مطالب مرتبط:
رییس دانشگاه علوم پزشکی قم: کنترل چرخش ویروس نیازمند یک اجماع جمعی است/ مردم قم به این باور رسیدند که دوربین ها تردد شبانه را ثبت نمی کند
وزیر بهداشت: مردم بار و بندیل سفر را نبندید/ مردم ویروس جهش یافته کرونا را جدی بگیرند
تامین کالاهای اساسی مردم استان
تحریم باید برداشته شود و این حق مردم است
حق مردم را پایمال کردیم اگر یک ساعت هم از برداشتن تحریم تعلل کنیم،
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 13 اسفند 1399 ساعت 15:172021-03-03فرهنگي

بازنمایی مردم؛ کنش جمعی برابر فردیت اخلاقی


ایرنا- منتقدان سینما در وبینار ایرنا، نوع پرداختن به «مردم» در فیلم های جشنواره امسال را بحث برانگیز و کشف منشا نگاه فیلمسازان در این باره را نیازمند ریشه یابی جامعه شناسانه و روانشناسانه خواندند.

- تهران- ایرنا- منتقدان سینما در وبینار ایرنا، نوع پرداختن به مردم در فیلم های جشنواره امسال را بحث برانگیز و کشف منشا نگاه فیلمسازان در این باره را نیازمند ریشه یابی جامعه شناسانه و روانشناسانه خواندند.

امسال در سه فیلم بی همه چیز ، زالاوا و شیشلیک ، توده مردم یکی از مضامین اصلی فیلم ها بود.

موضوع مردم در وبیناری" را با شرکت سه تن از منتقدان سینمایی کشور برگزار کرد.

در این نشست مجازی آرش خوشخو سردبیر روزنامه هفت صبح و منتقد سینما و خانم ها آنتونیا شرکا استاد دانشگاه و منتقد سینما و آزاده جعفری نویسنده، مترجم و منتقد سینما حضور و به بیان تحلیل خود در ارتباط با آثار به نمایش در آمده در جشنواره پرداختند.

بی همه چیز ساخته محسن قرایی ایرنا: بی همه چیز ساخته محسن قرایی یکی از فیلم های مهم جشنواره امسال بود که بازخوردهای مثبتی از منتقدان دریافت کرد.

بحث اقتباسی بودن، شائبه های سیاسی و شخصیت ها و بازیگران فیلم از جمله موضوعاتی بود که در نقدها درباره آن بحث زیادی شد.

درباره این فیلم چه تحلیل و نظری دارید؟ شرکا:بی همه چیز از نظر من شگفتی جشنواره امسال بود.

با توجه به اینکه پیشتر نمایش ملاقات بانوی سالخورده دورنمات را دیده بودم، فیلم بی همه چیز اقتباس شایسته ای از این نمایشنامه است که توانسته فضای عجیب و غریب داستان را در قالب یک ماجرای جذاب در دهه 50 ایران فضاسازی و ایرانیزه کند.

بی همه چیز بازگشت هنرمندانه هدیه تهرانی به سینما هم هست و ترکیب بازیگران فیلم از پس نقش های خود به خوبی بر آمده اند.

به نظر می رسد نقش باران کوثری تا حدی اغراق شده است و حضور او نیز در سیر روایی داستان خیلی ضروری نیست.

پرویز پرستویی پس از چندین تجربه مشابه و نه چندان موفق در بی همه چیز تا حدی متفاوت است و توانسته به شخصیت های اصلی فیلم روح ببخشد و بازی قابل قبولی دارد.

در مورد پایان فیلم و بحث اثر انگشت نیز تحلیل و تاویل های زیادی صورت گرفته و معانی سیاسی متعددی به این بخش اطلاق شده در حالیکه باید بگویم در فیلم های امسال کلا تصویر بحث برانگیزی از نقش مردم در تحولات سیاسی و اجتماعی وجود داشت که این فیلم از آن نوع نگرش مستثنی نیست ولی بدون برداشت های فرامتنی می تواند قابل قبول باشد.

شرکا: در فیلم های امسال کلا تصویر بحث برانگیزی از نقش مردم در تحولات سیاسی و اجتماعی وجود داشت که این فیلم از آن نوع نگرش مستثنی نیست.

