مطالب مرتبط:
انتخاب «ریچارد نفیو» به عنوان معاون نماینده ویژه آمریکا در امور ایران
مهاجران شهر سبز ایران شد
تلاش صهیونیست ها و سه کشور حاشیه خلیج فارس برای ایجاد ائتلاف علیه ایران
توافق درباره مکانیزم استرداد پول های ایران از کره جنوبی
ایران خودرو در آستانه عبور از تولید نیم میلیون دستگاه خودرو
-133 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 13 اسفند 1399 ساعت 15:272021-03-03سياسي

نظری بر چرایی انتخاب رضاخان برای کودتا در ایران


آیا سیدضیاء در مقطع کودتا، حریف فرمانفرما می شد؟ حریف مصدق السلطنه می شد؟ حریف شوکت الملک می شد؟ بدیهی است که حریف این ها نمی شد.

دستگیری هایی که در صبح روز کودتا شروع شد و حدود 100 نفر جلب شدند، - آیا سیدضیاء در مقطع کودتا، حریف فرمانفرما می شد؟ حریف مصدق السلطنه می شد؟ حریف شوکت الملک می شد؟ بدیهی است که حریف این ها نمی شد.

دستگیری هایی که در صبح روز کودتا شروع شد و حدود 100 نفر جلب شدند، به پشتوانه نیروی قزاقی بود که پشت سرش قرار گرفته، داشت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری رسا "، یکی از مباحث در خور پرداخت در موضوع کودتای سوم اسفند 1299، تفوق نظامی گری بر سیاست ورزی در آن است.

از این روی بود که پس از 100 روز، سیدضیاء الدین طباطبایی از قدرت کناره گرفت و عملاً جای خود را به رضاخان داد.

در گفت و شنود پیش روی، مسعود رضایی پژوهشگر تاریخ معاصر ایران، در این باره سخن گفته است.

بسیاری این پرسش را مطرح می کنند، چرا انگلیسی ها برای انجام کودتا در ایران، رضاخان را انتخاب کردند و گزینه هایی چون: مثلاً تیمسار یزدان پناه و هفت، هشت نفر دیگر را که به عنوان کاندیدا ها کشف کرده بودند، انتخاب نکردند؟ رضاخان واجد چه ویژگی هایی بود که انگلیسی ها را مجاب کرد که این گزینه، بهتر می تواند این پروژه را به سرانجام برساند؟ بسم الله الرحمن الرحیم.

ابتدا مقدمه ای درباره اینکه اساساً چرا انگلیسی ها این کودتا را انجام دادند را عرض می کنم و بعد سؤال شما را پاسخ خواهم داد.

ایران از مدت ها قبل و حداقل به خاطر دو موضوع، برای انگلیسی ها مهم بود.

یکی اینکه در برابر هندوستان، حکم سپر حفاظتی را داشت.

به این نکته توجه داشته باشیم که جایگاه هندوستان نزد انگلیسی ها، بسیار بالا بود و نزدیک شدن به مرز های هندوستان برای آنها، یک خط قرمز بود و اصلاً تحمل نمی کردند که کسی از رقبا، مثل روسیه یا پروس یا فرانسوی ها، بخواهند به حوزه هندوستان نزدیک بشوند.

در آن ایام هم، هندوستان با ایران هم مرز بود؛ چون هنوز پاکستان از آن جدا نشده بود.

نکته دیگر اینکه ایران به دلیل قرارداد نفتی دارسی و منابع نفتی ای که به این واسطه در اختیار انگلیسی ها قرار داده بود، برای آن ها فوق العاده مهم بود و به خصوص در جنگ جهانی اول - که انگلیسی ها احتیاج بیشتری به نفت پیدا کردند- نفت ایران واقعاً چه به لحاظ اقتصادی و چه به لحاظ جنگی، حکم خون را در رگ های انگلستان داشت و برای ناوگان جنگی عظیم شان، نیاز به این ثروت خدادادی ایران داشتند.

