مطالب مرتبط:
آموزش نگارش نامه اداری و شکواییه در 5 دقیقه
وزارت ورزش اختیار تام داد ؛ آغاز جلسه آنلاین هیات مدیره برای عبور از فکری به سوی مجیدی
احیای سینمای کرونازده آمریکا با »تام و جری«
زندگی آیت الله العظمی حسینی شاهرودی رمان می شود
رمان »طوقی« اثر برگزیده جایزه شهید غنی پور شد
-86 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 12 اسفند 1399 ساعت 18:202021-03-02فرهنگي

نگارش رمان در گفت وگو با تام راب اسمیت


- تام راب اسمیت [Tom Rob Smith] (1979) نویسنده و فیلمنامه نویس انگلیسی با رمان کودک 44 (2008) به موفقیت های بی شماری دست یافت.

کتاب به سی وشش زبان ترجمه شد و در هفده جایزه بین المللی نیز نامزد شد، از جمله بوکر، کاستا، و یان فلمینگ.

نویسنده ها و منتقدان و نشریات بسیاری نیز در ستایش آن سخن گفتند.

از روی این رمان، ریدلی اسکات فیلم موفقی در سال 2015 ساخت.

پس از موفقیت این کتاب، اسمیت، دو کتاب بعدی هم در ادامه این رمان نوشت که به سه گانه شوروی مشهور شدند: گزارش محرمانه و مامور 6 .

رمان چهارم اسمیت مزرعه در سال 2014 منتشر شد و مورد استقبال منتقدان و خوانندگان قرار گرفت.

آنچه می خوانید گفت وگو با تام راب اسمیت درباره رمان هایش است.

همه آثار تام راب اسمیت با ترجمه نادر قبله ای از سوی نشر مروارید و چشمه منتشر شده است.

تام راب اسمیت به خاطر درخشش شخصیت افسر امنیتی اتحاد جماهیر شوروی، لئو دمیدوف، در سه گانه خود مورد توجه بسیاری قرار گرفت و رمان جدیدش مزرعه ، رمانی فوق العاده است.

خاتمه دادن به داستان لئو دمیدوف و شروع به نوشتن درباره یک شخصیت داستانی جدید قدری برایتان سخت و ناخوشایند نبود؟ من همیشه مطمئن بودم که مأمور 6 آخرین بخش از داستان لئو خواهد بود.

این کتاب براساس همین ذهنیت نوشته شده و فکر می کنم که دقیقا پایان مناسبی برای شخصیت لئو است.

البته، همواره پشت سرگذاشتن و گذشتن از شخصیتی که مدت های مدیدی را با او سپری کرده ام، برایم غم انگیز است.

چه چیزی الهام بخش این داستان بود؟ چهار سال پیش، پدرم تلفنی با من تماس گرفت تا بگوید مادرم دچار بیماری روانی شده است.

او در تیمارستان بود و من باید برای دیدنش با هواپیما به سوئد می رفتم.

همین چند سال گذشته، پدر و مادرم بعد از اینکه بازنشسته شدند به مزرعه ای در منطقه ای دوردست در سوئد نقل مکان کردند.

لازم به گفتن نیست که از این خبر شوکه شدم و بلیت هواپیمایی را به مقصد سوئد گرفتم، اما قبل از پرواز، مادرم از تلفن همگانی با من تماس گرفت و گفت هرچه پدرم به من گفته دروغ بوده و او دیوانه نشده، بلکه پدرم در یک توطئه جنایی گرفتار شده.

مادرم گفت که عازم لندن است تا بیاید و حقیقت را برای من تعریف کند.

من برای دیدن مادرم به فرودگاه رفتم و او را با خودم به آپارتمان آوردم تا به شرح واقعه اش گوش کنم.

در این رمان، داستانی که من می گویم خیالی است، همه شخصیت ها آفریده ذهن من هستند؛ اما این داستان از این ایده الهام گرفته شده که در چنین شرایطی کسی می داند حرف های پدرش را قبول کند یا حرف های مادرش را.

در مورد دنیل بگویید و اینکه چه چیزی باعث می شود او شخصیت جذابی داشته باشد؟ دنیل مردی بیست وپنج شش ساله است که واقعا بزرگ نشده.

او هدفی در زندگی ندارد و نسبت به مشکلات دیگران بی توجه است.

