مطالب مرتبط:
آذربایجان غربی؛ مقصد بیست و سومین سفر استانی رییس قوه قضاییه
آذربایجان غربی؛ بیست و سومین مقصد سفر رییس قوه قضاییه
آذربایجان غربی مقصد بیست و سومین سفر استانی رییس قوه قضاییه
مراجعه بالغ بر 50 هزار وسایل نقلیه سنگین به مراکز معاینه فنی آذربایجان غربی
آیت الله رییسی پنج شنبه به آذربایجان غربی سفر می کند
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 14 اسفند 1399 ساعت 08:052021-03-04اقتصادي

مناطق ویژه اقتصادی آذربایجان غربی طرحی که روی کاغذ ماند/ مزیتی که خاک می خورد


نزدیک سه دهه از طرح ایجاد مناطق ویژه اقتصادی در 8 شهر آذربایجان غربی می گذرد اما با وجود وعده های مکرر مسئولان این طرح هنوز روی کاغذ جاخوش کرده است.

- بازار"؛ گروه استان ها: طرح ایجاد مناطق ویژه اقتصادی در شهرستان های سلماس، سرو، مهاباد، تکاب، شاهین دژ، چالدران و میاندوآب سالهاست با هدف فراهم کردن زمینه استراتژی جهت توسعه و گسترش مناطق در راستای افزایش تولید و صادرات، جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی، ارتقا تکنولوژی و بهره گیری از فناوری نوین اقتصادی، تقلیل بیکاری به همراه معافیت گمرکی سالهاست طرح و به تصویب رسیده اما هنوز گام های عملی برای اجرایی شدن این مناطق در استان برداشته نشده است.

از سال 71 تاکنون طرح ایجاد مناطق آزاد و نیز ویژه اقتصادی در آذربایجان غربی مطرح شده اما تنها با ایجاد دو منطقه آزاد ماکو و منطقه ویژه اقتصادی سلماس که در زمان تصویب عملاً زیرساخت های لازم را نداشتند تاکنون موافقت شده و طرح ایجاد 7 منطقه اقتصادی دیگر شامل ارومیه، مهاباد، تکاب، میاندوآب، چالدران، شاهین دژ و سرو بلاتکلیف مانده است.

هم مرزی با سه کشور ترکیه، عراق و جمهوری آذربایجان و دسترسی به بازارهای اروپایی، فراهم بودن زیرساخت های لازم، وجود شش بازارچه مرزی و 9 گمرک، دارا بودن دو فرودگاه بین المللی و یک فرودگاه در منطقه مررزی، دارا بودن خط ریلی ایران به ترکیه و.

بخشی از ظرفیت و مزیت های مرزی آذربایجان غربی است که ضرورت تسریع در ایجاد مناطق ویژه اقتصادی را قوت می بخشد.

وجود آمار بالای بیکاری، مهاجرت و قاچاق در این منطقه مرزی از دیگر مسایلی است که با ایجاد مناطق ویژه اقتصادی در شهرهای آذربایجان غربی نه تنها موجب رفع آنها می شود بلکه رونق اقتصادی در این منطقه مرزی و خروج آن از بن بست محرومیت شده و بلکه شرایط اقتصادی خوبی در کشور و منطقه را نیز فراهم می آورد وجود آمار بالای بیکاری، مهاجرت و قاچاق در این منطقه مرزی از دیگر مسایلی است که با ایجاد مناطق ویژه اقتصادی در شهرهای آذربایجان غربی نه تنها موجب رفع آنها می شود بلکه رونق اقتصادی در این منطقه مرزی و خروج آن از بن بست محرومیت شده و بلکه شرایط اقتصادی خوبی در کشور و منطقه را نیز فراهم می آورد.

مسئولان اقتصادی آذربایجان غربی معتقد هستند راه اندازی این مناطق ویژه برای تأیید و تصویب در شورای نگهبان به تأمین زیرساخت ها، انجام مطالعات جامع و کامل پیش از تأسیس و آمادگی بخش خصوصی نیاز دارد تا از حالت یک وعده و مصوبه روی کاغذ به ظرفیت بالفعل تبدیل شوند و زمینه اشتغال، جذب سرمایه گذار خارجی و افزایش درآمد عمومی را در منطقه فراهم سازند.

اما جای سوال اینجاست در این سه دهه اخیر آیا با وجود این میزان ظرفیت مطالعات جامع صورت نگرفته است؟ زیرساخت ها برای تحقق وعده ایجاد مناطق ویژه اقتصادی چرا ایجاد نمی شوند؟ سوالاتی که تاکنون نه تنها جواب در خور و شایسته ای برای آنها داده نشده بلکه عزم و اراده ای نیز برای انجام آن تاکنون بوجود نیامده است.

