مطالب مرتبط:
معرفی برگزیدگان جشنواره چتر زندگی در یزد
گزارشی از نشست نقد کتاب«مقامات امامان» در قم
اسامی برگزیدگان نهایی همایش بین المللی گفتگو و مناظرات رضوی اعلام شد
نمایندگان میزان اعتبار و شرایط پرداخت تسهیلات اشتغالزایی را تعیین کردند/هزار میلیارد برای کسب و کارهای نوآورانه، دوهزار میلیارد سهم اشتغالزایی با معرفی بنیاد مستضعفان
معرفی کارشناس خودرو در تهران
-6 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 13 اسفند 1399 ساعت 21:252021-03-03فرهنگي

برگزیدگان نقد زرین معرفی شدند


نخستین جایزه دوسالانه عبدالحسین زرین کوب «نقد زرین» با معرفی برگزیدکان، به کار خود پایان داد.

- نخستین جایزه دوسالانه عبدالحسین زرین کوب نقد زرین با معرفی برگزیدکان، به کار خود پایان داد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایکنا؛ نخستین جایزه دوسالانه عبدالحسین زرین کوب نقد زرین ، عصر امروز سیزدهم اسفندماه با حضور ایوب دهقانکار، مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران، ابراهیم خدایار، رییس انجمن علمی نقد ادبی ایران و دبیر جایزه و روزبه زرین کوب در خانه کتاب و ادبیات ایران برگزار شد.

دهقانکار در این مراسم با اشاره به پژوهش ها و آثار فاخر استاد زرین کوب در حوزه نقد ادبی گفت: وقتی وارد مقوله نقد ادبی می شویم، دو مقوله را به یکدیگر پیوند می دهیم که هر یک دریایی گسترده است.

بنابراین برای نقد ادبی باید هر دو را به خوبی شناخت و هدف جشنواره نیز همین مسئله است که مخاطب را به شناخت دقیق از ادبیات و نقد ادبی برساند.

وی با اشاره به معیارهای هفت گانه در آیین نامه این جایزه ادبی افزود: معیار معرفی نظریه های مغفول قدیم و جدید در میان معیارهای دیگر برجسته است و می توان به آینده نقد ادبی به ویژه در حوزه نظریه پردازی امیدوار بود.

دهقانکار با تأکید بر اینکه در ادبیات و نقد ادبی صرفاً نباید نگاه سنت گرایانه داشت، بیان کرد: در واقع باید یافته های جدید را خواند و به کار گرفت و به این امر بسنده نکرد و دریچه های دیگری را به روی ادبیات باز کرد.

زیرا ادبیات این ظرفیت را دارد تا از نگاه و دریچه های گوناگون مورد بررسی قرار گیرد.

بنابراین بینارشته ای بودن ادبیات نه تنها برای ارتباط با رشته های علوم انسانی ظرفیت لازم را دارد، بلکه با علوم پایه نیز می تواند ارتباط و پیوند داشته باشد.

وی در ادامه درباره نقد گفت: نقد معانی و تعاریف مختلفی در زبان ها و فرهنگ های گوناگون دارد و فطرت و ذات انسان با نقد عجین است.

همچنین ماهیت وجودی انسان پذیرای نقد است و آن را به عنوان یک عنصر پیش برنده می شناسد.

در همه مکاتب به ویژه دین اسلام نیز بر این مسئله تأکید شده است.

دهقانکار یادآور شد: نخستین جایزه دوسالانه نقد زرین دومین جایزه در حوزه نقد است و ما در بهمن امسال جایزه ای را برگزار کردیم که به نقد کتاب اختصاص داشت.

هر چند نمی توان فقط با برگزاری این جوایز حق مطلب را درباره موضوع مهمی چون نقد ادا کرد؛ از این رو پرداختن به نقد در دستور کار خانه کتاب و ادبیات ایران است.

مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران در ادامه گفت: من نقد را به یک صافی تشبیه می کنم که حتماً صوفی باید از آن عبور کند.

کسی که در پی تکامل و کمال است باید از این صافی رد شود و بعد از عبور از این صافی است که به درجه پختگی خواهد رسید.

امیدوارم هم منتقدان خوب و هم در مقابل نقد تاب آوری بیشتری داشته باشیم.

