مطالب مرتبط:
استخدام کارشناس برنامه ریزی (رشته صنایع، مدیریت صنعتی) از البرز و تهران
برنامه های 100 روزه روحانی هیچ کدام عملیاتی نشد
اجرای طرح فریز در محلات اشتباه بود/ اگر احیای محله نفرآباد طول بکشد شهرداری مقصر است
استخدام مهندس برنامه ریزی و کنترل پروژه در تهران
استخدام کارشناس برنامه ریزی و کنترل پروژه در شرکت آرین بریس در تهران
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 13 اسفند 1399 ساعت 14:162021-03-03اجتماعي

برنامه عملیاتی طرح «محلات دوستدار کودک» به 13منطقه تهران ابلاغ شد


ایرنا-مدیرکل آموزش های شهروندی شهرداری تهران با اشاره به مطالعات و تدوین برنامه عملیاتی طرح «محلات دوستدار کودک» گفت: این برنامه برای اجرا به 13 منطقه پایتخت ابلاغ شده است.

- برنامه عملیاتی طرح محلات دوستدار کودک به 13منطقه تهران ابلاغ شد " تهران-ایرنا-مدیرکل آموزش های شهروندی شهرداری تهران با اشاره به مطالعات و تدوین برنامه عملیاتی طرح محلات دوستدار کودک گفت: این برنامه برای اجرا به 13 منطقه پایتخت ابلاغ شده است.

مجتبی دانشور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره اجرای طرح شهر دوستدار کودک در شهر تهران اظهار داشت: شورای اسلامی شهر تهران مصوبه شهر دوستدار کودک را 12سال گذشته به شهرداری ابلاغ کرد و اداره کل آموزش های شهروندی به عنوان دبیرخانه این طرح، تاکنون اقداماتی را در راستای تحقق شهر دوستدار کودک انجام داده است.

وی گفت: سن صفر تا 18سالگی، سن کودکان تعریف شده و جمعیت غالب کلانشهرها از جمله شهر تهران در این گروه سنی هستند، مدرسه می روند، در شهر رفت و آمد و زیست می کنند و در نقاطی حضور آنان بیشتر است، همچنین در این گروه سنی، طبقه بندی های مختلفی وجود دارد.

دانشور افزود: کودکان زیر چهار سال به مادران وابسته هستند، چهار سال به بالا کمی مستقل تر می شوند، در طرح شهر دوستدار کودک به دنبال این هستیم که شهر به لحاظ کالبدی، فرهنگی، اجتماعی مناسب و زیست پذیر برای گروه سنی تا 18 سال باشد و آسیب هایی که امکان دارد در این حوزه ها در سطح شهر برای کودکان وجود داشته باشد به حداقل برسد.

مدیرکل آموزش های شهروندی شهرداری تهران بیان کرد: با توجه به گستره جغرافیایی و تعدد مناطق پایتخت، ویژگی های مناطق از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، امکان ایجاد شهر دوستدار کودک به صورت کامل و جامع امکان پذیر نیست.

وی اظهارداشت: همچنین در جوامع بین المللی، برای تحقق شهر دوستدار کودک، بر مناسب سازی اجتماعات کودک محور و مکان هایی که اجتماعات کودکان بیشتر است تاکید می شود تا شرایط برای حضور آنان در شهر فراهم شود، براین اساس تصمیم گرفته شد که طرح محلات دوستدار کودک در تهران پیگیری شود.

دانشور گفت: قرار است ابتدا این طرح در 13 محله منتخب 13منطقه پایتخت، در فاز اول مناطق 2، هشت، هفت، 18 و 22 و فاز دوم در مناطق یک، 6، 9، 10، 13، 14 و 15 اجرا شود و برنامه مطالعاتی 9منطقه دیگر در دستور کار است، در قالب این طرح، در هر منطقه تهران، یک محله به عنوان محله دوستدار کودک تعیین خواهد شد.

مدیرکل آموزش های شهروندی شهرداری تهران افزود: کارهای مطالعاتی براساس اسناد بالادستی، نقشه شهر تهران، طرح تفصیلی انجام شده، از طریق پیمایش و مطالعات میدانی، نقاط آسیب زا شناسایی و مورد بررسی قرار گرفتند و با نظرسنجی از کودکان ساکن در این محلات، نظرات و خواسته های آنان احصا شده و برنامه عملیاتی تدوین و به مناطق ابلاغ شده است.

