مطالب مرتبط:
در سال 99 بر اثر سهل انگاری عوامل انسانی 33 مورد حریق در جنگل و مراتع استان سمنان به وجود آمد
ورزشی های دوازدهم اسفند ماه در استان سمنان
بازرسی عیدانه بر بازار شب عید در استان سمنان
شمار بیمه شدگان ورزش دو و میدانی استان سمنان افزایش یابد
مجمعع عمومی سالیانه هیات دو و میدانی استان سمنان
-57 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 12 اسفند 1399 ساعت 21:202021-03-02اقتصادي

33 مورد حریق در استان سمنان بر اثر سهل انگاری عوامل انسانی


مهندس مرادی روز سه شنبه در یک نشست مطبوعاتی به مناسبت گرامیداشت هفته منابع طبیعی و آبخیزداری علاوه بر تشریح عملکرد گفت در سال 99 بر اثر سهل انگاری عوامل های انسانی دو هکتار جنگل و 103 هکتار مراتع استان سمنان دچار حریق شد - منابع طبیعی به عنوان بستر حیات و توسعه پایدار کشور، متعادل کننده اکوسیستم و پشتوانه بخش کشاورزی، دارای ارزشهای تجاری و غیر تجاری فراوانی است و نقش آن در کنترل هرزآبهای سطحی، تغذیه سفره های آب زیر زمینی، حفظ و تولید خاک نباتی، تولید اکسیژن، تلطیف هوا، پالایش گازهای سمی، تامین غذا و پروتیین، تولید مواد دارویی و صنعتی، پناهگاه حیات وحش، تولید علوفه و چوب و .

بر کسی پوشیده نیست.

از آنجایی که بیش از 80 درصد از عرصه کشور تحت پوشش اراضی ملی و دولتی (منابع طبیعی) است لذا حفظ، احیا، توسعه و بهره برداری اصولی از این منابع، مدیریتی مستقل و توانمند را می طلبد.

در سال 99 با توجه به نامگذاری این سال توسط مقام معظم رهبری به عنوان سال جهش تولید و نقش مهم منابع طبیعی در این امر طرح 9در 99 توسط رییس محترم سازمان جنگلها ، مراتع و آبخیزداری کشور مطرح که در آن توسعه زراعت چوب ، ارتقاء پوشش حفاظتی ، کاداستر اراضی ملی ، تعیین تکلیف مدیریت پارک های جنگلی ، اخذ حقوق دولتی و تقویت منابع اعتباری ،توسعه و تقویت صندوق های منابع طبیعی ، ذخیره گاههای جنگلی ،توسعه دولت الکترونیک و مدیریت و بهره برداری از مرتع عناوین آن بوده و آبخیزداری و آبخوانداری ، مقابله با بیابان زایی ، صیانت از جنگلهای کشوذ و توقف بهره برداری چوب از جنگلهای هیرکانی و اجرای طرح جایگزین از طرح های محوری آن می باشد.

با اشاره به مقدمه فوق و به مناسبت هفته منابع طبیعی و آبخیزداری مهندس جعفر مرادی حقیقی مدیر کل کوشای اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان و همچنین معاونین ایشان در یک نشست مطبوعاتی به تشریح فعالیت های این اداره پرداختند که ماحصل آن را در قالب گزارشی جامع بیان می کنیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان با اشاره به تخصیص اعتبارات صندوق توسعه ملی به حوزه آبخیزاستان از آن به عنوان یک اتفاق مهم و موثر در حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری نام برد و گفت: سهم استان سمنان از اعتبارات سال 99 بالغ را 26 میلیارد تومان بوده است.

وی با بیان اینکه این اعتبارات به سرعت در اختیار ادارات کل منابع طبیعی و آبخیزداری قرار گرفت افزود: عملیات اجرایی این که طرح ها در 23 حوزه وبا مساحتی بالغ بر 28000 هکتار برنامه ریزی شده بود را از هفته دولت سالجاری کلید زدیم،که این طرح ها متناسب با مطالعات انجام شده و اولویت ها و نیازهای منطقه ای در چند بخش برنامه ریزی و عملیاتی شده است .

