مطالب مرتبط:
پرونده کنکورهای 99 آخر هفته بسته می شود
پرونده سریال پایتخت امسال بسته می شود! + زمان دقیق پخش
امیدواری به اجرای مرحله دوم متناسب سازی طی هفته های آتی/ افزایش اعتبار وام مستمری بگیران به بیش از 2 هزار میلیارد
روحانی در جلسه هیات دولت: تصویب FATF هر روز و هفته ای که به تاخیر بیفتد به نفع ما نیست
پرداخت حقوق متناسب سازی شده بازنشستگان مشاغل سخت و زیان آور در هفته آینده
-218 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 13 اسفند 1399 ساعت 15:452021-03-03دانش

پرونده کنکورهای 99 آخر هفته بسته می شود/ اجرای پروتکل های جدید


یکسال از ورود کرونا به ایران می گذرد و آزمون و امتحان مسیر جدیدی برای دور شدن از تعویق و لغو یافته است، برگزاری آزمون ها با پروتکل های بهداشتی جدید مهمترین تغییر در شیوه آزمونها در کشور است.

- گروه حوزه و دانشگاه: تقریباً سال پیش در همین روزها بود که قرار بود آزمون های کشوری از جمله کنکور دکتری، آزمون دستیاری پزشکی، آزمون های گروه علوم پزشکی ویژه ارزشیابی دانشجویان علوم پزشکی در اسفندماه 98 برگزار شود که به دلیل اعلام وضعیت فوق العاده بهداشتی در کشور به دلیل شیوع کرونا ویروس جدید همگی لغو شدند.

سرنوشت آزمون های کشوری در سال 99 سرنوشت های مختلفی بود برخی دو مرحله و برخی سه مرحله به تعویق افتادند و در نهایت در تابستان 99 برگزار شدند.

اما برای پذیرش دانشجو در سال 1400 و ادامه روند آموزش نیاز بود که آزمون های مربوطه از جمله آزمون دکتری تخصصی و آزمون های گروه علوم پزشکی برگزار شوند اما در مقابل ادامه روند بیماری کرونا و خیزهای متعدد این بیماری و همچنین شناسایی سویه های جدید بیماری نگرانی های جدیدی را برای برگزاری هر نوع تجمع برانگیخت.

این موضوع باعث شده است که در ماه منتهی به برگزاری آزمون های کشوری، گروهی از داوطلبان و دانشجویان نسبت به برگزاری آزمون ها در این شرایط اعتراض کنند.

در مقابل مسئولان با تجربه یک ساله کرونا اطمینان می دهند که با کرونا باید زندگی کرد و نمی توان روند آموزش و تحصیل را متوقف کرد و همچنان که آزمون های گذشته برگزار شده اند نقاط ضعف آنها را برطرف کرده و برای آزمون های جدید با تجربه مناسب تری عمل می کنند.

پرونده کنکورهای سال 1399 در نیمه اسفندماه 99 بسته می شود و امید است که سال جدید با کاهش شیوع کرونا، مسیر جدیدی برای برگزاری آزمون ها فراهم شود اما تا آن زمان، کنکورهای دوران کرونا با برگزاری آزمون دکتری تخصصی در 15 اسفند و برگزاری 5 آزمون علوم پزشکی در روزهای 14 و 15 اسفند به اتمام می رسد.

فاطمه زرین آمیزی - سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به برگزاری آزمون دکتری تخصصی در جمعه 15 اسفند 99 در گفتگو با خبرنگار مهر درباره اجرای پروتکل های جدید سختگیرانه برای برگزاری آزمون دکتری یادآور شد: با توجه به تجربه برگزاری آزمون های کشوری در سال 99 که همراه با کرونا بود، تمامی پروتکل ها و قوانین آزمون ها مورد بررسی مجدد قرار گرفت تا نقاط ضعف برطرف شود.

وی گفت: در روزهای منتهی به آزمون دکتری دو جلسه با عوامل اجرایی آزمون ها، نمایندگان تام الاختیار سازمان سنجش و عوامل حفاظت آزمون ها برگزار شد و قوانین و مقررات، اصول برگزاری آزمون ها و پروتکل های بهداشتی برای آزمون ها مرور و نقاط ضعف گوشزد شد.