در ادامه این جایزه ادبی پیام محمدرضا شفیعی کدکنی قرائت شد؛ در متن این پیام آمده است: استاد عبدالحسین زرین کوب در چند حوزه فرهنگ ایران زمین صاحب نظر تراز اول عصر ما بود؛ تاریخ اجتماعی و سیاسی ایران به ویژه ایران دوره اسلامی و در کنار آن تاریخ ادبیات فارسی و عرفان اسلامی؛ از حاصل احاطه بر این دو قلمرو نیروی اجتهاد شگرفی در میدان نقد ادبی نیز برای او حاصل شده بود.

چیزی که معاصران ما کمتر از آن برخوردارند.

بر روی هم شخصیت فرهنگی استاد زرین کوب مثلثی است که یک ضلع آن را تاریخ و یک ضلع دیگر آن را ادبیات و عرفان شکل می دهد و ضلع سوم، نقد ادبی است که درباره کارهای او تا مرز مباحث ادبیات تطبیقی و فلسفه ادبیات و هنر نیز پیش می رود.

اینکه چنین مثلثی آیا دقیقاً متساوی الاضلاع است یا بعضی ضلع ها بلندتر است، پرسشی است که به نظر می رسند پاسخ بدان را آیندگان که روش های علمی تری در اختیار خواهند داشت، بهتر می توانند ارائه کنند.

قدر مسلم این است که استاد زرین کوب یکی از صاحب نظران تراز اول تاریخ اجتماعی ایران و تاریخ ادبیات و عرفان و نقد ادبی در عصر ما است.

و از آنجا که گرایش های نخستین او در جوانی بیشتر حوزه تاریخ بوده است، هرکدام از آن دو ضلع دیگر را که بخواهیم بررسی کنیم، ناچار نگاه ما ریشه در تاریخ خواهد داشت.

به همین دلیل، چشم انداز عمومی آرای او را تاریخ و تاریخ اجتماعی تشکیل می دهند تا آنجا که می توان گفت وجه غالب در نگاه او نگاه تاریخی است و کمتر به مباحث ساخت و صورت نظر دارد، بی آنکه از ارزش های فلسفه مرتبط با مباحث ساخت و صورت غافل شده باشد.

بدون آثار زرین کوب نمی توان به درک درستی از مثنوی رسید خسرو عزیزی از دانشگاه لرستان در ارتباط تصویری گفت: استاد عبدالحسین زرین کوب در بسیاری از علوم به ویژه علوم دانشگاهی خوش درخشیدند.

هوش و ذکاوت خدادادی، پشتکار و همت شخصی، روحیه محققانه و انصاف علمی، از ایشان استادی جامع الاطراف و کم نظیر ساخت.

او عاشق زبان و ادبیات فارسی بود و همین عشق به زبان و ادبیات فارسی موجب شد به دیگر علوم نیز بپردازد.

آثار این بزرگمرد در زمینه های مختلف به روشنی نشان‎ دهنده مقام شامخ علمی ایشان است.

وی با اشاره به تسلط استاد بر زبان های عربی، انگلیسی و فرانسه افزود: آثار ماندگار استاد در زمینه تصوف، تحلیل و تفسیر متون عرفانی منحصر به فرد است و سال هاست که مرجع علمی استادان و دانشجویان است.

آیا بدون سر نی و بحر در کوزه می توان به درک درستی از مثنوی رسید؟ صفحه زرین آثار و اوج هنر و توانایی استاد زرین کوب در نقد ادبی نیز حائز اهمیت است و سیری در شعر فارسی و آشنایی با نقد ادبی تا ده ها کتاب و مقاله ایشان که منبع و مرجع و شیوه نامه نقد ادبی ایران است، می توان آنها را میراثی ماندگار محسوب کرد.

کتاب های زرین کوب دارای ویژگی تحقیقی و خلاقانه بود در ادامه تقی پورنامداریان، استاد دانشگاه در پیامی صوتی گفت: متأسفانه یکی از بداقبالی های عدیده من محرومیت از کلاس حضوری استاد بود.

در آن سال ها که من در دوره دکتری دانشگاه تهران درس می خواندم، گویا ایشان در ایران نبودند، اما من نیز همانند بسیاری دیگر شاگرد غیابی استاد بودم و از طریق آثارش که در خواندن آنها همه از یکدیگر سبقت می گرفتند، با استاد بیشتر آشنا شدم.

