مطالب مرتبط:
افزایش 75 درصدی کمک های خیرین اردبیلی نسبت به سال گذشته/ وجود 14500 نفر حامی طرح اکرام و ایتام در اردبیل
پیشرفت 34 درصدی بازنگری طرح هادی در خراسان رضوی
ناترازی عملکرد بودجه کل کشور باعث رشد بیش از 520 درصدی نقدینگی در 8 سال اخیر شد
بذرپاش: ناترازی عملکرد بودجه کل کشور باعث رشد بیش از 520 درصدی نقدینگی در 8 سال اخیر شد
حضور گروه جهادی بقیهالله اندیمشک در رویداد ملی هسته های پیشرفت کشور
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 12 اسفند 1399 ساعت 22:452021-03-02اقتصادي

پیشرفت 94 درصدی پیچیده ترین طرح نفتی کشور در هفت سال


ایرنا - طرح توسعه میدان نفتی آذر بعنوان پیچیده ترین و بزرگ ترین طرح غرب کشور در آغاز دولت تدبیر و امید تنها 6 درصد پیشرفته داشته و 94 درصد باقیمانده آن در این دولت اجرایی و عملیاتی شده است که اکنون با افتتاح فاز دوم 65 هزار بشکه نفت خام روزانه در این میدان تولید می شود.

- ایلام - ایرنا - طرح توسعه میدان نفتی آذر بعنوان پیچیده ترین و بزرگ ترین طرح غرب کشور در آغاز دولت تدبیر و امید تنها 6 درصد پیشرفته داشته و 94 درصد باقیمانده آن در این دولت اجرایی و عملیاتی شده است که اکنون با افتتاح فاز دوم 65 هزار بشکه نفت خام روزانه در این میدان تولید می شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، استان کوهستانی و مرزی ایلام که روزگاری بدلیل همجواری با کشور عراق، تهدیدی جدی بشمار می رفت و محروم از ایجاد صنایع بزرگ و امکانات زیرساختی بود، اکنون با بازگشایی مرز مهران و همچنین وجود منابع غنی نفت، فرصتی پیش آمده است تا مسیر توسعه در این استان به مراتب هموارتر شود.

این استان اکنون یکی از استان های برخوردار از نظر منابع غنی نفت است که با وجود تعدد آمار درحوزه نفت با 6 درصد منابع نفتی کشور در جایگاه سوم و در حوزه گاز با 11 درصد منابع گازی رتبه دوم کشور را به خود اختصاص داده است.

طرح توسعه میدان نفتی آذر استان ایلام نیز بعنوان طرحی عظیم و پیچیده در مرحله نخست با 30 هزار بشکه تولید روزانه در اردبیشهت ماه سال 96 عملیاتی شد که با افتتاح فاز دوم آن 35 هزار بشکه دیگر به تولید روزانه آن افزوده شد.

تا جایی که به گفته مجری طرح توسعه میادین نفتی آذر، میزان ذخیره برداشت از میدان آذر 4.

3 میلیارد بشکه و میزان برداشت قابل استحصال از این میدان نیز در طول دوره 40 ساله افزون بر 400 میلیون بشکه نفت خام برآورد شده است.

ازسوی دیگر دغدغه مندی مردم ایلام نیز برای ایجاد اشتغال جوانان در این طرح محقق شد و بیش از 57 درصد نیروی های بکارگیری شده در این طرح افراد بومی استان ایلام بودند.

مزیت دیگر این طرح علاوه بر ایجاد سرمایه گذاری، توسعه و رونق اقتصادی و همچنین طرح توسعه میادین مشترک نفتی که همواره مورد تاکید دولت تدبیر و امید بود می توان به نقش توسعه این طرح در تکمیل زنجیره ارزش اشاره کرد که به این معنا که گاز ترش تولیدی از این میدان پس از جداسازی به مرکز جمع آوری گاز دهلران منتقل شده و از آن طریق به همراه گازهای میدان های چشمه خوش، آبان، پایدار غرب، پایدار شرق، دهلران، دانان به ان جی ال 3100 ارسال می شود که این موجب می شود بخشی از این گاز به شبکه سراسری گاز تزریق و باقیمانده آن نیز به خوراک یک واحد پتروشیمی تبدیل شود.