سخنگوی سازمان سنجش خاطرنشان کرد: مقرر شد که تمامی عوامل اجرایی و حفاظت آزمون دقت های گذشته را بیشتر از قبل مدنظر قرار دهند و برای کنترل این موضوع نیز ناظرینی از سوی سازمان سنجش برای ارزیابی عملکرد حوزه ها فرستاده می شود و گزارش های تهیه شده از سوی ناظرین مورد بررسی و رسیدگی قرار می گیرد.

در آزمون دکتری امسال با توجه به تجربه ای که از برگزاری آزمون ها در شرایط کرونا به دست آمده است موضوعات حفاظت و حراست آزمون با شدت بیشتری صورت می گیرد و در عین حال ضدعفونی بیشتری نیز در حوزه های امتحانی انجام می شود.

در این میان اگر حوزه های امتحانی در آزمون های گذشته شرایط مطلوبی از منظر رعایت پروتکل ها نداشتند در آزمون دکتری از میان حوزه ها حذف شدندوی تاکید کرد: در آزمون دکتری امسال با توجه به تجربه ای که از برگزاری آزمون ها در شرایط کرونا به دست آمده است موضوعات حفاظت و حراست آزمون با شدت بیشتری صورت می گیرد و در عین حال ضدعفونی بیشتری نیز در حوزه های امتحانی انجام می شود.

در این میان اگر حوزه های امتحانی در آزمون های گذشته شرایط مطلوبی از منظر رعایت پروتکل ها نداشتند در آزمون دکتری از میان حوزه ها حذف شدند.

زرین آمیزی درباره شرایط آزمون دکتری سال 1400 یادآور شد: 185 هزار و 69 نفر در این دوره از آزمون ثبت نام کرده اند که این تعداد داوطلب در 242 کدرشته، 210 حوزه امتحانی و 110 شهرستان آزمون می دهند.

تعداد شهرهای محل برگزاری آزمون نیز نسبت به آزمون دوره گذشته که 60 شهر بود افزایش قابل توجهی پیدا کرده است.

وی با اشاره به پروتکل های بهداشتی در آزمون دکتری سال 1400 خاطرنشان کرد: برای آزمون دکتری نیز همانند سایر آزمون ها پروتکل های بهداشتی رعایت می شود اما برای این آزمون با توجه به شرایط ویژه استان خوزستان در روزهای اخیر و اوج گرفتن بیماری، تدابیر ویژه برای این استان ابلاغ شده است.

سخنگوی سازمان سنجش گفت: در آزمون دکتری تخصصی سال 1400 فاصله بین صندلی های داوطلبان 1.

5 متر تعیین شده است که این فاصله برای حوزه های استان خوزستان 2 متر اعلام شده است و تعداد حوزه های امتحانی این استان نیز از 5 شهر به 12 شهر افزایش پیدا کرد تا حداقل تردد برای داوطلبان انجام شود.

وی گفت: سعی شده است در تمامی حوزه های امتحانی از سالن هایی به عنوان حوزه استفاده شود که امکان تهویه هوا مناسب دارند.

به منظور کنترل گرمایش سالن ها، در مکان هایی که باید درب و پنجره برای تهویه باز شود صندلی تعبیه نشده که مشکلی از نظر در معرض قرار گرفتن سرما و گرمای کنترل نشده برای داوطلب به وجود نیاید.

همچنین در استان های سردسیر شرایط گرمایش مناسب به همراه تهویه در نظر گرفته شده است.

زرین آمیزی اظهار داشت: اطلاعیه ها و بنرهای متعدد برای اطلاع رسانی حفظ ماسک، رعایت پروتکل های بهداشتی و حفظ فاصله اجتماعی در تمامی حوزه ها نصب می شوند.

تمامی حوزه ها به صورت کامل ضدعفونی می شوند و بازرسی بدنی از طریق گیت بازرسی صورت می گیرد و تماس فیزیکی صورت نخواهد گرفت.

