مطالب مرتبط:
دلیل کاهش حق آبه زیست محیطی تالاب انزلی چیست؟
قیمت خودرو در 1400 کاهش می یابد؟ عوامل موثر بر جهت گیری بازار خودرو
هشدارهای هواشناسی به کشاورزان/ کاهش 41.9 درصدی بارش نسبت به سال قبل
سندروم روده تحریک پذیر چیست؟
وزیر ارشاد: صادرات محصولات چاپی رشد 3 برابری و واردات آن کاهش 60 درصدی داشته است
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 19 اسفند 1399 ساعت 09:002021-03-09اجتماعي

دلیل کاهش حق آبه زیست محیطی تالاب انزلی چیست؟


ایسنا/گیلان سرپرست معاونت پژوهشی و آموزشی پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی، بهره برداری بی رویه از رودخانه ها به منظور رفع نیازهای کشاورزی، - تغییر کاربری اراضی جنگلی به شالیزار و دفع مواد زاید شامل فاضلاب ها را موجب کاهش حق آبه زیست محیطی تالاب انزلی دانست.

دکتر هادی مدبری در گفت وگو با ایسنا، ﺑﺮداﺷﺖ آب ﺑﺮای ﻣﻘﺎﺻﺪ ﻣﺨﺘﻠﻒ، از ﻣﺼﺎرف ﻛﺸﺎورزی ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺗﺎ ﺻﻨﻌﺖ و ﺗاﻣﻴﻦ آب ﺷﺮب را موجب کاهش دبی ﺟﺮﻳﺎن رودﺧﺎﻧﻪ دانست و اظهار کرد: این اتفاق علاوه بر اینکه زﻳﺴﺘﮕﺎه درون رودﺧﺎﻧﻪ را ﺗﻐﻴﻴﺮ می دﻫﺪ، می تواند در اکوسیستم هایی مانند تالاب ها که عموما در پایین دست حوضه آبریز قرار دارند، صدمات جبران ناپذیری را وارد آورد.

وی افزود: بسیاری از برنامه های توسعه منابع آب که برای افزایش دستیابی به آب اجرا شده اند به اندازه کافی به پیامدها و ایجاد اختلال در خدماتی که به وسیله تالاب ها ارائه می شود توجه نداشته و در تعداد زیادی از تالاب ها، افزایش استحصال آب در بالادست به بهای از دست رفتن و یا حداقل کاهش وسعت و خدمات تالاب ها در مناطق پایین دست حوضه آبریز به انجام رسیده است.

سرپرست معاونت پژوهشی و آموزشی پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی، سدسازی، تنظیم یا انحراف جریان آب بدون رعایت ملزومات زیست محیطی، وقوع سیلاب و خشکسالی و تغییر اقلیم و گرمایش جهانی را از عوامل تاثیرگذار در تخریب اکوسیستم های طبیعی دانست و تصریح کرد: تالاب ها بخش مهم و شاخصی از چرخه آب بوده و حفظ مطلوبیت آنها برای انجام خدمات اکولوژیکی از طریق تامین بهینه آب از نظر کمی و کیفی بسیار حیاتی است.

مدبری ادامه داد: از میان نزدیک به 200 تالاب موجود در ایران که تعدادی از آنها در فهرست بین المللی کنوانسیون رامسر ثبت شده اند، برخی شامل تالاب انزلی، بختگان، شادگان و شورگل در فهرست مونترو، یعنی فهرست تالاب هایی که از تغییرات شدید اکولوژیکی رنج می برند یا در آستانه ورود به این تغییرات هستند، قرار گرفته اند.

کشورهایی که تالاب های آنها در فهرست مونترو قرار دارد، چنانچه به منظور حل مشکلات به وجود آمده برای تالاب ها و رسیدن به حالت ایده آل سریعا اقدام نکنند، ممکن است با جریمه مواجه شوند.