با این تفاسیر ایلام دارای بیش از 17 میلیارد بشکه ذخائر نفتی است و با توجه به این میزان ذخائر باید مقدمات ساخت پالایشگاه در این استان فراهم تا تولیدات نفتی در همین استان پالایش و عرضه شود که این امر منجر به اشتغالزایی افراد بیکار رونق اشتغال و توسعه خواهد شد.

میادین نفتی مهم ترین محور توسعه در ایلام است سرپرست استانداری ایلام در آیین افتتاح رسمی طرح توسعه میدان نفتی آذر با حضور رییس جمهوری در گفت و گو اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: استان ایلام مستعد سرمایه گذاری در همه حوزه هاست که نمونه آن سهم 90 درصدی منابع گازی و نفتی غرب کشور است.

محمد نوذری افزود: میدان نفتی چنگوله که در مجاورت میدان نفتی آذر قرار دارد باید با اهتمام دولت آغاز شود که توسعه این میدان در توسعه، رونق اقتصادی و اشتغال جوانان استان بسیار موثر است.

سرپرست استانداری ایلام تاکید کرد: توسعه میدان نفتی آذر و آغاز میدان نفتی چنگوله می تواند فرصت های شغلی زیادی برای جوانان بومی این استان فراهم کند.

نوذری اظهار داشت: در دولت تدبیر و تدبیر توجه ویژه ای به صنعت و نفت و گاز در این استان شده است که می توان به بهره برداری فاز دوم پتروشیمی ایلام اشاره کرد.

وی اضافه کرد: مسوولیت پذیری اجتماعی ایجاب می کند استانی که بیش از چهار درصد منابع نفت و گاز کشور را در اختیار دارد به همان اندازه در زیرساخت های توسعه آن سرمایه گذاری شود.

یک میلیارد و 257 میلیون یورو برای میدان آذر مهران سرمایه گذاری شد مجری طرح توسعه میادین نفتی آذر و چنگوله شهرستان مرزی مهران واقع در جنوب باختری استان ایلام نیز گفت: میزان سرمایه گذاری انجام شده در اجرای این پروژه یک میلیارد و 257 میلیون یورو بوده است.

کیوان یاراحمدی اظهار داشت: قرارداد توسعه این میدان سال 91 با کنسرسیوم اویک و صندوق سرمایه گذاری نفت امضا و در قالب 2 مرحله زودهنگام و فاز نخست اجرایی شد که هم اکنون فاز نخست این طرح بهره برداری رسیده است.

وی افزود: میزان سرمایه گذاری پیش بینی شده برای این پروژه یک میلیارد و 357 میلیون یورو بوده که با همت و تلاش نیروهای بومی و صرفه جویی صورت گرفته با مبلغی حدود 100 میلیون یورو کمتر از پیش بینی اولیه یعنی با یک میلیارد و 257 میلیون یورو به اتمام رسیده است.

مجری طرح توسعه میادین نفتی آذر و چنگوله یادآور شد: سرمایه گذاری انجام شده از محل صندوق توسعه ملی و با عاملیت بانک های سپه و خاورمیانه تحقق پذیرفت که از این میزان سزرمایه گذاری انجام شده 800 میلیون یورو را بانک سپه و 200 میلیون یورو را نیز بانک خاورمیانه عهده دار شده اند.

یاراحمدی تاکید کرد: در بخش تولید زودهنگام میدان 30 هزار بشکه و در مرحله نهایی اجرایی این پروژه بزرگ 65 هزار بشکه هدف گذاری شده است.

وی به پیچیدگی های این میدان از بعد فنی و تخصصی از جمله نوع حفاری بسیار سخت اشاره کرد و گفت: 73 میلیون نفر ساعت کار بی وقفه و بدون حادثه منجر به فوت در این طرح ثبت شده است.

