موضوعات داغ: - ليگ قهرمانان - ليگ قهرمانان آسيا - قهرمانان آسيا - تامين اجتماعي - جمهوري آذربايجان - حقوق بازنشستگان - باران كوثري - پرسپوليسي ها - سالروز تاسيس سپاه - بازنشستگان تامين اجتماعي - سوسيس و تخم مرغ - افتاب - مسئوليت هاي اجتماعي - سرمربي سابق استقلال - حميد استيلي - معين الدين سعيدي - سازمان بسيج اساتيد - فرماندار بناب - سيرزار - خانوارهاي ايراني - شركت طلوع - دعاي روز يازدهم ماه مبارك رمضان - فرج ا.. سلحشور

مطالب مرتبط:
«حرم شهر رضوی» با طرح تفصیلی بافت پیرامون حرم مطهر تحقق می یابد
اجرای طرح تفصیلی بافت پیرامون حرم رضوی
طرح تفصیلی بافت حرم رضوی پس از 25 سال اجرایی شد
کلهر: کاهش شدید سرمایه اجتماعی با وجود دشمنان و رقبا کشور را تهدید می کند
هفت اصل مهم معماری در شکل گیری شهرهای آینده
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 13 اسفند 1399 ساعت 16:202021-03-03سياسي

تفکیک فضای قدسی و عرفی، شروع انحراف در معماری شهرهای مذهبی است/ معماری سرمایه داری، تهدید بزرگ برای بافت معنوی حرم های مطهر است


مدیرعامل شرکت عمران و مسکن سازان ثامن معتقد است نفوذ مدل معماری سرمایه داری که در مکه و مدینه اجرا شده است، خطری بزرگ برای بافت معنوی شهرهای مذهبی است.

- خبرگزاری تسنیم" برگزار شد تا موضوع شهرسازی شهرهای زیارتی کشور از جمله مشهد مقدس، قم و شیراز به صورتی دقیق تر مورد بررسی قرار گیرد.

در زیر متن این میزگرد را از منظر می گذرانید:الگوی شهرسازی درستی در شهرهای زیارتی در پیش نگرفتیمبه زعم جمعی از کارشناسان، الگوی شهرسازی در شهرهای زیارتی دارای نواقص جدی است.

آیا شما موافق این موضوع هستید؟ ریشه های این اتفاق را در کجا باید جست وجو کرد؟ در شهرهای زیارتی کشورمان یعنی سه شهر قم، مشهد و شیراز و حتی تهران با محوریت شهر ری و شهرهای زیارتی که به ما نگاه می کنند و الگو می گیرند، یعنی نجف و کربلا، الگوی معماری و شهرسازی درستی را در پیش نگرفتیم.

همان طور که می دانید این دو شهر در بسیاری از طراحی های خود چه از نظر نرم افزاری و چه از نظر نیروی انسانی از ما الگو می گیرند، بنابراین با اتفاقی طرف هستیم که برد آن فقط بافت اطراف حرم رضوی نیست بلکه الگویی بزرگ مقیاس تر است.

بافت اطراف حرم رضوی تجربه ای قدیمی به اندازه 25 سال دارد و این تجربه با کمی تأخیر در دیگر شهرهای مذهبی دیگر بازتکرار می شود.

مدل سرمایه داری مکه و مدینه را تکرار کردیمنکته تأسف بار این است که از نظر الگوی کلان شهرسازی، آن چیزی که اجرا کردیم همان الگویی بوده است که جریان سرمایه داری در الگوی زیارتی در دو شهر مدینه و مکه طراحی کرده بود و ما هم با تغییراتی همان الگو را جلو بردیم، این موضوع در حالی است که نگاه خاص شیعه به زیارت متفاوت از نگاه اهل تسنن به این موضوع است، حتی در ادبیات غربی هم از آن به عنوان توریست فرهنگی یاد می کنند، در حقیقت، در نظر آنان، زیارت یک سفر فرهنگی است که با ماهیت گردشی طراحی شده است.

بگذارید یک مثال بزنم؛ در ادبیات گردشگری مرسوم در دنیا، زمان ماندگاری در مقصد یکی از موضوعات مهم است، به عبارت دیگر می گویند که باید زمان ماندگاری مسافر در مقصد را افزایش داد چرا که به حداکثرسازی سود در آن منطقه می انجامد، این موضوع در حالی است که در روایات خود توصیه می کنیم که "زیارت خود را کوتاه اما تعدادش را زیاد کنید.

