موضوعات داغ: - تامين اجتماعي - حقوق بازنشستگان - ليگ قهرمانان - ليگ قهرمانان آسيا - همسان سازي حقوق - قهرمانان آسيا - همسان سازي حقوق بازنشستگان - متناسب سازي - بازنشستگان تامين اجتماعي - پلي آف ليگ قهرمانان آسيا - گرمابدر - آسياب تاريخي - سلطان مسكن - نشريه در دانشكده - كشت خشخاش - نايب رييس كميسيون صنايع - برداشت گندم - دفاع مقدس - بازي هاي نظاميان جهان - ميزغذاخوري - ستاد ملي تالاب ها - علي رباني - اخلالگران نظام اقتصادي

مطالب مرتبط:
آخرین خبر ها از عیدی کارگران و ساز و کار تعیین آن
خودروهای برقی باعث بیکاری کارگران خواهند شد
انتخاب نام یک خیابان در اصفهان حاشیه ساز شد!
حقوق و عیدی پرسنل شهرداری به موقع پرداخت می شود
جزییات حمله مسلحانه گروهک های تروریستی به خودروی سپاه در سراوان
-221 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 13 اسفند 1399 ساعت 02:402021-03-02اقتصادي

تمام جزییات «عیدی» کارگران و ساز و کارهای تعیین آن


تمام جزییات «عیدی» کارگران و ساز و کارهای تعیین آنفرشاد اسماعیلی پژوهشگر حقوق کار و تامین اجتماعی به تشریح ساز و کارهای حول عیدی گروه های مختلف کارگران پرداخت.

- تمام جزییات عیدی کارگران و ساز و کارهای تعیین آنفرشاد اسماعیلی پژوهشگر حقوق کار و تامین اجتماعی به تشریح ساز و کارهای حول عیدی گروه های مختلف کارگران پرداخت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا، سال 1399 در حالی رو به اتمام است که به جهت بحران کرونا و تاثیر آن روی کسب و کارها بسیاری از کارگران یا بیکار شده اند یا بر اساس نیاز کارفرمایان به صورت پاره وقت با آن ها کار می کنند، حتی کارگرانی که تا پیش از گسترش شبح وار کرونا، اشتغال دائم داشتند، به خواست کارفرمای خود ناچار هستند، به صورت نیمه وقت و پروژه ای کار کنند، البته تا پیش از شیوع کرونا هم کارگران حال و روز خوبی نداشتند، اما کرونا تیر خلاص را به همین اندک امنیت شغلی آن ها وارد ساخت.

در چنین شرایطی بسیاری از کارگران به سختی امکان وصول مطالبات خود را ندارند و از طرفی ناچار هستند شرایط کار را آنگونه که کارفرما تعریف می کند، بپذیرند، اما استمرار بحران و وضعیت پیچیده ای که اقتصاد در آن گرفتار شده است، کار را برای کارگران دشوارتر می کند.

در این شرایط، آگاهی از حقوقی که قانونگذار در قوانین برای حمایت از کارگران وضع کرده، ضروری است.

ایلنا به جهت روشن شدن اذهان کارگران از این قوانین، گفتگوهایی را با فرشاد اسماعیلی (پژوهشگر حقوق کار و تامین اجتماعی) منتشر می کند.

در اولین مورد به سراغ موضوع عیدی رفتیم.

باتوجه به اینکه در پایان سال به سر می بریم و بسیاری از کارگران در این مورد دغدغه دارند، آشنایی با زیر و بم آن واجب است.

مبنای محاسبه عیدی خیلی از کارگران در ماه های پایانی سال منتظر پرداخت عیدی خود با حقوق اسفندماه هستند اما از اینکه چگونه محاسبه می شود و با چه معیاری برای آن کف و سقف به دست می آید و اینکه این کف و سقف، به چه گروه هایی تعلق می گیرد، اطلاعی ندارند.

لطفا مبنای محاسبه عیدی را شرح دهید.

مبنای محاسبه پرداخت عیدی مشمولان قانون کار مزد و مزایای ثابتی است که به کارگر به مناسبت اشتغال در آن شغل پرداخت می شود.

به عبارت دیگر مبنای عیدی، مزد کارگر است.

