مطالب مرتبط:
ربع رشیدی؛ تنها موقوفه ثبت جهانی شده در دنیا
ثبت 5سرو کهنسال رشتخوار در فهرست میراث طبیعی ایران
مونسان: بنای فاضلین نراق از سوی صندوق احیای میراث فرهنگی تملک می شود
سروهای کهنسال رشتخوار خراسان رضوی در فهرست میراث طبیعی ایران ثبت شد
آغاز ثبت نام کارگاه های فرهنگی، هنری و ادبی  به شیوه مجازی
-6 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 12 اسفند 1399 ساعت 21:452021-03-02سياسي

ثبت کالبد معماری ربع رشیدی از اهداف راهبردی میراث فرهنگی است


مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی، گفت: با توجه به اینکه دو اثر بسیار نفیس و ارزشمند کتاب وقفنامه ربع رشیدی نسخه کتابخانه ملی تبریز و نسخه جامع التواریخ رشیدی کاخ موزه گلستان در فهرست میراث معنوی و حافظه بشری یونسکو ثبت شده است، - اکنون، ثبت کالبد معماری ربع رشیدی به عنوان یکی از اهداف راهبردی اداره کل میراث فرهنگی تعریف شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا از آذربایجان شرقی، احمد حمزه زاده، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان، امروز، 12 اسفندماه، در نخستین همایش بین المللی بزرگداشت خواجه رشیدالدین فضل الله همدانی در دانشگاه تبریز، با تشریح اقدامات این اداره کل در مورد ربع رشیدی و آثار باقی مانده از عصر ربع رشیدی، اظهار کرد: عقد تفاهم نامه سه جانبه مشترک با دانشگاه هنر تبریز و مرکز باستان شناسی آلمان یکی از این اقدامات بود که در قالب آن، سه فصل کاوش های باستان شناسی محوطه ربع رشیدی انجام شد.

وی با بیان اینکه طی این سه فصل کاوش های باستان شناختی، یافته های بسیار خوبی حاصل شد که در پنل تخصصی میراث فرهنگی این همایش ارائه می شود، ادامه داد: کاوش های باستان شناختی و نجات بخشی اضطراری ارگ علیشاه و همچنین برنامه ریزی برای آغاز تمهیدات عملیاتی در راستای کاوش های باستان شناختی و مطالعات حفاظتی و مرمتی شنب غازانی تبریز از جمله برنامه های دیگر ما بوده است.

حمزه زاده، با اشاره به کاوش های باستان شناختی و مطالعات حفاظتی و مرمتی در اوجان قدیم از توابع شهرستان بستان آباد نیز گفت: این کاوش های باستان شناختی را در قالب عقد تفاهم نامه با دانشگاه تهران شروع کرده ایم و سه فصل این کاوش ها انجام و ارک حکومتی، برج و بارو و دیوارهای این اثر تاریخی نمایان شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی، تاکید کرد: بر اساس برنامه هایی که داشتیم، توانستیم مجوز پایگاه ملی شهر اوجان را نیز از وزارت میراث فرهنگی دریافت کنیم و این مجموعه را به پایگاه ملی تبدیل کنیم.

وی با اشاره به مطالعات حفاظتی و مرمتی کاروانسرای آلاکی مرند نیز افزود: این اثر نیز مربوط به عصر خواجه رشیدالدین و یکی از کاروانسراهای مسیر رفت و آمد به سمت نخجوان و ترابزون بوده و آثار بسیار خوبی از کاوش های باستان شناختی آن به دست آمده است.

وی ادامه داد: در این مورد نیز با همکاری دانشگاه هنر، به ویژه کاشی های معرقی که از این اثر تاریخی به دست آمده در حال مرمت بوده و کارهای مطالعاتی فاز دوم این اثر تاریخی نیز بعد از نوروز آغاز خواهد شد.

