مطالب مرتبط:
برنامه هفتم توسعه تنها راه برون رفت از وضعیت فعلی کشور/ لرستان نیازمند توجه ویژه است
اقتصاد کشور نیازمند تحول/ اخذ تصمیمات مهم در برنامه هفتم توسعه
اقتصاد کشور نیازمند تحول است/ اخذ تصمیمات مهم در برنامه هفتم توسعه
کاریکاتور| تاثیر FATF بر وضعیت کشور
کارشناس مطرح حقوقی کشور ، راه باز شدن پنجره نقل و انتقالات پرسپولیس را فاش کرد
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 18 اسفند 1399 ساعت 02:102021-03-07سياسي

برنامه هفتم توسعه تنها راه برون رفت از وضعیت فعلی کشور/ لرستان نیازمند توجه ویژه است


ایسنا/لرستان نائب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معاون و کشاورزی لرستان گفت: برنامه هفتم توسعه تنها راه برون رفت از وضعیت فعلی کشور است.

محمد خاکی در نشست هم اندیشی کارآفرینان و فعالان اقتصادی لرستان که 17 اسفندماه با حضور محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد، - ایسنا/لرستان نائب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معاون و کشاورزی لرستان گفت: برنامه هفتم توسعه تنها راه برون رفت از وضعیت فعلی کشور است.

محمد خاکی در نشست هم اندیشی کارآفرینان و فعالان اقتصادی لرستان که 17 اسفندماه با حضور محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد، اظهار کرد: همه استان های منطقه زاگرس با مشکلات مشابهی مواجه اند و منطقه اقتصادی شدن آن ها می تواند به ویژه در بحث گردشگری کمک خوبی به توسعه این استان ها کند.

وی با اشاره به اینکه 11 میلیارد مترمکعب آب در لرستان داریم درحالی که از لحاظ کشاورزی 26 درصد زمین های ما آبی هستند، بیان کرد: 74 درصد زمین های کشاورزی لرستان دیم است درحالی که میانگین زمین های آبی کشوری 44 درصد است و بااینکه استان ما سرشار از منابع آبی است، خودمان حق استفاده از آن را به واسطه اینکه پایین دست استان ما سدهایی است که ممکن است با مشکل مواجه شوند، نداریم.

خاکی با اشاره به شاخص های ملی فضای کسب وکار یادآور شد: این شاخص در سطح ملی سال 96 با میانگین 5٫87 و برای لرستان با میانگین 6٫9 بوده است.

هر چه عدد به سمت 10 سوق پیدا کند وضعیت بد را نشان می دهد.

نائب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معاون و کشاورزی لرستان تصریح کرد: سال 97 این شاخص در سطح ملی 6٫33 و برای استان 6٫53 بوده و در سال گذشته در سطح ملی 6٫08 و در لرستان 6٫13 بوده است.

وی با بیان اینکه پاییز 99 میانگین کل کشور در این شاخص 5٫93 و در لرستان 5٫86 بوده، خاطرنشان کرد: روند ما متأسفانه کلاً نزولی بوده و در سال 99 شاخص ها بهبود پیدا کرده و مشخصاً در ارتباط با بحث کرونا این شاخص را بررسی کردیم به طوری که در پاییز 99 شاخص کشوری 6٫49 و شاخص استانی 7٫34 بوده که متأسفانه این روند نزولی همچنان ادامه دارد.

عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی لرستان در ارتباط با شاخص های اقتصادی چون نرخ بیکاری افزود: در این شاخص میانگین کشوری 9٫4 و لرستان 13٫1 درصد است.

میانگین کل کشور در شاخص نرخ مشارکت اقتصادی 41٫4 است و لرستان 40٫8 است.

خاکی عنوان کرد: تورم سالیانه منتهی به بهمن 99 در کل کشور 34٫2 و در لرستان 35٫2 است.

