موضوعات داغ: - ليگ قهرمانان - ليگ قهرمانان آسيا - تامين اجتماعي - قهرمانان آسيا - حقوق بازنشستگان - پرسپوليسي ها - سالروز تاسيس سپاه - بازنشستگان تامين اجتماعي - صندوق توسعه ملي - دادگاه كيفري - لارس اشتيندل - لغو رواديد ايران و روسيه - مشاغل رسمي - خانواده هاي شهدا و ايثارگران - دوكوهك - شادي سرخيل - برق منطقه اي يزد - سيد محمود موسوي - تيم ملي زنان ايران - شركت آب منطقه اي قزوين - كابينه دوازدهم - دوناتو - تقاضاي چين براي نفت

مطالب مرتبط:
محکومیت 37میلیون دلاری آمریکا به نفع ایران
محکومیت 37میلیون دلاری آمریکا به نفع ایران
محکومیت 37 میلیون دلاری آمریکا به نفع ایران نهایی شد
محکومیت 37 میلیون دلاری آمریکا در دیوان داوری دعاوی ایران و آمریکا
محکومیت 37 میلیون دلاری آمریکا در دیوان داوری دعاوی ایران و آمریکا
-107 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 14 اسفند 1399 ساعت 00:202021-03-03بين الملل

محکومیت 37میلیون دلاری آمریکا به نفع ایران


مرکز امور حقوقی بین المللی ریاست جمهوری از نهایی شدن محکومیت 37 میلیون دلاری آمریکا در دیوان داوری دعاوی ایران و ایالات متحده به نفع تهران خبر داد.

- مرکز امور حقوقی بین المللی ریاست جمهوری از نهایی شدن محکومیت 37 میلیون دلاری آمریکا در دیوان داوری دعاوی ایران و ایالات متحده به نفع تهران خبر داد.

مرکز امور حقوقی بین المللی ریاست جمهوری که وظیفه مدیریت و هماهنگی تمامی دعاوی بین المللی دولت و دستگاه های دولتی را برعهده دارد، با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: دیوان داوری دعاوی ایران و ایالات متحده مستقر در شهر لاهه، دولت آمریکا را به موجب حکمی به پرداخت خسارت مالی و استرداد بعضی از اموال متعلق به دولت و دستگاه های دولتی ایران محکوم کرد.

در این اطلاعیه آمده است: در این حکم دیوان شکایت جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اینکه دولت آمریکا بر خلاف تعهدات آن کشور در بیانیه های الجزایر با وضع مقررات خزانه داری در تاریخ 26 فوریه 1981 مانع از انتقال یا تاخیر در انتقال بخشی از اموال متعلق به ایران پس از انعقاد بیانیه ها شده است، وارد دانسته و مقرر کرد دولت آمریکا نسبت به انتقال اموال باقیمانده در آمریکا اقدام کرده یا خسارات ایران را جبران کند.

بنا به گفته مرکز امور حقوقی بین المللی ریاست جمهوری، شکایت جمهوری اسلامی ایران در این پرونده در سال 1982 نزد دیوان مطرح شده و دیوان در سال 1992 بدواً طی حکمی اصول و چهارچوب مسئولیت ایالات متحده را به علت ایجاد مانع و قصور در انتقال اموال ایران تعیین کرده بود.

پس از این مرحله، دیوان به منظور صدور حکم نهایی درخصوص موارد تخلف ایالات متحده و تعیین میزان خسارت ایران رسیدگی به پرونده را ادامه داد و طرفین را به تبادل لوایح دعوت کرد.

این دور از تبادل لوایح در سال 2011 به پایان رسید و جلسات رسیدگی دیوان نیز در یک بازه زمانی 47 روزه از 15 مهر 1392 تا 28 آذر 1393 برگزار شد.

این اطلاعیه یادآور شده است: پس از برگزاری جلسات استماع و شور، دیوان داوری در اواخر اسفند 1398 رای نهایی خود را در محکومیت ایالات متحده به دلیل عدم انتقال یا تاخیر در انتقال اموال موضوع دعوی صادر کرد و ادعای ایران نسبت به بخشی از اموال مختلف مورد ادعا یا خسارات وارده ثابت تشخیص داده شد.

به موجب این حکم دولت آمریکا به پرداخت مبلغی در حدود 29 میلیون دلار (69/29115971 دلار) بابت مجموع اصل محکومٌ به و بهره متعلقه تا زمان صدور حکم به نفع ایران محکوم شده است.