" معتقدم مدل شهرسازی ما در اطراف حرم، تناسبی با سلوک خاصی که در زیارت شیعیان وجود دارد، ندارد.

وضعیت فعلی ما با ساختمان هایی که ساخته شده است، چگونه است؟یکی از المان هایی که در مدل طراحی شهرهای زیارتی خود باید درباره اش حرف بزنیم، حضور مرقد در طراحی شهری است.

نکته ای که اشاره کردید مرسوم ترین مدل است.

می گوییم که باید در زوایای قابل توجهی از شهر، گنبد و حرم را ببینیم، این موضوع قطعاً مطلوبیت دارد و برای زائر حس مطلوبیت ایجاد می کند، برای مثال تپه سلام در مشهد جایی است که هنوز هم خیلی از قدیمی ها در آنجا توقف می کنند و به امام رضا علیه السلام سلام می دهند.

با این حال، نکته ای که از نمای بصری مهم تر است، حس حضور است.

در فرهنگ شهرسازی ما در موارد متعددی می بینیم که گذرهای تشرف به حرم لزوماً در مرکز حرم نبودند، در حقیقت این گونه نبوده است که از کیلومترها آن طرف تر که به قصد زیارت حرکت می کنند، از همان ابتدا رو به حرم باشند و آن را ببینند، چه بسا باید طراحی شهرسازی به گونه ای باشد که زائر از دالان هایی آرام آرام بیاید و هرچقدر که به حرم نزدیک تر می شود با این که گنبد را نمی بیند، حس وحال معنوی پیدا کند، به عبارت دیگر، نور، کاربری و شکل ساختمان ها به گونه ای باشد که زائر بفهمد به حرم نزدیک شده است، این موضوع متفاوت از دید حرم است یا این که بگوییم فلان ساختمان جلوی دید ما را گرفته است.

در مسیرهای متنهی به حرم باید شغل های سبک تر فعالیت کنندباید هرچه به حرم نزدیک تر می شویم، نورها آرام تر و کاربری ها کم سروصداتر شود، چرا در اطراف حرم ها مغازه های طلافروشی نمی بینیم و بیشتر فرش فروشی می بینیم؟ به همین دلیل است.

مطالعات ما در مشهد نشان می دهد که هرچقدر به حرم نزدیک تر می شویم، غذافروشی ها، غذاهای سبک تری می فروشند، مثلاً آبمیوه فروشی می بینیم، معنای این موضوع این است که زائر در مسیر تنها برای چند دقیقه بایستد، گلویی تازه کند و آبمیوه ای بخورد و به سمت حرم حرکت کند، بر همین اساس، حتی غذافروشی که نزدیک حرم است هم باید با کاربری مذهبی زیارتی آنجا هماهنگ شود.

این تصور که لزوماً بارگاه های زیارتی ما باید صحن های بزرگ با فضاهای گسترده به سبک مساجد هندی باشند، دور از عرف الگوی اسلامی ایرانی است، برای مثال در جایی مثل مسجد امام خمینی اصفهان می بینید که همه کاربری ها کنار هم قرار دارند و نمی توانید بازار را از مسجد جدا کنید.

تفکیک فضای قدسی و عرفی در بافت حرم، شروع انحراف استیکی از بزرگ ترین اتفاقات نابهنجار که در بازسازی اطراف حرم ها رخ داد همین موضوع بود، این اتفاق از زمان پهلوی آغاز شد و به سرعت فضای عرفی را از فضای قدسی جدا کردیم.

اگر نقشه های قدیمی تر حرم را ببینید می بینید که بازار و حرم کاملاً در هم پیچیده است و کاملاً در حال کار کردن با یکدیگراند، حتی در بازار، مدرسه داریم که حوزه علمیه است.

کار اشتباه این بوده است که دیواری کشیدیم و گفتیم "از اینجا به بعد خارج از حرم است.

"، تفکیک فضای قدسی و عرفی شروع انحراف است و می توان گفت نوعی سکولاریسم کالبدی است، به همین دلیل است که زائر تا زمانی که داخل حرم نشده است، حس حضور ندارد، وقتی به حرم می رسد، چادرش را سر می کند و داخل می شود.

