موضوعات داغ: - دعاي روز چهارم ماه مبارك رمضان - ماه مبارك رمضان - فدراسيون فوتبال هند - فدراسيون فوتبال - باشگاه پرسپوليس - مراسم تشييع - دبير كل فدراسيون - دبير كل فدراسيون فوتبال - مجتمع مسكوني - سخنگوي انصارالله يمن - ترال - پنل خورشيدي - استاندار كهكيلويه و بويراحمد - مشتركان روستايي - مفصل شانه - طبيعت گيلان - انقلاب زيبا - شمشير بازي - اختلافات ملكي - ايمانشهر - جنايت - بازي ايران و قطر - بسته معيشتي

مطالب مرتبط:
شماره ششم فصلنامه «مطالعات علوم قرآن» منتشر شد
ششمین فصلنامه «مطالعات علوم قرآن» منتشر شد
قاری کردستانی رتبه اول مسابقات سراسری قرآن کارکنان تأمین اجتماعی را کسب کرد
فراخوان پسا دکترای آکادمی جهانی علوم به میزبانی دانشگاه کامستس
برگزاری مراسم جزءخوانی مجازی قرآن کریم در دلفان
-6 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 18 فروردین 1400 ساعت 14:302021-04-07سياسي

ماهیت تدبر موضوعی در قرآن در فصلنامه مطالعات علوم قرآن


ششمین شماره از فصلنامه مطالعات علوم قرآن، به صاحب امتیازی پژوهشگاه فرهنگ و معارف قرآن منتشر شد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا، در این شماره از فصلنامه مطالعات علوم قرآن، مقالاتی با عناوین بررسی و تحلیل جامعیت قرآن در تفسیر مفاتیح الغیب و المیزان ، بررسی شیوه شناسی تربیتی قرآن در عرصه پیرایش اخلاق فردی ، آخرت باوری و مقاومت اسلامی ، واکاوی راهکارهای انگیزشی سلامت روان در آموزه های اسلامی ، ماهیّت تدبر موضوعی در قرآن ، دولت اسلامی و ضرورت مقاومت با تأکید بر آموزه های قرآنی و مجاز در قرآن و شرایط آن با تأکید بر دیدگاه علامه طباطبایی(رحمهالله) منتشر شده است.

جامعیت قرآن در تفسیر مفاتیح الغیب و المیزان در چکیده مقاله بررسی و تحلیل جامعیت قرآن در تفسیر مفاتیح الغیب و المیزان آمده است: یکی از ویژگی ها ی قرآن کر یم و باورها ی بنیاد ی مسلمانان، جامعیت کلام الهی است که همانند جهان شمولی و جاودانگی قرآن مورد توجه مفسران و قرآن پژوهان از گذشته تاکنون بوده است.

فخر رازی (544-606ق) صاحب تفسیر مفاتیح الغیب و علامه طباطبایی (1281-1360ش) مؤلف تفسیر المیزان از جمله مفسرانی هستند که به موضوع جامعیت قرآن توجه کرده اند.

این مقاله با روشی توصیفی- تحلیلی و مطالعات کتابخانه ای به بیان این مطلب می پردازد که فخر رازی در تفسیر جامعیت قرآن رویکرد حداقلی دارد و قرآن را در حوزه اصول و فروع دین جامع می داند، با این دید که به نظر وی مسئله اشتمال قرآن با جامعیت تفاوت دارد.

علامه طباطبایی در تفسیر جامعیت قرآن رویکرد اعتدالی دارد.

ایشان جامعیت قرآن را به معنای کامل بودن آن می داند و آن را بر سه نوع تقسیم بندی می نماید: الف) جامعیت در بیان؛ ب) جامعیت در گستره موضوعات و مسائل؛ ج) جامعیت از هر دو جهت؛ هریک از موارد یادشده یا در مقایسه با کتاب های پیشین آسمانی لحاظ می شود یا فی نفسه.

جامعیت فی نفسه قرآن در هریک از انواع نیز دو گونه است: در جمیع جهات؛ در محدوده خاص مانند نیازهای هدایتی که مجموعاً نُه قسم می شود.