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با اشاره به سهم هر بخش از اعتبارات صندوق توسعه ملی گفت: 23 میلیارد تومان از اعتبارات تخصیصی به استان سمنان در بخش آبخیزداری، 1/5 میلیارد تومان در حوزه طرح های بیولوژیک و مابقی آن در حوزه هایی همچون مستندسازی، حفاظت اراضی، فعالیت های ترویجی و آموزشی، یگان حفاظت و توانمندسازی جوامع روستایی و.

هزینه شده است .

وی از اجرای 6 بند خاکی با حجم بالغ بر 75000 مترمکعب از محل این اعتبارات خبر داد و افزود: بالغ بر 35000 مترمکعب سازه های سنگ و ملات وگابیون،200 متر مربع سازه بند سبک پایه بتنی از جمله طرح هایی است که در سال جاری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در شهرستان های مختلف این استان عملیاتی شده است.

جعفر مرادی حقیقی همچنین از انجام کارهای بیولوژیک خبر داد و اضافه کرد : بذرپاشی به مساحت 430 هکتار، کپه کاری به مساحت 350 هکتار ، تبدیل دیم زار 10 هکتار، ذخیره نزولات 150 هکتا ر، کشت گیاهان دارویی به مساحت 2035هکتار ، نهالکاری جهت توسعه زراعت چوپ (مثمر و غیر مثمر) به مساحت 214 هکتار در سالجاری از محل صندوق توسعه انجام شده است در بخش حفاظت وامور اراضی نیز مساحتی بالغ بر 7میلیون هکتار کاداسترو ضمن تثبیت مالکیت در سامانه اداره کل ثبت اسناد و املاک صادر گردیده است.

سند تک برگی و 34کیلومتر کمر بند حفاظتی انجام گردیده ، 63خانوار تامین سوخت بوسیله آبگرمکن خورشیدی و تنور گازی از محل اعتبار ات ملی و صندوق توسعه در حال اجرا می باشد.

فرهاد عبدالشاه معاونت آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان نیز گفت : با توجه به اهمیت منابع آب وخاک کشور و لزوم حفاظت از این منابع محدود، هماهنگی درحوزه های آبخیز به منظور ایجاد توسعه پایدار اجتناب ناپذیر می باشد، از طرفی وقوع سیلاب های مخرب باعث بروز خسارات مالی وجانی، هدررفتن منابع آب، فرسایش و هدررفتن خاک حاصلخیز کشاورزی می گردد که یکی از مسائل عمده و اساسی که موجب گردیده تا مسئولان اجرایی و متولیان امر، علیرغم همه تلاش های خود برای کاهش مشکل هدر رفتن منابع آب و خاک توفیق چندانی بدست نیاوردند، عدم مدیریت جامع و هماهنگ در عرصه های آبخیز کشور و برنامه ریزی و مدیریت کلان این عرصه ها است.

عبدالشاه بیان داشت : بدیهی است که این نگرش می تواند یکی از راه حل های رفع مشکل باشد.

با اعمال این سیاست، برنامه ریزی در حوزه ها بصورت جامع و هماهنگ صورت پذیرفته و تمامی سازمانها و دستگاههایی که به طور مستقیم و غیر مستقیم در حفظ آب وخاک مسئول می باشند، فعالیت های خود را هماهنگ و کلیه مطالعات و عملیات اجرایی را در حوزه های آبخیز جهت داده تا از اقدامات موازی پرهیز و استفاده بهینه از اعتبارات و زمان برای پیشبرد اهداف که همانند توسعه پایدار می باشد بنمایند.

معاونت آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان در ادامه گفت : از محل اعتبارا ت صندوق توسعه در سال 99عملیات اجرای 23 حوزه اجرا شده که می توان به پروژه های صندوق توسعه به تفکیک شامل، (حوضه چنداب و سنگاب شهرستان گرمسار) (حوضه ده نمک شهرستان آرادان ) (، حوضه آبگرم ، عبدا.