وی اظهار کرد: تحلیل وضعیت اقتصادی استان علی رغم برخورداری از مواهب طبیعی و خدادادی و با توجه به اینکه لرستان 2٫2 جمعیت کشور را دارد، اما متأسفانه همواره جزو استان های کمتر برخوردار بوده ایم و از طرفی نرخ تورم بسیار بالا بوده و چالشی که ما با آن مواجه هستیم، نرخ تورم بالاست و روند صعودی داشته و همواره از میانگین کشوری بالاتر بوده است و از سال 97 جهشی داشتیم و این فاصله بیشتر شده است و در سه ماهه پاییز امسال تقریباً برابر میانگین کشوری شده ایم.

نائب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معاون و کشاورزی لرستان با تأکید بر این که نرخ بیکاری در لرستان بسیار بالاست، یادآور شد: از منظر تجارت خارجی کل صادرات استان بین 300 تا 350 میلیون دلار است و بیش از 90 درصد آن توسط بخش صنعت شکل گرفته و 70 درصد آن به تنهایی توسط پتروشیمی لرستان صادر شده است.

خاکی ادامه داد: علی رغم حجم کم تجارت خارجی که داشته ایم اما از لحاظ توسعه بازارهای خارجی وضع خوبی داشتیم و به 35 کشور دنیا صادرات داریم و این نشان می دهد اگر زیرساخت ها برای حوزه صادرات مناسب شده و مشوق ها در اختیار استان قرار دهند می توانیم در سال های آینده این رقم را به چند برابر برسانیم.

وی با اشاره به چالش های لرستان، تصریح کرد: درآمد سرانه در این استان پایین تر از نرخ کشوری است و متأسفانه نصف درآمد کشوری است.

نائب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معاون و کشاورزی لرستان نرخ بالای بیکاری، عدم برخورداری از صنایع مادر، نرخ تورم بالا، فساد اداری، عدم وجود بستر مناسب جهت سرمایه گذاری، عدم اتصال کانال های توزیع به حمل ونقل ریلی، سطح پایین آموزش های مهارتی، عدم ایجاد و تقویت بخش خصوصی در زمینه های مختلف، نرخ بالای مهاجرت، عقب افتادگی تاریخی و.

را از مهم ترین مشکلات استان لرستان دانست.

این فعال اقتصادی افزود: تخصیص آب برای لرستان بسیار حیاتی است و دو دوره است که نمایندگان ما این موضوع را در مجلس پیگیری می کنند و این حداقل حق لرستانی هاست که انتظار داشته باشند در کشور از شیوه های نوین آبیاری استفاده شود که البته این موضوع نیازمند تخصیص ویژه اعتبارات است.

خاکی با اشاره به بحث توسعه توازن منطقه ای تصریح کرد: محکم ترین حلقه هر زنجیره ضعیف ترین آن حلقه است.

ما نمی توانیم مدعی باشیم که یک کشور توسعه یافته هستیم اما برخی از استان های ما هنوز در مسیر توسعه یافتگی هم قرار نگرفته باشند و این موضوع با تعریف توسعه متوازن تطابق ندارد.

نائب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی لرستان با اشاره به آسیب ده هزار میلیاردی سیل به زیرساخت های لرستان، افزود: ما متوجه این موضوع هستیم که با کمبود اعتبارات مواجهیم، اما از طرفی چون استانی هستیم که در مسیر توسعه قرار نگرفتیم، اعتبارات سالیانه تخصیصی به استان با افزایش 20 تا 30 درصدی نمی تواند دردی از دردمان دوا کند و نیازمند توجه ویژه هستیم.

وی اظهار کرد: در حوزه تجارت خارجی قوانین خلق الساعه و بحث تعهدات ارزی باعث شد که بازرگان شناسنامه دار و واقعی از فعالیت خود بکاهند و صادرات کمتر شود.

خاکی در رابطه با بحث سیاست های برنامه هفتم توسعه کشور اضافه کرد: بیش از 60 سال است که برنامه ریزی توسعه در استان در حال انجام است و چندان به نتایج خوبی نرسیده ایم و تنها فرصتی که در اختیار ما قرار گرفته برنامه هفتم توسعه است تا بتوانیم حداقل به چشم اندازهای تعریف شده در افق 1404 نزدیک شویم.

