موضوعات داغ: - ليگ قهرمانان - ليگ قهرمانان آسيا - قهرمانان آسيا - تركيب پرسپوليس - تامين اجتماعي - كميسيون مشترك برجام - تيم فوتبال پرسپوليس - كميسيون مشترك - مركز آموزش فني و حرفه اي - دانشگاه آزاد اسلامي - سايت رسمي باشگاه پرسپوليس - شنا، شيرجه، واترپلو - سرانه مطالعه در ايران - خط آهن خواف هرات - دمام زني - توزيع بنزين يورو4 - قواعد فقه - لپ تاپ دست دوم - شكايت حقوقي - دو طرفه - آمار بارندگي - غلامرضا غفاري - آينده سازي

مطالب مرتبط:
در سال 99 بر اثر سهل انگاری عوامل انسانی 33 مورد حریق در جنگل و مراتع استان سمنان به وجود آمد
ورزشی های دوازدهم اسفند ماه در استان سمنان
بازرسی عیدانه بر بازار شب عید در استان سمنان
شمار بیمه شدگان ورزش دو و میدانی استان سمنان افزایش یابد
مجمعع عمومی سالیانه هیات دو و میدانی استان سمنان
-57 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 12 اسفند 1399 ساعت 21:202021-03-02اقتصادي

33 مورد حریق در استان سمنان بر اثر سهل انگاری عوامل انسانی


مهندس مرادی روز سه شنبه در یک نشست مطبوعاتی به مناسبت گرامیداشت هفته منابع طبیعی و آبخیزداری علاوه بر تشریح عملکرد گفت در سال 99 بر اثر سهل انگاری عوامل های انسانی دو هکتار جنگل و 103 هکتار مراتع استان سمنان دچار حریق شد - منابع طبیعی به عنوان بستر حیات و توسعه پایدار کشور، متعادل کننده اکوسیستم و پشتوانه بخش کشاورزی، دارای ارزشهای تجاری و غیر تجاری فراوانی است و نقش آن در کنترل هرزآبهای سطحی، تغذیه سفره های آب زیر زمینی، حفظ و تولید خاک نباتی، تولید اکسیژن، تلطیف هوا، پالایش گازهای سمی، تامین غذا و پروتیین، تولید مواد دارویی و صنعتی، پناهگاه حیات وحش، تولید علوفه و چوب و .

بر کسی پوشیده نیست.

از آنجایی که بیش از 80 درصد از عرصه کشور تحت پوشش اراضی ملی و دولتی (منابع طبیعی) است لذا حفظ، احیا، توسعه و بهره برداری اصولی از این منابع، مدیریتی مستقل و توانمند را می طلبد.

در سال 99 با توجه به نامگذاری این سال توسط مقام معظم رهبری به عنوان سال جهش تولید و نقش مهم منابع طبیعی در این امر طرح 9در 99 توسط رییس محترم سازمان جنگلها ، مراتع و آبخیزداری کشور مطرح که در آن توسعه زراعت چوب ، ارتقاء پوشش حفاظتی ، کاداستر اراضی ملی ، تعیین تکلیف مدیریت پارک های جنگلی ، اخذ حقوق دولتی و تقویت منابع اعتباری ،توسعه و تقویت صندوق های منابع طبیعی ، ذخیره گاههای جنگلی ،توسعه دولت الکترونیک و مدیریت و بهره برداری از مرتع عناوین آن بوده و آبخیزداری و آبخوانداری ، مقابله با بیابان زایی ، صیانت از جنگلهای کشوذ و توقف بهره برداری چوب از جنگلهای هیرکانی و اجرای طرح جایگزین از طرح های محوری آن می باشد.

با اشاره به مقدمه فوق و به مناسبت هفته منابع طبیعی و آبخیزداری مهندس جعفر مرادی حقیقی مدیر کل کوشای اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان و همچنین معاونین ایشان در یک نشست مطبوعاتی به تشریح فعالیت های این اداره پرداختند که ماحصل آن را در قالب گزارشی جامع بیان می کنیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان با اشاره به تخصیص اعتبارات صندوق توسعه ملی به حوزه آبخیزاستان از آن به عنوان یک اتفاق مهم و موثر در حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری نام برد و گفت: سهم استان سمنان از اعتبارات سال 99 بالغ را 26 میلیارد تومان بوده است.

