موضوعات داغ: - تامين اجتماعي - حقوق بازنشستگان - ليگ قهرمانان - ليگ قهرمانان آسيا - همسان سازي حقوق - قهرمانان آسيا - همسان سازي حقوق بازنشستگان - متناسب سازي - بازنشستگان تامين اجتماعي - پلي آف ليگ قهرمانان آسيا - گرمابدر - آسياب تاريخي - سلطان مسكن - نشريه در دانشكده - كشت خشخاش - نايب رييس كميسيون صنايع - برداشت گندم - دفاع مقدس - بازي هاي نظاميان جهان - ميزغذاخوري - ستاد ملي تالاب ها - علي رباني - اخلالگران نظام اقتصادي

مطالب مرتبط:
نیکزاد: رویکرد مجلس در بررسی لایحه بودجه 1400 تحقق عدالت اجتماعی بود
عزم مجلس برای متناسب سازی حقوق بازنشستگان کارگران تامین اجتماعی
کارزار حمایت بازنشستگان از مصوبه کمیسیون تلفیق/ پیامک به نمایندگان مجلس با درخواست تصویب اعتبار 90 هزار میلیار تومانی برای تامین اجتماعی
نیکزاد: رویکرد مجلس در بررسی لایحه بودجه 1400 تحقق عدالت اجتماعی بود
نیکزاد: رویکرد مجلس در بررسی لایحه بودجه 1400 تحقق عدالت اجتماعی بود
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 16 اسفند 1399 ساعت 08:502021-03-06سياسي

تامین اجتماعی فراگیر با برداشت از تامین اجتماعی تفاوت دارد/ دولت و مجلس به فکر بودجه مستقل باشند


«تامین اجتماعی در مفهوم عام، براساس اصل 29 قانون اساسی ایران، وظیفه ای حاکمیتی و برعهده دولت است اما تامین اجتماعی در مفهوم خاص، نهادی برآمده از پس انداز تاریخی طبقه کارگر و سازمانی غیردولتی و بین النسلی است که دولت حق تصرف و دست اندازی در آن را ندارد.

- تامین اجتماعی در مفهوم عام، براساس اصل 29 قانون اساسی ایران، وظیفه ای حاکمیتی و برعهده دولت است اما تامین اجتماعی در مفهوم خاص، نهادی برآمده از پس انداز تاریخی طبقه کارگر و سازمانی غیردولتی و بین النسلی است که دولت حق تصرف و دست اندازی در آن را ندارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، هیچ تبصره و بندی در قوانین بودجه به اندازه بند (و) تبصره 2 لایحه بودجه 1400، چالش برانگیز و دردسرساز نبوده است.

این بند که هنوز در رفت و برگشت میان صحن علنی مجلس و کمیسیون تلفیق است، به تخصیص اعتبار برای همه ابعادِ امر مهمِ تامین اجتماعی اختصاص دارد.

این در حالیست که به نظر می رسد مظلوم ترین بخش از تامین اجتماعی کشور، در حال حاضر سازمان تامین اجتماعی است که نهادی بین النسلی و متعلق به طبقه ی کارگر است و در ساختاربندی ها و تقسیم بندی های نظام های تامین اجتماعی در لایه ی بیمه ای قرار می گیرد.

این مظلومیت ، پیامد سفره ی بسیار بی رونقی است که قرار است خیلی ها بر سر آن بنشینند حتی استقرار نظام گسترده و همه گیرِ تامین اجتماعی فراگیر نیز قرار است از همین خوان بی رونق یعنی از اعتبارات بند (و) تغذیه کند! بنابراین در همین بِ بسم الله یک نگرانی پررنگ می شود؛ بعد از اینهمه تظاهر به تلاش برای پیگیری مصرانه نظام تامین اجتماعی فراگیر که مقام معظم رهبری در آبان ماه بر آن تاکید داشته اند، نه دولت و نه کمیسیون تلفیق مجلس و نه حتی در صحن علنی در حین بازبینی بودجه، هیچ کس به صرافت نیفتاده است که بودجه جداگانه ای برای استقرار این نظام گسترده در نظر بگیرد؛ نظامی که باید سه لایه ی بیمه ای، امدادی و حمایتی را با تقسیم بندی و مرزبندی مشخص، پیاده کند و به 80 میلیون نفر جمعیت ایران، سرویس رفاهی بدهد.