هتل های لوکس و لاکچری تو ذوق زائر می زندوقتی یک هتل لوکس و لاکچری با برندهای خارجی کنار حرم ساختید که ماهیت آن مناسب زائر متوسط به بالا است، تو ذوق می زند و حس حضور را خراب می کند، این موضوع کاملاً عینی است و نیازی به علم شهرسازی ندارد، حتی یک فرد عامی هم می تواند متوجه شود که این دو با یکدیگر هم خوانی ندارد، نکته من ظریف تر است، من می گویم اینکه بیاییم و فضا را گسترده تر کنیم تا هرکس از دورتر هم حرم را ببیند خوب نیست، مسئله فراتر از بلندمرتبه و ارتفاع و گنبد است، هم اکنون می توانید ارتفاع حرم را این قدر بالا ببرید یا به گونه ای نورپردازی کنید که از چندکیلومتری هم حرم دیده شود اما نکته مهم اینجاست که سازوکارهای ارتباطی اطراف حرم تا چه اندازه با آن متناسب است، یک بخش نامتناسب را ما می توانیم احساس کنیم؛ همان فضاهای اقامتی تجارتی است که متناسب با اقتصاد مردم نیست.

یکی از اتفاقاتی که در بافت ها رخ داده و نتیجه انحراف عرفی قدسی است، این است که می گوییم "در اینجا فقط می خواهیم کار هویتی انجام دهیم.

"، خب، کار هویتی چیست؟ معمولاً این تصور وجود دارد که باید کاربری های فرهنگی درست کنیم، مثلاً مغازه های اطراف را تبدیل به کتاب فروشی کنیم یا حوزه های علمیه افزایش پیدا کند، درست است که اینها با هویتی کردن بافت ارتباط دارد اما بقیه بافت منطقه چنین کارکردی ندارد.

به نظر شما حلقه مفقوده در بافت زیارتی اطراف حرم کجاست؟ پیرمرد فرنی فروش را از اطراف حرم راندیم تا بانک بیاید و چک پاس کند!تجربه شکست خورده ما در بافت اطراف حرم به ما می گوید که مهم ترین عنصر هویتی در بافت های زیارتی، مردم هستند، بگذارید مثالی بزنم، یک فرد فرنی فروش در مشهد وجود داشت که در میدان شهدا مغازه داشت و کار می کرد، کارش این بود که ساعت 3 صبح مغازه را باز می کرد و کسانی که می خواستند برای نماز صبح به حرم بروند یا کسانی که از نماز صبح برمی گشتند، در اینجا غذای سبکی می خوردند و می رفتند، ساعت 9 صبح هم مغازه اش را می بست، سپس شهرسازی که قصد نوسازی و ساخت هویت داشت آمد و میدان شهدا را مجدداً بازطراحی کرد.

در این میدان مجسمه هایی قرار داده شد تا کار هویتی صورت گیرد اما سازوکار اقتصادی به گونه ای بود که آن پیرمرد فرنی فروش دیگر نمی توانست داخل میدان صاحب مغازه شود و به همین دلیل رانده شد، سپس مغازه های ورودی میدان را به فروش گذاشتیم، چه کسی برای خرید آمد، بانک.

به او فروختیم.

فرض کنید که در میدان نزدیک به حرم یک بانک قرار دارد که ساعت 8 صبح باز می شود و مردم باید به آنجا بروند و چک پاس کنند! وجود همان فرنی فروش و اثری که می گذاشت به مراتب بیشتر از کارهای فرهنگی بود که در آن میدان انجام شد، در نقطه مقابل، وقتی که اکنون وارد میدان امام اصفهان می شوید، لذت می برید، میدان طراحی فرهنگی نشده است اما وقتی واردش می شویم حس معنوی تری داریم.

سود اقتصادی انبوه سازی جایگزین بافت فرهنگی معنوی شده استاگر به این جمع بندی می رسیدیم که مردم و فعالیت های اقتصادی شان در بافت تقویت و احیا شوند، بافت هم فرهنگی تر است، هم امن تر است و هم اجتماعی تر، در این صورت دچار این لوپ معکوس که در بافت های زیارتی مان گرفتارش شده ایم، نمی شدیم.

این لوپ این گونه است که در ابتدا می گویم این منطقه نیاز به نوسازی دارد، برای نوسازی نیاز به پول است، پول از کجا می آید؟ در نهایت به این نتیجه می رسیم که باید بافت را به گونه ای طراحی کرد که پول نوسازی آن از داخل خودش دربیاید، نتیجه این می شود که بگوییم "این چند پلاک را از مردم می گیریم، تجمیع می کنیم و تبدیل به کاربری با ارزش بالاتر می کنیم که سود اقتصادی داشته است، از کنار این سود، فضاهای عمومی را بهبود ببخشیم.