در این برنامه ها قرار بوده که رشد اقتصادی 8 درصدی را به طور میانگین داشته باشیم اما در برخی سال ها حتی رشد منفی هم داشته ایم و فاصله زیادی با اهداف چشم انداز 1404 داریم و از طرفی با حجم تورم زیادی مواجهیم و سرمایه گذاری ما در سال های اخیر رو به کاهش است.

نائب رییس اتاق بازرگانی لرستان اضافه کرد: انتظار می رود که در برنامه هفتم توسعه اصلاحاتی چون اصلاح نظام تدبیر و برنامه ریزی کشور مدنظر قرار گیرد.

در تدوین برنامه ریزی استراتژیک اگر همه ذی نفعان دخالت نداشته باشند نمی توانیم مدعی شویم که آن برنامه موفق خواهد بود مگر آنکه ما با ذی نفعان هماهنگی و همکاری داشته باشیم.

وی گفت: همچنین متمرکز کردن قدرت اجرایی کشور برای رسیدن به اهداف 1404 بسیار مهم است.

الان به واسطه مشکلاتی که در کشور وجود دارد به نظر می رسد که باید این قدرت اجرایی را متمرکز کنیم تا بهتر بتوانیم از منابع آن بهره ببریم.

عضو هیات رییسه اتاق لرستان اظهار کرد: برقراری ارتباط سازنده با نظام بین الملل یکی دیگر از مواردی است که نباید ازنظر دور بماند.

خاکی خاطرنشان کرد: ارتقای بهره وری عوامل تولید در اقتصاد نیز برای موفقیت در برنامه هفتم بسیار مورد تأکید است و میانگین رشد اقتصادی باید 8 درصد باشد ولی متأسفانه کمتر از نیم درصد رشد اقتصادی از محل بهره وری داریم.

وی با بیان اینکه بهره مندی از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور نیز بسیار ضروری است، ادامه داد: عدم گستردگی و پراکندگی سیاست های کلی و تأکید بر چالش محوری در سیاست های کلی برنامه هفتم و در نظر گرفتن ملاحظات سرزمینی و آمایش منطقه ای از دیگر موارد و اصلاحاتی است که نیاز است در برنامه هفتم مورد تأکید قرار گیرد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: لرستان - برنامه هفتم توسعه - دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام - مجمع تشخیص مصلحت نظام - دبیر مجمع تشخیص مصلحت - مجمع تشخیص مصلحت - فعالان اقتصادی - کشاورزی لرستان - نشست هم اندیشی - اقتصادی - توسعه - کارآفرینان - محسن رضایی - برنامه - محمد خاکی - هم اندیشی - نائب رییس - استان ها - وضعیت - کشاورزی - منطقه اقتصادی - کشور - برگزار - فعالان - برون - منطقه زاگرس - منطقه - استان - مصلحت - رضایی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام تعدادی همکار خانم جهت منشی تلفنی

استخدام نیروی مجرب با روابط عمومی بالا

اکیپ برق کار شناور

استخدام کارمند اداری در آموزشگاه

نصاب کابینت وبرشکاردرجزیره کیش

استخدام نیروی خدمات تمیزکار خانم

تایید صلاحیت 90 درصد از داوطلبان انتخابات شورای شهر

تأیید صلاحیت 90 درصدی ثبت نام کنندگان انتخابات شوراها

سید حسن خمینی: حکومت «یکدست افراطی» برای کشور خطرناک است/ باید امید را به جامعه برگرداند/ به عنوان یک کنش گر در عرصه حضور خواهم داشت

اقامه نماز جمعه در 8 پایگاه در خراسان رضوی

اورانیوم غنی شده 60 درصد را تولید کردیم

ایران به اورانیوم با غنای 60 درصد دست یافت

تولید اولین محصول اورانیوم با غنای 60 درصد

زندگی زنان افغان | رویداد24

تخلف وزارت نیرو برای تخصیص آب فاز2 طرح 550 هکتاری خوزستان ثابت شد

تنها درِ تاریخی کاخ گلستان روی مردم باز می شود

مادرانه های معلم کرمانی برای کودکان محروم حاشیه شهر/ساخت خانه امن؛ آرزوی مامان آرزو