مزد از حداقل مزد و مزایا تشکیل می شود؛ البته در محاسبه عیدی مزایایی که در ارتباط با مزد ثابت به کارگر پرداخت می شوند، ملاک هستند.

در نتیجه هرچیزی که به تبع شغل به عنوان مزایا پذیرفته شده در قانون کار که شورای عالی کار همه ساله آن را تصویب می کند، شامل مزد می شود و الزاما باید در عیدی لحاظ شود اما مسلم است که مزایای رفاهی و انگیزشی مانند کمک عائله مندی، کمک هزینه های ایاب و ذهاب، حق ناهار، پاداش افزایش تولید، بن نقدی و هر چیزی که ارتباطی با مزایای ناشی از مزد ندارد، در محاسبه عیدی کارگر لحاظ نمی شود.

سقف عیدی کارگران همانطور که می گویید تعریف مشخصی از مزد در محاسبه عیدی کارگران وجود ندارد و تنها کف و سقف بر اساس فرمولی مشخص شده است؛ در حالی که کارگران بسیاری وجود دارند که به دلیل مجموع مزد و مزایای ثابت خود باید سقف عیدی را دریافت کنند، اما عملا چنین اتفاقی رخ نمی دهد و بیشتر کف عیدی نصیبشان نمی شود.

مبنای محاسبه عیدی چگونه بر این موضوع تاثیر گذاشته است؟ بر اساس ماده واحده قانون تعیین عیدی و پاداش سالانه کارگران شاغل در کارگاه های مشمول قانون کار کلیه کارفرمایان کارگاه های مشمول قانون کار مکلفند به هر یک از کارگران خود به نسبت یک سال کار معادل 60 روز آخرین مزد، به عنوان عیدی و پاداش بپردازند.

با اینکه قانونگذار از مزد صحبت می کند، در بازار کار مرسوم شده است که حداقل مزد 60 روز آخر را ملاک محاسبه عیدی قرار می دهند؛ در حالی که مزد شامل حداقل مزد و مزایای قانونی ثابت ناشی از آن می شود.

در نتیجه اگر کارگری در سال جدید با احتساب مزایای مزدی مصوب شورای عالی کار، 2 میلیون و 800 هزار تومان مزد دریافت می کند، مبلغ عیدی وی 5 میلیون و 600 هزار تومان است اما قانونگذار تاکید دارد که عیدی نباید از 90 روز حداقل مزد روزانه تجاوز کند.

برابر مصوبه شورای عالی کار 90 روز مزد روزانه با احتساب حداقل مزد 1 میلیون و 910 هزار و 427 تومانی، 5 میلیون و 731 هزار تومان است.

بنابراین قانون سقف تعیین کرده و باید سقف رعایت شود و حداقل هم نباید از 60 روز آخرین مزد کمتر باشد.

بنابراین حداقل عیدی 3 میلیون و 820 هزار تومان است.

عیدی کارگران با کارکرد کمتر از یک سال با توجه به اینکه کارگران جوان در دوره های کوتاه تری در محیط کار حضور دارند و گروه هایی از آن ها در کارگاه های مختلف کمتر از یک سال کار کرده اند و می کنند، عیدی برای آن ها چگونه محاسبه می شود؟ برای افرادی که کمتر از یک سال کار کرده اند، عیدی به مأخذ شصت روز مزد و به نسبت ایام کارکرد در سال، محاسبه می شود.

شیوه محاسبه عیدی این گروه از کارگران، اینگونه است که حداقل مزد ماهیانه را ضرب در 2 و بر تعداد ماه های کارکرد تقسیم می کنند.

بر اساس ماده 39 قانون کار مزد و مزایای کارگرانی که به شکل نیمه وقت یا کمتر از ساعت قانونی تعیین شده اشتغال دارند هم به نسبت ساعت کار و کارکرد محاسبه می شود.

عیدی و پاداش آن ها هم از این قاعده کلی مستثنی نیست.

بنابراین برای کارگرانی که ساعتی کار می کنند و مانند کارگران دارای شغل ثابت 44 ساعت کار در هفته و 36 ساعت در مشاغل سخت و زیان آور، در محل کار حاضر نیستند و دستمزد آن ها متغیر است، عیدی بر اساس میانگین 3 ماه آخر کارکرد (90 روز) محاسبه می شود.

