مطالب مرتبط:
معاون بانک مرکزی: خطر رمز ارزها زیاد است/ مبادله رمز ارزها در کشور ممنوع است
خبر مهم معاون اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی: ممنوعیت مبادله رمز ارزها در کشور
تب سرمایه‎گذاری در بیت کوین بالا رفت/ هشدار نسبت به سوخت شدن سرمایه‎ها در بازار نوظهور رمزارز
مقام بانک مرکزی: مبادله رمز ارزها در ایران ممنوع است
ممنوعیت مبادله رمز ارزها در کشور/ بانک مرکزی: مردم بدانند خطر رمز ارز ها بسیار زیاد است
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 12 اسفند 1399 ساعت 14:462021-03-02اقتصادي

دولت از «بیت کوین» بهره می برد! | «نه» قاطع بانک مرکزی به سرمایه گذاران برای ورود به بازار رمز ارزها


با وجودی که بازار رمز ارزها طی یک ماه اخیر با نوسان شدیدی همراه و البته سود سرشاری را نصیب سرمایه گذاران کرده است، کارشناسان به دلیل عدم برخورداری از پشتوانه قوی و مشخص ورود به آن را پرریسک و احتمال زیان ده شدن سرمایه گذاران را دور از ذهن نمی دانند.

- معتقد است؛ بانک مرکزی باید سازو کار قانونی لازم معامله رمز ارزها را در کشور مهیا کند چرا که با قانونمند کردن معامله بیت کوین و سایر رمز ارزها شرایط برای معامله گران این بازار مجازی آسان و سرمایه گذاران از چند و چون ورود و سرمایه گذاری در چنین بازار جدیدی آگاه می شوند.

وی با بیان اینکه کم کاری های دولت، مجلس و بخش های مرتبط در خصوص ساماندهی چنین بازاری کاملا مشهود و ملموس است افزود: اگر قوانینی متقن و اصولی در این زمینه وجود داشته باشد معامله در چنین بازاری اصولی انجام خواهد شد.

هرچند رمز ارزها اکنون به عنوان یک پول در دنیا شناخته شده و فعالان این بازار از طریق چنین بازار مجازی به سودهای هنگفتی رسیده اند اما به نظر می رسد سرمایه گذاران برای ورود به هر بازار یا بیزنسی باید جوانب لازم را در نظر گیرند و با علم و تحقیقات اقدام به سرمایه گذاری کنند رحمان معصوم پورامیرآبادی، کارشناس مالی نیز درباره تبعات سخت ورود ناآگاهانه سرمایه گذاران به بازار رمزارزها و بیت کوین گفت: هرچند رمز ارزها اکنون به عنوان یک پول در دنیا شناخته شده و فعالان این بازار از طریق چنین بازار مجازی به سودهای هنگفتی رسیده اند اما به نظر می رسد سرمایه گذاران برای ورود به هر بازار یا بیزنسی باید جوانب لازم را در نظر بگیرند و با علم و تحقیقات اقدام به سرمایه گذاری کنند.

کوچ سرمایه گذاران از بورس به بازار ارزهای دیجیتال وی به زیانده شدن خیلی از سرمایه گذاران بی تجربه با سقوط شاخص ها دربورس اشاره کرد و افزود: رشد شاخص ها و سودآوری سرمایه گذاران در بورس موجب شد تا اوایل سال جاری همه مردم برای کسب سود به بازار سرمایه حمله ور شوند اما به دلیل ناشی بودن بخش عمده ای از معامله گران و سرمایه گذارانی که نحوه چگونگی معاملات را نمی دانستند متاسفانه با زیان شدید مواجه شدند.

این کارشناس بازار مالی خاطر نشان کرد: اکنون نیز بازار مجازی رمز ارزها سرنوشتی چون بازار سرمایه در کشور را سپری می کند و با وجودی که قیمت ها در قله قرار دارد اما عده ای از روی ناآگاهی وارد چنین بازاری شده که البته با توجه به سرازیری قیمت رمزارزها معلوم نیست سرمایه این افراد در بازار مجازی چه خواهد شد.