وی بیان کرد: طبق برنامه عملیاتی، در هر محله ، برنامه ها با جزییات، کوچه به کوچه و خیابان به خیابان مشخص است و مناطق متناسب با ویژگی ها و امکانات خود، تعریف پروژه خواهند کرد و از لحاظ سلامت، ایمنی و محیط زیست(HSE)، کالبدی، فرهنگی و اجتماعی، محلات موردنظر را برای کودکان مناسب سازی خواهند کرد.

دانشور اظهارداشت: به عنوان مثال، در منطقه 9، با توجه به نیاز منطقه، کمبود سرانه فضای سبز و نبود فضای بازی طبق نظرسنجی از کودکان ساکن در محله جیحون، بوستان جی در پادگان جی در اختیار شهرداری تهران قرار گرفته و پروژه بوستان دوستدار کودک در آن اجرا خواهد شد.

تاکید بر پیوست اجتماعی در اجرای محلات دوستدار کودک مدیرکل آموزش های شهروندی شهرداری تهران با اشاره به اینکه پیوست اجتماعی در تحقق محلات دوستدار کودک مورد تاکید است، گفت: یکی از مولفه های اصلی شهر دوستدار کودک که یونیسف و تجربه های بین المللی بر آن تاکید دارد، این است که باید در شهر یا فضایی که ساخته یا مناسب سازی می شود، نظرات کودکان دخیل باشد که در محلات دوستدار کودک نیز همین روند پیگیری می شود.

وی افزود: در این راستا تا بهمن ماه سال گذشته، پیش از شیوع کرونا، کارگاه هایی را در پنج محله با همکاری مدارس و خانه های کودک شهرداری، برای شناسایی و اطلاع از خواسته ها و نیازهای کودکان برگزار کردیم سپس این روند در بستر فضای مجازی ادامه داشت.

دانشور بیان کرد: مسابقه نقاشی شهری که من دوست دارم نیز در راستای طرح شهر دوستدار کودک برگزار می شود و علاوه بر حضور کودکان در یک رقابت فرهنگی هنری، زمینه ای را برای حس تعلق و مشارکت آنان در شهر فراهم می کند تا به شهر خود فکر کنند، به واسطه نقاشی کودکان می توانیم نظرات آنان را در مورد شهری که دوست دارند، احصا و طرح شهر دوستدار کودک را اجرا کنیم.

مدیرکل آموزش های شهروندی شهرداری تهران اظهارداشت: سال گذشته در نخستین دوره مسابقه نقاشی شهری که من دوست دارم ، فضای سبز، بوستان ها، محیط بازی، انجام بازی های مشارکتی و دوچرخه سواری بیشتر در آثار کودکان منعکس شده بود، این آثار به تیم کارشناسی ما در این حوزه کمک کرد تا نظرات کودکان را احصا کنند که در شهر چه چیزهایی برای آنان اهمیت بیشتری دارد، همین روند در دومین دوره مسابقه نقاشی نیز ادامه دارد.

وی گفت: براساس اطلاعات به دست آمده از نقاشی های کودکان، ایمن سازی، مناسب سازی و استانداردسازی بوستان ها از لحاظ کالبدی، فرهنگی و اجتماعی در حوزه شهر دوستدار کودک در دستور کار قرار گرفته است، علاوه بر این، در حوزه هویت بصری سعی کردیم رنگ هایی که در نقاشی کودکان پرتکرار بود و آنان دوست داشتند، به عنوان رنگ های اصلی در رنگ آمیزی بوستان ها و فضای بازی استفاده بکنیم.

دانشور افزود: شهرداری تهران در راستای اجرای طرح شهر دوستدار کودک ، علاوه بر مناسب سازی فضای کالبدی، وظایفی را در حوزه فرهنگی نیز برعهده دارد، به خصوص در شرایط شیوع کرونا سعی کردیم بیشتر از گذشته به آن بپردازیم که راه اندازی مدرسه تابستانی و برگزاری کارگاه های آموزشی، فرهنگی، هنری و اجتماعی در بستر فضای مجازی برای غنی سازی اوقات فراغت نوجوانان در 6هفته فصل تابستان و اهدای رایگان کتاب الکترونیک به کودکان از این جمله است.

پروژه های شهر دوستدار کودک مدیرکل آموزش های شهروندی شهرداری تهران، ایجاد اتاق های مادر و کودک را از پروژه های شهر دوستدار کودک عنوان کرد و گفت: این طرح حدود 10 سال است که توسط شهرداری تهران در محلات پرتردد، ایستگاه های مترو، فروشگاه های شهروند و میادین میوه و تره بار ایجاد شده است.