همه عوامل اجرایی مجهز به لباس مخصوص و ماسک خواهند بود.

52 داوطلب کرونایی از 30 شهر آزمون خود را در بیمارستان تعیین شده از سوی وزارت بهداشت در همان شهر برگزار می کنند وی با اشاره به شرایط کرونایی کشور و تسهیلات ارائه شده به داوطلبان مبتلا به کرونا گفت: در آزمون دکتری تخصصی سال 1400 نیز همانند همه آزمون هایی که در دوره کرونا از سوی سازمان سنجش برگزار شد، داوطلبان مبتلا به کرونا با تأیید وزارت بهداشت در بیمارستان آزمون خود را برگزار می کنند.

در این دوره از آزمون 52 داوطلب کرونایی از 30 شهر داریم که آزمون خود را در بیمارستان تعیین شده از سوی وزارت بهداشت در همان شهر برگزار می کنند.

بیشترین آمار داوطلبان مبتلا به کرونا مربوط به استان های تهران و خوزستان است.

سخنگوی سازمان سنجش اضافه کرد: آب و خوراکی پذیرایی در بسته بندی ضدعفونی شده و در فاصله های مشخص چیده می شوند که نیازی به تجمع داوطلبان نباشد.

ضمن اینکه ناظران وزارت بهداشت در همه حوزه های امتحانی حضور دارند.

وی یادآور شد: به میزان داوطلبان هر حوزه امتحانی یک درصدی ماسک به حوزه ها ارسال شده است که اگر داوطلبی نیاز به تعویض ماسک داشت بتواند از عوامل اجرایی آن را دریافت کند.

ضمن اینکه مکان های مجزا برای داوطلبانی که دارای علائم مشکوک هستند نیز در نظر گرفته شده که بتوانند در داخل حوزه در این مکان ها امتحان خود را بگذارند.

آزمون دکتری تخصصی (Ph.

D) نیمه متمرکز سال 1400 دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی عالی روز جمعه 15 اسفندماه 1399 برگزار می شود.

اما آزمون دکتری تنها آزمون پایانی سال نیست و پرونده آزمون های سال 1399 با برگزاری آزمون های گروه علوم پزشکی بسته خواهد شد.

آزمون هایی که برای دانشجویان سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی برگزار می شود و به منظور ارزیابی آموزشی این دانشجویان و ورود به دوره بالاتر انجام می گیرد.

در سال 99 این آزمون ها با فراز و نشیب زیادی برگزار شدند و ابتدا در اسفندماه 98 و به دلیل شیوع کرونا لغو شدند و پس از آن در شهریورماه به صورت الکترونیک و محدود برگزار شدند.

در چند روز اخیر برخی دانشجویان علوم پزشکی به دلیل اشتغال در بخش های کرونایی و همچنین حضور در دانشگاه های علوم پزشکی نسبت به برگزاری آزمون در شرایط کرونایی معترض بودند.

این دانشجویان در فضای مجازی اعتراضات خود را پیگیری کردند و از طریق معاونان آموزشی و برخی رؤسای دانشگاه های علوم پزشکی و همچنین دبیران شورای صنفی اعتراض خود را اعلام کردند.

اعتراض دانشجویان علوم پزشکی / پاسخ وزارت بهداشت: عوارض تأخیر و یا حذف امتحانات جامع در این شرایط بسیار سنگین تر است اما این موضوع از سوی وزارت بهداشت با واکنش دیگری مواجه شد و از سوی حوزه معاونت آموزشی وزارت بهداشت تاکید شد که آزمون ها سر موعد مقرر برگزار خواهند شد.

دکتر علی اکبر حق دوست معاون آموزشی وزارت بهداشت در پاسخ به این اعتراضات نامه ای را منتشر کرد و در آن تاکید کرد انتظار می رود همه افراد دلسوز و دغدغه مند آموزش تلاش کنند تا دانشجویان را توجیه کنند که عوارض تأخیر و یا حذف امتحانات جامع در این شرایط بسیار سنگین تر بوده و همه موظف هستیم اجرای قوانین و مقررات آموزشی را محترم بشماریم.