وی با بیان اینکه این اعتبارات به سرعت در اختیار ادارات کل منابع طبیعی و آبخیزداری قرار گرفت افزود: عملیات اجرایی این که طرح ها در 23 حوزه وبا مساحتی بالغ بر 28000 هکتار برنامه ریزی شده بود را از هفته دولت سالجاری کلید زدیم،که این طرح ها متناسب با مطالعات انجام شده و اولویت ها و نیازهای منطقه ای در چند بخش برنامه ریزی و عملیاتی شده است .

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با اشاره به سهم هر بخش از اعتبارات صندوق توسعه ملی گفت: 23 میلیارد تومان از اعتبارات تخصیصی به استان سمنان در بخش آبخیزداری، 1/5 میلیارد تومان در حوزه طرح های بیولوژیک و مابقی آن در حوزه هایی همچون مستندسازی، حفاظت اراضی، فعالیت های ترویجی و آموزشی، یگان حفاظت و توانمندسازی جوامع روستایی و.

هزینه شده است .

وی از اجرای 6 بند خاکی با حجم بالغ بر 75000 مترمکعب از محل این اعتبارات خبر داد و افزود: بالغ بر 35000 مترمکعب سازه های سنگ و ملات وگابیون،200 متر مربع سازه بند سبک پایه بتنی از جمله طرح هایی است که در سال جاری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در شهرستان های مختلف این استان عملیاتی شده است.

جعفر مرادی حقیقی همچنین از انجام کارهای بیولوژیک خبر داد و اضافه کرد : بذرپاشی به مساحت 430 هکتار، کپه کاری به مساحت 350 هکتار ، تبدیل دیم زار 10 هکتار، ذخیره نزولات 150 هکتا ر، کشت گیاهان دارویی به مساحت 2035هکتار ، نهالکاری جهت توسعه زراعت چوپ (مثمر و غیر مثمر) به مساحت 214 هکتار در سالجاری از محل صندوق توسعه انجام شده است در بخش حفاظت وامور اراضی نیز مساحتی بالغ بر 7میلیون هکتار کاداسترو ضمن تثبیت مالکیت در سامانه اداره کل ثبت اسناد و املاک صادر گردیده است.

سند تک برگی و 34کیلومتر کمر بند حفاظتی انجام گردیده ، 63خانوار تامین سوخت بوسیله آبگرمکن خورشیدی و تنور گازی از محل اعتبار ات ملی و صندوق توسعه در حال اجرا می باشد.

فرهاد عبدالشاه معاونت آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان نیز گفت : با توجه به اهمیت منابع آب وخاک کشور و لزوم حفاظت از این منابع محدود، هماهنگی درحوزه های آبخیز به منظور ایجاد توسعه پایدار اجتناب ناپذیر می باشد، از طرفی وقوع سیلاب های مخرب باعث بروز خسارات مالی وجانی، هدررفتن منابع آب، فرسایش و هدررفتن خاک حاصلخیز کشاورزی می گردد که یکی از مسائل عمده و اساسی که موجب گردیده تا مسئولان اجرایی و متولیان امر، علیرغم همه تلاش های خود برای کاهش مشکل هدر رفتن منابع آب و خاک توفیق چندانی بدست نیاوردند، عدم مدیریت جامع و هماهنگ در عرصه های آبخیز کشور و برنامه ریزی و مدیریت کلان این عرصه ها است.

عبدالشاه بیان داشت : بدیهی است که این نگرش می تواند یکی از راه حل های رفع مشکل باشد.