وی افزود: اجرای پروژه سینما کودک در یکی از سراهای محلات در منطقه 2، انجام مطالعات برای طرح های بوستان دوستدار کودک ، خیابان کودک و پاتوق های کودک محور از دیگر برنامه های شهرداری است که پس از تدوین برنامه عملیاتی و تعیین استانداردها به مناطق ابلاغ خواهد شد.

دانشور بیان کرد: در شهر تهران 270 خانه کودک زیرمجموعه شهرداری تهران در سرای محلات فعالیت می کنند که بازبینی و کار مطالعاتی مناسب سازی این مراکز از لحاظ محتوایی و کالبدی نیز در حال انجام است، تعدادی از فرهنگسراها و اسباب بازی های بوستان ها مناسب سازی شده اما این پروژه ها باید ادامه دار باشد.

همکاری نهادها برای تحقق شهر دوستدار کودک مدیرکل آموزش های شهروندی شهرداری تهران درباره این موضوع که برخی از کارشناسان معتقدند تهران دوستدار کودک نیست و با معیارهای درنظر گرفته شده بسیار فاصله دارد، اظهارداشت: طرح شهر دوستدار کودک ، پروژه ای کلان است و بسیاری از فعالیت ها و برنامه ها در حوزه شهرداری تهران قابل انجام نیست، سازمان ها و نهادهای دیگر مانند آموزش و پرورش؛ مدارس، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان؛ مراکز فرهنگی هنری، کتابخانه ها و سازمان بهزیستی؛ مهدهای کودک به صورت مستقل در شهر تهران فعالیت می کنند که محل تجمع و رفت و آمد کودکان هستند و کودکان وقتشان را بیشتر در این مراکز سپری می کنند.

وی گفت: طرح شهر دوستدار کودک برای عملیاتی شدن، نیاز به همگرایی بین بخش های مختلف سازمانی و نهادهایی دارد که در شهر تهران فعالیت می کنند و صرفا این مقوله تنها به شهرداری تهران ارتباط ندارد و در حال حاضر با استانداردها در این حوزه و اقدامات شاخصی که شهروندان بتوانند حس کنند و ببینند بسیار فاصله داریم و شهرداری تهران در راستای وظایف خود در تلاش برای تامین استانداردهاست.

دانشور درباره تداوم پرداختن به موضوع کودکان و شهر دوستدار کودک به جز روزهای خاص و مناسبتی بیان کرد: در تلاش هستیم که فعالیت ها و برنامه ها از زمان های خاص و مناسبتی فاصله بگیرد، پیش از این بسیاری از رویدادهای مرتبط با کودکان را در روز جهانی کودک تعریف می کردیم که این رویدادها را با توجه به اهمیت موضوع کودکان در طول سال برگزار می کنیم.

مدیرکل آموزش های شهروندی شهرداری تهران افزود: به عنوان مثال مسابقه نقاشی شهری که من دوست دارم را سال گذشته در مهرماه برگزار کردیم اما امسال در دی ماه برگزار شد و پروژه های دیگر شهرداری، یک بخش رویدادی است و بخش دیگر، ایجاد ادبیات و پذیرفتن این اصل است که کودکان امروز، فرزند فردای شهر هستند، اگر بپذیریم که کودکان شهروند این شهر هستند و نسبت به آن حقی دارند، در راستای این رویکرد، در هر لحظه، هر روز و هر نقطه، سهم کودکان را مدنظر قرار داده و به آن توجه خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: توجه به کودکان و اهمیت نقش آنان هم نیاز به همگرایی میان سازمان ها و نهادها دارد، در تک تک نهادها از جمله کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، آموزش و پرورش و سازمان بهزیستی اقدامات خوبی برای کودکان انجام می شود اما اگر همه این فعالیت ها زیر یک چتر و در یک فضا پیش برود و ادبیات حق کودک بر شهر و اهمیت دادن به نقش کودک در یک فضای اجتماعی ایجاد شود، می توان هر زمان در مورد کودک صحبت کرد و این موضوع مناسبتی محور نباشد.


