مطالب مرتبط:
اظهارات وزیر امور خارجه هند در خصوص لزوم توسعه بندر چابهار
ممنوعیت ورود به چابهار؛ همه بازارها و اماکن تفریحی تعطیل می شود
بندر چابهار به عنوان شاهراه اتصالی کشورهای اطراف منطقه است
چابهار باید به گرانیگاه سرمایه گذاری جهان با محوریت ایران و هند تبدیل شود
صدور مجوز تست انسانی واکسن شهید فخری زاده | چند واکسن ایرانی کرونا به مرحله آزمایش انسانی رسیده اند؟
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 18 اسفند 1399 ساعت 17:152021-03-08اقتصادي

ورود دومین مرحله تجهیزات هند به بندر چابهار


دومین مرحله تجهیزات هندی در چند روز آینده وارد بندر شهید بهشتی چابهار می شود و در فاز دوم توسعه، ظرفیت این بندر از 8.

- 5 به 33 میلیون تن می رسد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرآنلاین" از چابهار : در چند روز گذشته هند هفته دریایی خود در سال 2021 را برگزار کرد، با توجه به اهمیت چابهار برای هند، یک روز از هفته دریایی هند روز چابهار نامگذاری شد تا در این روز وزرای کشورهای مختلف بهره مند از ترانزیت بار در چابهار، در مورد اهمیت توسعه این بندر اظهار نظر کنند.

محمد راستاد، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادرو دریانوردی، در خصوص حضور هند در توسعه چابهار گفت:مهم ترین قرارداد با هند، راهبری پایانه بندرشهید بهشتی چابهار است که قراداد آن در قالب برنامه 10 ساله و به صورت قرارداد BOT است.

راستاد با اشاره به با تعهد 85میلیون دلاری سرمایه گذاری تجهیزات اپراتور هندی، در چابهار گفت: بخش اول تجهیزات شامل دو دستگاه جرثقیل ساحلی بوده که یکماه پیش وارد بندر شد و به بهره برداری رسید.

بخش دوم تجهیزات که در تعهد طرف هندی است در چند روز آینده وارد بندر می شود.

راستاد برقراری تفاهمنامه ترانزیتی 3جانبه بین ایران، هند و افغانستان را که به تفاهمنامه چابهار موسوم است بستر دیگر همکاری 3جانبه نام بردو گفت:در اجلاس دریایی 2021، هند یک روز را به روز چابهار اختصاص داده بود و این مراسم به صورت همایش ویدئو کنفرانسی برگزار شد.

وزرای کشورهای مختلف در روز چابهار حضور داشتند.

به گفته راستاد کل سرمایه گذاری که در چابهار انجام شده تا چابهار به این مرحله رسیده است و سازمان بنادر متولی آن است، در مجموع یک میلیارد دلار است.

این هزینه ها شامل توسعه اماکن و زیرساخت های بندری در حدود 370 میلیون دلار، سرمایه گذاری شرکت های خصوصی معادل 100 میلیون دلار، تأمین تجهیزات بندری بیش از 43 میلیون دلار، تأمین تجهیزات استراتژیک دریایی و ارائه خدمات دریایی حدود 413 میلیون دلار و ساخت و ساز محوطه های بندری به ارزش 100 میلیون دلار بوده است.

در فاز یک از ظرفیت یک میلیون تن در چابهار به 8.

5 میلیون تن رسیدیم.

برنامه این است که در قالب فاز دو توسعه، ظرفیت چابهار به 33 میلیون تن برسد.

معاون وزیر راه وشهرسازی افزود: هند علاوه بر سرمایه گذاری برای تجهیز پایانه شهید بهشتی، اپراتوری را در قالب برنامه 10 ساله بر عهده دارد و طبعاً اپراتور بین المللی هند در جذب کالا و مخصوصاً ترانزیت بین ایران و افغانستان برای افزایش فعالیت بندر چابهار خیلی مفید خواهد بود.

