موضوعات داغ: - فوتبال برتر - قانون انتخابات رياست جمهوري - رياست جمهوري - انتخابات رياست جمهوري - ابراهيم شكوري - زمين هاي كشاورزي - پرسپوليس و نساجي - رييس شوراي عالي سياسي يمن - انتخابات رياست - الاهلي عربستان - شب ادراري كودك - خبرگزاري فارس اصفهان - هيكو - آشور - آلاينده هاي ووي - وزير خارجه ايران - نهضت سوادآموزي كشور - سيدحسن خميني - روغن تقلبي - موش كور - الياف طبيعي - محمد سعيدي كيا - تروريستي آمريكا

مطالب مرتبط:
قیل و قال سیاسی، خاموشی اقتصادی
مصاحبه انتخاباتی صداوسیما با محسن هاشمی رفسنجانی: تنها رییس جمهوری که نگفت اختیاراتم کم است، آیت الله هاشمی بود، خاتمی، احمدی نژاد و روحانی این موضوع را مطرح کردند / فضای مشارکت عمومی مشهود نیست؛ مردم هنوز تکلیفشان مشخص نشده/ رییس جمهور کمتر باید سیاسی باشد، بیشتر باید اقتصادی و ع
عرصه سیاسی کشور محتاج توجه به اخلاق محوری است
تعامل اقتصادی با جهان مصلحت است یا نیست؟ /آقای رییس جمهور چه چیزی در شأن ملت ایران است؟ /قانون اساسی اجازه اعتراض مدنی را داده است
صیانت از هنرصنعت فرش دستباف وظیفه همه دستگاه ها است/سیاست هایی که در جنگ اقتصادی تنظیم شده با تغییر شرایط کشور اصلاح خواهد شد
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 14 اسفند 1399 ساعت 08:252021-03-04اقتصادي

قیل و قال سیاسی خاموشی اقتصادی


ایرنا- روزنامه ایران در گزارشی نوشت: در شرایطی که وضعیت اقتصاد کشور بسامان نیست، برخی مسئولان آگاهانه و ناآگاهانه با اظهارنظرهای غیرکارشناسی هیزم در این آتش می ریزند.

- روزنامه ایران پنجشنبه 14 اسفند در گفت وگو با کارشناسان سیاسی، پیامدهای مداخلات غیرکارشناسی در اقتصاد را تبیین کرد و نوشت: اظهارنظرها در حالی مطرح می شود که کارشناسان بارها خطر نظرات شبه کارشناسانه را گوشزد کرده اند، اما همچنان مسائل روز اقتصادی مورد توجه غیرکارشناسان است.

از تحلیل و تعریف شاخص های کلان گرفته تا توصیه به خرید یک کالای مشخص با منع شهروندان نسبت به استقبال از یک بازار ویژه، در برخی موارد نیز پا را فراتر گذاشته و برای ناکامی ها تحلیل هایی ارائه می کنند که عموماً چیزی نیست جز توپ را در زمین دیگری انداختن.

غافل از آنکه اقتصاد میدان تسویه حساب های سیاسی نیست.

هیاهویی عامه پسند که با به راه انداختن جو روانی منفی اعتماد عمومی را سلب می کند و اقتصاد را به بیراهه می کشاند.

پرسش مهمی که در این میان مطرح می شود این است که اظهارنظرهای غیرکارشناسی در فضای مجازی و واقعی چه تبعاتی برای اقتصاد به همراه دارد؟ کارشناسان در این باره به ایران پاسخ دادند.

دکانی برای غیر متخصصان ناتوان علی دینی ترکمانی عضو هیأت علمی مؤسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی: یکی از مشخصه های مهم اجتماعی جامعه ما این است که هر فردی به راحتی در مورد هر چیزی اظهار نظر و امری به نام تخصص گرایی را مخدوش می کند.