کسی باید به بازار مجازی رمز ارزها ورود کند که این بازار را به خوبی بشناسد، همبستگی بین رمز ارزها را به دقت بررسی کند و سایت های رسمی و فیک را از هم تشخیص دهد علاوه بر این با استفاده از ابزارهای قوی و مشاوره ای کارشناسانه پا به این عرصه بگذارد تا مشکلی سرمایه او را تهدید نکند.

معصوم پورامیرآبادی افزود: کسی باید به بازار مجازی رمز ارزها ورود کند که این بازار را به خوبی بشناسد، همبستگی بین رمز ارزها را به دقت بررسی کند و سایت های رسمی و فیک را از هم تشخیص دهد علاوه بر این با استفاده از ابزارهای قوی و مشاوره ای کارشناسانه پا به این عرصه بگذارد تا مشکلی سرمایه او را تهدید نکند.

داد و ستد نفتی از طریق بیت کوین وی افزود: خیلی از دولت ها توانسته اند از طریق بیت کوین اقدام به فروش نفت یا خیلی از کالاهای دیگر حتی در شرایط محدود شوند و از این طریق به درآمدهای بالایی دست یابند.

البته در ایران دولت حامی معامله رمز ارزهای دیجیتال برای خود است اما قانونی شفاف و منسجمی برای ورود مردم به این بازار نوپدید و جهانی را ندارد.

این در حالی است شرکت گوگل و برخی کشورهای دنیا معامله در این بازار را قانونی اعلام کرده اند.

محمدرضا مانی یکتا معاون اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی نیز اخیرا در یک برنامه تلویزیونی گفت: بر اساس قانون شورای عالی مبارزه با پولشویی و مصوبه هیئت دولت در سال 98 مبادله رمز ارزها در کشور ممنوع و مردم بدانند خطرهای این رمز ارزها بسیار زیاد است چرا که پرونده های بسیاری در زمینه کلاهبرداری، سرقت از کیف پول و مسدود شدن کیف پول رمز ارزها تشکیل شده است.

هیچ پشتوانه دولتی و حاکمیتی در دنیا برای رمز ارزها وجود ندارد وی با بیان اینکه در موضوع رمز ارزها با یک پدیده روبرو هستیم که اثر آن در کشورها یکنواخت نیست گفت: هیچ پشتوانه دولتی و حاکمیتی در دنیا برای رمز ارزها وجود ندارد و به این علت مبادلات جهانی آن از سال 2016 افزایش نداشته است.

در سال 2016 میزان مبادلات روزانه رمز ارزها 130 میلیارد دلار بوده که همچنان این رقم حفظ شده است و به دلیل غیر مجاز بودن این حوزه برآورد دقیقی از مبادلات آن در کشور وجود ندارد.

وی افزود: شش هزار رمز ارز در دنیا وجود دارد که 60 درصد سهم این بازار در اختیار بیت کوین است البته به علت پشتوانه نداشتن رمز ارزها نوسانات قابل ملاحظه ای در حد 15 تا 20 درصد در روز برای آن وجود دارد.

مانی یکتا افزود: به عنوان نمونه در سال 2016 بیت کوین 20 هزار دلار افزایش قیمت داشت، اما در چند ساعت بهای آن کاهش بسیار زیادی داشت.

وی گفت: شبکه تراکنش های بیت کوین کاملا شفاف است، اما برعکس بازارهای سرمایه ای در فضای مبادلات رمز ارزها نهاد ناظری وجود ندارد و عرضه گسترده و ناگهانی آن موجب افزایش یا کاهش شدید قیمت رمز ارزها می شود.

آینده رمز ارزها قابل تحلیل نیست، حدود سه و نیم درصد از کل قدرت پردازش شبکه بیت کوین جهانی در کشور ماست معاون اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی با بیان اینکه آینده رمز ارزها قابل تحلیل نیست افزود: حدود سه و نیم درصد از کل قدرت پردازش شبکه بیت کوین جهانی در کشور ماست.

