مطالب مرتبط:
«حرم شهر رضوی» با طرح تفصیلی بافت پیرامون حرم مطهر تحقق می یابد
مسئولان خود را خدمتگزار مردم بدانند و دنبال تحقق عدالت باشند
شاکری: افزایش حقوق 25 درصدی کارمندان در راستای تحقق عدالت اجتماعی است
شاکری: افزایش حقوق 25 درصدی کارمندان در راستای تحقق عدالت اجتماعی است
طرح آمایش سرزمین و الگوی کشت راهکار خروج از معضلات کشاورزی/ مسوولین دیر به فکر تامین میوه شب عید افتادند؛ اعظمی در گفت و گو با شفقنا
-6 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 13 اسفند 1399 ساعت 15:552021-03-03سياسي

طرح «زکات علمی»؛ گامی در تحقق عدالت آموزشی


مسئول علمی و پژوهشی بسیج دانشجویی دانشکده علوم قرآنی تهران با بیان اینکه طرح مؤمنانه «زکات علمی» گامی در تحقق عدالت آموزشی است، گفت: این طرح برگرفته از تعالیم و احادیث مکتب معادن علم الهی حضرات معصومین(ع) و در راستای گسترش مهارت ها و سطح علمی نسل جوان و نوجوان کشور، - مسئول علمی و پژوهشی بسیج دانشجویی دانشکده علوم قرآنی تهران با بیان اینکه طرح مؤمنانه زکات علمی گامی در تحقق عدالت آموزشی است، گفت: این طرح برگرفته از تعالیم و احادیث مکتب معادن علم الهی حضرات معصومین(ع) و در راستای گسترش مهارت ها و سطح علمی نسل جوان و نوجوان کشور، اجرا می شود.

با حاکم شدن شرایط کرونایی در کشور، تشکل های دانشجویی کوشیدند تا برنامه های خود را مطابق با این شرایط هماهنگ کنند که از جمله آن می توان به بسیج دانشجویی دانشکده علوم قرآنی تهران اشاره کرد که با طرح جهادی زکات علمی سعی در ترویج فرهنگ نشر علم و خدمت رسانی علمی، رفع مشکالت دانش آموزان محروم یا کم برخوردار از تحصیل در شرایط کرونایی و پس از آن و گسترش نظام مردمی آموزش قرآن در سطح محالت دارد.

مجتبی فیضی کلاسی، مسئول علمی و پژوهشی بسیج دانشجویی دانشکده علوم قرآنی تهران در گفت وگو با خبرنگار افتخاری ایکنا، وجه تسمیه این طرح را برگرفته از تعالیم و احادیث مکتب معادن علم الهی حضرات معصومین(ع) دانست و گفت: حضرات معصومین(ع) زکات علم را نشر آن برشمرده اند و در این راستا الزام است تا این فرهنگ اهل بیتی در تار و پود جامعه اسلامی گسترش پیدا کند.

وی با اشاره به لزوم گسترش مهارت ها و سطح علمی نسل جوان و نوجوان کشور، شرایط کرونایی را به عنوان فرصتی مغتنم در این خصوص برشمرد و بیان کرد: هر نوجوان و جوانی در منزل می تواند در این دوران یک مهارت فنی یا علمی را از طریق بسترهای فناوری فراگیرد یا به مقاطع پایین تر خو د بیاموزد.

مسئول علمی بسیج دانشکده علوم قرآنی تهران رسالت دانشجویان را در این زمینه مهم برشمرد و افزود: در گفت وگوهایی که با دوستان دانشجو داشتیم دریافتیم که هرکدام در یک مهارت خاصی توانایی دارند این مهارت می تواند تسلط بر یک نرم افزار کاربردی یا طراحی سایت و.

باشد یا آنکه مهارتی فنی باشد؛ از سویی دیگر دانشجویان پرتلاشی داریم که از سطح علمی خوبی برخوردارند و می توانند به سایر دانشجویان هم ترم یا ترم پایین تر خود آموزش دهند یا آنکه به دانش آموزان مقاطع مختلف یاری رسانی کنند.

