مطالب مرتبط:
رییسی نامزد اصلی اصول گرایان است
رییسی: جمعیت با مراکز ناباروری اصلاح نمی شود
دو راه اصلی در مقابله با کرونا را بشناسید
شاخصه های اصلی بسیج، برخاستن از بطن جامعه در عین مردم داری است
رییسی: نرخ جمعیت یک شبه بالا نمی رود/آمارها نگران کننده است
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 13 اسفند 1399 ساعت 16:502021-03-03سياسي

رییسی نامزد اصلی اصول گرایان است


رییسی نامزد اصلی اصول گرایان است فرارو: زیباکلام با اشاره به اینکه اصول گرایان به دنبال این هستند، که بتوانند نامزد خود را با رای بالا رییس جمهور کنند، - فرارو: زیباکلام با اشاره به اینکه اصول گرایان به دنبال این هستند، که بتوانند نامزد خود را با رای بالا رییس جمهور کنند، گفت: بنابراین آن ها به دنبال فردی می گردند که بتواند اجماع ساز باشد، بین تمامی گروه های اصول گرا چه معتدل و چه تندرو، در این رابطه همانطور که عرض کردم رییسی تنها نامزدی است که از چنین توانایی در بین اصول گرایان برخوردار است، این درحالیست که به نظر می رسد رای رییس قوه قضاییه از سایر نامزد های اصول گرا نیز بیشتر است.

به نظر می رسد با کناره گیری ضمنی قالیباف از حضور در انتخابات ریاست جمهوری، تکلیف اصول گرایان در حال روشن شدن است، در این زمینه محسن پیرهادی عضو هیئت رییسه مجلس با اشاره به برخی گمانه زنی ها درباره ورود محمّدباقر قالیباف، رییس مجلس به عرصه انتخابات 1400 گفت: آقای قالیباف در پاسخ به درخواست برخی نمایندگان برای نامزدی وی در انتخابات 1400 گفته است که با توجه به شرایط حساس کشور و مشکلات اساسی مردم، مهم ترین موضوع، پیروزی جبهه انقلاب و تشکیل دولتی کارآمد به منظور حل مشکلات مردم است.

پیرهادی ادامه داد: آقای قالیباف ضمن اینکه تمرکزشان را معطوف به وظایف خود در مجلس کرده اند، تأکید دارند که بنای کاندیداتوری در انتخابات را ندارند و می گویند همه نیرو های انقلاب موظف هستند تلاش کنند تا هرچه سریعتر با وحدت، تمام ظرفیت های خود را متمرکز بر موفقیت گزینه واحد کنند.

پیرهادی افزود: برداشت و استنباط من از سخنان آقای قالیباف این است که با افزایش احتمال حضور آیت الله رییسی، آقای قالیباف تصمیم به عدم کاندیداتوری گرفته است و آمادگی کمک به ایشان را دارد.

در همین زمینه خبرگزاری تسنیم یکی از ارگان های اصلی رسانه ای اصول گرا با استقبال از تصمیم قالیباف، حضور ضمنی رییسی را تایید کرد، تسنیم در این باره نوشته است: اگرچه برخی با در نظر گرفتن اینکه این خبر توسط آقای پیرهادی ونه خود آقای قالیباف اعلام شده، گفتند که این حرف خود رییس مجلس نیست لذا ممکن است واقعی نباشد.

امّا برخی منابع مطلع دیگر نیز در گفتگو با تسنیم این مسئله را تایید کرده اند که آقای قالیباف در حال حاضر با توجه به احتمال حضور آقای رییسی، بر عدم کاندیداتوری در انتخابات 1400 تاکید دارد و خود او به جمعی از اصولگرایان موثر در امر سازماندهی سیاسی اصولگرایان این نکته را به تاکید و قطعیت اعلام کرده است.

این رسانه در تحلیل خود از کناره گیری قالیباف معتقد است: نگاهی به فضای سیاسی و فعالیت فعلی جریان ها و گروه های سیاسی در کشور نشان می دهد که تصمیم آقای قالیباف، اقدام معقول و مبتنی بر شناخت عرصه بوده است.