تلاش برای کاهش اعتبار بند (و) و بهانه های بسیار نامرتبط! در حال حاضر، بند (و) تبصره 2 بودجه دوباره توسط نمایندگان در صحن علنی مجلس، به کمیسیون تلفیق بازگردانده شده است؛ دولت در بازبینی بودجه، اعتبار این بند را از 90 هزار میلیارد تومان به 125 هزار میلیارد تومان افزایش داد؛ اعضای کمیسیون تلفیق بعد از رایزنی ها و مطالبه گری های متعدد و پیاپی کارگران و بازنشستگان، 25 هزار میلیارد تومان دیگر به این بند افزودند و اعتبار آن را به 150 هزار میلیارد تومان رساندند اما در نهایت، در صحن علنی مجلس، نمایندگان با افزایش اعتبار این بند به بهانه اینکه 25 هزار میلیارد تومان اعتبار اضافی برای تامین اجتماعی مملکت و امداد و رفاه، می تواند موجب افزایش نقدینگی و تورم شود(!) مخالفت کردند و آن را مجدداً به کمیسیون تلفیق برای بررسی بیشتر و احتمالاً کاهش اعتبار ارجاع دادند.

دوازدهم اسفند، قالیباف در این رابطه گفت: غرض این است که افزایش اعتبار بند (و) را از جایی نیاوریم که باز افزایش نقدینگی و تورم داشته باشیم؛ یعنی از یک طرف به مردم کمک کنیم و از طرف دیگر، دست در جیب مردم بکنیم.

رییس مجلس به این بهانه که نباید دست در جیب مردم بشود با افزایش اعتبار بند (و) و زیاد شدن بودجه رفاهی مملکت مخالفت کرده است این در حالیست که به نظر می رسد می خواهند دست در جیب سازمان تامین اجتماعی کنند و با برداشت از آن، لایه های امدادی و حمایتی نظام تامین اجتماعی فراگیر را پوشش دهند.

اعتبار بند (و) بار دیگر در کمیسیون تلفیق احیا شده است اما در این مقطع زمانی، اضطراب و نگرانی کارگران و بازنشستگان، معطوف به دو مساله است: اول، احتمال کاستی گرفتن مجدد اعتبارات بند (و) در صحن که می تواند سهم درخواستی 90 هزار میلیارد تومانی سازمان تامین اجتماعی (مصوبه کمیسیون تلفیق) را کاهش دهد و مساله مهم بعدی که کمتر به آن توجه شده، افزایش خزنده ی شرکای هزینه برِ سازمان تامین اجتماعی است که یکی از این شرکا که امسال برای اولین بار در چیدمان بند (و) ظهور کرده، تامین اجتماعی فراگیر است! سیر تدوین و تکاملِ تامین اجتماعی فراگیر و ابهامات آن فرآیند تدوین سیاست های کلی رفاه و تأمین اجتماعی از تاریخ 11 آبان 1395 با ابلاغ ایده اولیه توسط دفتر مقام معظم رهبری، سرعت گرفته و ضمن برگزاری نشست های متعدد کمیته اجتماعی دبیرخانه مجمع به منظور مشارکت فراگیر صاحبنظران و دستگاه های مرتبط، در کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی به ویرایش پانزدهم رسیده که در تاریخ 30 اردیبهشت 1399 به کمیسیون مشترک ارسال شد و در نهایت، پس از سیر مراحل نهایی، در جلسه صحن مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح شده است.

اول بهمن ماه سال جاری نیز خبر تصویبِ کلیات سیاست های کلی تامین اجتماعی در مجمع تشخیص مصلحت نظام، رسانه ای شد.

مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجدداً چهارشنبه بیست و نهم بهمن ماه به ریاست آیت الله آملی لاریجانی و با حضور اعضاء تشکیل جلسه داد.

در این نشست که نمایندگان دولت از وزارت کار، رفاه و تامین اجتماعی و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی نیز حضور داشتند، پس از ارائه پیشنهاد کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی مجمع و بحث و بررسی اعضا، یک بند دیگر از سیاست های کلی تامین اجتماعی به تصویب رسید.