مرکز امور حقوقی بین المللی ریاست جمهوری افزوده است: همچنین در مورد بخشی از اموال یعنی ادوات موسیقی متعلق به سازمان صداوسیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که دارای ارزش تاریخی هستند، ایالات متحده محکوم به استرداد آن اقلام به ایران شده است.

در این مورد، دیوان مهلت معینی تعیین کرد تا چنانچه ایالات متحده پس از انقضای آن مهلت اموال را مسترد نکند، مبلغی در حدود 8 میلیون دلار بابت ارزش اموال (43/7882829 دلار) به مجموع محکومیت فوق الذکر اضافه شده و جمع کل محکومٌ به بالغ بر حدود 37 میلیون دلار (12/36998801 دلار) می شود.

مرکز امور حقوقی بین المللی ریاست جمهوری در اطلاعیه خود تصریح کرده است: علاوه بر مبالغ فوق، در صورت تاخیر در اجرای حکم دیوان ایالات متحده را موظف کرده است تا بهره پس از صدور حکم را از تاریخ صدور حکم تا تاریخ پرداخت محکومٌ به توسط ایالات متحده بر مبنای نرخ پایه بهره بانکی در آمریکا به ایران پرداخت کند.

لازم به ذکر است که رسیدگی به باقیمانده ادعای ایران در مورد سایر اموال موضوع این پرونده، به منظور اجتناب از تعارض با پرونده های دیگر تحت رسیدگی در دیوان، به مراحل بعد موکول شده است.

مرکز امور حقوقی بین المللی ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه پس از صدور حکم مذکور، ایالات متحده با استناد به قواعد رسیدگی دیوان درخواست کرد که در بعضی از بخش های حکم دیوان رای صادره علیه آمریکا را اصلاح کند، خاطرنشان کرد: در اثر رسیدگی به این درخواست و پس از ارائه لوایح از سوی طرفین، دیوان ضمن رد بخش اعظم درخواست ایالات متحده برخی از محاسبات و ایرادات نگارشی موجود در حکم را تصحیح کرد و پس از اصلاح محاسبات در مجموع حدود 23000 دلار از کل محکومٌ به صادره به نفع خوانده را کاهش داد.

با اصلاحات انجام شده حکم صادره در این پرونده به طور کامل اکنون در مرحله اجرا قرار دارد و ایالات متحده باید نسبت به اجرای حکم در اسرع وقت اقدام کند.

مرکز امور حقوقی بین المللی ریاست جمهوری اضافه کرده است: دیوان داوری دعاوی ایران و ایالات متحده نهادی مستقل از دیوان بین المللی دادگستری در شهر لاهه است که از سال 1981 در پی امضای بیانیه های الجزایر تشکیل و به اختلافات میان دو دولت در رابطه با آن بیانیه ها رسیدگی می کند.

در این دیوان داوری مجموعاً 9 داور (سه داور از سوی هر یک از طرفین و سه داور از کشورهای ثالث) حضور داشته و به دعاوی مطروحه رسیدگی می کنند.

بنابراین پرونده مذکور و حکم صادره در آن کاملاً مستقل و مجزا از دو شکایت دیگر ایران علیه ایالات متحده نزد دیوان بین المللی دادگستری است که در سال های 2016 و 2018 طرح شده و هم اکنون در حال رسیدگی است.


کلید واژه ها: بین المللی - ایالات متحده - ریاست جمهوری - دستگاه های دولتی - آمریکا - ایران - جمهوری - دولت - محکومیت - دولت آمریکا - محکوم - دیوان - دعاوی - میلیون - جمهوری اسلامی ایران - حقوقی - داوری - ریاست - اطلاعیه - جمهوری اسلامی - دستگاه - پرداخت خسارت - تهران - نهایی - دولتی - خسارت مالی - استرداد - الجزایر - هماهنگی - بیانیه

آخرین اخبار سرویس:
نیروهای اشغالگر صهیونیستی معتکفین در مسجدالاقصی را با زور خارج کردند

حمله پهپادی یمن به جنوب عربستان

ادامه اعتراضات مردم بحرین به بازداشت فعالان سیاسی

واکنش آمریکا به حمله راکتی به پایگاه «ویکتوریا»

بازداشت گسترده عوامل طرفدار «محمد بن نایف» در عربستان

اولین واکنش پنتاگون به حمله راکتی به نزدیکی پایگاه آمریکایی «ویکتوریا»

تاکید عراق و روسیه بر تقویت همکاری های فیمابین

گزارش خبرنگار تسنیم در عراق از آخرین جزییات مربوط به هدف قرار گرفتن پایگاه آمریکایی «ویکتوریا»