قطعاً، میان تخصص گرایی نخبه سالار و تخصص گرایـــــــــــــی دموکراتیک تفاوت های مهمی وجود دارد که باید به آنها توجه جدی داشت.

اولی، همراه با نگاه از بالا به پایین متخصصان و دومی همراه با نگاه مردم گرایانه متخصصان است.

در اولی، مجالی برای صدای اعتراضی مردم وجود ندارد و در دومی چنین مجالی در چارچوب رویکرد توسعه مشارکتی از پایین به بالا وجود دارد.

چنین تفاوت مهمی، به معنای نادیده گرفتن کلی امر تخصص گرایی و میدان دادن به هر نوع اظهار نظری بخصوص به نام های بومی گرایی نیست که مد زمانه شده است.

بومی گرایی بدون درک و فهم آنچه در سطح اول اندیشه ورزی جهانی می گذرد، امکان ناپذیر است و تنها دکانی است برای آنانی که ناتوانی های تخصصی خود را در سایه چنین عنوانی پنهان می کنند.

چرا، بخصوص، در عرصه سیاستگذاری های مهم اقتصادی و اجتماعی، چنین وضعی وجود دارد؟ چرا براحتی افراد در مورد مسائل تخصصی اظهارنظر می کنند که ممکن است با الفبای آن آشنا نباشند؟ چه ارتباطی میان اظهارنظرهای غیرتخصص گرایانه در عرصه سیاستگذاری و اظهارنظرهای عمومی در سطوح پایین وجود دارد؟ پاسخ پرسش اول را باید در قواعد بازی جست وجو کرد که زمینه ساز آن شده اند.

اولویت تعهد بر تخصص، یک قاعده بازی است.

قاعده ای که میدان را برای داد و قال و هیاهوی بدون پشتوانه تخصصی باز می کند.

در چنین موقعیتی، آنانی برنده هستند که توانایی داد وفریاد کشیدن را بیش تر دارند و به جای اتکای به حجت و استدلال قوی و معنوی، به رگ های گردن قوی متکی هستند.

قاعده دوم، نبود نظام حزبی مدرن است.

این قاعده، اجازه می دهد که هر کسی که توانایی بیش تری در انطباق با قاعده اول دارد، بر مسندهای مهم بنشیند و در تصمیم گیری های مهم، به ایفای نقش بپردازد.

در نظام حزبی مدرن، حساب و کتابی وجود دارد.

هر کسی امکان قرار گرفتن در هر موقعیتی را پیدا نمی کند.

فرایند تخصص گرایانه ای را بر حسب سوابق تحصیلی و تجربه کاری باید طی بکند و صلاحیت های خود را به اثبات برساند.

در پاسخ به پرسش دوم، باید گفت وقتی از بالا، قواعد نادرست، وضع و نهادینه می شود طبعاً کار در پایین سخت تر می شود.

تقسیم کاری که باید شکل بگیرد نمی گیرد و در نتیجه، افراد، تاوان برداشت ها و تحلیل های بدون پشتوانه تخصصی را ناچار می شوند در قالب ضرر و زیان های مالی یا لفاظی های آزاردهنده اثرگذار بر رابطه دیگران با آنان، بپردازند.

راه کارها به تغییر قواعد بازی رسمی و حاکمیت اصول تخصص گرایی و شایسته سالاری ره می برد.

یعنی به نظام حکمرانی.

اخذ تصمیمات صحیح و اجرای توانمند این تصمیمات، دو مؤلفه اساسی، نظام حکمرانی است.

در غیاب اصول تخصص گرایی و شایسته سالاری و نظام حزبی مدرن، امکان تأمین این دو مؤلفه، منتفی است.

به بیانی دیگر، بدون تأمین چنین اصولی، امکان بهبود کیفیت حکمرانی، وجود ندارد.

هر گاه رویه و قاعده بازی حجت قوی و معنوی، جای رویه رگ های قوی را بگیرد، می توان به چنین تحولی امیدوار بود.