به این دلیل که حضور آقای قالیباف در صحنه، با توجه به میزان رأی و محبوبیتی که او دارد، اگرچه شاید پیروزی او را تضمین نمی کرد، اما حتماً می توانست یک فاکتور بسیار موثر در شکست دیگر کاندیدا های احتمالی جریان اصولگرا باشد.

لذا، اگر او مصلحت جریان انقلابی و اصولگرا را در نظر نمی گرفت و مانند برخی دیدگاه های مغرضانه و جاه طلبانه که معتقدند یا من رییس جمهور خواهم شد و یا نباید از این جریان کسی به این مقام دست یابد ، عمل می کرد، می توانست حداقل صحنه و عرصه را به نفع رقیب ساماندهی کند.

تسنیم همچنین در مورد حضور رییس قوه قضاییه نیز نوشت: آرایش گروه های سیاسی و فضای اجتماعی معطوف به انتخابات 1400 نشان می دهد که اولاً گفتمان های عدالت و کارآمدی مقبول ترین گفتمان ها به شمار می روند و ثانیاً فردی مانند آیت الله رییسی که هم رویکرد او در حوزه عدالت جزو نیاز ها و خواست های اصلی مردم در شرایط حاضر است و هم کارآمدی او در اصلاح قوه قضاییه محسوس بوده است، محبوب ترین فرد در میان چهره های اجرایی سیاسی کشور محسوب می شود.

اگرچه آیت الله رییسی تاکنون اعلام نامزدی در انتخابات نکرده است و تصمیم او مشخص نیست، اما به هرحال اگر کاندیدا شود، غیر از شانس بالا برای رأی آوری در میان اصولگرایان، از یک ویژگی بخصوص و تقریباً منحصر به فرد در میان جریان انقلابی نیز سود می برد و آن توانایی ایجاد اجماع بر روی یک گزینه واحد در انتهای مسیر رقابت های انتخاباتی است.

قالیباف می داند، نامزد اصول گرایان نخواهد بود صادق زیباکلام با اشاره به اینکه سخنان یکی از نزدیکان قالیباف در مورد انصراف او از انتخابات ریاست جمهوری قابل توجه است، گفت: قالیباف در حالی که 15سال گذشته خیلی تلاش کرد که بتوانند رییس دولت شود، اما به نظر می رسد در این دوره نیز راه به جایی نبرده نخواهد برد، سخنان محسن پیرهادی در مورد اینکه رییس فعلی مجلس انتخابات در انتخابات 1400 شرکت نمی کند، از این جهت قابل تحلیل است که خود وی و مشاورانش به این نتیجه رسیدند که با حضور ابراهیم رییسی هیچ شانسی ندارند، زیرا که اصولگرایان تندرو شامل جمعیت ایثارگران و رهپویان، پایداری ها، طرفداران احمدی نژاد و دلواپسان حاضر نیستند از قالیباف حمایت کنند.

وی افزود: در قضیه ریاست مجلس نیز طیف تندرو با شرط و شروط به فراوانی به ریاست قالیباف در مجلس راضی شدند و هم حالا می بینید که بسیاری از اصول گرایان در مجلس ساز خود را کوک می کنند و قالیباف دستش در بهارستان تا حدود زیادی بسته است، بنابراین او به اطرافیان خود گفته که دوست دارد در مجلس بماند و به اصطلاح برنامه هایی که ارائه داده را به سرانجام برساند.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: با کنار رفتن قالیباف، سعید جلیلی گزینه ای است که می تواند به عنوان نامزد اصول گرایان مطرح شود، هر چند که تندرو ها سعید جلیلی را به رییس فعلی مجلس ترجیح می دهند، اما مشکل این است که تندرو ها فکر می کنند او با توجه به وضع کنونی کشور آنقدر ها توانمند نیست که بخواهد چنین وضعیتی را مدیریت کندو او به احتمال زیاد همانند قالیباف از دایره انتخاب تندرو های اصول گرا خارج خواهد شد.