فیضی کلاسی بیان کرد: برای نمونه تولید و نشر جزوه های موضوعی از مباحث تخصصی رشته علوم قرآن و حدیث، رفع اشکال علمی و پاسخگویی به سؤالات درسی سایر دانشجویان، تحقیق تخصصی در خصوص هر یک از محورهای پژوهشی رشته علوم قرآن و حدیث، تولید نمودارهای درسی جهت استفاده سایر دانشجویان، تولید محصولات آموزشی از تدریس قرآن، عربی یا هر مهارت و علمی و تخصصی، تولید محصول آموزشی قرآنی یا حدیثی در حوزه کودک مثل داستان نویسی، تصویرسازی و.

، راه اندازی وبلاگ آموزشی جهت نشر مطالب علمی و تدریس دروس یا یک موضوع تخصصی در رشته قرآن و حدیث، تولید پادکست ها یا محتواهای صوتی مثل ادعیه صحیفه سجادیه، سبک های قرائت قرآن و یا هر اثری جهت ترویج فرهنگ قرآن و حدیث، تشکیل استارتاپ های قرآنی و حدیثی، تشکیل باشگاه ایده پردازی قرآنی دربستر پیام رسان ها و.

، ساخت صفحات مجازی یا کانال و گروه در پیام رسان های داخلی، برگزاری جلسات نشر تفسیر قرآن، نهج البلاغه خوانی، صحیفه خوانی و.

در میان اقوام، مسجد محله، پایگاه بسیج محله، کانون های فرهنگی محله، دوستان، به صورت مجازی و.

از برنامه های پیشنهادی در این طرح است که دانشجویان دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در برخی عرصه های آن شروع به فعالیت کرده اند.

عضو انجمن علمی دانشکده علوم قرآنی تهران افزود: در ادامه اجرای طرح، دوستانی از سایر دانشکده های دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم و حتی دانشگاه های دیگر نظیر فرهنگیان، علوم پزشکی و چهره های قرآنی با ما تماس گرفتند و اعلام آمادگی کردند تا در عرصه های دیگر نظیر برگزاری دوره آموزشی رایگان آفیس، فتوشاپ، رفع اشکالات درسی، آموزش های تخصصی قرآنی و.

برای دانش آموزان بی بضاعت، بی سرپرست و.

در میان بستگان، آشنایان و.

اقدام کنند.

وی ادامه داد: در فاز اول هر دانشجو در یک محله به رسالت جهاد زکات علمی و گسترش آن در میان اهالی محله می پردازد، تمرکز فعلی بر بهره گیری از ظرفیت فضای مجازی یا برگزاری کلاس حضوری با تعداد انگشت شمار افراد با رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی است.

مسئول علمی بسیج دانشکده علوم قرآنی تهران بیان کرد: تاکنون به همت دانشجویان مؤمن و مجاهد سرزمین مان، این خدمات علمی رایگان در گستره وسیعی از روستاهای آذربایجان غربی و کرمانشاه تا شهرستان های سیرجان، قزوین، قائنات خراسان جنوبی، شهرکرد، تهران به صورت خودجوش و جهادی ارائه شده است که البته فعالیت درسطحی بسیار محدود است که پیشنهاد می شود دوستان دانشجوی عزیزمان در سایر دانشگاه های کشور نیز با شناخت و بهره گیری از ظرفیت عظیم دانشجویان این الگوی قرآنی و نبوی را گسترش دهند تا به سهم خودمان گامی در تحقق عدالت آموزشی، رفع محرومیت و ارتقای سطح علمی و مهارتی فرزندان این سرزمین بردایم و این موارد محدود به اردوهای جهادی نشود.

وی اظهار کرد: امروز شاهد جلوه های جدید از کمک های مؤمنانه در عرصه علمی هستیم.