وی با بیان اینکه برقراری تعادل بین نیازهای اکوسیستم های آبی و سایر مصارف، به ویژه کشاورزی در یک حوضه آبریز از اصلی ترین دغدغه ها در رفع مشکلات و مدیریت کلان آب در سطح ملی و بین المللی است، تصریح کرد: رژیم جریان به عنوان یکی از برجسته ترین عوامل تعیین کننده خصوصیات اکوسیستم های آبی، محیط زنده را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد و تغییر در رژیم طبیعی جریان سبب بروز مشکلاتی در اکوسیستم شده و تغییراتی را به لحاظ فیزیکی، شیمیایی، بیولوژیکی و اکولوژیکی به وجود می آورد؛ بنابراین تامین آب کافی برای حفظ فرآیندهای اکولوژیکی اکوسیستم های آبی بسیار ضروری است.

عضو هیئت علمی گروه پایش منابع آب، با اشاره به ضرورت توجه به نیاز آبی زیست محیطی، گفت: تعیین و تخصیص نیاز آبی زیست محیطی موثرترین نگرش برای حفاظت از عملکرد اکوسیستم های آبی است.

در ابتدا عمده کارهای انجام شده در زمینه تعیین نیاز آبی زیست محیطی بیشتر بر روی رودخانه ها و به طور ویژه روی زیستگاه ماهی ها متمرکز بود، اما در سالیان اخیر علاوه بر رودخانه ها و مسائل مرتبط با جریان زیست محیطی آنها، به تعیین نیاز آبی زیست محیطی تالاب ها براساس روش های هیدرولوژیکی و اکولوژیکی پرداخته شده است.

وی تالاب انزلی را یکی از 24 تالاب بین المللی ایران دانست که در سال 1354 به همراه 18 تالاب دیگر به دفتر کنوانسیون رامسر معرفی شد و خاطرنشان کرد: تالاب انزلی در جنوب غربی دریای خزر واقع شده و وسعت آن در فصل های زمستان و بهار به دلیل افزایش بارش تا حدود 218 کیلومترمربع و در فصل تابستان به سبب کم شدن حجم ورودی آب، کمبود بارش و افزایش میزان تبخیر به 80 کیلومترمربع می رسد.

سرپرست معاونت پژوهشی و آموزشی پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی، منابع اصلی تامین آب تالاب انزلی را شامل نزولات جوی، رودخانه های جاری در حوضه آبریز تالاب و ارتباط هیدرولوژیکی تالاب با دریای خزر دانست و گفت: تعداد رودخانه های جاری در حوضه آبریز تالاب و ورودی به آن شامل 9 رودخانه اصلی است که از ارتفاعات جنوب غرب منطقه سرچشمه گرفته و به داخل تالاب می ریزند و از طریق خروجی تالاب در بندرانزلی(بخش مرکزی تالاب) به دریای خزر وارد می شوند.

وی با بیان اینکه می توان تالاب انزلی را یک مخزن ذخیره در نظر گرفت، افزود: این تالاب علاوه بر مولفه های تبخیر، بارش و جریان آب زیرزمینی دارای 9 ورودی و یک خروجی در بندرانزلی است.

مدبری، با بیان اینکه تالاب بین المللی انزلی به عنوان یک ناحیه زیست محیطی از ارزش فراوانی برخوردار است، تاکید کرد: این تالاب در ایجاد رطوبت و بهبود شرایط آب و هوایی ناحیه پیرامون خود و همچنین کنترل سیلاب نقش مهمی داشته و محلی مناسب برای پژوهش های گیاه شناسی، جانورشناسی و سایر علوم زیستی است.

عضو هیئت علمی گروه پایش منابع آب، نوسان و تغییر سطح آب تالاب را یکی از مشکلاتی دانست که تالاب بین المللی انزلی طی چند دهه اخیر با آن مواجه شده است و تصریح کرد: عدم مدیریت یکپارچه منابع آب در حوضه آبریز تالاب انزلی و فعالیت های انسانی از عوامل اصلی مشکلات به وجود آمده در این تالاب است.

