مطالب مرتبط:
رییسی نامزد اصلی اصول گرایان است
رییسی: جمعیت با مراکز ناباروری اصلاح نمی شود
دو راه اصلی در مقابله با کرونا را بشناسید
شاخصه های اصلی بسیج، برخاستن از بطن جامعه در عین مردم داری است
رییسی: نرخ جمعیت یک شبه بالا نمی رود/آمارها نگران کننده است
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 13 اسفند 1399 ساعت 16:502021-03-03سياسي

رییسی نامزد اصلی اصول گرایان است


رییسی نامزد اصلی اصول گرایان است فرارو: زیباکلام با اشاره به اینکه اصول گرایان به دنبال این هستند، که بتوانند نامزد خود را با رای بالا رییس جمهور کنند، - فرارو: زیباکلام با اشاره به اینکه اصول گرایان به دنبال این هستند، که بتوانند نامزد خود را با رای بالا رییس جمهور کنند، گفت: بنابراین آن ها به دنبال فردی می گردند که بتواند اجماع ساز باشد، بین تمامی گروه های اصول گرا چه معتدل و چه تندرو، در این رابطه همانطور که عرض کردم رییسی تنها نامزدی است که از چنین توانایی در بین اصول گرایان برخوردار است، این درحالیست که به نظر می رسد رای رییس قوه قضاییه از سایر نامزد های اصول گرا نیز بیشتر است.

به نظر می رسد با کناره گیری ضمنی قالیباف از حضور در انتخابات ریاست جمهوری، تکلیف اصول گرایان در حال روشن شدن است، در این زمینه محسن پیرهادی عضو هیئت رییسه مجلس با اشاره به برخی گمانه زنی ها درباره ورود محمّدباقر قالیباف، رییس مجلس به عرصه انتخابات 1400 گفت: آقای قالیباف در پاسخ به درخواست برخی نمایندگان برای نامزدی وی در انتخابات 1400 گفته است که با توجه به شرایط حساس کشور و مشکلات اساسی مردم، مهم ترین موضوع، پیروزی جبهه انقلاب و تشکیل دولتی کارآمد به منظور حل مشکلات مردم است.

پیرهادی ادامه داد: آقای قالیباف ضمن اینکه تمرکزشان را معطوف به وظایف خود در مجلس کرده اند، تأکید دارند که بنای کاندیداتوری در انتخابات را ندارند و می گویند همه نیرو های انقلاب موظف هستند تلاش کنند تا هرچه سریعتر با وحدت، تمام ظرفیت های خود را متمرکز بر موفقیت گزینه واحد کنند.

پیرهادی افزود: برداشت و استنباط من از سخنان آقای قالیباف این است که با افزایش احتمال حضور آیت الله رییسی، آقای قالیباف تصمیم به عدم کاندیداتوری گرفته است و آمادگی کمک به ایشان را دارد.

در همین زمینه خبرگزاری تسنیم یکی از ارگان های اصلی رسانه ای اصول گرا با استقبال از تصمیم قالیباف، حضور ضمنی رییسی را تایید کرد، تسنیم در این باره نوشته است: اگرچه برخی با در نظر گرفتن اینکه این خبر توسط آقای پیرهادی ونه خود آقای قالیباف اعلام شده، گفتند که این حرف خود رییس مجلس نیست لذا ممکن است واقعی نباشد.

امّا برخی منابع مطلع دیگر نیز در گفتگو با تسنیم این مسئله را تایید کرده اند که آقای قالیباف در حال حاضر با توجه به احتمال حضور آقای رییسی، بر عدم کاندیداتوری در انتخابات 1400 تاکید دارد و خود او به جمعی از اصولگرایان موثر در امر سازماندهی سیاسی اصولگرایان این نکته را به تاکید و قطعیت اعلام کرده است.

این رسانه در تحلیل خود از کناره گیری قالیباف معتقد است: نگاهی به فضای سیاسی و فعالیت فعلی جریان ها و گروه های سیاسی در کشور نشان می دهد که تصمیم آقای قالیباف، اقدام معقول و مبتنی بر شناخت عرصه بوده است.