یک عامل مهم دیگر هم، به واسطه انقلاب سوسیالیستی شوروی، به این فرآیند اضافه شد و آن هم سپر حفاظتی بودن ایران، در برابر نفوذ انقلاب سوسیالیستی به جنوب کشورمان و خلیج فارس به عنوان پایگاه سنتی انگلیسی ها بود.

بنابراین ایران از جهات مختلف، برایشان اهمیت داشت.

می دانید که در آن دوره، روسیه هم به عنوان رقیب بیش از یک قرنه انگلیسی ها در ایران، به واسطه انقلاب سوسیالیستی کنار کشیده بود و انگلیسی ها در پی آن بودند که ایران را کلاً از آن خود کنند و این رویکرد با توجه به اینکه در آن برهه، انگلستان امپراتوری بلامنازع دنیا بود، کاملاً قابل فهم است؛ یعنی انگلستان وقتی هند را تصرف می کند و در خاورمیانه به عنوان فاتح جنگ جهانی اول دولت سازی می کند، طبیعی است که ایران را هم به عنوان جزیی از این نقشه کلان، برای پی ریزی نظم نوین سیاسی و جغرافیایی مدنظر داشته باشد و این دولت بخواهد برای حفظ ایران، دست به اقداماتی کلان بزند.

انگلستان در گام نخست و برای تحقق سلطه خود بر ایران، به چه اقدامی دست زد و تا چه حد این نخستین گام، توفیق یافت؟ اولین کار انگلیسی ها، انعقاد قرارداد 1919 بود که لرد کرزن مطرح کرد و نهایتاً عملی نشد.

این قرارداد از سوی وثوق الدوله و دو نفر دیگر امضا شد، اما مجلس آن را تصویب نکرد و احمدشاه هم زیر بار امضای آن نرفت! به هر حال وقتی که این قرارداد اجرا نشد، باید انگلیسی ها در پی راه حل دیگری می بودند.

در انگلستان آن روز دو جناح سیاسی وجود داشت؛ یکی جناح کرزن بود که می خواست از طریق قرارداد هایی از قبیل 1919، کار را پیش ببرد.

یعنی همان شیوه سنتی ای که انگلیسی ها تا آن زمان در پی آن بودند؟ بله، او در همان سنت فکری و عملی می اندیشید و اصرار داشت که بهتر است از طریق قرارداد پیش بروند.

دیگرانی مثل چرچیل، مونتاگ وزیر امور هندوستان، لرد چسورلد نایب السلطنه انگلیس در هندوستان و نورمن سفیر جدید انگلیس در ایران - که وقتی به ایران می آید، درمی یابد قرارداد 1919، اساساً به بن بست خورده و امکان اجرای آن وجود ندارد- در مجموع و نهایتاً به این نتیجه می رسند که باید از طریق یک فرد مقتدر، تسلط خودشان را بر ایران تحمیل کنند.

روس ها هم که در سال های 1907 و 1915، به عنوان مانعی بر سر راه انگلیس عمل می کردند و انگلیس ناچار بود با آن ها قرارداد ببندد و ایران را به دو یا سه قسمت تقسیم کند، حالا دیگر عملاً وجود ندارند و انگلستان دیگر به تنهایی، می تواند کل ایران را به کام خویش بکشد! بنابراین آن ها در آن دوره، به دنبال کسی می گردند که بتواند این کار را انجام بدهد.

رضاخان صاحب ویژگی های موردنظر انگلیسی ها بود.

قبل از هر چیز، در کسوت یک قزاق قرار داشت.

قزاق ها از همان ابتدا، دارای ویژگی مهمی بودند و آن هم اینکه تحت اوامر بیگانه قرار داشتند.

ظاهراً قزاقخانه، اول زیر نظر روسیه بود و بعد تحت نظر انگلیس قرار گرفت.

اینطور نیست؟ اوایل زیرنظر روس ها بود و پس از انقلاب اکتبر - که روسیه تبدیل به اتحاد جماهیر شوروی شد- تعدادی از افسران روس از ایران می روند و تعدادی همچنان باقی می مانند و انگلیسی ها در نهایت، آخرین فرد قوای روسی قزاق، یعنی استار وسلسکی را هم تحمل نمی کنند و او را هم کنار می گذارند! شخص رضاخان، در این کنار گذاشتن ها دخیل است.