نسخه پیچی با تبعات وسیع، دیرپا و جبران ناپذیر مرتضی افقه عضو هیأت علمی دانشگاه شهید چمران: اینکه سه دهه پس از اتمام جنگ عراق علیه ایران، اوضاع اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کشور همچنان آشفته و بی ثبات است، دلایل متعددی دارد اما شاید بتوان گفت که یکی از مهم ترین دلایل، ورود غیرمتخصص ها به حوزه های تصمیم گیری، تصمیم سازی و اجرایی در موضوعات و معضلات اجتماعی، اقتصادی و سیاسی است.

شاید بتوان گفت که ریشه این کج سلیقگی در کل حوزه های علمی علوم انسانی وجود دارد.

از زمانی که نوجوانان و جوانان ما در مرحله انتخاب رشته تحصیلی در دوره متوسطه قرار می گیرند، متأثر از فضای حاکم بر جامعه و بخصوص بر خانواده ها و مشاوران آموزشی و به تصور اینکه رشته های علوم انسانی محفوظاتی و با دامنه ای محدود و بی نیاز از تفکر تلقی می شوند و بنابراین گرایش های علوم انسانی بی اهمیت شمرده می شوند، عمده جوانان مستعد را به انتخاب رشته های علوم تجربی (بخصوص پزشکی و مهندسی) هدایت می کنند، بسیاری از مشکلات اجتماعی و اقتصادی در کشور نمود پیدا کرده و لاینحل باقی مانده اند.

این انحراف اگر چه از پیش از انقلاب وجود داشت اما بعد از انقلاب با گسترش این تفکر که علوم انسانی عمدتاً وارداتی و حاوی ارزش های غربی است، پررنگ تر شده و گریز از این حوزه ها توسط استعدادها را بیش از گذشته تشدید کرده است.

برخلاف این فضای ضدتوسعه ای، باید گفت که علوم انسانی به دلیل پیچیدگی و ظرافت حاکم بر موضوع مورد مطالعه یعنی انسان، نیازمند ورود افراد با استعداد و برخوردار از ضریب هوشی بالاست تا بتواند معضلات و چالش های این حوزه ها را به خوبی مهار کند.

متأسفانه، برخوردهای عوامانه با موضوعات پیچیده، حساس و بسیار ظریف حوزه های علوم انسانی محدود به بخش آموزش نشده و به حوزه های تصمیم سازی، تصمیم گیری و اجرایی کشور تسری پیدا کرده است.

از آنجا که مسائل اقتصادی و اجتماعی در متن و بطن زندگی مردم است و در عمل توده مردم و بخصوص نخبگان این مسائل را تجربه می کنند و بنابراین آگاهی هایی در این حوزه ها پیدا می کنند و براساس همین آگاهی های تجربی اظهار نظر کرده و بعضاً به تجویز نسخه هم ورود می کنند.

با این وصف، ورود این گروه از افراد غیرمتخصص در حوزه های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی هزینه چندانی برای جامعه ندارد چون نقش چندانی در تصمیم گیری و تخصیص منابع مالی و غیرمالی ندارند.

مشکل از آنجا شروع می شود که افرادی در حوزه های تصمیم سازی، تصمیم گیری و اجرایی در سه حوزه مهم و تأثیرگذار اقتصادی، اجتماعی و سیاسی خود را متخصص و صاحب نظر پنداشته و بی نیاز از کمک و مشورت متخصصان، تصمیمات غیرتخصصی و غیرعلمی می گیرند.

تصور این افراد آن است که با خواندن مطالب اقتصادی در روزنامه ها یا گوش دادن به صحبت های متخصصانی که به جلسات خود دعوت می کنند، آنان را متخصص کرده و مستغنی از اخذ مشورت در تصمیمات حساس و بسیار مهم اقتصادی، اجتماعی و سیاسی می کنند.