"، بنابراین در لوپی می افتیم که نتیجه اش پروژه های بزرگ مقیاس است و چنین پروژه هایی سبب راندن مردم و بومیان از آنجا می شود، در اینجاست که ارزش ها کمرنگ می شود، چنین مسیری در طرح طاش اطراف حرم رضوی انجام شده است، مردم کنار رفتند و به جای آنان سرمایه گذاران سر کار آمدند.

ساخت مجتمع های تجاری در اطراف حرم شکست خورد/ مغازه هایی که خاک می خورندبگذارید مثالی بزنم، در شهر مشهد در پایین خیابان که به سمت بالا می آیید، راسته های تجاری قدیمی داریم که سرقفلی های گران دارند و 24ساعته فعال هستند، اکثرا هم شغل های خاصی در آنجا مشغول فعالیت اند که متناسب با فرهنگ زیارت در طول ادوار شکل گرفته است، حال بافت شهرسازی آمده و گفته است که "این بافت زیبا نیست" و به همین دلیل بخشی را رانده است، نتیجه آن پروژه ای به اسم ضامن شده است که بسیار معروف است، در حقیقت این پروژه روی ویرانه های تجاری خطی بنا شده است.

اکنون طبقه های منفی یک، مثبت یک و مثبت دو این مجتمع بسیار شیک، خالی است و حتی یک نفر هم حاضر نیست آنها را اجاره کند، نکته جالب اینجاست که کنار آن بافت های تجاری خطی پرشور وجود دارد اما این ساختمان خالی است، به همین دلیل مجبور می شویم آن را به صنفی بدهیم که بیاید و 40 مغازه را با یکدیگر اجاره کند.

این موضوع فقط هم مختص به این پروژه نیست بلکه کاربری های تجاری در طبقات منفی یک، مثبت یک و مثبت دو در کل اطراف حرم شکست خورده است.

اگر چنین تجربه هایی را باز هم در شهرهای دیگر نظیر قم، شیراز و.

تکرار کردیم، نتیجه اش چیزی جز رکود اقتصادی نیست، بنابراین می خواهم بگویم که ما با نیت اقتصادی چیزی را طراحی می کنیم اما غفلت می کنیم که رمز احیای اقتصادی این منطقه حضور مردم است، پس شکست می خوریم.

به نظر شما هتل های لوکس پرشمار که در اطراف حرم ساخته شده اند، به بافت معنوی این منطقه آسیب زده است؟سکونت موقت، معضل جدید در مشهد/ محله هایی که امنیت بسیار ضعیفی دارندپدیده دیگری که در مشهد داریم، سکونت موقت است.

این موضوع در اطراف بافت حرم بسیار زیاد دیده می شود، مجتمع هایی که با نگاه مسکونی ساخته شدند اما مردم مشهد و بافت سنتی در آن ساکن نیستند، نتیجه آن نوعی خانه مسکونی است که یک ماه در سال زنده است و 11 ماه دیگر در آن خبری نیست، این موضوع امنیت اجتماعی محله را دچار مشکل کرده است، محله سوت وکور است، هیچ کس بدان رسیدگی نمی کند و ساختمان ها هم دچار مشکلات جدی شده است و به همین دلیل هیچ کس تمایل ندارد در آن زندگی کند.

اکنون مناطقی نوسازی شده را داریم که از ساعت 8 شب به بعد کسی جرئت نمی کند در آن حرکت کند چرا که کسی در خانه های آن ساکن نیست، بنابراین چرخه ای ایجاد شده است که هدفش نوسازی و بهسازی است اما چون وجود مردم برایش اهمیت ندارد، دقیقاً به ضد خودش تبدیل می شود، به نظرم این الگوی نادرست را نباید تکرار کنیم.

وقتی به شیراز رفته بودم دیدم که این الگوی نادرست در آنجا هم در حال تکرار شدن است، اصلاً لازم نیست کاربری های فرهنگی را در اطراف حرم گسترش بدهیم، کاربری ها در طول زمان توسط مردم شکل می گیرند و فقط باید کاری کنید که مدل نوسازی شما با سازوکارهای مردمی مبارزه نکند.