با اعمال این سیاست، برنامه ریزی در حوزه ها بصورت جامع و هماهنگ صورت پذیرفته و تمامی سازمانها و دستگاههایی که به طور مستقیم و غیر مستقیم در حفظ آب وخاک مسئول می باشند، فعالیت های خود را هماهنگ و کلیه مطالعات و عملیات اجرایی را در حوزه های آبخیز جهت داده تا از اقدامات موازی پرهیز و استفاده بهینه از اعتبارات و زمان برای پیشبرد اهداف که همانند توسعه پایدار می باشد بنمایند.

معاونت آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان در ادامه گفت : از محل اعتبارا ت صندوق توسعه در سال 99عملیات اجرای 23 حوزه اجرا شده که می توان به پروژه های صندوق توسعه به تفکیک شامل، (حوضه چنداب و سنگاب شهرستان گرمسار) (حوضه ده نمک شهرستان آرادان ) (، حوضه آبگرم ، عبدا.

آباد شهرستان سرخه ) (حوضه آسوران - جاشلوبار، گل رودبار، چاشم و هیکو شهرستان مهدیشهر ) ، (حوضه چاشتخوران و شهرک صنعتی شهرستان سمنان)، (حوضه اگره ، آستانه، شوراب و کلاته شهرستان دامغان ) ، ( حوضه شوراب- سورخان، دهملا، ابرسج ، تاش و ابر شهرستان شاهرود ) (حوضه ارمیان، قدس ، میامی ، باغچه و سوداغلن شهرستان میامی) که مساحت تحت پوشش این عرصه ها بالغ بر 28 هزار هکتار می باشد .

در ادامه این گزارش علی اصغر جلالی معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گفت: یکی از معاونت های مهم اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری، معاونت فنی است که مجموعه ادارات جنگل، مرتع، بیابان، بهره برداری گیاهان دارویی و کمیته فنی را تحت پوشش دارد.

وی افزود: با توجه به اینکه استان سمنان352 هزار هکتار جنگل دارد این معاونت مسئولیت حفظ و نگهداری، احیاء و توسعه جنگلهای مخروبه را به عهده دارد.

علی اصغر جلالی اظهار داشت: با اشاره به اینکه در استان سمنان دو مرکز تولید نهال در شهرستان های شاهرود و سمنان ویک نهالستان بیابانی در حسن آباد شهرستان دامغان وجود دارد بیش از 800 هزار اصله نهال های مختلف را تولید می کند و حدود 600 هزار اصله نهال رایگان را در هفته منابع طبیعی و آبخیزداری به منظور تبیین فرهنگ منابع طبیعی و افزایش فضای سبز توزیع نموده است و توانسته سهم بسزایی در توسعه فضای سبز استان سمنان داشته باشد.

وی همچنین افزود: در سال 99 معادل 318 هکتار جنگلکاری و توسعه زراعت چوب در استان انجام شده است و به تعداد 5 بوستان روستایی با مشارکت دهیاریهای مختلف در دست اجرا می باشد.

علی اصغر جلالی معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان اظهار داشت :سطح مراتع استان بیش از 3.

7 میلیون هکتار می باشد.

و تا کنون در 611 سامانه عرفی مراتع استان طرح مرتعداری تهیه و در دفترخانه اسناد رسمی به دامداران واگذار گردیده است و همچنین در سالجاری بالغ بر 80 فقره طرح مرتعداری در سطح 248000 هکتار تهیه و بازنگری گردیده است.

وی بیان داشت : در بخش مدیریت چرا در مراتع استان، تاکنون بیش از 900 سامانه عرفی مورد پایش قرار گرفته است، که بر این اساس پروانه چرای بیش از 611 نفر از دامداران به دلیل عدم استمرار دامداری (ترک دامداری ) و موارد مرتبط با فصل سوم شیوه نامه بهره برداری از مراتع کشور با 71364 واحد دامی ابطال گردیده است.

علی اصغرجلالی عنوان کرد : به منظور اقتصادی نمودن طرح های منابع طبیعی و در راستای اقتصاد مقاومتی علاوه بر پروژه های تکلیفی و سازمانی، طی سالهای 95 تا 99 به مدت 4 سال سطحی معادل 16 هزار هکتار از مراتع استان در بیش از 120 سامانه عرفی با مشارکت مرتعداران و با کشت گونه های با ارزش صنعتی و دارویی نظیر باریجه، وشق، آنغوزه و بادام کوهی احیاء گردیده است؛ که به لحاظ عملیاتی در نوع خود بی نظیر است.