حاصل این روند البته، اتلاف منابع مالی و غیرمالی فراوان و نیز فرصت سوزی های جبران ناپذیر در کشور خواهد بود.

تجربه سه دهه گذشته مملو از این تصمیمات غلط و تبعات سنگین آنهاست.

این نکته نیز قابل ذکر است که حوزه های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی به حدی گسترده و تأثیرگذارند که حتی افراد متخصص در شاخه های متعدد نیز قادر نیستند در شاخه های دیگر این علوم ورود کرده و راه حل ارائه کنند چه رسد به افراد غیرمتخصص.

به عنوان مثال در حوزه اقتصاد، متخصصان حوزه پول و بانک الزاماً قادر به ارائه نسخه و راه حل برای موضوعاتی مثل مالیات یا اشتغال و فقر نیستند زیرا پیچیدگی این زیرشاخه ها به حدی است که نیاز به تخصص های جداگانه دارد.

علاوه بر پیچیدگی های حاکم بر حوزه اقتصاد به طور کل، شرایط زمانی و مکانی خاص ایران درحال حاضر، این ظرافت ها و پیچیدگی ها را دوچندان کرده است و بنابراین تصمیم گیری در مورد آنها نه تنها نیاز به افراد متخصص و پرتجربه آن هم در گرایش های مختلف اقتصادی دارد، بلکه حضور متخصصان گرایش های مختلف حوزه های سیاسی و استراتژیک و نیز گرایش های مختلف حوزه های اجتماعی اجتناب ناپذیر است.

توضیح آنکه، به دلیل وابستگی شدید اقتصاد کشور به فروش نفت از یکسو و واردات کالاها و خدمات مورد نیاز بخش های مختلف تولید و مصرف از دیگر سو، روابط اقتصادی با دیگر کشورها بخصوص با کشورهای پیشرفته اقتصادی اهمیت حیاتی دارد.

اما پیش نیاز برخورداری از روابط مطلوب اقتصادی، داشتن روابط سیاسی مناسب با این کشورها است.

علاوه بر اهمیت اقتصاد و معیشت مردم، قرار گرفتن کشور در منطقه ای بسیار استراتژیک و پراهمیت از منظر جهانی، داشتن روابط مناسب و متوازن با جهان خارج بسیار پراهمیت و حتی حیاتی است.

به دلیل همین اهمیت، تصمیم گیری و تصمیم سازی در حوزه روابط سیاسی و اقتصادی با جهان خارج بسیار حساس و حیاتی است.

حساسیت این موضوعات به حدی است که حتی اظهار نظرهای غیرتخصصی توسط افراد تأثیرگذار می تواند تبعات وسیع، دیرپا و جبران ناپذیری برای امروز و فردای کشور داشته باشد.

هرچه این حساسیت و ظرافت در روابط سیاسی و اقتصادی با جهان خارج بیشتر باشد، متأسفانه ورود به تصمیم گیری و تصمیم سازی و تجویز نسخه توسط افراد غیرمتخصص اما مسئول بیشتر بوده است.

در شرایط فعلی که کشور با سخت ترین و بی سابقه ترین تحریم ها درطول تاریخ پس از انقلاب مواجه است، هرگونه تصمیم و اجرا و حتی اظهار نظر اشتباه تبعات خطرناک و جبران ناپذیری برای کشور می تواند داشته باشد.

اگر چه از بعد از انقلاب تا کنون، روابط سیاسی و اقتصادی کشور با جهان خارج بخصوص کشورهای غربی با فراز و نشیب های فراوان و البته تأثیرگذاری مواجه بوده است اما تنش سیاسی با جهان غرب از نیمه دهه هشتاد، تشدید شده و بعد از روی کار آمدن دولت ضد ایرانی ترامپ به اوج خود رسیده به طوری که تشدید تحریم های بی سابقه طی سه سال گذشته تأثیرات منفی و جبران ناپذیری بر اقتصاد و معیشت مردم گذاشته است.