چون ایران یکی از اعضای کریدور شمال-جنوب است، بنادر و پایانه های مرزی در مسیر شمال -جنوب حلقه هایی از زنجیره کریدور شمال-جنوب تلقی می شوند و چابهار هم عملاً بخشی از کریدور شمال-جنوب است.

از دیگر پروژه هایی که نقش راهبردی در تسریع توسعه چابهار دارد، راه آهن چابهار-زاهدان است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به روند ساخت این خط آهن گفت: از نظر اجرایی، راه آهن چابهار -زاهدان با تزریق منابع از محل صندوق توسعه ملی، روند پیشرفت فیزیکی خوبی دارد و انتظار داریم در سال آتی بخش مهمی از راه آهن چابهار -زاهدان به بهره برداری برسد.

او همچنین به برنامه های تحول توسعه بنادر و پایانه های بندر در کشور اشاره کرد و گفت: در بندر شهید رجایی مهم ترین پروژه طرح توسعه پایانه کانتینری است و انتظار داریم تا خرداد 1400 بخش عمده ای از پایانه تکمیل و به بهره برداری برسد.

این بخش قابلیت پذیرش کشتی های تا 18 هزار و 400 تی ای یو کانتینری را خواهد داشت.

اسکله نفتی بندر شهید رجایی نیز تا خرداد به بهره برداری می رسد که ظرفیت بندر هم در تخلیه و بارگیری کانتینر و هم فرآورده های نفتی را تا بخش قابل توجهی افزایش می دهد.

او برنامه دیگر را تسهیل تردد کامیون ها بین پایانه های حمل ونقل بنادر نام برد و گفت: اقدامات خوبی با هماهنگی بین دستگاه های مختلف از جمله سازمان بنادر، سازمان راهداری و پایانه های حمل و نقلی انجام شده که در بندر شهید رجایی در اولین مرحله، شرایطی ایجاد شده تا از نظر نظم، مدیریت و برنامه ریزی مناسب تردد کامیون ها به بندر تحول قابل توجهی ایجاد شود.

این روند به تمام بنادر تجاری تأمین داده خواهد شد.

راستاد با اشاره به سال پایانی دولت ارزیابی اقدامات انجام شده در بنادر را جلوتر از برنامه توسعه دانست و گفت: از نظر اهداف کمی که برای توسعه بنادر پیش بینی شده بود، توانستیم دستاوردهای خوبی داشته باشیم و تقریباً تمام اهداف کمی محقق شده است.

بنا بود در سال جاری به 246 تن ظرفیت در بنار برسیم که عملاً این ظرفیت محقق شده است.

به این ترتیب ظرفیت بنادر تجاری تا پایان سال آینده به 285 میلیون تن می رسد که با پروژه هایی که تا قبل از نیمه سال آینده به بهره برداری می رسد، به این ظرفیت پیش بینی شده در برنامه می رسیم.

وی افزود: از نظر جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی، تقریباً از مجموع 16 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در برنامه بالغ بر 13 هزار میلیارد تومان مربوط به سال 92 به بعد و عمدتاً از سال 94 تا کنون است.

ارزش روز این سرمایه گذاری ها 100هزار میلیارد تومان است.

از نظر ارتقای ظرفیت بنادر جذب سرمایه بخش خصوصی و در همه شاخص های مربوط به توسعه بنادر توانستیم دستاوردهای بسیار خوب و حتی بیشتر از اهداف کمی پیش بینی شده در برنامه را به دست آوریم.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در حال حاضر تمام بنادر ایران توسط اپراتورهای خصوصی راهبری می شوند.

مدیرعامل سازمان بنادر با اشاره به سرمایه گذاری های قابل توجه بخش خصوصی در بنادر ایران، اضافه کرد: این سرمایه گذاری ها نه تنها در زمینه تأمین تجهیزات بنادر، بلکه در زمینه احداث روبناهای بندری همچون انبارهای نگهداری کالا اعم از سرپوشیده و روباز، سیلوهای نگهداری غلات، مخازن نگهداری مواد فله مایع، کارخانجات تولیدی و ارزش افزوده ای، خدمات لجستیکی و پشتیبانی بنادر است.