ایرنا: علاوه بر موارد گفته شده، موضوع ایرانیزه شده اقتباس ادبی یکی از مهمترین مباحث پیرامونی فیلم بوده است.

گروهی بر این باور بودند که داستان دورنمات قابلیت ایرانیزه شدن نداشته و برخی دیگر نیز بر این باور بودند که اقتباس ادبی به خوبی صورت نگرفته و فیلمساز نتوانسته فضای نمایشنامه را ایرانیزه کند.

نظرتان در مورد این مباحث و کلیت فیلم چیست؟ خوشخو: مهمترین مزیت فیلم بی همه چیز متن و نمایشنامه دورنمات بوده به طوری که گره افکنی و گره گشایی های داستان بسیار جذاب و همراه کننده است.

در خصوص اینکه تا چه اندازه فیلمساز در ایرانیزه کردن این نمایشنامه موفق بوده از نظر من موفق نبوده است چرا که روستای به تصویر کشیده شده در فیلم محیطی مرفه با اهالی خوش صحبت و بسیار با فرهنگ و از نظر اقتصادی دارای رفاه است که با دهات ها و روستاهای ما در تضاد کامل است.

در ارتباط با آثار اقتباسی در سینمای ایران می توان به فیلم ناخدا خورشید از از ناصر تقوایی اشاره کرد که از داستان همینگوی اقتباس و در بندر لنگه تصویر برداری شده بود و یکی از وفادارترین اقتباس های ادبی از داستان داشتن و نداشتن بود در عین حال که مسئله بومی و محلی بودن و به زعم شما ایرانیزه شدن آن به خوبی رعایت و اجرا شده بود.

خوشخو: هدیه تهرانی در فیلم بی همه چیز، برخلاف آنچه بسیاری معتقدند نقش آفرینی متفاوتی نداشت و در مقایسه با فیلم سال گذشته وی یعنی روزهای نارنجی بازی ضعیف تری از او شاهد بودیم.

درباره بازیگران و نقش ها نیز با صحبت شما درباره شیمی بازیگران موافق هستم چرا که در همه صحنه ها شاهد حضوری سرد و فاقد جذابیت و سمپاتیک کاراکترها بودیم.

بابک کریمی و هادی حجازی فر در سکانس های خود بسیار سرد بی منطق و بد صحبت می کردند و در صحنه مربوط به مغازه پرویز پرستویی در فیلم، شاهد اجرای بد این بازیگر و به طور کلی متزلزل بودن پرستویی در فیلم بودیم.

به نظرم بی همه چیز، بیش از حد فاخر و بیش از حد لزوم تحسین شده است.

هدیه تهرانی برخلاف آنچه بسیاری معتقدند نقش آفرینی متفاوتی در فیلم نداشت و در مقایسه با فیلم سال گذشته وی یعنی روزهای نارنجی بازی ضعیف تری از او شاهد بودیم.

در کل با وجود این طیف متنوع و فراوان از بازیگران برجسته و گران قیمت، فیلمساز نتوانسته بود از حضور آنها به بهترین شکل بهره ببرد.

درباره نقش مردم درجشنواره امسال نیز به نظرم فیلمسازان نگاه مثبتی به توده مردم نداشتند که ریشه این رویکرد را باید در مباحث روانشناسی و جامعه شناسی جستجو کرد و در حالت کلی مردم در فیلم های امسال موجودات طماع، خنگ و ترسو به تصویر کشیده شده اند.

درباره کنایات سیاسی فیلم که برخی به آن اشاره کردند، محور و موضوع قابل ملاحظه ای به نظرم نرسید و بیشتر برگرفته از نمایشنامه ملاقات بانوی سالخورده بود.

در آخر باید گفت بی همه چیز از نظر من فیلمی خوش آب و رنگ با فضای تخیلی و نه چندان واقعی بود که شاهکار نامیدن آن و برخی تمجیدهای آنچنانی دور از واقعیت و فرم و محتوای فیلم است.