آباد شهرستان سرخه ) (حوضه آسوران - جاشلوبار، گل رودبار، چاشم و هیکو شهرستان مهدیشهر ) ، (حوضه چاشتخوران و شهرک صنعتی شهرستان سمنان)، (حوضه اگره ، آستانه، شوراب و کلاته شهرستان دامغان ) ، ( حوضه شوراب- سورخان، دهملا، ابرسج ، تاش و ابر شهرستان شاهرود ) (حوضه ارمیان، قدس ، میامی ، باغچه و سوداغلن شهرستان میامی) که مساحت تحت پوشش این عرصه ها بالغ بر 28 هزار هکتار می باشد .

در ادامه این گزارش علی اصغر جلالی معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گفت: یکی از معاونت های مهم اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری، معاونت فنی است که مجموعه ادارات جنگل، مرتع، بیابان، بهره برداری گیاهان دارویی و کمیته فنی را تحت پوشش دارد.

وی افزود: با توجه به اینکه استان سمنان352 هزار هکتار جنگل دارد این معاونت مسئولیت حفظ و نگهداری، احیاء و توسعه جنگلهای مخروبه را به عهده دارد.

علی اصغر جلالی اظهار داشت: با اشاره به اینکه در استان سمنان دو مرکز تولید نهال در شهرستان های شاهرود و سمنان ویک نهالستان بیابانی در حسن آباد شهرستان دامغان وجود دارد بیش از 800 هزار اصله نهال های مختلف را تولید می کند و حدود 600 هزار اصله نهال رایگان را در هفته منابع طبیعی و آبخیزداری به منظور تبیین فرهنگ منابع طبیعی و افزایش فضای سبز توزیع نموده است و توانسته سهم بسزایی در توسعه فضای سبز استان سمنان داشته باشد.

وی همچنین افزود: در سال 99 معادل 318 هکتار جنگلکاری و توسعه زراعت چوب در استان انجام شده است و به تعداد 5 بوستان روستایی با مشارکت دهیاریهای مختلف در دست اجرا می باشد.

علی اصغر جلالی معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان اظهار داشت :سطح مراتع استان بیش از 3.

7 میلیون هکتار می باشد.

و تا کنون در 611 سامانه عرفی مراتع استان طرح مرتعداری تهیه و در دفترخانه اسناد رسمی به دامداران واگذار گردیده است و همچنین در سالجاری بالغ بر 80 فقره طرح مرتعداری در سطح 248000 هکتار تهیه و بازنگری گردیده است.

وی بیان داشت : در بخش مدیریت چرا در مراتع استان، تاکنون بیش از 900 سامانه عرفی مورد پایش قرار گرفته است، که بر این اساس پروانه چرای بیش از 611 نفر از دامداران به دلیل عدم استمرار دامداری (ترک دامداری ) و موارد مرتبط با فصل سوم شیوه نامه بهره برداری از مراتع کشور با 71364 واحد دامی ابطال گردیده است.

علی اصغرجلالی عنوان کرد : به منظور اقتصادی نمودن طرح های منابع طبیعی و در راستای اقتصاد مقاومتی علاوه بر پروژه های تکلیفی و سازمانی، طی سالهای 95 تا 99 به مدت 4 سال سطحی معادل 16 هزار هکتار از مراتع استان در بیش از 120 سامانه عرفی با مشارکت مرتعداران و با کشت گونه های با ارزش صنعتی و دارویی نظیر باریجه، وشق، آنغوزه و بادام کوهی احیاء گردیده است؛ که به لحاظ عملیاتی در نوع خود بی نظیر است.