به این دلیل که حضور آقای قالیباف در صحنه، با توجه به میزان رأی و محبوبیتی که او دارد، اگرچه شاید پیروزی او را تضمین نمی کرد، اما حتماً می توانست یک فاکتور بسیار موثر در شکست دیگر کاندیدا های احتمالی جریان اصولگرا باشد.

لذا، اگر او مصلحت جریان انقلابی و اصولگرا را در نظر نمی گرفت و مانند برخی دیدگاه های مغرضانه و جاه طلبانه که معتقدند یا من رییس جمهور خواهم شد و یا نباید از این جریان کسی به این مقام دست یابد ، عمل می کرد، می توانست حداقل صحنه و عرصه را به نفع رقیب ساماندهی کند.

تسنیم همچنین در مورد حضور رییس قوه قضاییه نیز نوشت: آرایش گروه های سیاسی و فضای اجتماعی معطوف به انتخابات 1400 نشان می دهد که اولاً گفتمان های عدالت و کارآمدی مقبول ترین گفتمان ها به شمار می روند و ثانیاً فردی مانند آیت الله رییسی که هم رویکرد او در حوزه عدالت جزو نیاز ها و خواست های اصلی مردم در شرایط حاضر است و هم کارآمدی او در اصلاح قوه قضاییه محسوس بوده است، محبوب ترین فرد در میان چهره های اجرایی سیاسی کشور محسوب می شود.

اگرچه آیت الله رییسی تاکنون اعلام نامزدی در انتخابات نکرده است و تصمیم او مشخص نیست، اما به هرحال اگر کاندیدا شود، غیر از شانس بالا برای رأی آوری در میان اصولگرایان، از یک ویژگی بخصوص و تقریباً منحصر به فرد در میان جریان انقلابی نیز سود می برد و آن توانایی ایجاد اجماع بر روی یک گزینه واحد در انتهای مسیر رقابت های انتخاباتی است.

قالیباف می داند، نامزد اصول گرایان نخواهد بود صادق زیباکلام با اشاره به اینکه سخنان یکی از نزدیکان قالیباف در مورد انصراف او از انتخابات ریاست جمهوری قابل توجه است، گفت: قالیباف در حالی که 15سال گذشته خیلی تلاش کرد که بتوانند رییس دولت شود، اما به نظر می رسد در این دوره نیز راه به جایی نبرده نخواهد برد، سخنان محسن پیرهادی در مورد اینکه رییس فعلی مجلس انتخابات در انتخابات 1400 شرکت نمی کند، از این جهت قابل تحلیل است که خود وی و مشاورانش به این نتیجه رسیدند که با حضور ابراهیم رییسی هیچ شانسی ندارند، زیرا که اصولگرایان تندرو شامل جمعیت ایثارگران و رهپویان، پایداری ها، طرفداران احمدی نژاد و دلواپسان حاضر نیستند از قالیباف حمایت کنند.

وی افزود: در قضیه ریاست مجلس نیز طیف تندرو با شرط و شروط به فراوانی به ریاست قالیباف در مجلس راضی شدند و هم حالا می بینید که بسیاری از اصول گرایان در مجلس ساز خود را کوک می کنند و قالیباف دستش در بهارستان تا حدود زیادی بسته است، بنابراین او به اطرافیان خود گفته که دوست دارد در مجلس بماند و به اصطلاح برنامه هایی که ارائه داده را به سرانجام برساند.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: با کنار رفتن قالیباف، سعید جلیلی گزینه ای است که می تواند به عنوان نامزد اصول گرایان مطرح شود، هر چند که تندرو ها سعید جلیلی را به رییس فعلی مجلس ترجیح می دهند، اما مشکل این است که تندرو ها فکر می کنند او با توجه به وضع کنونی کشور آنقدر ها توانمند نیست که بخواهد چنین وضعیتی را مدیریت کندو او به احتمال زیاد همانند قالیباف از دایره انتخاب تندرو های اصول گرا خارج خواهد شد.