عیدی کارگران با پایه کمتر از حداقل درصد بالایی از کارگران که در کارگاه های کوچک اشتغال دارند، با مزد کمتر از حداقل سر می کنند.

عیدی برای آن ها چگونه محاسبه می شود؟ در مورد کارگرانی که پایه حقوق آن ها کمتر از مصوب شورای عالی کار است، به فرض اینکه ساعت کارشان کمتر از ساعت کار قانونی نباشد (موضوع ماده 51 قانون کار) عیدی باید 2 برابر پایه حقوق باشد؛ یعنی اگر 1 میلیون تومان در ماه حقوق دریافت می کنند، عیدی آن ها 2 میلیون تومان است؛ حال تفاوتی نمی کند که این 1 میلیون تحت چه عنوان یا عناوینی به کارگر پرداخت شود.

به هر شکل پرداخت کمتر از مبنای اعلام شده، تخلف است و کارگر می تواند به اداره کار شکایت کند.

به هر شکل بحث بر این است که در قرارداد اولیه کارگر و کارفرما و حتی در قراردادهای الحاقی که ضمن کار میان این دو منعقد می شوند، بر روی مزد توافق می شود و حالا قسمتی از این مزد و نه تمام آن برای تعیین عیدی کارگر ملاک قرار می گیرد.

عیدی کارگرانی که کمتر از یک سال در کارگاه ها کار کرده اند به ماخذ 60 روز محاسبه شود اما به نسبت کارکرد آن ها.

به هر شکل این مبلغ برای هر ماه نباید از یک دوازدهم سقف تعیین شده، تجاوز کند.

مزایای غیرمزدی جزو عیدی نیست مرز تفکیک مزایای مزدی ثابت و غیرثابت، در محاسبه عیدی، تا چه اندازه حل اختلاف میان کارگر و کارفرما و شکایت برای ستاندن حق را دشوار کرده است؟ محاسبه عیدی قاعده و قانون دارد.

قانونگذار تکلیف کرده است که آن قسمت از مزد ماخذ 60 روز قرار گیرد، که جزء مزایای ثابت است.

به هر شکل در محاسبه عیدی، مزایا را از یکدیگر تفکیک می کنند و اینگونه نیست که هرچه در فیش حقوق کارگر قرار می گیرد، ماخذ قرار گیرد.

بازهم می گویم که آنچه به عنوان مزایا وابسته و متعلق به مزد است، ملاک قرار می گیرد و اساسا مزایای انگیزشی در مجموع مزد و مزایا ملاک قرار نمی گیرند.

هیات های تشخیص و حل اختلاف هم بر همین اساس رای می دهند و میزان عیدی را محاسبه می کنند.

بنیان روابط کار هم اینگونه است که یک سری مزایای مزدی متعلق به کارگر، مانند حق مسکن، بن خواروبار و عائله مندی می توانند ثابت پرداخت شوند اما برخی مزایا مقطعی هستند.

در مزد ماهیت پرداخت ملاک است نه عنوان های فیش با این حال این پرسش پابرجاست؛ چرا قانون به گونه ای نوشته شده است که کارفرمایان آن را به شکل سلیقه ای اجرا کنند؟ ممکن است که حالا عده ای بگویند قانون برای کارفرما راه فرار گذاشته است و تعریف مشخصی از مزد در ماده واحده قانون تعیین عیدی و پاداش سالانه کارگران شاغل در کارگاههای مشمول قانون کار ارائه نکرده است.

برخی کارفرماها ممکن است آیتیم هایی را حذف کنند که اصلا مشخص نباشد کدام قسمت آن مربوط به مزایای انگیزشی و کدام قسمت به مزایای ثابت مربوط است.

ممکن است که کارفرما هر عنوانی بر روی پرداختی هایش بگذارد اما من از ماهیت محاسبه عیدی صحبت می کنم.

برای نمونه با اینکه بن خواروبار بخشی از مزد ثابت است اما مزد نیست و مزایای ناشی از آن محسوب می شود.

به همین دلیل در محاسبه عیدی از آیتم های ثابت مزدی سخن می گوییم.

در این قالب سنوات هم جزء مزایای ثابت که بتوان آن را مبنای عیدی قرار داد، نیست و صرفا آیتم های ثابت ملاک هستند.

