مطالب مرتبط:
ورزشی های دوازدهم اسفند ماه در استان سمنان
بازرسی عیدانه بر بازار شب عید در استان سمنان
تا پایان سال آینده مردم زلزله زده استان کهگیلویه و بویراحمد و اصفهان به خانه های خود برمی گردند
شمار بیمه شدگان ورزش دو و میدانی استان سمنان افزایش یابد
مجمعع عمومی سالیانه هیات دو و میدانی استان سمنان
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 12 اسفند 1399 ساعت 20:252021-03-02اقتصادي

در سال 99 بر اثر سهل انگاری عوامل انسانی 33 مورد حریق در جنگل و مراتع استان سمنان به وجود آمد


مهندس مرادی روز سه شنبه در یک نشست مطبوعاتی به مناسبت گرامیداشت هفته منابع طبیعی و آبخیزداری علاوه بر تشریح عملکرد گفت در سال 99 بر اثر سهل انگاری عوامل های انسانی دو هکتار جنگل و 103 هکتار مراتع استان سمنان دچار حریق شد - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری خبرآنلاین" استان سمنان منابع طبیعی به عنوان بستر حیات و توسعه پایدار کشور، متعادل کننده اکوسیستم و پشتوانه بخش کشاورزی، دارای ارزشهای تجاری و غیر تجاری فراوانی است و نقش آن در کنترل هرزآبهای سطحی، تغذیه سفره های آب زیر زمینی، حفظ و تولید خاک نباتی، تولید اکسیژن، تلطیف هوا، پالایش گازهای سمی، تامین غذا و پروتیین، تولید مواد دارویی و صنعتی، پناهگاه حیات وحش، تولید علوفه و چوب و .

بر کسی پوشیده نیست.

از آنجایی که بیش از 80 درصد از عرصه کشور تحت پوشش اراضی ملی و دولتی (منابع طبیعی) است لذا حفظ، احیا، توسعه و بهره برداری اصولی از این منابع، مدیریتی مستقل و توانمند را می طلبد.

در سال 99 با توجه به نامگذاری این سال توسط مقام معظم رهبری به عنوان سال جهش تولید و نقش مهم منابع طبیعی در این امر طرح 9در 99 توسط رییس محترم سازمان جنگلها ، مراتع و آبخیزداری کشور مطرح که در آن توسعه زراعت چوب ، ارتقاء پوشش حفاظتی ، کاداستر اراضی ملی ، تعیین تکلیف مدیریت پارک های جنگلی ، اخذ حقوق دولتی و تقویت منابع اعتباری ،توسعه و تقویت صندوق های منابع طبیعی ، ذخیره گاههای جنگلی ،توسعه دولت الکترونیک و مدیریت و بهره برداری از مرتع عناوین آن بوده و آبخیزداری و آبخوانداری ، مقابله با بیابان زایی ، صیانت از جنگلهای کشوذ و توقف بهره برداری چوب از جنگلهای هیرکانی و اجرای طرح جایگزین از طرح های محوری آن می باشد.

با اشاره به مقدمه فوق و به مناسبت هفته منابع طبیعی و آبخیزداری مهندس جعفر مرادی حقیقی مدیر کل کوشای اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان و همچنین معاونین ایشان در یک نشست مطبوعاتی به تشریح فعالیت های این اداره پرداختند که ماحصل آن را در قالب گزارشی جامع بیان می کنیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان با اشاره به تخصیص اعتبارات صندوق توسعه ملی به حوزه آبخیزاستان از آن به عنوان یک اتفاق مهم و موثر در حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری نام برد و گفت: سهم استان سمنان از اعتبارات سال 99 بالغ را 26 میلیارد تومان بوده است.

