موضوعات داغ: - ليگ قهرمانان - بازنشستگان تامين اجتماعي - تامين اجتماعي - ليگ قهرمانان آسيا - متناسب سازي - قهرمانان آسيا - حقوق بازنشستگان - نويد محمدزاده - فرهاد مجيدي - واكسن كرونا - نان بربري - داريوش قنبري - راديكاليسم - ايران روسيه - تمرين تراكتورسازي - ديويد كالي - مجله نيچر - دعاي روز دوازدهم ماه مبارك رمضان - گيرنده ديجيتال - فرو ريختن ساختمان پلاسكو - زيستگاه جانوري - جايزه ادبي «الوند» - هزارتو

مطالب مرتبط:
آذربایجان غربی؛ مقصد بیست و سومین سفر استانی رییس قوه قضاییه
آذربایجان غربی؛ بیست و سومین مقصد سفر رییس قوه قضاییه
آذربایجان غربی مقصد بیست و سومین سفر استانی رییس قوه قضاییه
مراجعه بالغ بر 50 هزار وسایل نقلیه سنگین به مراکز معاینه فنی آذربایجان غربی
آیت الله رییسی پنج شنبه به آذربایجان غربی سفر می کند
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 14 اسفند 1399 ساعت 08:052021-03-04اقتصادي

مناطق ویژه اقتصادی آذربایجان غربی طرحی که روی کاغذ ماند/ مزیتی که خاک می خورد


نزدیک سه دهه از طرح ایجاد مناطق ویژه اقتصادی در 8 شهر آذربایجان غربی می گذرد اما با وجود وعده های مکرر مسئولان این طرح هنوز روی کاغذ جاخوش کرده است.

- بازار"؛ گروه استان ها: طرح ایجاد مناطق ویژه اقتصادی در شهرستان های سلماس، سرو، مهاباد، تکاب، شاهین دژ، چالدران و میاندوآب سالهاست با هدف فراهم کردن زمینه استراتژی جهت توسعه و گسترش مناطق در راستای افزایش تولید و صادرات، جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی، ارتقا تکنولوژی و بهره گیری از فناوری نوین اقتصادی، تقلیل بیکاری به همراه معافیت گمرکی سالهاست طرح و به تصویب رسیده اما هنوز گام های عملی برای اجرایی شدن این مناطق در استان برداشته نشده است.

از سال 71 تاکنون طرح ایجاد مناطق آزاد و نیز ویژه اقتصادی در آذربایجان غربی مطرح شده اما تنها با ایجاد دو منطقه آزاد ماکو و منطقه ویژه اقتصادی سلماس که در زمان تصویب عملاً زیرساخت های لازم را نداشتند تاکنون موافقت شده و طرح ایجاد 7 منطقه اقتصادی دیگر شامل ارومیه، مهاباد، تکاب، میاندوآب، چالدران، شاهین دژ و سرو بلاتکلیف مانده است.

هم مرزی با سه کشور ترکیه، عراق و جمهوری آذربایجان و دسترسی به بازارهای اروپایی، فراهم بودن زیرساخت های لازم، وجود شش بازارچه مرزی و 9 گمرک، دارا بودن دو فرودگاه بین المللی و یک فرودگاه در منطقه مررزی، دارا بودن خط ریلی ایران به ترکیه و.

بخشی از ظرفیت و مزیت های مرزی آذربایجان غربی است که ضرورت تسریع در ایجاد مناطق ویژه اقتصادی را قوت می بخشد.

وجود آمار بالای بیکاری، مهاجرت و قاچاق در این منطقه مرزی از دیگر مسایلی است که با ایجاد مناطق ویژه اقتصادی در شهرهای آذربایجان غربی نه تنها موجب رفع آنها می شود بلکه رونق اقتصادی در این منطقه مرزی و خروج آن از بن بست محرومیت شده و بلکه شرایط اقتصادی خوبی در کشور و منطقه را نیز فراهم می آورد وجود آمار بالای بیکاری، مهاجرت و قاچاق در این منطقه مرزی از دیگر مسایلی است که با ایجاد مناطق ویژه اقتصادی در شهرهای آذربایجان غربی نه تنها موجب رفع آنها می شود بلکه رونق اقتصادی در این منطقه مرزی و خروج آن از بن بست محرومیت شده و بلکه شرایط اقتصادی خوبی در کشور و منطقه را نیز فراهم می آورد.

