موضوعات داغ: - ليگ قهرمانان - ليگ قهرمانان آسيا - قهرمانان آسيا - تامين اجتماعي - حقوق بازنشستگان - دانشگاه آزاد - همسان سازي حقوق بازنشستگان - بازنشستگان تامين اجتماعي - دانشگاه آزاد اسلامي - تيم منتخب هفته - پردرآمدترين نويسندگان جهان - مسائل سياسي - فوتبال ايراني - فرودگاه بندرعباس - كالاي تقلبي - رائول كاسترو - هنرستان - فرصت هفته - آنفلوآنزاي خوكي - شوچنكو - حق بيمه ساليانه - وفاپور - ديوان كيفري

مطالب مرتبط:
جهانگیری: در زمان لازم درباره نوسانات ارز صحبت خواهم کرد
جهانگیری: در زمان لازم درباره نوسانات ارز صحبت خواهم کرد/ نمی توان با اتکا به آموزش های سنتی چشم به بازارهای جهانی داشت
بانک مرکزی مکلف به شفاف سازی تخصیص ارز دولتی برای تأمین دارو شد
سازوکار مجلس برای شفاف سازی در تخصیص ارز دولتی برای تأمین دارو
شفاف سازی مجلس در تخصیص ارز دولتی برای تأمین دارو و تجهیزات پزشکی
-231 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 14 اسفند 1399 ساعت 00:552021-03-03اقتصادي

در زمان لازم درباره نوسانات ارز صحبت خواهم کرد


معاون اول رییس جمهور با اعلام اینکه در زمان لازم درباره نوسانات ارز صحبت خواهد کرد، گفت: سیاست هایی که در جنگ اقتصادی تنظیم و اجرا شد باید متناسب با شرایط جدید اصلاح شوند.

- کشور گفت: در سال های گذشته گاهی صادرات فرش به یک میلیارد دلار می رسید که 50 درصد از صادرات غیرنفتی آن سال ها را تشکیل می داد اما امروز رقم این صادرات به 50 تا 60 میلیون دلار کاهش یافته که موضوعی متأثر کننده است و باید تلاش کنیم تا صنعت فرش دستباف بتواند جایگاه گذشته خود را به دست آورد.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به حضور رقبای جدید در صنعت فرش دستباف، اظهار داشت: وزارت صنعت، معدن و تجارت، مرکز ملی فرش ایران و اتحادیه های مرتبط با این صنعت ضرورت دارد ضمن آسیب شناسی، راهکارهای لازم برای جبران این عقب ماندگی را ارائه کنند.

جهانگیری تصریح کرد: زندگی بخش عظیمی از مردم ایران وابسته به صنعت فرش دستباف است و نمی توانیم نسبت به کاهش درآمد آنها و آسیب دیدن اقتصاد زندگی روستاییان و عشایر بی تفاوت باشیم زیرا این آسیب ممکن است به مهاجرت روستاییان و پدیده حاشیه نشینی یا زندگی دشوار و تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) منجر شود.

وی با تأکید به اینکه همه اجزای دولت از استانداران و فرمانداران و متولیان سایر دستگاه ها باید موضوع فرش را تبدیل به مسأله جدی حوزه فعالیت خود کنند، گفت: همه باید در این زمینه با جدیت تلاش کنیم تا زندگی کسانی که مرتبط با این صنعت هستند، به مخاطره نیفتد.

جهانگیری افزود: حتماً ستاد راهبری فرش به ریاست وزیر صنعت، معدن و تجارت باید به طور مستمر و ماهیانه با حضور دستگاه ها برگزار شود تا موانع پیش روی صنعت فرش دستباف از زنجیره تولید تا موضوع صادرات و فروش برطرف شود.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اظهارات یکی از حاضران در جلسه در خصوص واردات پشم و از بین بردن مواد اولیه در داخل کشور؛ از وزارت صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی خواست تا موضوع آتش زدن پشم گوسفندان در کشتارگاه ها را پیگیری کند و از همه مواد اولیه لازم برای کمک به تولیدکنندگان استفاده نمایند.

وی با بیان اینکه مسأله آموزش و مهارت موضوعی جدی است و نمی توان با اتکا به آموزش های سنتی چشم به بازارهای جهانی داشت از آموزش فنی و حرفه ای کشور خواست با برنامه ریزی در این خصوص چشم انداز جدیدی پیش روی تولیدکنندگان کشور باز کند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به ضرورت ارائه تسهیلات به کارگاه های بزرگ و کوچک تولید فرش در کشور، تصریح کرد: می توانیم با برنامه ریزی و شناخت نیازهای مصرف کنندگان به تدریج از عقب ماندگی ها را در تولید و صادرات فرش کاهش دهیم.