وی با بیان اینکه این اعتبارات به سرعت در اختیار ادارات کل منابع طبیعی و آبخیزداری قرار گرفت افزود: عملیات اجرایی این که طرح ها در 23 حوزه وبا مساحتی بالغ بر 28000 هکتار برنامه ریزی شده بود را از هفته دولت سالجاری کلید زدیم،که این طرح ها متناسب با مطالعات انجام شده و اولویت ها و نیازهای منطقه ای در چند بخش برنامه ریزی و عملیاتی شده است .

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با اشاره به سهم هر بخش از اعتبارات صندوق توسعه ملی گفت: 23 میلیارد تومان از اعتبارات تخصیصی به استان سمنان در بخش آبخیزداری، 1/5 میلیارد تومان در حوزه طرح های بیولوژیک و مابقی آن در حوزه هایی همچون مستندسازی، حفاظت اراضی، فعالیت های ترویجی و آموزشی، یگان حفاظت و توانمندسازی جوامع روستایی و.

هزینه شده است .

وی از اجرای 6 بند خاکی با حجم بالغ بر 75000 مترمکعب از محل این اعتبارات خبر داد و افزود: بالغ بر 35000 مترمکعب سازه های سنگ و ملات وگابیون،200 متر مربع سازه بند سبک پایه بتنی از جمله طرح هایی است که در سال جاری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در شهرستان های مختلف این استان عملیاتی شده است.

جعفر مرادی حقیقی همچنین از انجام کارهای بیولوژیک خبر داد و اضافه کرد : بذرپاشی به مساحت 430 هکتار، کپه کاری به مساحت 350 هکتار ، تبدیل دیم زار 10 هکتار، ذخیره نزولات 150 هکتا ر، کشت گیاهان دارویی به مساحت 2035هکتار ، نهالکاری جهت توسعه زراعت چوپ (مثمر و غیر مثمر) به مساحت 214 هکتار در سالجاری از محل صندوق توسعه انجام شده است در بخش حفاظت وامور اراضی نیز مساحتی بالغ بر 7میلیون هکتار کاداسترو ضمن تثبیت مالکیت در سامانه اداره کل ثبت اسناد و املاک صادر گردیده است.

سند تک برگی و 34کیلومتر کمر بند حفاظتی انجام گردیده ، 63خانوار تامین سوخت بوسیله آبگرمکن خورشیدی و تنور گازی از محل اعتبار ات ملی و صندوق توسعه در حال اجرا می باشد.

فرهاد عبدالشاه معاونت آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان نیز گفت : با توجه به اهمیت منابع آب وخاک کشور و لزوم حفاظت از این منابع محدود، هماهنگی درحوزه های آبخیز به منظور ایجاد توسعه پایدار اجتناب ناپذیر می باشد، از طرفی وقوع سیلاب های مخرب باعث بروز خسارات مالی وجانی، هدررفتن منابع آب، فرسایش و هدررفتن خاک حاصلخیز کشاورزی می گردد که یکی از مسائل عمده و اساسی که موجب گردیده تا مسئولان اجرایی و متولیان امر، علیرغم همه تلاش های خود برای کاهش مشکل هدر رفتن منابع آب و خاک توفیق چندانی بدست نیاوردند، عدم مدیریت جامع و هماهنگ در عرصه های آبخیز کشور و برنامه ریزی و مدیریت کلان این عرصه ها است.

عبدالشاه بیان داشت : بدیهی است که این نگرش می تواند یکی از راه حل های رفع مشکل باشد.

با اعمال این سیاست، برنامه ریزی در حوزه ها بصورت جامع و هماهنگ صورت پذیرفته و تمامی سازمانها و دستگاههایی که به طور مستقیم و غیر مستقیم در حفظ آب وخاک مسئول می باشند، فعالیت های خود را هماهنگ و کلیه مطالعات و عملیات اجرایی را در حوزه های آبخیز جهت داده تا از اقدامات موازی پرهیز و استفاده بهینه از اعتبارات و زمان برای پیشبرد اهداف که همانند توسعه پایدار می باشد بنمایند.