امروزه مطالعه و بازبینی اندیشه های متفکران مسلمان اعم از شیعه و سنی در حوزه پژوهش های قرآنی مورد نیاز است و از رهگذر این مطالعات، منشأ اصلی یک اندیشه و همچنین تحول موضوع های قرآنی آشکار می شود.

شیوه شناسی تربیتی قرآن در پیرایش اخلاق فردی نویسنده مقاله بررسی شیوه شناسی تربیتی قرآن در عرصه پیرایش اخلاق فردی در طلیعه نوشتار خود آورده است: قرآن کریم با به کارگیری شیوه های متنوع به پیرایش اخلاق فردی مخاطبان خود پرداخته است.

رسوخ انواع رذیلت ها در رفتار مردمان عصر نزول ضرورت چنین نگرشی را به خوبی اثبات می کند.

رویکرد اخلاقی و تربیتی قرآن موجب شد تا این کتاب در همه ادوارِ پس از نزول مرجع دستیابی به شیوه های تربیتی باشد.

شیوه های بدیع قرآن با تعمیق فضایل رفتاری و معنوی، ساختار متنوعی از تربیت پذیری را در اختیار اندیشمندان و محققان علوم تربیتی و اخلاق قرار داده است.

در پژوهش حاضر با روشی توصیفی ـ تحلیلی به بررسی شیوه شناسی تربیتی قرآن، با نگاهی به اخلاق فردی پرداخته شده است.

نتایج به دست آمده نشان می دهد قرآن کریم شیوه های متنوع و بدیعِ تربیتی مانند انذار و تبشیر، شیوه تربیتی تجربه گرایانه، چهره پردازی تربیتی و غیره را به صورت پیاپی به کار گرفته است.

همچنین قرآن با یادآوری مبانی اخلاق فردی همچون کرامت نفس و جایگاه رفیع انسانی، ارتقای تربیت دینی را پایه ریزی کرده است.

افزون بر این، خودشناسی پایه تربیت پذیری و خودسازی قرار گرفته و جهاد با نفس، مسیری جهت پرورش و شکوفایی فضایل مخاطبان قلمداد شده است.

آخرت باوری و مقاومت اسلامی در چکیده نوشتار آخرت باوری و مقاومت اسلامی می خوانیم: آخرت باوری از موضوعاتی مهمی است که قرآن بعد از توحید به آن پرداخته است.

اعتقاد به آخرت و جهان ابدی امری فطری است که خداوند در نهاد انسان قرار داده است که باور به آن در تمام شئون زندگی انسان تأثیرگذار است.

چنین باوری موجب شناخت صحیح دنیا می شود و درنتیجه زمینه استفاده حداکثری از ظرفیت های حیات دنیوی برای رسیدن به حیات برتر اخروی را فراهم می نماید.

باور به وجود جهان پس از مرگ (جهانی ابدی که انسان به پاداش و کیفر اعمال دنیوی خود می رسد)، باعث تعدیل غرایز طبیعی و مهار طغیان های نفسانی می شود.

افزون بر این، موجب تقویت انگیزه انسان مؤمن در جهاد در راه خدا می شود تا در دفاع از عقاید و ارزش های متعالی تا پای جان بایستد.

آیات قرآن جهاد در راه خدا با جان و مال را از لوازم ایمان واقعی به خداوند و روز رستاخیز شمرده اند و بارها از مؤمنانی سخن گفته اند که با اعتقاد به آن، از جان و مالشان درراه خدا می گذرند و سختی ها و مصائب را به جان می خرند.

این مقاله درصدد پاسخگویی به این پرسش است که از نگاه قرآن کریم، آخرت باوری چه نقشی در تحکیم و تقویت مقاومت و ایستادگی در برابر هجمه ظلمت اندیشان دارد که با روش توصیفی ـ تحلیلی و با گردآوری داده ها با رجوع به منابع تفسیری به تأثیر آخرت گرایی در بینش، انگیزش و کنش مؤمنان در قلمرو مقاومت اسلامی پرداخته است.

ماهیت تدبر موضوعی در قرآن در طلیعه نوشتار ماهیّت تدبر موضوعی در قرآن آمده است: تدبّر، تفسیر و تأویل از مهم ترین راه های فهم قرآن است.