عیدی برای کارگران آزمایشی کارگران که به صورت آزمایشی کار می کنند هم مشمول دریافت عیدی می شوند؟ در مورد کارگرانی که به صورت آزمایشی استخدام می شوند، با توجه به ماده 11 قانون کار و تبصره آن، مدت کار آزمایشی باید در قرارداد مشخص شود؛ حتی اگر رابطه کاری از جانب کارفرما قطع شود، بازهم وی ملزم به پرداخت کلیه حقوق دوران آزمایشی است؛ حتی اگر قطع رابطه از سوی کارگر باشد (چون هر دو حق فسخ قرارداد خود را دارند) در مدت کار آزمایشی حقی برای وی ایجاد می شود و مستحق دریافت تمام حقوق و مزایا از جمله عیدی است.

بنابراین عیدی به کارگرانی که دوره کار آزمایشی را انجام می دهند هم تعلق می گیرد.

مالیات بر عیدی کسر مالیات از عیدی با توجه به قوانین مالیاتی چگونه است؟ آیا از حداقل عیدی مالیات کسر می شود؟ مالیات عیدی با در نظر گرفتن درآمد یک ساله مشمولِ مالیات، قابل محاسبه است.

طبق ماده 91 قانون مالیات های مستقیم، عیدی تا یک دوازدهم می تواند از معافیت های ماده 84 این قانون استفاده کند اما اگر جمع حقوق سالیانه مشمول مالیات کارگران کمتر از 36 میلیون تومان باشد، کارگر 2 برابر پایه حقوق، 3 میلیون و 800 هزار تومان عیدی دریافت می کند که از این عدد مالیات کسر نمی شود.

بنابراین مالیات آن صفر است.

کارگران اخراجی هم مشمول عیدی اند کارگران زیادی در سال جاری کار خود را از دست دادند و هنوز موفق به تسویه حساب و دریافت طلب مزدی خود هم نشده اند.

اگر موفق به تسویه حساب شدند امکان دریافت عیدی خود را هم دارند؟ اینکه آیا کارگر اخراجی یا به تعبیر کارفرمایان تعدیلی، مشمول عیدی می شود هم بحث مهمی است.

امسال خیلی از کارگران به دلیل وضعیت کرونا یا به دلیل بحران حاکم بر محیط تولید، از کار اخراج شده اند و بیکار هستند و هنوز هم حقوق ایام اشتغال سال جاری خود را دریافت نکرده اند.

این کارگران در زمان تسویه باید تمام مزایای مزدی خود را دریافت کنند که یکی از این مزایا، عیدی است.

بنابراین کارگر اخراجی هم به میزان اشتغالش در کارگاه، عیدی دریافت می کند و اخراج این حق را از وی سلب نمی کند.

شاهد هستیم که خیلی از کارگران در جریان این موضوع نیستند و فکر می کنند چون در نیمه اول سال یا ابتدای سال اخراج شده اند، دیگر امکان دریافت عیدی خود را ندارند.

اساسا تسویه حساب بدون پرداخت عیدی به کارگر اخراجی، غیرقانونی است؛ حتی اگر در مربوط به دوران اشتغال آزمایشی باشد.

برچسب ها: چهارشنبه 13 اسفند 1399 - 02:34 تعداد بازدید: 8 تعداد نظرات: 0
کلید واژه ها: کارگران - کارها - تامین اجتماعی - عیدی - کرونا - اسماعیلی - پژوهشگر - اجتماعی - عیدی کارگران - بحران کرونا - تامین - مختلف - کارفرمایان - امنیت شغلی - شیوع کرونا - گروه - صورت - حقوق - اشتغال - سال 1399 - گزارش - پروژه - اتمام - بحران - امنیت - بیکار - نیاز - پاره - شغلی - شیوع

آخرین اخبار سرویس:
وضعیت بازار املاک کمتر از متوسط قیمتی پایتخت

طلب فروشندگان سهام عدالت به طور کامل پرداخت شده است

پالس خروج از بازار مسکن

نان مردم گلستان کوچک می شود

95 درصد از منابع بانکی فقط در دسترس 2 درصد از مردم قرار دارد/ یکی از بایدها در بانکداری اسلامی تشکیل بانک توسط عموم مردم است

