مطالب مرتبط:
نرخ رشد جمعیت کشور منفی شده است/ فرزندان در آینده بستگان نزدیک نخواهند داشت!
«نرخ رشد جمعیت کشور» منفی شده است/ رییسی: فرزندان در آینده بستگان نزدیک نخواهند داشت
ساخت آیفون تاشو تا دو سال آینده
شکار فرهنگی فرزندان بی دفاع
مزد 1400 به صورت ملی تعیین می شود/ ورود به مصادیق مزد 1400 از دوشنبه آینده
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 13 اسفند 1399 ساعت 16:152021-03-03اقتصادي

فرزندان در آینده بستگان نزدیک نخواهند داشت!


فرزندان در آینده بستگان نزدیک نخواهند داشت! خبرگزاری تسنیم: معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه کاهش جمعیت و تک فرزندی عوارض اجتماعی بسیاری دارد، - فرزندان در آینده بستگان نزدیک نخواهند داشت! خبرگزاری تسنیم: معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه کاهش جمعیت و تک فرزندی عوارض اجتماعی بسیاری دارد، گفت: اکنون نرخ جانشینی جمعیت به زیر 2 رسیده که به معنای منفی شدن نرخ رشد جمعیت است، فرزندان در آینده بستگان نزدیک نخواهند داشت.

دکتر علیرضا رییسی امروز در نشست کشوری اجرایی سازی برنامه صیانت از جمعیت با بیان اینکه طی چند سال اخیر تغییرات اساسی در حوزه جمعیت اتفاق افتاده است، اظهار کرد: مقوله جمعیت حاصل اقدامات فرهنگی، اقتصادی و معیشتی است و تنها به حوزه بهداشت مربوط نمی شود؛ نرخ باروری در طول زمان ممکن است دچار تغییراتی شود، همانطور که یک شبه این نرخ کاهش پیدا نمی کند در یک شب هم نمی توان انتطار افزایش داشت و نیاز است تغییرات بنیادینی در این حوزه انجام شود؛ به مشارکت جمعی و هم افزایی در این حوزه نیاز داریم تا کارها به درستی انجام شوند.

وی با اشاره به اینکه ما چندیدن سال است که به طور جدی بحث جمعیت را دنبال می کنیم و بر اساس سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری سیاستهای جمعیت را در وزارت بهداشت تدوین کرده ایم، گفت: بالندگی، پویایی و جوانی در جامعه امتیازی بسیار بزرگ است؛ در بحث کووید 19 کشورهایی که سن جمعیتی بالایی داشتند بیشتر متضرر شدند، بیش از 80 درصد مرگ و میر ها در جمعیت سالمندان بود و در ابتدای شیوع کرونا" 62 درصد مرگ و میر کشور های اروپایی در مراکز نگهداری سالمندان رخ داد.

مرگ و میر در کشورهایی که میانگین سنی جمعیتی پایین تری دارند نسبت به دیگر کشورها کمتر است.

دکتر رییسی با اشاره به رشد سالانه جمعیت در کشور، یادآور شد: در سال 63، شاخص 3.

5 درصد افت می کند و در سال 98 به کمتر از یک می رسد که این موضوع زنگ خطری برای جوامع مختلف از جمله ایران است.

این میزان سرعت در کاهش بسیار بالا است.

در سال 58 تا 64-65 خانم هایی که در سنین باروری بودند در بالاترین وضعیت خود قرار گرفتند و بعد افت می کند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: سپس این آمار از سال 90 به بعد تا 94 افزایش پیدا می کند تا اینکه در سال 94 شاهد رشد می شویم؛ از سال 94 دوباره جمعیت بانوان در سنین باروری افزایش پیدا کرد، زیرا فرزندان این مادران در دهه 60 به سنین باروری رسیده بودند این در حالی است که نرخ باروری در حال کاهش بوده است.

اگر بخواهیم از شرایط کنونی رهایی پیدا کنیم باید برنامه ریزی بلند مدت داشته باشیم و با حوصله پایش کنیم تا به اهداف خود برسیم.

نرخ باروری کشور در سال 60 تا 62 به عدد 6.

8 درصد رسید وی با بیان اینکه نرخ باروری کشور در سال 60 تا 62 به عدد 6.