زیباکلام با اشاره به اینکه به اذعان بسیاری از فعالین سیاسی اصولگرا رییس قوه قضاییه تنها کسی است که می تواند اصولگرایان را به اجماع برساند، اذعان داشت: به بیان دیگر ابراهیم رییسی تنها گزینه ای در بین طیف های مختلف جناح راست و محافظه کار است که می تواند در نظر همه مقبول بیفتد، اصولگرایان معتدل و سنتی، محافظه کاران و تندرو ها همگی رییسی را قبول دارند و به نظر می رسد نامزد اصلی آن ها خواهد بود بود، از سوی دیگر اگر رییس قوه قضاییه وارد انتخابات نشود، حضور پر تعداد نامزد های اصول گرا را شاهد خواهیم بود که این موضوع باعث شکست ها رای آن ها می شود.

رییسی تنها نامزد مورد قبول تمامی اصول گرایان است این استاد دانشگاه تهران با اشاره به اینکه اصول گرایان به دنبال این هستند، که بتوانند نامزد خود را با رای بالا رییس جمهور کنند، گفت: بنابراین آن ها به دنبال فردی می گردند که بتواند اجماع ساز باشد، بین تمامی گروه های اصول گرا چه معتدل و چه تندرو، در این رابطه همانطور که عرض کردم رییسی تنها نامزدی است که از چنین توانایی در بین اصول گرایان برخوردار است، این درحالیست که به نظر می رسد رای رییس قوه قضاییه از سایر نامزد های اصول گرا نیز بیشتر است.

زیباکلام با تاکید بر اینکه اصول گرایان تندرو تنها جریان قدرتمند حاضر در انتخابات 1400 است، ادامه داد: حتی اصول گرایان معتدل و سنتی نیز در این بین هیچ شانسی ندارد، در مورد اصلاح طلبان و دولت روحانی نیز تکلیف روشن است، با توجه به عملکرد دولت فعلی به خصوص در چهار سال دوم، آن 24 میلیون نفری که رای دادند، از خود می پرسند، با رای ما کدامین سیاستی در عرضه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و.

تغییر پیدا کرد، به بیان دیگر آن ها ناامید از تغییر وضعیت موجود، اگر حتی به پای آن ها جرثقیل ببندند، نیز پای صندوق رای حاضر نخواهند شد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به اینکه احمدی نژاد نیز اگر تایید صلاحیت شود، رای چند میلیونی دارد، یادآور شد: احمدی نژاد احتمال دارد که دوباره ثبت نام کند در انتخابات، اما اینکه تایید صلاحیت شود، احتمالش بسیار بعید است، اصول گرایان چنین اجازه به او نخواهند داد که دوباره در قدرت حاضر شود، بنابراین با توجه به این وضعیت، نامزد اصول گرایان می تواند به راحتی و به مانند انتخابات مجلس که آن ها به راحتی پیروز شدند، این انتخابات را بدون هیچ رقیبی سپری کنند.


کلید واژه ها: اصول گرایان - نامزد - رییس - رییس جمهور - زیباکلام - جمهور - اشاره - رییسی - رییس قوه قضاییه - هیئت رییسه مجلس - محسن پیرهادی - هیئت رییسه - قوه قضاییه - کناره گیری - گمانه زنی - انتخابات - برخوردار - پیرهادی - توانایی - قالیباف - نامزدی - کناره - ریاست - رابطه - تکلیف - سایر - گروه - گیری - حضور - روشن

آخرین اخبار سرویس:
یادبگیرید در شرایط مختلف مودب باشید!

تایید لغو محکومیت لولا داسلیوا در دیوان عالی برزیل

متن دعای روز سوم ماه مبارک رمضان

ثبت نام سفته برای انتخابات مدیریت ساختمان

ماه رمضان در کشور های جهان

احکام رمضانیه | به سن بلوغ رسیده بودم، اما روزه نمی گرفتم؛ وظیفه ام چیست؟

عراقچی: لیست ها تحریم ها در حال آماده شدن است

تقویم و اوقات شرعی جمعه بیست و هفتم فروردین ماه

استخدام منشی

انتخابات زودهنگام عراق برای مهار فشارهای روزافزون برگزار خواهد شد/ احتمال تکرار سناریوی تشدید فرقه گرایی دور از ذهن نیست