وقتی او تلاش می کند و جزییات چیزی را که در واقعیت رخ داده، کنار هم قرار می دهد، از او شخصیتی جذاب می سازد، چون دنیل اصلا صلاحیت بازی در چنین نقشی را ندارد.

همچنین او در زندگی شخصی اش رازهای بسیاری دارد.

شما به سوئد علاقه خاصی دارید و بخش قابل توجهی از رمان مزرعه حول وحوش اطراف آنجا اتفاق می افتد، آیا زمان زیادی را در آنجا سپری کرده اید؟ برای نوشتن این کتاب در چه زمینه ای تحقیق کرده اید؟ تابستان های بسیاری و زمان های طولانی را در سوئد سپری کردم، بنابراین با مناظر آنجا و چشم اندازهایش به خوبی آشنا هستم.

درحقیقت، تحقیق من بیشتر درباره روایت اول شخص داستان بود که من در این رمان به شیوه بسیار متفاوتی به کار بردم.

شیوه نوشتن شما چگونه است؟ معمولا چقدر طول می کشد تا نوشتن یک کتاب را تمام کنید؟ صبح زود، حدود پنج ونیم بیدار می شوم و تا ساعت دو بعدازظهر یکسره می نویسم.

از آن به بعد، از نوشتن دست می کشم و دوست دارم بعدازظهر و عصر مطالعه کنم، دیگر چیزی نمی نویسم.

تقریبا دو سال طول می کشد که کتابی را بنویسم و چیزی حدود شش ماه هم آن را ویرایش می کنم.

شما در سه گانه کودک 44 ، مأمور 6 و گزارش محرمانه موفقیت شگرفی را به دست آورده اید، آیا همیشه می خواستید که نویسنده شوید؟ قدری بیشتر درباره خودتان و پیشینه تحصیلی تان بگویید.

بله.

من همیشه می خواستم نویسنده شوم.

وقتی دبستان می رفتم نمایشنامه نویسی می کردم- نمایشنامه های کوتاه، نمایشنامه های یک ساعته و همچنین داستان کوتاه هم می نوشتم.

همین روند در زمان دانشگاه هم ادامه داشت، اما بعد از دانشگاه کاری در تلویزیون پیدا کردم و حقوق آن اولین دستمزد داستان نویسی من بود.

با پولی که از کارکردن روی برنامه های تلویزیونی دیگران پس انداز کرده بودم، داستان کودک 44 را نوشتم.

چرا رمان تعلیق؟ در خواندن و نوشتن این ژانر، بیشتر از چه چیزی لذت می برید؟ هیجان، گیرایی و جذابیتی را که این دست از کتاب ها به خواننده می دهند، دوست دارم.

به نوعی جادو می کنند، جبری را ایجاد می کنند که خواننده آنها را تا آخر بخواند.

بدون شک آثار شما بر کار بسیاری از نویسندگان دیگر تأثیر گذاشته، اما چند مورد از بزرگ ترین آثار ادبی تأثیرگذار بر کار خود را بگویید؟ این سوال را زیاد از من می کنند و همیشه فکر می کنم که برشماردن آنها درست نیست، چون حقیقت این است هر کتابی که دوست داشته ام، چه رمان تعلیق یا غیر آن، بر کارم تأثیرگذار بودند.

خواندن هر کتاب خوبی یا تماشای هر فیلم سینمایی عالی یا درام تلویزیونی حتی اگر به کاری که انجام می دهم ربط نداشته باشد، برای من الهام بخش است.

دوست دارید یک کتاب خوب چطور باشد؟ آیا نکته ای هست که باعث شود شما کتابی را ناتمام رها کنید؟ همیشه سعی می کنم کتاب هایی را که می خوانم، تمام کنم.

دست کشیدن از یک رمان یا داستان واقعی خیلی سخت است.

حس ناخوشایندی دارد.

من کتاب می خوانم چون عاشق کتاب هستم.

اصلا هیچ علاقه ای ندارم که در آثار دیگران دنبال نقص و خطا بگردم؛ حتی اگر با عناصر رمانی ارتباط برقرار نکنم باز هم سعی می کنم کتاب را تا آخر بخوانم.

درحال حاضر چه کتابی می خوانید؟ در سال جاری، آیا کتاب های خاصی مدنظرتان هست که منتظر ارائه آنها باشید؟ اکنون برای نوشتن رمان جدیدم مشغول مطالعه تحقیقات غیرداستانی هستم.

