موضوعات داغ: - ليگ قهرمانان آسيا - ليگ قهرمانان - تأمين اجتماعي - قهرمانان آسيا - فوتبال ايران - سازمان تأمين اجتماعي - تامين اجتماعي - بازنشستگان تامين اجتماعي - دانشگاه پيام نور - الاهلي عربستان - ميكرو ارگانيسم - زندانباني اسلامي - اينستاي ستاره هاي خارجي - قربانعلي مرداني - گرد وغبار - دستگيري مامور قلابي - شهر تاريخي بلقيس - نمايشگاه CES 2021 - آرش داجلري - لكسوس - بي تحركي - خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا - لئوناردو ژارديم

مطالب مرتبط:
اولویت اصلی برنامه هفتم توسعه چیست؟
تصویب طرح توسعه پایدار منظومه های روستایی در 17 بخش استان
توسعه منطقه مکران و نقش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پیشبرد آن/ سواحل مکران و شورای توسعه _ سیده فاطمه ذوالقدر؛نماینده ویژه وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی در شورای توسعه سواحل مکران
تاکید نماینده وزیر آموز و پرورش در دانشگاه فرهنگیان بر نقش کلیدی معلّم مبلّغ در تربیت دینی دانش آموزان
اهمیت جایگاه و کاربرد مواد پیشرفته در اقتصاد و توسعه پایدار
-6 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 13 اسفند 1399 ساعت 00:152021-03-02دانش

نقش دانشگاه در توسعه و پیشرفت پایدار چیست؟


نشست تخصصی «نقش دانشگاه در پیشرفت پایدار و مستمر کشور» از سوی معاونت فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی استان گیلان و با همکاری معاونت پژوهشی دانشگاه گیلان و موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی رشت برگزار شد.

- نشست تخصصی نقش دانشگاه در پیشرفت پایدار و مستمر کشور از سوی معاونت فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی استان گیلان و با همکاری معاونت پژوهشی دانشگاه گیلان و موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی رشت برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا از گیلان، مهدی عاشورنیا، عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی استان گیلان امروز، 12 اسفند در نشست تخصصی نقش دانشگاه در پیشرفت پایدار و مستمر کشور ، با بیان اینکه مفهوم توسعه و پیشرفت پایدار از ابتدای دهه 90 وارد حوزه علوم انسانی شد، اظهار کرد: در میانه قرن بیستم توسعه پایدار از دیدگاه جوامع انسانی و کشورها ارتباط مستقیمی با رشد اقتصادی داشت و غرب در این امر پیشتاز بود، اما بعد از دهه 70 یک ناهمگنی میان توسعه پایدار و رشد اقتصادی دیده شد.

وی با اشاره به رشد سریع علمی در جوامع بشری به ویژه ممالک متمدنه جدید، افزود: رشد علمی و اقتصادی، جمعیت و سرانه تولید ناخالص بعد از دهه 70 مشهود بود، اما کیفیت زندگی دیگر آن رشد قبل را نداشت.

در واقع رشد اقتصادی با آلودگی محیط زیست همراه شده و بیماری های متنوع زندگی انسان را دچار خطر کرده بود.

معاون آموزشی موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی گیلان، از دیگر کمبودهای رشد اقتصادی را فقدان عدالت اجتماعی دانست و تصریح کرد: توزیع نامتقارن ثروت طبقات اجتماعی را با رویکرد جدید مواجه کرد.

عاشورنیا، با اشاره به بازتعریف دانشگاه ها به عنوان مبادی تولیدکننده، گفت: در تعریف توسعه پایدار دانشگاه ها نسل بندی شدند؛ به این صورت که دانشگاه های نسل اول آموزش محوری را دنبال می کنند و دانشگاه های نسل دوم آموزش و پژوهش را مد نظر قرار داده اند، اما دانشگاه های نسل سوم علاوه بر آموزش و پژوهش، کارآفرین هستند.

وی دانشگاه های نسل چهارم و پنجم را ارزش آفرین و تمدن ساز دانست و عنوان کرد: مباحث مربوط به توسعه پایدار نیازمند تعاریف کیفی است؛ نه کمی و باید برای جامعه هنجار تعریف کنیم.

در واقع جامعه واجد این تعاریف دارای توسعه و پیشرفت پایدار است.

عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی گیلان، سرمایه اجتماعی را یکی از هنجارهای جامعه دانست و گفت: ساختارها و هنجارهای اجتماعی یک زندگی توام با امنیت و سلامت اجتماعی و فرصت رشد برای تمام اقشار را فراهم می کند.

وی با اشاره به نقش دانشگاه در تولید هنجارها، اضافه کرد: هنجارهای تولید شده توسط دانشگاه می تواند انسان های مناسب تری را تحویل جامعه دهد؛ از طرف دیگر این هنجارها به ایجاد یک نظام شخصیتی متناسب با توسعه و پیشرفت پایدار کمک می کند.

عاشورنیا، با بیان اینکه برای ایجاد توسعه پایدار باید یک نظام اجتماعی ایجاد کنیم، افزود: در گذشته این نظام اجتماعی در مدارس شکل می گرفت، اما به تدریج وارد دانشگاه ها شد و دیگر به علم به چشم کالا نگاه نمی کنیم و علم در دسترس همه قرار دارد.

عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی گیلان، با اشاره به تفاوت رویکردها و هنجارهای توسعه و پیشرفت پایدار در جوامع غربی و شرقی، خاطرنشان کرد: توسعه پایدار باید مبتنی بر فرهنگ باشد و در غیر این صورت دچار تقلید خواهیم شد؛ البته بسیاری از هنجارها و ارزش های فرهنگی و اجتماعی توسعه پایدار جهانی محور هستند.

وی با بیان اینکه دانشگاه با آگاهی بخشی نقش مهمی در ایجاد اعتماد، امنیت، مشارکت و همبستگی اجتماعی دارد، گفت: توسعه پایدار به زیرساخت نیاز دارد و محیط زیست یکی از زیرساخت های توسعه پایدار است.

عاشورنیا، انسان را مهمترین زیرساخت توسعه پایدار دانست و عنوان کرد: بسیاری از کشورهای مبتنی بر فرهنگ نژادپرستی، اکنون مهاجرپذیر هستند، زیرا برای توسعه و پیشرفت پایدار در آینده به نیروی انسانی نیاز دارند و دانشگاه های آنان انسان های خام واجد استعداد را پرورش می دهند و نظام اجتماعی را پیش می برند.

معاون آموزشی موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی گیلان، دانشگاه ها را نیازمند نظارت بر خروجی نیروی انسانی دانست و افزود: مهارت محوری باید فاصله دانشگاه و جامعه را کم کند.

قبل از انقلاب اکثر تکتولوژی های ما از غرب وارد می شد، اما بعد از انقلاب دانشگاه های علمی - کاربردی برای تربیت نیروهای مهارت محور به وجود آمدند تا دانشگاه را با صنعت پیوند بزنند.

عاشورنیا، با بیان اینکه دانشگاه ها باید نیروهای خودبرنامه ریزی تربیت کنند، گفت: امروزه علم در دسترس است و افراد نباید به یک مدرک دانشگاهی که سال ها قبل دریافت کرده اند، بسنده کنند و باید توانایی به دست آورند.

وی با اشاره به رابطه توسعه اقتصادی کشورها با شرایط آموزش عالی آنان، خاطرنشان کرد: سیستم آموزش عالی تولیدکننده هنجار است و باید سرمایه انسانی لازم را در اختیار نظام فرهنگی و اجتماعی جامعه قرار دهد.

بهمن شریف زاده، عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان نیز، توسعه پایدار را یکی از دغدغه های اصلی جوامع بشری دانست و اظهار کرد: در گذشته رشد علم طولی بود، اما توسعه پایدار نیازمند بین رشته ای شدن و کارآمد شدن رشته ها در هم و در جامعه است.

وی پژوهش را رکن اساسی توسعه پایدار دانست و افزود: اگر پژوهشی در اسناد بالادستی به توسعه پایدار نیاندیشیده باشد، آن پژوهش ابتر است و کارایی لازم را در جامعه ندارد.

در کشور ما طی سال های اخیر به مسئله پژوهش در اسناد بالادستی از جمله سند راهبردی علم و فناوری و آمایش سرزمین توجه شده و فعالیت های پژوهشی در نسل های جدید دانشگاه رویکرد توسعه پایدار دارد.