وی استان سمنان را بعنوان یک استان، با سیمای عمدتا بیابانی(سومین استان بیابانی کشور) نام برد و افزود: این استان بشدت با معضل فرسایش بادی درگیر بوده و این پروسه و عوارض ناشی از آن ، هر ساله خسارت بسیار زیادی را به تاسیسات اقتصادی و منابع زیستی آن وارد میکندکه بر طبق مطالعات انجام شده در سطح استان حدود یک میلیون و371هزارو 675 هکتار از اراضی تحت تاثیر فرسایش بادی قرار دارد و همچنین با در نظر گرفتن شاخصهای مربوطه حدود 535 هزارو 173هکتار از اراضی استان در 38 منطقه (بصورت شهرستانی) بعنوان کانونهای بحرانی فرسایش بادی شناخته شده است ، که سالانه در حدود 330 میلیارد ریال خسارت به تاسیسات صنعتی و مسکونی، جاده های مواصلاتی،اراضی کشاورزی و.

وارد میکند.

علی اصغرجلالی گفت: در حال حاضر این اداره کل اقدام به متمرکز کردن پروژه های مطالعاتی و اجرایی بیابانزدایی خود در کانونهای بحرانی فرسایش بادی نموده است که در این راستا تا کنون بیش از 113 هزار هکتار جنگلهای بیابانی با گونه عمدتا تاغ ایجاد نموده است و تا حدود زیادی معضل فرسایش بادی را، در اطراف مناطق مسکونی ، جاده و راه آهن و .

کنترل نموده است.

شایان ذکر است : در سال 1399 نیز این اداره کل ضمن حفاظت از تاغزارهای سنواتی موجود نسبت به نهال کاری در سطح 1200 هکتار، مدیریت روان آب همراه با عملیات بیولوژی در سطح 1100هکتار، آبیاری و نگهداری از 2200 هکتار نهالکاری های سالهای قبل اقدام نموده است.

بسیاری از اراضی بیابانی دارای فرسایش بادی کشور، بعلل مختلف قابلیت تثبیت بیولوژیکی را نداشته، از جمله اراضی رسی نمکی ، اراضی شور و پف کرده و .

که بعلت املاح بسیار زیاد موجود در خاک و یا دور بودن از منابع آبی امکان انجام عملیات بیولوژیک (کشت گیاهان مقاوم) در آنها وجود ندارد.

همچنین استفاده از مالچ های نفتی و یا شیمیایی در تثبیت این عرصه ها بعلت موقتی بودن آن ، هزینه بسیار زیاد و مشکلات زیست محیطی، معقول نمی باشد.

لذا در جهت رفع این مشکل با استفاده از نظرات آقای پروفسور کردوانی و سایر متخصصان ، ایده استفاده از مالچ سنگریزه ای که خود الهام گرفته از طبیعت ( رخساره های دشت ریگی) میباشد، را برای اجرا انتخاب نموده و پس از مطالعه و بررسی جنبه های مختلف فنی و اقتصادی آن ، نسبت به اجرای آزمایشی، پروژه پژوهشی مالچ ریگی در سطح بیش از 50 هکتار از کویرهای نمکی گرمساراقدام نموده است.

همچنین طرح پژوهشی بادشکن کوتاه برای نخستین بار در کشور با مشارکت دانشکده منابع طبیعی تهران و سازمان جنگلها و مراتع وآبخیزداری کشور در محدوده کانون فرسایش بادی شهرستان گرمسار استان سمنان و با هدف مقابله با ریز گردها و بیابان زایی در حال اجرا است.

در این طرح ، بادشکن های کوتاه غیر زنده، به صورت قطعات شطرنجی از جنس پوشال برنج ، ساقه های پنبه و نی(در وسعت 40 کیلومتر و به صورت خطی) بر روی تپه های ماسه ای و به منظور تثبیت تپه های ماسه ای و جلوگیری از حرکت آنها ، ایجاد می شود.