مانی یکتا گفت: دستورالعمل استخراج کنندگان رسمی رمز ارزها و صرافی های مجاز این هفته در بانک مرکزی نهایی شد و نام صرافی های مجاز در اختیار استخراج کنندگان رسمی رمز ارزها قرار می گیرد.

همچنین عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی در این باره گفت: براساس نظر کارگروهی، در مصوبه هیئت وزیران مبنی بر غیر مجاز بودن مبادلات رمز ارزها اصلاحاتی انجام و قرارشد کسانی که به صورت رسمی رمز ارز استخراج می کنند بتوانند برای واردات از آن استفاده کنند.

وی افزود: بنابراین مقررات آن را آماده و به زودی چند صرافی مشخص می کنیم تا ثبت سفارش هایی که به صرافی ها داده می شوند بتوانند برای واردات از طریق رمز ارزها، تامین ارز کنند.

همتی گفت: خرید و فروش رمز ارزها فقط برای کسانی است که رسمی تولید می کنند و فقط باید برای واردات کالا از آن استفاده شود و مبادله رمز ارزها بین یکدیگر مجاز نیست.

تصمیم مجلس برای ضابطمند کردن معاملات رمز ارزها محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز دراین برنامه گفت: مجلس از دو سال پیش به موضوع رمز ارزها وارد شد و نشست هایی با دستگاه های مختلف از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و وزارت نیرو برگزار کرده است.

وی افزود: موضوع رمز ارزها در مجلس یازدهم نیز در دستور کار قرار گرفته است و گزارش جمع بندی نشست ها با دستگاه های مختلف در صحن علنی مجلس است و تصمیم داریم همه دستگاه ها با بستر شفاف و ضابطه مند کردن رمز ارزها آن را در اختیار اقتصاد ملی قرار دهند.

بانک مرکزی اخیرا اقداماتی برای مدیریت فضای رمز ارزها انجام داده است، اما از مردم می خواهیم به هیچ وجه وارد حوزه رمز ارزها نشوند رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: بانک مرکزی اخیرا اقداماتی برای مدیریت فضای رمز ارزها انجام داده است، اما از مردم می خواهیم به هیچ وجه وارد حوزه رمز ارزها نشوند.

وی گفت: جمع بندی تصمیمات درباره رمز ارزها را به زودی در کمیسیون اقتصادی مجلس نهایی می کنیم.

محسن رضایی کارشناس اقتصاد دیجیتال نیز در این برنامه با بیان تاریخچه ای از شکل گیری رمز ارزها گفت: صاحبان رمز ارزها اعتقاد دارند دولت و بانک ها نباید در خلق پول و تراکنش ها دخالت کنند و در این حوزه صاحب حساب و مشخصات حساب، مقصد نامشخص است.

وی افزود: قیمت رمز ارزها بر اساس تقاضا شکل می گیرد و اعتباری است.

رضایی با بیان اینکه بیشتر کشورها در زمینه رمز ارزها یا سکوت یا آن را ممنوع کرده اند گفت: کشوری که رمز ارزها را قانونی اعلام کرده باشد وجود ندارد و چون رمز ارزها پشتوانه دولتی ندارند و نوسانات قیمت آن ها نیز بسیار زیاد است.

جایی برای شکایت از کلاهبرداری در حوزه معاملات رمز ارز ها وجود ندارد این کارشناس اقتصاد دیجیتال افزود: تحلیل ها در رمز ارزها امکان پذیر و قابل اعتنا نیست و جایی برای شکایت از کلاهبرداری ها در این حوزه وجود ندارد.

وی گفت: 4 تا 6 هزار ارز دیجیتال در دنیا وجود دارد که هیچ کس نمی تواند درباره افزایش یا کاهش بهای آن ها در آینده اظهار نظر کند.