بند سوم سیاست های کلی تامین اجتماعی که در جلسه بیست و نهم بهمن به تصویب اعضای مجمع رسید بدین شرح است: “پایبندی به حقوق و رعایت تعهدات بین نسلی و عدم تحمیل طرح های فاقد تضمین مالی بین نسلی، تامین منابع پایدار، رعایت محاسبات بیمه ای و تعادل بین منابع و مصارف و حفظ و ارتقای ارزش ذخایر سازمان ها و صندوق های بیمه گر اجتماعی با ایجاد سازکار لازم به عنوان اموال مشاعی مردم با تاکید بر امانت داری، امنیت، سودآوری و شفافیت.

“ اما مساله اینجاست که هیچ توضیح یا شفافیتی در ارتباط با این نظام و متعلقات آن وجود ندارد؛ مشخص نیست استقرار طرح نظام فراگیر که البته تاکید اصل 29 قانون اساسی است و برای رفع محرومیت ها و نابرابری های اجتماعی بدون تردید ضرورت دارد- چقدر اعتبار نیاز دارد؛ این نظام که باید سه لایه بیمه ای، حمایتی و امدادی را دربربگیرد، با در نظر گرفتن این واقعیت که لایه های حمایتی و امدادی علیرغم داشتن متولیان فراوان، از جمله سازمان بهزیستی، کمیته امداد و هلال احمر، هنوز مشمولیت و کارایی کافی ندارد، واقعاً اگر قرار باشد به صورت درست و کارا پیاده سازی شود، چقدر بودجه می خواهد.

آیا اگر کارشناسان اعتبار مورد نیاز برای طراحی پایگاه داده مدون و مستند برای جمع آوری اطلاعات تمکن مالی افراد، اعتبار مورد نیاز برای یکپارچه سازی برنامه ریزی ها و سیاست گذاری های لایه ای، اعتبار یکپارچه سازی مدیریت و همچنین اعتبار یکسان سازی معادلات حدود 30 صندوق و نهاد فعال در حوزه خدمات رفاهی را سرجمع کنند، این بودجه مورد نیاز، بیش از 100 هزار میلیارد تومان نمی شود؟! چیزی در حدود کل اعتبار و بودجه بند (و)؟! درواقع، پیاده سازی کارا و موثر تامین اجتماعی فراگیر، همه اعتبارات بند (و) را می بلعد، البته اگر بازهم کم نیاورد! گرچه استقرار تامین اجتماعی فراگیر تا حدودی چراغ خاموش به پیش می رود و هیچ روشنگری در این رابطه نشده است (برای نمونه، علیرغم پرس وجوی فراوان از کارشناسان و متخصصان حوزه رفاه، هیچ یک از آنها اطلاعی از جزییات این طرح نداشتند و همگی متفق القول اذعان داشتند که در طراحی و تدوین این طرح، از آنها نظرخواهی کارشناسی نشده است)، بازهم نگرانی های بسیاری برای کارگران پیش آمده است.

چند نمونه از این دلواپسی ها به شرح زیر است: نگرانی های کارگران بابت احتمال برداشت از کیسه تامین اجتماعی: بودجه جداگانه و مشخص اختصاص دهید! علیرضا حیدری (نایب رییس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری) در این رابطه می گوید: باید تفکیک صحیح و اصولی بین سه لایه بیمه ای، امدادی و حمایتی صورت بگیرد و این تفکیک، به گونه ای باشد که هیچ لایه ای متضرر نشود به خصوص اعضای لایه ی بیمه ای که هر ماه بخشی از درآمد ماهانه خود را بابت بهره گیری از خدمات رفاهی و تامین اجتماعی می پردازند؛ بنابراین ابتدا تفکیک لایه ها و تقسیم بندی ضررورت دارد و در مرحله بعد باید بودجه تفکیکی، مشخص باشد؛ بحث رد دیون دولت به تامین اجتماعی که ناشی از غفلت و تعهدگریزی تاریخی دولت است، هیچ ربطی به اعتبار تامین اجتماعی فراگیر ندارد که یک طرح حاکمیتی است و استقرار آن قبل از هر چیز، نیاز به اراده ملی و حاکمیتی دارد.

