتصاد بین الملل را فراهم کنیم.

آیا شرکت های زیرمجموعه شما گزارشی داده اند که به دلیل نپیوستن به اف.

ای.

تی.

اف با مشکلاتی در نقل و انتقال پول بین بانک های ایران و بانک های دیگر کشورها مواجه شده ایم؟ امروز کشور ما دچار یک بیماری سه گانه تحریم، کرونا و اخیراً اف.

ای.

تی.

اف است.

سهم هرکدام از این معضلات در عدم نفع ها یا در زیان های وارده به کشور به طور دقیق مشخص نیست.

اما به طور طبیعی هرکدام از اینها، یعنی تحریم یا قرار گرفتن در فهرست سیاه اف.

ای.

تی.

اف مشکلاتی شبیه هم دارد.

به عنوان مثال، وقتی می خواهیم واکسن کرونا وارد کنیم، می بینیم در نقل و انتقال پول با مشکل مواجه می شویم که بخشی از آن به تحریم بازمی گردد، اما همان هایی که امروز به خاطر تحریم با ما کار نمی کنند، به ما می گویند اگر تحریم را هم بردارند و شما هنوز به اف.

ای.

تی.

اف نپیوسته باشید، ما نمی توانیم با شما همکاری کنیم.

همین حالا ما را تهدید می کنند که در صورت نپیوستن به این قواعد و اف.

ای.

تی.

اف با شما کار نخواهیم کرد؛ اما چون ما همچنان مهلت تصویب لوایح را داریم، هنوز آثار واقعی قرار گرفتن در فهرست سیاه اف.

ای.

تی.

اف به طور کامل برای ما ظاهر نشده است.

اما اگر کاملاً اینطور شود و طرف های خارجی از اینکه ایران به اف.

ای.

تی.

اف بپیوندد ناامید شوند و مطمئن شوند که ایران لوایح باقی مانده را تصویب نخواهد کرد، طبیعتاً ما بیشتر تأثیر آنها را متوجه خواهیم شد.


کلید واژه ها: شریعتمداری - محمد شریعتمداری - روزنامه ایران - اقتصاد - رفاه اجتماعی - تصویب - ایران - مجمع تشخیص مصلحت نظام - جلسه مجمع تشخیص مصلحت - لوایح - مجمع تشخیص مصلحت - اجتماعی - اقتصادی - روزنامه - گفت وگو - نامه - محمد - وزیر - وزیر اقتصاد - محمد شریعتی - تصویب لوایح - توییت - هزینه - شمس الدین - چهارشنبه - رفاه - نظام - دولت - دولت دهم - خواستار

آخرین اخبار سرویس:
نمی شود کشور را معطل مذاکره و اراده ی چند قدرت دنیا نگه داشت

وزیر راه: فعلا سفر نروید!

لغو طرح ترافیک تا پایان ماه مبارک رمضان

ابتلای بیش از 20 هزار نفر دیگر به کرونا در ترکیه

سرقت تدریجی پل نهم اهواز در شرایط کرونا

اجرای طرح ترافیک تهران در دوران کرونا؛ موافقان و مخالفان

ثروتمندترین افراد ایران چه شغلی دارند؟

ارائه خدمات درون و برون سازمانی در آزمایشگاه مرکزی دانشگاه چمران اهواز

قیمت جهانی طلا با تضعیف دلار رشد کرد

بهره برداری از طرح آرام راه رودسر تا پایان دوره پنجم

مظنه رهن و اجاره آپارتمان در هاشم آباد

زمان اجرای طرح ترافیک در تهران/ فردا 18 اردیبهست طرح ترافیک اجرایی می شود؟

فعلا سفر نروید! ایسنا

وعده بهره برداری از سد «تاج امیر» تا پایان دولت

دستورالعمل شگفت انگیز برای رشد مو

تلاش برای خروج معدن منگنز قم از خام فروشی

کرونا هم زورش به باجه های عوارضی آزادراه ها نرسید

وعده بهره برداری از سد «تاج امیر» تا پایان دولت

کرونا هم زورش به باجه های عوارضی آزادراه ها نرسید

فعلا سفر نروید!

بن بست صادرات در قطب تولید چرم ایران

چرا امکان ندارد چشمان انسان ها به رنگ سیاه باشد؟

برای افراد زیر چهل سال در انگلیس واکسن کرونایی به جز آسترازنکا عرضه می شود

لغو طرح ترافیک تا پایان ماه رمضان

آخرین قیمت طلا، سکه و دلار تا پیش از امروز 18 اردیبهشت

ممنوعیت تردد بین استانی در تعطیلات عید فطر+ جزییات

ملیندا گیتس، دومین زن ثروتمند دنیا می شود

کاهش حقوق آبی ها در روزهای خوب!

کشف 735 کیلوگرم فرآورده خام دامی فاسد در بیجار

فروش اقساطی مدیران خودرو امروز شنبه 18 اردیبهشت 1400/ قیمت محصولات مدیران خودرو

قیمت روز خودرو های سایپا و ایران خودرو امروز شنبه 18 اردیبهشت 1400 + جدول لحظه ای قیمت خودرو

خسارت خشکسالی به کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد/ احتمال کاهش برداشت کلزا تا 2 هزار تن

جدول قیمت گوشی شیائومی امروز شنبه 18 اردیبهشت 1400

قیمت روز گوشی موبایل امروز شنبه 18 اردیبهشت 1400

جدول قیمت گوشی سامسونگ امروز شنبه 18 اردیبهشت 1400

تصاویر رنو مگان جدید با ظاهری نامتعارف

پیش فروش کرمان خودرو امروز شنبه 18 اردیبهشت 1400 / قیمت و مراحل ثبت نام خودرو کرمان موتور + جزییات