متأسفانه، تأثیرات منفی تحریم ها زمانی عمیق تر شده که تصمیمات و اظهارنظرهای غیرتخصصی توسط افراد و نهادهای تصمیم گیر بیشتر شده است.

طی چند سال گذشته، روابط بانکی به دلیل اوج گیری تنش بین ایران و غرب نیز بی بهره نمانده و عدم تصمیم گیری پیرامون FATF بخصوص بعد از تصویب مجلس مشکلاتی جدی برای روابط تجاری و مالی کشور ایجاد کرد.

با تشکیل مجلس جدید طی یکسال گذشته، تصمیمات غیرتخصصی و بعضاً احساسی و ناشی از برداشت های ایدئولوژیک توسط این مجلس نیز تبعاتی در حوزه های اجتماعی و اقتصادی برای کشور داشت که به نظر می رسد مبنای تخصصی چندانی نداشته است.

علاوه بر تصمیمات سیاسی، تصمیمات بعضاً غیرتخصصی چندماه گذشته و بخصوص در طول بررسی لایحه بودجه در مجلس از جمله این موارد است.

اتلاف زمان دوماهه مجلس برای بررسی لایحه در کمیسیون تلفیق و در نهایت رد و بازگشت آن به دولت نمی تواند ناشی از برخورد کارشناسی و تخصصی باشد و عمدتاً شائبه سیاسی را ایجاد می کند.

قطع درآمدهای نفتی و خالی شدن منابع مالی کشور طی سه سال گذشته، تأمین هزینه های بودجه کشور را با مشکلات جدی مواجه کرده است.

مجلس با برخوردهای غیرتخصصی و احساسی و عمدتاً متأثر از گرایش های سیاسی، تصمیماتی گرفته است که اگر به تصویب نهایی برسد احتمالاً با تبعات اقتصای و اجتماعی قابل توجهی مواجه خواهد شد.

در نبود درآمدهای نفتی، مجلس تلاش می کند از طریق افزایش درآمدهای مالیاتی این خلأ را جبران کند.

این تلاش اگر مبنای تخصصی داشته باشد می تواند نتایج مطلوبی به همراه داشته باشد اما روند بررسی ها به گونه ای است که به نظر می رسد تصمیمات و اظهار نظرها بیشتر سیاسی و ایدئولوژیک است تا کارشناسی و تخصصی.

افزایش مالیات بر اینترنت و استفاده از شبکه های اجتماعی از جمله این تصمیمات است که می تواند تبعات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی جدی و جبران ناپذیری برای جامعه داشته باشد.


کلید واژه ها: کارشناسان - اقتصاد - روزنامه ایران - مسائل روز اقتصادی - سیاسی - اقتصادی - روزنامه - اقتصاد کشور - تحلیل - ایران - تسویه حساب - شهروندان - استقبال - مداخلات - مسئولان - پنجشنبه - گفت وگو - خاموشی - توصیه - تسویه - روانی - دیگری - بازار - میدان - اسفند - مسائل - تبیین - وضعیت - شاخص - مورد

آخرین اخبار سرویس:
قیمت زولبیا و بامیه در بازار + جزییات

انجام بیش از 5 هزار بازرسی در طرح طا ها

واردات 14 میلیون موبایل به کشور

پیش بینی افزایش ابر و رگبار خفیف در استان قزوین

خسارت 204 میلیاردی سرما به زراعت و باغات همدان

نرخ رسمی 18 ارز کاهش یافت

معرفی مناطق مناسب برای راه اندازی مزارع رمز ارز

قیمت جهانی نفت در 24 فروردین 1400

روان نویس ایرانی به بازار می آید/ گامی جدید در خودکفایی محصولات نوشت افزار

قیمت ارز دیجیتال؛ بیت کوین، اتریوم، تتر سه شنبه 24 فروردین 1400

میانگین حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی خراسان شمالی به 39 تا 43 میلیون ریال می رسد