8 درصد رسید و اکنون نرخ جانشینی جمعیت به زیر 2 رسیده که به معنای منفی شدن نرخ رشد جمعیت است، فرزندان در آینده بستگان نزدیک نخواهند داشت چرا که برخی تک فرزندی را با کلاسی می دانستند! باید بدانیم که ما اسیر فرهنگ های نادرست شده ایم و متاسفانه در برهه ای از زمان ذهنیت ها به سمت فرزند کمتر زندگی بهتر رفت و اکنون اکثر خانواده ها یک یا 2 فرزند دارند و مادران و پدران عنوان می کنند که هر چه فرزندمان بگوید همان است و به سمت فرزند سالاری رفته ایم.

هم اکنون شاهد آن هستیم که فرزندان، پدر و مادر خود را تربیت می کنند.

دکتر رییسی خاطرنشان کرد: کاهش جمعیت روی همه موضوعات تاثیر گذاشته است و تک فرزند ها اغلب افسرده می شوند؛ بسیاری از این کودکان لوس و وابسته هستند؛ ما به فرزند کمتر زندگی بهتر دست پیدا نکردیم و فقط فرزند کمتر محقق شد، اما زندگی بهتر را تجربه نکردیم.

فرزند کم اصول تربیتی را هم به هم می ریزد و کاهش جمعیت و تک فرزندی عوارض اجتماعی بسیاری دارد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه به نظر من موضوعی مهمتر از جمعیت در جامعه نیست، به افزایش سن ازدواج و رشد مراکز ناباروری در کشور اشاره و مطرح کرد: جمعیت را با مراکز ناباروری نمی توان اصلاح کرد و باید ذهنیت افراد را اصلاح کرد.

از سال 95 تا 98 حدود 20 درصد میزان باروری در کشور کاهش پیدا کرده است؛ طی 20سال آینده ایران جزو پیرترین کشورها در منطقه خواهد شد که این امربسیار بد است و باید نیروی کار از افغانستان و پاکستان بیاوریم چون نیروی کاری در کار نخواهد بود.

مصوبه مجلس برای اعطای وام 70 میلیونی به افرادی که فرزند سوم خود را به دنیا می آورند، بسیار مثبت بود وی توضیح داد: در سال های 96 و 97 میزان باروری کل در 17 استان بالاتر از میانگین باروری سراسر کشور بود؛ در سال 98، استان های گیلان، سمنان، البرز، مازندران و تهران کمترین میزان باروری و استان های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خوزستان بیشترین میزان باروری را داشتند و فقط در این سه استان نرخ رشد جمعیت بالای 2.

1 بوده که این وضعیت نگران کننده است.

دکتر رییسی با بیان اینکه در زمینه افزایش جمعیت اقدامات مهمی در دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت انجام شده است و وزیر بهداشت نامه ای در زمینه توسعه جمعیت ابلاغ کردند که آن را به هیات امنای همه دانشگاه ها ارائه کردیم، بیان کرد: تدوین نقشه راه در حوزه جمعیت، برگزاری نشست های تخصصی، نشست تخصصی معاونان ستادی و تدوین برنامه عملیاتی صیانت از جمعیت در 4 دانشگاه علوم پزشکی اجرا شد که امیدوارم همزمان با روز ملی جمعیت در اردیبهشت ماه این سیاست در سراسر کشور اجرایی شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به اینکه مصوبه مجلس برای اعطای وام 70 میلیونی به افرادی که فرزند سوم خود را به دنیا می آورند، بسیار مثبت بود، ارائه پیشنهاد افزایش حق اولاد در حقوق کارکنان را هم سیاست تشویقی خوبی دانست.

وی عنوان کرد: براساس گزارش های دریافتی اجرای برنامه صیانت از جمعیت در روز ملی جمعیت در 30 اردیبهشت 1400 در سراسر کشور آغاز خواهد شد که در تلاش هستیم برنامه عملیاتی صیانت از جمعیت و اخذ تایید ملی تا فروردین 1400 تدوین و نهایی شود.

برنامه را پس از آغاز، هر 6 ماه پایش و سالیانه ارزشیابی کنیم.

دکتر رییسی به سیاست های کاهش جمعیت در سال های گذشته اشاره و گفت: زمانی که بحث تنظیم خانواده مطرح بود وزارت بهداشت مجری سیاسیت ها بود و سیاست های ابلاغی بالا دستی را اجرا می کرد؛ خانم ها و آقایانی که اکنون درباره جمعیت داد می زنند همان افرادی هستند که سیاست های غلط جمعیتی را تبیین کردند و حاصل سیاست های غلط آن ها وضعیت را این چنین کرده است، این مدعیان همان زمان جایزه های خود را دریافت کردند.