رضایی گفت: ریسک بازار رمز ارزها فقط در نوسان قیمت نیست بلکه به دلیل تحریم های ایران ممکن است کیف پولی که در آن رمز ارزها را قرار داده ایم بلوکه شود و از بین برود.

در زمینه ساماندهی صرافی ها برای رمز ارزها قانونی وجود ندارد و شبکه ملی اطلاعات نیز برای ساماندهی سایت هایی که در کشور فعالند راه اندازی نشد بنابراین مردم نمی توانند معتبر بودن یا نبودن سایت ها را در بخش رمز ارزها تشخیص دهند البته اگر سایتی معتبر نیز باشد به دلیل تحریم ها هر لحظه امکان مسدود شدن حساب وجود دارد این کارشناس اقتصاد دیجیتال افزود: در زمینه ساماندهی صرافی ها برای رمز ارزها قانونی وجود ندارد و شبکه ملی اطلاعات نیز برای ساماندهی سایت هایی که در کشور فعالند راه اندازی نشد بنابراین مردم نمی توانند معتبر بودن یا نبودن سایت ها را در بخش رمز ارزها تشخیص دهند البته اگر سایت معتبری نیز باشد به دلیل تحریم ها هر لحظه امکان مسدود شدن حساب وجود دارد.

وی گفت: نظارتی روی کانال های تلگرامی که رمز ارزها را تبلیغ می کنند وجود ندارد.

رضایی افزود: تا موضوعی در کشور به تهدید و بحران تبدیل نشود درباره آن چاره اندیشی نمی کنیم و اکنون که مردم به دلیل نا امیدی از بورس به سمت رمز ارزها رفته اند هیچ سیاست گذاری در این عرصه وجود ندارد.

مبادله رمز ارزها در کشور قابل رصد نیست حسین خسروپور کارشناس ارزهای دیجیتال نیز در این برنامه گفت: به دلیل غیر قانونی بودن رمز ارزها در کشور میزان مبادله آن در کشور قابل رصد نیست، اما بر اساس تراکنش ها از فروردین سال 98 تا فروردین سال 99، سی و هفت هزار میلیارد ریال مبادله رمز ارزها در کشور اتفاق افتاده است.

وی افزود: در سال 96 بهای بیت کوین از 20 هزار دلار به 5 هزار دلار کاهش داشت که نشان می دهد این عرصه به ویژه برای کسانی که سواد دیجیتالی ندارند بسیار خطرناک است.

خسروپور گفت: رفتار شبکه جهانی ارزهای دیجیتال مانند نهادهای بورسی است، اما آینده رمز ارزها به دلیل شدید بودن نوسانات آن حداکثر 30 تا 40 درصد قابل پیش بینی است.

این کارشناس ارزهای دیجیتال افزود: کلاهبرداری بزرگی در زمینه رمز ارزها اتفاق افتاده است و قانونی برای کنترل هوشمندانه رمز ارزها وجود ندارد.

بنا به این گزارش، با وجودی که کارشناسان نسبت به ریسک پذیر بودن معاملات در بازار ارزهای مجازی هشدار های لازم را می دهند اما هنوز خیلی ها هستند که بدون علم و آگاهی وارد چنین بازاری می شوند در چنین شرایطی است که سرمایه گذاران این بازار باید هر لحظه منتظر ازبین رفتن سرمایه های خود در این بازار مجازی باشند.


کلید واژه ها: سرمایه گذاران - رمز ارزها - سرمایه - بازار - معامله - بانک مرکزی - بیت کوین - بازاری - ورود - سرمایه گذاری - مرکزی - برخورداری - کارشناسان - ساماندهی - بانک - پشتوانه - زیان ده - کم کاری - قانونی - احتمال - ملموس - شرایط - نوسان - مرتبط - همراه - مجازی - سایر - کشور - آسان - نصیب