مسئولان اقتصادی آذربایجان غربی معتقد هستند راه اندازی این مناطق ویژه برای تأیید و تصویب در شورای نگهبان به تأمین زیرساخت ها، انجام مطالعات جامع و کامل پیش از تأسیس و آمادگی بخش خصوصی نیاز دارد تا از حالت یک وعده و مصوبه روی کاغذ به ظرفیت بالفعل تبدیل شوند و زمینه اشتغال، جذب سرمایه گذار خارجی و افزایش درآمد عمومی را در منطقه فراهم سازند.

اما جای سوال اینجاست در این سه دهه اخیر آیا با وجود این میزان ظرفیت مطالعات جامع صورت نگرفته است؟ زیرساخت ها برای تحقق وعده ایجاد مناطق ویژه اقتصادی چرا ایجاد نمی شوند؟ سوالاتی که تاکنون نه تنها جواب در خور و شایسته ای برای آنها داده نشده بلکه عزم و اراده ای نیز برای انجام آن تاکنون بوجود نیامده است.

ایجاد مناطق ویژه اقتصادی آذربایجان غربی به تصویب نرسیده اند مدیرکل دفتر امور اقتصادی استانداری آذربایجان غربی در گفتگو با خبرنگار بازار" در خصوص علت اجرایی نشدن مناطق ویژه اقتصادی استان گفت: از بین 8 منطقه ویژه اقتصادی مورد طرح در استان تنها یک منطقه در سلماس به تصویب رسیده و منطقه ویژه سرو نیز در مرحله تصویب قرار دارد مابقی شهرها در حد طرح موضوع باقی مانده اند.

حسین سیوانی با بیان اینکه با توجه به موقعیت جغرافیایی استان در همجواری با کشورهای ماوراء قفقاز و اتحادیه اروپا همچین کشور عراق، اقدامات اولیه از سال 71 در استان جهت ایجاد مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی آغاز شد، ادامه داد: مناطق مختلفی با توجه به ظرفیت و توانمندی های موجود برای تحقق این موضوع پیشنهاد شد.

وی اضافه کرد: در این راستا با توجه به ضرورت تعیین شده طرح ایجاد مناطق ویژه اقتصادی جهت امکان سنجی یک اکیپ تخصصی از وزارتخانه ذیربط برای این منطور به استان اعزام و بعد از کار کارشناسی جامع زیرساخت ها و امور کلان، بررسی جذب سرمایه گذاری، زیرساخت های فناوری اطلاعات و ارتباطات، شناخت پتانسیل های اقتصادی و اجتماعی کشورهای همجوار منطقه، مطالعات جغرافیایی طبیعی، مطالعات ترانزیت و.

مورد بررسی قرار گرفت.

از بین 8 منطقه ویژه اقتصادی مورد طرح در استان تنها یک منطقه در سلماس به تصویب رسیده و منطقه ویژه سرو نیز در مرحله تصویب قرار دارد مابقی شهرها در حد طرح موضوع باقی مانده اند سیوانی عنوان کرد: بعد از این بررسی ها دو منطقه آزاد ماکو و منطقه ویژه اقتصادی سلماس با توجه به برخورداری از مزیت های نسبی به عنوان منطقه آزاد تجاری و منطقه ویژه اقتصادی طی لایحه برای بررسی به مجلس شورای اسلامی ارائه و در نهایت به تصویب رسید.