قیمت انواع گوشی موبایل امروز شنبه 18 اردیبهشت 1400 + جدول

فرمان رایگان شدن آب و برق را بدهید /چه خبر از آقازاده های مختلس /پاسخ کاربران خبرآنلاین به یک سوال

امارات اعطای تابعیت را تسهیل می کند

زنان مطلقه برای ازدواج مجدد چه نکاتی را درنظر بگیرند؟

در مدیریت »تقاضای ارز« جدی عمل کنیم

طلای 18 عیار نرخ ارز دلار سکه طلا یورو| امروز شنبه 18 اردیبهشت 1400+ جدول تغییرات لحظه ای طلا

دلار سرکش نفس برید؟

طرح سعید جلیلی برای حل مشکلات اقتصادی

واکنش بازار به بمب قیمتی شورای رقابت چه بود؟/ دنا پلاس 310 میلیون تومان شد

نان، عشق، گیربکس

بیش از 610 میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج در فرودین 1400 پرداخت شد

افزایش امنیت مبادلات با ثبت چک در سامانه صیاد

توزیع 6 هزار بسته بهداشتی و ضدعفونی کننده در بین مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی

پیش بینی بلند مدت قیمت بیت کوین | 5 سال آینده بیت کوین به یک میلیون دلار می رسد؟

ارزش سهام عدالت امروز شنبه 18 اردیبهشت 1400

جدال بورس با عدد خاص

قیمت انواع یخچال دوقلو در بازار

سه مخاطره کپسول های اکسیژن

خط قرمز کرونا زیر پای هنر!

پیش بینی یک کارشناس از هفته سخت بازار سهام/ شاخص به کدام سمت می رود؟

کارمندان به چه صورت باید سر کار حاضر شوند؟

سیل 12 میلیارد ریال به راههای ارتباطی اسفراین خسارت زد

قیمت انواع یخچال دوقلو در بازار

برداشت تجمعی اقساط خدمتی نوین از بانک رفاه کارگران

توزیع 6 هزار بسته بهداشتی و ضدعفونی کننده در بین مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی

برداشت تجمعی اقساط خدمتی نوین از بانک رفاه کارگران

بیش از 610 میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج در فرودین 1400 پرداخت شد

واکنش بازار به بمب قیمتی شورای رقابت چه بود؟/ دنا پلاس 310 میلیون تومان شد

آیا با ریزش قیمت دلار بازار ساخت و ساز مسکن رونق پیدا می کند؟

رمز ارزی فراتر از بیت کوین

راه اندازی صندوق مبتنی بر رمز ارز

تعهدگرایی ادامه دار چین در مسیر ارتقاء و احیای تجارت و اقتصاد جهانی

خبرمهم برای مستمری بگیران و بازنشستگان تامین اجتماعی

خبرمهم برای مستمری بگیران و بازنشستگان تامین اجتماعی

Voyah Free؛ شاسی بلند 684 اسب بخاری دانگ فنگ! (+عکس)

تصاویر رنو مگان جدید با ظاهری نامتعارف

ملیندا گیتس، دومین زن ثروتمند دنیا می شود

علت ترکیدگی لوله گاز شیراز + جزییات

تحلیل و پیش بینی قیمت دلار در بازار ایران

لغو طرح ترافیک تا پایان ماه رمضان

جزییات محدودیت های کرونایی در استان اصفهان از روز شنبه 18 اردیبهشت

تحلیل و پیش بینی قیمت دلار در بازار ایران

پیش بینی یک کارشناس از هفته سخت بازار سهام

پیش بینی یک کارشناس از هفته سخت بازار سهام

نقش موثر کارگران در کاهش آسیب های شغلی

پابرجایی مالیات و قوانین بانکی علی رغم کاهش درآمد اصناف در شرایط کرونا

تعهد دستگاه های اجرایی یزد برای ایجاد 12 هزار فرصت شغلی در سال جاری

اجرای طرح ترافیک پایتخت به 25 اردیبهشت موکول شد

سبد مهربانی نیکوکاران در خانه نیازمندان گلستان

ورود مدیریت بحران به حمله ملخ ها

کاهش میانگین سنی فوتی های کرونا/ در صورت افزایش واردات واکسن، تابستان آرامی پیش رو خواهیم داشت

پیش بینی یک کارشناس از هفته سخت بازار سهام/ شاخص به کدام سمت می رود؟

افزایش دریافتی هیچ مستمری بگیری نسبت به دریافتی اسفند ماه 1399 کمتر از 50 درصد نمی شود

همسر بیل گیتس بعد از طلاق به دومین زن ثروتمند دنیا تبدیل می شود

جلیلی:نمی توان کشور را معطل مذاکره و اراده ی چند قدرت دنیا نگه داشت

کشت برنج در کهگیلویه ممنوع شد

بهترین و گران ترین گوشی های بازار کدامند؟ +جدول

جلیلی: نمی توان کشور را معطل مذاکره نگه داشت

کردستان خشک ترین سال زارعی را تجربه می کند

سرنوشت کشاورزان با وضعیت فعلی بارش چه می شود؟

تحلیل و پیش بینی قیمت دلار در بازار ایران

WHO مجوز استفاده اضطراری از واکسن چین را صادر کرد

کشت برنج در کهگیلویه ممنوع شد

هزینه های اقتصادی کلانی به نظام تحمیل می شود

هزینه های اقتصادی کلانی به نظام تحمیل می شود