باید هر کدام از ما دانشجویان بکوشد به صورت محله محور با همکاری سایر دانشجویان هم محله خود، در ارتقای سطح قرآنی، علمی یا فرهنگی نوجوانان و جوانان محله خودش تلاش کند یا آنکه اگر فرضا فردی در یک محله استاد یک رشته فنی است و صلاحیت ها و مدارک آموزشی دارد آن را به بقیه بیاموزد.

فرهنگ تعلیم و تعلم در نظام اسلامی باید مردمی شود، همان طور که در صدر اسلام پیامبر اکرم(ص) نظام آموزشی قرائت را این گونه قرار داد که هر مسلمانی هم متعلم قرآن بود نسبت به آیاتی که فرانگرفته یا تثبیت نشده بود و هم پس از یادگیری و تأیید استادش، معلم قرآن دیگران می شد.

به این ترتیب با مردمی شدن تعلیم و تربیت، می توان در جامعه ایمانی برای رشد انسان ها در ابعاد مختلف زندگی و زمینه سازی ظهور حضرت بقیه الله الاعظم(ارواحنا فداه) آماده شود.

در این خصوص مساجد می توانند نقش مهمی داشته باشند.

فیضی کلاسی در بیان کرد: رایزنی هایی با ناحیه بسیج دانشجویی تهران بزرگ نیز صورت گرفته است تا بتوانیم ان شاءالله بستری رایگان در طرح زکات علمی برای دانشجویان جهادگر جهت تدریس آماده کنیم.

به هرحال همه باید بکوشیم تا با بهره گیری از ظرفیت های مختلف، سنت نبوی نشرعلم در جامعه اسلامی با رویکردی مردمی و جهادی تحقق عینی یابد.

وی یادآور شد: علاقه مندان می توانند برای شرکت در این طرح به نشانی های کاربری fmkelasi @ ویژه آقایان و moradijr @ ویژه بانوان در پیام رسان ایتا و جهت پیگیری مطالب به کانال سپهر نور به نشانی eitaa.

com/sepehr_noor مراجعه کنند.


کلید واژه ها: دانشکده علوم قرآنی - بسیج دانشجویی - عدالت آموزشی - دانشجویی - علمی - علوم قرآنی - دانشکده - آموزشی - تشکل های دانشجویی - زکات - جوان - تهران - عدالت - نسل جوان - قرآنی - مؤمنانه - شرایط کرونایی - نوجوان - بسیج - پژوهشی - علوم - تحقق - شرایط - مهارت - معادن - حضرات - مکتب - الهی - بیان - کرونایی

آخرین اخبار سرویس:
قرعه کشی برای فروش خودرو پاسخگوی نیاز بازار نیست

انتقاد تند معاون دفتر رییس جمهور از تقطیع اظهارات روحانی

شرایط کشور اقتضای همدلی و وحدت دارد.

با مأموران خاطی درگیری در بیمارستان دزفول برخورد می شود

تیپ جیگری فلور نظری +عکس

آیت الله خاتمی:برخی برای رأی آوری دوگانه مذاکره و نفی مذاکره را مطرح می کنند

برپایی جلسات تدبر در قرآن ویژه ماه رمضان در مسکو

اجرای پویش «افطاری ساده» و جشنواره روزه اولی ها در حرم بانوی کرامت

محمد زارع فومنی داوطلب انتخابات 1400 شد

معاون دفتر رییس جمهور: سخنان روحانی راجع به جایگزینی ماهی و مرغ تقطیع شده

مهدی کروبی دچار حادثه شد

14 واحد کشتار غیرمجاز مرغ زنده در اهواز پلمب شد

بیش از 60سال تجربه علمی و تربیت بیش از 70هزار دانش آموز کرمانشاهی

واکنش معاون دفتر رییس جمهور به تقطیع اظهارات روحانی

ساخت ساختمان های بادی ایده گرفته شده از اریگامی

آمیختگی اصول اخلاقی با گزاره های علمی و فلسفی قرآن

پدر پرورش اندام ایران درگذشت

مسئولین مذاکره کننده در برجام فریب دشمن را نخورند

الهیان: آقای نوبخت هیچ بودجه ای برای طرح شهید سلیمانی اختصاص نداد / به ظریف گفتم مذاکرات را به انتخابات گره زدید؛ سکوت کرد! / قانون جدید، به انتخابات نمی رسد

موج چهارم کرونا و مغلطه واکسن

پربازدید های خبرگزاری صداوسیما

غلامرضا قبه معاون کرباسچی بازداشت شد!