ایرنا: بی همه چیز فیلم کلاسیک سینمای ایران بود و از این نظر فیلم مهم در جشنواره امسال به شمار می رود که بار دیگر موضوع اقتباس ادبی را در سینمای ایران مطرح کرد و در حالی که فیلمنامه و داستان، یکی از پاشنه آشیل های همیشگی سینمای ما محسوب می شود رجوع به ادبیات کلاسیک ایران و جهان می تواند یکی از راهکارهای برون رفت از این مشکل باشد.

در خصوص رویکرد اقتباس در این فیلم تحلیل تان را بفرمایید.

جعفری: اقتباس از نمایشنامه ملاقات بانوی سالخورده کار سختی است، نه فقط به خاطر تعدد شخصیت ها و مضمون بحث برانگیزش بلکه چون نمایشنامه پیش از هر چیز دیگر یک تراژیکمدی است با طنزی سیاه به مفهوم انسانیت و مردم، فایده گرایی جمعی و سودجویی شخصی.

جعفری: به نظرم اقتباس از نمایشنامه ملاقات بانوی سالخورده کار سختی است، نه فقط به خاطر تعدد شخصیت ها و مضمون بحث برانگیزش بلکه چون نمایشنامه پیش از هر چیز دیگر یک تراژیکمدی است با طنزی سیاه به مفهوم انسانیت و مردم، فایده گرایی جمعی و سودجویی شخصی.

به نظرم فیلم ساز و فیلمنامه نویس عامدانه بخش هایی از نمایشنامه را حذف کرده اند و تغییراتی اساسی در لحن و رویکرد آن داده اند.

آن ها سویه کمدی و گروتسک (Grotesque) نمایشنامه را حذف کرده و ملاقات را جدی برگزار می کنند.

از سویی دیگر، شخصیت ها تلطیف شده اند.

امیر (پرویز پرستویی) در فیلم مردی نیک و خانواده دوست است که تنها یک اشتباه بزرگ در زندگی اش مرتکب شده، لی لی (هدیه تهرانی) هم همچنان زیبا است و بر خلاف کلر در نمایشنامه، فرزندش را از دست نداده است.

این فرزند پسر در فیلم به عنوان مردی جوان و در نقشی فرعی به تصویر کشیده شده است.

بنابراین فیلم قابلیت ارتباط با طیف وسیعی از تماشاگران را دارد که احتمالاً نمی توانستند فضای کثیف و عمیقاً برآشوبنده ی نمایشنامه را تحمل کنند.

البته این توضیحات، به معنی نادیده گرفتن مهارت کارگردانی محسن قرایی نیست که همچنان درون مایه های قدرتمند نمایشنامه را حفظ کرده و فضای جذابی برای روستا ساخته است که در عین نزدیکی به واقعیت، حال و هوایی ناکجاآبادی دارد.

در سکانس پایانی فیلم، کارگردان هوشمندانه لنز جلادهنده دوربین را عوض می کند و با این تمهید تصویری تاریک تر و واقعی تر از مردم روستا ارائه می دهد.

واکنش سودجویانه و جمعی مردم از درون مایه های مهم ملاقات بانوی سالخورده است.

در صحنه پایانی نمایش توأمان امضا و گریه مردم تکان دهنده است و کنش متضاد این افراد را به خوبی به نمایش در می آورد.

اما مشکل فیلم افتادن به ورطه احساسات گرایی مفرط است، گریه و زاری همسر امیر و سخنرانی های پایانی پرویز پرستویی و هادی حجازی فر را نپسندیدم.

بانوی سالخورده و امیر با کنشی قهرمانانه همچنان قهرمان می مانند که به نظرم ضد ایده اصلی نمایشنامه دورنمات است.

در کل، شخصیت پردازی فیلم با توجه به فضای شلوغ نمایشنامه به خوبی انجام شده و فیلم ساز توانسته شخصیت هایش را با ظرافت معرفی کند و همراهی تماشاگران را برانگیزد.

استفاده از هدیه تهرانی و شمایلش همچون یک ستاره از دیگر نقاط قوت فیلم است.

فیلم بی همه چیز از فیلم های تحسین شده جشنواره فیلم فجر بود که در 14 رشته نامزد و موفق به دریافت 5 سیمرغ شد.