رییس گروه پایش دستاوردهای علمی و فناوری دانشگاه گیلان، با بیان اینکه امروزه دانشگاه ها از پژوهش به سمت پژوهش و فناوری پیش می روند، عنوان کرد: دانشگاه ها علاوه بر پژوهش باید فناوری هم داشته باشند و با شناسایی نیازهای جامعه از طریق طرح ها و پایان نامه ها و رساله ها مستقیم و غیر مستقیم به توسعه پایدار بپردازند.

شریف زاده، با اشاره به مغفول ماندن فرهنگ سازی توسعه و پیشرفت پایدار، اضافه کرد: فرهنگ سازی لازمه توسعه پایدار است و باید از مهدهای کودک این فرهنگ سازی را شروع کنیم، زیرا کودکان باید در نخستین خاستگاه اجتماعی خودشان با مولفه های سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی و زیست محیطی توسعه پایدار آشنا شوند و فقط به فکر توسعه خودشان نباشند و در آینده به درد جامعه بخورند.

وی با تاکید بر لزوم ارائه یک نسخه بومی توسعه پایدار، تصریح کرد: توجه دانشگاه به فناوری یکی از شاخصه های توسعه پایدار است و خوشبختانه شاهد گسترش مراکز رشد دانشگاه ها و شکل گیری استارت آپ ها جهت تجاری سازی فناوری یا فروش دانش فنی آن هستیم لذا اگر دانشجویان با مبانی توسعه پایدار عجین نباشند، نمی توانند فناوری پایدار تولید کنند و بدون دانش فنی پایدار، بازار فروش نیز کوتاه مدت خواهد بود.

عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان، فلسفه وجودی شرکت های دانش بنیان را پاسخ به نیازهای جامعه برای توسعه پایدار دانست و خاطرنشان کرد: بالغ بر 5000 شرکت دانش بنیان داریم که یک سوم آنان مرتبط با فناوری های نوین، محیط زیست و انرژی هستند.

شریف زاده، با بیان اینکه شرکت های دانش بنیان باید به های تک بپردازند، گفت: اگر فارغ التحصیلان فناوری را در تولید محصولات استارت آپی نادیده بگیرند، عملا با سدی به نام توسعه پایدار مواجه خواهند شد.

وی منطقه آزاد انزلی و کریدور شمال - جنوب و شرق - غرب را یکی از ظرفیت های بالای کشور و استان گیلان در حوزه اوراسیا دانست و تاکید کرد: برای اینکه به بازار بزرگ اوراسیا برسیم، نیازمند فناوری در همه ابعاد علمی و فناوری و کشاورزی و انرژی هستیم لذا این موضوع باید به دانشگاه سپرده شود.

رییس گروه پایش دستاوردهای علمی و فناوری دانشگاه گیلان، با اشاره به نقش مهم شرکت های دانش محور در توسعه پایدار، اضافه کرد: امروز دانشجویان با خلاء مهارت و به روز بودن مواجه هستند و لذا دانشگاه های علمی - کاربردی می توانند هاب مهارت محوری کشور برای رسیدن به توسعه پایدار باشند.

حمیدرضا سموری، مدیر گروه مدیریت و حسابداری موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی رشت نیز در این نشست، با اشاره به اثرگذاری نسل سوم دانشگاه(آموزش، پژوهش و کارآفرینی) در توسعه پایدار، خاطرنشان کرد: با توجه به پیشرفت های سریع و خیره کننده برخی از کشورهای شرق آسیا همچون چین و کره جنوبی و سنگاپور، می توانیم به یک مدل بومی سازی شده توسعه پایدار مبتنی بر المان های فرهنگی برسیم.

وی با بیان اینکه دانشگاه نقش مهمی در پیشرفت دارد، تصریح کرد: دانشگاه های کارآفرین می توانند ریل گذاری توسعه پایدار را انجام دهند.

همچنین در توسعه پایدار باید سهم مهمی برای منابع انسانی قائل شویم، زیرا دولت ها برای برنامه ریزی جهش اقتصادی به منابع انسانی نیاز دارند.