مطالعه در این زمینه برای من کاملا متفاوت است و احساس می کنم که خیلی شبیه دورانی است که کودک 44 را می نوشتم، منظورم این است که برای نوشتن این رمان خودم را در چالش بزرگی قرار دادم که با جریان عادی زندگی ام بسیار متفاوت است.

نویسندگان فوق العاده ای را می شناسم که امسال رمان های جدیدشان را ارائه می دهند، با تعداد بسیاری از آنها دوست هستم.

کار بعدی شما چیست؟ اخیرا نوشتن متن فیلمنامه سریال تلویزیونی جاسوس لندن را برای شبکه بی بی سی به پایان رسانده ام و اکنون تحقیق می کنم و جزییات داستان جدیدم را طرح می کنم.

مزرعه رمان شگفت انگیزی است! از همان ابتدا خواننده مجذوب داستان می شود و آن قدر نوشتار شما آدم را از خودبی خود می کند.

موفقیتی که در این زمینه کسب کردید، شما را غافلگیر نکرد؟ برداشت از مفهوم کلمه غافلگیر سخت است.

حقیقت این است که اصلا نمی دانید خوانندگان چگونه از کتاب شما استقبال می کنند.

امید دارید که آنها با مطالب ارتباط برقرار کنند و از جانب آنها پاسخ مثبت دریافت کنید.

سخت تلاش می کنید و به این خواسته خود می رسید، اما درنهایت، رسیدن به این امر دست شما نیست و بنابراین همیشه اصل غافلگیری وجود دارد.

بدون اینکه سرنخی از داستان بدهید، آیا به این حقیقت رسیده اید که بیشتر خوانندگان شما جانب کدام یک از والدین خود هستند؟ از تنوع واکنش های مختلف شگفت زده شده ام.

این به سوال قبلی شما مربوط می شود، خوانندگان چنان احساسات ضدونقیض باورناپذیر دارند که خیلی برای من جالب و جذاب است.

با الهامی که بر اساس داستان خانواده خود برای نوشتن رمان مزرعه گرفتید، پدر و مادرتان نسبت به رمان و فیلمی که در آینده پخش می شود، چه واکنشی نشان دادند؟ آنها از داستان حمایت کردند - همه پیش نویس های داستان را خواندند، هنگام نوشتن داستان همراه من بودند و من با مادرم به نمایشگاه کتاب گوتنبورگ می آیم.

این رمان یک اثر تخیلی و داستانی است و همه شخصیت ها آفریده ذهن من هستند، بنابراین تنها وجه اشتراک آن با واقعیت این تصور کلی است که در چنین شرایطی شما باور می کنید که مادرتان دیوانه شده یا پدرتان یک جنایتکار است یا خیر.

همه مشتاقانه منتظر هستیم که فیلم مزرعه روی پرده بزرگ سینما نقش ببندد و به تماشای آن بنشینیم، شما چقدر در انجام این پروژه مشارکت دارید؟ در تصمیم گیری ها برای انتخاب نقش بازیگران هم شرکت می کنید؟ این بار بله، قصد دارم که مشارکت کنم.

چه مکانی را بیشتر برای نوشتن انتخاب می کنید و چه ز مانی بهتر می نویسید؟ برای تحقیقم، به تازگی لپ تاپ خیلی ظریف جدید خریده ام و الان بیشتر دوست دارم که در فضاهای عمومی کار کنم.

این کار باعث می شود که نوشتن را از زوایا و نمودهای متفاوت ببینم که مفید است.

من از آن نویسنده هایی هستم که صبح ها خوب می نویسند.

صبح زود شروع به نوشتن می کنم و اگر تا ساعت 6:30 پشت میز کارم نباشم حس می کنم که روزم را خوب شروع نکرده ام.

هنگام نوشتن موسیقی گوش می دهید یا ترجیح می دهید همه جا ساکت باشد؟ محیط کار شما شلوغ و به هم ریخته است یا ترجیح می دهید در فضایی بنویسید که مرتب و منظم است؟ بیشتر وقت ها در محیطی آرام کار می کنم، اما اگر بخواهم بعدازظهر یا غروب چیزی بنویسم، هنگام کار به موسیقی گوش می دهم.

مطالعه و تحقیقم خیلی منظم و مرتب است، اما وسواس به خرج نمی دهم.

در خواندن کودک 44 اولین چیزی که توجه خواننده را جلب می کند تغییر بسیار در سبک نوشتن شما است.