آغاز کاوش های باستان شناختی محوطه رصدخانه مراغه بعد از نوروز حمزه زاده با تاکید بر اینکه برنامه ساماندهی رصدخانه مراغه را نیز در دستور کار خود داریم و با همکاری سازمان ثبت اسناد و با دستور استاندار، توانستیم بعد از سالیان سال، اسناد مالکیت چهار هکتار از اراضی رصدخانه مراغه را اخذ کنیم، گفت: در برنامه داریم که بعد از نوروز، کاوش های باستان شناختی این محوطه تاریخی را هم شروع کنیم.

وی حفاظت و مرمت مقبره چهار منار بازار تاریخی تبریز را از دیگر اقدامات این اداره کل برشمرد و افزود: عملیات مرمت این بنا تمام شده و آماده افتتاح است که پیش از عید نوروز و با حضور وزیر میراث فرهنگی به همراه 15 پروژه دیگر افتتاح شده و جهت بازدید عمومی آماده می شود.

حمزه زاده، با بیان اینکه ساماندهی و حفاظت مجموعه مسجد حسن پادشاه نیز از دیگر پروژه های در دست اجرا است، ادامه داد: این اثر تاریخی نیز بخشی از موقوفات نصیریه بوده و هرچند قدمت آن به سده نهم هجری قمری موسوم به تیموری می رسد، اما الگوی طراحی و مبانی نظری موقوفات آن در واقع ادامه سنت حسنه وقف خواجه رشیدالدین فضل الله همدانی تلقی می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی، با تاکید بر اینکه در کاوش های باستان شناختی اوجان نیز شواهد ارزشمندی از بقایای معماری دوران ایلخانان و عصر خواجه رشیدالدین پس از قرن ها از دل خاک بیرون آورده شد و مقدمات تشکیل پایگاه پژوهشی نیز فراهم شد، افزود: آثار باستانی اوجان به وسعت بیش از 90 هکتار یکی از چندین منزلگاه اصلی محور ایلخانی به سلطانیه بوده است که در آینده نزدیک زمینه سازی احیای فرهنگی شهرستان بستان آباد و استان خواهد بود.

وی بیان کرد: اثر شنب غازانی یا ابواب البر غازانیه نیز که در میان مردم محلی تبریز به شام غازان اشتهار دارد، امروزه به عنوان یکی از محلات محروم در غرب تبریز محسوب می شود، اما شایسته یادآوری است که محل تعریف یکی از مهم ترین آثار قلمی خواجه رشیدالدین فضل الله همدانی به نام تاریخ مبارک غازانی بوده و در همان جا نیز به سلطان محمود غازان تقدیم شده است.

وی با بیان اینکه مجموعه ربع رشیدی نیز مهم ترین، به نام ترین و شاخص ترین اثر فرهنگی به یادگار مانده از خواجه رشیدالدین فضل الله همدانی است، ادامه داد: امسال با پیگیری های استاندار در سفر ریاست جمهوری، این اثر به عنوان یکی از پروژه های سفر ریاست جمهوری مصوب شده و اعتباری بالغ بر 30 میلیارد تومان برای تملک و آزادسازی عرصه ربع رشیدی تعلق گرفت.

حمزه زاده ادامه داد: بر این اساس، امسال زمینی به وسعت تقریباً سه هکتار از داخل عرصه ربع رشیدی آزاد کرده ایم و توانستیم در ادامه مسیر، کاوش های باستان شناختی خود را در این محوطه تاریخی انجام دهیم.

ثبت کالبد معماری ربع رشیدی از اهداف راهبردی ما است وی با اشاره به اینکه کاوشگاه ربع رشیدی در سال 98 به جایگاه پایگاه پژوهشی ارتقا یافته است، گفت: با توجه به اینکه دو اثر بسیار نفیس و ارزشمند کتاب وقفنامه ربع رشیدی نسخه کتابخانه ملی تبریز و نسخه جامع التواریخ رشیدی کاخ موزه گلستان در فهرست میراث معنوی و حافظه بشری یونسکو ثبت شده است، اکنون، ثبت کالبد معماری ربع رشیدی به عنوان یکی از اهداف راهبردی اداره کل میراث فرهنگی تعریف شده است.