سخنگوی ستاد ملی مباقبله با کرونا ادامه داد: ممکن است بهورزان، مراقبان سلامت و ماماهایی که در سراسر کشور مشغول هستند به دلیل اینکه سیاست های پیشین در ذهن شان نقش بسته است در مواردی همان مسیر را دنبال کنند، هرچند بسیار تغییر کرده اما گاهی دیده می شود؛ باید دانست که توصیه های بهورزان می تواند نقش مهمی در تصمیم یک خانواده در فرزندآوری داشته باشد.

اگر جایی نرخ جمعیت مثبت و رو به رشد بود باید افراد مورد تشویق قرار بگیرند؛ ما 30 هزار بهورز داریم و ممکن است از این بین یک نفر که با مراجعه کننده احساس صمیمیت می کند، توصیه غلط در فرزندآوری داشته باشد.

سقط غیرقانونی خلاف سیاستهای ما و شرع است وی تاکید کرد: اینکه یک بهورز از دلسوزی مادر بارداری را به مرکز سقط غیرقانونی ارجاع دهد در سیستم ما نابخشودنی است و باید محکم برخورد کرد.

چرا که این موضوع خلاف سیاست های ما و شرع است.

اقلام پیشگیری از بارداری در مراکز بهداشتی توزیع نمی شود.

دکتر رییسی با بیان اینکه یکی از موضوعات مهم سقط جنین است، گفت: این عدد ها مهم نیستند، زیرا حدسی هستند؛ سقط جنین یک اقدام غیرقانونی است و چون خود فرد درخواست سقطو آن را با رضایت انجام می دهد، شاکی نداریم و نمی توانیم عدد و رقم درستی عنوان کنیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: سقط غیر قانونی پدیده شومی است و باید از آن جلوگیری کرد، یکی از توصیه های ما به بهورزان این است که پیگیری کنند تا مادران باردار به دنبال سقط غیرقانونی نروند؛ هر چند دلایل بسیاری برای این اقدام وجود دارد و باید دانست که سقط غیرقانونی قتل نفس بوده و کاری حرام و گناه کبیره محسوب می شود.

باید به بهورزان ومراقبین بگوییم مراقبت کنند تا در جمعیت تحت پوشش آنها چنین اقدامی رخ ندهد.

میزان مراقبت از مادران باردار در دوران کرونا به 104 درصد رسیده است وی با بیان اینکه بالاترین آمار سقط غیرقانونی در خانه ها اتفاق می افتاد، بیان کرد: بیشترین ابزار سقط غیرقانونی قرص است که این قرص ها باعث سقط ناقص یا کامل می شود و بعد مادران به دلیل خونریزی به بیمارستان نیاز پیدا می کنند.

بنا بود قرص های سقط جنین در دسترس نباشد، اما متاسفانه با یک جستجو در موتورهای جستجوگر قرص سقط جنین در کمتر از یک ساعت به دست فرد می رسد که باید پلیس فتا و دادستان ها به موضوع سقط غیرقانونی و عرضه این قرص ها ورود کنند.

دکتر رییسی با تاکید بر اینکه گاهی همه سیاست ها به دلیل یک پوستر نادرست زیر سوال می رود و می گویند سند 2030 را اجرا می کنند، مطرح کرد: باید به این موارد بسیار دقت کرد هر پوستری که استفاده می کنیم باید با سیاست های ما انطباق داشته باشد.

در حوزه جمعیت تنها مسئولیت با وزارت بهداشت نیست و بسیاری از نهاد ها و دستگاه ها مسئول هستند و باید اقدامات مناسبی در سلامت باروری انجام دهیم؛ ما به عنوان مجری در حوزه بهداشت باید به درستی اقدام کنیم.

ما مسئول سلامت باروری هستیم و در حوزه سیاست های افزایش جمعیت هم سهمی که بر عهده ما است باید به دقت اجرا شود اما چون ما مرجع هستیم کلام بهورزان و مراقبان بسیار نافذ بوده و در سلامت مردم تاثیرگذار است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت در پایان با اشاره به رشد میزان مراقبت از مادران باردار در دوران کووید 19 بیان کرد: میزان مراقبت از مادران باردار در دوران کرونا افزایش پیدا کرد و به 104 درصد رسیده است که این نشان دهنده اعتماد مردم است وامدوارم بتوانی در مهار و واکسیانسیون این بیماری به توفیقاتی که مد نظر داریم دست یابیم.