مدیر گروه مدیریت و حسابداری موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی رشت، با تاکید بر لزوم خارج شدن از نسل اول دانشگاه ها، یادآور شد: دنیا دانشگاه صرفا آموزش محور را کنار گذاشته و پژوهش و کارآفرینی را در دانشگاه ها فعال کرده است لذا دانشگاه های کارآفرین باید دانشجویان و رشته های هدفمند را تعریف و منابع انسانی لازم را به صنایع تزریق کنند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشگاه - جهاد دانشگاهی - سازمان جهاد دانشگاهی - پایدار - استان گیلان - پیشرفت - گیلان - دانشگاه گیلان - معاونت فرهنگی - معاونت - جهاد - آموزش عالی - کشور - توسعه - مستمر - استان - تخصصی - برگزار - پژوهشی - نشست - فرهنگی - سازمان - همکاری - توسعه پایدار - علوم انسانی - رشد اقتصادی - موسسه - آموزش - هیئت علمی - عالی

آخرین اخبار سرویس:
برگزاری امتحانات دانشگاه پیام نور به صورت مجاز

دانشگاه محقق اردبیلی در 5 رشته جدید دانشجو می پذیرد

سوییس به آموزش حضوری باز می گردد

سوییس به آموزش حضوری باز می گردد

سوییس به آموزش حضوری باز می گردد

آغاز جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان از اول اردیبهشت

میزان قراردادهای صنعتی دانشگاه امیرکبیر در سال گذشته 4 برابر شد

امتحانات دانشگاه پیام نور به صورت مجازی برگزار می شود

ویزیت رایگان بیماران در مناطق محروم بندپی شرقی

قطب های علمی به دست فراموشی سپرده شده و هیچ محتوایی ندارند

همکاری پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی و مجتمع دارویی هلال ایران

قراردادهای صنعتی دانشگاه امیرکبیر 4 برابر شده

پیشنهادی برای تضمین اشتغال دانشجویان/ زیست جانوری با گرایش سایبورگ راه اندازی شود

فراخوان جذب نیروی امریه سربازی در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل اعلام شد

سفیدترین رنگ ساختمان ساخته شد

برگزاری جلسات قرائت قرآن و نماز جماعت در هرمزگان ممنوع است

شرایط فوق بحرانی اراک/ مردم کپسول های بدون استفاده خود را به بیمارستان ها اهدا کنند

امتحانات دانشگاه پیام نور به صورت مجازی برگزار می شود

آتش بازی استقلال

آزمون استخدامی خاص فرزندان شهید و جانباز چه زمانی برگزار می شود؟

84 فارغ التحصیل از 100 دانشگاه برتر دنیا به مراکز علمی داخلی پیوستند

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی دزفول چهره برتر هنر انقلاب اسلامی خوزستان شد

افزایش وام ویژه دانشجویان دکتری/ثبت نام آغاز شد

پذیرش دانشجوی دکتری بدون آزمون در دانشگاه شریف

بی شکلی هویت زمانه من است

فردا؛ آخرین مهلت ثبت نام دکتری بدون آزمون دانشگاه خواجه نصیر

دانشگاه صنعتی اصفهان در مقطع دکتری بدون آزمون دانشجو می پذیرد

ده کشور برتر دنیا در قدرت سایبری / از کشف منطقه ای جدید در کهکشان راه شیری تا گامی موثر برای درمان نوعی کم خونی

قراردادهای صنعتی دانشگاه امیرکبیر بیش از 4 برابر شده است

15 مزیت آموزش مجازی/ آموزش مجازی در سایه استفاده از فناوری اطلاعات گسترش می یابد

خبر خوش بودجه ای برای دانشگاه ها / جزییاتی که باید از وام های دانشجویی بدانید

اعلام جزییات پذیرش دانشجوی دکتری بدون آزمون در دانشگاه صنعتی شریف

وضعیت اهواز و آبادان سیاه شد

اعلام جزییات پذیرش دانشجوی دکتری بدون آزمون در دانشگاه صنعتی شریف

اختراعات ناسا که همه ی ما استفاده می کنیم

آبدارچی و نگهبان در پردیس

استخدام دندانپزشک آقا با شرایط عالی در تهران

ترافیک سنگین در آزاد راه کرج_تهران

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

هدفگذاری دانشگاه آزاد اسلامی برای راه اندازی مرکز مهارتی نفت و گاز در بندرجاسک/ از آموزش صرف به سمت کارآفرینی حرکت کرده ایم

زندگینامه محمدرضا جوادی یگانه (1348-)

