مطالب مرتبط:
صنعت چاپ در انقلاب های جهانی و توسعه اجتماعی نقش ویژه ای دارد
توسعه خدمات الکترونیکی بخش سلامت استان سمنان در دوران کرونا
پروژه انتقال آب خلیج فارس اقدام شجاعانه وزیر صمت است/ احیا مسئولیت اجتماعی بنگاه ها در مدل توسعه اقتصادی و فرهنگی ایده رزم حسینی بود
توسعه خدمات الکترونیکی بخش سلامت استان سمنان در دوران کرونا
معضل فعلی پردیس ایجاد فضای سبز و توسعه زیرساخت های فرهنگی است
-84 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 19 اسفند 1399 ساعت 08:352021-03-09پزشكي

مددکاری؛ حرفه ای یاورانه برای توسعه سلامت اجتماعی


پیچیدگی ها و شرایط خاص زندگی امروزی، چالش ها، مشکلات و فشارهای روانی زیادی را برای انسان ها و جوامع ایجاد کرده است، برای رفع این مشکلات، حفظ سلامت روحی افراد و داشتن جامعه ای سالم، - خدمات مددکاران اجتماعی ضروری و لازم است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایمنا"، مددکاری اجتماعی، خدمتی حرفه ای است که بر پایه دانش و مهارت های خاص قرار گرفته و هدف آن، کمک به افراد، گروه ها و در نهایت جامعه است، در واقع مددکاری اجتماعی حرفه ای است که به تمام اقشار جامعه کمک می کند تا رفاه فردی و اجتماعی خود را ارتقا بخشند و هدف آن کمک به افراد در توسعه مهارت های خود و توانایی آنها در استفاده از منابع خود و جامعه برای حل مشکلات است، مددکاری اجتماعی علاوه بر بررسی، کاهش و رفع مشکلات فردی و شخصی به مسائل اجتماعی گسترده تر مانند فقر، بیکاری و خشونت های خانگی نیز می پردازد.

مددکاری، حرفه ای یاورانه است که از تلاشی وافر برای بازگرداندن دل های مضطرب به زندگی دوباره حکایت می کند، در این میان حضور مددکاران اجتماعی برای کاهش آسیب های فردی و اجتماعی به عنوان یکی از نیازهای مشهود جامعه امروز شناخته می شود.

مددکاران اجتماعی در هر سه بُعد فردی، گروهی و جامعه ای فعالیت دارند.

آنها در بخش فردی به عنوان یک متخصص فرارشته ای از دانش های مختلفی ازجمله روانشناسی، جامعه شناسی، مردم شناسی، دین، هنر و اقتصاد استفاده می کنند تا به حل مشکلات مردم کمک کنند.

مددکاران اجتماعی گاهی نقش یک روانشناس و مشاور را ایفا می کنند و در مواردی نیز در نقش جامعه شناس، مردم شناس و یا کارشناس اقتصادی و اخلاقی مداخله کرده و به مراجعه کنندگان کمک رسانی می کنند و به یقین مددکاری اجتماعی یکی از ضروری ترین نیازهای جامعه امروز به شمار می رود.

سابقه 63 سال فعالیت مددکاری اجتماعی در ایران سیدحسن موسوی چلک رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران، در گفت وگو با خبرنگار ایمنا"، با اشاره به سابقه 63 سال فعالیت مددکاری اجتماعی در کشور، اظهار کرد: مددکاری در کشور قریب به 63 سال سابقه دانشگاهی دارد، در دانشگاه های مختلف افراد فارغ التحصیل می شوند و در سازمان های مختلف فعالیت های مددکاری را انجام می دهند، کارشناس مددکاری اجتماعی قوی باید برخوردار از ویژگی هایی فردی (خوش خلقی، صداقت، تعهد، نوع دوست و رازداری) و دیگر ویژگی های مختص مددکار اجتماعی باشد.