آیا این تغییر در سبک نوشتار عمدی بود یا درنتیجه ماهیت جدید رمان مزرعه در مقابل روسیه استالینی در کودک 44 بود؟ تغییر اصلی از روایت سوم شخص به روایت اول شخص بود، از صدایی که خواننده با قاطعیت به آن اعتماد داشت به صدایی که خواننده را به شک و تردید می انداخت.

اما مطمئنا تغییر در زمان و فضای داستان و تغییر جهت از موضوعات تاریخی به دوران معاصر می تواند نقش بسزایی داشته باشد.

می توانید درباره تحقیقاتی که انجام می دهید، برای ما بگویید؟ عجیب ترین و غیرعادی ترین منابع تحقیقاتی که از آنها راهنمایی گرفته یا درموردشان تحقیق کرده اید، چه بوده است؟ تحقیقات من به هیچ وجه خاص و غیرعادی نیست.

من فقط هرقدر که بتوانم کتاب می خوانم.

همچنین، سفر نیز مفید است، اما تأکید من بر اهمیت کتاب ها بسیار بیشتر از اینترنتی است که مملو از گزیده مطالب، اشاره های سطحی و تیتروار است.

خواندن چند صفحه از یک متن در اینترنت خیلی طولانی به نظر می رسد، در حالی که حتی برای نوشتن مقدمه یک کتاب هم نمی توان به آن بسنده کرد.

آیا کتاب هایی را که می خواستید می خریدید یا از کتابخانه امانت می گرفتید؟ کتاب های کاغذی را ترجیح می دهید یا کتاب های الکترونیکی؟ حتی با وجود آنکه آن موقع پول چندانی در بساط نداشتم، اما کتاب هایم را می خریدم؛ چون می خواستم از نظر روانی خودم را متعهد کنم تا رمان کودک 44 را به پایان برسانم.

خوشحالم که این کار را کردم، چون الان آنها روی قفسه کتابخانه ام قرار گرفته اند و من به نوعی حس می کنم که با آنها در ارتباطم.

من نسخه چاپی کتاب ها را به نوع الکترونیکی بیشتر ترجیح می‎ دهم، چون دوست دارم آنها را در قفسه کتابخانه ام داشته باشم.

کتاب های الکترونیکی برای خواندن در هنگام سفر راحت تر قابل حمل هستند.

رمان کودک 44 به 36 زبان ترجمه شده، درشمار کتاب های پرفروش قرار گرفته و به سرعت توجه ریدلی اسکات (کارگردان و تهیه کننده انگلیسی) را جلب کرد.

موفقیت شما در فیلمنامه نویسی به خاطر تجربه و سابقه شما در فیلمنامه نویسی برای تلویزیون بوده یا خیر؟ نظر شما دراین باره چیست؟ فکر می کنم نوشتن در هر زمینه ای به نوشتن در زمینه های دیگر کمک می کند، حتی اگر آنها از نظر سبک و سیاق باهم متفاوت باشند.

برای من نوشتن محدود به داستان و شخصیت داستان است که برای نوشتن رمان و فیلمنامه نویسی صدق می کند و به کار می رود.

درمورد فیلم کودک 44 ، من به تازگی آن را برای اولین بار دیدم و فیلم هیجان انگیزی بود.

داستان عاشقانه بسیار قدرتمند و مهیج داشت، از ابتدا تا انتهای فیلم به زیبایی کارگردانی شده و شامل چند سکانس شگفت انگیز بود.

به نظرم بازیگران آن بهتر از این نمی توانستند باشند.

انگار به یک مهمانی دعوت شدید! نومی راپاس (بازیگر نقش لیزبت سالاندر در فیلم دختری با خالکوبی اژدها") نقش ریسا در فیلم کودک 44 را بازی کرده.

وقتی این رمان را می نوشتید آیا نقش بازیگران خاصی را در ذهن خود می پروراندید که ایده اولیه فیلم به ذهن شما خطور کند؟ درحقیقت، نه.

بیشتر وقت ها نمی دانم قرار است چه شخصیتی در داستان حضور داشته باشد، به غیر از جاهایی که به موضوع اصلی و طرح داستان مربوط می شود.

الان بیشتر عاشق کدام یک از اینها هستید، کتاب یا تلویزیون و سینما؟ واقعا نمی توانم بگویم کدام یک.