تفسیر آیات مهم جزء سوم: توجه ویژه قرآن به مساله انفاق؛ نحوه تنظیم اسناد تجاری؛ چگونگی برچیده شدن ربا در جامعه؛ آینده نگری برای فرزند؛ جایگاه نماز و نذر در ادیان گذشته؛ نحوه تقیه در برخورد با برخی ازکفار

رژه روز ارتش به صورت محمول و خودرویی برگزار می شود

نگاهی به انتقادات کرباسچی به عضو یک سازمان منحله

مجال یک گفت وگوی راستین

برادر آیت الله فاضل لنکرانی درگذشت

ادامه رایزنی های تیم مذاکره کننده ایرانی و اعضای 1+4 در وین

اسراییل منتظر انتقام سخت از سوی ایران باشد

کرونا 20 مکان مذهبی کیش را به تعطیلی کشاند

تایید صلاحیت 90 درصد از داوطلبان انتخابات شورای شهر

فیلم// پیشنهاد ویژه استاد خیراندیش برای بیماران کرونایی در ماه مبارک رمضان

هشدار؛ مراقب دعوتنامه های کلاب هاوس باشید

سردار اهوازیان آمریکا و عربستان را تهدید کرد

رژه 29 فروردین ارتش فقط به شکل «محمول» برگزار خواهد شد/ تمرکز بیشتر بر حوزه پهپادی

تسلیت برخی مراجع عظام تقلید و علما به آیت الله فاضل لنکرانی

رهایی 78 محکوم به قصاص از چوبه دار با تلاش شورای حل اختلاف خوزستان

محمد آهنگر پشت صحنه برنامه «روشنی های شهر»

تکذیب سیاه شدن وضعیت کرونایی در 63 شهرستان

ادعای عجیب یک اصولگرا درباره مشارکت در انتخابات/ عمدا کل کشور را قرمز کردند!

ابتکار: زنان شایسته، داوطلب ریاست جمهوری شوند

حل مشکلات خانواده های زندانیان بی بضاعت از اولویت های اصلی سازمان است

خبر مهم هسته ای قالیباف؛ ایران به اورانیوم با غنای 60 درصد رسید

دستیابی ایران به محصول اورانیوم با غنای 60 درصد

رایزنی سفیر ایران با وزیر دادگستری عراق 

ستاره و روزبه دوشادوش هم + عکس

سرمایه گذاری 400 میلیارد دلاری چین در ایران

ایران به اورانیوم 60 درصدی رسید

ابلاغ طرح چک تضمین شده به دولت در هفته آینده

2 مسابقه کتابخوانی برای بچه های مسجد

امروز گیلان میزبان محفل قرآنی «ربیع القرآن» می شود

عرف: 90 درصد ثبت نام کنندگان انتخابات شوراها تأیید صلاحیت شده اند

نصب تصاویر شهدای مدافع حرم در قرچک

حدود 7 درصد ثبت نام کنندگان در انتخابات شوراهای اسلامی روستا از بانوان بودند

رژه روز ارتش به صورت محمول و خودرویی برگزار می شود

برخورد قانونی با حرمت شکنان ماه رمضان

سِر شده ایم!

سخنگوی ارتش: رژه روز ارتش به صورت محمول و خودرویی برگزار می شود

سردار سلامی: وحدت ارتش و سپاه آرزوهای دشمن را باطل ساخته است

دستیابی ایران به اولین محصول اورانیوم 60 درصدی | قالیباف خبر را اعلام کرد

هیچ وقت کاری نمی کنیم که جمهوری اسلامی لطمه ببیند/ مردم خیلی ناامید و قهر هستند و حق هم دارند