اما آزمون های گروه علوم پزشکی تفاوت عمده ای با آزمون های کشوری از جمله آزمون دکتری دارد.

نکته اول میزان شرکت کنندگان در این آزمون ها است که در مجموع سه رشته داروسازی، پزشکی و دندانپزشکی تعداد 10 هزار دانشجو شرکت می کنند که تقریباً یک هجدهم تعداد شرکت کنندگان در آزمون دکتری است.

نکته دیگر اینکه آزمون های علوم پزشکی به نوعی آزمون های ارزشیابی آموزشی محسوب شده و فرایندی اختیاری همانند آزمون دکتری نیست و در صورت عدم شرکت یا عدم کسب حدنصاب نمره مورد نظر ممکن است خللی در روند ادامه آموزش دانشجو به وجود آید بنابراین امکان لغو و یا تعویق آن به مراتب از آزمون دکتری که فرد به دلیل علاقه به ادامه تحصیل در آن شرکت می کند، سخت تر است.

نکته جالب توجه دیگر در آزمون های گروه علوم پزشکی امکان برگزاری آن به صورت الکترونیک است که تجربه موفقی نسبت به برگزاری آزمون ها به صورت کاغذی بوده است و امکان رعایت پروتکل های بهداشتی در آن شرایط نیز بیشتر فراهم بوده است.

دانشگاه های علوم پزشکی مختلف مجری آزمون ها نیز در اطلاعیه های برگزاری آزمون یادآور شده اند که آزمون با رعایت حداکثر پروتکل های بهداشتی انجام می گیرد و تمامی دستگاه های الکترونیکی و فضای برگزاری آزمون ها به طور کامل ضدعفونی می شوند.

همچنین تمامی دانشجویان ملزم به تکمیل فرم خوداظهاری کرونا هستند و در صورت داشتن علائم مشکوک حتی شبیه سرماخوردگی در روز امتحان موظف هستند مسئول آزمون را در جریان قرار داده و جدای از سایر دانشجویان آزمون بدهند.

امسال با توجه به شرایط شیوع کرونا و کاهش تردد دانشجویان علوم پزشکی مقرر شد امکان شرکت در این آزمون در تمامی دانشگاه های علوم پزشکی برگزار کننده آزمون (بدون در نظر گرفتن محدودیت ظرفیت در حوزه های برگزاری آزمون الکترونیک) فراهم شود.

بر این اساس داوطلبان می توانستند در صورت تمایل به تغییر حوزه امتحانی خود بر اساس محل سکونت و یا نزدیک ترین حوزه امتحانی به محل سکونت (در صورت حوزه امتحانی نبودن محل سکونت) با دانشگاه محل تحصیل خود تماس بگیرند و محل آزمون خود را تغییر دهند.

جدول برگزاری آزمون های گروه علوم پزشکی در روزهای 14 و 15 اسفندماه 1399
کلید واژه ها: آزمون - علوم پزشکی - پزشکی - دانشجویان علوم پزشکی - برگزار - پروتکل های بهداشتی - کشور - آزمون دکتری تخصصی - جدید - شیوع کرونا ویروس - وضعیت فوق العاده - بهداشتی - دلیل شیوع کرونا - آزمون دستیاری - دانشجو - گروه - سرنوشت - پروتکل - علوم - پذیرش دانشجو - کرونا ویروس - آزمون دکتری - کشوری - دکتری - کنکور - تعویق - کرونا - فوق العاده - شیوع کرونا - دانشجویان

آخرین اخبار سرویس:
کانون مهندسی جوشکاری و آزمایش های غیرمخرب مجوز فعالیت گرفت

دانشگاه تبریز به دانشجویان ممتاز بورسیه تحصیلی اعطا می کند

انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک بین دانشگاه فردوسی و دانشگاه کوردوبا 