منطقه ویژه اقتصادی سرو در مراحل تصویب قرار دارد مدیرکل دفتر امور اقتصادی استانداری آذربایجان غربی گفت: سایر مناطق ویژه اقتصادی مورد طرح استان در دوره اول ریاست جمهوری روحانی با وجود تاکید بر بررسی ایجاد این مناطق با وجود تهیه طرح، مکاتبات و ارسال مدراک به دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری و صنعتی مجلس شورای اسلامی تحت عنوان اینکه مناطق مذبور به جای اینکه زمینه ساز اشتغال و ورود تکنولوژی منجر شود زمینه برای جولان کالاهای خارجی و قاچاق می شود عملا گام اساسی برای ایجاد این مناطق برنداشته است.

وی یکی از دلایل عدم موفقیت مناطق ویژه اقتصادی در کشور به خصوص آذربایجان غربی را واگذار کردن مدیریت این مناطق به بخش دولتی دانست و گفت: بعد از 2 دهه تلاش برای ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در سلماس مدیریت این منطقه به شهرداری سلماس واگذارشده و به دلیل عدم توان مالی شهرداری شاهد هستیم با گذشت سال های طولانی از تصویب آن هنوز این منطقه وارد فاز اجرایی نشده است.

مدیرکل دفتر امور اقتصادی استانداری آذربایجان غربی در خصوص آخرین وضعیت ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در سرو گفت: زمین مورد نظر برای ایجاد این منطقه در سرو مشخص و زیرساخت های لازم در آن فراهم است منتظر تصویب این طرح هستیم تا بعد از تصویب امکان حضور سرمایه گذار خارجی فراهم شود.

انتخاب بدون کارشناسی برخی از مناطق کشور به عنوان منطقه ویژه اقتصادی استاندار آذربایجان غربی اواخر سالجاری در دیدار با اعضای کمیسیون اقتصاد کلان مجمع تشخیص مصلحت نظام که با محوریت تعیین تکلیف مناطق ویژه اقتصادی استان سفر کرده بودند از انتخاب بدون کارشناسی برخی از مناطق کشور به عنوان منطقه ویژه اقتصادی، انتقاد و اعلام کرد: آذربایجان غربی دارای استعدادهای زیادی است که نظیر آن را نمی توان در سطح کشور یافت، بنابراین با تسریع در ایجاد چنین منطقه ای می توان سرمایه گذاران داخلی و خارجی را جذب کرد.

محمدمهدی شهریاری با تاکید بر ضرورت دقت و کار کارشناسی برای انتخاب سازمان مسئول برای منطقه سرو افزود: با کار کارشناسی و دقیق علاوه بر اینکه امور با سرعت و دقت بیشتری به پیش می رود باعث می شود تا مشکلات گریبانگیر مناطق مشابه نیز تکرار نشود.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به ظرفیت های نهفته استان برای ایجاد منطقه آزاد یا ویژه اقتصادی استانی معتقد است، این استان به سبب هم مرزی با 3 کشور، ارتباطات بین المللی و دروازه ارتباطی با اروپا مستعد سرمایه گذاری بیش از پیش است.

آذربایجان غربی به سبب هم مرزی با 3 کشور، ارتباطات بین المللی و دروازه ارتباطی با اروپا مستعد سرمایه گذاری بیش از پیش است ضرورت و تاکید بر تعیین تکلیف وضعیت مناطق ویژه اقتصادی و نیز بلاتکلیفی سه دهه مناطق ویژه اقتصادی استان در حالی است، مدیر هماهنگی امور مناطق ویژه اقتصادی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بهمن ماه امسال در آخرین اظهارات خود در خصوص فعال سازی مناطق ویژه اقتصادی کشور اعلام کرده است، با پیگیری هایی که در سال 99 انجام دادیم، تاکنون طرح جامع 12 منطقه ویژه تصویب شده است و بقیه مناطق نیز تا پایان سال تعیین تکیلف می شوند.

جواد عباسپور عنوان کرده است، مجلس شورای اسلامی قانون تصویب کرده که باید مناطق ویژه اقتصادی باید براساس طرح جامع مصوب مجوز صادر کنند.