حسین حبیبی (عضو هیات مدیره کانون عالی شوراها) نیز با یادآوری خاطرات تلخ گذشته در تعامل دولت ها و مجالس با تامین اجتماعی می گوید: اگر می خواهند همه مردم را تحت پوشش نظام تامین اجتماعی و رفاهی قرار دهند، باید بودجه جداگانه و شفاف برای این کار در نظر بگیرند؛ هنوز بحث بیمه سلامت را فراموش نکرده ایم که ماحصل آن برای تامین اجتماعی و بیمه شدگان آن فقط افزایش هزینه ها از جیب مردم و بالا رفتن هزینه های جاری سازمان بود؛ دوباره به اسم خدمت رسانی عام و سرویس دادن به همه فقرا و محرومان، حق کارگران و بازنشستگان را ضایع نکنند! فرامرز توفیقی (رییس کمیته دستمزد کانون عالی شوراها) با تاکید بر ضرورت استقرارِ نظام تامین اجتماعی فراگیر به تفکیک تامین اجتماعی به دو مفهوم عام و خاص آن، اشاره دارد: تامین اجتماعی در مفهوم عام، براساس اصل 29 قانون اساسی ایران، وظیفه ای حاکمیتی و برعهده دولت است اما تامین اجتماعی در مفهوم خاص، نهادی برآمده از پس انداز تاریخی طبقه کارگر و سازمانی غیردولتی و بین النسلی است که دولت حق تصرف و دست اندازی در آن را ندارد.

در استقرار نظام تامین اجتماعی فراگیر، باید تفکیک اصولی و صحیح این دو مفهوم، در نظر گرفته شود و خدای ناکرده دچار خلط مبحث نشویم؛ یعنی به این بیراهه نیفتیم که نظام تامین اجتماعی فراگیر یا متمرکز بایستی از منابع سازمان تامین اجتماعی تغذیه کند و با بهره گیری از این منابع، سر پا شود.

راه برطرف کردن نگرانی ها: اعتبار بند (و) را با شفافیت کامل تفکیک کنند نگرانی ها بسیار است و راه برطرف کردن آن ساده است؛ نمایندگان مجلس در بازبینی نهایی بند (و) چند بند و تبصره شفاف به آن بیفزایند؛ ابتدا در یک بند مشخص، حداقل 90 هزار میلیارد تومان بابت رد دیون دولت به سازمان درنظر بگیرند و مصوبه کمیسیون تلفیق را تایید کنند (اگر این اعتبار را بپردازند، خود سازمان با این بودجه می تواند متناسب سازی را در سال آینده با کیفیت بالا انجام دهد).

سپس تبصره دومی به این بند بیفزایند و در آن، بودجه مشخص و جداگانه ای برای استقرار تامین اجتماعی فراگیر در نظر بگیرند.

تنها راه برطرف شدن نگرانی های کارگران و بازنشستگان، همین دستکاری ظریف و البته ضروری است؛ غیر از این باشد، بیت آخر مثنوی هزار من کاغذِ تامین اجتماعی فراگیر که سُرایش آن بسیار به طول انجامیده، ناخوش و تلخ خواهد بود چراکه منتهی می شود به برداشت از کیسه تامین اجتماعی که ظاهراً حکمِ کیسه خلیفه را دارد! گزارش: نسرین هزاره مقدم
کلید واژه ها: تامین اجتماعی - اجتماعی - تامین - دولت - انداز - قانون اساسی - مفهوم - پس انداز - بودجه - سازمانی - کمیسیون تلفیق - تاریخی - صحن علنی مجلس - تخصیص اعتبار - لایحه بودجه - تبصره - کارگر - اساسی - دولت و مجلس - قانون - وظیفه - مجلس - طبقه - تصرف - صحن علنی - خبرنگار - کمیسیون - قوانین - برداشت - اعتبار

آخرین اخبار سرویس:
گزینه های اصلی اصولگرایان برای انتخابات مشخص شدند؟

از ترافیک در مسیر پاستور تا انتقادات گسترده به سخنان اخیر سید حسن خمینی

بسته حمایتی ویژه اصناف

عفت مرعشی : این مرگ حق هاشمی رفسنجانی نبود

حسن عباسی به اصلاح طلبان: کسی که معتقد است اسلام مُرده، غلط می کند در انتخابات ثبت نام کند!