او پیش از این یک بار با کمک انگلیسی ها، در کودتای کوچکی در قوای قزاق دخالت می کند.

کلنل کلرژه در زمان دولت کرنسکی به ایران می آید و فرماندهی قوای قزاق را به عهده می گیرد، اما انگلیسی ها نسبت به کلرژه، حساسیت دارند و در پی آنند که او را برکنار کنند.

در ماجرایی که فرمانده روسی برکنار می شود، رضاخان نقش دارد.

بعد از استار وسلسکی، فرمانده جدید قزاق ها به این سمت گمارده می شود و رضاخان هم به عنوان معاون او، شروع به کار می کند.

به شهادت اسناد، انگلیسی ها از چه دوره ای رضاخان را تحت نظر گرفته بودند؟ اساساً عملکرد و رفتار انگلیسی ها در کشور هایی که تحت سلطه آن ها بوده اند یا در آنجا نفوذ داشته اند، این گونه است که به دنبال شناسایی آدم هایی هستند که به کار آن ها می آیند و این کار را به طرق مختلف، انجام می دادند.

مثلاً خاندان هایی را در نظر می گرفتند که بتوانند در آینده از آن ها استفاده کنند.

یا در پی این بودند که بدانند در جنوب ایران، کدام خاندان یا کدام فرد ذی نفوذ، با آن ها هماهنگ است و می توانند از آن ها استفاده کنند.

در شرق و غرب کشور و در مناطق مختلف، شبکه چهره ها و تبار های دارای جایگاه را کاملاً شناسایی می کردند.

در این فرآیند، آن ها به نظرشان می رسد که رضاخان برای کودتا فرد مناسبی است، به خصوص که یکی از مأموران برجسته آن ها به نام اردشیرجی ریپورتر هم به عنوان کسی که از مدت ها قبل در کار شناسایی آدم برای انگلیسی ها بود، پیش تر رضاخان را شناسایی کرده و اساساً پرورده و او را فرد قابل اتکایی دیده بود.

درست است رضاخان تا وقتی که روس ها قوای قزاق را اداره می کردند، تحت فرماندهی آن ها بود و بعد هم انگلیسی ها زمام امور را در دست گرفتند و تحت فرمان آن ها خدمت می کرد، ولی به هر حال جربزه هایی هم داشت.

او به هر حال در جنگ هایی که در شمال با میرزاکوچک خان درگرفته بود، حضور داشت و فردی است که فرمانده آتریاد (تیپ) همدان شده و موقعیت نظامی برجسته ای هم پیدا کرده است و دیگران هم با او هماهنگ بودند.

ما در آن دوره افراد دیگری را هم داریم، مثلاً ماژور مسعودخان کیهان که تحصیلکرده مدرسه نظامی فرانسه بود، اما چرا او را انتخاب نمی کنند؟ یا چرا کلنل کاظم خان سیاح و دیگران را انتخاب نمی کنند؟ به دلیل شناختی که از رضاخان دارند.

آن ها معتقدند رضاخان آدم شجاعی است که در عین حال، تحلیل و سواد سیاسی لازم را ندارد! صاحب شخصیت مستقلی هم نیست و اگر ما او را در مسیری قرار بدهیم، در همان مسیر جلو می رود! دیگران ممکن است به لحاظ سواد یا بینش، آدم های عمیق تری باشند و احتمالاً در ادامه راه، با ما هماهنگی لازم را نداشته باشند، ولی رضاخان به شهادت اتفاقاتی که پیش از آن روی داده است، از جمله دخالت او در برکناری کلرژه، شناخت اردشیرجی ریپورتر از او، دخالت او در برکناری استار وسلسکی - که آخرین فرمانده روس قزاق است- و مسیری که پیش از آن طی کرده، تماماً درسویه مدنظر انگلستان است.