زیباکلام با اشاره به اینکه به اذعان بسیاری از فعالین سیاسی اصولگرا رییس قوه قضاییه تنها کسی است که می تواند اصولگرایان را به اجماع برساند، اذعان داشت: به بیان دیگر ابراهیم رییسی تنها گزینه ای در بین طیف های مختلف جناح راست و محافظه کار است که می تواند در نظر همه مقبول بیفتد، اصولگرایان معتدل و سنتی، محافظه کاران و تندرو ها همگی رییسی را قبول دارند و به نظر می رسد نامزد اصلی آن ها خواهد بود بود، از سوی دیگر اگر رییس قوه قضاییه وارد انتخابات نشود، حضور پر تعداد نامزد های اصول گرا را شاهد خواهیم بود که این موضوع باعث شکست ها رای آن ها می شود.

رییسی تنها نامزد مورد قبول تمامی اصول گرایان است این استاد دانشگاه تهران با اشاره به اینکه اصول گرایان به دنبال این هستند، که بتوانند نامزد خود را با رای بالا رییس جمهور کنند، گفت: بنابراین آن ها به دنبال فردی می گردند که بتواند اجماع ساز باشد، بین تمامی گروه های اصول گرا چه معتدل و چه تندرو، در این رابطه همانطور که عرض کردم رییسی تنها نامزدی است که از چنین توانایی در بین اصول گرایان برخوردار است، این درحالیست که به نظر می رسد رای رییس قوه قضاییه از سایر نامزد های اصول گرا نیز بیشتر است.

زیباکلام با تاکید بر اینکه اصول گرایان تندرو تنها جریان قدرتمند حاضر در انتخابات 1400 است، ادامه داد: حتی اصول گرایان معتدل و سنتی نیز در این بین هیچ شانسی ندارد، در مورد اصلاح طلبان و دولت روحانی نیز تکلیف روشن است، با توجه به عملکرد دولت فعلی به خصوص در چهار سال دوم، آن 24 میلیون نفری که رای دادند، از خود می پرسند، با رای ما کدامین سیاستی در عرضه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و.

تغییر پیدا کرد، به بیان دیگر آن ها ناامید از تغییر وضعیت موجود، اگر حتی به پای آن ها جرثقیل ببندند، نیز پای صندوق رای حاضر نخواهند شد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به اینکه احمدی نژاد نیز اگر تایید صلاحیت شود، رای چند میلیونی دارد، یادآور شد: احمدی نژاد احتمال دارد که دوباره ثبت نام کند در انتخابات، اما اینکه تایید صلاحیت شود، احتمالش بسیار بعید است، اصول گرایان چنین اجازه به او نخواهند داد که دوباره در قدرت حاضر شود، بنابراین با توجه به این وضعیت، نامزد اصول گرایان می تواند به راحتی و به مانند انتخابات مجلس که آن ها به راحتی پیروز شدند، این انتخابات را بدون هیچ رقیبی سپری کنند.


کلید واژه ها: اصول گرایان - نامزد - رییس - رییس جمهور - زیباکلام - جمهور - اشاره - رییسی - رییس قوه قضاییه - هیئت رییسه مجلس - محسن پیرهادی - هیئت رییسه - قوه قضاییه - کناره گیری - گمانه زنی - انتخابات - برخوردار - پیرهادی - توانایی - قالیباف - نامزدی - کناره - ریاست - رابطه - تکلیف - سایر - گروه - گیری - حضور - روشن

آخرین اخبار سرویس:
پیام تسلیت مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان در پی درگذشت سردار حق بین

سپاه یک اندیشه و تفکر مبارزه با ظالم است

انقلابی گری و کارآمدی وجه تمایز دولت آینده

ان شاءالله به برکت تربیت بانوان قرآن پژوه، فردای جامعه ما به مراتب از امروز قرآنی تر باشد