در پیک زائر، نیمی از ظرفیت هتل های مشهد هم پر نمی شود!بگذارید درخصوص گردشگری هم مثالی بزنم؛ مشهدی های قدیم که خانه هایشان دوطبقه بوده است، در ایام پیک زیارتی، در یک طبقه زندگی می کردند و طبقه دیگر را به زائر اجاره می دادند، بنابراین ترکیبی از سکونت و اقامت را شاهد بودیم، این موضوع باعث می شد که حتی برای زائر بسیار محروم هم در نزدیک ترین نقطه به حرم جا پیدا می شد، حال به وضعیت امروز برویم، 55 درصد از هتل های ایران در بافت اطراف حرم است.

برمبنای آمار مدیر انجمن هتل داران ایران، در پیک زائر که معمولاً ایام عید است، بیش از 50 درصد ظرفیت های هتلی ما پر نمی شود.

اتاق هایی که خالی می ماند اما قیمتش کم نمی شودحال سؤال من این است که؛ چرا قیمت های این هتل ها پایین نمی آید؟ وقتی یک هتل خالی است و طبیعتاً در حال ضرردادن است، قیمت اتاق را پایین نمی آورد؟ دلیل این موضوع این است که هتل خصوصی نیست.

هتل ها برای یک نهاد یا سازمان است.

با بررسی های صورت گرفته، 80 درصد فضای اقامتی که در این منطقه ساخته شده است، متعلق به نهادهای دولتی و خصولتی است، نتیجه این می شود آن کسی که در هتل نشسته است برایش مهم نیست که این هتل پر شود یا نشود، او کارمند است و آخر ماه حقوقش را می گیرد، دلیلی ندارد هتل را پر کند در حالی که اگر این هتل برای شخص خصوصی بود چنین کاری نمی کرد.

7 درصد مردم متوسط از هتل های لوکس اطراف حرم سهم دارندآمار دیگری که دارم نشان می دهد که فقط 7 درصد هتل های شب تخت اطراف حرم می تواند توسط 6 دهک پایین جامعه مورد استفاده قرار گیرد، دقت کنید که دهک 6 متعلق به استاد دانشگاه ها است، بنابراین از استاد دانشگاه ها به پایین که جمعیت زیادی هستند و 70 درصد زائر حرم رضوی را هم تشکیل می دهند، تنها 7 درصد از کل این فضاهای اقامتی سهم دارند، بقیه متعلق به 4 دهک بالایی است، این گونه می شود که شما فضایی نوسازی شده ساخته اید که در پیک ایام زیارتی هم مورد استفاده مردم قرار نمی گیرد، بر همین اساس، آستان قدس مجبور می شود فضایی زائرشهر در فاصله ای دور از حرم درست کند که زائر را به آنجا ببرد، در چه زمانی این شرایط را داشتیم؟ در گذشته مردم محروم خیلی راحت می توانستند در نزدیک ترین فاصله به حرم جا پیدا کنند.

به نظر شما برای حل این مشکلات چه راهکارهایی وجود دارد؟بدون سرمایه هنگفت انبوه ساز هم می توان نوسازی کرد چند قاعده ساده شهرسازی وجود دارد و خیلی از آنها را قبلاً در تجربه های زیستی قبلی خود داشته ایم؛ اولاً در طرح های بازسازی و نوسازی باید محور طراحی این باشد که مردم ساکن حتی الامکان در منطقه بمانند، قاعده اشراف سکونت برای ساکنین یک قاعده اساسی است، اگر این را به عنوان یک اصل بپذیریم باید تمام سازوکارها را براساس آن بچینیم.

درست است که نیاز به نوسازی بافت داریم و خانه ها باید نو شوند اما باید این سؤال را بپرسیم وقتی 80 درصد پلاک های منطقه زیر 200 متر است و صاحبانش سرمایه دیگری برای نوسازی خانه خود ندارند، چگونه پول نوسازی تأمین می شود؟ تنها راه، مشارکت در ساخت است، این که خانه ای 4طبقه ساخته شود و مالک و سازنده هرکدام دو طبقه بردارند، در این صورت، بافت نوسازی شده است، حال اگر از نظر حاکمیتی توانستیم قوانین معماری وضع کنیم، الگوی شهرسازی اسلامی هم رعایت شده است، برای مثال بگوییم که نما باید این گونه باشد و.

، پس خود مالکین می سازند اما با رعایت قوانینی خاص، اگر این موضوع را در احیای بافت های فرسوده خود به عنوان اصل بگذاریم، به سراغ تملک گسترده نمی رویم، دیگر به صاحب ملک نمی گوییم "بفروش و برو!"، اصل بر این است که بماند.