اعضای وزارتخانه ها و سازمان های عضور شورایعالی مناطق آزاد طرح های جامع را تصویب می کنند و در این بین وزارت راه و شهرسازی، وزارت جهاد کشاورزی، اقتصاد، بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه و وزارت صمت و در مجموع 15 دستگاه عضو شورایعالی مناطق آزاد در بررسی طرح های جامع مشارکت دارند.

وی اعلام کرده است، مهم ترین مسئله این است که از طریق مناطق ویژه اقتصادی می توانیم نظارت دقیق بر منطقه ویژه داشته باشیم.

رکن اصلی نظارت بر مناطق همین طرح های جامع مصوب است، مصوب کردن طرح جامع مناطق این کمک را به ما می کند که بتوانیم نظارت بهتر و دقیق تری را بر فعالیت های مناطق داشته باشیم.

ضرورت راه اندازی مناطق ویژه اقتصادی در استان های مرزی منطقه ویژه اقتصادی به محدوده جغرافیایی در داخل مرز کشور اطلاق می شود که قوانین تجاری حاکم بر آن تا حد زیادی در قیاس با سایر نقاط کشور از محدودیت کمتری برخوردار است، این مناطق دارای چهارچوب مناسبی به منظور ورود و شروع فعالیت کارآفرینان است.

هرچند ایجاد مناطق ویژه اقتصادی در مناطق مرزی زمینه ساز خروج این استان ها از بن بست محرومیت می شود، اما راه اندازی آن ها مخالفانی نیز دارد، مخالفان ایجاد این مناطق معتقد هستند عدم نظارت صحیح و حمایت های بعدی از کارخانه ها در مناطق ویژه در کشور، راه را برای بروز فساد و سرازیر شدن انواع واردات به داخل هموار می کند، همچنین برخی سودجویان علاوه بر دریافت تسهیلات ارزان قیمت به بهانه واردات تجهیزات به منطقه و احداث کارخانه، به جای قدم گذاشتن در مسیر تولید، مناطق ویژه را به مکانی برای واردات محصولات از سایر کشورها با تعرفه پایین تبدیل می کنند.

آذربایجان غربی که شاهراه ارتباطی ایران به اروپا است، تاکنون نتوانسته از ظرفیت هم مرزی با سه کشور خارجی بهره برداری لازم را داشته باشد و امروز شاهد مشکلات و چالش های زیادی به خصوص در بخش اقتصادی این استان هستیم.

امید می رود بعد از سه دهه بلاتکلیفی با ایجاد مناطق ویژه اقتصادی و نیز تکمیل زیرساخت های لازم برای راه اندازی منطقه مصوب ویژه اقتصادی سلماس و زیر منطقه آزاد تجاری ماکو در سال های آتی زمینه خروج استان از بن بست محرومیت فراهم شود.


کلید واژه ها: مناطق ویژه اقتصادی - اقتصادی - آذربایجان غربی - مناطق - آذربایجان - منطقه ویژه اقتصادی سلماس - ویژه - منطقه ویژه اقتصادی - منطقه آزاد ماکو - جذب سرمایه گذار - غربی - افزایش تولید - معافیت گمرکی - فناوری نوین - سرمایه گذار - مسئولان این - منطقه - استان - سلماس - مناطق آزاد - منطقه آزاد - منطقه ویژه - بهره گیری - آزاد - استراتژی - میاندوآب - کاغذ - تکنولوژی - چالدران - شهرستان