معاونت آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان در ادامه گفت : از محل اعتبارا ت صندوق توسعه در سال 99عملیات اجرای 23 حوزه اجرا شده که می توان به پروژه های صندوق توسعه به تفکیک شامل، (حوضه چنداب و سنگاب شهرستان گرمسار) (حوضه ده نمک شهرستان آرادان ) (، حوضه آبگرم ، عبدا.

آباد شهرستان سرخه ) (حوضه آسوران - جاشلوبار، گل رودبار، چاشم و هیکو شهرستان مهدیشهر ) ، (حوضه چاشتخوران و شهرک صنعتی شهرستان سمنان)، (حوضه اگره ، آستانه، شوراب و کلاته شهرستان دامغان ) ، ( حوضه شوراب- سورخان، دهملا، ابرسج ، تاش و ابر شهرستان شاهرود ) (حوضه ارمیان، قدس ، میامی ، باغچه و سوداغلن شهرستان میامی) که مساحت تحت پوشش این عرصه ها بالغ بر 28 هزار هکتار می باشد .

در ادامه این گزارش علی اصغر جلالی معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گفت: یکی از معاونت های مهم اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری، معاونت فنی است که مجموعه ادارات جنگل، مرتع، بیابان، بهره برداری گیاهان دارویی و کمیته فنی را تحت پوشش دارد.

وی افزود: با توجه به اینکه استان سمنان352 هزار هکتار جنگل دارد این معاونت مسئولیت حفظ و نگهداری، احیاء و توسعه جنگلهای مخروبه را به عهده دارد.

علی اصغر جلالی اظهار داشت: با اشاره به اینکه در استان سمنان دو مرکز تولید نهال در شهرستان های شاهرود و سمنان ویک نهالستان بیابانی در حسن آباد شهرستان دامغان وجود دارد بیش از 800 هزار اصله نهال های مختلف را تولید می کند و حدود 600 هزار اصله نهال رایگان را در هفته منابع طبیعی و آبخیزداری به منظور تبیین فرهنگ منابع طبیعی و افزایش فضای سبز توزیع نموده است و توانسته سهم بسزایی در توسعه فضای سبز استان سمنان داشته باشد.

وی همچنین افزود: در سال 99 معادل 318 هکتار جنگلکاری و توسعه زراعت چوب در استان انجام شده است و به تعداد 5 بوستان روستایی با مشارکت دهیاریهای مختلف در دست اجرا می باشد.

علی اصغر جلالی معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان اظهار داشت :سطح مراتع استان بیش از 3.

7 میلیون هکتار می باشد.

و تا کنون در 611 سامانه عرفی مراتع استان طرح مرتعداری تهیه و در دفترخانه اسناد رسمی به دامداران واگذار گردیده است و همچنین در سالجاری بالغ بر 80 فقره طرح مرتعداری در سطح 248000 هکتار تهیه و بازنگری گردیده است.

وی بیان داشت : در بخش مدیریت چرا در مراتع استان، تاکنون بیش از 900 سامانه عرفی مورد پایش قرار گرفته است، که بر این اساس پروانه چرای بیش از 611 نفر از دامداران به دلیل عدم استمرار دامداری (ترک دامداری ) و موارد مرتبط با فصل سوم شیوه نامه بهره برداری از مراتع کشور با 71364 واحد دامی ابطال گردیده است.

علی اصغرجلالی عنوان کرد : به منظور اقتصادی نمودن طرح های منابع طبیعی و در راستای اقتصاد مقاومتی علاوه بر پروژه های تکلیفی و سازمانی، طی سالهای 95 تا 99 به مدت 4 سال سطحی معادل 16 هزار هکتار از مراتع استان در بیش از 120 سامانه عرفی با مشارکت مرتعداران و با کشت گونه های با ارزش صنعتی و دارویی نظیر باریجه، وشق، آنغوزه و بادام کوهی احیاء گردیده است؛ که به لحاظ عملیاتی در نوع خود بی نظیر است.