چرا چنین قاعده ای را اجرا نکردیم؟به این دلیل که می خواستیم کسب سود کنیم.

این مکان ها را محل خوبی برای افزایش سرمایه می دیدیم.

اعتقاد ندارم که در اینجا سرمایه گذاران بخش خصوصی خیلی سود کرده باشند و این بد است.

اکنون در مشهد علی رغم همه این تجربیات، نزدیک 7 ـ 8 سالی است که دغدغه تغییر ایجاد شده است و فهمیده اند که دیگر نمی توان این طرح را ادامه داد، طرح کاملاً براساس همین گزاره هاست، مردم باید برگردند، مقیاس ساخت وساز باید انسانی شود، برای مردم سود اقتصادی داشته باشد که بمانند و قیمت ها واقعی شود.

طرح جدید نوسازی بافت اطراف حرم رضوی چه مشخصاتی دارد؟این طرح اجرایی شده است؟خیر، در حال ابلاغ شدن است اما همین که ابلاغ شده است کلی از مردم از آن استقبال کردند.

طرح ویژه منطقه ثامن است و جایگزین طرح قدیمی یعنی طرح طاش می شود.

الگویی که در آن استفاده شده است برمبنای تجربیات تلخی است که در 25 سال قبلی داشتیم.

نگرانی ما این است که دوباره اشتباه طرح طاش را در قم، شیراز، نجف و کربلا تکرار کنیم.

ما راه رفته ای را از قبل در مشهد دیدیم و می دانیم بن بست است، ادامه دادن این مسیر آن هم در این شرایط اقتصادی غلط است، باید این حرف را به زبان بلند گفت، راه قبلی منجر به شکست شد و حالا دوباره برگشتیم، این راه نباید در جای دیگری تکرار شود.

جالب است بدانید که حضرت آقا در سال 1386 حکم ویژه ای برای بافت اطراف حرم دادند که نامه ای 8ماده ای است.

تمام نکاتی که رهبر انقلاب در آن نامه گفتند 180 درجه به عکس عمل شده است.

نگران شیراز، قم و کربلا هستیمدر نجف آیت الله سیستانی نسبت به حفظ بازار، حفظ میراث و داشته های پیرامون نجف نامه ای نوشتند، به دلیل آنکه التزام عملی در آنجا وجود داشت و طبیعت عملی در شهرسازی داشتند، سبب شد که در نجف ، الگویی قابل دفاع تر نسبت به الگوی مشهد داریم، در آنجا هم حرم توسعه پیدا می کند و هم با حضور مردم این فرآیند صورت می گیرد، در حقیقت مردم را بیرون نریختیم، این اتفاق حتماً باید در شیراز و قم صورت گیرد، متأسفانه می بینم که اشتباهات گذشته در حال تکرار است و اگر امروز جلویش را نگیریم سال ها بعد متوجه اشتباه می شویم.

انتهای پیام/*
کلید واژه ها: زیارتی - معماری - شهرسازی - سرمایه داری - مدیرعامل شرکت عمران - الگو - برگزار - سرمایه - مذهبی - معنوی - مکه و مدینه - موضوع - شیراز - شرکت عمران - کشور - مدیرعامل - بافت - داری - مشهد - خبرگزاری - بزرگ - کشورمان - محوریت - انحراف - میزگرد - شهر ری - تهران - عمران - اتفاق - مدینه

آخرین اخبار سرویس:
دیدار معاون ظریف با دبیرکل سازمان حقوق بین الملل خصوصی لاهه و رییس دیوان بین المللی کیفری

شهید «قرنی» نقش اساسی در جلوگیری از انحلال ارتش ایفا کرد

مسئول پرس تی وی: خیلی از خبر ها را هنوز نزدیم!