بین این سه واژه - از نظر وظیفه مردم در برابر قرآن- رابطه عموم و خصوص و اخص برقرار است.

عموم مردم از طریق تدبر، به گوهرهای موجود در قرآن دسترسی پیدا می کنند.

مفسران با بهره گرفتن از ابزارهای تخصصی در سطحی بالاتر تدبر می کنند.

تدبر در عرصه تأویل بخشی از قرآن کریم - حقیقت و باطن کلام الهی- در انحصار معصومان^ است.

تدبر موضوعی شیوه ای نو در روش های فهم قرآن به شمار می رود.

با بهره گیری از این فنّ می توان با مراجعه مستقیم به کتاب الهی، دیدگاه قرآن را درباره مسائل و موضوعات مختلف زندگی و معارف وحیانی استخراج کرد.

در تحقیقات مفسّران، این مهارت همراه با تفسیر موضوعی - بدون ذکر عنوان تدبر موضوعی - و در خلال آن کاربرد داشته است.

تدبر ترتیبی مقدمه و پیش نیاز تدبر موضوعی به شمار می رود.

دولت اسلامی و ضرورت مقاومت در چکیده مقاله دولت اسلامی و ضرورت مقاومت با تاکید بر آموزه های قرآنی می خوانیم: دولت ها اگرچه صاحب قدرت اند و امکان دفاع از خود دارند، در عین حال همواره در معرض تهدیدند.

دولت اسلامی نیز از این قاعده مستثنا نیست و اگر در تعیین مسیر حرکت خود مسیر صحیح و واقعی را اختیار نکند و به انحراف رود، در بقا و در دستیابی به اهداف و آرمان های خود تهدیدات بالقوه و بالفعلی از درون و برون مرزهای عقیدتی خود، متوجه خود خواهد کرد.

آن چیزی که می تواند چنین دولتی را از خطر انحراف و روآوری به افراط و تفریط و ظلم بازدارد، عنصر مقاومت است که به جهت کارکردی به عنوان یک عنصر معنویِ قدرت و مطابق با ارزش های دینی و انسانی در کنار ابزارهای مادی، تکنیکی و فیزیکی عنصری مؤثر و کارآمد می تواند در راستای رسیدن به اهداف عدالت خواهانه و آرمان های متعالی نقش مؤثری در استواری دولت اسلامی در مسیر اسلامیت و تعالی انسان ایفا کند.

هدف آن است که با روش تحلیل محتوا به واکاوی عنصر مقاومت به یکی عناصر قدرت معنوی برآمده و ظرفیت هایی که این عنصر قدرت در بازدارندگی از انحراف و در دفع تهدیدات دارد نشان داده شود.

این ادعا در سه گفتار بحث و بررسی می شود.

در گفتار اول ضمن تعریف دولت، به چیستی اعتقادات اسلامی به عنوان مبادی قدرت معنوی پرداخته می شود.

در گفتار دوم به تعریف دولت اسلامی و ظرفیت های تهدیدی آن و در گفتار سوم مقاومت به عنوان یک عنصر مهم معنوی قدرت تعریف می شود و ظرفیت آن در دفع تهدیدات و ایجاد توانمندی در مقابله با خطرات واکاوی می شود.


کلید واژه ها: قرآن - فصلنامه - مطالعات - اسلامی - تفسیر - آموزه های اسلامی - بررسی - مقاومت اسلامی - مقاومت - علوم - دولت اسلامی - شماره - منتشر - تحلیل - سلامت روان - معارف قرآن - کلام الهی - پژوهشگاه - تربیتی - دیدگاه - پیرایش - باورها - عناوین - یکی از - فرهنگ - علامه - گزارش - شرایط - معارف - باوری

آخرین اخبار سرویس:
خواجه سروی: احیای شورای عتف، تولید علم هدفمند برای رفع نیازهای کشور را ممکن می کند

مواد منفجره 2 سال پیش در نطنز جاگذاری شده بود/ ایران به تکنولوژی ساخت سانتریفیوژهای IR-9 دسته یافته است

چه مدل صندلی ماشین برای کدام سن کودک شما مناسب است؟

فارس من| هنوز محل نهایی برای ایست کارگران ساختمانی در قوچان مشخص نشده است

زمانی حمل ساز حکمِ حمل اسلحه را داشت/ 9 ماه طول کشید تا مجوز ضبط اولین آلبوم پاپ پس از انقلاب را بگیریم/ سایت ها برای پخش آثار پول می گیرند اما هیچ سودی به مولف نمی دهند

کیهان: رهبر انقلاب با انجام مذاکرات در وین موافق نیستند!