وی می افزاید: برای مددکار اجتماعی بودن تنها داشتن مدرک دانشگاهی مهم نیست و زمانی یک مددکار اجتماعی برخوردار از چهار ویژگی اصلی این حرفه باشد می تواند ادعای کارشناس بودن داشته باشد، ویژگی اول اینکه نسبت به موضوع های مرتبط با مددکاری اجتماعی و گروه های هدف مددکاری اجتماعی شناخت علمی داشته و در کنار آن آشنا به روش ها و دروس تخصصی مددکاری اجتماعی باشد، احتمال دارد یک مددکاری اجتماعی در حوزه توانبخشی، دیگری در حوزه زندان یا بیمارستان فعال باشد و همه مددکاران شبیه هم نیستند.

بنابراین شناخت علمی نسبت به موضوع ها و گروه های هدف مددکاری اجتماعی در مؤسسه محل کار اولین ویژگی بارز یک مددکار اجتماعی است، شناخت علمی مددکار اجتماعی منظور شناخت سطحی نیست و شناختی متفاوت با قبل از دانشگاه مد نظر است.

عضو هیئت رییس انجمن مددکاری اجتماعی منطقه آسیا و اقیانوسیه فدراسیون جهانی، تاکید می کند: ویژگی دوم شناخت قوانین، مقررات و افراد مرتبط با همان موضوع ها و گروه های هدف مددکاری اجتماعی به تناسب گروه ها است، تعدادی از مددکاران اجتماعی در حوزه افراد دارای معلولیت، برخی در بخش افراد آسیب دیده و عده ای در حوزه اعتیاد یا کودک آزاری فعالیت می کنند و قوانین و مقررات برای همه مددکاران اجتماعی یکسان نیست و شناخت قوانین و مقررات برای ارتباط با این افراد بسیار مهم است.

موسوی چلک، ادامه می دهد: ویژگی سوم شناخت ساختار است، باید مددکار اجتماعی در ارتباط با موضوعات مرتبط و گروه های هدف مسئولیت های خود را بداند، آگاه به فعالیت در حوزه های کودکان کار، توانمندسازی زنان سرپرست خانوار، مدرسه، بیماری ایدز و بیماران خاص باشد و مددکار اجتماعی با شناخت ساختار می تواند ارجاع درست داشته باشد.

وی تصریح می کند: شناخت منابع اجتماعی چهارمین ویژگی یک مددکار اجتماعی است، یعنی باید بداند در ارتباط با موضوع ها و گروه های هدف مؤسسه محل کار چه خدماتی ارائه می شود و شناخت منابع اجتماعی یکی از انتظاراتی است که از مددکاران اجتماعی داریم، باید جزییات همه خدمات به گروه ها (نحوه پذیرش ها، روزانه و یا شبانه روزی، دارای هزینه و یا بدون هزینه بودن، ارجاعی یا خود معرف) را بشناسد و در واقع کتاب اول خدمات اجتماعی باشد و سطح اطلاعات او از داشتن یک شماره تلفن بیشتر باشد.

رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران، اظهار می کند: مددکار اجتماعی بسیاری از مواقع مجبور به ارجاع دادن مددجو است و ارجاع صحیح زمانی اتفاق می افتد که او آگاه به منابع اجتماعی باشد و گروه های هدف را به خوبی بشناسد تا به مددجو کمک های لازم را ارائه دهد.

علاوه بر این چهار ویژگی کلیدی و محوری یک مددکار اجتماعی باید آگاه به پژوهش و علوم دیگر بوده و و مدیریت، برنامه ریزی، بودجه بندی، تسهیل گری و حمایت طلبی را هم بداند.

وی اضافه می کند: در کشور قریب به 63 سال از ارائه خدمات مددکاری اجتماعی به مردم می گذرد که این خدمات برخوردار از نقاط قوت و ضعف ها است، در عین حال نیازها و خلاء های جدی هم دارد، نداشتن سازمان نظام مددکاری اجتماعی یکی از دغدغه ها است و طرح این موضوع در مجلس هم ارائه شده و در حال پیگیری است.