وی در ادامه با اشاره به شرایط دشوار کشور در سال 1399 از نظر منابع درآمدی گفت: مردم و اقتصاد کشور در شرایط سختی قرار گرفتند با این وجود ایران دارای ظرفیت های فراوانی است به طوری که در ده ماهه سال جاری بانکهای کشور بیش از یک میلیون و چهارصد هزار میلیارد تومان تسهیلات ارائه کرده اند.

این در شرایطی است که کل منابع مورد نیاز برای صنعت فرش دستباف کشور شاید به هزار میلیارد تومان نرسد، از وزارتخانه های تعاون کار و رفاه اجتماعی و صنعت، معدن و تجارت و نیز بانک مرکزی می خواهم که از منابع خود برای تأمین سرمایه در گردش و تسهیلات ایجاد کارگاه فرش رقم خوبی اختصاص دهند.

معاون اول رییس جمهور تأکید کرد حتماً یکی از بازارهای بزرگ فروش فرش، بازار داخلی ایران است البته باید تقاضا در بازار را تحریک کرد، می توان با هماهنگی نظام بانکی تسهیلات چندساله برای خرید فرش دستباف به متقاضیان ارائه کرد.

اینگونه اقدامات و ایجاد انگیزه نوعی حمایت از تولید در سال جهش تولید محسوب می شود که می تواند آثار خوبی به دنبال داشته باشد.

وی با ارائه توضیحاتی در خصوص قوانین سختگیرانه برای صادرکنندگان و تجار در یکی دو سال اخیر گفت: دولت بعد از سال 1397 که تحریم های جدی از سوی آمریکا اعمال شد برای اداره اقتصاد کشور نیازمند اتخاذ سیاست های تجاری مناسب با اوضاع شد هر چند ما طرفدار استقرار این سیاست ها نبودیم چنان که از برنامه سوم توسعه هیچ مانع اداری جز تعرفه برای واردات و صادرات وجود نداشت و این از افتخارات کشور بود.

جهانگیری با بیان اینکه تلاش ما در این برهه حساس برای اداره کشور کاستن از میزان تقاضای ارز در بازار بود، گفت: مکرر گفته ام در زمان لازم در این خصوص صحبت خواهم کرد اما عده ای با بی انصافی حرف هایی می زنند که موجب سرخوردگی مدیران کشور می شود.

در جنگ اقتصادی که تلاش کرده ایم با چنگ و دندان مانع از فروپاشی اقتصاد کشور شویم برخی فرصت را غنیمت شمرده و انتقادهای ناروایی مطرح می کنند.

معاون اول رییس جمهور گفت: در این دوره واردات بیش از دو هزار پانصد ردیف تعرفه ای ممنوع شد که تنها یک مورد آن خودرو بود که به تنهایی می توانست تقاضای ارز را به شدت بالا ببرد.

این یک واقعیت است که هیچ کس در این مقطع نمی تواند بگوید که ما صادرات می کنیم و مابه ازای آن را به اقتصاد کشور برنمی گردانیم.

وی تصریح کرد: ممکن است این سیاست ها در بخش های دیگری فشار ایجاد کرده باشد، به ویژه زندگی مردم دشوارتر شده است اما ما توانستیم از این مقطع سربلند بیرون بیاییم آن هم در شرایطی که آمریکایی ها فکر می کردند در همان شوک اول اقتصادی قیمت ارز در ایران سرسام آور شده و اقتصاد کشور به فروپاشی می انجامد.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه به آینده کشور خوشبین هستم، گفت: رییس جمهور و تیم جدیدی که درآمریکا بر سر کار آمدند فهمیده اند که سیاست فشار حداکثری سیاستی شکست خورده است و مجبور هستند در برابر ملت بزرگ ایران با زبان احترام و منطق سخن بگویند، بهتر نتیجه می گیرند.

دکتر جهانگیری تأکید کرد: سیاست هایی که در جنگ اقتصادی تنظیم و اجرا شد باید متناسب با شرایط جدید اصلاح شوند همینطور سیاست های مرتبط با واردات و صادرات کشور تصحیح خواهد شد.

در این جلسه که وزرای صنعت، معدن و تجارت و تعاون، کار و رفاه اجتماعی حضور داشتند وزیر صنعت معدن و تجارت با ارائه گزارشی در خصوص وضعیت فرش دستباف کشور راهکارها و اقدامات این دستگاه با کمک اتحادیه های فرش دستباف برای رونق تولید، اشتغالزایی، صادرات، بیمه فرش بافان، و خانه های فرش و شناسنامه دار کردن فرش ایرانی خبر داد.

در این جلسه محمد امید معاون توسعه روستایی و مناطق محروم با ارائه گزارشی در خصوص صنعت فرش دستباف گفت: این صنعت، صنعتی استراتژیک و نماد فرهنگ و تمدن کشور است و بیش از دو میلیون نفر به طورمستقیم در آن اشتغال دارند.