در همین راستا در حال حاضر بیشتر از 330 قرارداد سرمایه گذاری و توسعه ای توسط سازمان بنادر و دریانوردی ایران با بخش خصوصی منعقد شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی یکی از مصادیق حضور بخش خصوصی در بنادر ایران را سرمایه گذاری و اپراتوری شرکت IPGL هندوستان در بندر چابهار عنوان کرد و اظهار داشت: در قالب این قرارداد که به صورت BOT و 10 ساله است، اپراتور هندی 85 میلیون دلار برای تأمین تجهیزات بندری چابهار سرمایه گذاری می کند.

مدیرعامل سازمان بنادر همچنین با اشاره به بهره برداری از طرح های جدید بندری در استان بوشهر و هرمزگان گفت: 27 پروژه بندری در این دو استان ساحلی به بهره برداری رسید.

منابع اختصاص داده شده به این طرح های توسعه ای بالغ بر هزار و 60 میلیارد تومان به ارزش روز است و برآورد ما جذب 1400 نفر اشتغال مستقیم در این طرح ها است.

این سرمایه گذاری ها توسط بخش دولتی و خصوصی انجام شده است.

راستاد گفت: بهره برداری از پایانه لجستیک کالا و کانتینر و مخازن نگهداری فرآورده های نفتی، تعمیرات اساسی خط 5 ریلی بندر شهید رجایی، بهره برداری از پروژه دیسپاچینگ برق مجتمع بندری شهید رجایی، پایانه ترانزیتی و صادراتی و پایانه کالای خطرناک از پروژه ها، کانال هدایت آب های سطحی ورودی شرقی و سامانه مانیتورینگ دوربین های مدار بسته یگان حفاظت از طرح هایی است در این دو استان به بهره برداری رسید.

بهره برداری از چندین فروند اسکله گردشگری در بنادر و جزایر هرمزگان و همچنین بهره برداری از یک دستگاه ایکس ری در جزیره ابوموسی بخش دیگری از این طرح ها است.

از نظر جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی، تقریباً از مجموع 16 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در برنامه بالغ بر 13 هزار میلیارد تومان مربوط به سال 92 به بعد و عمدتاً از سال 94 تا کنون است.

ارزش روز این سرمایه گذاری ها 100 هزار میلیارد تومان است.

از نظر ارتقای ظرفیت بنادر جذب سرمایه بخش خصوصی و در همه شاخص های مربوط به توسعه بنادر توانستیم دستاوردهای بسیار خوب و حتی بیشتر از اهداف کمی پیش بینی شده در برنامه را به دست آوریم.

48
کلید واژه ها: چابهار - معاون وزیر راه و شهرسازی - بندر - شهید بهشتی - وزیر راه و شهرسازی - توسعه - قرارداد - بندر شهید بهشتی - کشورهای مختلف - میلیون - راه و شهرسازی - دریایی - سرمایه گذاری - بندر چابهار - اهمیت - بهشتی - معاون وزیر - اظهار نظر - مدیرعامل - هندی - هفته - شهید - نامگذاری - بهره مند - وزیر راه - ترانزیت - شهرسازی - اپراتور - فاز دوم - برگزار

آخرین اخبار سرویس:
سایه امنِ طرح شهید سلیمانی بر سر بیماران کرونایی

نحوه اخذ مالیات از بازیگران و اینفلوئنسر ها

ایجاد 189 فرصت شغلی برای خانوار تحت حمایت کمیته امداد مروست

تامین امنیت غذایی آینده با افزایش 50 درصدی میزان کنونی میسر است

خرید تضمینی پیاز در هرمزگان تا نیمه اردیبهشت ادامه دارد

درخواست قطع دست برای سارقان سریالی خانه ها

تجهیز بیمارستان کردکوی به دستگاه آنژیوگرافی جدید

افزایش 10 تا 30 درصدی قیمت سیگار از اردیبهشت

سقوط 12.72 درصدی دوج کوین در بازار ارز دیجیتال+قیمت انواع ارز دیجیتال

فیلم/تولید «سنگ پا» در «روستای طلا»/ استفاده عراقی ها از تولیدات «قزلجه کند»