ایجاد مناطق ویژه اقتصادی آذربایجان غربی به تصویب نرسیده اند مدیرکل دفتر امور اقتصادی استانداری آذربایجان غربی در گفتگو با خبرنگار بازار" در خصوص علت اجرایی نشدن مناطق ویژه اقتصادی استان گفت: از بین 8 منطقه ویژه اقتصادی مورد طرح در استان تنها یک منطقه در سلماس به تصویب رسیده و منطقه ویژه سرو نیز در مرحله تصویب قرار دارد مابقی شهرها در حد طرح موضوع باقی مانده اند.

حسین سیوانی با بیان اینکه با توجه به موقعیت جغرافیایی استان در همجواری با کشورهای ماوراء قفقاز و اتحادیه اروپا همچین کشور عراق، اقدامات اولیه از سال 71 در استان جهت ایجاد مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی آغاز شد، ادامه داد: مناطق مختلفی با توجه به ظرفیت و توانمندی های موجود برای تحقق این موضوع پیشنهاد شد.

وی اضافه کرد: در این راستا با توجه به ضرورت تعیین شده طرح ایجاد مناطق ویژه اقتصادی جهت امکان سنجی یک اکیپ تخصصی از وزارتخانه ذیربط برای این منطور به استان اعزام و بعد از کار کارشناسی جامع زیرساخت ها و امور کلان، بررسی جذب سرمایه گذاری، زیرساخت های فناوری اطلاعات و ارتباطات، شناخت پتانسیل های اقتصادی و اجتماعی کشورهای همجوار منطقه، مطالعات جغرافیایی طبیعی، مطالعات ترانزیت و.

مورد بررسی قرار گرفت.

از بین 8 منطقه ویژه اقتصادی مورد طرح در استان تنها یک منطقه در سلماس به تصویب رسیده و منطقه ویژه سرو نیز در مرحله تصویب قرار دارد مابقی شهرها در حد طرح موضوع باقی مانده اند سیوانی عنوان کرد: بعد از این بررسی ها دو منطقه آزاد ماکو و منطقه ویژه اقتصادی سلماس با توجه به برخورداری از مزیت های نسبی به عنوان منطقه آزاد تجاری و منطقه ویژه اقتصادی طی لایحه برای بررسی به مجلس شورای اسلامی ارائه و در نهایت به تصویب رسید.

منطقه ویژه اقتصادی سرو در مراحل تصویب قرار دارد مدیرکل دفتر امور اقتصادی استانداری آذربایجان غربی گفت: سایر مناطق ویژه اقتصادی مورد طرح استان در دوره اول ریاست جمهوری روحانی با وجود تاکید بر بررسی ایجاد این مناطق با وجود تهیه طرح، مکاتبات و ارسال مدراک به دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری و صنعتی مجلس شورای اسلامی تحت عنوان اینکه مناطق مذبور به جای اینکه زمینه ساز اشتغال و ورود تکنولوژی منجر شود زمینه برای جولان کالاهای خارجی و قاچاق می شود عملا گام اساسی برای ایجاد این مناطق برنداشته است.

وی یکی از دلایل عدم موفقیت مناطق ویژه اقتصادی در کشور به خصوص آذربایجان غربی را واگذار کردن مدیریت این مناطق به بخش دولتی دانست و گفت: بعد از 2 دهه تلاش برای ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در سلماس مدیریت این منطقه به شهرداری سلماس واگذارشده و به دلیل عدم توان مالی شهرداری شاهد هستیم با گذشت سال های طولانی از تصویب آن هنوز این منطقه وارد فاز اجرایی نشده است.

مدیرکل دفتر امور اقتصادی استانداری آذربایجان غربی در خصوص آخرین وضعیت ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در سرو گفت: زمین مورد نظر برای ایجاد این منطقه در سرو مشخص و زیرساخت های لازم در آن فراهم است منتظر تصویب این طرح هستیم تا بعد از تصویب امکان حضور سرمایه گذار خارجی فراهم شود.

انتخاب بدون کارشناسی برخی از مناطق کشور به عنوان منطقه ویژه اقتصادی استاندار آذربایجان غربی اواخر سالجاری در دیدار با اعضای کمیسیون اقتصاد کلان مجمع تشخیص مصلحت نظام که با محوریت تعیین تکلیف مناطق ویژه اقتصادی استان سفر کرده بودند از انتخاب بدون کارشناسی برخی از مناطق کشور به عنوان منطقه ویژه اقتصادی، انتقاد و اعلام کرد: آذربایجان غربی دارای استعدادهای زیادی است که نظیر آن را نمی توان در سطح کشور یافت، بنابراین با تسریع در ایجاد چنین منطقه ای می توان سرمایه گذاران داخلی و خارجی را جذب کرد.