زالاوا ساخته ارسلان امیری ایرنا: فیلم زالاوا اولین ساخته ارسلان امیری بود که با برخورد نسبتا خوب منتقدان در جشنواره فیلم فجر روبرو شد.

ژانر ترسناک فیلم و فضای متفاوتی که در این فیلم به تصویر کشیده شده از جمله مباحث پیرامونی فیلم است که برخی معتقدند برخلاف ادعاها، فیلم اصلاً ترسناک و دلهره آور از آب در نیامده و گروه دیگر این ترسناک نبودن را از جمله تمهیدات گروه فیلمسازی و فیلمنامه زالاوا عنوان کردند.

تحلیل شما از فیلم چیست؟ جعفری: زالاوا اولین ساخته ارسلان امیری که پیش از این در مقام فیلمنامه نویس در سینما فعالیت می کرد، برایم جذاب و غافلگیر کننده بود، فیلمی که به قلمروی ژانر وحشت و کمدی سیاه پای می گذارد و در ساختن لحن، حال و هوا و فضاسازی موفق می شود.

ژانر وحشت در سینمای ایران مهجور مانده است: شاید چون درآوردن لحن و تاثیرگذاری بر تماشاگران (یا ترساندنشان) کار سختی ست.

زالاوا فیلمی ست که از عناصر ژانر وحشت استفاده می کند تا تماشاگران را در وضعیتی بینابینی و پر تنش نگه دارد.

به بیانی دیگر، قرار نیست که تماشاگران از این فیلم (در مقایسه با دیگر آثار ژانر وحشت) بترسند، بلکه قرارست که فضایی پرتعلیق و کشمکشی پایان ناپذیر را تجربه کنند.

شخصیت پردازی در فیلم چشمگیرست.

زالاوا از آن فیلم هایی ست که به تک تک آدم هایش اهمیت می دهد و هیچ ژست تصنعی یا شخصیت بیهوده ای ندارد.

زالاوا دو قهرمان دارد: یکی قهرمان اصلی فیلم یا قهرمانِ ما تماشاگران با بازی خوب نوید پورفرج و دیگری ضدقهرمان فیلم یا قهرمان مردم.

پوریا رحیمی سام در نقش آمردان به یادماندنی ست، شاید در آغاز نتوانیم او را در نقش جن گیری قدرتمند تصور کنیم اما کافی ست لب باز کند تا دودلی، پریشانی و توأمان اعتماد به نفس و حتی حسن نیتش را ببینیم.

حسی که در همراهی با درون مایه ها و استراتژی کلی فیلم کار می کند.

تقابل و جدال این دو شخصیت بسیار جذاب و تاثیرگذارست.

پایان بندی فیلم کمی طولانی است، هر چند در بار اول تماشا موفق می شود تا تماشاگر را درگیر کند و به دنبال خود بکشاند.

درباره بحث چگونگی بازنمایی مردم، همان گونه که گفتید باید اشاره کنم که مردم و تصمیمات جمعی از جمله درون مایه های این فیلم است که بر خرافه گرایی، باورهای نهادینه شده و موضوعات اخلاقی تاکید می کند.

مثلاً توجه کنیم که چطور پزشک زن روستا ناگهان به شخصی غیر قابل اعتماد و جن زده در نگاه مردم بدل می شود.

چنین درون مایه هایی با تاکید بر مردم در بسیاری از فیلم های تاریخ سینما هم برجسته شده اند و بنابراین این مسئله نه تنها نقطه ضعف زالاوا نیست بلکه شیوه نمایش تاثیرگذارش از نقاط قوت فیلم است.

از سوی دیگر روستای فیلم غیرواقعی و حتی نمادین است و نام زالاوا به زال بودن مادرزای همه اهالی روستا اشاره دارد، نوعی ماه گرفتگی که در صورت آنها قابل مشاهده است.

به علاوه در فیلم می بینیم که سرکار مسعود تعصب شدیدی روی آمردان و جن گیری دارد و از خرافه پرستی متنفرست، حتی گاهی به نظر می رسد که زیادی سخت می گیرد و بر نظرش در تقابل با باور مردم پافشاری می کند.