همچنین رافع رییس مرکز ملی فرش ایران و برخی از روسای اتحادیه تولیدکننده و صادرکننده فرش، نظرات و دیدگاه های خود را به طور مبسوط بیان کردند.


کلید واژه ها: معاون اول رییس جمهور - فرش دستباف - صنعت فرش - نوسانات ارز - صنعت - رییس جمهور - صادرات - معاون اول - مرکز ملی فرش ایران - یک میلیارد دلار - صادرات غیرنفتی - لازم - میلیون دلار - جنگ اقتصادی - جمهور - گذشته - ایران - معاون - مردم ایران - صادرات فرش - عقب ماندگی - زندگی بخش - فرش ایران - رییس - زمان - دلار - جهانگیری - جدید - غیرنفتی - اتحادیه

آخرین اخبار سرویس:
اعزام رایزنان بازرگانی به پنج کشور هدف صادراتی

رشد 48 درصدی وصول حقوق دولتی معادن استان سمنان

جابه جایی بیش از 42 میلیون کالا از خوزستان

یک هزار و 450 میلیارد ریال به موسسات بیمه سلامت اعطا شده است

پایان معاملات بورس با افت 9 هزار واحدی شاخص کل

پشتیبانی اقتصادی و راه اندازی پروژه ها؛ اقدامات دولت در سال99

قیمت انواع گوشی سامسونگ، شیائومی و هواوی 28 فروردین 1400

شمارش معکوس برای تولید اولین واکسن کرونا در کشور

بازشدن باب رانت و دلالی و فشار فروش 60 هزار میلیارد تومانی در بازار با برگزاری یک انتخابات

قیمت طلا| قیمت سکه و طلای 18 عیار امروز شنبه 1400/01/28

افزایش آمار تلفات حوادث رانندگی

لغو تحریم ها بر کدام صنایع بورسی تاثیرگذار است؟

چه یارانه هایی در اردیبهشت ماه 1400 واریز می شود؟ +جزییات

از رشد 400 درصدی انتشار اوراق شرکتها تا انتظار حمایت از دولت

پایانه تجاری مرز بین المللی مهران فعال است

حواشی تزریق واکسن کرونا در آبادان

قیمت دلار امروز شنبه 28 فروردین 1400+ جدول نرخ ارز

تعداد دکل های نفت و گاز آمریکا افزایش یافت

وبیناری به مناسبت روز جهانی مالکیت فکری

قیمت روز خودرو امروز 28 فروردین 1400 + جزییات قیمت ایران خودرو و سایپا

سقوط نفت به 40 دلار تا 10 سال آینده

71 درصد نقض مقررات تردد در شهرهای قرمز/ اتمام فاز اول واکسیناسیون کرونا طی 10 روز آینده

افزایش پنج برابری میزان جریمه های گرانفروشی

سکه طرح قدیم 96 هزار تومان گران شد +جدول

ایرانی ها به تازگی 1600 خانه در ترکیه خریدند

نکات کلیدی برای درج اطلاعات در سامانه املاک

افت 9 هزار واحدی شاخص بورس امروز 28 فروردین ماه 1400

آخرین قیمت انواع لپ تاپ در بازار (28 فروردین) + جدول

درهای بیمارستان های صحرایی باز می شود

تاثیر عملکرد شرکت فجر انرژی خلیج فارس بر اقتصاد ملی در سال 1399

جابه جایی موقت شعبه گوهردشت کرج بانک اقتصادنوین

جزییات بسته سیاستی بازگشت ارز حاصل از صادرات

اهمیت استراتژیک چابهار در سند راهبردی ایران و چین

چه یارانه هایی در اردیبهشت ماه 1400 واریز می شود؟ +جزییات

ورود اوراق تسهیلات مسکن به کانال 40هزار تومان

معاون وزیر راه و شهرسازی ایران: نگه داشتن خانه خالی، دیگر صرفه اقتصادی ندارد

هزار و 500 فرصت شغلی جدید در منطقه ویژه ی اقتصادی خلیج فارس

اتمام واکسیناسیون گروه اول تا 10 روز آینده/ تمدید محدودیت های کرونایی تا پایان هفته جاری/ آخرین وضعیت تولید واکسن های ایرانی کرونا/ رعایت پروتکل ها به 58.5 درصد رسیده اما کم است

بورس محور جلسه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا

ورود نخستین محموله رول کاغذ به بندر کاسپین از روسیه

تاکید هند بر ایفای تعهدات خود در چابهار

افزایش دوباره کسری بودجه ایتالیا

تقویت تشکل های بخش کشاورزی اصلی ترین راهکار کنترل بازار میوه و حذف واسطه ها

برنی سندرز: مردم آمریکا مجبور به پرداخت بالاترین قیمت ها برای خرید دارو هستند

پیله های برای ابریشم شدن/ اشتغالی ارزان و ارزآور

صدور 13 فقره مجوز مشاغل خانگی کشاورزی در نور

کاهش رشد جمعیت انگلیس

نظارت جدی بر اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی داریم/ تلاش می کنیم قیمت اجاره و ساخت مسکن واقعی شود