لازم به ذکر است که حرکت تپه های ماسه ای، با ایجاد گرد و خاک در مناطق بیابانی باعث خسارت به تاسیسات جاده ای ، مراتع ، زمین های کشاورزی و خطوط ریلی می شود.

این طرح برای اولین بار در جهان در چین اجرا شد که موفقیت آمیز بود و انتظار می رود در محدوده کانون فرسایش بادی گرمسار استان سمنان نیز موفقیت آمیز باشد.

در ادامه حمیدرضا عبدوس ، معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان با اشاره به برنامه های هدفمند این معاونت در سالجاری با بیان اینکه مطابق سیاست گذاری سازمان جنگلها ،مراتع و آبخیزداری کشور در سال جاری طرح جهش9*99 در حال اجرا می باشد که از محورهای کاری آن می توان به کاداستر اراضی ملی ، صیانت از جنگلهای کشور نام برد، این طرح با هدف کاهش یا حذف عوامل تخریب ،اقدامات خوب و موثری با تمرکز بر امور (تامین سوخت مناسب برای جایگزینی سوخت فسیلی ، اجرای کمر بند حفاظتی در مناطق بحرانی و جنگلی ، تلاش برای اخذ حقوق دولتی در طرحهای مدیریت منابع طبیعی ، تثبیت مالکیت و کاداستر در اراضی ملی، موات و مبارزه با آفات و بیماریها ) را شروع و نتایج خوبی نیز از طرحهای اجرایی در سطح استان سمنان بدست آمده است .

وی به انعقاد سه فقره قرارداد کاداستر در سالجاری در اراضی ملی و منابع طبیعی در استان از اعتبارات ملی و استانی حدود134هزار هکتار کاداستر اشاره نمود و همچنین اقدامات حفاظتی و حمایتی دیگر برای پیشبرد اهداف سازمانی، مخصوصا در بحث مربوط به حفاظت ، تامین سوخت جایگزین و کمربند حفاظتی از اعتبارات مذکورمورد استفاده قرار گرفته است .

لازم به توضیح است در سال جاری با هماهنگی و همکاری اداره کل ثبت اسناد و املاک استان در سطحی حدود سه میلیون و پنجاه هزار هکتار قرارداد اجرای کاداستر در اراضی ملی منعقد گردیده است.

از سطح نه میلیون و سیصد شصت وهشت هزار ((9368000)) هکتار اراضی ملی استان که مساحت 7میلیون هکتار در سامانه ثبت اسناد تثبیت مالکیت گردیده و اسناد تک برگی کاداستر صادر گردیده است.

خبر انلاین
کلید واژه ها: منابع طبیعی - منابع طبیعی و آبخیزداری - استان سمنان - تولید - منابع - سهل انگاری - طبیعی - عوامل انسانی - توسعه پایدار - بهره برداری - توسعه - سمنان - استان - هکتار - عوامل - گرامیداشت - آبخیزداری - اراضی ملی - کشور - حریق - حیات - اکوسیستم - فراوانی - پناهگاه - پشتوانه - سه شنبه - دارویی - عملکرد - مناسبت - پایدار

آخرین اخبار سرویس:
گزارش بورس 27 فروردین 1400 / بازار سرمایه همچنان قربانی می گیرد / پیش بینی بورس فردا