وی استان سمنان را بعنوان یک استان، با سیمای عمدتا بیابانی(سومین استان بیابانی کشور) نام برد و افزود: این استان بشدت با معضل فرسایش بادی درگیر بوده و این پروسه و عوارض ناشی از آن ، هر ساله خسارت بسیار زیادی را به تاسیسات اقتصادی و منابع زیستی آن وارد میکندکه بر طبق مطالعات انجام شده در سطح استان حدود یک میلیون و371هزارو 675 هکتار از اراضی تحت تاثیر فرسایش بادی قرار دارد و همچنین با در نظر گرفتن شاخصهای مربوطه حدود 535 هزارو 173هکتار از اراضی استان در 38 منطقه (بصورت شهرستانی) بعنوان کانونهای بحرانی فرسایش بادی شناخته شده است ، که سالانه در حدود 330 میلیارد ریال خسارت به تاسیسات صنعتی و مسکونی، جاده های مواصلاتی،اراضی کشاورزی و.

وارد میکند.

علی اصغرجلالی گفت: در حال حاضر این اداره کل اقدام به متمرکز کردن پروژه های مطالعاتی و اجرایی بیابانزدایی خود در کانونهای بحرانی فرسایش بادی نموده است که در این راستا تا کنون بیش از 113 هزار هکتار جنگلهای بیابانی با گونه عمدتا تاغ ایجاد نموده است و تا حدود زیادی معضل فرسایش بادی را، در اطراف مناطق مسکونی ، جاده و راه آهن و .

کنترل نموده است.

شایان ذکر است : در سال 1399 نیز این اداره کل ضمن حفاظت از تاغزارهای سنواتی موجود نسبت به نهال کاری در سطح 1200 هکتار، مدیریت روان آب همراه با عملیات بیولوژی در سطح 1100هکتار، آبیاری و نگهداری از 2200 هکتار نهالکاری های سالهای قبل اقدام نموده است.

بسیاری از اراضی بیابانی دارای فرسایش بادی کشور، بعلل مختلف قابلیت تثبیت بیولوژیکی را نداشته، از جمله اراضی رسی نمکی ، اراضی شور و پف کرده و .

که بعلت املاح بسیار زیاد موجود در خاک و یا دور بودن از منابع آبی امکان انجام عملیات بیولوژیک (کشت گیاهان مقاوم) در آنها وجود ندارد.

همچنین استفاده از مالچ های نفتی و یا شیمیایی در تثبیت این عرصه ها بعلت موقتی بودن آن ، هزینه بسیار زیاد و مشکلات زیست محیطی، معقول نمی باشد.

لذا در جهت رفع این مشکل با استفاده از نظرات آقای پروفسور کردوانی و سایر متخصصان ، ایده استفاده از مالچ سنگریزه ای که خود الهام گرفته از طبیعت ( رخساره های دشت ریگی) میباشد، را برای اجرا انتخاب نموده و پس از مطالعه و بررسی جنبه های مختلف فنی و اقتصادی آن ، نسبت به اجرای آزمایشی، پروژه پژوهشی مالچ ریگی در سطح بیش از 50 هکتار از کویرهای نمکی گرمساراقدام نموده است.

همچنین طرح پژوهشی بادشکن کوتاه برای نخستین بار در کشور با مشارکت دانشکده منابع طبیعی تهران و سازمان جنگلها و مراتع وآبخیزداری کشور در محدوده کانون فرسایش بادی شهرستان گرمسار استان سمنان و با هدف مقابله با ریز گردها و بیابان زایی در حال اجرا است.

در این طرح ، بادشکن های کوتاه غیر زنده، به صورت قطعات شطرنجی از جنس پوشال برنج ، ساقه های پنبه و نی(در وسعت 40 کیلومتر و به صورت خطی) بر روی تپه های ماسه ای و به منظور تثبیت تپه های ماسه ای و جلوگیری از حرکت آنها ، ایجاد می شود.

لازم به ذکر است که حرکت تپه های ماسه ای، با ایجاد گرد و خاک در مناطق بیابانی باعث خسارت به تاسیسات جاده ای ، مراتع ، زمین های کشاورزی و خطوط ریلی می شود.