همواره آرزوی دیدن استاد را داشتم.

وی افزود: در یکی از روزهای تعطیلات عید بود که در خانه استاد شفیعی کدکنی بودم و زمان خداحافظی، ایشان گفت که می خواهد به دیدن استاد زرین کوب برود؛ بهانه پیدا شده بود تا من هم استاد را ببینم.

در معیت ایشان اضطرابم کم شد.

در اتاق استاد زرین کوب میهمان های زیادی حضور داشتند و استاد به حرف حاضران گوش کرده و به سوالات آن ها پاسخ می دادند؛ برخوردشان با من که احساس حقارت می کردم، چنان لطف آمیز بود که تصورش را هم نمی کردم.

این آشنایی جرئتم را برای دیدار استاد بیشتر کرد.

حتی جرئت پیدا کرده بودم که گاهی واسطه دیدار دیگران با استاد شوم.

پورنامداریان ادامه داد: هیچ دانشجویی نبود که کتابی از استاد نخوانده و شیفته دانش و قلم ایشان نشده باشد؛ به ویژه که استاد در آن روزها طوری می نوشت که کتاب هایش هم تحقیقی بود و هم خلاقیت هنری داشت.

این ابداع شگفت انگیز که فقط استعداد هنری و حافظه بی نظیر و اشراف استاد به نقد ادبی و ادبیات فارسی رخصت تحقق اش را می داد، دامنه مخاطبان او را وسیع تر کرده بود.

روزبه زرین کوب نیز برگزاری این جایزه ادبی و اهدای جوایز به برگزیدگان را مفید و مؤثر ارزیابی کرد و گفت: استادان نام دار زبان و ادب فارسی و پژوهشگران جوان در عرصه زبان و ادب فارسی و فرهنگ ایرانی در این مجلس حضور دارند و به واسطه آنهاست که فروغ تابنده و نور جاویدان فرهنگ ایرانی بیش از پیش جلوه نمایی می کند.

وی در ادامه بخشی از زندگی نامه عبدالحسین زرین کوب را که از یکی از دایره المعارف ها خواند.

در ادامه، ابراهیم خدایار، دبیر نخستین جایزه دوسالانه نقد زرین ، استاد زرین کوب را در تاریخ نقد ادبی جدید ایران پدیده ای کم نظیر خواند و بیان کرد: او در پیشانی نقد جدید آنچنان می درخشد که سال های سال نورافشانی آن در متن تفکر انتقادی ایران ادامه خواهد داشت.

وی افزود: با مروری بر تاریخ نقد ادبی جدید در ایران، منتقدی که بتوان میراث وی را با استاد زرین کوب از نظر حجم، گستره پژوهش های انتقادی و دامنه تأثیرگذاری در میان جامعه مخاطبان در دو کفه یک ترازو نهاد، نمی یابیم.

استاد زرین کوب با وجود آگاهی به دانش نقد ادبی در جهان غرب و نیز اطلاع از میراث انتقادی هم نسلان خود در جهان اسلام با تکیه بر متن خودی راهی را پیش روی مخاطب خود گشود که پیش از وی سابقه نداشته است.

این در حالی است که وی در آثار فراوان انتقادی خود که آنها را با زبان جدید به میان عامه مخاطب آورده بود، هرگز مرعوب دیگری نشده و رنگ غیر به خود نگرفته بود و این ویژگی مهمترین نشان نقد زرین است.

در پایان این مراسم، داوود پورمظفری برای مقاله کلان‏ ساختار مقامات صوفیان ؛ سینا جهان دیده برای‏ مقاله تحلیل گفتمان انتقادی تلمیح و ایدئولوژی… و رحمان مشتاق مهر برای مقاله بازخوانی تعلیقات شفیعی کدکنی بر غزلیات شمس نیز به عنوان برگزیدگان نخستین جایزه دوسالانه نقد زرین شناخته شدند.