حمزه زاده، اضافه کرد: همزمان با کاوش های باستان شناختی در محوطه ربع رشیدی، طرح احیای کوره آهک پزی ربع رشیدی و تبدیل آن به پایگاه و مرکز مطالعات فن آهک پزی سنتی و تاریخی ایرانی مراحل تکمیل خود را سپری می کند و امید است که با کشف قطعات کاشی کاری معرق مقدم بر مسجد کبود تبریز در آینده نزدیک، فهم پژوهشگران تاریخ هنر اسلامی از صنعت و هنر کاشی کاری به کلی دگرگون شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی متذکر شد: تا قبل از یافته های همکاران ما در مورد کاشی کاری های معرق محوطه ربع رشیدی، نظر بر این بود که کاشی کاری معرق متعلق به آناتولی و ترکیه است، اما با یافته هایی که دوستان و همکاران باستان شناس در سال های اخیر انجام داده اند، این موضوع اثبات می شود که تبریز و ربع رشیدی، خاستگاه کاشی کاری معرق است.

وی مطالعات ژئوفیزیکی مقدم بر کاوش های باستان شناختی را از جمله دیکر اقدامات این اداره کل عنوان کرد و افزود: این مطالعات در کل محوطه ربع رشیدی انجام شده و بناهایی بزرگ و فاخر و با ابعاد بیش از 60 در 60 متر بالای تپه های رشیدی منتظر گسترش کاوش های باستان شناختی هستند که این بناها که با کاشی کاری های نفیس معرق و مرمرکاری های زیبا آراسته بودند، متاسفانه در لشکر کشی عثمانی و با آتش توپخانه عثمانی به ویرانه تبدیل شدند، البته شواهدی از گلوله باران عثمانی از کاوش های باستان شناختی نیز به دست آمده است.

کشف سه دوره معماری متوالی در پشت باروی کنونی ربع رشیدی وی با تاکید بر اینکه کشف سه دوره معماری متوالی در پشت باروی کنونی ربع رشیدی نشان می دهد که در طی قرون، این اثر فاخر معماری و شاهکار سنت حسنه وقف، بارها و بارها مورد تعرض و تاخت و تاز قرار داشته است ادامه داد: حفاظت و مرمت آثار معماری ربع رشیدی، ایجاد تسهیلات و زیرساخت های گردشگری، احداث موزه و کتابخانه ربع رشیدی ذیل مجموعه پایگاه پژوهشی ملی ربع رشیدی از دیگر اهدافی است که برای طرح جامع پنج ساله و 10 ساله ربع رشیدی طراحی و تعریف شده است.

حمزه زاده خاطرنشان کرد: البته تحقق این اهداف، نیازمند تکمیل کاوش های باستان شناختی بوده و مستلزم تامین اعتبار برای پروژه بزرگ ربع رشیدی است.

یادآور می شود، نخستین همایش بین المللی بزرگداشت خواجه رشیدالدین فضل الله همدانی با محوریت وقف و علم الادیان، در سه پنل تخصصی با حضور اساتید و پژوهشگران داخلی و خارجی در تالار علامه طباطبایی دانشکده الهیات و علوم اسلامی دانشگاه تبریز برگزار شد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: میراث فرهنگی - ربع رشیدی - گردشگری و صنایع دستی - رشیدی - میراث - فرهنگی - اداره کل میراث فرهنگی - صنایع دستی - آذربایجان - دانشگاه هنر تبریز - اداره کل - تبریز - همایش بین المللی - دانشگاه - اقدامات - گردشگری - راهبردی - کاخ موزه گلستان - معماری - مدیرکل - باستان شناسی - کتابخانه ملی - یکی از - میراث معنوی - دانشگاه هنر - اداره - صنایع - کالبد - بین المللی - تفاهم نامه