وزارت خارجه: خبر های پرس تی وی درباره مذاکرات جعلی و تحریف شده است/ اسناد منتشر می شود تا سیه روی شود آن که در او غش باشد

واکنش ایران به اقدام تروریستی اخیر در شهر کویته

اعتراف واشنگتن به پیشرفت موشکی و پهپادی ایران

واکنش پرس تی وی به بیانیه وزارت خارجه: صحت اخبار ما از منابع آگاه تایید شده است/ نیاز باشد می توانیم نام منابع آگاه را افشا کنیم

مقام آمریکایی: برای عدم ترک برجام تضمین نمی دهیم

آنچه تاکنون درباره گونه جدید هندی کرونا می دانیم| آیا موج جدید مرگبار کرونا در هند به علت این گونه جدید است؟

آیا فصل دروی توفان در سرزمین های اشغالی فرا رسیده است؟

سلفی ماشینی الهام حمیدی +عکس

آمریکا، رسما ترکیه را از توافق اف 35 کنار گذاشت

واکنش پرس تی وی به بیانیه وزارت خارجه: صحت اخبار ما از منابع آگاه تایید شده است/ نیاز باشد می توانیم نام منابع آگاه را افشا کنیم

ژنرال اسراییلی با اشاره به حمله به تاسیسات هسته ای دیمونا: ایران هنوز با ما تسویه حساب نکرده !

سلفی ماشینی الهام حمیدی +عکس

وزارت خارجه: خبر های پرس تی وی درباره مذاکرات جعلی و تحریف شده است/ اسناد منتشر می شود تا سیه روی شود آن که در او غش باشد

حمله راکتی به پایگاه نیروهای آمریکایی در فرودگاه بغداد

حمله راکتی به پایگاه نظامیان آمریکایی در اطراف فرودگاه بغداد

پست اینستاگرامی شکیرا به مناسبت روز زمین +عکس

حمله راکتی به پایگاه نظامیان آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد

چرا نتانیاهو نگران توافق بایدن و ایران است؟

حمله راکتی به پایگاه نظامیان آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد

وزارت خارجه سکوت را شکست: خبرهای صدا و سیما درباره مذاکرات، جعلی و تحریف شده است / هیهات از این همه بی تقوایی عزت سوز / همه مذاکرات زیر نظر مقام های عالی جلو رفته

وزارت خارجه سکوت را شکست: دیپلمات ها در تلاش برای رفع تحریم ها هستند، جریان تخریب در اندیشه گندم خیالی ری / هیهات از این همه بی تقوایی عزت سوز / همه مذاکرات زیر نظر مقام های عالی جلو رفته

زخمی شدن 35 فلسطینی در قدس اشغالی

حمله راکتی به پایگاه نظامیان آمریکایی در نزدیکی فرودگاه بغداد

بیانیه وزارت خارجه: دیپلمات ها در تلاش برای رفع تحریم ها هستند، جریان تخریب در اندیشه گندم خیالی ری / هیهات از این همه بی تقوایی عزت سوز / همه مذاکرات زیر نظر مقام های عالی جلو رفته

ححمله راکتی

خروج نیروهای آمریکا از افغانستان مورد توجه طالبان، آمریکا و دولت کابل

مقام آمریکایی: برای عدم ترک برجام تضمین نمی دهیم

آماده گفتگو با رییس جمهور اوکراین در مسکو هستم

تصویب لایحه محدودیت فروش تسلیحات به عربستان در آمریکا

جمهوری چک سفیر روسیه را احضار کرد

خروج نیروهای آمریکا از افغانستان مورد توجه طالبان، آمریکا و دولت کابل

نشت ماده آمونیاک از یکی از کارخانجات در «حیفا»

آمریکا کدام تحریم های ایران را لغو می کند؟

حزب الله عراق: حشد الشعبی منحل نخواهد شد

آمریکا نسل کشی ارامنه در امپراطوری عثمانی را به رسمیت می شناسد

وزارت خارجه: خبرهای پرس تی وی درباره مذاکرات جعلی و تحریف شده است

حمله نظامیان صهیونیست به نمازگزاران فلسطینی در قدس اشغالی

نشت ماده آمونیاک از یکی از کارخانجات در «حیفا»