وزیر احمدی نژاد حاضر به تکذیب ادعای خود درمورد حضور مستشاران نظامی ایران در یمن نیست

پشت پرده حادثه نطنز و انتخابات 1400 به تلویزیون کشیده شد/ وقتی طرف غربی برای مذاکره و خرابکاری تقسیم کار کرده است

تاکید امامان جمعه بر اقتداربخشی انتخابات در عرصه های ملی و بین المللی

قرآن حضور اجتماعی و سیاسی زن را به رسمیت می شناسد

الهیان: از نوبخت خواستیم برای طرح شهید سلیمانی بودجه اختصاص بدهد؛ هیچ پولی نداد / به ظریف گفتم مذاکرات را به انتخابات گره زدید؛ سکوت کرد! / قانون جدید، به انتخابات نمی رسد

دست خط رهبر انقلاب برای سردار حجازی

احمدی نژاد مکمل غربگرایان

رامبد جوان از توقف ضبط خندوانه تا کنترل پیک کرونا خبر داد

دست راست کرباسچی بازداشت شد

چهارمحال و بختیاری در جایگاه سوم اجرای پروتکل های بهداشتی

نفوذ ناکام داعش در واپسین روزهای سال 99 به کشور

ادامه سریال تحریف و تقطیع سخنان حسن روحانی +ویدئو صحبت های بریده شده رییس جمهور درباره مصرف آبزیان

پاسخ به چند شبهه درباره مشکلات بزرگی که به دلیل انتخاب یک رییس جمهور نالایق، بر مردم تحمیل شده است

اصلاح جایگاه بورس در دولت براساس قانون جدید

قشم همچنان روی ریل توسعه حرکت خواهد کرد

وزیر احمدی نژاد حاضر به تکذیب ادعای خود درمورد حضور مستشاران نظامی ایران در یمن نیست

با ماموران خاطی حراست بیمارستان بزرگ دزفول برخورد می شود

قدرت سپاه امروز سبب اقتدار کشور و بازدارنگی شده است

ابتلا به کرونا در خلخال 10 برابر افزایش یافته است

نحوه برگزاری امتحانات پایانی دانش آموزان / اتمام امتحانات مدارس تا قبل از برگزاری انتخابات

واکنش محمد هاشمی به برنامه سازی صداوسیما علیه ظریف و تیم مذاکره کنند

چه موانعی به شما اجازه رسیدن به موفقیت را نمی دهد؟

غریب آبادی: تغییر در روش غنی سازی 60 درصدی مطابق برنامه از قبل طراحی شده است

وزیر بهداشت جمهوری آذربایجان برکنار شد

مغفرت؛ دروازه ورود به بهشت است

فرماندار: محل مناسبی برای تخلیه نخاله های ساختمانی هرسین اختصاص یابد

رفع تحریم ها شرط اساسی ملت ایران در برجام است

پلمب 14 واحد عرضه کننده و کشتار غیرمجاز مرغ زنده در اهواز

شیخ بهایی شخصیت علمی جامع الاطراف و ذوالفنون

20 ویژگی منحصر به فرد حضرت خدیجه(س) در آیات و روایات

نامه سهامداران به سران قوا/ ارائه 8 راهکار برای اصلاح بورس

وظیفه دولت اسلامی زمینه سازی حضور پر شور مردم در انتخابات است

یوما ؛ ارادتی به ساحت بانوی بزرگ اسلام حضرت خدیجه(س)

ماه مبارک رمضان در حرم حضرت عبدالعظیم(ع)