آخرین اخبار سرویس:
شهر ایمن برای زنان چه شکلی است؟

4 اشتباه رایج در تهیه قهوه

بررسی هاردهای ذخیره ساز سرور اچ پی

غول بانکی آمریکا حامی مالی سوپرلیگ اروپایی

کاهش 95 درصدی پروازها به ترکیه

جمع آوری 45 میلیارد ریال زکات در سردشت

تمدید مهلت پرداخت حق بیمه کارگاه های متضرر از کرونا تا پایان تیر

گوشی های پرفروش سامسونگ در 30 فروردین 1400

پرداخت حقوق فروردین ماه بازنشستگان کشوری براساس احکام جدید

ساخت بازی ویدئویی «ارباب حلقه ها» لغو شد

حقوق فروردین بازنشستگان کشوری امشب پرداخت می شود

اقدام خداپسندانه کشاورز یزدی

افزایش اعتبارات تسهیلات قرض الحسنه به کانون بازنشستگان تامین اجتماعی

کاهش 25 درصدی ذخایر نفت شرکت های بزرگ نفتی

جدول| قیمت خودروهای داخلی و خارجی در بازار

جرایم مالکان متخلف خانه های خالی چیست؟

توزیع دو هزار بسته کمک معیشتی اهدایی خیران بین بیماران خاص

تعیین تکلیف واحدهای مسکن ملی در پرند

استخدام مدیر فنی مهندسی و سرپرست حسابداری در بازرگانی عظیم گیتی در تهران

استخدام مدیر فنی مهندسی در بازرگانی عظیم گیتی در تهران

چالش کمبود سیمان در پروژه های عمرانی

استخدام کارشناس فروش با حقوق و مزایا در یک شرکت معتبر از البرز

استخدام منشی، حسابدار، مهندس صنایع و نقشه کش صنعتی در مبل سلامی در تهران

نحوه قیمت گذاری مسکن ملی

تخفیف 10 درصدی برای تعهد ارزی صادرکنندگان

کاهش سرمایه گذاری عربستان در اوراق قرضه آمریکا

خیرین سال گذشته 2 هزار میلیارد تومان مدرسه ساختند

بیت کوین کمی گران شد

سردخانه زیر صفر و بالای صفر

استخدام کارشناس فروش و مدیر فروش در یک شرکت معتبر تولیدی شیمیایی در تهران

وزیر مسکن از کاهش قیمت مسکن خبر داد

نمکی: معترض شیوه های توزیع واکسن کوواکس هستیم/ یک میلیون نفر تا هفته آینده واکسینه می شوند