برخی معتقدند اگر سیدضیاء می توانست به مفاد اعلامیه اعلام می کنم ، ظرف 100 روز عمل کند، شاید نوبت به رضاخان نمی رسید! یعنی اگر توان کافی داشت و شرایط را دست کم به شکل حداقلی برای پیشبرد اهداف کودتا جمع و جور می کرد، طبیعتاً نوبت به رضاخان نمی رسید! برخی دیگر هم می گویند مهره اصلی رضاخان بود و سیدضیاء، صرفاً نقش محلل را ایفا کرد! دیدگاه شما در این باره چیست؟ اساساً ستون اصلی برای انجام کودتا از نظر انگلیسی ها، وجود یک فرد نظامی بود.

افراد سیاسی زیادی آمدند و رفتند.

افراد بهتر و ملی تری مانند مشیرالدوله هم در بین آن ها بودند که بالاخره زیربار امضای قرارداد 1919 نرفتند.

بنابراین طیف از سیاسیون از منظر انگلیسی ها، کسانی نبودند که بتوانند کار مورد نظر آن ها را انجام بدهند.

انگلیسی ها در این اندیشه بودند که ما 100 سال است در ایران با روسیه رقابت کرده ایم و هر کاری هم که انجام داده ایم، حریف آن ها نشده ایم! حالا یک موهبتی نصیب ما شده و انقلابی در روسیه صورت گرفته و آن ها خودشان را کنار کشیده و دنبال گرفتاری های خودشان هستند! بنابراین در حال حاضر، زمینه برای تسلط کامل بر ایران فراهم است.

ما یک ایران یکپارچه می خواهیم تا بتوانیم آنچه را که آرزوی ما بوده در آن پیاده کنیم.

حالا اگر سیدضیاء بخواهد به عنوان مهره اصلی کودتا بر سر کار باشد، مگر ما با قدرت او می توانیم این کار ها را انجام بدهیم؟ این همه قوای پراکنده و نیرو های محلی و این همه رجال هستند که سیدضیاء در برابر آن ها قدرتی ندارد! آدمی مثل فرمانفرما هست که خودش یک مافیای سیاسی است! شیخ خزعل، اسماعیل آقا سیمیتقو و امثال او هستند.

انگلیسی ها ایران و شخصیت های سیاسی ایران را مثل کف دستشان می شناختند.

در گزارشی که لرد کرزن تهیه می کند، آمار ده کوره های ایران را هم دقیقاً آورده است! گمان نمی کنم مالیه ایران در آن دوره، چنین گزارشی از کشور را داشته باشد، اینطور نیست؟ نخیر ندارد! در کتاب ایران و قضیه ایران این گزارش آمده که آدم واقعاً تعجب می کند! آن هم آن موقع، یعنی سال 1897 که تنها یک نفر رفته و همه جا را گشته و همه ایلات و طوایف را می شناسد! با آن مجموعه اطلاعات دقیقی که انگلیسی ها داشتند، کاملاً ایران را می شناختند.

خب آن ها در مقطع کودتا، می خواهند بر ایران مسلط شوند.

آیا سیدضیاء حریف فرمانفرما می شود؟ حریف مصدق السلطنه می شود؟ حریف شوکت الملک می شود؟ بدیهی است که حریف این ها نمی شود.

دستگیری هایی که در صبح روز کودتا شروع شد و حدود 100 نفر جلب شدند و سیدضیاء گفت: بروید و آن ها را بگیرید، به پشتوانه نیروی قزاقی بود که پشت سرش قرار گرفته بود.

اگر این نیروی قزاق پشت سرش نبود، دستور می داد که بروید بگیرید، کسی جرئت نمی کرد این کار را بکند و شاید اول از همه، خودش را می گرفتند، می بردند به سیاهچال می انداختند! کسی که می رود جلوی احمدشاه می ایستد و شاه به او می گوید: تو در کشور چه کار می کنی؟ ارکان حکومت را متزلزل کرده ای! و سیدضیاء به او جواب می دهد: ارکان حکومت چرا باید اینقدر سست باشد که یک سید روزنامه نویس، بیاید و آن را متزلزل کند؟ اینکه سیدضیاء نیست رفته و جلوی احمدشاه ایستاده، بلکه در واقع دو سه هزار نفر قزاق پشت سر او هستند که می رود و به این شکل با احمدشاه صحبت می کند! سیدضیاء، قوام، فرمانفرما و همه صاحبان نام و وجهه های بزرگ آن موقع را دستگیر می کند! او قطعاً به پشتوانه نیروی قزاق و به عبارت دیگر، به پشتوانه انگلیسی ها این کار را می کند.