نشر دانش و درآمدزایی غیرشهریه ای

ثبت نام دکتری بدون آزمون دانشگاه خواجه نصیر تا آخر وقت امروز

چرا رانش زمین دست از سر گلندرود نور بر نمی دارد؟

ابلاغ 15 برنامه فرهنگی دانشگاه پیام نور اردبیل در رمضان 1400

جزییات نحوه رتبه بندی دانشگاه های کشور

دانشگاه شریف تعدادی نیروی امریه جذب می کند

آخرین مهلت ثبت نام دکتری بدون آزمون دانشگاه خواجه نصیر؛ امروز

اعلام آمار نهایی داوطلبان آزمون ارشد علوم پزشکی

افزایش دو برابری مجموع جوایز نقدی جشنواره فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی

استخدام کارشناس آزمایشگاه(رشته میکروبیولوژی، بیوتکنولوژی میکروبی) در اصفهان

امکان ثبت درخواست فارغ التحصیلی از طریق سامانه آموزشیار

دهمین جشنواره فیلم و عکس امید دانشجویی 25 تیر برگزار می شود

مهلت ثبت نام پرداخت کمک هزینه تحصیلی دانشجویان شریف تمدید شد

اعلام آمار نهایی داوطلبان آزمون ارشد علوم پزشکی

جزییاتی از برگزاری کلاس های آموزشی آنلاین در دانشگاه آزاد اسلامی خرم آباد/ تاکنون 3 هزار و 500 کلاس برگزار شده است

استخدام استادکار ماهر نقاش اتومبیل با درآمد عالی در تهران

امروز، آخرین مهلت ثبت نام دکتری بدون آزمون دانشگاه خواجه نصیر

کشت گیاه دارویی مورینگا در مزرعه تحقیقاتی جهرم

کلانتری، رییس هیات داوران گروه اجتماعی کرسی های آزاد اندیشی شد

فیلم کامل مستند لشکر زینبی

کتاب «دانشگاه خدمت محور و مسئولیت پذیر» منتشر شد

تداوم تعطیلی خوابگاه های دانشجویی دانشگاه ارومیه تا 3 اردیبهشت ماه

دانشجویان دانشگاه پیام نور مشهد در دوره آموزشی «عاملون» شرکت می کنند

67 هزار نفر در کنکور کارشناسی ارشد پزشکی 1400 رقابت می کنند

سبک فعلی آموزش کشور نیاز به بازنگری دارد

رقابت 67 هزار نفر در کنکور ارشد پزشکی 1400/ آزمون اردیبهشت برگزار می شود

دانشگاه کوثر مأموریت گرا می شود یا ادغام؟ / وضعیت نامعلوم دانشگاه دخترانه بجنورد یک ساله شد!

شناسایی حیات فرازمینی در کمتر از 60 ساعت

مجتمع مدارس سما در حاجی آباد ساخته می شود/ جذب رشته های کشاورزی در مقطع کارشناسی ارشد

شناسایی حیات فرازمینی در کمتر از 60 ساعت

مهلت ثبت پرداخت کمک هزینه تحصیلی دانشجویان شریف تمدید شد

کـاربـرد نـانـو ربـات هـا در پـزشـکـی

دانشجویان دیروز، مهندسان امروز

امرورز آخرین مهلت ثبت نام دکتری بدون آزمون دانشگاه خواجه نصیر

امروز، آخرین مهلت ثبت نام دکتری بدون آزمون دانشگاه خواجه نصیر

افرادی به چاپ مقاله ایراد می گیرند که از نوشتن مقاله عاجزند/ تخلف در یک دانشگاه تحصیلات تکمیلی

سنگ های سطح مریخ از دیدگاه «استقامت»

افرادی به چاپ مقاله ایراد می گیرند که از نوشتن مقاله عاجزند/ تخلف در یک دانشگاه تحصیلات تکمیلی

همکار جهت کافی نت

نمایشگاه «فلسطین تنها نیست»

نفس تنگی بیمارستان ها، تعطیل کنید/ نشست وین؛ اتلاف وقت برای طرح های تحقیرآمیز/ سبقت غنی سازی 60 درصدی از وین