قدرت نرم جمهوری اسلامی

توزیع 40 هزار بسته معیشتی در ماه مبارک رمضان در استان قزوین

تخت روانچی: اقدامات قهریه یکجانبه، نقض حق زندگی است

سپاه با داشتن پشتوانه مردمی و ملی روز به روز مقتدرتر از گذشته می شود

اهدای 6 سری جهیزیه به جوانان رودهن

اصلاح شکست های بزرگ استراتژیک امریکا در عراق/بخش دوم

تشرف وزیر امور خارجه پاکستان به حرم مطهر رضوی

از نگاه قرآن اقتصاد تمدنی بدون حضور محوری مردم ممکن نیست

استفاده از ظرفیت نیروی جوان و کارآمد برای نیل به توسعه مورد توجه است

روایتی کوتاه از سپاهیان ثارالله

نشست کتابخوان تخصصی «زمین، مادری مهربان» برگزار شد

واکسیناسیون، دغدغه پاکبانان اصفهان را کاست

درخواست روحانی برای اختیارات بیشتر تمامی ندارد

وقتی خاتمی برای انتخاب وزیر زن، تهدید شد +عکس

اختلال در فهم امنیت ملی علت نگرانی معاون دفتر روحانی

سعید جلیلی اولین دوگانه انتخابات 1400 را کلید زد

مراتب ثبت چهار اثر فرهنگی تاریخی به استاندار سمنان ابلاغ شد

جمع آوری فیلترهای سیگار از حاشیه زاینده رود

آغاز عملیات اجرایی 1000 واحد مسکونی در کهگیلویه و بویراحمد/افتتاح 3 هزار و 400 واحد مسکن محرومان تا پایان دولت

گلباران و عطرافشانی گلزار شهدای فیروزکوه

اقامه نماز جمعه فردا در مشهد

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، الگوی مقاومت برای تمام آزادی خواهان جهان است

خانه هلال به پایگاه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی برای حمایت از اقشار کم برخوردار تبدیل شود

ارائه طرح تحقیق و تفحص از سازمان استخدامی توسط نماینده یزد

درگیری انقلابیون با استادان و دانشجویان در جریان انقلاب فرهنگی ایران

شهدای تروریستی مریوان|ماموستا رستمی اقدام تروریستی ضدانقلاب در شهادت 2 پاسدار را محکوم کرد

شلیک به خودی

مراجعه روزانه 2 هزار بیمار کرونایی به مراکز درمانی چهارمحال و بختیاری / مدافعان سلامت در شرایط سختی قرار دارند

گفتمان قرآنی «تاثیر کرونا بر نظام ارتباطات جامعه» برگزار می شود

پیام تسلیت مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان در پی درگذشت سردار حق بین

مأموریت سپاه حراست همه جانبه از انقلاب اسلامی است

شلیک به خودی

کدام خانه ها شامل بیمه اجباری ساختمان می شوند؟

از حذف انتشار فراخوان مناقصات در روزنامه های مستقل جلوگیری کنید

استاندار خراسان رضوی: سپاه پاسداران تکیه گاهی برای مردم است

استفاده یکصد نفر از خدمات اتاق مادر و کودک پایانه آزادگان قزوین

لزوم شناسایی نیاز های واقعی افراد کم برخوردار

دستگاه های خدمت رسان اجرای طرح اقدام ملی مسکن را خارج از بروکراسی اداری دنبال کنند

حضرت خدیجه (س)؛ بانویی که بهشت مشتاق او بود

(ویدئو) مشارکت ماموران زن عربستانی در تامین امنیت حج

سردار نقدی: اتفاقات جنوب فلسطین قابل کتمان نیست/ شرارت اسراییلی ها به خودشان برگشت

جلالی: سپاه یک دکترین نظامی در مسیر ارتقای بازدارندگی ایران است

نتایج آخرین نظرسنجی درباره انتخابات 1400 منتشر شد/ تمایل 43.3 درصدی برای مشارکت در انتخابات

تلاش مخلصانه سپاه برای حفظ و حراست از انقلاب و دستاوردهای آن است

کتاب «بر مدار حرم» نگاهی به زندگی شهید خان طومان «مرتضی کریمی»

جزییات یک نظرسنجی انتخاباتی؛ تمایل 43 درصدی برای مشارکت

مراسم بزرگداشت سردار شهید حجازی در گلستان شهدای اصفهان+تصاویر

تقدیر از فعالیت ها و خدمات هلال احمر در موضوع مقابله با ویروس کرونا

جریان ملی جلسات تفسیر خانگی قرآن محقق می شود

درگیری انقلابیون با استادان و دانشجویان در جریان انقلاب فرهنگی ایران

شهدای تروریستی مریوان| فرمانده سپاه کردستان: تروریست ها منتظر انتقام سخت سپاه باشند