انگلیسی ها خیلی بهتر از خود سیدضیاء- که می گویند: سید روزنامه نویس- می دانند که چنین رفتار ها و برخورد هایی نیازمند یک نیروی نظامی است.

آن ها با تلاش و برنامه ریزی، فرماندهان روسی قزاقخانه را عوض کرده و این نیرو را، تحت امر رضاخان درآورده اند.

چون می دانند که کودتا پشتوانه نظامی می خواهد و در واقع تنها رضاخان است که می تواند طرح کودتا را به سرانجام موردنظر انگلیس برساند.

انگلیس این کاره است و در آن مقطع، حداقل 200 سال از دوران استعمارگری اش، می گذشت و تجربه مدیریت رویداد های هندوستان، آفریقا و شرق دور را داشت و می دانست با چه روش هایی، جلو رفته و چگونه باید در هر جایی، مسئله را متناسب با شرایط آن حل کند و شرایط آن روز ایران چیست؟ بنابراین انگلیسی ها، خیلی خوب می دانند که این کار، باید به دست یک نیروی نظامی انجام شود.

به خصوص با تجربه اخیری که به دست آورده بودند و کرزن تلاش کرده بود از طریق قرارداد پیش برود، نهایتاً متوجه شدند که امکانپذیر نیست.

نهایتاً هدف، تسلط بر ایران بود و برای تحقق این امر رضاخان را انتخاب کردند که به نظر من برای آنها، انتخاب بسیار مناسبی هم بود.

پس از نظر شما گزینه اول انگلستان، رضاخان و سیدضیاء عملاً محلل این رویداد بود، اینطور نیست؟ دقیقاً همین طور است و انگلیسی ها در این ماجرا، خیلی حساب شده و با برنامه ریزی عمل کردند.


کلید واژه ها: کودتا - دستگیری - رضاخان - تاریخ معاصر - مسعود رضایی - ایران - نظامی گری - طباطبایی - حدود - شوکت - مصدق - شروع - خبرگزاری - هایی - در ایران - پژوهشگر - پشتوانه - انتخاب - پرداخت - یکی از - گزارش - کناره - مسعود - تاریخ - نیروی - موضوع - اسفند - سیاست - رضایی - نظامی

آخرین اخبار سرویس:
دادستان:علیه برپا کنندگان مجالس ترحیم در پیشوا اعلام جرم می شود

شهدای فاطمیون در دفاع از حرم اهل بیت (ع) سنگ تمام گذاشتند

ویژگی های منحصر به فرد حضرت خدیجه(س) در آیات و روایات

حمله تند رستم قاسمی به وزارت خارجه + فیلم

پاسخ کاربران به درخواست مصادره اموال روحانی، ظریف و عراقچی /تا مرد سخن نگفته باشد...

با مأموران خاطی درگیری در بیمارستان دزفول برخورد می شود

افزایش حقوق مستمری بگیران ایثارگران / حقوق ایثارگران چقدر شد؟

درخواست برگشت شکایت سازمان بورس از فعالان بازار به قوه قضاییه

چهره هایی که مردم منتظر آنها هستند عدم حضور خود در انتخابات را اعلام کرده اند

ببینید/ روایت یک نماینده مجلس از تاکید رهبری بر «تک همسری»

اسلامی: مشکل مسکن طلاب را با طرح ملی مسکن حل می کنیم

چهره زیبای مارال فرجاد از پس نقاب +عکس

روایت ابطحی از بنر همیشگی روحانی اول ولنجک / اختلاف در اردوگاه اصولگرایان / توصیه پزشکیان به شورای نگهبان دربارهٔ انتخابات 1400

شکست سپاه ابرهه؛ زمینه ساز رسالت پیامبر(ص)؛ دو نعمتی که نصیب قریش شد

قرعه کشی برای فروش خودرو پاسخگوی نیاز بازار نیست

انتقاد تند معاون دفتر رییس جمهور از تقطیع اظهارات روحانی

شرایط کشور اقتضای همدلی و وحدت دارد.