توسعه کشت کاکتوس در ایران

لایحه قانون پولی و بانکی به کمیسیون اقتصادی مجلس ارجاع شد

بورس مثل ققنوس از خاکستر بلند می شود

کاهش 7 تا 8 درصدی قیمت مسکن

اعلام ظرفیت محصولات ایران خودرو در نخستین طرح پیش فروش 1400/ پژو 207 دستی با سقف شیشه ای، رانا پلاس، سورن پلاس و دنا پلاس +جدول

خرید 80 هزار تن گندم در خوزستان

تخلیه دو نگله سنگین 222 تنی در بندر شهید رجایی

اعلام شرایط جدید صدور مجوز برای استخراج رمزارز/ افزایش درخواست مجوز با صعودی شدن قیمت ها/ هشدار نسبت به برخی آگهی های

خریداری 80 هزار تن گندم در خوزستان

محکومیت یک هزار میلیاردی قاچاقچی خوردرو خارجی در بوشهر

چگونگی اصلاح احکام تا رضایت بازنشستگان جلب شود/ یک میلیون و 200 هزار تومان اسفندماه کجا رفت؟!

جزییات قیمت رسمی انواع ارز/ نرخ 46 ارز ثابت ماند

فیلم/ شیوه خوداظهاری در سامانه ملی املاک و اسکان

آغاز برداشت گندم از مزارع خرمشهر

خودکفایی 80درصدی ایران در تولید محصولات چاپی/ واردات چقدر کاهش داشته است؟

بیت کوین عقب نشست

ذخیره سازی 1100 نمونه خون بند ناف نوزادان لرستان

گرانی مرغ ربطی به قاچاق جوجه ندارد

تشویق های تعرفه ای برای اجرای نسخه الکترونیکی

نحوه اخذ مالیات از بازیگران و اینفلوئنسرها

تأمین سوخت مورد نیاز ناوگان حامل کالا های اساسی و فسادپذیر

کاهش 7 تا 8 درصدی قیمت مسکن

افزایش نرخ تعرفه ارائه خدمات درمان اعتیاد

هر آنچه که باید درباره خط تولید زغال فشرده بدانید

16 نکته مهم درباره کارت اعتباری سهام عدالت

محمد: در مدیریت صاحب سبک، توانمند و دارای رتبه های بین المللی هستم/ خودم را اصلح می دانم

بانک ها عامل اصلی ریزش بورس

معامله بیش از 7 میلیون سهم در بورس منطقه ای همدان

شاپرک 3 هزار کسب و کار اینترنتی را درو کرد!

امکان احراز هویت الکترونیکی سجام در سامانه «کیلید» بانک آینده فراهم شد

بورس امروز یکشنبه 29 فروردین 1400/ اُفت محسوس ارزش معاملات

هر معامله ای در بنگاه های املاک باید کد رهگیری دریافت کند

بیمه دی و شبکه نوآفرینی پلنت، تفاهم نامه همکاری امضا کردند

نحوه اخذ مالیات از بازیگران و اینفلوئنسرها / ثبت فعالیت مودیان با صورت حساب های الکترونیکی فروشگاهی

4 هزار نمونه گیری از مراجعین کرونایی

گزارش تسنیم از توزیع و عرضه کالاهای اساسی در ماه رمضان؛ از توزیع هفتگی تا کمبود محسوس شکر و روغن

رشد پرونده های جرائم سایبری مرتبط با رمز ارزها / افزایش سرمایه گذاری در رمز ارزها به دلیل نوسان بورس

راهکارهای تحقق شعار سال در بخش تعاون/اشتغال زایی در سایه رفع موانع تولید

7 نماد بورسی دیگر مشمول رفع گِره معاملاتی شدند

بورس انرژی میزبان عرضه انواع فرآورده پالایشی و پتروشیمی می شود

محمد: در مدیریت صاحب سبک، توانمند و دارای رتبه های بین المللی هستم

خیز ایران و صربستان برای افزایش حجم تجارت خارجی

ارجاع لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی به کمیسیون اقتصادی/ ابهام در تعهدات ایران در قبال صندوق بین المللی پول