مناظره های انتخاباتی در صداوسیما، مهمترین عامل در انتخاب درست

ملتی که معتقد به ظهور است هرگز تسلیم نمی شود

تشخیص هفته چندم بارداری

استخدام مسئول دفتر خانم در یک شرکت معتبر در البرز

کدخدایی خبری درباره انتخابات 1400 را تکذیب کرد

قلب ما از هند و روم و شام نیست

استخدام گرافیست خانم در شرکت طراحی داخلی مهراز در تهران

ببینید | تجربه نداشتن فرزند از زبان مرحوم محسن قاضی مرادی و همسرش

پست برق 15 مگاواتی شهرک صنعتی ایوان کلنگ زنی شد

ظرفیت فضای مجازی برای ارتقای فرهنگ زکات در جامعه استفاده شود

پلمب 10 واحد تالار پذیرایی متخلف در آمل

محمدی فر: با فضیلت ترین عبادت انتظار ظهور «امام زمان (عج)» است

جولان ویروس کرونا در سایه اختلاف روحانی و نمکی/ واکسن کرونا، بخریم یا منتظر تولید بمانیم؟

پست برق 15 مگاواتی شهرک صنعتی ایوان کلنگ زنی شد

عمادالکتاب که بود؟/علت ماندگاری اش در کاظمین چه بود؟/او از مکتب کدام استاد خوشنویسی پیروی می کرد؟/نقش او در کمیته مجازات چه بود؟

دفتر حضرت آیت الله صافی گلپایگانی خبرداد: پاسخ روزانه به هزاران سؤال شرعی در ماه مبارک رمضان/ روش های ارتباط تلفنی، پیامکی و اینترنتی برای پرسش ها

پاک بان کاشانی با چک های سفید امضا هم وسوسه نشد

سارا خویینی ها با استایلی متفاوت / عکس

رییس قوه مجریه عامل اصلی شیوع کرونا در کشور بوده است/ کمیسیون اصل نود به پرونده شکایت از روحانی ورود پیدا خواهد کرد

محمدعلی بهمنی کیست؟/ورود او به عرصه شاعری چگونه بود؟/مهمترین استادش که بود؟/او درباره سهراب سپهری چه می گوید؟

جلوه های رحمت الهی در ماه رمضان از منظر حضرت آیت الله مکارم شیرازی

استخدام نماینده فروش آقا در شرکت سرزمین گوشت میهن در تهران

آیت الله سید حسن حسینی لواسانی که بود؟/علت سفر وی به لبنان چه بود؟/چه شد که در ایران ماندگار شد؟

دعای سومین روز ماه مبارک رمضان/اوقات شرعی

بازدید 4 ساعته رییس سازمان زندان های کشور از زندان شاهرود

سارا خویینی ها با استایلی متفاوت / عکس

حدیث روز | میدان مسابقه ای به نام ماه مبارک رمضان

پاسخ امام به پرسشی درباره فرار از ربا چه بود؟

هشدار رییس شورای مرکزی مسلمانان آلمان درباره تعطیلی دائمی مساجد

دعای سومین روز ماه مبارک رمضان/اوقات شرعی

کار منزل استخدام شرکت دورکاری

راننده خاور 808 حمل مرغ زنده

نگاهی به وضعیت 4 کارخانه بزرگ که با مساعدت های قضایی به چرخه تولید و اشتغال بازگشتند

تلاوت جزء سوم قرآن کریم با صدای ستوده نیا

صوت | ترتیل جزء سوم قرآن کریم توسط حامد شاکرنژاد

اعتراف محمد جواد ظریف درباره برجام

باید بتوانیم مرغ مورد نیاز مردم را از واحدهای تولیدی استان تامین کنیم

دعای روز سوم ماه مبارک رمضان / صوت و متن

باید بتوانیم مرغ مورد نیاز مردم را از واحدهای تولیدی استان تامین کنیم

شرح و تفسیر دعای روز سوم ماه مبارک رمضان / دوری از نادانی و اندیشیدن به سعادت بشری