با مأموران خاطی درگیری در بیمارستان دزفول برخورد می شود

تیپ جیگری فلور نظری +عکس

آیت الله خاتمی:برخی برای رأی آوری دوگانه مذاکره و نفی مذاکره را مطرح می کنند

برپایی جلسات تدبر در قرآن ویژه ماه رمضان در مسکو

اجرای پویش «افطاری ساده» و جشنواره روزه اولی ها در حرم بانوی کرامت

محمد زارع فومنی داوطلب انتخابات 1400 شد

معاون دفتر رییس جمهور: سخنان روحانی راجع به جایگزینی ماهی و مرغ تقطیع شده

مهدی کروبی دچار حادثه شد

14 واحد کشتار غیرمجاز مرغ زنده در اهواز پلمب شد

بیش از 60سال تجربه علمی و تربیت بیش از 70هزار دانش آموز کرمانشاهی

واکنش معاون دفتر رییس جمهور به تقطیع اظهارات روحانی

ساخت ساختمان های بادی ایده گرفته شده از اریگامی

آمیختگی اصول اخلاقی با گزاره های علمی و فلسفی قرآن

پدر پرورش اندام ایران درگذشت

مسئولین مذاکره کننده در برجام فریب دشمن را نخورند

الهیان: آقای نوبخت هیچ بودجه ای برای طرح شهید سلیمانی اختصاص نداد / به ظریف گفتم مذاکرات را به انتخابات گره زدید؛ سکوت کرد! / قانون جدید، به انتخابات نمی رسد

موج چهارم کرونا و مغلطه واکسن

پربازدید های خبرگزاری صداوسیما

غلامرضا قبه معاون کرباسچی بازداشت شد!

وزیر احمدی نژاد حاضر به تکذیب ادعای خود درمورد حضور مستشاران نظامی ایران در یمن نیست

پشت پرده حادثه نطنز و انتخابات 1400 به تلویزیون کشیده شد/ وقتی طرف غربی برای مذاکره و خرابکاری تقسیم کار کرده است

تاکید امامان جمعه بر اقتداربخشی انتخابات در عرصه های ملی و بین المللی

قرآن حضور اجتماعی و سیاسی زن را به رسمیت می شناسد

الهیان: از نوبخت خواستیم برای طرح شهید سلیمانی بودجه اختصاص بدهد؛ هیچ پولی نداد / به ظریف گفتم مذاکرات را به انتخابات گره زدید؛ سکوت کرد! / قانون جدید، به انتخابات نمی رسد

دست خط رهبر انقلاب برای سردار حجازی

احمدی نژاد مکمل غربگرایان

رامبد جوان از توقف ضبط خندوانه تا کنترل پیک کرونا خبر داد

دست راست کرباسچی بازداشت شد

چهارمحال و بختیاری در جایگاه سوم اجرای پروتکل های بهداشتی

نفوذ ناکام داعش در واپسین روزهای سال 99 به کشور

ادامه سریال تحریف و تقطیع سخنان حسن روحانی +ویدئو صحبت های بریده شده رییس جمهور درباره مصرف آبزیان

پاسخ به چند شبهه درباره مشکلات بزرگی که به دلیل انتخاب یک رییس جمهور نالایق، بر مردم تحمیل شده است

اصلاح جایگاه بورس در دولت براساس قانون جدید

قشم همچنان روی ریل توسعه حرکت خواهد کرد

وزیر احمدی نژاد حاضر به تکذیب ادعای خود درمورد حضور مستشاران نظامی ایران در یمن نیست

با ماموران خاطی حراست بیمارستان بزرگ دزفول برخورد می شود

قدرت سپاه امروز سبب اقتدار کشور و بازدارنگی شده است

ابتلا به کرونا در خلخال 10 برابر افزایش یافته است

نحوه برگزاری امتحانات پایانی دانش آموزان / اتمام امتحانات مدارس تا قبل از برگزاری انتخابات