تمدید یک هفته ای اعمال محدودیت کرونایی در شهرستان کهگیلویه

دادرسی فوری چه دانستنی هایی دارد؟

اموال حضرت خدیجه(س) حصر و تحریم های مشرکان علیه پیامبر را بی اثر کرد

لزوم شناسایی نیازهای واقعی افراد کم برخوردار

بازدید سرزده رییس کل دادگستری استان فارس از دادگاه های عمومی بخش کامفیروز و بیضا

شهدای تروریستی مریوان|فرمانده انتظامی کردستان: خون شهدا درخت انقلاب اسلامی را تنومندتر خواهد کرد

عافیت کلید همه کمالات انسانی است

سپاه پاسداران؛ الگوی مقاومت برای تمام آزادی خواهان جهان

حقوق سربازی زیاد شد

برگزاری نماز جمعه این هفته هرمزگان، تنها در شهرستان سیریک

تسهیل صدور مجوز های کسب و کار، مهمترین اقدام در جهت مانعزدایی از تولید است

شلیک صداوسیما به پای مذاکره کنندگان هسته ای /از گاندو تا پایان بازی/سربازان خط مقدم را از پشت نمی زنند

مانور سراسری تعمیرات شبکه های توزیع برق خوزستان برگزار شد

جزییات درگیری شبانه سپاه در مریوان

عملکرد استان در حوزه مسکن در دولت آغاز عملیات اجرایی 1000 واحد مسکونی در کهگیلویه و بویراحمد/افتتاح 3 هزار و 400 واحد مسکن محرومان تا پایان دولت

لزوم شناسایی نیازهای واقعی افراد کم برخوردار

بازسازی11 استان بعد از جنگ تحمیلی از اقدامات مهم سپاه است

حضور دانشجویان ایرانی خارج از کشور در مراسم عزاداری وفات حضرت خدیجه(س)

تغییری مهم در پرداخت حقوق بازنشستگان

مراجعه روزانه 2000 نفر مشکوک به کرونا ویروس به مراکز درمانی چهارمحال و بختیاری

مردی که ندای اذان را با 30 سال فاصله شنید و بار دوم جواب داد

مشارکت طلبه های21 ملیت در فعالیت تبلیغی جامعه المصطفی خراسان

فرایند بررسی صلاحیت کاندیداهای شورای شهر به هیأت نظارت ارسال شد

شهید حجازی، ریاست گریز و مسئولیت پذیر بود

ابراز نگرانی معاون دفتر روحانی از اختلال در فهم امنیت ملی

بابایی: توافق با چین یک توافق برد ـ برد است

ویددئو جالب صفحه اصلی گوگل برای گرامیداشت «روز زمین»

سپاه پاسداران، کانون پرورش اسطوره های مقاومت است

انتخابات مظهر توانایی تدبیر و درایت یک کشور است

نگرانی معاون دفتر روحانی از اختلال در فهم امنیت ملی

اجرای طرح پیشگیرانه و برخورد با متهمان حوادث چهارشنبه آخر سال

قطع درختان کهنسال مناطق مرزی خراسان شمالی در سکوت قانون

برگزاری مراسم شب های قدر در 50 محوطه شهری مشهد مقدس

بهبود شاخص توسعه انسانی از مولفه های مورد توجه در سند آمایش است

پخش یک برنامه رادیویی برای بزرگداشت شیخ بهایی

هلاکت دو تروریست به دست رزمندگان قرارگاه حمزه سیدالشهدا

مراسم بزرگداشت سردار شهید سید محمد حجازی

غنی سازی 60 درصد اورانیوم نشان داد که با ترور نمی شود مانع پیشرفت شد

فیلم| پیام تبریک فرمانده سپاه الغدیر یزد در سالروز تأسیس سپاه

تشخیص راه بعد از تحقیق و مشورت جایی برای استخاره نمی گذارد

تاج زاده به جای نامه نگاری، سرنوشت صدام را بخواند

تصاویر/ مراسم بزرگداشت شهید سردار حجازی در گلستان شهدای اصفهان

دولت در وین به دنبال منافع انتخاباتی است

استاندار: هم افزایی شرط خروج خراسان جنوبی از محرومیت است

پایش مرزهای کردستان هوشمند می شود

رییسی نامزد اصلی اصول گرایان است

رییسی نامزد اصلی اصول گرایان است