​عزل و برخورد با سوءاستفاده کنندگان واکسن کرونای پاکبانان آبادانی

احکام رمضانیه | کدام بیمارها می توانند روزه نگیرند؟

انتصاب مدیر تحقیق و توسعه شرکت بیمه آسماری

خلبانی که پس از 22 سال پرواز به خانه اش بازگشت 

پیام جدید سیدمحمد خاتمی درباره انتخابات

روایتی از قرارگاه فرهنگی و انقلابی در کهگیلویه|خدمت امام جمعه یک ساله شد

چرا اصولگرایان نگران احیای برجام و لغو تحریم ها پیش از انتخابات هستند؟!

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس: رمز ارز خارجی را تایید نمی کنیم

جریان غرب زده «التماس مذاکره» را در دستور دارد/ انتخابات را اسیر داد و ستدهای برون مرزی نکنید

استاد دانشگاه: نگاه مردم به هرم جامعه نخبگانی است

تقویم و اوقات شرعی شنبه بیست و هشتم فروردین ماه

کنایه مشاور روحانی به قالیباف و محسن رضایی

افتخار قالیباف به توانمندی که دلواپسان انقلابی مدعی نابودی آن با برجام شده بودند!

پکیج راب مالی به احیای برجام منجر می شود؟

برنامه اصلاح طلبان برای حضور در انتخابات 1400 چیست؟

ربیعی: در دام دشمن قرار نمی گیریم

روزنامه اعتماد: سیدحسن خمینی از کاندیداتوری کناره گرفت اما حرفش در انتخابات تاثیرگذار خواهد بود

 روزه، قرآن و دعا؛ مائده های ماه رمضان

قادری: نرمش رییس جمهور آمریکا به خاطر نگاه ما به شرق است

ربیعی: در دام دشمن قرار نمی گیریم

برخی مسئولین دولت فعلی باید محاکمه شوند/ وعده های من شدنی است

علیرضا بهشتی: مردم احساس می کنند مشکلات شان از طریق صندوق رای حل نمی شود

استان قزوین 10 روز در وضعیت فوق العاده رفت

دعای روز چهارم ماه مبارک رمضان

صفحه نخست روزنامه های شنبه

کیهان : ما نه طرفدار فیلتر کردن گوگل هستیم، نه خواستار بستن کلاب هاوس

کیهان نوشت: مذاکره علیه منافع ملی!

این بی سواد سیاسی را بهتر بشناسید!

دوقطبی مجعول نوشتاری ازعلی ربیعی

اصلاح طلبان و انتخابات 1400؛ دست خالی یا برگ های رو نشده؟

ویدئو / چراغ خاموش موزه های خصوصی در دوران کرونا

در طلب کوش و مده دامن امید ز دست

ببینید | لحظه تولد یک توله ببر سفید در کوبا

ظریف به اندونزی می رود

جمهوری اسلامی نوشت: استفاده از اهرم دیپلماسی

فرماندار: دزفول با شیوع گسترده کرونا شرایط مساعدی ندارد

ویدئو / چراغ خاموش موزه های خصوصی در دوران کرونا

شرح و تفسیر دعای روز چهارم ماه مبارک رمضان / سپاسگزاری از نعمت های بی زوال پروردگار

آقای نمکی! شما وزیر هستید؛ نه مرثیه سرا

تأملاتی در دعای سحر(4)؛ استاد محمد سروش محلاتی/ تفسیر «اللهمّ»

آقای روحانی اگر نگویید نمی گویند نگفت! /کیهان: مذاکره علیه منافع ملی! /بر سر اصلاح طلبان چه آمده است؟