کلید واژه ها: عبدالحسین زرین کوب - خانه کتاب و ادبیات ایران - نقد ادبی - زرین - ادبی - نقد زرین - دوسالانه - ادبیات ایران - جایزه - نخستین - ادبیات - خانه کتاب - معرفی - ایران - شناخت - پایان - انجمن علمی - آثار فاخر - مدیرعامل - کتاب - خانه - خبرنگار - جشنواره - ابراهیم - برگزار - گسترده - دریایی - پیوند - گزارش - انجمن

آخرین اخبار سرویس:
نشانه های رونق صنعت در سال کرونا | فیلم

ترلان پروانه باردار شد

فعالان سینمای کودک در آینده به دستفروشی خواهند افتاد

بازیگر نقش شکیبا در سریال احضار +تصاویر

دانلود فیلم جدید رایگان قانونی زیرنویس چسبیده فارسی + دانلود سریال گیسو

ایگلتون پس از نظریه آمد

اخبار نیمروزی 14 شبکه یک سیما؛ 28 فروردین

برگزاری نمایشگاه مجازی «روایت نقش»

کپی برداری فیلم ایرانی از فیلم قبل از انقلاب! +فیلم

«مخفیگاه» در تدارک ورود به اکران آنلاین + تیزر

«شنای پروانه» پرفروش ترین فیلم اکران آنلاین

فهرستی از کتاب های منتخب برای بچه ها

در سال 99 چه تعداد مجوز موسیقی صادر شد؟

برگزیدگان نخستین جشنواره ملی کوچک نویسان ایران معرفی می شوند

مخفیگاه از کدام پلتفرم اکران آنلاین می شود؟

یک تجربه جالب از ترلان پروانه /عکس

روایتی از شکل گیری محله دولت تهران در دوره ناصری

جایزه بهترین فیلم غیراروپایی برای «آخر هفته»

مهلت بارگذاری آثار جشنواره ملی رسانه آیات تا 30 فروردین تمدید شد

جایزه بهترین فیلم غیراروپایی به «آخر هفته» رسید

پیگیری جدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تامین سهمیه ارزی کاغذ

تلویزیون پول خوبی برای پخش «مهران» داد/ به فکر اکران سینمایی نیستیم

عکس انتقادی مارال فرجاد با جمجمه مردگان

سارا منجزی پور در کنار پدرش در بیمارستان /عکس

زیرساخت های گردشگری در روستای «سیمین» وجود ندارد

منجی جشنواره ای برای فعالان فرهنگ، هنر و رسانه گیلان

یک تجربه جالب از ترلان پروانه /عکس

جشن مستقل فیلم اروپا به «آخر هفته» جایزه داد

پیگیری وزارت ارشاد برای تامین سهمیه ارزی کاغذ

عکس انتقادی مارال فرجاد با جمجمه مردگان

فیلم کوتاه «طعم شیرین تاریکی» به جشنواره کره جنوبی راه یافت

روایتی مستند از زندگی افراد موفق در «قوی شو»

حضور بیست نویسنده در مسابقه ادبی«چهل» قطعی شده است

یک تجربه جالب از ترلان پروانه /عکس

«شنای پروانه» رکورد فروش اکران آنلاین را شکست/ فروش بالای 4 میلیارد در 17 روز

تاریخ در خواف به خواب رفته است! |فیلم

کپی برداری فیلم ایرانی از فیلم قبل از انقلاب! +فیلم

فیلم/ روایت زنی که بر اثر کرونا مرد و دوباره زنده شد

فیلم/ تشییع پیکر بازیگر پیشکسوت

شکایت عجیب یک بازیگر از تهیه کننده فیلم بخاطر یک اشتباه سهوی

پخش سریال «نگهبان قدس» در شبکه افق

«شنای پروانه» بیش از 4 میلیارد در اکران آنلاین فروخت

نمایشگاه کتاب لندن هم مجازی شد

سوتی بامزه گوینده خبر بامدادی شبکه 1 سیما /فیلم

جایزه جشن مستقل فیلم اروپا برای «آخر هفته»