حرفه مددکاری اجتماعی نیازمند سازمان مجزا در جامعه موسوی چلک درباره اینکه داشتن سازمان نظام مددکاری می تواند یک حمایت صنفی خوب و قانونی باشد، می گوید: سازمان های نظام مهندسی، روانشناسی، پزشکی، مشاوره و روانشناسی، منابع طبیعی و دامپزشکی برخوردار از این پشتوانه قانونی هستند و حرفه مددکاری اجتماعی هم نیازمند سازمانی مجزا برای نظم دادن بیشتر در جامعه و برخوردار از پشتوانه قانونی است.

بسیاری از مدیران مربوط به مددکاری اجتماعی در اکثر سازمان های کشور تخصص مددکاری را ندارند و نمی توانند راهبری درستی در این حوزه داشته باشند و این مورد چالش دیگر حوزه مددکاری اجتماعی است و برخی از سازمان ها به طور عمدی به دنبال تضعیف حرفه مددکاری اجتماعی هستند، وجود قوانین متفاوت برای مددکاری اجتماعی باعث می شود این حرفه راه خود را به درستی پیدا کند.

وی تاکید می کند: امروز در بخش مجازات جایگزین، تشکیل پرونده شخصیت، موضوع میانجیگری، اورژانس اجتماعی، سالمندی، کودکان، بی خانمان ها، اعتیاد، زنان، اشتغال، توانمندسازی، بهداشت، درمان، سوانح، حوادث، بلایا، مدیریت بحران نیروی انتظامی، دادگستری، زندان، هلال احمر، شهرداری، متکدیان، اتباع بیگانه، بانک ها و ارتش حوزه مددکاری اجتماعی فعالیت می کند.

عضو هیئت رییس انجمن مددکاری اجتماعی منطقه آسیا و اقیانوسیه فدراسیون جهانی، اظهار می کند: متأسفانه آموزش و پرورش هنوز اقدام به تشکیل اداره مددکاری اجتماعی نکرده است و این اتفاق بزرگترین نقطه ضعفی است که در حوزه مددکاری اجتماعی کشور داریم، آموزش و پرورش یکی از بهترین کانون ها برای استقرار مددکاران اجتماعی است.

اصلاح مدرسه برای داشتن جامعه سالم لازم است، مدرسه بهترین بستر برای دریافت خدمات مددکاری اجتماعی است، در دو سال اخیر اقدامات و برنامه های مختلفی در نهاد آموزش و پرورش انجام شده اما تشکیل اداره مددکاری اجتماعی اعمال نشده است.

موسوی چلک تاکید می کند: در راه آهن، کمیته امداد، بنیاد شهید، شرکت های هواپیمایی و مکان های مختلف مددکار اجتماعی وجود دارد، برای ارتقای آموزش ها به دانش آموزان تشکیل این اداره در سازمان آموزش و پرورش نیز بسیار کمک کننده است.

تأثیر مددکاران اجتماعی در کاهش آسیب ها و پیشگیری از جرم وی درباره تأثیر مددکاران اجتماعی در کاهش آسیب ها و پیشگیری از جرم در اجتماع، می افزاید: یکی از وظایف مددکاران اجتماعی فعالیت در حوزه پیشگیری از آسیب های اجتماعی و جرم است، در قوه قضاییه معاونت اجتماعی و نهاد فرهنگی این کار انجام می شود، در بسیاری از سازمان ها یکی از مهم ترین وظایف و نقش ها را مددکاران اجتماعی در حوزه پیشگیری بر عهده دارند، در بازنگری تعریف جدید جهانی یکی از مهم ترین وظایف مددکار اجتماعی هدف نهایی مداخلات مددکاری اجتماعی و ایجاد بستر لازم برای به زیستن اجتماعی (ارتقای کیفیت زندگی مردم و توسعه شاخص های سلامت اجتماعی) است.

رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران، تاکید می کند: مددکاران اجتماعی به توسعه سلامت جامعه کمک زیادی می کنند و سفیران سلامت هستند، نباید فراز و فرودهای اداری آنها را مأیوس کند، 19 اسفندماه روز جهانی مددکاری اجتماعی است، تجربه زیستی در این سال ها و مراودات نشان می دهد در ایران مددکار اجتماعی فاصله معناداری با بسیاری از کشورها ندارد، در این تاریخ امسال سومین کنگره بین المللی مددکاری اجتماعی با حضور 21 کشور را خواهیم داشت، این اتفاق اعتماد به جامعه مددکاری اجتماعی ایران است و ناامید نیستیم از تلاش هایی که انجام دادیم و با خودباوری می توان به موفقیت های بیشتری در این حوزه دست پیدا کرد.

موسوی چلک، اظهار می کند: لیندا بریسمن در یادداشتی برای یکی از کتاب های بنده نوشته است: همیشه فکر می کنیم کشورهای بزرگ می توانند رهبری جامعه مددکاری را بر عهده داشته باشند اما ایران نشان داد این نگاه اشتباهی است و ایران توانایی رهبری مددکاری اجتماعی جهان را دارد در حال حاضر اعتماد خوبی نسبت به ایران در حوزه مددکاری اجتماعی وجود دارد.

وی تصریح می کند: دبیر کل فدراسیون جهانی درباره ایده اورژانس اجتماعی که مؤسس آن بنده هستم، نوشته بود اگر ما جایزه نوبل مددکاری اجتماعی داشتیم این ایده شایسته دریافت جایزه نوبل مددکاری اجتماعی است، همچنین رییس انجمن دانشگاه های مددکاری اجتماعی که هر دو به ایران آمده بودند اشاره کردند اورژانس اجتماعی قابل صدور به جامعه جهانی است، یا رییس انجمن روسیه گفته بود سالیان متوالی است که خلاقیتی در حوزه مددکاری اجتماعی نداشتیم و اورژانس اجتماعی این خلاء را پر کرد و ایران تنها کشوری است که در کلانتری های آن مددکاری اجتماعی مستقر است و باور دارم در این زمینه بهتر از این نیز می توان به فعالیت ها ادامه داد.

توانمندسازی هدف اصلی مددکاری مجتبی ناجی معاون اجتماعی سازمان بهزیستی استان اصفهان در گفت وگو با خبرنگار ایمنا"، در خصوص اینکه مددکاری اجتماعی جزو حرفه های یاورانه تلقی می شود، اظهار می کند: گروه هدف خانواده یا فرد یا گروه هایی هستند که نیاز به حمایت های روانی و اجتماعی به خصوص در زمینه شغل، درآمد، معیشت و مسکن دارند و مددکار اجتماعی به عنوان یک متخصص وضعیت فرد، خانواده، امکانات، نقاط قوت و ضعف را بررسی می کند و بر مبنای نیازهایی که فرد یا خانواده دارد همه موارد را فهرست و نیازها را اولویت بندی می کند.

وی درباره تدوین استراتژی ها و راهکارهای مددکار برای حل مسائل مددجو، اضافه می کند: یک مددکار اجتماعی نیازهای بهداشتی، تغذیه ای، سلامت، تحصیل، شغل و مسکن را لیست بندی می کند و بر مبنای نیازها، طرحی را تدوین می کند که در آن طرح چگونگی دسترسی و رسیدن به این هدف را درج می کند.

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی استان اصفهان، تصریح می کند: مشارکت مددجو در این پروتکل برای توانمندسازی او لحاظ می شود و هدف مددکار این است که فرد بازتوان یا توانمند شود یا بر مبنای شناسایی، کشف توانایی ها و استعدادها سعی می کند مددجو را مستقل بار بیاورد.

ناجی تاکید می کند: هدف نهایی مددکاری این است که فرد به زندگی مستقل به عنوان یک شهروند مسئولیت پذیر بازگردد و توانمندسازی هدف اصلی مددکاری است، برای رسیدن به این درجه توانمندسازی نیاز است حمایت های معیشتی به خصوص مسائل مربوط به سلامت جسمانی و درمانی مورد پیگیری قرار بگیرد.