رایزنی سفیر ایران با وزیر دادگستری عراق 

رژه روز ارتش به صورت محمول و خودرویی برگزار می شود

رفت و آمد به مجلس محدود شد

پیام تسلیت وزیر ارشاد و معاون مطبوعاتی به پدرام پاک آیین

ایران به اورانیوم 60 درصد رسید

اجمالی/ حجت الاسلام فرزانه: همه عوامل هدایت انسان در ماه های رجب، شعبان و رمضان به انسان هدیه شده است

ایران به اورانیوم غنی شده 60 درصدی رسید

استخدام مربی مهدکودک خانم مسلط به مکالمه زبان انگلیسی در خراسان رضوی

خبر مهم هسته ای قالیباف؛ ایران به اورانیوم با غنای 60 درصد رسید

تغییر در روش انتشار EPS ها

رییس دفتر آیت الله مکارم: وضعیت ایشان رو به بهبودی است

اولین محصول اورانیوم با غنای 60درصد تولید شد

دانشمندان ایرانی به محصول اورانیوم با غنای 60درصد دست یافتند

قالیباف: دانشمندان ایرانی به اورانیوم با غنای 60 درصد دست یافتند

دستیابی ایران به اورانیوم با غنای 60 درصد

تمکین هیئات بجنوردی از مصوبات ستاد کرونا / اهالی مسجد بیشتر رعایت می کنند + فیلم

وقتی شهاب حسینی و پژمان بازغی تست کیف قاپی دادند!

اروپاییان یدک کش آمریکا هستند/شورا جای زد و بندهای سیاسی نیست

قالیباف: دانشمندان ایرانی به محصول اورانیوم با غنای 60درصد دست یافتند

با توجه به شرایط کرونایی، رژه «روز ارتش» به صورت محمول و خودرویی برگزار می شود

رژه روز ارتش به صورت محمول و خودرویی برگزار می شود

ایران به اورانیوم غنی شده 60 درصد رسید

وزیر بهداشت: همه مشکلات با واکسن حل نمی شود!

کوچ ویل اسمیت از جورجیا به خاطر قانون محدودکننده رای گیری!

نیمه شب گذشته دانشمندان جوان ایرانی اورانیوم با غنای 60 درصد دست یافتند

ایران به اورانیوم 60 درصد رسید

سرلشکر سلامی: وحدت ارتش و سپاه آرزو های دشمن را باطل ساخته است

تعصب و تکفیر مانع بزرگ همبستگی جهان اسلام در ماه رمضان

طرح نمایندگان برای تعیین تکلیف استخدام نیروهای آموزش و پرورش

حل مشکلات خانواده های زندانیان بی بضاعت از اولویت های اصلی سازمان است

چرا رمضان ماه خداست / سه ظرفیت قرآنی شهرالله از نگاه آیت الله علیدوست

سردار سلامی: وحدت ارتش و سپاه آرزوهای دشمن را باطل ساخته است

هاشمی، ظریف و جهانگیری کاندیداهای اصلاح طلبان

زندگی زنان افغان

ادعای عجیب یک اصولگرا درباره موج چهارم کرونا

رژه روز ارتش به صورت خودرویی برگزار می شود

سید حسن خمینی: حکومت یکدست افراطی برای کشور خطرناک است / مردم خیلی ناامید و قهر هستند؛ حق هم دارند / تا وقتی نتوانیم بر تحریم ها فائق بیاییم وضع همین است؛ باید عزتمندانه مشکلمان را با دنیا حل کنیم

اعمال مزدورانه آمریکا عزم ملت در مقابله با دشمن را محکم تر می کند

برادر آیت الله العظمی فاضل لنکرانی(ره) درگذشت

اولین محصول اورانیوم با غنای 60درصد تولید شد

ایران به اورانیوم با غنای 60 درصد رسید

عفو گذشت در ماه خدا

گفت وگوها در وین ادامه دارد

دستیابی ایران به اورانیوم 60 درصد

برنامه هفتم توسعه تنها راه برون رفت از وضعیت فعلی کشور/ لرستان نیازمند توجه ویژه است

برنامه هفتم توسعه تنها راه برون رفت از وضعیت فعلی کشور/ لرستان نیازمند توجه ویژه است