ارزان ترین خودروی صفر بازار چند؟

سامسونگ، شیائومی و اپل بیشترین گوشی های واردشده به ایران

مرجوع شدن 656 تن محصول کشاورزی وارداتی آلوده از آذربایجان غربی به کشور مبدا

بیت کوین برای بار چهارم موفق به ورود به کانال 60 هزار دلاری شد

متوسط قیمت تبلت های در حد نو در بازار امروز 24 فروردین 1400

قیمت ارز دولتی 24 اسفند 1400/ نرخ 47 ارز عمده اعلام شد

مانع تراشی در امورات بازرگانان به نفع اقتصاد هرمزگان نیست

حمایت و کمک های دستگاه قضا از بخش تولید قابل توجه است

مناطق آزاد مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده هستند

محققان دانشگاه سمنان در پژوهش قطعات توربینی مشارکت می کنند

همکاری های بانک دی و بازار متشکل ارزی افزایش می یابد

4 پرداختی دولتی به مردم در ماه رمضان

مرجوع شدن 656 تن محصول کشاورزی وارداتی از آذربایجان غربی به دلیل آلودگی به کشور مبدا

لوازم خانگی چقدر گران می شود؟

روایت اتاق بازرگانی از راهکارهای پشتیبانی و مانع زدایی از تولید

کرونا، یکی از عوامل مانع ازدواج و طلاق در فارس است  

قانون جدید چک به تأمین نقدینگی بنگاه های اقتصادی کمک می کند

شب گذشته 1464 خودرو به علت نقض محدودیت تردد شبانه جریمه شدند

نمایشگاه مجازی کتاب رقیب هیچ کس نیست/رعایت حقوق مالکیت معنوی لازمه برگزاری نمایشگاه واقعی کتاب است

متوسط قیمت یک مترمربع آپارتمان مسکونی در تهران

تعطیلی 10 روزه کرونایی در قم

150 ماموریت امداد و نجات در استان قزوین

بورس انرژی میزبان عرضه 105 هزار کیلووات ساعت برق

تعیین تکلیف گود برج میلاد پس از 10 سال

کشت سیر در 220 هکتار از زمین های کشاورزی جویبار

دریچه سدها به روی دریاچه ارومیه بسته شده

آیا اولتیماتوم مالیاتی دژپسند، سود بانکی را کاهش می دهد؟

کاهش نرخ رسمی 18 ارز

نرخ ارز بین بانکی در 24 فرردین 1400

دولت بودجه فوق العاده مناطق جنگی نیروهای مسلح را نمی دهد

بیت کوین باز هم 60 هزار دلاری شد

کاهش اعتبار آسفالت جاده های روستایی لرستان نتیجه آمار اشتباه مسئولان

قیمت ارز، دلار، یورو، سکه و طلا 1400/01/24

فضای بی دفاع شهری در ری به بوستان کودک تبدیل شد

جزییات قیمت رسمی انواع ارز/ نرخ یورو و پوند افزایش یافت

همکاری بیش از 90 درصد بازاریان در اجرای محدودیت ها/ 1464 خودرو به علت نقض محدودیت تردد شبانه جریمه شدند

بی آبی؛ معضل جدی شهرستان دشتستان / حل مشکل در گرو تکمیل سد دالکی!

بورس سبزپوش شد

نقاط قوت و ضعف صنعت دارویی کشور بررسی شد

توزیع بیش از 118 میلیون لیتر بنزین یورو 4 در کردستان

حذف ارز 4200 تومانی در بودجه 1400، نور امیدی در دل تولیدکنندگان

مهدی زاده: بهبود یافته های کرونا پلاسما اهدا کنند

پیشرفت 80 درصدی مسکن محرومین دراستان زنجان

2 هزار و 105 تن اقلام اساسی در آذربایجان غربی توزیع می شود

خودرو گران شد+قیمت ها

لیست قیمت انواع ارزهای دیجیتال

نرخ رسمی یورو و پوند افزایش یافت

5هزار خوزستانی به دلیل کرونا فوت کرده اند/9درصد فوتی ها درخوزستان

پیشرفت فیزیکی 80 درصدی ساخت مسکن محرومان

قیمت سکه برگشت | دردسر برگشت دلار به بالای مرز 25 هزار تومانی برای سکه!