وی عنوان کرد: بهره برداری بی رویه از رودخانه ها به منظور رفع نیازهای کشاورزی، تغییر کاربری اراضی جنگلی به شالیزار و تاسیس آب بندها و بندهای انحرافی در مسیر رودخانه ها از یک طرف و دفع مواد زاید شامل فاضلاب شهری، فاضلاب های صنعتی و پساب های کشاورزی که نقش مهمی در آلودگی تالاب و مرگ آبزیان و تغییر شرایط محیط تالاب داشته، از طرف دیگر، سبب کاهش حق آبه زیست محیطی تالاب شده است.

مدبری، خواستار توجه به نقش آب در اکوسیستم تالاب شد و ادامه داد: به منظور حفظ اکوسیستم های حساسی چون تالاب انزلی و حفظ ارزش های زیست محیطی، اقتصادی و اجتماعی، تعیین مقدار آب مورد نیاز برای این اکوسیستم ها ضروری است.

وی تراز سطح آب در تالاب انزلی را متاثر از تراز سطح دریای خزر و جریان ورودی به تالاب دانست و عنوان کرد: نوسانات سطح آب دریای خزر مهمترین عاملی است که باعث تغییر سطح آب تالاب انزلی می شود.

در واقع میزان آب موجود در تالاب انزلی و در پی آن تغییرات سطح تالاب با تغییرات سطح آب دریای خزر ارتباط مستقیم دارد، یعنی هرچه سطح آب در دریای خزر بالاتر باشد، مقدار آب در تالاب نیز افزایش می یابد و بنابراین تالاب سطح بیشتری را اشغال می کند؛ البته نوسانات تراز آب دریای خزر تابع تغییرات در ورودی رودخانه های منتهی به دریا و شدت تبخیر از سطح آن است.

سرپرست معاونت پژوهشی و آموزشی پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی متذکر شد: طی دهه های اخیر دخالت های انسانی در مدیریت منابع آب حوضه های رودخانه ای دریای خزر به ویژه ولگا با بیشترین میزان آبدهی به خزر نیز، نقش موثری در روند و همچنین نوسانات تراز آب خزر ایفا کرده است.

وی با اشاره به نقش تبخیر از سطح آب در نوسانات دریای خزر، اظهار کرد: با توجه به شرایط اقلیمی و هیدرولوژیکی در سال های مختلف، این عامل نیز بر تراز آب دریای خزر تاثیرگذار بوده است.

عضو هیئت علمی گروه پایش منابع آب، با بیان اینکه تالاب بین المللی انزلی به عنوان یک اکوسیستم آبی منحصر به فرد در شمال ایران خدمات زیادی را در اختیار همگان قرار داده است، عنوان کرد: این تالاب در سالیان اخیر تحت تاثیر عوامل طبیعی و انسانی عدیده ای قرار گرفته و با توجه به باقی ماندن نام این تالاب در فهرست مونترو به جرات می توان گفت که ادامه حیات آن با خطراتی جدی مواجه است.

مدبری، به نقش کلیدی آب در کارکردهای وابسته به اکوسیستم های آبی اشاره کرد و ادامه داد: تعیین مقدار آب مورد نیاز جهت حفظ ارزش های زیست محیطی تالاب ضروری است لذا با اعمال مدیریت صحیح و یکپارچه منابع آب در بالادست و در حوضه رودخانه های ورودی به تالاب می توان تا حد امکان، تراز آب تالاب انزلی را به تراز اکولوژیکی مطلوب و یا در مواقع خشکسالی به تراز حداقل رساند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: تالاب انزلی - تغییر کاربری اراضی - تالاب - کاهش - زیست - محیط - تغییر کاربری - کاربری اراضی - انزلی - حوضه آبریز - رودخانه ها - محیط زیست - پژوهشکده - منابع آب - تالاب ها - شالیزار - رودخانه - اختلال - معاونت - آموزشی - سرپرست - پژوهشی - کاربری - افزایش - توسعه - جنگلی - تغییر - اتفاق - منابع - اراضی

آخرین اخبار سرویس:
تقویم روز و اوقات شرعی گیلان

وزیر آموزش و پرورش: تربیت فرزندان نیازمند آموزش و فراگیری است

مزدا MX-30؛ کراس اوور جدید ژاپنی با درب خودکشی و پیشرانه 144 اسب بخاری (+عکس)