دولت کجای بازار ارز ایستاده است؟

پروژه زائرسرای خراسان جنوبی در مشهد مقدس به کجا رسید؟

قرعه کشی ایران خودرو برگزار شد + جزییات پیش فروش و قیمت (29 فروردین)

چرا اقبال سهامداران به صندوق ها افزایش یافت؟

پرداخت 150 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال زایی در قزوین

اعطای 7 میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی به هنرمندان صنایع دستی

عدد افسانه ای ارزش خانه های خالی

احراز هویت الکترونیکی سجام در سامانه «کیلید» بانک آینده امکان پذیر شد

هر موج کرونا 2 ماه طول می کشد/ محدودیت های کرونایی اعمال شده، اصلا محدودیت نیست

اعضای جدید هیأت مدیره بانک سینا انتخاب شدند

زمان واریز یارانه نفدی و معیشتی اردیبهشت 1400/ مبلغ یارانه نقدی بیشتر شد؟

نرخ رمزارزها یکشنبه 29 فروردین/ بیت کوین مرزشکنی کرد

چگونگی حمایت واقعی دولت از بورس / کاهش هیجان در بازار با آزادسازی قیمت ها

اثر وین بر قیمت دلار؛ کم یا زیاد؟

یک متر خانه هم قیمت یک پراید!

کابینت آشپزخانه، سبک و طرح های متداول

کرونا «شکاف جنسیتی» را با افزایش به 32 درصد رساند

دو برنامه مهم برای مهار بازار اجاره مسکن

تغییر دکوراسیون آشپزخانه سفید، با ایده های رنگی

نامه رییس سازمان بورس به رییس کل بانک مرکزی

سنگین ترین صف های خرید و فروش سهام در 29 فروردین 1400

امکان احراز هویت الکترونیکی سجام در سامانه «کیلید» بانک آینده

خیز ایران و صربستان برای افزایش حجم تجارت خارجی

آخرین قیمت سکه، طلا و دلار در بازار +جدول/ 29 فروردین 1400

بلاتکلیفی معاملات در بازار خودرو /خریداران عقب کشیدند!

حکم 2.3 میلیاردی برای قاچاقچی سیگار در آذربایجان غربی

فوتی های روزانه کرونا در تهران به 130 نفر رسید

افتتاح دو شعبه بانک سینا در تهران

محلول پاشی هوایی 3000هکتار اراضی جنگلی زاگرس در آذربایجان غربی

قیمت خودرو امروز 29 فروردین 1400/ قیمت پراید اعلام شد

از کجا لباس بیارم برای فروش ؟

تولید 9 کالای بخش معدن و صنایع معدنی در سال 99 رشد یافت

اهرم های تشویقی برای اجرای نسخه الکترونیکی در تعرفه های پزشکی

عرضه مرغ با قیمتی بالاتر ازقیمت مصوب تخلف است

خراسان شمالی جزو 3 استان برتر کشور در میزان کسری بودجه است

موج چهارم کرونا کی نزولی می شود؟

جریمه میلیاردی قاچاقچی پارچه در استان

لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور به کمیسیون اقتصادی ارجاع شد

ارزش خانه های خالی 1,957,000,000,000,000 تومان!

بلاتکلیفی معاملات در بازار خودرو

روغن در صدر کاهش تولید قرار گرفت

بازار نفت در انتظار جنگ جدید قیمتی

بلاتکلیفی معاملات در بازار خودرو /خریداران عقب کشیدند!

قاچاقچی ارز در آبادان بازداشت شد / جریمه 30 میلیاردی متهم

مرمت یک اثر مروبط به دوره قاجار در بمپور

با تداوم قاچاق جوجه یک روزه، مرغ حتما گران می شود

نرخ ارز در 29 فروردین 1400| دلار همچنان در مسیر نزولی

ورود دومین مرحله تجهیزات هند به بندر چابهار

ورود دومین مرحله تجهیزات هند به بندر چابهار