فیلمساز در اواخر و در صحنه داخل کلبه روستایی برای این مسئله زمینه سازی می کند و با ظرافت به گذشته مسعود اشاره می کند.

این نمونه ای ست از دقت و توجه فیلمساز به شخصیت هایش.

ایرنا: سه فیلم شیشلیک و بی همه چیز در جشنواره امسال به بحث مردم اشاره داشتند و به نوعی به نقد حضور توده های مردم پرداختند.

نظرتان درباره این رویکرد در فیلم زالاوا چیست؟ و از نظر زیبایی شناسی فیلم را چگونه تبیین می کنید؟ شرکا: زالاوا از جمله فیلم های مورد علاقه من در جشنواره امسال نبود چون به نظرم فیلمساز در رویکردی که به داستان خود دارد دچار نوعی بلاتکلیفی و سردرگمی است.

فیلم به نوعی انتظار سینمای وحشت و ترس و اضطراب را ایجاد می کند، درحالی که در ادامه موضوعات دیگری مطرح می شود که لحن فیلم را از یکدستی در می آورد: فیلم درجاهایی فولکلور، برخی مواقع اجتماعی، بعضی از لحظات عاشقانه و در نهایت با طرح موضوع جن پا در عرصهٔ سینمای وحشت می گذارد.

باید پرسید که آیا بهتر نبود یکی از این موضوعات دستمایه قرار می گرفت و مثلا با تمرکز روی عقاید خرافی مردم، زالاوایی خالص در ژانر وحشت می داشتیم؟ هدی زین العابدین نه بازی خوبی دارد نه در نقش پزشک زن روستا قابل باور می شود: وقتی می میرد خیلی تکاندهنده نیست چون هم فیلمساز و هم بازیگر فرصتهای قبلی برای همدلی و همذات پنداری را از سوزانده است.

به طور کلی فضاسازی فیلم طوری طراحی شده که انگار در آستانه وحشت متوقف می ماند؛ نه حادثه را در شکل رعب آور خود نشان می دهد نه تعلیق کافی ایجاد می کند و همین باعث نوعی سرخوردگی و نارضایتی می شود: برای نمونه در خصوص شیشه ای که در آن جن وجود داشت انتظار می رفت که این شی با هالهٔ سحرآمیزی که حولش شکل گرفته، حامل یک شگفتی یا ضربه ای دراماتیک در ژانر وحشت باشد در حالی که ایده ش پیش از آنکه به ثمر برسد به هرز می رود.

کسی زمانی گفته بود اگر در ابتدای فیلم تفنگی بر دیوار باشد، بدانید که زمانی شلیک خواهد کرد؛ در این فیلم بارها نشانه هایی می بینیم که اما به بار نمی نشینند.

بحث دیگر درباره واقعی و غیر واقعی بودن فیلم است.

المان های مختلفی در فیلم، دلالت بر فضای غیر واقعی آن دارد.

در این صورت ورود به نقد اجتماعی خرافه پرستی و جهل مردم که می تواند نتایج مصیبت باری داشته و آنها را در فلاکت نگاه دارد، یک جور انحراف از لحن و ژانر فیلم است.

در کل زالاوا با اینکه به عنوان فیلم اول قابل قبول است اما شایستگی دریافت جایزه نداشت.

زالاوا از جمله فیلم های متفاوت امسال بود که بازخوردهای متضادی در میان منتقدان داشت و در نهایت با 9 نامزدی و 3 سیمرغ با استقبال هیات داوران جشنواره سی و نهم مواجه شد.


کلید واژه ها: منتقد سینما - منتقد - سینما - فیلم های جشنواره - جشنواره امسال - فیلم - منتقدان - مردم - فیلمسازان - وبینار - ریشه یابی - امسال - منتقدان سینمایی - جشنواره - نیازمند - استاد دانشگاه - جامعه - نشست مجازی - آرش خوشخو - منشا - دانشگاه - سینمایی - روزنامه - هفت صبح - برگزار - سردبیر - زالاوا - شیشلیک - ارتباط - مضامین

آخرین اخبار سرویس:
معرفی داوران و اعضای شورای سیاست گذاری جشنواره فیلم «نوستالژیا»