آخرین اخبار سرویس:
پروژه های نیمه تمام ورزشی خراسان شمالی تکمیل می شود

پیش فروش 4 محصول ایران خودرو ویژه عید فطر 1400+ نحوه ثبت نام خودرو

استخدام مدیراجرایی و پرستار تخصصی بخش شیمی درمانی در تهران

چرا دلار ارزان می شود اما کالا نه؟

آمادگی بهزیستی برای دریافت آنلاین وجوهات فطریه/ 1400 صندوق ثابت و سیار داریم

دور جدید ریزش قیمت ها در بازار موبایل

استخدام قالبساز، تراشکار و cnc کار و مهندس مکانیک در سیف صنعت در تهران

استخدام کارشناس فروش خانم در شرکت شایان و ماهان برج سازان البرز

استخدام تراشکار و فرزکار در شرکت میلان کالا پلاست در محدوده پرند

ریزش ارزهای دیجیتالی

بانک مرکزی اروپا علیه رمزارزها وارد عمل شد

میزان زکات فطریه در سال 1400 چقدر است؟

زمان و شرایط پیش فروش ایران خودرو ویژه عید فطر اعلام شد

زمان قرعه کشی فروش فوق العاده سایپا ویژه عید فطر 1400 + اسامی برندگان

خبر بسیار خوش برای معلمان دانشسرایی

قیمت روز خودرو های سایپا و ایران خودرو امروز پنجشنبه 23 اردیبهشت 1400 + جدول لحظه ای قیمت خودرو

استخدام کارشناس فروش خانم در یک شرکت معتبر در تهران

17میلیون دلار برای چهره هایی که وجود خارجی ندارند!/تصاویر دیجیتالی، آثار نقاشان بزرگ را جا گذاشتند

استخدام 4 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در تهران

آخرین صورتحساب سهام عدالت تا امروز 23 اردیبهشت

اشباع جهانی نفت از میان رفت

کمبود کود شیمیایی در استان بوشهر نداریم/ کشاورزان نگران نباشند

فروش اقساطی مدیران خودرو امروز پنجشنبه 23 اردیبهشت 1400/ قیمت محصولات مدیران خودرو

جدول قیمت گوشی شیائومی امروز پنجشنبه 23 اردیبهشت 1400

خبر خوش برای معلمان دانشسرایی

اولویت بندی طرحهای اشتغالزایی براساس نرخ بیکاری شهرستان ها پیگیری شود

اینفوگرافیک | گره واگذاری هفت تپه چگونه گشوده شد؟

مبلغ فطریه 1400 اعلام شد /فطریه چیست و به چه کسانی تعلق می گیرد؟

جدول قیمت گوشی سامسونگ امروز پنجشنبه 23 اردیبهشت 1400

استخدام کارشناس فروش (با تخصص پلیمر گرایش رنگ) در تهران

قیمت روز گوشی موبایل امروز پنجشنبه 23 اردیبهشت 1400

استخدام کارشناس شبکه های اجتماعی خانم در شرکت معتبر بازرگانی در تهران

4 برابر شدن خرید خانه در ترکیه توسط خارجی ها/ ایرانی ها کماکان در صدر

کار لکه گیری و روکش آسفالت جاده - اندیکا شهرکرد آغاز شد

سوسوی بی جان چراغ سبز بورس!

سوسوی بی جان چراغ سبز بورس!

افزایش نگرانی‎ها درباره توزیع نابرابر واکسن در میان کشور های جهان

صاحب این شناسنامه خالص ساخت ایران است!

اشباع جهانی نفت از میان رفت

استخدام کارشناس فروش مبلمان و دکوراسیون داخلی در ادور هوم استایل در تهران

استخدام مدیر فروش، مدیر بازاریابی و مشاور تحصیلی در یک انتشارات در خوزستان

ارزش سهام عدالت امروز پنجشنبه 23 اردیبهشت 1400

استخدام الگوساز و نمونه دوز در یک شرکت معتبر در تهران

طلای 18 عیار نرخ ارز دلار سکه طلا یورو| امروز پنجشنبه 23 اردیبهشت 1400+ جدول تغییرات لحظه ای طلا