وی استان سمنان را بعنوان یک استان، با سیمای عمدتا بیابانی(سومین استان بیابانی کشور) نام برد و افزود: این استان بشدت با معضل فرسایش بادی درگیر بوده و این پروسه و عوارض ناشی از آن ، هر ساله خسارت بسیار زیادی را به تاسیسات اقتصادی و منابع زیستی آن وارد میکندکه بر طبق مطالعات انجام شده در سطح استان حدود یک میلیون و371هزارو 675 هکتار از اراضی تحت تاثیر فرسایش بادی قرار دارد و همچنین با در نظر گرفتن شاخصهای مربوطه حدود 535 هزارو 173هکتار از اراضی استان در 38 منطقه (بصورت شهرستانی) بعنوان کانونهای بحرانی فرسایش بادی شناخته شده است ، که سالانه در حدود 330 میلیارد ریال خسارت به تاسیسات صنعتی و مسکونی، جاده های مواصلاتی،اراضی کشاورزی و.

وارد میکند.

علی اصغرجلالی گفت: در حال حاضر این اداره کل اقدام به متمرکز کردن پروژه های مطالعاتی و اجرایی بیابانزدایی خود در کانونهای بحرانی فرسایش بادی نموده است که در این راستا تا کنون بیش از 113 هزار هکتار جنگلهای بیابانی با گونه عمدتا تاغ ایجاد نموده است و تا حدود زیادی معضل فرسایش بادی را، در اطراف مناطق مسکونی ، جاده و راه آهن و .

کنترل نموده است.

شایان ذکر است : در سال 1399 نیز این اداره کل ضمن حفاظت از تاغزارهای سنواتی موجود نسبت به نهال کاری در سطح 1200 هکتار، مدیریت روان آب همراه با عملیات بیولوژی در سطح 1100هکتار، آبیاری و نگهداری از 2200 هکتار نهالکاری های سالهای قبل اقدام نموده است.

بسیاری از اراضی بیابانی دارای فرسایش بادی کشور، بعلل مختلف قابلیت تثبیت بیولوژیکی را نداشته، از جمله اراضی رسی نمکی ، اراضی شور و پف کرده و .

که بعلت املاح بسیار زیاد موجود در خاک و یا دور بودن از منابع آبی امکان انجام عملیات بیولوژیک (کشت گیاهان مقاوم) در آنها وجود ندارد.

همچنین استفاده از مالچ های نفتی و یا شیمیایی در تثبیت این عرصه ها بعلت موقتی بودن آن ، هزینه بسیار زیاد و مشکلات زیست محیطی، معقول نمی باشد.

لذا در جهت رفع این مشکل با استفاده از نظرات آقای پروفسور کردوانی و سایر متخصصان ، ایده استفاده از مالچ سنگریزه ای که خود الهام گرفته از طبیعت ( رخساره های دشت ریگی) میباشد، را برای اجرا انتخاب نموده و پس از مطالعه و بررسی جنبه های مختلف فنی و اقتصادی آن ، نسبت به اجرای آزمایشی، پروژه پژوهشی مالچ ریگی در سطح بیش از 50 هکتار از کویرهای نمکی گرمساراقدام نموده است.

همچنین طرح پژوهشی بادشکن کوتاه برای نخستین بار در کشور با مشارکت دانشکده منابع طبیعی تهران و سازمان جنگلها و مراتع وآبخیزداری کشور در محدوده کانون فرسایش بادی شهرستان گرمسار استان سمنان و با هدف مقابله با ریز گردها و بیابان زایی در حال اجرا است.

در این طرح ، بادشکن های کوتاه غیر زنده، به صورت قطعات شطرنجی از جنس پوشال برنج ، ساقه های پنبه و نی(در وسعت 40 کیلومتر و به صورت خطی) بر روی تپه های ماسه ای و به منظور تثبیت تپه های ماسه ای و جلوگیری از حرکت آنها ، ایجاد می شود.