کلید واژه ها: جمعیت - بهداشت - فرزندان - بستگان - معاون بهداشت - وزارت بهداشت - نزدیک - آینده - کاهش جمعیت - تک فرزندی - دکتر علیرضا رییسی - خبرگزاری - تغییرات - اجتماعی - کاهش - بیان - نرخ رشد جمعیت - علیرضا رییسی - عوارض - معاون - وزارت - نرخ باروری - رشد جمعیت - حوزه - اقدامات - اقتصادی - علیرضا - برنامه - معیشتی - باروری

آخرین اخبار سرویس:
خطر کم آبی کشور را تهدید می کند/ صرفه جویی در مصرف آب نیازمند مشارکت همگانی مردم است

قیمت خرمای ماه رمضان امروز 29 فروردین 1400+ جدول

استخدام نقشه بردار در یک شرکت معتبر دانش بنیان در تهران

استخدام کارشناس پایپینگ در شرکت ماشین سازی نیو در البرز

استخدام تزریق کار پلاستیک در آکو صنعت تجارت آریا در البرز

قرعه کشی ایران خودرو برگزار شد+ جزییات

جریمه یک میلیارد و 900 میلیون تومانی دلالان مرغ در اردبیل

استخدام 7 عنوان شغلی در شرکت فنی مهندسی ایمن تیار در البرز و تهران

استخدام کارشناس فروش خانم با حقوق ثابت، بیمه و پورسانت در غرب تهران

هوشمندسازی اتوبوسرانی اصفهان با تکیه بر توانمندی جوانان شهر

استخدام کارشناس تولید (اسیدچرب)، اپراتور تولید و سرپرست تولید در قزوین

آغاز ثبت نام اینترنتی «مرحله دوم وام ضروری» بازنشستگان کشوری از اول اردیبهشت

استخدام کارشناس برنامه ریزی فروش و کارشناس فروش در کیارنگ صنعت در تهران

استخدام منشی اداری خانم در شرکت بهینه سازان پارس در فارس

آیا بازار مرغ در کهگیلویه و بویراحمد آرام می شود؟

فیلم جنجالی تبلیغ ساینای سایپا در عراق توسط دختران

استخدام جوشکار و مونتاژکار در یک شرکت معتبر در تهران

افزایش تعرفه درمان اعتیاد در سال جاری / اجرای آزمایشی درمان تخصصی اعتیاد کودک و نوجوان