عرضه روزانه مرغ در تهران به 1300 تن رسید

سه عامل اصلی خیز تند کرونا در خراسان جنوبی

از وام کرونایی چه خبر؟

افزایش توان رقابتی و ظرفیت تولید کارخانجات

صدور جواز تاسیس کمتر از 2 ساعت در آذربایجان شرقی

اتحادیه های صنفی در اعلام تعطیلی به زیرمجموعه ها کوتاهی کردند؟

انتشار آمار جدید کرونا در جمهوری آذربایجان

بیش از 13 هزار میلیارد تومان سهام عدالت فروخته شد/ یک ریال هم به فروشندگان سهام عدالت بدهکار نیستیم

امید به بازدهی مثبت در بورس 1400 وجود دارد؟

انتشار آمار جدید کرونا در جمهوری اذربایجان

هیأتی ها با خرید 33 تن سیب زمینی به کمک کشاورز اهل سنت بیجاری آمدند

کمک 16 میلیارد تومانی بسیج فرهنگیان زنجان، به دانش آموزان کم بضاعت

ونوشا تی60؛ کراس اوور کوچک چینی و شباهت به سانگ یانگ تیوولی (+عکس)

امید به بازدهی مثبت در بورس 1400 وجود دارد؟

سه عامل اصلی خیز تند کرونا در خراسان جنوبی

ساوایست A5؛ سدان ارزان قیمت چینی با طراحی اسپرت و پیشرانه تنفس طبیعی (+عکس)

چند نفر از 18 تا 35 ساله ها بیکارند؟

واگذاری سهام عدالت 120 هزار متوفی به ورثه 

صرافان امروز دلار را چند خریدند؟

استخدام کارشناس حسابداری در یک شرکت معتبر در تهران

20 درصد اصناف پایتخت محدودیت های کرونایی را رعایت نکردند

ایران دومین سازنده واکسن آنفلوآنزای فصلی در دنیا شد

صالحی: به بانک مرکزی بدهکاریم نمی توانیم پرداخت کنیم/ ظرفیت غنی سازی به 16 هزار و 500 سو رسیده

تمدید مهلت تسویه بدهی بدهکاران شبکه بانکی به مدت 6 ماه

نان مردم گلستان کوچک می شود

ادامه گران فروشی و قطعه فروشی مرغ در برخی از مغازه ها

میزان افزایش اجاره بها چقدر باید باشد؟

نحوه ثبت اطلاعات املاک در سامانه املاک

تولید یک هزار دستگاه کامیون به کارخانه کامیون سازی مشگین شهر سفارش شد

ماجرای افزایش حقوق بازنشستگان چیست؟

بررسی نرخ جمعیت در ایران/عوامل بازدارندگی فرزند آوری کدامند؟

تصاویر | همدان در وضعیت قرمز

دولت از مشاغل تعطیل حمایت می کند؟

رکوردشکنی دولت حسن روحانی در تعمیق فقر برای اولین بار طی 40 سال اخیر

صرافان امروز دلار را چند خریدند؟

توافقنامه ایران و چین مبتنی بر تحریم شکنی است

پایانه رازی خوی تا پایان دولت تدبیر و امید به بهره برداری می رسد

افتتاح 2 طرح اقامتی در بخش گردشگری دزفول

قیمت انواع ارزهای دیجیتال + جدول

طرح جامع شهر کرمان بازنگری می شود

قطع یارانه جریمه ثبت نکردن در سامانه جامع املاک و اسکان

ارزش صندوق پالایشی یکم/ دارا دوم امروز شنبه 21 فروردین

کدام خوراکی ها در اسفند بیشترین تغییر قیمت را تجربه کردند؟

توییت جنجالی آمنه سادات درباره دلارِ انتخاباتی

10 هزار کیلومتر از رودخانه های کشور لایروبی شده است

تحقق شعار سال نیازمند عقلانیت در برنامه ریزی و جسارت در عمل است

فاز 5 توسعه شرکت فرش افشار زرینه میاندوآب به بهره برداری رسید

توییت جنجالی آمنه سادات درباره دلارِ انتخاباتی

گسترش بازار محصولات ایرانی / زمینه صادرات داروهای دانش بنیان فراهم شد

مهلت 6 ماهه به بدهکاران شبکه بانکی

ابلاغ مصوبه افزایش 39 درصدی مستمری بازنشستگان مشمول قانون تامین اجتماعی توسط معاون اول رییس جمهور

چگونه ارز دیجیتال سود ده بخریم؟

گزارش تصویری تعطیلی بازار کرمان

هیچ گونه عدالتی در متناسب سازی حقوق بازنشستگان دیده نمی شود/قطعا اثر افزایش 25 درصدی ملموس است

مهلت تسویه بدهی بدهکاران شبکه بانکی 6 ماه تمدید شد

پلیس با خودروهای فروش کالا در حاشیه محورهای اصلی برخورد می کند

طرح جامع شهر کرمان بازنگری می شود

بالا گرفتن دعوای کرونایی مسئولان با یکدیگر درباره شکل گیری «موج چهارم»!