این طرح برای اولین بار در جهان در چین اجرا شد که موفقیت آمیز بود و انتظار می رود در محدوده کانون فرسایش بادی گرمسار استان سمنان نیز موفقیت آمیز باشد.

در ادامه حمیدرضا عبدوس ، معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان با اشاره به برنامه های هدفمند این معاونت در سالجاری با بیان اینکه مطابق سیاست گذاری سازمان جنگلها ،مراتع و آبخیزداری کشور در سال جاری طرح جهش9*99 در حال اجرا می باشد که از محورهای کاری آن می توان به کاداستر اراضی ملی ، صیانت از جنگلهای کشور نام برد، این طرح با هدف کاهش یا حذف عوامل تخریب ،اقدامات خوب و موثری با تمرکز بر امور (تامین سوخت مناسب برای جایگزینی سوخت فسیلی ، اجرای کمر بند حفاظتی در مناطق بحرانی و جنگلی ، تلاش برای اخذ حقوق دولتی در طرحهای مدیریت منابع طبیعی ، تثبیت مالکیت و کاداستر در اراضی ملی، موات و مبارزه با آفات و بیماریها ) را شروع و نتایج خوبی نیز از طرحهای اجرایی در سطح استان سمنان بدست آمده است .

وی به انعقاد سه فقره قرارداد کاداستر در سالجاری در اراضی ملی و منابع طبیعی در استان از اعتبارات ملی و استانی حدود134هزار هکتار کاداستر اشاره نمود و همچنین اقدامات حفاظتی و حمایتی دیگر برای پیشبرد اهداف سازمانی، مخصوصا در بحث مربوط به حفاظت ، تامین سوخت جایگزین و کمربند حفاظتی از اعتبارات مذکورمورد استفاده قرار گرفته است .

لازم به توضیح است در سال جاری با هماهنگی و همکاری اداره کل ثبت اسناد و املاک استان در سطحی حدود سه میلیون و پنجاه هزار هکتار قرارداد اجرای کاداستر در اراضی ملی منعقد گردیده است.

از سطح نه میلیون و سیصد شصت وهشت هزار ((9368000)) هکتار اراضی ملی استان که مساحت 7میلیون هکتار در سامانه ثبت اسناد تثبیت مالکیت گردیده و اسناد تک برگی کاداستر صادر گردیده است.

خبر انلاین
کلید واژه ها: منابع طبیعی - منابع طبیعی و آبخیزداری - استان سمنان - تولید - منابع - سهل انگاری - طبیعی - عوامل انسانی - توسعه پایدار - بهره برداری - توسعه - سمنان - استان - هکتار - عوامل - گرامیداشت - آبخیزداری - اراضی ملی - کشور - حریق - حیات - اکوسیستم - فراوانی - پناهگاه - پشتوانه - سه شنبه - دارویی - عملکرد - مناسبت - پایدار

آخرین اخبار سرویس:
600 بسته حمایتی در ایرانشهر توزیع شد

از ورود ایران به سازندگان روتور توربین تا برق رسانی به 62 روستا

2400 مهارت آموخته فنی و حرفه ای مازندران شاغل شدند

توزیع 110 بسته غذایی در بشاگرد

افزایش قیمت خودرو در مقابل کاهش کیفیت محصولات!/ کیفیت خودروهای داخلی با استانداردهای جهانی چقدر فاصله دارد؟ 

نشست معاون وزیر صمت با مدیران صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک

اعلام قیمت انواع مرغ قطعه بندی+سند ابلاغیه

استخدام کارشناس برنامه ریزی تولید و کارشناس طراحی محصول در تهران

مرمت 100 واحد مسکونی محرومان به همت جهادگران

قیمت گوشت قرمز در بازار امروز 31 فروردین +جدول

زولبیا و بامیه را بالاتر از 45 هزار تومان نخرید

زمین های کشاورزی تشنه آبیاری

پیشنهاد ایجاد شهرک صنعتی توسط بخش خصوصی به دولت

قیمت طلا و قیمت سکه در بازار امروز سه شنبه 31 فروردین 1400

قیمت طلا و سکه سه شنبه 31 فروردین/ سکه 10 میلیون و 150 هزار تومان شد

قیمت روز خودرو امروز 31 فروردین 1400 + جزییات قیمت ایران خودرو و سایپا

کاهش قیمت خودروهای پرفروش در بازار آزاد

استخدام کارشناس ارشد فروش در یک شرکت معتبر در تهران

رونمایی از نخستین روتور توربین بخار ساخت ایران

کشف 8 تن نهاده دامی آلوده و قاچاق در استان ایلام

ابعاد تأثیرگذاری تزریق 24 هزار میلیارد تومان بر بازار سرمایه

استخدام 4 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در تهران

ریزش نرخ گوشی های گران قیمت / گوشی های برند بیش از یک میلیون ارزان شدند + جدول

قیمت واکسن کرونا در ایران اعلام شد

استانداردهای صنعت ماینینگ ابلاغ شد/ تعلیق 9 استاندارد خودرو

بیش از 2هزارتن مرغ گرم در بازار قزوین توزیع شد

استخدام 3 عنوان شغلی از استان تهران جهت کار در بندرعباس

سهمیه بنزین قابل فروش در اردیبهشت 1400 شارژ می ‎شود؟

سیاست چندگانه حقوق و دستمزد؛ رنجی که سر مردم آوار می شود/ بی عدالتی در توجه به قراردادهای شرکتی و حق الزحمه ای

اعلام دستمزد مبنای کسرحق بیمه در سال 1400

کاهش 35 درصدی صادرات نفتی عراق به چین در ماه مارس

عوامل موثر بر قیمت ارزهای دیجیتال

احتمال کاهش نرخ سود وام مسکن

مصائب گندم کاران گلستان از کاشت تا داشت

دژپسند: در سال گذشته مجوزهای کسب و کار را از 1598 به 1119 کاهش دادیم

60 لیتر سهمیه بنزین اردیبهشت امشب شارژ می شود

التهاب بازار مرغ در آذربایجان غربی فروکش کرده است

آزادی 9398 زندانی غیرعمد در سال 1399

افزایش 10 درصدی تولید گندله سنگ آهن

مهلت قانون تسهیل تسویه بدهی بدهکاران شبکه بانکی کشور تمدید شد

طرح ملی تولید 14 میلیون گوشی همراه داخلی آغاز شد

توصیه های لازم برای آزمون استخدامی فرزندان شاهد و ایثارگر

ثبت تمام اراضی ملی یزد در طرح کاداستر برای اولین بار در کشور

احتمال ابتلا به کرونا با حذف وعده های غذایی به ویژه سحری

استخدام مهندس صنایع، کارشناس برنامه ریزی و تولید، مهندس مکانیک، طراح صنعتی

سامانه ای برای مدیریت منابع انسانی بومی سازی شد

استخدام کارشناس بازاریابی در شرکت ماندگار تجهیز ایرانیان در تهران

اصلاح 67کیلومتر شبکه فشار ضعیف هوایی در تفرش

فراخوان طرح حمایت از تولید گوشی و تبلت ایرانی/ 20 درصد از سهم بازار موبایل داخلی می شود

برداشت سیب زمینی بهاره در خنج

استخدام کارمند حسابداری با حقوق ثابت و مزایا در امید پدیده گرمسار در تهران

تلاش ریز بینانه دستگاه قضا برای تفکیک تولید از تخلفات و بدهی های بانکی اقتصاد از گزند مشکلات حفظ می کند