قول استاندار خوزستان درباره بودجه قرآنی استان

انتشار «حلقه وصل» با نگاهی به حلقه های اتصال خدمت و محبت

درخواست بازگشایی مساجد در ماه رمضان از سوی رهبر جمعیت دینی جمعه آذربایجان

دلیل تکرار و تاکید امام خامنه ای بر افزایش جمعیت چیست؟

زیرساخت حقوقی تحریم ها در دوران اوباما طراحی شد

گل دوم رئال مادرید به بارسلونا توسط تونی کروس+فیلم

از ترافیک در مسیر پاستور تا اتقادات گسترده به سخنان اخیر سید حسن خمینی

پخش ویژه برنامه های «باهم افطار کنیم» و «آوای رمضان» از رادیو

متناسب سازی حقوق بازنشستگان دائمی می شود

وضعیت تعطیلی ادارات تهران

سوءمدیریت دولت موج چهارم کرونا را رقم زد / بی توجهی دولت به نظرات کارشناسی

صالحی: ایران در بخش غنی سازی به آستانه ی این فناوری رسیده است

مستند یک روز با دکتر احمدی نژاد؛ از نارمک تا دورود

اسباب بازی 700 دلاری که تغییر شکل می دهد

رییس کل دادگستری قم: شرایط مرخصی محکومین مالی در قم فراهم می شود

صالحی: ایران از صادرکنندگان رادیوداروها در جهان است

برنامه ریزی هماهنگ علمای شیعه و سنی برای استهلال ماه مبارک رمضان

مسئولان پاسخگوی گسترش کرونا در کشور باشند

مجالس مذهبی ماه رمضان با رعایت اصول بهداشتی برگزار شوند

زنجیره جدید IR6 در آستانه تزریق اورانیوم/تصاویر

صالحی: ایران در بخش غنی سازی به آستانه ی این فناوری رسیده است

سو مدیریت دولت کاملا مشهود است / سوءمدیریت دولت موج چهارم کرونا را رقم زد

مخالفت با ساخت گورستان جدید تهران در جنوب شهر/اراده ای برای ایجاد سازمان گردشگری نیست

برنامه ریزی هماهنگ علمای شیعه و سنی برای استهلال ماه مبارک رمضان

ترتیل صفحه 87 قرآن/ امانت داری+فیلم،متن و مفاهیم

آمار ثبت نام داوطلبان شوراهای روستا در پایان روز ششم نام نویسی

مطالبه ی ملی

عکس | شورای گسترش فرهنگ قرآن خوزستان

مثبت اندیشی و انرژی مثبت ریشه دینی دارد

صالحی: ایران در بخش غنی سازی به آستانه های این فناوری رسیده است

اتومبیل مذاکرات هسته ای از جاده خاکی وارد جاده صاف و مسطح شده / احتمالا برجام تا قبل از انتخابات احیا می شود / شاید آثار رفع تحریم ها را از هفته های آینده مشاهده کنیم

ارزیابی و رفع موانع تمام پروژه های زیربنایی کشور

تایید صلاحیت 12عضو فعلی شورای شهر تهران

اوقات شرعی بیست و دوم فروردین در سمنان

لایحه دولت برای دائمی کردن متناسب سازی حقوق بازنشستگان

ثبت نام 469 نفر در ششمین روز از انتخابات شورا های روستایی در استان سمنان

نوبخت: لایحه دوفوریتی دائمی کردن متناسب سازی حقوق بازنشستگان در راه مجلس

موسوی: ثبت نام 144 هزار نفر تا پایان روز ششم ثبت نام شوراهای روستا

آیت الله اعرافی: فقدان ابزارهای علمی نوین اولین عامل خروج نخبگان از کشور است

چهار هزار و 614 گلستانی برای انتخابات شوراهای روستا ثبت نام کردند

لایحه دوفوریتی دائمی کردن متناسب سازی حقوق بازنشستگان در راه مجلس

آمار دقیق ثبت نام شوراهای روستا تا پایان روز ششم

هشدار فرماندار تهران درباره وضعیت قرمز کرونا

لباسی که قاتل صاحبانش شد! +عکس

فرزندان قالیباف، صادق خرازی، رییسی و پزشکیان کجا هستند؟

دانشنامه سه جلدی تسبیح کوثر منتشر شد

1369 نفر برای انتخابات شوراهای روستایی استان سمنان ثبت نام کردند

گل دوم پورتو به توندلا توسط مهدی طارمی +فیلم

تکذیب یک ادعای انتخاباتی درباره سیدحسن خمینی

راه اندازی کارخانه تولید اورانیوم فلزی / اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی متوقف می شود