امام جمعه جدید شوشتر معارفه شد

تعبیر خواب گوش

استخدام حسابدار و کارمند اداری در تیام چای در تهران

نیازمند همکار منشی خانم

همکاری با دفتر وکالت

موسسه حقوقی ایرانفُّیِّشُّ وکیل عدل جو

استخدام در کافه بار ژوزک(ویتر،باریستا)

استخدام مشاور آقا در اندیشه

دعای روز سوم ماه مبارک رمضان/ در این ماه به من تیزهوشی عنایت کن+فیلم

از تکذیب آزادی مهدی هاشمی تا علت فوت آزاده نامداری در اخبار حقوقی این هفته

رهبر معظم انقلاب: پیشنهادات آمریکا متکبرانه و تحقیر آمیز است

حزب کارگزاران اعلام کرد: محسن هاشمی، ظریف و جهانگیری کاندیداهای مطرح باقیمانده برای اصلاح طلبان

چین خواستار افزایش سرعت مذاکرات برجام شد

رنگ بندی جدید اعلام شده صحت ندارد/ رنگ سیاه همان وضعیت قرمز با شاخص آمار ابتلای بیشتر است

شرح دعای سوم | نشانه های عاقل و سفیه

از تکذیب آزادی مهدی هاشمی تا علت فوت آزاده نامداری در اخبار حقوقی این هفته

صوت| ماه مبارک رمضان دعوتی فرا بهشتی...!

فیلم| بهترین بندگان دنیا و آخرت از نگاه پیامبر اعظم(ص)

حزب کارگزاران اعلام کرد: محسن هاشمی، ظریف و جهانگیری کاندیداهای مطرح باقیمانده برای اصلاح طلبان

ویدیو: گل تماشایی قایدی مقابل الاهلی

استخدام حسابدار در شرکت ژاو فرآور بین الملل در تهران

پازل 1400 بازاریابی سیاسی اصلاح طلبان

چگونه با روزه اولی ها برخورد کنیم؟

نگهبان با خانواده

ظرفشور و سالندار

سرپرست سالن تولید

استخدام وسطکار

دعا و ترتیل قرآن ویژه روز سوم ماه رمضان + دانلود

«روزه»؛ تنها پاداش بندگان به خداوند متعال در ماه رمضان

محسن هاشمی، ظریف و جهانگیری کاندیداهای مطرح باقیمانده برای اصلاح طلبان

حسن نیت کشورهای اروپایی به شدت زیر سوال است

محسن هاشمی، ظریف و جهانگیری کاندیداهای مطرح باقیمانده برای اصلاح طلبان

اوقات شرعی استان ها؛ جمعه 27 فروردین 1400

«جبهه اصلاحات ایران» تصمیم گرفت/ اصلاح طلبان چطور کاندیدای خود را انتخاب می کنند؟

ویدیو: سیو دیدنی مظاهری روی ضربه السومه

عراقچی: تحریم های جدید اروپا به معنای تضعیف گفتگوهای هسته ای است

ویدیو: گل تماشایی قایدی مقابل الاهلی

سعید جلیلی در غیاب رییسی وارد انتخابات 1400 می شود؟

نظر رهبری درباره تزریق واکسن هنگام روزه داری

برنامه های رمضانیه مؤسسه آموزش عالی حوزوی فاطمه معصومه (س) بندرعباس

ویسکرمی خواستار برخورد وزارت کشور و وزارت اطلاعات با منتشر کنندگان نقشه جعلی لرستان شد

ماجرای برپایی حسینیه در اولین روز رمضان در جبهه

توزیع 400 بسته معیشتی نیازمندان ویژه رمضان در آمل

استخدام مسئول دفتر در گروه سولیکو (کاله) در تهران

ویسکرمی خواستار برخورد وزارت کشور و وزارت اطلاعات با منتشر کنندگان نقشه جعلی لرستان شد

بهترین دوست

فلاحی: ضمانت استحکام نظام حضور گسترده مردم در انتخابات است

مدیریت ایرانی ؛ آسیب شناسی ثبات مدیران/ بخش اول + فیلم

دلبری کردن در چت !

راه حل علی مطهری برای تغییر رابطه با آمریکا چیست؟

رییسی نامزد اصلی اصول گرایان است

رییسی نامزد اصلی اصول گرایان است