وی اظهار می کند: به تازگی در سازمان بهزیستی 94 مرکز مثبت زندگی در استان ایجاد شده است و در هر مرکز حداقل سه نفر مددکار اجتماعی مشغول به فعالیت و سرویس دهی برای حدود 44 هزار نفر از مددجویان در سراسر استان هستند و آنها را تحت پوشش خدمات مستمر سازمان بهزیستی استان قرار می دهند که به شکل ماهیانه خدمات حمایتی و معیشتی را دریافت می کنند.

پیشگیری از بروز آسیب های اجتماعی یک کار تیمی است وی می افزاید: برای پیشگیری از بروز آسیب های اجتماعی یک کار تیمی نیاز است که مددکار جزو یکی از اعضای مهم این تیم مداخله ای است که در کنار روانشناس، مشاور، حقوقدان، وکیل حقوقی، نیروی انتظامی و کادر درمانی نقش هماهنگ کننده ای را بر عهده دارد.

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی استان اصفهان، می گوید: مددکار اجتماعی در پیشگیری از بروز جرم و آسیب های اجتماعی نقش کلیدی و سهم اصلی دارد به دلیل اینکه اگر قرار باشد از سیستم قضایی، بیمارستان، بهداشت و درمان، انتظامی خدماتی دریافت شود، باید مددکار به عنوان یک واسطه و تسهیل گر این کار (بین مددکار و مددجو) را انجام دهد.

ناجی در خصوص اقدامات مددکاران در کرونا برای کمک به تأمین سلامت شهروندان، اظهار می کند: در کنار ارائه بسته های معیشتی و بهداشتی به مددجویان تحت پوشش سازمان بسته های بهداشتی در کرونا به وسیله مددکاران ارائه شده است و در حال حاضر هم این فعالیت ها همچنان ادامه دارد.

وی اضافه می کند: برای پیشگیری از بروز و شیوع بیماری کرونا بیشتر خدمات غیرحضوری، تلفنی و پیگیری با حداقل بازدیدهای حضوری بوده است.

برای مددجویانی که برخوردار از ابزار و تکنولوژی روز نیستند تلاش بر این بوده تا خدمات لازم برای آنها انجام شود و درخواست های مددجویان در سامانه ها ثبت شده است.

وی تصریح می کند: مددکاری یک فن، علم و هنر است و علاوه بر تحصیلات، داشتن تجربه لازم باعث کارآیی بهتر مددکار اجتماعی می شود، یکی از تجربه های لازم برای مددکار اجتماعی شناسایی نهادها و ارگان های ارائه خدمت به مددجو است، مددکاری که همه این نهادها را می شناسد، داشتن تجربه مکمل کار بهتر و خدمات او در این حرفه خواهد بود.

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی استان اصفهان، تاکید می کند: ویژگی های شخصیتی مانند خلق و خوی مثبت، صبر، گذشت و داشتن حوصله و بردباری زیاد برای حرفه مددکاری اجتماعی لازم است، کسی که می خواهد حامی یک مددجو و بیمار اعصاب و روان و آسیب دیده اجتماعی باشد باید از نظر شخصیتی ورزیدگی لازم را به دست آورده باشد که در کنار تجربه و علم بتواند سرویس دهی بهتری را ارائه دهد.


کلید واژه ها: اجتماعی - مددکاری اجتماعی - مشکلات - جامعه - حرفه - مددکاران اجتماعی - افراد - سلامت اجتماعی - مسائل اجتماعی - مهارت های خاص - توسعه - سلامت - مهارت - رفع مشکلات - حل مشکلات - انسان ها - خبرنگار - توانایی - استفاده - گسترده - بیکاری - ضروری - خانگی - گزارش - روانی - شرایط - اقشار - زندگی - منابع - ارتقا