دفاع نوه ارنست همینگوی از وودی آلن

ذوق زدگی بهنوش بختیاری از گل های مهدی قائدی به الاهلی /عکس

سارا منجزی پور در کنار پدرش در بیمارستان /عکس

برگزیدگان «کتاب سال الوند» معرفی شدند

انتشار همزمان خوک کریسمس رولینگ در 20 کشور

ثبت یک رکورد عجیب!/ بیش از 4500 تک آهنگ در سال 99 مجوز گرفتند

ذوق زدگی بهنوش بختیاری از گل های مهدی قائدی به الاهلی /عکس

«عالیجناب» به جشنواره اتنو سینکای وین اتریش راه یافت

حال و هوای سحرهای ماه رمضان در طهران قدیم/راهکار قدیمی ها برای رفع گرسنگی و تشنگی

فراخوان سومین جشنواره رمضان در قاب تصویر منتشر شد

حضور بیست نویسنده در مسابقه ادبی «چهل» قطعی شده است

عمارت لوکس دواین جانسون +عکس

سارا منجزی پور در کنار پدرش در بیمارستان /عکس

جایزه جشن مستقل فیلم اروپا برای «آخر هفته»

همکاری برزو ارجمند و نیما کرمی /عکس

«مخفیگاه» آماده اکران آنلاین می شود

پرویز پرستویی اگر بازیگر نمی شد چکاره می شد؟ (فیلم)

کتاب مقالات دومین همایش سعدی پژوهی منتشر شد

شانس کدام فیلم ها برای موفقیت در اسکار 2021 بیشتر است؟

کتاب «تأثیرپذیری قرآن از فرهنگ زمانه» منتشر شد

سریال «نگهبان قدس» ساخت سوریه در قاب شبکه افق

سنت شکنی اسکار در پخش اجراهای موسیقی

مسابقه سوره قدر در البرز برگزار می شود

آمار مجوزهای موسیقی در سال 99 اعلام شد

تخفیفات ویژه و جوایز 15 میلیارد ریالی افق کوروش در جشنواره ماه مبارک

همکاری برزو ارجمند و نیما کرمی /عکس

نمایشگاه کتاب لندن هم مجازی شد

همکاری برزو ارجمند و نیما کرمی /عکس

مهلت ارسال آثار به جشنواره فیلم های مستند «یادگار» تمدید نمی شود

بازگشایی در تاریخی کاخ گلستان در اردیبهشت

کسی نگران کتاب هایی که چاپ نمی شود نیست

فیلم/ گل تماشایی طارمی به چلسی

31 فروردین آخرین مهلت ارسال آثار به جشنواره فیلم های مستند یادگار

دمم را رها کن +فیلم

ماجراهای جشن سربرون به کمپ انگلیس و مستر نوئل رسید + عکس

جان سینماگران مهم تر از کسب سود است / رعایت پروتکل های بهداشتی در فرآیند تولید یک فیلم سینمایی یا سریال کار سختی است

میزبانی ویژه برنامه «با رهروان سحر» از خدمت رسانان پایتخت

سوتی بامزه گوینده خبر بامدادی شبکه 1 سیما /فیلم

«شنای پروانه» پرفروش ترین فیلم اکران آنلاین

اعلام فراخوان راه اندازی فصل «مُد رمضان ایرانی ـ اسلامی» در کردستان

اجرای پویش «هر خانه یک جلسه قرآن» در لرستان

انباشتگی در میان نامزد های جشنواره فیلم کوتاه ایران

«سایه های بی خورشید» در فرانسه اکران می شود

«قوی شو» مستندی از زندگی افراد موفق

آماده اجرای ابلاغیه »الزامات ارتقای سواد رسانه ای درفضای مجازی« هستیم

فیلم سینمایی »دینامیت« گزینه اکران تابستان سینمای 1400

مادر افغانستانی پس از سال ها پسرش را دید و از هوش رفت + فیلم

«شنای پروانه» پرفروش ترین فیلم اکران آنلاین

بقایی: اگر کرونا اجازه دهد فیلمم را می سازم/مسئولین سینمایی قافیه را به کرونا باختند

فیلمبرداری «نگهبان شب» بعد از کاهش شیوع کرونا

آهنگ تیتراژ سریال رمضانی «یاور»

فیلم/ کمالوندی: در کانال دودکش 7 متری سقوط کردم

برد پیت به فیلم ساندار بولاک پیوست

مردی با لباس عجیب در مراسم خاکسپاری محسن قاضی مرادی +عکس

زن و سینما پس از 23 سال

برگزیدگان نقد زرین معرفی شدند

برگزیدگان نقد زرین معرفی شدند