وی با اشاره به مهم ترین فعالیت های اجرا شده در این طرح بیان کرد: حفاری 19 حلقه چاه تولیدی، یک حلقه چاه پساب به عمق چهار هزار و 600 متر، احداث تاسیسات سرچاهی و خطوط لوله جریانی به طول 180 کیلومتر و احداث 320 کیلومتر خط لوله انتقال نفت و گاز آذر به مقاصد مورد نظر از مهمترین فعالیت ها انجام شده در اجرای این پروژه بزرگ نفتی در استان ایلام است.

طرح میدان نفتی آذر در 110 سال گذشته کم نظیر است مدیرعامل شرکت مهندسی سروک آذر در خصوص طرح توسعه میدان نفتی آذر نیز اظهار داشت: طرح توسعه میدان مشترک نفتی آذر مهران در طول 110 سال اخیر در صنعت نفت کشور کم نظیر است.

مجید حبیبی افزود: با کمک مهندسان بومی کشور 32 پروژه در این میدان با موفقیت به اتمام رسید.

وی یادآور شد: در اوایل شروع کار و پس از ثبت اکتشاف این میدان مقرر شده بود که شرکت های عظیم خارجی که تجربه های زیادی در این حوزه داشتند برای توسعه این میدان عظیم و پیچیده وارد عمل شوند که شرایط تحریمی اجازه نداد که این شرکت ها در این طرح فعالیت کنند و این فرصت را برای حضور متخصصان و مهندسان داخلی در این شرکت فراهم کرد و باعث شد که کلیه طرح توسعه میدان نفتی آذر بصورت کامل توسط نیروی بومی کشور انجام شود.

مدیرعامل شرکت مهندسی سروک آذر گفت: تست تولید 65 هزار پشکه نفت در روز که 40 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری ایجاد می کند نیز انجام شده است.

حبیبی افزود: با وجود اینکه یک ماه از تست عملکرد تولید این شرکت می گذرد بیش از هزینه های سرمایه ای این شرکت تاکنون درآمد حاصل شده است.

وی تاکید کرد: اعتماد وزارت نفت به کارشناسان بومی در نهایت نتیجه داد و از این پس وزارت نفت طرح های توسعه ای حوزه نفت را به بطور قطع به نیروی های بومی واگذار خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت مهندسی سروک آذر ابراز امیدواری کرد: پس از توسعه این میدان، امیدها برای توسعه میدان نفتی چنگوله با مساعدت وزارت نفت افزایش پیدا کرد.

حبیبی در ادامه از مذکرات نهایی برای توسعه طرح میدان چنگوله در قالب الگوهای جدید نفتی خبر داد و گفت: در صورت موافقت رسمی مراجع ذی ربط امید داریم که در آینده نزدیک شاهد آغاز بکار توسعه این پروژه عظیم نیز در ایلام باشیم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا ، میدان مشترک نفتی آذر در بلوک اکتشافی اناران در استان ایلام در جنوب غربی ایران و 25 کیلومتری شهرستان مهران در مرز ایران و عراق قرار گرفته است.

این طرح سال 1391 در قالب قرارداد بیع متقابل با شرکت ایرانی سروک آذر که عمده سهام آن متعلق به سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی نفت است، امضا شد و پیشرفت آن خردادماه سال 1392 حدود 6 درصد بوده است و توسعه 94 درصد باقیمانده این طرح در دولت تدبیر و امید به اتمام رسید.

گفتنی است فاز دوم پتروشیمی ایلام نیز شامل الفین و واحد شیرین سازی به عنوان الفین سیزدهم کشور با تلاش مدیران، متخصصان و کارکنان شرکت پتروشیمی ایلام و هلدینگ خلیج فارس و بدون حضور لایسنسور و وندور خارجی پس از افتتاح توسط رییس جمهوری در دی ماه سال جاری وارد مدار تولید شد.

همچنین واحد پلی پروپیلن ایلام، فاز 2 پالایشگاه گاز ایلام، فاز 2 توسعه میدان گازی تنگ بیجار و توسعه 6 میدان نفتی آبان، پایدار غرب، چنگوله، چشمه خوش، دالپری و پایدار شرق در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی از جمله مهم ترین طرح توسعه دولت تدبیر و امید در این استان در حال اجراست.