آخرین اخبار سرویس:
همکار پزشک یا زیبایی،یا لاغری،یافیزیوتراپی

این علامت های سرطان را جدی بگیرید

بیمارستان ها مملو از بیماران کرونا / بهترین زمان مراجعه مبتلایان به پزشک

پرسنل آشپزخانه

وضعیت وخیم 28 بیمار کرونایی در شاهرود/ افزایش چشم گیر بیماران

روزه داری در مبتلایان دیابت

ماساژ سوئدی و فوایدش

تعداد کمتر مرگ و میر مبتلایان به کرونا در مناطق آفتابی تر

شناسایی 8179 مورد جدید ابتلا به کرونا در عراق

نکاتی درباره وزن کشی افراد

روزه داران امسال با توجه به کرونا چه غذاهایی نباید بخورند؟

پیری بیماری قابل درمان است

توصیه هایی در خصوص تغذیه در دوران بارداری

غذای رژیمی درست کنید!

سندرم پسا کرونا و آسیب به اندام های کلیدی

راه کارهای طلایی مدیریت کرونا

دوره نهفتگی کرونای انگلیس

کروناویروس سلول های دهان را نیز آلوده می کند

راهکارهایی برای کنترل فشار خون بالا در ایام روزه داری

اینفوگرافیک / توصیه هایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن در ماه رمضان

خواص شگفت انگیز این میوه قرمز!!

عوامل موثر در جذب ویتامین D

دانستنی هایی درباره بیش فعالی بزرگسالان

4 توصیه مهم غذایی در ماه مبارک رمضان

اینفوگرافیک / توصیه هایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن در ماه رمضان

8 علامت در خانم ها که حاکی از سرطان است

تأخیر در شادی

اشتباهاتی که ممکن است درباره ماسک زدن پیش آید

دانشمندان: همراه آب معدنی پلاستیک نخورید

چند ویژگی اساسی یک سحری خوب

تاثیر نوشیدن چای سبز بر انواع بیماری ها

مراکز درمان سرپایی بیماران کووید19 در سمنان راه اندازی شد

کرونا دست کم 40 سال دیگر می میرد

شیوع بالای اختلالات صدا در بین معلمان، قاریان، خوانندگان

قهرمان شاخص کشتی ایران این بار پنجه در پنجه مرگ

نکات تغذیه ای درباره روزه داری

داروی آسم دوره بهبودی بیماران کرونایی را کاهش می دهد

ابتلا روزانه به کرونا در ترکیه، در مرز شصت هزار نفر

میزان ویتامین C مورد نیاز در روز چقدر است؟

رابطه مصرف سیگار و ناباروری در بانوان / اینفوگرافیک

یک عارضه نادر احتمالی واکسن های کرونا| نشانه های پنهانی لخته شدن خون در رگ ها را بشناسید

شرایط خطرناک کرونا در لرستان/ از هر 100 تست 50 مورد مثبت می شود

کاهش وزن با دارچین چقدر واقعیت دارد

چگونه اختلال پارانویید سبب اختلاف بین زوجین می شود؟

نشانه ها و عوامل بروز اختلال افسردگی در مردان

اشتباهاتی که ماسک را آسیب پذیر می کند

سوراخ کردن گوش و سوراخ کردن بینی

فیلم/ مراسم عجیب ترخیص یک سلبریتی از ICU با کیک!