380 مبتلای جدید به کرونا در استان سمنان شناسایی شدند

مردم رعایت نکنند تعداد فوتی های خوزستان بیشتر می شود

ثبت نام داوطلبان ششمین دوره شورای اسلامی روستاها در ارومیه

با طناب شهید آوینی سر از حوزه درآوردم

از حضور قطعی رییسی تا انتقادات گسترده به سخنان اخیر سید حسن خمینی

ارتقای 9 رتبه ای دانشگاه جامع قم

آوینی، فردی دیندار و اهل عمل بود

شرایط ویژه کرونایی مانع برگزاری مراسم ماه رمضان نشود

اخبار کوتاه روز شنبه گلستان

دیدار جمعی از دانشجویان دانشگاه علم و صنعت با دکتر احمدی نژاد

درجات بهشت به مقدار قرائت قرآن است

تاکتیک جدید ایران در مذاکرات برجام

بیش از 826 هزار اثر ارزشمند به کتابخانه آستان قدس اهدا شد

برگزاری آیین شب قدر در خوزستان براساس مصوبات ستاد ملی کرونا خواهد بود

انجام فعالیت های پژوهشی با محوریت شعار سال استمرار یابد

هلال احمر به مردم به عنوان«الخلق عیال الله» نگاه کند

ثبت نام 1743نفر تا روز ششم نام نویسی انتخابات شوراهای روستایی یزد

جدیدترین اخبار انتخابات ریاست جمهوری 1400 شنبه 21 فروردین / زمان انتخابات ریاست جمهوری 1400

ضیافت رمضان، فرصتی ناب در مواسات و همدلی با نیازمندان آسیب دیده از کروناست

آزمون های بین المللی زبان 22 فروردین لغو شد

ببینید | رسوایی مخالفان برجام با پیشرفت صنعت هسته ای

از تأکید بر ولایت پذیری کاندیداها تا لزوم موضع نگرفتن مجلس در انتخابات

مدیر کل سازمان های کارگری و کارفرمایی وزارت کار خبر داد: تجدید انتخابات تشکل های کارگاهی در دو ماه آینده

احمدی نژاد: برای تحقیر ملت، صف درست می کنند

بازتاب گازدهی به سانتریفیوژهای نسل جدید

رزمایش بزرگ زنگ خطر کرونا در 28 نقطه ایلام آغاز شد

احمدی نژاد: برای تحقیر ملت، صف درست می کنند

ارسال لایحه دوفوریتی به مجلس برای دائمی کردن متناسب سازی حقوق بازنشستگان

مدیر حوزه ها: مجلس در این دوره رسالت خطیری بر عهده دارد

آخرین مهلت شرکت در جشنواره «کتاب خوان و رسانه»

دیدار فرمانده و معاونین نیروی انتظامی با نماینده ولی فقیه در خوزستان

فرماندار شمیرانات: نقش رسانه ها در مشارکت انتخاباتی غیرقابل انکار است

عزت الله ضرغامی: باید زیر میز نظام مالیاتی «ممیز محور» زد

اصول مهم برگزاری انتخابات چیست؟

توزیع 500 هزار پرس غذای گرم بین نیازمندان خراسان شمالی در ماه مبارک رمضان

150 هزار بیمار کرونایی قرنطینه خود را شکستند و با آنها برخوردی نشد

انجام فعالیت های پژوهشی با محوریت شعار سال استمرار یابد

مقدمه ورود به ماه رمضان چیست؟

سه هزار و 604 نفر داوطلب انتخابات شوراهای روستایی لرستان شدند

اولین تصاویر از سانتریفیوژ بومی IR-9 +فیلم

نقش رسانه ها در مشارکت انتخاباتی مردم قابل انکار نیست

«جامعیت»، «ارایه برنامه عملیاتی» و «ضمانت اجرایی»، سه اصل مورد نیاز طرح جامع فولاد

نشست شورای توسعه فرهنگ قرآنی خوزستان برگزار شد

آخرین وضعیت حسام نواب صفوی از زبان دکتر هاشمیان

بازدید سرزده رییسی از دادگستری شهرستان بهارستان/پیگیری برای رسیدن یک مادر به فرزندش

تامین اجتماعی فراگیر با برداشت از تامین اجتماعی تفاوت دارد/ دولت و مجلس به فکر بودجه مستقل باشند

تامین اجتماعی فراگیر با برداشت از تامین اجتماعی تفاوت دارد/ دولت و مجلس به فکر بودجه مستقل باشند