قیمت سکه امروز یکشنبه 29 فروردین ماه 1400 + جدول

قیمت جانشین پراید در بازار مجازی

استخدام کارشناس حسابداری در گل خندان تجارت در اصفهان

شناسایی بیش از 1000 توانیاب در اردستان

قیمت سکه، طلا و ارز 1400.01.29

کاهش قیمت مرغ در خراسان شمالی / برخی شهرستانها مرغ نمی خواهند

استخدام کارشناس فروش و کارشناس برنامه ریزی و تولید در خراسان رضوی

آمار جانباختگان کرونا در تهران به بیش از 130 نفر در روز رسیده است

کشت سیر در استان کرمان یکی از برنامه های الگوی کشت است

تحلیل تکنیکال کاردانو؛ یکشنبه 29 فروردین

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان کشوری از اول اردیبهشت

ممنوعیت فروش خودروهای بنزین سوز در واشنگتن تا سال 2030

فیلم جنجالی تبلیغ ساینای سایپا در عراق توسط دختران

قیمت سکه، طلا و ارز 1400.01.29

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت هیربد نیرو در تهران

«ابرخازن 500 فاراد» برای نخستین بار در کشور طراحی و ساخته می شود

ثبت نام «وام ضروری» بازنشستگان از اول اردیبهشت

روستاهای بهره مند از گاز در آذربایجان غربی به بیش از 1400 می رسد

برندگان پیش فروش محصولات ایران خودرو مشخص شدند

ثبت بیش از 5900 تخلف صنفی در سمنان

تشریح اقدام های پتروشیمی جم در حوزه منابع انسانی

بیش از 102 هزار قطعه جوجه ریزی در مرغداری های بوکان انجام شد

رییس سازمان استاندارد: «تارا» کیفیت و ایمنی بالایی دارد

تعزیرات آبادان حکم داد؛ جریمه 3 میلیاردی برای قاچاق 133 هزار دلاری

640 بازرسی مقابله با کرونا در شهرستان اراک انجام شد

استخدام برقکار صنعتی و انباردار در یک شرکت معتبر تولیدی در کمالشهر

قیمت طلا امروز یکشنبه 29 فروردین 1400+ جدول

ثبت نام وام ضروری بازنشستگان از اول اردیبهشت 

قیمت بیت کوین امروز 29 فروردین 1400+ جدول قیمت ارزهای دیجیتال

اعطای تسهیلات کرونا به کسب و کار های آسیب دیده از کرونا

قیمت سکه امروز یک شنبه 29 فروردین ماه 1400 + جدول

بیداد بیکاری در سرزمین آب های روان؛ اراضی حاصلخیز کهگیلویه تشنه مانده اند

تشویق های تعرفه ای برای اجرای نسخه الکترونیکی

امکان احراز هویت الکترونیکی سجام در سامانه «کیلید» بانک آینده

استخدام آبدارچی- نظافتچی آقا در شرکت فراطب جراح در تهران

آغاز ثبت نام «وام ضروری» بازنشستگان کشوری از اول اردیبهشت + جزییات

کمک میلیاردی چالوسی ها به مددجویان

بورس باز هم افت کرد

تصمیم جدید نمایندگان مجلس درباره چک

آغاز ثبت نام «وام ضروری» بازنشستگان کشوری از اول اردیبهشت

آغاز ثبت نام «وام ضروری» بازنشستگان کشوری از اول اردیبهشت

کاهش قیمت دلار در بازار | جدیدترین قیمت ارزها در 29 فروردین1400

آغاز همکاری بیمه دی با شبکه نوآفرینی پلنت

سقوط 9 هزار دلاری بیت کوین تنها در چند روز

116 بنای غیرمجاز در اراضی کشاورزی استان قزوین تخریب شد

چگونه رنگ های عایق حرارتی با فناوری نانو از هدررفت انرژی جلوگیری می کند

قیمت بلیت هواپیما با حذف فاصله گذاری اجتماعی کاهش نمی یابد

اجرای عملیات ابخیزداری در 350 هزار هکتار از مساحت چهارمحال و یختیاری

تولید واکسن روسی در صربستان

پنجشنبه های جهادی در رامشیر

آغاز ثبت نام مرحله دوم وام ضروری بازنشستگان از اول اردیبهشت

افزایش بیش از 38 درصدی اجاره بها در زمستان 99

استخدام ویدئو گراف و موشن گرافیست و کارشناس حسابداری مالی و خزانه داری

استخدام کارشناس بازرگانی در شرکت امین تجارت البرز پارس در تهران

استخدام مشاور املاک و منشی در شرکت امین تجارت البرز پارس در تهران

باید میان مجلس و دولت در مورد اخذ مالیات بر خانه های خالی همزبانی وجود داشته باشد

ورود کامل زنجیره فولاد به بورس کالا در حال عملیاتی شدن است

استخدام کارشناس فروش، راننده لیفتراک و اپراتور تولید در تهران

حضور کارکنان تأمین اجتماعی در شعب، برای لیست بیمه شدگان

37 گروه جهادی در مناطق محروم چهارمحال و بختیاری خدمت رسانی کردند

قیمت خرما تا اواخر این هفته شکسته می شود

استخدام تحصیلدار و کارپرداز در شرکت امین تجارت البرز پارس در تهران

استخدام کارشناس بازرگانی، تحصیلدار و کارپرداز، مشاور املاک و منشی در تهران

قیمت محصوات ایران خودرو دیزل افزایش یافت/ رشد 2 تا 22 میلیون تومانی

استخدام 4 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر تولیدی در محدوده چهاردانگه تهران

قیمت کنسول بازی در بازار ایران: 29 فروردین | پلی استیشن، ایکس باکس و نینتندو سوییچ

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در محدوده نازی آباد

نهضت خوانش آثار سعدی آغاز می شود

راهنمای خرید انواع پیراهن مردانه

استخدام حسابدار و خدمات در یک شرکت معتبر در تهران

موج های کرونایی چند وقت طول می کشند؟

صعود، نزول و رکود در بورس دائمی نیست

رییس سازمان استاندارد: «تارا» کیفیت و ایمنی بالایی دارد

پیش بینی وضعیت بورس تا آخر هفته

خرید پرفکت مانی با قیمت مناسب از کارتی شو

آشنایی با مواد شیمیایی آزمایشگاهی و کاربردشان

اسامی برندگان قرعه کشی پیش فروش ایران خودرو ۲۹ فروردین با کد پیگیری+ جزئیات

استخدام کارشناس فروش آهن و فولاد در شرکت آهن آراد تیوان در تهران

استخدام منشی خانم در یک کلینیک زیبایی در تهران

استخدام کارشناس فروش در شرکت بصیر اندیشان بینا تدبیر در تهران

استخدام مدیر کنترل کیفیت در صنایع چاپ و بسته بندی آسان پک در البرز و قزوین

استخدام کارشناس خدمات پس از فروش سخت افزار در خراسان رضوی

فرزندان در آینده بستگان نزدیک نخواهند داشت!

فرزندان در آینده بستگان نزدیک نخواهند داشت!