آخرین اخبار سرویس:
استخدام نیروی خانم و آقای با تجربه جهت کارتن سازی

نمایندگی برند اروپایی+خانم+مدیر+منطقه+فروش

14هزار و 187 نفر داوطلب عضویت در شورای اسلامی روستایی گیلان شدند

غریب آبادی: غنی سازی در نطنز متوقف نشده است

مراسم انس با قرآن با حضور رهبر انقلاب برگزار می شود

تکذیب صدور حکم محکومیت عیسی کلانتری

روایت محمدرضا عارف از ماجرای گرانی بنزین و نحوه ارتباط با روحانی

جزییات تازه از حادثه نطنز

زالی: تهران هفته بسیار نگران کننده ای در پیش دارد

وحید یامین پور «چهره هنر انقلاب99» شد/ دنیا دزد انگیزه و اخلاص است

شرکت های بومی موفق حمایت می شوند

رایزنی عراقچی و قائم مقام وزیر خارجه کره جنوبی

خطبه شعبانیه؛ زیباترین و با ارزش منشور اخلاقی و اعتقادی

غریب آبادی: رژیم صهیونیستی مسئول حادثه نطنز است

امنیت امروز ایران حاصل جان فشانی و رشادت سربازان وطن است

پاسخ محمدرضا عارف به منتقدانی که فراکسیون امید و او را متهم به سکوت کردند

قائم مقام وزیر خارجه کره جنوبی با عراقچی دیدار کرد

بار دیگر، تهران به وقت شمس العماره

مردم به شایعات درباره اختلاف استهلال توجه نکنند / اختلاف مبنای فقها

مراسم انس با قرآن با حضور رهبر انقلاب برگزار می شود

علی مطهری: به اسراییل خیلی بدهکاریم!

فعالیت امواج ناپایدار تا اواخر وقت چهارشنبه در استان اصفهان

سه شنبه، سفر لاوروف به ایران/ برنامه دیدار با روحانی، ظریف و قالیباف

مردم گیلان دستگیری از نیازمندان را فراموش نمی کنند

مدیرعامل بانک صادرات تشریح کرد: راهکارهای «محیا» برای پشتیبانی و مانع زدایی از تولید

چرخه ماه مبارک رمضان

جذب بازاریاب و نماینده فروش

نیازمند منشی و دفتر دار خانوم

استخدام کارگر ساده خانم و آقا در شهرک صنعتی

230 تست مثبت کرونا در نمین

صدور رای دادگاه برای پیمانکار مسکن مهر شاهرود

مراسم انس با قرآن کریم با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی برگزار می شود

ذوالنوری: روحانی مراقب توبه آمریکایی ها در شب قدر باشد

محفل انس با قرآن کریم با حضور رهبر انقلاب در اولین روز ماه رمضان

توزیع 44 هزار بسته معیشتی ماه رمضان در گیلان

مسؤولان پاسخگوی تاخیر در اجرای تصمیمات کرونایی باشند

در حادثه نطنز نقش نداشتیم

بازدید معاون قضایی-سیاسی سازمان بازرسی کل کشور و بازرس کل امور وزارت کشور و شهرداری ها از پروژه احداث باغ راه حضرت فاطمه زهرا(س)

رکورد ثبت نام انتخابات شورا های روستا شکست

کنایه محمد مهاجری به کاندیداتوری 2 عضو هیات رییسه مجلس/بخاطر این لطیفه خنده بر لب مردم می نشیند...

مطالبات مردم ایلام از وزیر راه و شهرسازی و بنیاد مستضعفان از زبان استاندار

خبر مهم صندوق بازنشستگی برای بازنشستگان کشوری

بیانیه وزارت خارجه روسیه درباره سفر لاوروف به ایران

غنی سازی در نطنز متوقف نشده است

خبر مهم صندوق بازنشستگی برای بازنشستگان کشوری

230 تست مثبت کرونا در نمین

خبر مشروح 20 دوشنبه 23 فروردین 1400

غریب آبادی: رژیم صهیونیستی مسئول حادثه نطنز است

لاریجانی به نخست وزیر کره جنوبی: سریعتر پول های بلوکه شده ایران را آزاد کنید

طالبان در کنفرانس ترکیه شرکت نمی کند

نیروی کار طلاسازی

کسب و کار اینترنتی

جذب مدرس زبان

نیازمند همکار خانم

به یک نیروی ساده خانم جهت کار در کارگاه نیازمندیم

نیروی آقا

لزوم هماهنگی دستگاه ها پیش از توزیع کمک های مومنانه در سیستان وبلوچستان

استخدام طراح گرافیک در مهندسین مشاور بهبد فرادیس نقش جهان در اصفهان

روایت خرابکاری در نطنز/ ایران وارد تله انتقامی اسراییل می شود؟

ببینید | آیا رییسی کرونا گرفته است؟

ظریف آغاز ماه مبارک رمضان را به عربی تبریک گفت

جزییات حادثه روز گذشته در مجتمع نطنز

تا 2 هفته دیگر فوتی ها به 300 نفر خواهد رسید/ زمان طلایی برای درمان بیماری کرونا نداریم