کدام آثار ادبی بر کار شما تأثیرگذارند؟ هر کتابی که تا به حال خوانده ام بر کارم تأثیر گذاشته است، اما اگر درمورد سودمندترین آنها بخواهم بگویم باید به نویسندگانی که از نظر روایی فوق العاده هستند اشاره کنم، مانند.

چه وقت هایی خوشحال هستید؟ وقتی می نویسم.

ممکن است حرفم باورنکردنی باشد یا فریب کارانه به نظر برسد، اما شک دارم که درست باشد، ممکن است یک جای کار ایراد داشته باشد، مطمئن نیستم.

شاید تنها زمانی که کاملا احساس راحتی می کنم زمانی است که می نویسم.


کلید واژه ها: رمان - جایزه بین المللی - منتقدان - نویسنده - گفت وگو - سه گانه - فیلمنامه نویس - موفقیت - نویس - کتاب - ریدلی اسکات - نشر مروارید - ترجمه - شوروی - منتشر - بین المللی - خوانندگان - رمان کودک - فیلم - فیلمنامه - انگلیسی - استقبال - محرمانه - مروارید - امنیتی - سال 2014 - درخشش - گزارش - اسکات - مشهور

آخرین اخبار سرویس:
بار باورنکردنی یک وانت سوژه شد+فیلم

آخرین اخبار سینما در روزی که گذشت

اعلام برندگان جوایز بفتا 2021/ chr(034)سرزمین آواره هاchr(034) درخشید

خانه ناصرالدین میرزا

خبرهای جذاب بهاره رهنما /عکس

خبرهای جذاب بهاره رهنما /عکس

خلاصه داستان سریال ترکی وصلت قسمت 57

تقویم و اوقات شرعی بیست و چهارم فروردین شیراز + فیلم

پورتره زیبای همسر شهاب حسینی /عکس

اظهارنظر جنجالی خانم بازیگر درباره بریتانیایی ها در مراسم بفتا

مشارکت در پروژه استودیو صدابرداری و آهنگسازی

پورتره زیبای همسر شهاب حسینی /عکس

ابهت آقای بازیگر در لباس محلی /عکس

خلاصه داستان سریال ترکی روزگارانی در چکوروا قسمت 189

«گاندو» در ادامه پخش مهیج تر می شود/ این پرونده ها سوخته نیست

ابهت آقای بازیگر در لباس محلی /عکس

ماسوله ی زاگرس!

استخدام بازیگر تیزرهای تبلیغاتی خانم در اصفهان

«مثل ماه» از پنجشنبه روی آنتن شبکه سه/ مهمان بین المللی داریم

آموزش بازیگری

هادی باجلان نوازنده تنبک درگذشت

درگذشت چهره پرداز معروف سینما

تدوین گر حرفه ای عاشق سینما

ژست و دکوراسیون با کتاب

استخدام تصویربردار در آژانس تبلیغاتی عاج در تهران

اکثر هنرمندان تئاتر این روز ها بیکارند/با وحشت سریال بازی می کنم!

ناقوس ساعت تاریخی تهران به صدا درآمد

ژست و دکوراسیون با کتاب

کنایه مجری تلویزیون به ستاد ملی کرونا +فیلم

ساعت پخش سریال های رمضانی مشخص شد

استخدام مشاورین املاک مبتدی و حرفه ای در املاک خانه شما تهران

گلشیفته فراهانی در خدمت یک شبکه خطرناک

بازیگری که روی برج خلیفه می نشیند و به جای ترس می خندد!

چراغ تئاتر را روشن نگه می داریم

برگزاری نمایشگاه مجازی قرآن کریم از اواسط ماه مبارک رمضان

راه همایون از استاد شجریان جدا شده است؟

استخدام طراح وب سایت در شرکت نی نی سالن در تهران

دیروز و امروز بازیگران فیلم محبوب «بچه های آسمان» /عکس

دیروز و امروز بازیگران فیلم محبوب «بچه های آسمان» /عکس

جزییات حادثه نطنز از زبان سخنگو سازمان اتمی +فیلم

استخدام ویراستار فیزیک در یک انتشارات معتبر در تهران

مستند زندگی نوجوان ترین شهید دفاع مقدس در یزد تولید شد

نمایشگاه مجازی «فلسطین تنها نیست» در یزد برپا شد

بهار در جهان چگونه جشن گرفته می شود؟ مراسمی که قدمت هزاران ساله دارند (فیلم)