کلید واژه ها: دولت تدبیر و امید - میدان نفتی آذر - تدبیر و امید - میدان - درصد - دولت تدبیر - میدان نفتی - باقیمانده - بزرگ ترین - کشور - دولت - ایرنا - غرب کشور - عملیاتی - پیشرفته - نفت خام - فاز دوم - افتتاح - نفتی - روزانه - بزرگ - توسعه - تولید - ایلام - تدبیر - صنایع بزرگ - مرز مهران - هزار - امید - کوهستانی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام بازاریاب و ویزیتور در شرکت برگ سیب سبز(sun star) در اصفهان

همتی ادعای نوبخت درباره بدهی بانک مرکزی را تکذیب کرد

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت تولیدی و صنعتی در تهران

استخدام کارشناس سوشال مدیا و کارشناس فروش در خراسان شمالی

زولبیا و بامیه کیلویی 36 هزار تومان قیمت گذاری شد

استخدام مدیر پیج اینستاگرام در یک شرکت معتبر در گیلان

نیازمند خیاط خانم

استخدام گروه بزرگ آلما

استخدام محدود مشاور املاک (فقط 5نفر)با جای خواب

کارمند اداری فروش

استخدام مشاور فروش آپارتمان

استخدام مشاور

استخدام نیروی کار خدمات و تحصیلدار

استخدام جوشکار، مونتاژ کار و کارگر فنی در فرینه ماشین در شهرک صنعتی پرند

استخدام طراح 3D و مدیر پروژه در طرح سازان آوا سیما در تهران

استخدام بازاریاب و ویزیتور در شرکت بازرگانی جلیلی در آذربایجان غربی

دوگانه سوزی بیش از 95 درصد تاکسی های شهری/نوسازی حدود 5000 تاکسی در سال 99

بزرگ ترین کلاهبردار مالی تاریخ در زندان درگذشت

استخدام کارشناس توسعه کسب و کار در بازار آنلاین باسلام در زنجان

ساخت و سازهای حریم شهر زیر ذره بین قانون

استخدام مسئول دفتر در شرکت حکیم تجارت سهند در تهران

محدودیت های شهرداری برای کنترل ساخت و سازها در حریم شهر چیست؟

سریال chr(034)هرگزهاchr(034) در اچ بی او رکورد زد

استخدام کارشناس فروش (تجهیزات آزمایشگاهی) در آرا تجهیز فارمد در تهران

استخدام انباردار آقا

استخدام تعدادی موتور سوار فعال و با انگیزه

مونتاژ کار کابینت ساز نیازمندیم

مشاور حرفه ای یا مبتدی محله صادقیه

کارشناس فروش خانم و حسابدار

منشی خصوصی خانم

تعدادی فروشنده حرفه ای نیازمندیم

نیازمند سرمایه گذار

اوپک پیش بینی خود از رشد تقاضای نفت در 2021 را افزایش داد

برنامه 33 گانه فناورانه برای ایجاد امنیت غذایی در کشور/تولید 7 ماده افزودنی صنایع غذایی

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی در مجموعه آروکارپت در تهران