غریب آبادی: تغییر در روش غنی سازی 60 درصدی برابر برنامه از قبل طراحی شده است

آیت الله رییسی: باید دادسرایی برای «کارنکنان» ایجاد کنیم

مانور اصلاح شبکه توزیع برق در کرمان اجرا شد

غریب آبادی: تغییر در روش غنی سازی 60 درصدی از قبل طراحی شده است

آخرین خبر از پدر شیطان صفت نوزاد 17 ماهه در تهران

بانک ها در رونق تولید و رفع موانع از آن نقش مهمی دارند

دعای روز دهم ماه مبارک رمضان

دیدار معاون ظریف با دبیرکل سازمان حقوق بین الملل خصوصی لاهه و رییس دیوان بین المللی کیفری

آسیب هایی که تفکر مهدویت را تهدید می کند/ وجود مدعیان دروغین قبل و پس از تولد حضرت مهدی(عج)

موانع اقتصادی سد راه فرزند آوری مردم است

فراکسیون حزب الله: مقاومت متعهد به دفاع از مرزهای حاکمیتی لبنان است

روانی و آسانی در شعر سعدی موج می زند/ بوستان کتابی اخلاقی

غریب آبادی: تغییر در روش غنی سازی 60 درصدی بر اساس برنامه از قبل طراحی شده است

نماهنگ وفات حضرت خدیجه سلام الله علیها ویژه استوری اینستاگرام

پاسخ تند وزارت خارجه به تخریب های صداوسیما: دروغ های شاخدار برای رسیدن به گندم خیالی ری!

واکنش بهاره رهنما به انتشار عکسش با مهوش وقاری

امام جمعه شهرکرد:تلاش کادر درمان یادآور حماسه آفرینی های دفاع مقدس است

بیانیه وزارت خارجه در واکنش به تخریب مذاکرات وین

بررسی همکاری های تهران و مسکو در رایزنی سفیر ایران با معاون وزیر انرژی روسیه

دیدار جمعی از مردم انقلابی استان اردبیل با دکتر احمدی نژاد

اظهارنظر عجیب نماینده مجلس درباره فرزندآوری!

استخدام کارشناس سئو SEO با حقوق و مزایا در شرکت آی پرستا در مشهد

استخدام گرافیست و صفحه آرا در موسسه اندیشه مهر علامه طباطبایی در تهران

ادعای رویترز درباره تغییر روش غنی سازی اورانیوم 60 درصدی در ایران

احتمال برگزاری مجازی امتحانات پایان ترم دانشجویان

«وسائل الشیعه» و « مستدرک وسائل الشیعه» مجموعه ای فاخر در دست فقها و اندیشمندان علوم دینی

ثبت نام بیش از 16 هزار نفر جهت شرکت در فاز سوم کارآزمایی واکسن برکت

ثبت نام بیش از 16 هزار نفر جهت شرکت در فاز سوم کارآزمایی واکسن برکت

شرایط 12 گانه مندرج در سند ازدواج چیست؟

اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری؛ از مجلس پافشاری از شورای نگهبان پایداری

حکم کشیدن سیگار در ماه رمضان| فتوای آیت الله العظمی خامنه ای

تکمیل بخش عظیمی از بوستان 1000 هکتاری قم در سال 1400

چه کسانی جذب شهرداری تهران شدند؟/تعلل شهرداری در انتشار اسامی

ترتیل جزء 10 قرآن کریم+صوت و متن آیات

افزایش 16 درصدی تعداد شعب انتخابات در آذربایجان شرقی

(ویدئو) فائزه هاشمی پیشنهاد مناطره دختر نوجوان را پذیرفت

مقابله پاکستان با پدیده شوم اسلام هراسی

اوقات شرعی به افق یاسوج

تعلیق شدن 3دستگاه اتوبوس و یک شرکت مسافربری به علت تخلفات کرونایی

اخبار 24 شبکه 5 سیما؛ 2 اردیبهشت

ماموریت اصلی سپاه، مقابله با تهدیدات علیه انقلاب است

اوقات شرعی سوم اردیبهشت در سمنان

تصمیم به موقع حزب کمونیست کوبا برای جوان سازی ساختار سیاسی/ ادامه سیاست ضداستعماری هاوانا با میدان داری شخصیتی کاریزما

ماموریت اصلی سپاه، مقابله با تهدیدات علیه انقلاب است

کارآمدی و روزآمدی پاسخگویی مدیران، اعتماد عمومی را افزایش می دهد

نگاه نقادانه به بهسازی میادین در شیراز

 دیدار جمعی از مبلغین مدارس موسسه راه ایمان با نماینده ولی فقیه در خوزستان+عکس

حضور فعال و پررنگ حافظان و قاریان قرآن استان در جلسات ملی و بین المللی

تشیع پیکر مطهر شهدای رمضان سپاه بیت المقدس در مریوان

تدابیر لازم برای برگزاری امن، سالم و باشکوه انتخابات اندیشیده شده است

ویدیو: گل اول سپاهان به نام توسط حاج صفی

دانلود مداحی وفات حضرت خدیجه سلام الله علیها/ محمود کریمی

ساخت هزار واحد مسکونی به همت ستاد اجرایی فرمان امام (ره)