اعزام رایزنان بازرگانی به پنج کشور هدف صادراتی

پیشرفت 59 درصدی مرحله اول سازه SBR مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب کیش

روند کاهشی بورس در آذربایجان غربی

ممنوعیت استفاده از ارزهای مجازی برای پرداخت در ترکیه

خواص انواع خرما چیست؟ هر آنچه که باید در مورد خواص خرما بدانید

راه اندازی مراکز اطعام مهدوی در کهگیلویه و بویراحمد

10 سوال از رییس جمهور احتمالی

فروش هندوانه با فراری

واحدهای تولیدی قم از ظرفیت انبارهای اختصاصی استفاده کنند

حیات دوباره ایجرود با حمایت و مانع زدایی...

ساینا در عراق با چه قیمتی فروخته می شود؟

اسامی شرکت های واردکننده روغن خام با ارز ترجیحی

محدودیت های کرونایی تا پایان هفته تمدید شد

قیمت ارز| قیمت دلار و یورو در صرافی ملی امروز 1400/01/28

قیمت دلار و قیمت یورو در بازار امروز شنبه 28 فروردین 1400

خرید گاوصندوق بدون توجه به این سه فاکتور ممنوع!

معاون فرماندار آستارا: گمرک به ابزار روز مقابله با قاچاق کالا مجهز شود

55 واحد صنفی متخلف در دلفان پلمب شد

کشف بیش از 1400 حلب روغن نباتی از یک خانه در مشهد 

مشکلی برای صادرات میوه و تره بار در مرز رسمی پرویزخان وجود ندارد

تمدید قراردادهای اجاره خانه در سال 1400 هم اجباری شد

خبری خوب از متناسب سازی حقوق بازنشستگان

دومین افت متوالی دلار

تولید لامپی که به انواع سطوح می چسبد

رانندگان حواس پرت از تست خودران تسلا حذف شدند

فعالیت بازارهای تجاری کیش به صورت محدود از سر گرفته شد

شمارش معکوس جشنواره خرید بیمه بدنه ویژه اسفند ماه 99

رکورد ارسال ماده معدنی در انگوران شکست

خرید تضمینی 24 هزار تن پیاز در هرمزگان

برای تامین ویتامین دی بدن چی بخوریم

ورود نخستین محموله رول کاغذ به بندر کاسپین از روسیه

بازار خودرو تکان خورد/ 206 تیپ 2 به 196 میلیون تومان رسید

تثبیت مالکیت دولت در اراضی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

تاثیر بازگشت نفت ایران بر بازار جهانی/ تلاش سعودی ها برای به حاشیه راندن بازگشت نفت ایران

تجهیز زمین های کشاورزی شاهرود به سامانه های نوین آبیاری

ثبت یک رکورد دیگر برای اسپیس ایکس

فرنام خودرو: معتبرترین مرجع فروش اقساطی خودرو

ضرورت نصب تابلو های هشدار دهنده در استخر های ذخیره آب کشاورزی

محدودیت های جدید برای معاملات اوراق تسهیلات مسکن

توزیع 1.5 میلیون افطاری توسط بنیاد مستضعفان

چت ها و تصاویر ارسال شده در واتس اپ خوانده می شود؟

افت مجدد ارزش دلار در بازار

تحریم و کرونا؛ روند توسعه شهرآفتاب را متوقف کرد

ثبت بهترین عملکرد قیمت جهانی طلا در 4 ماه اخیر

آخرین مهلت تقاضای حقوقی ها برای نامزدی در انتخابات سهام عدالت اعلام شد

رایزنی برای واردات سه نوع واکسن خارجی کرونا توسط بخش خصوصی/ ارائه پیشنهادات به وزارت بهداشت/ واردات با ارز نیمایی خواهد بود

تصویب فاز دوم طرح تولید فناورانه نانوحس گرهای حکاکی شده الکتروشیمیایی

توسعه شبکه جمع آوری آب های سطحی در بزرگراه شهید چمران

قیمت طلا امروز شنبه 28 فروردین 1400+ جدول

سرمایه گذاری 543 میلیون دلاری چین در صنعت و معدن ایران / رشد 189 درصدی طرح های مصوبه

گام های بلند «سایپای نوین» در پایان دادن به کابوس معوقات / هنر برنامه ریزی در خدمت تحول سایپا

خریداری 50 هزار تن گندم از کشاورزان خوزستانی

در زمان لازم درباره نوسانات ارز صحبت خواهم کرد

در زمان لازم درباره نوسانات ارز صحبت خواهم کرد