بانک ها به نرخ های سود مصوب پایبند باشند

بازدید مدیرعامل بیمه میهن از شعبه غرب تهران

بیمه دی و شبکه نوآفرینی پلنت، تفاهم نامه همکاری امضا کردند

همدلی و همگرایی مسئولان زمینه ساز رشد و توسعه استان کردستان است

محمدولی: طلا و سکه در بازار گران شد

افتتاح دو شعبه بانک سینا در تهران

تمامی دام ها در مازندران بیمه اجباری می شوند

رفع موانع تولید مهم ترین دغدغه مدیران استان است

دهقان دهنوی:دامنه نوسان به مثبت 6 و منفی 3 تغییر می کند

گام های بلند «سایپای نوین» در سالی که گذشت

حذف سریال «رعد و برق» از کنداکتور رمضان

آموزش کار با تراست والت (Trust wallet) برای خرید و فروش ارز دیجیتال

افزایش دامنه نوسان بورسی از ابتدای اردیبهشت

اجرای 300 متر لوله گذاری برای رفع مشکل کمبود و افت فشار

اتمام پرونده مسکن مهر تا پایان دولت دوازدهم

همتی: بانک ها به نرخ های سود مصوب شورای پول و اعتبار پایبند باشند

بهره برداری از تونل البرز تا پایان خردادماه

اطلاعیه مهم _ اعلام اسامی چند برابر ظرفیت پذیرفته شدگان هشتمین آزمون فراگیر دستگاه های اجرایی برای مصاحبه

انتصاب سرپرست معاونت بازاریابی و فروش بیمه البرز

چگونه املاک خود را در سامانه ثبت کنیم؟

رصد کالاهای اساسی در بازار

درباره جهش های ویروس کرونا چه می‎دانیم؟

مشاوران املاک سراسر کشور زیر چتر بیمه عمر معلم

افزایش دامنه نوسان بورسی از ابتدای اردیبهشت

جای خالی نظارت بر محدودیت های کرونایی

تشکیل 253 صندوق خرد محلی با عضویت 6000 از بانوان روستایی خراسان رضوی

آغاز فاز سوم تست انسانی واکسن کرونای سوبرانا در ایران

رفع موانع تولید، پیش درآمد تحقق شعار سال

تصاویر | خانه 27 میلیون دلاری راک جانسون | عمارت لوکس این بازیگر قوی هیکل و محبوب را ببینید

افزایش نگرانی ها نسبت به ترکیدن حباب در بازار ارزهای دیجیتال

دامنه نوسان بورس تغییر کرد | منفی 3 تا مثبت 6

تولید سالانه 15 تن فرآورده های روغنی در دره شهر

سه تصمیم مهم در بازار سرمایه/ دامنه نوسان تغییر کرد

دامنه نوسان جدید بازار بورس اعلام شد

چه قرمز چه سیاه کرونایی؛ اوضاع فاجعه است

بومی سازی صفحات مسی قالب ریخته گری برای اولین بار در اصفهان

نامه مهم رییس سازمان بورس با همتی

همتی: بانک ها به نرخ های سود مصوب شورای پول و اعتبار پایبند باشند

تغییر دامنه نوسان نمادها در بورس به مثبت6 و منفی 3 درصد

30 هزار دستگاه خودرو  قانون شکن جریمه شدند

دامنه نوسان جدید بازار بورس اعلام شد

60 نفر از سالمندان مراکز بهزیستی کرمانشاه علیه کرونا واکسینه شدند

پل شهید قاسم سلیمانی در اردبیل با 40 درصد پیشرفت در حال اجراست

تغییر دامنه نوسان نمادها در بورس به مثبت6 و منفی 3 درصد

دولت، زولبیا را مدیریت می کند اما واکسن را نه

صدور مجوز آزمایش نهایی واکسن مشترک ایران و کوبا؛ شمارش معکوس برای شروع فاز سوم آزمایش بالینی