استخدام حسابدار در موسسه غیر تجاری آرکا حساب توسعه آذر در تبریز

زولبیا و بامیه را بالاتر از 45 هزار تومان نخرید

قانون امارات متحده عربی برای متخصصان دورکار

قیمت طلا و قیمت سکه در بازار امروز سه شنبه 31 فروردین 1400

مدیرعامل بانک سینا: لزوم بهره مندی همکاران از ظرفیت قطب بزرگ صنعتی کشور

افتتاح 4 پروژه صنعت برق در استان اصفهان

اعطای تسهیلات به 113 واحد گردشگری خسارت دیده از کرونا در سمنان

سجادی: در گذشته پاداش پای سکو با دلار 3 هزار تومانی بود/ هیچ پنهان کاری در واکسیناسیون نیست

تمام اراضی ملی استان یزد در طرح کاداستر ثبت شد

قیمت طلا| قیمت سکه و طلای 18 عیار امروز سه شنبه 1400/01/31

قیمت واکسن کرونا بخش خصوصی حدود 250 هزار تومان است

سقوط قیمت دلار / هماهنگی قیمت دلار با اخبار هسته ای

صادقی: برای ساخت انیمیشن آبرومند همه چیز داریم الا مدیریت درست

همه مراکز رشد کهگیلویه و بویراحمد دارای شرکت دانش بنیان هستند

مبارزه با آفت سن غلات و علف های هرز در 12 هزار هکتار از مزارع ارومیه

مصائب گندم کاران گلستانی از کاشت تا داشت

دوربین لامپی - مقایسه قیمت دوربین و معایب و مزایای لامپی

قیمت واکسن کرونا اعلام شد/ واکسیناسیون کارگران رایگان است

سقوط قیمت دلار / هماهنگی قیمت دلار با اخبار هسته ای

بذرهای اصلاح شده دارای قدرت جوانه زنی بالایی هستند

خرید 7 هزار تن گندم در هندیجان

ساخت روتور توربین بخار ایرانی با یک سوم هزینه نمونه آمریکایی

ضرورت استفاده از تایمر آبیاری خانگی چیست؟

چرا گروه بانکی امروز سبزپوش شد؟

عرضه های اولیه در بورس به زودی از سر گرفته می شوند

پیش بینی آینده قیمت طلا تا پایان سال

دومین سهمیه بنزین 1400 امشب واریز می شود

نخستین روتور توربین بخار ساخت ایران رونمایی شد

جزییاتی از قیمت واکسن کرونا

ازسرگیری مجدد عرضه های اولیه در بورس؛ به زودی

نزول شاخص ها در وال استریت

قیمت نفت در مسیر افزایش

اعلام دستمزد مبنای کسرحق بیمه در سال 1400

بیش از 1400 نفر توسط کاریابیهای استان لرستان جذب بازار کار شدند

قیمت واکسن کرونا در ایران اعلام شد | واکسن برای کارگران رایگان است

قیمت واکسن کرونا اعلام شد/ 3 شرکت خصوصی برای واردات مجوز گرفته اند

هدفون Bose Noise Cancelling Headphones 700

سکه وارد کانال 9 میلیون تومان شد +جدول

نمایندگی رسمی چراغ های فابریک انواع خودرو های داخلی

قیمت واکسن کرونا در ایران اعلام شد

قیمت نفت در مسیر افزایش

قیمت ارز| قیمت دلار و یورو در صرافی ملی امروز سه شنبه 1400/01/31

قیمت واکسن کرونا اعلام شد

دلار بر مدار نزول | جدیدترین قیمت ارزها در 31 فروردین1400

فسیل های 7 میلیون ساله، لنگ 7 میلیارد اعتبار

قطع دست سودجویان از ملک 500 میلیارد تومانی شهرداری همدان با اقدام سازمان بازرسی

از کیفیت بالای محصولات گوجه فرنگی تا لزوم نظارت بر ساخت و سازهای سی سخت در نشست شورای استاندارد

168 زندانی جرائم غیرعمد چشم انتظار کمک خیران

33 مورد حریق در استان سمنان بر اثر سهل انگاری عوامل انسانی

33 مورد حریق در استان سمنان بر اثر سهل انگاری عوامل انسانی