برپایی نمایشگاه مجازی «فلسطین تنها نیست» در یزد

فیلم|حمید گودرزی: خواننده های جدید چرا ناله میکنن!؟

درخشش خبرنگار قدس آنلاین در جشنواره مطبوعات استان خوزستان

از سرگیری پخش «کلبه عموپورنگ» با آغاز ماه رمضان

چهره مات و مبهوت نیکی کریمی /عکس

حمید حامی خواننده بچه مهندس شد

ماهان عبدی: بعد از «خنده بازار» هیچ کس با من کار نمی کرد

ادامه پخش «کلبه عموپورنگ» با آغاز ماه رمضان

داوری مجازی از ششمین جشنواره سلامت روان

توضیح شهید مدافع حرم درباره یک شایعه/ به خدا این آبگوشت نیست!+فیلم

چهره مات و مبهوت نیکی کریمی /عکس

زندگی شیخ اشراق سهروردی در اقلیم هشتم

«کلبه عموپورنگ»همچنان ادامه دارد + عکس های جدید

خلاصه داستان سریال ترکی روزگارانی در چکوروا قسمت 189

سریالهای ماه رمضان 1400 + تصاویر و ساعت پخش

انتشار یک فیلم هنجارشکن دیگر در فیلیمو

ثبت ملی 6هزار و 326 اثر فرهنگی تاریخی در دولت تدبیر و امید صورت گرفت

«بهارستان» ویژه برنامه افطار رادیوصبا شد/ روایتی از امیرحسین مدرس

همایون شجریان از هوای زمزمه هایت خواند + فیلم

اخبار نیمروزی 14 شبکه یک سیما؛ 24 فروردین

فرنوش صمدی به کرونا مبتلا شد

تغییر ساعت خبر 20 مرکز چهارمحال و بختیاری در ماه رمضان

نمایشگاه مجازی «فلسطین تنها نیست» در هرمزگان برپا شد

هنر سفسطه یا لطفا در محتوای تبلیغاتی خود مغالطه کنید (توسل به مرجع نامرتبط)

جوزف سیراوو بازیگر «سوپرانوز» درگذشت

پخش سریال غوزی در ماه رمضان از شبکه خوزستان

ادامه «کلبه عموپورنگ» با آغاز ماه رمضان پخش می شود + عکس های جدید

نامه های فرانتس کافکا به دورا، دخترکوچولو و عروسک

ادامه پخش «کلبه عموپورنگ» با آغاز ماه رمضان

سریال های سیما در رمضان

ثبت نام 23 روستای گلستان برای انتخاب روستای قرآنی ایران

فرنوش صمدی به کرونا مبتلا شد

پیش بینی برنده نوبل ادبیات از آینده ای که در آن روبات ها رمان می نویسند

همنشینی بازیگر گیسو با همسر جواد عزتی + تصویر

فرنوش صمدی به کرونا مبتلا شد

فیلم| از کوی نصر تا میعاد منتظران/حکایت 30 سال خادمی در مسجد مقدس جمکران

نخستین دفتر «قشم شناسی» منتشر شد

حمید حامی تیتراژ «بچه مهندس4» را خواند

2 کتاب در بروجرد رونمایی شد

پخش ادامه «کلبه عموپورنگ» با آغاز ماه رمضان

درخشش هنرمندان ایرانی در دوسالانه طنز گرافیکی کوبا

ماجرای بیکار شدن بازیگر تلویزیون پس از حضور در »خنده بازار«

آخرین خبر از اوضاع جسمانی حسام نواب صفوی +عکس

(تصاویر) مسابقه عکاسی از پستانداران در سال 2021

ستاره هایی که امسال روی صحنه اسکار می روند

«دانه های قرمز برف» پروانه نمایش گرفت

راه یابی گرافیست خوزستانی به دوسالانه طراحی پوستر بولیوی

فرنوش صمدی به کرونا مبتلا شد

«کلبه عموپورنگ» در ماه رمضان پخش می شود

پرونده ای تمام قد علیه شکسپیر و فردوسی!