شوک جدید در راه بورس؟

«کوسه گودزیلای» 300میلیون ساله نامگذاری شد

آخرین مهلت نامزدی اشخاص حقوقی برای حضور در شرکت های سرمایه گذاری استانی

افزایش 20 درصدی ظرفیت تولید پارازایلن پتروشیی بوعلی سینا داخلی

جای خالی نظارت بر محدودیت ها

جواد گلی مدیر برند، مسئولیت اجتماعی و روابط عمومی هلدینگ خلیج فارس شد

سیستم ناکارآمد بانکی یکی از اصلی ترین معضلات اقتصاد کشور است

بی توجهی بانک ها به پرداخت تسهیلات مسکن

افزایش قدرت 7 برابری سرایت ویروس جدید در ایلام

احکام جدید حقوق بازنشستگان کشوری اعلام شد+جدول

فاز سوم تست انسانی واکسن کرونای سوبرانا در ایران کلید خورد

پرداخت مالیات دو برابری مشمول کدام مالکان می شود؟

ابلاغ فهرست اشخاص فاقد الزام برای ثبت نام در سامانه مودیان

پیش بینی بورس فردا یکشنبه 29 فروردین 1400

بانکها به نرخ های سود مصوب شورای پول و اعتبار پایبند باشند

معاون وزیر راه: پرونده مسکن مهر تا پایان دولت دوازدهم مختومه می شود

تغییر دامنه نوسان به مثبت 6 و منفی 3

اعلام زمان قرعه کشی محصولات ایران خودرو

شوک جدید در راه بورس؟

مجوز 2 دفتر گردشگری سلامت در ایلام صادر شد

صدور پنج پروانه کاربرد علامت استاندارد اجباری در خراسان شمالی طی امسال

برداشت هندوانه و گندم در رودبارجنوب آغاز شد

آیا روند تعادلی بورس برمی گردد؟

پیش بینی قیمت دلار فردا 29فروردین

بهار لاله ها

پرداخت تسهیلات قرض الحسنه اشتغال روستایی به 5 هزار نفر در خراسان جنوبی

صدور پنج پروانه کاربرد علامت استاندارد اجباری در خراسان شمالی طی امسال

مراکز کاریابی خراسان رضوی بیش از 10000 نفر را به کار گماردند/ لغو مجوز4 کاریابی در مشهد و سبزوار

رییس کل بانک مرکزی: بانک ها به نرخ های سود مصوب شورای پول و اعتبار پایبند باشند

جزییات نامه رییس سازمان بورس به همتی در مورد نرخ تسعیر ارز

پادکست عصرگاه اقتصادآنلاین 1400/1/28

آذربایجان شرقی، رتبه 21 کشور از نظر شیوع کرونا / انتقاد از صف های مردم تبریز برای خرید شیرینی !

افزایش 35 درصدی نرخ کرایه تاکسی در کشور

بیماران بستری مبتلا به کووید 19 در رودان و بشاگرد شدت یافته است

پرداخت تسهیلات به مشاغل خانگی در لرستان

پیگیری علت بلاتکلیف ماندن سایت آزمایشگاه معدن هریس

رشد 19.1 درصدی تولید خودروی سواری در سال 99

احتمال سقوط قیمت نفت به 10 دلار در سال 2050

مرحله نخست حذف دفترچه بیمه سلامت در خوزستان از اول اردیبهشت

مبلغ و زمان واریز یارانه اردیبهشت 1400

انتشار لیست اموال و دارایی های پوتین

خیابان انقلاب سنندج در روزهای اوج کرونا

افزایش 15 درصدی قیمت کتاب در سال 99

نگرانی ها نسبت به ترکیدن حباب ارزهای دیجیتال افزایش یافت

65 درصد ابتلاها در خراسان جنوبی، به علت برگزاری دورهمی هاست

حذف مرحله نخست حذف دفترچه بیمه سلامت در خوزستان از اول اردیبهشت

ارزش سهام عدالت کاهش یافت

رفتار خشن پلیس آمریکا با سیاه پوستان از نگاه آمار

ویدئو| سرانجام اجرای طرح ترافیک برای موتورسیکلت ها | محمدعلیخانی:رهاشدگی قانونی دلیل افزایش شماره گذاری موتورسیکلت هاست

آذربایجان شرقی، رتبه 21 کشور از نظر شیوع کرونا / انتقاد از صف های مردم تبریز برای خرید شیرینی !

رشد 48 درصدی درآمد دولت از معادن استان سمنان

فولاد خوزستان مجوز خرید سهام خزانه گرفت

65 درصد ابتلاها در خراسان جنوبی، به علت برگزاری دورهمی هاست

33 مورد حریق در استان سمنان بر اثر سهل انگاری عوامل انسانی

33 مورد حریق در استان سمنان بر اثر سهل انگاری عوامل انسانی