ایران در چند قدمی سیاه چاله پیری جمعیت قرار دارد

چگونه از شستشوی مغزی در امان بمانیم؟

پلمب 14 واحد عرضه کننده و کشتار غیرمجاز مرغ زنده در اهواز

این نژاد گوسفند چهار شاخ دارد! +عکس

بیش از 700 بسته معیشتی میان نیازمندان توزیع شد

جزء خوانی قرآن کریم در امام زاده نرمی اصفهان

نماینده مردم تاکستان در مجلس میهمان استودیو ایلنا

رامبد جوان از توقف ضبط «خندوانه» تا کنترل پیک کرونا خبر داد

تحلیل تان را از طرح بزرگمهر حسین پور بنویسید

می گفتند رییس جمهور تدارکاتچی است، اما برای کاندیداتوری صف کشیده اند

آناهیتا همتی با پوشش قبل انقلابی + عکس

طرف غربی برای «مذاکره و خرابکاری» تقسیم کار کرده است/ هدف انتخاباتی پشت مذاکرات قرار دارد

امام جمعه خرم آباد: حضور مردم در انتخابات به معنای همبستگی ملت است

دفاع مقدس ما دفاع از حرم و حریم جمهوری اسلامی ایران است

احتمالاً «ظریف» نامزد اصلاح طلبان است

شهید «قرنی» نقش اساسی در جلوگیری از انحلال ارتش ایفا کرد

یاد خدا تنها به صورت زبانی نیست/ نفاق خطر جدی برای انسان ها

آغاز طرح جابجایی 2000 واحد شهرک جوانان تبریز از هشتم اردیبهشت

دست راست کرباسچی بازداشت شد

تلاش برای رفع مشکلات حقوقی و قضایی شهروندان ایرانی در امارات

آقای نماینده مجلس انقلابی! برای کشور هزینه درست نکن+ تصویر

انتقاد امام جمعه تبریز از پیوند زدن سیاست خارجی به انتخابات/پیوند سیاست خارجی به انتخابات باعث بی توجهی به مسائل مهم می شود

غنچه یاس کبود و حاء. سین. نون منتشر شدند

فهرست جبهه اصلاحات برای انتخابات شورا های شهر چگونه خواهد بود؟

حضرت خدیجه (س) وزیر راستین اسلام بود

اسامی استان ها و شهرستان های در وضعیت قرمز و نارنجی / جمعه 3 اردیبهشت 1400

برجام روی پله آخر

چند خبر کوتاه از شهرستان بردسکن

غلامرضا قبه بازداشت شد؟

نفوذ ناکام داعش به مرزهای کشور در واپسین روزهای سال 99

معاون غلامحسین کرباسچی بازداشت شد

ماه رمضان بهترین فرصت برای تمرین رعایت تقوا در فضای مجازی است

معاون شهردار اسبق تهران که یکی از متهمان اصلی پرونده رشت الکتریک دستگیر شد

توزیع غذای گرم بین نیازمندان اردبیلی

دعوا بر سر غربالگری و سقط جنین

امام جمعه: قشم پیشرفت همه جانبه ای را تجربه کرده است

500 بسته افطاری بین مددجویان هلال احمر قم توزیع شد

تلاش قوه قضاییه و وزارت خارجه برای رفع مشکلات حقوقی شهروندان ایرانی در امارات

واکنش معاون دفتر رییس جمهور به تقطیع اظهارات روحانی

آغاز مقابله با مزارع رمز ارزهای غیرمجاز در پایتخت

گلایه امام جمعه سیریک از نبود سیمان

آداب ورسوم مردم کاشمر در ماه رمضان/ از شب خوانی و دهل نوازی تا قنبرخوانی و نذر قل هوالله

واکنش دفتر رییس جمهور به تقطیع اظهارات روحانی

دردسر جدید قالیباف

طرح «زکات علمی»؛ گامی در تحقق عدالت آموزشی

طرح «زکات علمی»؛ گامی در تحقق عدالت آموزشی