حدیث روز | ثمره یاد خدا

گفت وگوهای ایران و گروه 1+4 در وین همچنان ادامه دارد

تلاوت جزء چهارم قرآن کریم با صدای سبزعلی

محبی نیا: نسبت به فساد حقوقی بی تفاوت نباشیم

صوت | ترتیل جزء چهارم قرآن کریم توسط حامد شاکرنژاد

تسلیت سید حسن خمینی به آیت الله فاضل لنکرانی

واکنش دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران به ادعای اوکراین

انجام خرابکاری هایی در زمان های حساس نشان از عمق نفوذ در رده های مختلف مسؤولیتی دارد

تامین 110 جهیزیه برای نوعروسان نیازمند اردبیلی

افطاری چه بخوریم؟

دعای روز چهارم ماه مبارک رمضان / صوت و متن

وحدت ارتش و سپاه آرزوهای دشمن را باطل ساخته است

سعید جلیلی: تبلیغات طبق قانون زمان خودش را دارد

ادامه وضع فعلی به معنای توزیع فقر است/ کاری نمی کنیم که جمهوری اسلامی لطمه ببیند/ بنای حضور در انتخابات نداشتم

دعای روز چهارم ماه رمضان/ شیرینی ذکرت را به من بچشان+فیلم

از اسپوتنیک تا ایرنا برای غنی سازی 60 درصد تعجب کردند

درخواست وزیر بهداشت برای عزل و معرفی مدیران متخلف آبادانی درپی سوءاستفاده از سهمیه واکسن پاکبانان

همزمان درحال غنی سازی 60 درصد و 20 درصد هستیم

باید از واکسیناسیون امکانی ساخت برای بازیابی سرمایه های اجتماعی

خط حزب الله شماره 284 با عنوان «این حرف قطعی است» منتشر شد

باید از واکسیناسیون امکانی ساخت برای بازیابی سرمایه های اجتماعی

شرح دعای روز چهارم | چرا از نماز لذت نمی بریم؟

لایحه جنجالی تصویب شد!

مهمان چهار دهه سفره های سحر رمضان/ صدایی که با عنایت امام رضا(ع) برگشت

وضعیت بستری بیماران کرونایی در شیراز

رفتار جالب فرمانده ارتش به پیشنهاد خانه لاکچری

مذاکرات برای احیای برجام در وین ادامه خواهد داشت

استخدام کارمند خانم جهت انجام امور اداری

کارمند خانم با روابط عمومی بالا

کسب کار اینترنتی

مسئول دفتر و مدیر داخلی

استخدام مشاور تحصیلی

منشی و پاسخگو تلفن موسسه روانشناسی

نیازمند همکار خانم

آخرین وضعیت شیوع گسترده بیماری در ایذه

دعا و ترتیل قرآن ویژه روز چهارم ماه رمضان + دانلود

فروشنده با سابقه

پیک ( تحویل دهنده سفارشات )

توزیع 30 هزار پرس غذای گرم بین نیازمندان - گرگان

ماه رمضان در کشور های جهان

دعوت به همکاری افراد جویای کار (بیمه سامان)

استخدام حسابدارخانم

نیازمند همکار با مدرک لیسانس حقوق.

لنت کار ، کارگر ساده ، و میخ زن

اعلام جزییات پرداخت باقیمانده سود سهام عدالت /بیت کوین ؛ راه یا بیراهه /پیشخوان

برنامه انتخاباتی نهاد رهبری در دانشگاه ها تبیین شد/دانشگاه ها باید به همه جریان ها تریبون بدهند

هفته سخت تری را پیش رو داریم/ از استانداردهای قرمز در بسیاری از کشورها عبور کرده ایم

ظریف یکشنبه به اندونزی سفر می کند

برنامه انتخاباتی نهاد رهبری در دانشگاه ها تبیین شد/دانشگاه ها باید به همه جریان ها تریبون بدهند

کار انلاین و کار حضوری

مزون لباس مجلسی و اسپرت

انصراف خمینی جوان/ نامه نگاری اصولگرایان

آلمان: برجام نمرده است

ماهیت تدبر موضوعی در قرآن در فصلنامه مطالعات علوم قرآن

ماهیت تدبر موضوعی در قرآن در فصلنامه مطالعات علوم قرآن