واکنش محمد هاشمی به برنامه سازی صداوسیما علیه ظریف و تیم مذاکره کنند

چه موانعی به شما اجازه رسیدن به موفقیت را نمی دهد؟

غریب آبادی: تغییر در روش غنی سازی 60 درصدی مطابق برنامه از قبل طراحی شده است

وزیر بهداشت جمهوری آذربایجان برکنار شد

مغفرت؛ دروازه ورود به بهشت است

فرماندار: محل مناسبی برای تخلیه نخاله های ساختمانی هرسین اختصاص یابد

رفع تحریم ها شرط اساسی ملت ایران در برجام است

پلمب 14 واحد عرضه کننده و کشتار غیرمجاز مرغ زنده در اهواز

شیخ بهایی شخصیت علمی جامع الاطراف و ذوالفنون

20 ویژگی منحصر به فرد حضرت خدیجه(س) در آیات و روایات

نامه سهامداران به سران قوا/ ارائه 8 راهکار برای اصلاح بورس

وظیفه دولت اسلامی زمینه سازی حضور پر شور مردم در انتخابات است

یوما ؛ ارادتی به ساحت بانوی بزرگ اسلام حضرت خدیجه(س)

ماه مبارک رمضان در حرم حضرت عبدالعظیم(ع)

ایران در چند قدمی سیاه چاله پیری جمعیت قرار دارد

چگونه از شستشوی مغزی در امان بمانیم؟

پلمب 14 واحد عرضه کننده و کشتار غیرمجاز مرغ زنده در اهواز

این نژاد گوسفند چهار شاخ دارد! +عکس

بیش از 700 بسته معیشتی میان نیازمندان توزیع شد

جزء خوانی قرآن کریم در امام زاده نرمی اصفهان

نماینده مردم تاکستان در مجلس میهمان استودیو ایلنا

رامبد جوان از توقف ضبط «خندوانه» تا کنترل پیک کرونا خبر داد

تحلیل تان را از طرح بزرگمهر حسین پور بنویسید

می گفتند رییس جمهور تدارکاتچی است، اما برای کاندیداتوری صف کشیده اند

آناهیتا همتی با پوشش قبل انقلابی + عکس

طرف غربی برای «مذاکره و خرابکاری» تقسیم کار کرده است/ هدف انتخاباتی پشت مذاکرات قرار دارد

امام جمعه خرم آباد: حضور مردم در انتخابات به معنای همبستگی ملت است

دفاع مقدس ما دفاع از حرم و حریم جمهوری اسلامی ایران است

احتمالاً «ظریف» نامزد اصلاح طلبان است

شهید «قرنی» نقش اساسی در جلوگیری از انحلال ارتش ایفا کرد

یاد خدا تنها به صورت زبانی نیست/ نفاق خطر جدی برای انسان ها

آغاز طرح جابجایی 2000 واحد شهرک جوانان تبریز از هشتم اردیبهشت

دست راست کرباسچی بازداشت شد

تلاش برای رفع مشکلات حقوقی و قضایی شهروندان ایرانی در امارات

آقای نماینده مجلس انقلابی! برای کشور هزینه درست نکن+ تصویر

انتقاد امام جمعه تبریز از پیوند زدن سیاست خارجی به انتخابات/پیوند سیاست خارجی به انتخابات باعث بی توجهی به مسائل مهم می شود

غنچه یاس کبود و حاء. سین. نون منتشر شدند

فهرست جبهه اصلاحات برای انتخابات شورا های شهر چگونه خواهد بود؟

حضرت خدیجه (س) وزیر راستین اسلام بود

اسامی استان ها و شهرستان های در وضعیت قرمز و نارنجی / جمعه 3 اردیبهشت 1400

برجام روی پله آخر

چند خبر کوتاه از شهرستان بردسکن

غلامرضا قبه بازداشت شد؟

نفوذ ناکام داعش به مرزهای کشور در واپسین روزهای سال 99

نظری بر چرایی انتخاب رضاخان برای کودتا در ایران

نظری بر چرایی انتخاب رضاخان برای کودتا در ایران