محمدمهدی شهریاری با تاکید بر ضرورت دقت و کار کارشناسی برای انتخاب سازمان مسئول برای منطقه سرو افزود: با کار کارشناسی و دقیق علاوه بر اینکه امور با سرعت و دقت بیشتری به پیش می رود باعث می شود تا مشکلات گریبانگیر مناطق مشابه نیز تکرار نشود.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به ظرفیت های نهفته استان برای ایجاد منطقه آزاد یا ویژه اقتصادی استانی معتقد است، این استان به سبب هم مرزی با 3 کشور، ارتباطات بین المللی و دروازه ارتباطی با اروپا مستعد سرمایه گذاری بیش از پیش است.

آذربایجان غربی به سبب هم مرزی با 3 کشور، ارتباطات بین المللی و دروازه ارتباطی با اروپا مستعد سرمایه گذاری بیش از پیش است ضرورت و تاکید بر تعیین تکلیف وضعیت مناطق ویژه اقتصادی و نیز بلاتکلیفی سه دهه مناطق ویژه اقتصادی استان در حالی است، مدیر هماهنگی امور مناطق ویژه اقتصادی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بهمن ماه امسال در آخرین اظهارات خود در خصوص فعال سازی مناطق ویژه اقتصادی کشور اعلام کرده است، با پیگیری هایی که در سال 99 انجام دادیم، تاکنون طرح جامع 12 منطقه ویژه تصویب شده است و بقیه مناطق نیز تا پایان سال تعیین تکیلف می شوند.

جواد عباسپور عنوان کرده است، مجلس شورای اسلامی قانون تصویب کرده که باید مناطق ویژه اقتصادی باید براساس طرح جامع مصوب مجوز صادر کنند.

اعضای وزارتخانه ها و سازمان های عضور شورایعالی مناطق آزاد طرح های جامع را تصویب می کنند و در این بین وزارت راه و شهرسازی، وزارت جهاد کشاورزی، اقتصاد، بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه و وزارت صمت و در مجموع 15 دستگاه عضو شورایعالی مناطق آزاد در بررسی طرح های جامع مشارکت دارند.

وی اعلام کرده است، مهم ترین مسئله این است که از طریق مناطق ویژه اقتصادی می توانیم نظارت دقیق بر منطقه ویژه داشته باشیم.

رکن اصلی نظارت بر مناطق همین طرح های جامع مصوب است، مصوب کردن طرح جامع مناطق این کمک را به ما می کند که بتوانیم نظارت بهتر و دقیق تری را بر فعالیت های مناطق داشته باشیم.

ضرورت راه اندازی مناطق ویژه اقتصادی در استان های مرزی منطقه ویژه اقتصادی به محدوده جغرافیایی در داخل مرز کشور اطلاق می شود که قوانین تجاری حاکم بر آن تا حد زیادی در قیاس با سایر نقاط کشور از محدودیت کمتری برخوردار است، این مناطق دارای چهارچوب مناسبی به منظور ورود و شروع فعالیت کارآفرینان است.

هرچند ایجاد مناطق ویژه اقتصادی در مناطق مرزی زمینه ساز خروج این استان ها از بن بست محرومیت می شود، اما راه اندازی آن ها مخالفانی نیز دارد، مخالفان ایجاد این مناطق معتقد هستند عدم نظارت صحیح و حمایت های بعدی از کارخانه ها در مناطق ویژه در کشور، راه را برای بروز فساد و سرازیر شدن انواع واردات به داخل هموار می کند، همچنین برخی سودجویان علاوه بر دریافت تسهیلات ارزان قیمت به بهانه واردات تجهیزات به منطقه و احداث کارخانه، به جای قدم گذاشتن در مسیر تولید، مناطق ویژه را به مکانی برای واردات محصولات از سایر کشورها با تعرفه پایین تبدیل می کنند.

آذربایجان غربی که شاهراه ارتباطی ایران به اروپا است، تاکنون نتوانسته از ظرفیت هم مرزی با سه کشور خارجی بهره برداری لازم را داشته باشد و امروز شاهد مشکلات و چالش های زیادی به خصوص در بخش اقتصادی این استان هستیم.