لازم به ذکر است که حرکت تپه های ماسه ای، با ایجاد گرد و خاک در مناطق بیابانی باعث خسارت به تاسیسات جاده ای ، مراتع ، زمین های کشاورزی و خطوط ریلی می شود.

این طرح برای اولین بار در جهان در چین اجرا شد که موفقیت آمیز بود و انتظار می رود در محدوده کانون فرسایش بادی گرمسار استان سمنان نیز موفقیت آمیز باشد.

در ادامه حمیدرضا عبدوس ، معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان با اشاره به برنامه های هدفمند این معاونت در سالجاری با بیان اینکه مطابق سیاست گذاری سازمان جنگلها ،مراتع و آبخیزداری کشور در سال جاری طرح جهش9*99 در حال اجرا می باشد که از محورهای کاری آن می توان به کاداستر اراضی ملی ، صیانت از جنگلهای کشور نام برد، این طرح با هدف کاهش یا حذف عوامل تخریب ،اقدامات خوب و موثری با تمرکز بر امور (تامین سوخت مناسب برای جایگزینی سوخت فسیلی ، اجرای کمر بند حفاظتی در مناطق بحرانی و جنگلی ، تلاش برای اخذ حقوق دولتی در طرحهای مدیریت منابع طبیعی ، تثبیت مالکیت و کاداستر در اراضی ملی، موات و مبارزه با آفات و بیماریها ) را شروع و نتایج خوبی نیز از طرحهای اجرایی در سطح استان سمنان بدست آمده است .

وی به انعقاد سه فقره قرارداد کاداستر در سالجاری در اراضی ملی و منابع طبیعی در استان از اعتبارات ملی و استانی حدود134هزار هکتار کاداستر اشاره نمود و همچنین اقدامات حفاظتی و حمایتی دیگر برای پیشبرد اهداف سازمانی، مخصوصا در بحث مربوط به حفاظت ، تامین سوخت جایگزین و کمربند حفاظتی از اعتبارات مذکورمورد استفاده قرار گرفته است .

لازم به توضیح است در سال جاری با هماهنگی و همکاری اداره کل ثبت اسناد و املاک استان در سطحی حدود سه میلیون و پنجاه هزار هکتار قرارداد اجرای کاداستر در اراضی ملی منعقد گردیده است.

از سطح نه میلیون و سیصد شصت وهشت هزار ((9368000)) هکتار اراضی ملی استان که مساحت 7میلیون هکتار در سامانه ثبت اسناد تثبیت مالکیت گردیده و اسناد تک برگی کاداستر صادر گردیده است.


کلید واژه ها: استان سمنان - منابع طبیعی - منابع طبیعی و آبخیزداری - تولید - سهل انگاری - طبیعی - سمنان - استان - منابع - عوامل انسانی - توسعه پایدار - مراتع - هکتار - عوامل - سال 99 - گرامیداشت - آبخیزداری - اراضی ملی - جنگل - کشور - حریق - حیات - اکوسیستم - خبرگزاری - فراوانی - پناهگاه - پشتوانه - سه شنبه - در جنگل - دارویی

آخرین اخبار سرویس:
پایان کار بازار سرمایه در 1 اردیبهشت ماه

چه خبر از آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته ؟

نرخ تورم نقطه ای فروردین امسال 49/5 درصد است

20 هزار انشعاب برق در استان مرکزی واگذار شد

افزایش مبلغ سپرده و  تسهیلات بانکی

جزییات واردات 2 میلیون دوز واکسن کرونا از روسیه، هند، چین و کره

جزییات واردات 2 میلیون دوز واکسن کرونا به کشور

14 هزار تبلت به دانش آموزان نیازمند مناطق محروم ایلام اهدا می شود

قیمت اوراق مسکن امروز 1 اردیبهشت 1400+ جدول

مجوز یک ماهه عراق به گوجه های ایرانی!