هیجان نیوتنی در بورس

رونمایی مرسدس بنز از شاسی بلند لاکچری جدیدش

بورس امروز سبزپوش می شود یا قرمزپوش؟

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان در دیدار با فرمانده سپاه بندرعباس: استفاده از ظرفیت سپاه برای کمک به ایجاد اشتغال و کارآفرینی

قیمت روز گوشی موبایل 1400/01/24

بررسی وضعیت 13 شاخص کلان اقتصاد ایران در سالی که گذشت

ایجاد بیش از 41 هزار نفر شغل جدید در شهرک های صنعتی در سال 99

آغاز تولید واکسن ایران برکت از اردیبهشت 1400 

بورس 12 هزار واحد رشد کرد/ شاخص به یک میلیون و 238 هزار واحد رسید

دریاچه باغ گلستان شهر جدید هشتگرد راه اندازی می شود

زمان اعمال افزایش حقوق بازنشستگان/ پرداخت حقوق بر اساس حروف الفبا

چهار واریزی در ماه رمضان کدام است؟

تشدید تنش ها در خاورمیانه قیمت نفت را افزایش داد

دوربرگردان از جاده ابرتورم/ لوازم خانگی گران می شود!/ شگفتی مسکن در پی تعطیلی ساخت و ساز

نرخ 18 ارز بین بانکی ریزش کرد

بورس بالاخره سبز پوش شد

آغاز مرحله سوم پویش ایران همدل از امروز

فروش ویژه رمضان در بازارهای روز کوثر شهرداری اصفهان

بورس سبز شد و با رشد شاخص کارش را آغاز کرد

مردم نگران ثبت خانه خود در سامانه املاک و اسکان نباشند

تولید واکسن «برکت» احتمالا از اردیبهشت آغاز می شود

بازار همدان زیر سایه محدودیت های کرونایی

با عبور تولید تایر از نیاز کشور چشم به راه مجوز صادرات هستیم

روزه داران امسال با توجه به کرونا چه غذاهایی نباید بخورند؟

جزییات 4 پرداختی دولتی به مردم در ماه رمضان

بزرگ ترین بازنده عصر ارزهای دیجیتالی مشخص شد

پیش بینی کارشناسان بورسی از وضعیت بورس امروز 24 فروردین

قیمت نفت در 24 فروردین 1400| نفت اوپک 61 دلار و 22 سنت

چین واکسن های کرونا را ترکیب می کند

افزایش تعداد داوطلبان عضویت درشورا های اسلامی روستا های بخش طرقبه

شیرینی برداشت چغندرقند پاییزه در کام کشاورزان خوزستانی

آیا امکان توزیع واکسن کرونا در بازار سیاه وجود دارد؟

اجرای 660 کیلومتر خط تغذیه و شبکه گاز در کردستان

راهکار جدید سازمان بورس برای بازگشت تعادل به بازار

واریزی بعدی دولت کدام است؟

اینفوگرافیک / آمار کرونا در جهان تا 24 فروردین

قیمت روز خودرو های داخلی 1400/01/24

پایان احتکار برای 10 درصد خانه های خالی قم/ آیا طرح مالیات بر خانه های خالی مؤثر خواهد بود؟

ضرورت استفاده از ظرفیت های ضدتحریمی چین در حوزه مالی و بانکی / توسعه همکاری ها با چین تحت الشعاع کارشکنی های داخلی

قیل و قال سیاسی خاموشی اقتصادی

قیل و قال سیاسی خاموشی اقتصادی