رکورد بی سابقه پایتخت در آمار متوفیان/ 350 فوتی در یک روز

اوقات شرعی دوم اردیبهشت در سمنان

مفاخر فرهنگی کشور از بنیان های تعالی آموزش و پرورش هستند

مفاخر فرهنگی کشور از بنیان های تعالی آموزش و پرورش هستند

جز خوانی قرآن کریم در حرم حضرت معصومه (س) در قم

نحوه برگزاری کلاس تابستانی برای دانش آموزان تجدیدی

جدول پخش مدرسه تلویزیونی پنج شنبه دوم اردیبهشت

نشست زمین حوالی میدان توپخانه +عکس

کنکور مسیر یادگیری دانش آموزان را تغییر داد/هیچ دولتی نتوانست مشکل آموزش و پرورش را حل کند

مفاخر فرهنگی کشور از بنیان های تعالی آموزش و پرورش هستند

کلایی: 14 روز سخت در انتظار مشهد است | با یک بحران جدی رو به رو هستیم

برنامه درسی روز پنجشنبه دوم اردیبهشت مدرسه تلویزیونی

وزیر آموزش و پرورش: سعدی پرچمدار اخلاق و انسانیت است

بارش های رگباری در ارتفاعات استان سمنان

برنامه درسی روز پنجشنبه دوم اردیبهشت مدرسه تلویزیونی

پایان اردیبهشت آخرین مهلت نیروگاه بندرعباس برای قطع آلایندگی است

برنامه درسی روز پنجشنبه دوم اردیبهشت مدرسه تلویزیونی

جدول پخش مدرسه تلویزیونی 2 اردیبهشت 1400 از شبکه آموزش و 4 سیما

چهارده روز سخت کرونایی در انتظار ⁧‫مشهد‬⁩ است

70 درصد مدارس سنگی و تخریبی خراسان رضوی در کلات قرار دارد/ وجود 16 مدرسه کانکسی در کلات

نصب دریچه های مفقودی معابر

دمای گیلان بین 8 تا 15 درجه خنک می شود

طرح مدیریت جامع احیاء تالاب جازموریان در مرحله نهایی است

آزمون اختبار کانون وکلای دادگستری استان قزوین برگزار شد

برگزاری جشن عروسی در مترو!+ویدئو

افطاری در حرم امام رضا ویژه زائران

محکومیت عاملان شکار غیرمجاز در منطقه حفاظت شده کرایی شوشتر

همسایه ها در رویا های بلندپروازانه؛ ما، خوشحال از این که قحطی نشد!