استخدام کارشناس حسابداری آقا در توسعه صنعت و تجارت توس در تهران

ثبت اطلاعات تولید، خرید و فروش گوشت مرغ در سامانه جامع تجارت الزامی است

آزادسازی سهام عدالت، طرحی بزرگ و تاریخی در کشور

31 فروردین، یکی از سخت ترین روز های تاریخ 50 ساله بهشت زهرا (س)

تصاویر| کاهش 8 متری دریاچه سد لتیان

سجادی: پاداش پای سکوی المپیک چند برابر شده است

خیز طلا برای شکستن قیمت بالاتر

قیمت امروز طلا و سکه در بازار

رهاسازی آب سدهای سبلان و احمدبیگلو مشگین شهر

تامین برق فاز نخست مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب

تور قشم با قیمت مناسب را از کجا رزرو کنیم؟

قیمت مسکن ملی افزایش خواهد یافت

حقوق اردیبهشت ماه بازنشستگان تامین اجتماعی با احکام جدید واریز می شود؟

به چه نکاتی در خرید گلدان آنلاین دقت کنیم؟

آغاز عملیات آسفالت ریزی راه ورودی منطقه ویژه اقتصادی نمین

افزایش قیمت خرید گندم، دست دلالان را کوتاه کرد

حال و هوای بورس در پایان معاملات امروز چهارشنبه یکم اردیبهشت

نرخ روز دلار، یورو، قیمت طلا و سکه چهارشنبه 1 اردیبهشت 1400

شرایط برای تولید انبوه واکسن کووپارس در پاییز فراهم می شود

استخدام نماینده فروش کانال داروخانه ای - غذای کودک در تهران

استخدام کارشناس ارشد طراح ماشین آلات صنعتی و کارشناس کنترل کیفیت (QC)

استخدام 4 عنوان شغلی در شرکت مهندسی و تولیدی کارا فن پویان سپهر در تهران

استخدام 6 عنوان شغلی در شرکت مهندسی و تولیدی کارا فن پویان سپهر در تهران

استخدام کارشناس تولید محتوا در شرکت مشاور نرم افزار محک در تهران

بانک مرکزی سایت های فروش رمز ارز را فورا تعطیل کند/ هشدار درباره یک کلاهبرداری بزرگ

استخدام آبدارچی، مهندس معدن و مهندس صنایع در شرکت راهبران فولاد اصفهان

قیمت سکه به کانال 10میلیون تومان برگشت

صادرات گوجه فرنگی به عراق فراهم شد

پابه پای نفت از گوره تا جاسک

ششمین محموله واکسن روسی پنجشنبه در تهران

فرصت برای جبران کاهش باروری زیاد نیست

بازگشت رشد بورس به یک شرط!

اجرای حدود100 هزار هکتار طرح آبخیزداری در گلستان

شاخص بورس تهران افت کرد

حقایق جالب و خواندنی درباره کشور ترکیه

نگرانی معاون مطبوعاتی ارشاد از عدم تامین کاغذ روزنامه ها

بزرگراه شمالی کرج در انتظار تحقق وعده پیمانکار | تخصیص اعتبار 500میلیاردتومانی دولت به پروژه

تقویت و حمایت از تولید با رویکرد اشتغال وتعاون در البرز در راستای تحقق شعار سال صورت می پذیرد

قیمت موز 40 هزار تومان کاهش یافت/ قیمت نوبرانه ها، بعد از عرضه انبوه به ثبات خواهد رسید

معاون استاندار: بسته حمایتی از اصناف قم تهیه شد

شاهین بخریم یا دنا پلاس؟

ثبت نام شرکت مرحله سوم واکسن کرونا انستیتو پاستور ایران در بابل

خشک ترین فروردین کاشان دی 50 سال گذشته

قیمت جدید سیمان اعلام شد + سند

کدام خانه ها مشمول مالیات بر خانه های خالی نمی شوند؟

جزییات واردات 2 میلیون دوز واکسن کرونا به کشور

عروسکی که همه را یاد مادربزرگشان می اندازد

یک نگرانی جدید در سراوان پس از حوادث اخیر/ زندگی سوخت برها چه وضعیتی دارد؟

راه اندازی مجتمع خیریه فاطمیون به زودی+مصاحبه

حقوق اردیبهشت بازنشستگان با احکام جدید واریز می شود

ابلاغ نرخ جدید عوارض خروج از کشور

تولید 35 درصد ام دی اف کشور در استان اردبیل

مجوز یک ماهه عراق به گوجه های ایرانی!