استخدام کارشناس سوشال مدیا و کارشناس فروش در قزوین

اجرای طرح نسخه نویسی الکترونیک در استان مرکزی

استخدام کارشناس فروش حضوری در سرزمین گوشت میهن در اهواز

استخدام تکنسین شبکه در شرکت ایده نو تجارت آویژه در تهران

جوشکار جوان در شهرک صنعتی جعفریه

بازاریاب با درصد

باغبان حرفه ای

پیک رستوران

استخدام نیرو فعال خانم آقا / مشاور / حقوق ثابت

استخدام راننده با وانت مسقف جهت پخش گرم

چه کسانی امشب بسته حمایتی ماه رمضان می گیرند؟

استخدام کارشناس فروش با حقوق وزارت کار و بیمه در تهران

استخدام تکنسین برق، کارگر انبار آرد و کارگر بخش تولید در کرج

استخدام کارشناس شیمی در شرکت صنعت فیبر وینا در گیلان

استخدام کارشناس برنامه ریزی و کنترل پروژه آقا در تهران

قطعه بندی گوشت مرغ رفع ممنوعیت شد

استخدام کارشناس تحقیق و توسعه در درمانگاه دندانپزشکی نیکان در اهواز

استخدام کارمند فروش (پشتیبان فروش)، تحصیلدار و کارپرداز، آبدارچی و نگهبان

استخدام کارمند اداری خانم

مکانیک و جلوبندی ساز ماهر

پرستاری از کودک

بازاریاب مویرگی اقا و خانم

مزدی دوز کارگاه خانگی نیازمندیم

کارمند فروش خانوم و آقای جوان و مدیر داخلی آقا

سهم 25 درصدی خرمشهر از دریافت تسهیلات کرونایی

توقف موقت ضبط «خندوانه» | رویداد24

آغاز پایان افسانه طلای سیاه

استخدام تدوینگر با بیمه در آژانس تبلیغاتی عاج در محدوده فرمانیه تهران

استخدام در فروشگاه پوشاک زنانه

پیک موتوری تمام وقت فست فود زنجیره ای

جذب نیرو

استخدام نفر مجرب خانم

جوشکارآرگون برای واحد اگزوزسازی تیونینگ خودرو

استخدام مهندس معمار در شرکت مدیریت سرمایه نکسا هزاره سوم در تهران

استخدام کارشناس سوشال مدیا و کارشناس فروش در خراسان جنوبی

استخدام کارشناس سوشال مدیا و کارشناس فروش در خوزستان

طرح رزرو بلیط اتوبوس برای شرایط عادی است

رییس کل بانک مرکزی ادعای رییس سازمان برنامه و بودجه را تکذیب کرد!

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت و پورسانت در شرکت پروسل در تبریز

استخدام مونتاژکار، تکنسین فنی ماهر و مهندس برق در تهران

استخدام کارشناس منابع انسانی در بازرگانی تامین خودرو خسروانی در تهران

استخدام 4 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس سوشال مدیا و کارشناس فروش در سیستان و بلوچستان

بانک مرکزی هیچگاه به دولت بدهکار نبوده و نخواهد شد

قیمت نفت افزایش یافت

افزایش قیمت آلومینیوم به بیشترین میزان سه سال گذشته

مظنه رهن و اجاره آپارتمان در پیروزی

سرمایه گذاری های بزرگ معدنی در بافق رقم می خورد

استخدام کارمند فروش قطعات یدکی خودرو

آموزش نرم افزار کاربردی تکسا و ایجاد شغل

استخدام مشاورحرفه ای اجاره

تراشکاری و مکانیک

استخدام چند ردیف نیروی کار

استخدام مشاور املاک فروش- آموزش حین کار

استخدام خانم واقا (مبتدی و حرفه ای)

مونتاژ کار ، کمک برش

استخدام 3 عنوان شغلی در شرکت گردشگری پارسیان در تهران

استخدام بازاریاب و ویزیتور (مواد غذایی) و سرپرست فروش در کرمان

استخدام سرپرست فروش و بازاریاب و ویزیتور در یک شرکت معتبر در گیلان

استخدام سرپرست مکانیک در صنعت فیبر وینا در گیلان

استخدام تحلیل گر بنیادی/ تکنیکال بازار سرمایه در تهران

استخدام منشی بازرگانی در گروه بازرگانی نیک مهر عمرانی در بندرعباس

جذب 82 درصدی تسهیلات مسکن روستایی در اسفراین

اگر توافق برجامی نشود، موج گرانی ایجاد می شود!

استخدام مدیر کنترل کیفی در شرکت تولیدی و بازرگانی سیلانه سبز در البرز

پیشرفت 94 درصدی پیچیده ترین طرح نفتی کشور در هفت سال

پیشرفت 94 درصدی پیچیده ترین طرح نفتی کشور در هفت سال