امید می رود بعد از سه دهه بلاتکلیفی با ایجاد مناطق ویژه اقتصادی و نیز تکمیل زیرساخت های لازم برای راه اندازی منطقه مصوب ویژه اقتصادی سلماس و زیر منطقه آزاد تجاری ماکو در سال های آتی زمینه خروج استان از بن بست محرومیت فراهم شود.


کلید واژه ها: مناطق ویژه اقتصادی - اقتصادی - آذربایجان غربی - مناطق - آذربایجان - منطقه ویژه اقتصادی سلماس - ویژه - منطقه ویژه اقتصادی - منطقه آزاد ماکو - جذب سرمایه گذار - غربی - افزایش تولید - معافیت گمرکی - فناوری نوین - سرمایه گذار - مسئولان این - منطقه - استان - سلماس - مناطق آزاد - منطقه آزاد - منطقه ویژه - بهره گیری - آزاد - استراتژی - میاندوآب - کاغذ - تکنولوژی - چالدران - شهرستان

آخرین اخبار سرویس:
پرستار کودک

استخدام کارشناس کنترل کیفی آقا در گروه صنایع غذایی فارسی در تهران

استخدام کارشناس فروش در شرکت محیا تجهیز گستر پارس در مازندران

قالبریز خانم در دندانسازی

استخدام نیروی کار فروشگاه

استخدام آشپز خانم در شرکت بازرگانی تهران تجارت ایرانیان آیسا در تهران

منشی خانم جهت کار حسابرسی در رنگ و ابزار

استخدام مدیر فروش(سرپرست فروش) در یک مجموعه صنعتی بازرگانی در خراسان رضوی

امضای تفاهم نامه اداره استاندارد استان قزوین با کامسی

پرواز به انگلیس از 16 اردیبهشت ماه از سرگرفته می شود

امضای تفاهم نامه اداره استاندارد استان قزوین با کامسی

آخرین آمار کرونا در جهان

پیش بینی بورس فردا دوشنبه 23 فروردین

مقررات جدید استخراج رمز ارزها

وزیر دارایی عراق: مطالبات برق و گاز ایران به زودی پرداخت می شود

سوش های جهش یافته ویروس کرونا در دنیا

پایش آفات در مراتع خراسان شمالی

تکذیب نقل قول منتسب به واعظی درباره حوادث آبان 98

80 طرح هادی روستایی در ساری تهیه و بازنگری شده است

قیمت انواع میوه، مواد پروتیینی و حبوبات در بوشهر؛ یکشنبه 22 فروردین ماه + جدول

ممنوعیت هایی که محدودیت نیستند

استقرار دفتر مستقل نفت و گاز مهمترین مطالبه مردم ایلام است

آغاز ثبت اطلاعات سکونتی در سامانه ملی املاک و اسکان

رونمایی از واکسن آنفولانزای فصلی

30 هزار هکتار به سطح زیر کشت گلخانه های استان مرکزی اضافه شد/کشاورزان استان مرکزی در قیمت خرید تضمینی گندم نگرانی دارند

قیمت آش و حلیم در ماه رمضان اعلام شد

رفع بحران بازار مرغ با توزیع گسترده

بیش از نیمی از مبتلایان به کرونا علائم ندارند

حجم سرمایه گذاری پروژه ملی موقوفه شاهزاده خانم ارومیه به 500 میلیارد تومان رسید

دانش بنیان ها برای حضور در نمایشگاه تخصصی سوریه تا 5 اردیبهشت فرصت ثبت نام دارند

اعلام جزییات واریز بخش دوم سود سهام عدالت

وزیر دارایی عراق: مطالبات برق و گاز ایران به زودی پرداخت می شود

سیگنال های برجامی حباب سکه را ترکاند

تصاویر/ تجمع جمعی از سهامداران مقابل سازمان بورس

قیمت زولبیا و بامیه اعلام شد

برای برقراری پروازهای بین المللی ایرلاین های داخلی، تابع نظر وزارت بهداشت هستیم

تولید سالانه 27هزار تن شیر و فراورده های لبنی توسط عشایر کرمانشاه

قیمت آش و حلیم در ماه رمضان اعلام شد

رونق در پس رکود بازار مسکن دیده می شود

نصف خانه مال من است چگونه در سامانه ثبت کنم؟

«کرونا» و مصرف بنزین امسال هر دو بالا رفت

فروش نجومیِ آلبوم جنگل آسفالتِ هیچکس/عکس

جزییات تعطیلی 10 روزه مشاغل در شهرهای قرمز و نارنجی

قیمت زولبیا و بامیه اعلام شد

قیام و فردوسی در صف خیابان کامل

شریعتمداری : ​اولویت جمهوری اسلامی ایران تعامل و توسعه روابط با کشورهای همسایه است