فیلم| داستان یک وکیل خوش اشتها/ چگونه یک زمین خوار بلای جان مردم شده؟

استخدام کارمند فروش قطعات یدکی ماشین آلات راهسازی و کارپرداز در اصفهان

تزریق 4میلیون دوز واکسن در چین تنها در یک روز

احداث واحدهای مسکونی ثبت نام کنندگان طرح مسکن ملی در استان قزوین

مدیر کل میراث فرهنگی فارس رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور شد

فردا؛ ورود ششمین محموله واکسن روسی اسپوتنیک-وی به تهران

قیمت روز گوشی موبایل

ثبت اطلاعات در سامانه املاک آسان شد

صندوق توسعه ملی از بورس حمایت نکرد

استخدام کارمند فروش قطعات یدکی ماشین آلات راهسازی، پشتیبان سایت و کارپرداز

فایزر با قیمت نجومی در بازار سیاه!

آمادگی استان برای خرید تضمینی محصولات کشاورزی

تسهیلات تشویقی مالیاتی برای اصناف اعمال می شود

بسته شدن پرونده 24 هزار واحد مسکن مهر تا پایان خرداد ماه

تازه ترین اخبار از تولید واکسن کوو ایران/جزییات فاز دوم و سوم

ششمین محموله واکسن روسی اسپوتنیک - وی فردا در تهران

رقیب جدی کلاب هاوس آمد

500 میلیارد تومان به آزاد راه خرم آباد اراک تزریق میشود / بهره برداری تا خرداد ماه

جدیدترین قیمت مرغ

قیمت پرفروش ترین لپ تاپ ها در بازار امروز 1 اردیبهشت 1400‎+ جدول

قیمت امروز طلا و سکه در بازار

سامانه جامع گارانتی، نامی همچنان ناشناخته/ گلوگاه قاچاق بسته شود

حقوق اردیبهشت بازنشستگان با احکام جدید واریز می شود

رییس سازمان مدیریت بحران: امسال هم با کمبود آب روبه رو هستیم/ اجرای طرح بیمه اجباری ساختمان ها

فراخوان نامنویسی تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی چهارمحال و بختیاری

گذرگاه مرزی پیشین باعث همکاری های فزاینده اقتصادی ایران و پاکستان باشد

عرضه نانوپوشش گالوانیزه سرد مقاوم به خوردگی برای استفاده در صنایع

وضعیت بهشت زهرای تهران در روز اول اردیبهشت 1400

نیاز آتش نشانی کرج به نردبان های 32 متری برای مواقع بحرانی

پیگیری تامین منابع مالی سد هراز آمل/ آغاز خشکسالی در ایران

راه انداز مجتمع خیریه فاطمیون به زودی+مصاحبه

امکان صادرات گوجه فرنگی به عراق از طریق گمرکات فراهم شد

تعرفه برق از امروز 7 درصد افزایش یافت

صادرات کالا از کهگیلویه و بویراحمد 143 درصد افزایش یافت

استخدام تحلیلگر تکنیکال بازارهای مالی در تهران

اختصاص 30 میلیون دلار برای خرید واکسن کرونا

استخدام کارشناس ارشد فروش در شرکت کیان تجارت کاج در تهران

در سال 99 بر اثر سهل انگاری عوامل انسانی 33 مورد حریق در جنگل و مراتع استان سمنان به وجود آمد

در سال 99 بر اثر سهل انگاری عوامل انسانی 33 مورد حریق در جنگل و مراتع استان سمنان به وجود آمد