محدودیت های کرونایی نصفه و نیمه در هرمزگان/ پلاتوی خبرنگاران

مدیر کل دفتر تعاونی های خدماتی وزارت کار خبر داد: بیست و سومین شرکت تعاونی سهامی عام کشور تشکیل شد

پیشرفت 50 درصدی سمپوزیوم ملی مجسمه سازی کرمان

فال روز یکشنبه 22 فروردین 1400

افتتاح 2 طرح اقامتی در بخش گردشگری دزفول

مدیر کل امور بین الملل وزارت کار خبر داد: یادداشت تفاهم همکاری مشترک ایران و بلغارستان امضا شد

ماجرای وام 21 میلیون تومان به هر خانوار 3 نفره چیست؟

دریافت درخواست متقاضیان برای طرح در کارگروه های استانی صرفا از طریق سامانه الکترونیکی

باز بودن مشاغل سطح یک در مازندران/ الزامی رعایت شیوه نامه های بهداشتی برای همه اصناف

واقعیت در ماجرای نصب پرچم چین در یکی از بازارهای مشهد چیست؟

احتمال افزایش دوباره قیمت مرغ در هفته های آینده

پیشرفت 50 درصدی سمپوزیوم ملی مجسمه سازی کرمان

پرداخت الکترونیک سامان PSP برتر کشور شد

توافقنامه ایران و چین مبتنی بر تحریم شکنی است

اجرای حرفه ای پارتیشن شیشه ای توسط گروه طراحی و ساخت NDK

اعطای تسهیلات بانک دی به واحدهای تولیدی افزایش می یابد

همراهی مردم و اصناف برای کاهش تب کرونا در زنجان

ارسال لایحه دوفوریتی به مجلس برای دائمی کردن متناسب سازی حقوق بازنشستگان

چند نفر از 18 تا 35 ساله ها بیکارند؟ 

احتمال افزایش دوباره قیمت مرغ در هفته های آینده

محدودیت های کرونایی نصفه و نیمه در هرمزگان

اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی اردیبهشت 1400

ریزش نرخ ارز ترمز گرانی بازار خودرو را نکشید/ 207 اتوماتیک 10 میلیون تومان گران شد

تورم به نرخ سرویس بهداشتی بین راهی هم رسید! + عکس عجیب

ببینید: نقاشی هایی که در عین شگفتی میلیون ها دلار می ارزند

قیمت جدید خودروهای صفر و کارکرده

ببینید | افزایش قیمت خودرو لغو خواهد شد؟

مبلغ کارت های اعتباری سهام عدالت چقدر؟

تقدیر وزیر امور اقتصادی و دارایی از مدیرعامل بانک سپه به دلیل کسب رتبه برتر در بهینه سازی شبکه شعب

بورس در انتظار تعیین تکلیف سه مساله مهم/ بازار سرمایه در فاز انتظار

قانون جدید چک | تشریح چگونگی ثبت، تایید و انتقال چک های جدید در سامانه صیاد

چابکی در مانع زدایی

وضعیت قرمز کرونایی و ناهماهنگی در تعطیلی بازار بوشهر

افزایش تولید سایپا در سال تحریم و کرونا

پشتیبانی فولادساز اصفهانی در تامین مواد اولیه صنعت فولاد/ افزایش 2.5 برابری ظرفیت تولید محصولات در فولاد سنگ

واحدهای صنفی متخلف 15 روز پلمب می شوند

آخرین تصمیم شورای رقابت درباره افزایش قیمت خودرو

تمام جزییات «عیدی» کارگران و ساز و کارهای تعیین آن

تمام جزییات «عیدی» کارگران و ساز و کارهای تعیین آن