ثبت نام اینترنتی «مرحله دوم وام ضروری» اول اردیبهشت آغاز می شود

اخبار کوتاه 30 فرورودین

افزایش 200هزارتنی حجم تولیدات کشاورزی در هرمزگان

حراج گرانترین اثر هنری آسیایی در کریستیز

بدهی 4700 میلیارد تومانی سامسونگ و ال جی به گمرک ایران

خودروسازان مکلف به عرضه خودرو در بورس کالا با قیمت مصوب شورای رقابت شدند

پراید دست دوم در بازار امروز چند؟

آخرین آمار کرونا در جهان

گزارش معاملات مربوط به عملیات بازار باز اعلام شد

حراج گرانترین اثر هنری آسیایی در کریستیز

برگزاری همایشی مجازی مصادف با روز جهانی مالکیت فکری

شهرک علمی تحقیقاتی و نظام مهندسی کشاورزی اصفهان تفاهمنامه امضا کردند

احتکار میلیاردی کالای قاچاق درحیاط یک ساختمان

نگرانی های جدی در بحث خرید کلزا

پیشرفت 60 درصدی سد های ملاتی در بشاگرد

با رییس سازمان بورس، به صورت مستقیم ارتباط برقرار کنید

برطرف شدن مشکل کارت های بانکی اتباع خارجی

جلوگیری از هدر رفت 107 لیتر بر ثانیه آب در سطح استان اصفهان

قیمت انواع پراید و تیبا امروز سه شنبه 31 فروردین 1400

اعلام قیمت مصوب مرغ تازه در سامانه 124

جدول تغییرات قیمت خودرو سایپا و قیمت خودرو ایران خودرو دوشنبه 30 فروردین

قیمت های جدید سیمان ابلاغ شد

ثبت نام اینترنتی «مرحله دوم وام ضروری» اول اردیبهشت آغاز می شود

قیمت خودروهای ایران خودرو و سایپا امروز سه شنبه 31 فروردین 1400

قیمت طلا قیمت سکه قیمت ارز قیمت دلار امروز یکشنبه 29 فروردین 1400 + جدول

با رییس سازمان بورس، به صورت مستقیم ارتباط برقرار کنید

ارزش صندوق پالایشی یکم/ دارا دوم امروز دوشنبه 30 فروردین

درباره قدرت هنر | جواد لگزیان

7 حقیقت جالب درباره نان دکتر تلاش

قیمت انواع پراید و تیبا امروز سه شنبه 31 فروردین 1400

تصاویر| نمایشگاه خودرو در شانگهای

سرانه مصرف آبزیان در کشور چقدر است؟

NPL بانک ملی ایران به 5.2 درصد رسید

سرمایه انسانی و تکنولوژی، گواهی بر بی رقیبی اکسین است

مراکز درمانی و بیمارستان ها به مولدهای اضطراری برق مجهز شوند

کاهش 95 درصدی پروازها به ترکیه

حراج گرانترین اثر هنری آسیایی در کریستیز

دیدار رییس اداره بانکداری شرکتی بانک ایران زمین با مدیران امور شعب استان البرز

به زودی قیمت مسکن کاهش می یابد

حجم عظیم پسماند، سیستم مدیریت شهری را با چالش های اجرایی و اقتصادی روبرو ساخته

قیمت خودروهای ایران خودرو و سایپا امروز سه شنبه 31 فروردین 1400

به زودی شاهد کاهش قیمت مسکن خواهیم بود

پرداخت حقوق فروردین ماه بازنشستگان براساس احکام جدید

واحد های مسکن ملی 2 ساله تمام می شوند/ مسکن‬ مهر پرند متوقف شد

مسافران کرونایی شناسایی نمی شوند

ناگفته های جهانگیری از توطئه علیه اقتصاد ایران

کِی شعله های امید در پیشکوه و پشتکوه فروزان می شود؟

مرمت و بازسازی بقعه «سماق بنه» شهرستان تفرش آغاز شد

جریمه 574 میلیون دلاری بانک هلندی برای پولشویی

ارسال 76 هزار و 800 پرونده به تعزیرات/ شکایت از گرانفروشی در صدر

کی شعله های امید در پیشکوه و پشتکوه فروزان می شود؟

تولید واکس چرم گیاهی با فناوری نانو

گزارش مکتوب: نان به نرخ روز خور ها

افزایش شمار بستری ها در ICU

دسترسی همه سهامداران به 5 مظنه برتر

افزایش سهم فناوری های زیستی از درآمد ناخالص ملی با اجرای 3 برنامه

هزینه ساخت قطعه 2 آزادراه تهران شمال چقدر تخمین زده شده است؟

ارزش سهام عدالت، امروز 30 فروردین 1400

استخدام کارشناس فروش سازمان ها و ارگان ها در چای سوفیا

عقب نشینی قیمت خودرو به روزهای پایانی سال 99

توافق نامه طرح عظیم ملی 3 میلیون تنی فولاد قشم امضا شد

جهانگیری: دشمنان در پی تورم 1000 درصدی در ایران بودند

700 متقاضی طرح ملی مسکن در کهگیلویه و بویراحمد حساب افتتاح کردند

سلیمانی: اولین رویداد هوشمند سازی معدن برگزار می شود

جهانگیری: نگذاشتیم تورم کشور، ونزوئلایی شود

ظریف با رییس جمهور اندونزی دیدار کرد

مدیر کل امور اتباع وزارت کشور از رفع شدن مشکل کارت های بانکی اتباع خارجی خبرداد

گوشی 3میلیونی چی بخریم؟

مناطق ویژه اقتصادی آذربایجان غربی طرحی که روی کاغذ ماند/ مزیتی که خاک می خورد

مناطق ویژه اقتصادی آذربایجان غربی طرحی که روی کاغذ ماند/ مزیتی که خاک می خورد