استفاده از شبکه های آزمایشگاهی تسهیل می شود/ مانع زدایی از توسعه فعالیت های علمی در دانشگاه

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

کار در منزل یا حضوری فروش

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 27 فروردین

نوه داریوش ارجمند+ عکس | رویداد24

5 درصد دانشجویان غیرایرانی در خوابگاه ها اسکان دارند

دانشگاه صنعتی سهند بدون آزمون در مقطع دکتری دانشجو می پذیرد

آیت الله آملی ستاره درخشان آسمان علم و دانش بود

100 بسته معیشتی از سوی دانشجویان جهادگر مسجدسلیمان بین نیازمندان این شهرستان توزیع شد

سوییس به آموزش حضوری باز می گردد

برگزاری امتحانات دانشگاه پیام نور به صورت مجاز

دانشگاه محقق اردبیلی در 5 رشته جدید دانشجو می پذیرد

سوییس به آموزش حضوری باز می گردد

سوییس به آموزش حضوری باز می گردد

سوییس به آموزش حضوری باز می گردد

آغاز جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان از اول اردیبهشت

میزان قراردادهای صنعتی دانشگاه امیرکبیر در سال گذشته 4 برابر شد

امتحانات دانشگاه پیام نور به صورت مجازی برگزار می شود

ویزیت رایگان بیماران در مناطق محروم بندپی شرقی

قطب های علمی به دست فراموشی سپرده شده و هیچ محتوایی ندارند

همکاری پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی و مجتمع دارویی هلال ایران

قراردادهای صنعتی دانشگاه امیرکبیر 4 برابر شده

پیشنهادی برای تضمین اشتغال دانشجویان/ زیست جانوری با گرایش سایبورگ راه اندازی شود

فراخوان جذب نیروی امریه سربازی در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل اعلام شد

سفیدترین رنگ ساختمان ساخته شد

برگزاری جلسات قرائت قرآن و نماز جماعت در هرمزگان ممنوع است

شرایط فوق بحرانی اراک/ مردم کپسول های بدون استفاده خود را به بیمارستان ها اهدا کنند

امتحانات دانشگاه پیام نور به صورت مجازی برگزار می شود

آتش بازی استقلال

آزمون استخدامی خاص فرزندان شهید و جانباز چه زمانی برگزار می شود؟

84 فارغ التحصیل از 100 دانشگاه برتر دنیا به مراکز علمی داخلی پیوستند

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی دزفول چهره برتر هنر انقلاب اسلامی خوزستان شد

افزایش وام ویژه دانشجویان دکتری/ثبت نام آغاز شد

پذیرش دانشجوی دکتری بدون آزمون در دانشگاه شریف

بی شکلی هویت زمانه من است

فردا؛ آخرین مهلت ثبت نام دکتری بدون آزمون دانشگاه خواجه نصیر

دانشگاه صنعتی اصفهان در مقطع دکتری بدون آزمون دانشجو می پذیرد

ده کشور برتر دنیا در قدرت سایبری / از کشف منطقه ای جدید در کهکشان راه شیری تا گامی موثر برای درمان نوعی کم خونی

قراردادهای صنعتی دانشگاه امیرکبیر بیش از 4 برابر شده است

15 مزیت آموزش مجازی/ آموزش مجازی در سایه استفاده از فناوری اطلاعات گسترش می یابد

خبر خوش بودجه ای برای دانشگاه ها / جزییاتی که باید از وام های دانشجویی بدانید

اعلام جزییات پذیرش دانشجوی دکتری بدون آزمون در دانشگاه صنعتی شریف

وضعیت اهواز و آبادان سیاه شد

اعلام جزییات پذیرش دانشجوی دکتری بدون آزمون در دانشگاه صنعتی شریف

اختراعات ناسا که همه ی ما استفاده می کنیم

آبدارچی و نگهبان در پردیس

استخدام دندانپزشک آقا با شرایط عالی در تهران

پرونده کنکورهای 99 آخر هفته بسته می شود/ اجرای پروتکل های جدید

پرونده کنکورهای 99 آخر هفته بسته می شود/ اجرای پروتکل های جدید