ساخت ربات شناگر برای اولین بار

موثرترین راه کنترل کرونا چیست؟

رویداد تازه شو با محوریت فناوری مد و لباس در اراک برگزار شد

ثبت نام راننده اسنپ

رباتی که زیرآب شنا می کند

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 26 فروردین

فروشنده ماهر مبل در مغازه

رباتی که زیرآب شنا می کند

افزایش 4 برابری قراردادهای صنعتی دانشگاه امیرکبیر نسبت به سال 88

همکار بازاریاب برای دفتر فنی

استخدام مدیر کنترل کیفیت در گروه تولیدی ژیوان زیست فناوری روژه در تهران

50 نفر به اعضای هیات علمی دانشگاه کردستان افزوده شد

استخدام نماینده علمی فروش در آموزش عالی آزاد مدرسان شریف در اصفهان

فروشنده خانم (فروشگاه مواد غذایی)

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل تأکید کرد: ضرورت تقویت حضور پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در فعالیت های بین المللی

استخدام فیلمبردار و تدوینگر در موسسه آموزش عالی آزاد مدرسان شریف در تهران

این ربات می‎تواند شنا کند!

کار در منزل ،شغل پاره وقت

هواگردهای عمود پرواز

مقاله عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی ارومیه به عنوان مقاله برتر انتخاب شد

ضرورت هدایت انجمن های علمی به سمت کارآفرینی و انجام طرح های تحقیقاتی

نشست «انتخابی سرنوشت ساز» 27 فروردین ماه از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان کرمانشاه برگزار می شود

رباتی که زیرآب شنا می کند

روباتی که زیرآب شنا می کند

رباتی که زیرآب شنا می کند

10 کشور برتر دنیا در قدرت سایبری / ایران در جایگاه 23 قرار دارد

استخدام فیلمبردار و تدوینگر در موسسه آموزش عالی آزاد مدرسان شریف در تهران

سی و یکمین اجلاس روسای 13 دانشگاه بزرگ کشور برگزار شد

انتظار داشتیم از ظرفیت دانشگاه ها برای رفع بحران کرونا بیشتر استفاده شود

مقاله مشترک پژوهشگر دانشگاه حکیم سبزواری و دانشگاه Inha کره جنوبی منتشر شد

میزان قرارداد های صنعتی دانشگاه امیرکبیر در سال 99 نسبت به سال 88 بیش از 4 برابر شده است

ویزیتور

تولید نسل جدید عایق های حرارتی با فناوری نانو

ساخت ایران تولید شعله پوش باتری

استخدام نماینده علمی فروش در آموزش عالی آزاد مدرسان شریف در اصفهان

پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی با هلال احمر همکاری می کند

آیا احتمال تعویق کنکور ارشد پزشکی وجود دارد؟

271 مورد جدید مبتلا به کرونا ویروس در ایلام شناسایی شد

ارتقای دانشگاه اردکان در جدیدترین رتبه بندی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام

گام عملی دانشگاه آزاد اسلامی برای رسیدن به دانشگاه کارآفرین/ تربیت دانشجوی متخصص از طریق طرح «پویش» تقویت می شود

کوچکترین علامت ناخوشی یعنی کرونای انگلیسی/ قزوین به رنگ سیاه درآمد

جهادگران دانشگاه علوم پزشکی اهواز در روستا های تلخاب زرد و شان بچه اردوی جهادی درمانی برگزار کردند

آیا دانشجویان کشور در برابر کرونا واکسینه می شوند؟

اعطای بورسیه تحصیلی شهریار به دانشجویان ممتاز بین المللی دانشگاه تبریز

هوش مصنوعی محبوب ترین رشته در میان دانشجویان چینی

جف بزوس یک قدم به گردشگری فضایی نزدیک شد

زمین های کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی زاهدشهر زیر کشت گندم رفت!

دانشگاه آزاد اسلامی نکا به دنبال میان رشته ای ها/ ایجاد مدرسه عالی مهارتی انرژی در مرحله تحقیق قرار دارد

نشست مجازی «برنامه همکاری 25 ساله ایران و چین» از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه شهرکرد برگزار می شود

هوش مصنوعی محبوب ترین رشته در میان دانشجویان چینی

نقش دانشگاه در توسعه و پیشرفت پایدار چیست؟

نقش دانشگاه در توسعه و پیشرفت پایدار چیست؟