غریب آبادی: آژانس باید در رابطه با حادثه نطنز به مسوولیت های خود عمل کند

(ویدئو) روایتی تازه از حادثه نطنز؛ انفجار در 50 متری زیرزمین

رکورد ثبت نام در انتخابات شورا های روستا شکسته شد

تدوین و بازنگری سیاست ها و برنامه های بانک صنعت ومعدن در راستای تحقق شعار سال

غنی سازی در نطنز متوقف نشده/ اقدامات فنی دیگر برنامه ریزی شد

صدور رای دادگاه برای پیمانکار مسکن مهر شاهرود

جزییات حادثه روز گذشته نطنز از زبان رییس کمیسیون انرژی مجلس

اتحادیه اروپا، فرمانده سپاه خوزستان را تحریم کرد

جدایی عبدالرضا از محمود / حقیقت پور: مگر حضرت علی (ع) در زمان حکومت به دادگاه نرفت؟ / علی مطهری: صلاح نیست که سید حسن خمینی وارد انتخابات شود

(ویدئو) روایت تازه از حادثه نطنز؛ انفجاری پیچیده در 50متری زیرزمین

با کم کاری در عرصه مقابله با مسائل اجتماعی برخورد قضایی می شود

ایران اقدام اتحادیه اروپا را محکوم کرد

ارائه مشاوره پذیرش حوزه های علمیه به داوطلبان

در حادثه نطنز نقش نداشتیم

آخوندی به نماینده جبهه پایداری: خود را شهره به دروغ گویی می کنید /احترام لباس شما واجب است اما ...

درخواست وکیل یانماینده مقتدر برای شرکت

جویای وردست ارایشگری مردانه

به یک منشی خانم نیازمندیم

نامه ایران به آژانس اتمی درباره حمله خرابکارانه به تاسیسات نطنز

بیانیه وزارت خارجه روسیه در باره سفر لاوروف به ایران

مرمت و بازسازی دیوار جنوبی معبد آناهیتای کنگاور آغاز شد

کاوه رسولی عکس| امتداد همدلی در ماه مهمانی خدا

جزییات تازه از حادثه نطنز/ فریدون عباسی: طراحی دشمن خیلی قشنگ بوده است

رکورد ثبت نام در انتخابات شوراهای روستا شکسته شد

انجمن های مردم نهاد همواره کمک حال نظام سلامت بوده اند

ازدواج پسر هاشمی با دختری از خاندان سعودی صحت دارد؟

واکنش کاخ سفید به حادثه در مجتمع نطنز

حقوق دولتها در جوامع

هشدار حدادعادل به اصولگرایان/ پیروزی را پیش فرض تلقی کرده اید

چهره هنر انقلاب اسلامی سال 99 اعلام شد

طنین دعای هفتم صحیفه سجادیه در بیمارستان دزفول پیچید+عکس

ازدواج پسر هاشمی با دختری از خاندان سعودی صحت دارد؟

برگزاری مراسم انس با قرآن کریم با حضور رهبر انقلاب

رژیم صهیونیستی مسئول حادثه دیروز

بازخوانی یاد و خاطره شهدای مدافع حرم آستانه اشرفیه

ارمنستان و ایران در مورد همکاری های دفاعی گفت وگو کردند

استخدامی دفاترپیشخوان

ثبت کالبد معماری ربع رشیدی از اهداف راهبردی میراث فرهنگی است

ثبت کالبد معماری ربع رشیدی از اهداف راهبردی میراث فرهنگی است