کلید واژه ها: دوستدار کودک - برنامه عملیاتی - شهر دوستدار کودک - برنامه - تهران - عملیاتی - کودک - شهرداری تهران - ابلاغ - شهروندی - شهرداری - شورای اسلامی شهر تهران - منطقه - محلات - شهر تهران - آموزش - ایرنا - شورای اسلامی شهر - مطالعات - پایتخت - اجرا - شورای اسلامی - تدوین - اشاره - چهارشنبه - اداره کل - گفت و گو - خبرنگار - اسلامی - دانشور

آخرین اخبار سرویس:
حاج اژدر محمدی دوست به همرزمان شهیدش پیوست

جزییات امتحانات حضوری و غیرحضوری پایان سال دانش آموزان

پیش بینی جوی آرام و پایدار از فردا برای منطقه

جذب 280 نیروی انسانی در شرکت فولاد سفید دشت چهارمحال و بختیاری

برای حفظ زمین از بطری ها و محصولات پلاستیکی یکبار مصرف استفاده نکنیم

نحوه برگزاری امتحانات پایانی دانش آموزان / اتمام امتحانات مدارس تا قبل از برگزاری انتخابات

عکس | سقوط درختان روی ماشین ها به دلیل وزش باد شدید در تهران

رگبار، رعد و برق و وزش باد شدید در استان تهران تا پایان فردا ادامه داد

خسارت 2.6 میلیاددلاری آلودگی هوا به تهران | کدام منابع بیشترین سهم را در آلودگی هوای پایتخت دارند؟

ورود پیش از موعد دام به مناطق ییلاقی استان سمنان پیگرد قانونی دارد

تصاویر | آخرین خبرها از طوفان تهران | رگبار تا فردا ادامه دارد | شهروندان به دامنه ها و ارتفاعات نروند

نحوه برگزاری امتحانات پایانی دانش آموزان

نبود مدیریت صحیح دفع پسماندها باعث تخریب محیط زیست بوشهر می شود

برنامه ریزی برای آموزش هنرستانی ها پس از بهبود شرایط کرونایی

کشت کلزا

 رگبارو باد شدید درتهران تا فردا ادامه داد| احتمال سقوط تیر برق و درختان؛ شهروندان دردامنه ها و ارتفاعات توقف نکنند

بارش های سال زراعی جاری 55درصد کمتر از پارسال

منابع انتشار بوی نامطبوع در کنگان و عسلویه شناسایی شد / شکایت محیط زیست از صنایع

جریمه کرونایی بیش از 9 هزار خودرو در محورهای مازندران

اجرای پروژه تحقیقاتی پایلوت گیاهان دارویی یاسوج

نحوه برگزاری امتحانات پایانی دانش آموزان/اتمام امتحانات مدارس تا قبل از برگزاری انتخابات

آموزش مهارت به 86 هزار سرباز در سال 99

کانون های گرد و غبار خوزستان در عطش آب

بی توجهی به محدودیت های کرونایی در برخی بوستان ها

توسعه راههای اصلی و روستایی شمال آذربایجان غربی

عامل انتشار بوی نامطبوع در عسلویه شناسایی شد

بحران کرونا در آبدانان از ابتلای خانوادگی تا نبود ظرفیت پذیرش بیماران

جریمه کرونایی بیش از 9 هزار خودرو در محورهای مازندران

رگبار، رعد و برق و وزش باد شدید در ارتفاعات استان تهران

نحوه برگزاری امتحانات پایانی دانش آموزان / اتمام امتحانات مدارس تا قبل از برگزاری انتخابات

رای دیوان عدالت اداری به کفایت برگ سبز به عنوان سند مالکیت خودرو

رعایت و مسامحه در برابر دستورالعمل های کرونایی

پاکسازی محوطه غار هامپوییل مراغه از زباله

خبر هایی از کنترل ورودی و خروجی شهرها و کمک های همدلانه

آلودگی هوا در هفت شهر خوزستان

تولد دومین گوساله گوزن زرد ایران در میانکتل کازرون

منابع انتشار بوی نامطبوع در کنگان و عسلویه شناسایی شد / شکایت محیط زیست از صنایع

بحران کرونا در آبدانان از ابتلای خانوادگی تا نبود ظرفیت پذیرش بیماران

تولد دومین گوساله گوزن زرد ایران در میانکتل کازرون

جزییاتی جدید از حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

امتحانات سیکل و دیپلم حضوری است

نحوه برگزاری امتحانات پایانی دانش آموزان/اتمام امتحانات مدارس تا قبل از برگزاری انتخابات