اضافه شدن 324 بیمار کرونایی جدید در مازندران

تکمیل ظرفیت بیمارستانهای ایلام و تشدیدموج چهارم کرونا نگران کننده است

طرز تهیه شله زرد نذری و مجلسی خوش طعم و خوش رنگ

طرز تهیه شیر برنج برای افطار؛ از شیر برنج قالبی تا سنتی

پس از افطار، شیرینی نخورید

طرز تهیه فرنی مجلسی مناسب سفره های افطار و ماه رمضان

منشی خانم برای مطب پوست

396نفر در استان سمنان به کرونا مبتلا شدند/اوضاع خطرناک تر از قبل

نسخه نویسی الکترونیک الزاما نیازمند عقد قرارداد با سازمان تامین اجتماعی نیست

اشتباهاتی که ماسک را آسیب پذیر می کند

کاهش آمار خودکشی در ماه های اول ظهور کرونا در ایران

فوتی های کرونایی قم به 8 نفر در روز رسید

ادویه های لاغرکننده را بشناسید

کاهش آمار خودکشی در ماههای اول ظهور کرونا در ایران

راهنمای سلامت دهان و دندان در سرخیِ کرونا

بی اعتنایی به بهداشت شهر

منتظریم تولید ماهانه 15 میلیون دوز واکسن به وقوع پیوندد

ثبت بالاترین آمار روزانه ابتلا به کرونا در ترکیه

بحران کرونا در 15 شهر قرمز خوزستان / اعمال محدودیت های حداکثری

استاندار: وضعیت کرونا در لرستان نامطلوب و خطرناک است

نکاتی درباره روزه داری تغذیه و کرونا

ابتلای 63 هزار و 488 زنجانی به کووید 19/ قزلباش: مردم مراجعه مستقیم به بیمارستان نداشته باشند

فال روز چهارشنبه 25 فروردین 1400

آیا روزه داری برای کسانی که کرونا گرفته اند، امکان پذیر است؟

اختلال افسردگی در کودکان

ویروس کرونا 30 تا 40 سال دیگر ریشه کن می شود

ویتامین سی خطر بروز آب مروارید را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد

نتایج واکسن سرطان امیدوارکننده است

فوت 2 بیمار مبتلا به کرونا طی شبانه روز گذشته در خراسان شمالی

اگر این علائم را دارید کلسترول خون تان بالاست

آلرژی بهاری چگونه است؟/ علایم آلرژی در فصل بهار

خوراکی های ممنوعه و مفید برای ماه رمضان

واکسیناسیون گروه های آسیب پذیر با 20 روز تاخیر تمام می شود

روش مراقبت از سلامت مو ها در ماه رمضان

گُر گرفتن کرونا در ترکیه

وزیر بهداشت: از نیمه اردیبهشت، واکسیناسیون عمومی را با واکسن ایرانی آغاز می کنیم/ مخبر: از پایان تیرماه 20 میلیون دوز واکسن در ماه تقدیم مردم می کنیم

معرفی مشاغل گروه های 1، 2، 3 و 4 در زمان کرونا

اشتباهاتی که ماسک را آسیب پذیر می کند

غذای کامل روزه داران را می شناسید؟ + فیلم

شمار روزانه مبتلایان کرونا در ترکیه به مرز 60 هزار نفر رسید

سزارین خطر آسم را در نوزادان بالا می برد

زمان پایان کرونا در جهان اعلام شد/ حداقل 40 سال برای ریشه کنی ویروس لازم است

396نفر در استان سمنان به کرونا مبتلا شدند/اوضاع خطرناک تر از قبل

وزیر بهداشت گفت: از نیمه اردیبهشت، واکسیناسیون عمومی را با واکسن ایرانی آغاز می کنیم/ مخبر: از پایان تیرماه 20 میلیون دوز واکسن در ماه تقدیم مردم می کنیم

مراکز درمان سرپایی بیماران کووید19 در سمنان راه اندازی شد

وضعیت وخیم 28 بیمار کرونایی در شاهرود/ افزایش چشم گیر بیماران

مواد غذایی ممنوعه و خوراکی های مفید در ماه رمضان

پلمب اصناف ناقض بهداشت و کمک به نیازمندان در تالش

مصوبات ستاد کرونا استان اصفهان در ماه رمضان+ جزییات

تزریق 95 درصدی واکسن دریافتی از وزارت بهداشت در اسدآباد

افزایش مرگ و میر قلبی ناشی از کرونا

مولتی ویتامین ها در مقابله با کرونا موثرند؟

مددکاری؛ حرفه ای یاورانه برای توسعه سلامت اجتماعی

مددکاری؛ حرفه ای یاورانه برای توسعه سلامت اجتماعی