اولین جلسه کمیته راهبری مرکز نوآوری مواد ساختمانی برگزار شد

جزییات جدید از واریز بخش دوم سود سهام عدالت

قیمت مواد غذایی رکورد 7 ساله را شکست

پرفروش های سایپا ترمز برید! +قیمت

تصاویر/ تجمع جمعی از سهامداران مقابل سازمان بورس

نخست وزیر عراق: جلوی فساد بزرگ در بانک مرکزی را گرفتیم

بازارچه های مرزی شریان های اصلی رونق اقتصاد

وزیر دارایی عراق: مطالبات برق و گاز ایران به زودی پرداخت می شود

ارزش روز سهام عدالت و دارایکم

پرواز 120 فروند پهپاد در مزارع استان مازندران

استاندار تهران: نمی‎شود تهران را قرنطینه کرد

اخباری که قیمت سکه را پایین آورد

قیمت زولبیا و بامیه برای ماه مبارک رمضان 1400 چقدر است ؟

جدول قیمت گوشی شیائومی امروز یکشنبه 22 فروردین 1400

نظارت و بازرسی از اصناف و ادارات شیراز جدی تر شد

زولبیا و بامیه کیلویی چند؟

اقدامات برجسته در شهرهای جدید

هزینه پیامک بانک های 30 هزار تومان می شود

تشریح روند و مزایای کاهش تدریجی کاربرد دفترچه بیمه سلامت

شیرین ترین موزه ایران در یزد

مهمترین چالش پیشرو، نداشتن صنایع تبدیلی است

90 درصد از نهاده های تولید، بدون کد رهگیری بانک ترخیص می شود

بسته خبری کرونایی| شناسایی 510 بیمار جدید کرونایی تا تکمیل شدن ظرفیت بیمارستان ها

بانک قرض الحسنه مهر اشنویه، پارسال 700 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرد

ایجاد 7600 هکتار باغ در اراضی شیب دار لرستان

ادامه اجرای طرح محدودیت های کرونایی در یاسوج

رفع بحران بازار مرغ با توزیع گسترده/ سن پرورش50 روز شد

افزایش 15درصدی عملکرد تولید در منطقه ویژه خلیج فارس

لایروبی 10 هزار کیلومتر از رودخانه های کشور

پرواز به انگلیس از 16 اردیبهشت ماه از سرگرفته می شود

37 هکتار زمین کشاورزی در میاندوآب به گیاهان دارویی اختصاص دارد

زیروبم جزییات یارانه معیشتی در سال 1400

استخدام تزریق کار پلاستیک وا پراتور بادکن بطری

تعداد چرخ کار خانم جهت کار در تولید نیاز مندیم

استخدام 3 عنوان شغلی در گروه صنعتی آرما در شهرک صنعتی شمس آباد

استخدام نقشه کش صنعتی و کارمند اداری در شرکت مدیریت صنعتی اطلس در تهران

استخدام حسابدار زبده شرکت پخش سراسری

استخدام راننده با ماشین جهت کارپرداز اداری و سرویس

چرخ کار خانم ماهر و تمیز دوز با حقوق

منشی خانم وهمکارخدمات لوازم خانگی

حسابدار خانم جهت کار در جاده کرج

فروشنده با تجربه برای مجموعه برند

تولید سالانه 27هزار تن شیر و فراورده های لبنی توسط عشایر کرمانشاه

منطقه گردوی اراک میزبان ازدحام جمعیت در وضعیت قرمز کرونا بود + فیلم

برای توافقنامه راهبردی با چین، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

قیمت زولبیا و بامیه ماه رمضان اعلام شد

همه مراکز استان های کشور در وضعیت قرمز کرونایی به سر می برند

چه کسانی از دریافت کارت سهام عدالت محروم می شوند؟

اتاق ایران | 25 کپسول اکسیژن تهیه و در هشت استان توزیع شد

اخباری که قیمت سکه را پایین آورد

طرح تشدید نظارت بر بازار از امروز در فارس

نگران تامین آب آشامیدنی برخی شهرها و روستاها استان مرکزی هستیم

هند بندر چابهار را تا ماه آینده آماده می کند

بررسی و معرفی بهترین پکیج آموزش بورس در کشور

مناطق ویژه اقتصادی آذربایجان غربی طرحی که روی کاغذ ماند/ مزیتی که خاک می خورد

مناطق ویژه اقتصادی آذربایجان غربی طرحی که روی کاغذ ماند/ مزیتی که خاک می خورد