انتشار بوی نامطبوع در عسلویه/ موضوع با جدیت دنبال می شود

کوچه های رنگی

متقاضی در اولویت قرار دادن فرهنگیان برای واکسیناسیون هستیم

پدیده مه رقیق و رطوبت در خوزستان افزایش می یابد

پیش بینی بارش همراه با گرد و خاک در البرز

انتشار بوی نامطبوع در عسلویه/ موضوع با جدیت دنبال می شود

سقوط درختان در برخی خیابان ها

عکس | سقوط درختان روی ماشین ها به دلیل وزش باد شدید در تهران

اتمام امتحانات مدارس تا قبل از برگزاری انتخابات

سقوط درختان بر اثر باد شدید در تهران

«گلایدر دریایی» انقلابی در جابه جایی مسافران ایجاد می کند+ فیلم

آمادگی مرزهای شلمچه و چذابه برای مراسم اربعین

آلودگی بودار عسلویه

نحوه برگزاری امتحانات پایانی دانش آموزان/ پایان امتحانات مدارس تا قبل از برگزاری انتخابات

اقامه نماز باران در سنندج

رمضان، کلاس درسی برای خودسازی

نحوه برگزاری امتحانات پایانی دانش آموزان اعلام شد

نحوه برگزاری امتحانات پایانی دانش آموزان

هوای تهران در محدوده قابل قبول

رگبار باران در بیش از 15 استان کشور

پدیده مه رقیق و رطوبت در خوزستان افزایش می یابد

نحوه برگزاری امتحانات پایانی دانش آموزان اعلام شد/ امتحانات قبل از انتخابات به پایان می رسد

مشکل آب 10 روستای سوسن شرقی ایذه حل شد

ورود به مازندران ممنوع شد

احداث بزرگترین پل شیشه ای معلق خاورمیانه در روستای نگل سنندج آغاز شد

برگزاری دومین دوره مسابقه « خ مثل خبرنگار » در لرستان

تشریح برنامه های زیست محیطی منطقه 19 در روز زمین پاک

بخشودگی جرایم مالیاتی در لرستان

نحوه برگزاری امتحانات پایانی دانش آموزان/ پایان امتحانات مدارس تا قبل از برگزاری انتخابات

چگونگی برگزاری امتحانات پایانی دانش آموزان

خبر فوری | آخرین وضعیت همسان سازی حقوق باز نشستگان تامین اجتماعی + جزئیات

فاجعه زیست محیطی در رودخانه بالیقلوچای اردبیل

غبار محلی و افزایش ابر در استان بوشهر/ دریا آرام است

آخرین جزییات از فرایند احداث ساختمان جدید و مدرن موزه خودروهای تاریخی توسط بنیاد مستضعان

ترافیک سنگین در برخی مقاطع محور تهران-فشم و جاده کندوان

چشم انتظاری سنندجی ها برای بارش رحمت الهی/ 2 هزار نفر نماز باران خواندند

آلودگی بودار عسلویه!

بوهای نامطبوع نفس عسلویه را به شماره انداخته

وضعیت جوی و دریایی بوشهر آرام پیش بینی می شود

بارش های سال زراعی جاری 55درصد کمتر از پارسال/وزش باد شدید در تهران

غبار محلی و افزایش ابر در استان بوشهر/ دریا آرام است

چشم انتظاری سنندجی ها برای بارش رحمت الهی/ 2 هزار نفر نماز باران خواندند

همکاری ایرانسل و سازمان محیط زیست به مناسبت روز جهانی زمین پاک

نحوه برگزاری امتحانات پایانی دانش آموزان/اتمام امتحانات مدارس تا قبل از برگزاری انتخابات

نحوه برگزاری امتحان های پایانی دانش آموزان | فصل امتحان تا پیش از انتخابات پایان می یابد

دومین گوزن زرد ایرانی در میان کتل کازرون متولد شد

طبیعت بکر و چشم نواز چشمه شیرین در سردشت دزفول + عکس

گلستان جزو سه استان اول کم بارش کشور

جزییات برگزاری امتحانات پایانی دانش آموزان/ امتحانات بعد عید فطر تا انتخابات برگزار می شود

پیگیری برای برطرف کردن انتشار بوی نامطبوع در عسلویه ادامه دارد

اتمام امتحانات مدارس تا قبل از برگزاری انتخابات

تمدید اجرای طرح جامع هوشمند در استان اصفهان

اعزام 300 ناوگان باری استان همدان به خوزستان

توضیحات وزیر آموزش و پرورش درباره امتحانات حضوری

ضایعات ساختمانی در طبیعت +عکس

آموزش و پرورش متقاضی واکسیناسیون معلمان

پیش بینی بارش همراه با گرد و خاک از عصر جمعه در البرز

پاکسازی معابر بافت تاریخی بافق

برنامه عملیاتی طرح «محلات دوستدار کودک» به 13منطقه تهران ابلاغ شد

برنامه عملیاتی طرح «محلات دوستدار کودک» به 13منطقه تهران ابلاغ شد