سوریه:چتر حمایتی شورای امنیت موجب تشویق اسراییل برای تجاوز است

تردید در منبع آگاه پرس تی وی از دید مشاور روحانی

خروج از عراق را در حال حاضر پیش بینی نمی کنیم

دمشق: شورای امنیت مشوق رژیم صهیونیستی برای تجاوز به سوریه است

حشد شعبی هرگز منحل نخواهد شد

خشونت تسلیحاتی؛ مشکل منحصر به فرد آمریکا

دیدار وزرای امور خارجه انگلیس و فلسطین

عقب نشینی روسیه از مرز اوکراین

چین بار دیگر دستیابی به خنثی سازی کربن تا سال 2060 را تایید کرد

واشنگتن: فناوری موشکی و پهپادی ایران پیشرفت قابل توجهی داشته است

نقشه نفتالی بنت برای خلاصی دایمی از شر نتانیاهو

فعال سیاسی: مقام وزارت خارجه آمریکا به نامشروع بودن تحریم اعتراف کرد

سنتکام: دقت موشک های ایرانی بهتر از گذشته شده است/ تنش ایران و اسراییل به جنگ نخواهد کشید

دمشق: جولان اشغالی بخش جدایی ناپذیر خاک سوریه است

حمله به کاروان پشتیبانی نظامی آمریکا در بابل عراق 

سوریه:چتر حمایتی شورای امنیت موجب تشویق اسراییل برای تجاوز است

ویدیو| از کودتای غول ها تا خیانت انگلیسی ها؛ سوپرلیگ چگونه شکل گرفت و نابود شد

(ویدئو) پاسخ پرس تی وی به عراقچی

(ویدئو) پاسخ پرس تی وی به وزارت خارجه

نیروهای سوری مقر عناصر وابسته به آمریکا در قامشلی را تصرف کردند

گروه تحریک طالبان، مسئولیت حمله انتحاری در پاکستان را برعهده گرفت

سرلشگرِ پهلوی بوی اویس قرنی گرفت

گزارش تصویری از دیدار آلومینیوم اراک و پیکان

دعوت پوتین از رییس جمهوری اوکراین برای سفر به مسکو

زاخارووا: سخنان بورل درباره جمهوری چک ادامه سیاست غیردوستانه اتحادیه اروپاست

اتهام زنی پارلمان انگلیس علیه چین

ابراز رضایت روسیه از روند مذاکرات هسته ای در وین

آلمان با تغییر مرزهای کشورهای بالکان مخالفت کرد

ایران و آمریکا بر سر لغو تحریم ها به اختلاف خوردند

به صدا درآمدن آژیر خطر در سفارت آمریکا در بغداد

قطع سخنرانی مکرون از سوی بلینکن و پخش سخنرانی پوتین!

ارزیابی مذاکرات هسته ای وین/ فعلا به نتایج خاصی منجر نشده است

چین بار دیگر دستیابی به خنثی سازی کربن تا سال 2060 را تایید کرد

پمپئو: برجام توافقی بد بوده و هست

موشک سوری همه ترس اسراییلی ها را یک جا نشان داد

سخنگوی وزارت خارجه عملیات تروریستی در هتل سرینا را محکوم کرد

استخدام متصدی پذیرش در کارگزاری آگاه در اصفهان

استخدام حسابدار با سابقه کار در خیابان فلسطین

فشار بر مسکو از مسیر کریمه

مقام حماس: مخالف تعویق زمان برگزاری انتخابات هستیم

جمهوری چک شمار دیپلمات های روسیه در پراگ را کاهش می دهد

سفیر چک برای دومین بار در هفته به وزارت خارجه روسیه احضار شد

نشت آمونیاک در شهر حیفا در فلسطین اشغالی

تکمیلی/ مقام آمریکایی: برای عدم ترک برجام تضمین نمی دهیم

جمهوری چک 60 دیپلمات روس را اخراج می کند

ایندیپندنت: حادثه اخیر آسیب پذیری امنیتی اسراییل را مورد تاکید قرار داد

عقب نشینی روسیه از مرز اوکراین

بایدن: آینده از آن سرمایه گذاری در انرژی پاک است

دختری که ادعا می کند شادمهر عقیلی به او تعرض جنسی کرده است

نشت آمونیاک از یکی از مخازن حیفا در اراضی اشغالی

مذاکرات عراق با روسیه و امریکا و فرانسه درباره همکاری جهت ساخت نیروهای اتمی

سوریه: شورای امنیت از بازخواست کردن رژیم صهیونیستی عاجز است

گردان های حزب الله عراق: حشد شعبی هرگز منحل نخواهد شد

مقام آمریکایی: تضمینی نیست که دولت آینده آمریکا از برجام خارج نشود

محکومیت 37میلیون دلاری آمریکا به نفع ایران

محکومیت 37میلیون دلاری آمریکا به نفع ایران