نامه گلایه آمیز زالی به وزیر بهداشت

سازمان استخدامی کشور پاسخگوی استخدام های بی ضابطه باشد

حضور در عرصه های مختلف انقلاب رسالت سپاه پاسداران است

سپاه پاسداران مظهر اعتماد به نفس ملت ایران است

سپاه نماد عزت و بصیرت ایرانیان است

متهم گردانی در مشهد؛ نقض دستور صریح رییس قوه قضاییه به فاصله شش ماه

دروغ هایی برای رسیدن به گندم خیالی ری

 هشدار حماس به پیامدهای تعویق زمان انتخابات پارلمانی فلسطین

حضور در عرصه های مختلف انقلاب رسالت سپاه پاسداران است

دانلود مداحی وفات حضرت خدیجه سلام الله علیها/ حنیف طاهری

تشیع پیکر مطهر شهدای رمضان سپاه بیت المقدس در مریوان

وزیر خارجه پاکستان در حرم رضوی +عکس

هفته نامه تاسیسات نیوز، شماره 331 منتشر شد

وجه ممیز جامعه شیعی معنویت است

کنایه مشاور روحانی به پرس تی وی

سپاه پاسداران مظهر اعتماد به نفس ملت ایران است

استخدام مسئول دفتر در شرکت آرتین هوشمندسازان برزین زیما در فارس

استخدام مسئول دفتر با دانش زبان انگلیسی در یک شرکت بین المللی در اراک

بررسی تاریخچه سپاه از تاسیس تاکنون

حضرت خدیجه(س) نمونه بارز زن مسلمان؛ خردمند و وفادار

سپاه خار چشم دشمنان نظام اسلامی است / اگر سپاه نبود، کشور هم نبود

4 اثر فرهنگی و تاریخی استان سمنان ثبت ملی شد

مراسم تکریم و معارفه امام جمعه ایذه برگزار شد

«آسترازنیکا» هیچ منع سنی ندارد

باید دادسرایی هم برای «کارنکنان» ایجاد کنیم

توزیع روزانه دو هزار پرس غذای متبرک از مهمانسرای حرم امام حسین (ع)

ارتش و سپاه باهم متحد هستند و هیچ قدرتی نمی تواند جلوی آن ها بایستد

قسمت نهم احضار ؛ زهره با روح کامرانی کانکت شد!

استخدام سرپرست کارگاه آقا در پارت ماشین سازه پارس از اصفهان

سپاه نماد عزت و بصیرت ایرانیان است

محدودیت های جدید کرونایی استان یزد تشریح شد

بررسی آخرین وضعیت مرزهای شلمچه و چذابه برای انجام مراسم اربعین

کارنامه سپاه در طول تاریخ انقلاب پرافتخار است/حرکت سپاه در مسیر توسعه کردستان ستودنی است

سورپلاس بهترین ایده تولد پسر، خرید لباس مجلسی و مدل مانتو

بررسی آخرین وضعیت مرزهای شلمچه و چذابه برای انجام مراسم اربعین

دانلود مداحی وفات حضرت خدیجه سلام الله علیها/ مهدی رسولی

تجلیل از حافظان قرآن کریم در قلعه گنج

غلامرضا شمس ناتری پاکسازی جنگل چالوس از زباله در روز جهانی زمین پاک

تصاویر شهدای مدافع سلامت روی برج آزادی

آژانس: ایران از یک گروه سانتریفیوژ در نطنز استفاده می کند

500 بسته غذایی در بین نیازمندان ملایری توزیع می شود

استخدام کارگر ساده آقا در یک شرکت معتبر در احمد آباد مستوفی

دولت عملکرد ضعیفی در مدیریت بیماری کرونا داشته است

انتخابات شورای ائتلاف نیروهای انقلاب همدان برگزار شد

تفکیک فضای قدسی و عرفی، شروع انحراف در معماری شهرهای مذهبی است/ معماری سرمایه داری، تهدید بزرگ برای بافت معنوی حرم های مطهر است

تفکیک فضای قدسی و عرفی، شروع انحراف در معماری شهرهای مذهبی است/ معماری سرمایه داری، تهدید بزرگ برای بافت معنوی حرم های مطهر است