افزایش ضریب ایمنی جاده ای اولویت طرح های راهسازی در مهران است

نشست زمین در خیابان امیرکبیر تهران

نخستین اعزام مشمولان خدمت سربازی 1400

چطور پس زمینه عکس را در فتوشاپ تغییر دهیم؟

راهنمای الکترونیک هدایت تحصیلی دانش آموزان پایه نهم تهران منتشر شد

گرمای 42 درجه در خوزستان

تصاویر| اعزام به خدمت سربازی 1400

مشکلات معلولان ضایعه نخاعی نیازمند حمایت مسئولان

14 هزار تبلت هوشمند در اختیار دانش آموزان ایلامی قرار می گیرد

فعالیت 665 نفر از مبلغان متخصص اوقاف در طرح شمیم افق

ببینید | هشدار استاندار تهران: همه ی بوستان ها و پارک ها باید تعطیل شوند

آخرین وضعیت ترافیکی خیابان های کلانشهر اصفهان

هوای بندرعباس و جاسک برای دومین روز ناسالم اعلام شد

طرح غربالگری اضطراب کودکان 5 تا 6 سال در کیش

امنیت اجتماعی در بافت جهانی یزد ارتقا می یابد/توقیف 50 موتورسیکلت

هوای بندرعباس و جاسک برای دومین روز ناسالم اعلام شد

نخستین اعزام مشمولان خدمت سربازی 1400

روز زمین پاک

ممنوعیت ورود به باغ رضوان و آرامستان های محلی

نشست زمین در خیابان امیرکبیر تهران

امنیت اجتماعی در بافت جهانی یزد ارتقا می یابد/ توقیف 50 موتورسیکلت متخلف

بحران نیروی انسانی در کمین آموزش و پرورش فردوس

روزی برای زمین

مشاور امور زنان وزیر آموزش و پرورش منصوب شد

روند افزایشی دما در خراسان رضوی

اولین بارش شهابی سال در شرف وقوع

کتابت آیات قرآن به قلم خوشنویسان در حرم مطهر رضوی

تمدید مهلت ثبت نام آزمون ورودی مدارس سمپاد

مهلت ثبت نام آزمون ورودی مدارس سمپاد باز هم تمدید شد

آغاز آبیاری سنواتی پروژه های بیابان زدایی در میامی

ورود دستگاه قضا به ماجرای سوء استفاده از سهمیه واکسن پاکبان ها

گرمای 42 درجه در بستان خوزستان

دمای هوا در خراسان رضوی رو به افزایش است

بازدید از پیش اعلام نشده رییس کل دادگستری آذربایجان شرقی از دادگستری شهرستان اسکو

تجربه گرمای 42 درجه در بستان

پسری که پدر 40 فرزند است

برگزاری جشن عروسی یک زوج در مترو!

مردم کاشان خشک ترین فروردین را در 50 سال اخیر تجربه کردند

تدوین اطلس جامع مدیریت پسماند عادی کشور

مرگ هزاران ماهی در زاینده رود اصفهان

بخشودگی جرائم دو برابر شده تا پایان سال 99

اجرای کوچه های دوستی با مشارکت زنان

امسال ،آمادگی اعزام 250 طلبه سرباز معلم به مدارس خوزستان

کشف میدان نبرد گلادیاتورها در ترکیه

مجموعه کتاب های «بحران شناسی، ارتباطات و مدیریت بحران» منتشر شد

گذری بر جاذبه های طبیعی و گردشگری بجنورد

هوا تا 14 درجه در استان های شمالی سرد می شود

احتمال وقوع رگبار محلی در گلستان

رکوردشکنی آمار متوفیان کرونا در بهشت زهرا(س)

کشف میدان نبرد گلادیاتورها در ترکیه

نشست زمین در خیابان امیرکبیر تهران

تازه ترین آمار داوطلبان آزمون استخدامی فرزندان شهدا و جانبازان بالای 70 درصد

تازه ترین آمار داوطلبان آزمون استخدامی فرزندان شهدا و جانبازان بالای 70 درصد

اینستاپست عجیب الناز شاکردوست بعد از کشیدن دندان عقل! + عکس

انتشار دوباره بوی نامطبوع کارخانه الکل سازی در اهواز و کارون

هوا تا 14 درجه در استان های شمالی سرد می شود

رکورد فوتی بر اثر کرونا در تهران شکسته شد!

پویش همگانی حفظ، ترجمه و تفسیر آسان قرآن کریم برگزار می شود

(ویدئو) جشن عروسی در مترو!

احیاء خط کشی مسیرعابر پیاده خیابان ابوذر

رکوردشکنی آمار متوفیان کرونا در بهشت زهرا(س)/ تعداد فوتی های کرونا در پایتخت به 150 نفر رسید

نشست زمین در خیابان امیرکبیر تهران

ماجرای بازار سیاه کتاب های درسی

پمپاژ «ماده تاریک» توسط ستاره غول آسای «آلفای شکارچی»

روایت شهری که هر کوچه اش یک مسجد دارد

تمدید مهلت ثبت نام آزمون ورودی مدارس سمپاد

رکورد شکنی آمار متوفیان کرونا در بهشت زهرا (س)

اجرای طرح کوچه های دوستی با مشارکت بانوان شمال شرق تهران

دمای هوا در برازجان به 40 درجه رسید

دلیل کاهش حق آبه زیست محیطی تالاب انزلی چیست؟

دلیل کاهش حق آبه زیست محیطی تالاب انزلی چیست؟