مشق آثار شاعران انقلابی توسط هنرمندان خوشنویس گیلانی

جوزف سیراوو بازیگر «سوپرانوز» درگذشت

«ارشا اقدسی» کرونا گرفت/بدلکار ایرانی در قرنطینه

روایت سه «مدیر» از سینمای ایران/ سینمایی که نازپرورده و لوس است!

ستاره هایی که امسال روی صحنه اسکار می روند

جوزف سیراوو بازیگر «سوپرانوز» درگذشت

فرنوش صمدی به کرونا مبتلا شد

ستاره هایی که امسال روی صحنه اسکار می روند

تمدید پویش ملی «نشاط نوروزی با کتاب» تا 10 اردیبهشت

«کفن دزد» در بازار کتاب صوتی

(عکس) ورزش و ریلکسیشن ریحانه پارسا بعد از هیاهوی تجاوز!

فیلم| تکواندوکار باردار مدال طلا گرفت

پوشش عجیب مهناز افشار پس از مهاجرت به آلمان / عکس

پادکست «عطار از  نگاه ادب و عرفان» منتشر می شود 

ایران در بازی بزرگ یا سِر پرسی سایکس: کاشف، کنسول، سرباز، جاسوس

داوران نخستین جشنواره ملی خاطره نویسی« یاد باد» در اروند معرفی شدند

غوزی  مهمان سفره افطار خوزستانی ها می شود

دانلود قسمت 4 دراکولا | قسمت چهارم سریال دراکولا 4 با لینک مستقیم

چرا برنامه جدید محمدرضا گلزار بیننده ندارد؟

ماهان عبدی: بعد از «خنده بازار» هیچ کس با من کار نمی کرد

فیلم| تبریک تولد نرگس محمدی به شیوه علی اوجی

حضور پُررنگ هنرمندان ایرانی در دوسالانه طنز گرافیکی کوبا

نویسنده و کارگردان «بدلکار» درگذشت

رسانه ها نقش برجسته ای در کاهش شمار مبتلایان به ویروس کرونا دارند

بشنوید | تهیه کننده «تگزاس»: به من اجازه دهند خودم قیمت فیلمم را تعیین کنم

برگزاری آزمون قرآن و عترت در نیمه ماه مبارک رمضان

49 هزار تومان برای 24 نقد از کاشفی خوانساری

اکران اینترنتی نمایش «گنجشکک اشی مشی» حسن دادشکر

حمید حامی تیتراژ «بچه مهندس4» را خواند

اعلام برنامه آموزش «آشنایی با عکاسی» در المپیاد فیلمسازی نوجوانان

برنامه های رادیو گفت وگو درباره تأثیر انقلاب اسلامی در عرصه جهانی

افزایش کتاب های تجدید چاپی در اسفند/ متوسط شمارگان در حوزه ادبیات به 800 نسخه رسید

چهره پرداز «محمد رسول الله» درگذشت

درخشش هنرمندان ایرانی در دوسالانه طنز گرافیکی کوبا

کتاب «شناسنامه 1600 روزنامه نگار» منتشر شد

زمینه هنرآموزی برای افغان ها در ایران فراهم است

توضیح شجریان درباره قطعه «هوای زمزمه هایت»

جوزف سیراوو بازیگر «سوپرانوز» درگذشت

ضیافت به صرف گلوله در کتاب کوچه

آغاز مرحله نهایی داوری ششمین جشنواره بین المللی عکس سلامت روان

کارگاه آشنایی با اصول و نمونه های طنزنویسی

دعای اللهم ادخل علی اهل القبور السرور - نگارش آسان

توضیح همایون شجریان درباره قطعه «هوای زمزمه هایت»

اجرای آهنگ «تاری از موی سرت کم بشود» از محمدرضا قربانی در برنامه «نواهنگ» + فیلم

ناخاطرات مژگان عباسلو در 106 صفحه

لایو جالب حامد آهنگی با پسرش

لایو جالب حامد آهنگی با پسرش

«اسکار 2021» هم مجری ندارد

رانت ترجمه و فرهنگ ایرانی در گفت وگو با صادق رشیدی

بازنمایی مردم؛ کنش جمعی برابر فردیت اخلاقی

بازنمایی مردم؛ کنش جمعی برابر فردیت اخلاقی