بازیگر معروف طنز بعد از عمل جراحی+عکس

ماجرای جمع کردن فرش قرمز یک جشنواره خارجی توسط انصاریان

شیوا خسرومهر در باغی از گل های بهاری /عکس

ماجرای جمع کردن فرش قرمز یک جشنواره خارجی توسط انصاریان

اخبار 24 شبکه 5 سیما؛ 23 فروردین

شبکه «شما» رمضان 1400 چه برنامه هایی دارد؟

«هوای زمزمه هایت» از همایون شجریان منتشر شد

بازیگر معروف طنز بعد از عمل جراحی+عکس

تزیین برنج با قالب ژله

بازیگر معروف طنز بعد از عمل جراحی+عکس

شبکه «شما» رمضان 1400 چه برنامه هایی دارد؟

عکس/ همسر مهران غفوریان بعد از عمل جراحی او

استهلال ماه مبارک رمضان-قم

اعلام ضوابط ثبت نام نمایشگاه مجازی قرآن در کرمانشاه

نمایشگاه مجازی «فلسطین تنها نیست» در یزد برپا شد

انتقاد مجری مشهور از نامزدهای اسکار 2021/ اگر می خواهید احساس گناه کنید این فیلم ها را ببینید!

حضور فیلم سینمایی «رؤیای سهراب» در فستیوال فیلم مسکو

عکس جنحالی بهنوش طباطبایی

درگذشت چهره پرداز معروف سینما و فیلم «محمد رسول الله»

با سریال ماه رمضانی رادیو آشنا شوید

چهره پرداز فیلم «محمد رسول الله» درگذشت

خلاصه داستان سریال ترکی وصلت قسمت 57

ساعت پخش سریال های رمضانی مشخص شد

«آقای سانسور» و «شنای پروانه» در اکران آنلاین می تازند

«خورشیدگرفتگی» در جشنواره فرانسوی

وحید یامین پور به عنوان «چهره هنر انقلاب» سال 99 برگزیده شد

نماز خواندن یک کودک کار سوژه شد +فیلم

برد پیت وارد دنیای مد شد

مدرسه تلویزیونی ایران سه شنبه24فروردین

ترسناک ترین محل زندگی در جهان / فیلم

درخشش انجمن عکاسان خراسان رضوی در آلمان

زمان پخش سریال حورا از شبکه سه سیما

تصویری دیدنی از «بچه های آسمان» در گذر زمان /عکس

ترکیب دیدنی مایکل داگلاس و شان ژن در «بازی» فینچر

اخبار شبانگاهی (22) شبکه سه سیما؛ 23 فروردین

استخدام مترجم انگلیسی به فارسی و نویسنده انگلیسی برای وب سایت در البرز

فیلم/ درخواست مهران غفوریان از مردم در آستانه عمل جراحی

فرهاد جم | آشنایی با بیوگرافی فرهاد جم و سال های فعالیت وی و کم کاری او در سینما

فیلم/ جنایت کثیف علیه مردم؛ برنج با طعم لاستیک!

اکران فیلم «تاپ گان» بار دیگر به تعویق افتاد/طوفان دوباره کرونا در هالیوود

نیازمند وکیل کارگردان در حمیدیه

(ویدیو) درخواست مهران غفوریان قبل از عمل جراحی

سوالی که جنجال به پا کرد؛ همایون فرزند خلف نغمه و آواز است؟

گودزیلا در برابر کونگ رکورد را شکست

(ویدیو) درخواست مهران غفوریان قبل از عمل جراحی

سوالی که جنجال به پا کرد؛ chr(034)همایونchr(034) فرزند خلف نغمه و آواز است؟

«کتاب باز» قبل از افطار روی آنتن می رود/پخش سریال قدیمی اصغر فرهادی

شاهنامه فقط  یک منظومه نیست

جیانتو د روسی درگذشت

سعدی شاعر نیست .حافظ ، لسان الغیب نیست

گیس و گیس کشی در پرواز استانبول + فیلم

واکنش جالب یک گربه به دعوای یک زن و شوهر / فیلم

سرقت باورنکردنی مرسدس بنز در جایگاه سوخت

برندگان جوایز بفتا 2021 اعلام شد/ درخشش سرزمین آواره ها

برگزاری نشست خبری سریال تلویزیونی «هم بازی»

فعال بودن تور های گردشگری در روز های اوج گیری کرونا +فیلم

نگارش رمان در گفت وگو با تام راب اسمیت

نگارش رمان در گفت وگو با تام راب اسمیت