استخدام مدیر فروش، مدیر بازاریابی و مشاور تحصیلی در یک انتشارات در گیلان

برد نفت از گردشگری واکسن

افتتاح 38 طرح بزرگ اقتصادی و زیربنایی توسط رییس جمهور در منطقه آزاد ارس

چند درصد از متقاضیان موفق به دریافت تسهیلات شدند؟

عرضه 381 میلیون دلار در سامانه نیما

بومی سازی 60 قطعه کاربردی در برنامه امسال ملی حفاری

کدام صنایع با ریزش نرخ ارز سودده می شوند؟

تورم بالای آمریکا، وال استریت را در شوک فرو برد

صعود قدرتمند دلار در معاملات جهانی

چهار برابر شدن خرید خانه در ترکیه توسط خارجی ها!

استخدام نگهبانی و حراست در یک شرکت معتبر در تهران

قطر برای شراکت گازی به سمت چین چرخید

استخدام مدیر فروش، فروشنده کتاب و بازاریاب کتاب در تهران

استخدام کارشناس مکانیک آقا در کاوان صنعت بهین در شهرک صنعتی گلگون

اینفوگرافیک | میزان زکات فطریه در سال 1400 چقدر است؟

خرید وحشت زده و کمبود بنزین در کرانه شرقی آمریکا

آخرین قیمت طلا، سکه و دلار تا پیش از امروز 23 اردیبهشت

نرخ بیکاری برخی مناطق خوزستان، بالاتر از 40 تا 45 درصد

چهار برابر شدن خرید خانه در ترکیه توسط خارجی ها!

نامه مهم قالیباف به همتی و دژپسند درباره مسدود سازی درگاه پرداخت الکترونیک صرافی های ارز دیجیتال

منظور از ضامن معتبر برای تسهیلات ازدواج چیست؟

اقتصاد عربستان دوباره کوچک شد

ازسرگیری پرواز های بندرعباس- دبی

زنگ هشدار کاهش شدید بارندگی ها در سال 1400/ آیا آب آشامیدنی امسال جیره بندی می شود؟

نرخ بیکاری برخی مناطق خوزستان، بالاتر از 40 تا 40 درصد

ریزش ارزهای دیجیتالی ایسنا

مددجویان بهزیستی ابرکوه بیش از هزاربسته معیشتی و غذای گرم دریافت کردند

تحقق 95 درصدی اشتغال شهرستان گرگان در سال 99

نگران اوج گیری کرونا در تعطیلات پیش رو هستیم

استخدام کارشناس فروش کالاهای ساختمانی و بازاریاب و ویزیتور کالاهای ساختمانی

صعود قدرتمند دلار در معاملات جهانی

نحوه محاسبه مالیات نقل وانتقال خودرو اعلام شد

آخر هفته به کدام گالری برویم؟

تورم آمریکا از کنترل خارج شد!

فتوای مراجع تقلید درمورد مبلغ فطریه 1400

فولاد مبارکه پیشرو در تحول دیجیتال صنعت فولاد

نباید بر اثر صدور اجراییه واحد های ثبتی، کارخانجات تعطیل و ماشین آلات آن به فروش برود

50 درصد جمعیت 75 ساله ماهشهر واکسن کرونا دریافت کردند

ریزش ارزهای دیجیتالی

تحقق 95 درصدی اشتغال شهرستان گرگان در سال 99

تورم آمریکا از کنترل خارج شد!

کشف 63 قطعه قرقاول از منزل شخصی

94 هزار فارغ التحصیل بیکار در خوزستان / لزوم سیاست گذاری برای اشتغال زنان بیکار

تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان یزد

استخدام کارشناس توسعه بازار در ایران نوین کیش در تهران

رکوردزنی تولید ایرالکو پس از پنج دهه

94 هزار فارغ التحصیل بیکار در خوزستان / لزوم سیاست گذاری برای اشتغال زنان بیکار

تصاویر| شاه رضا بازار

شروع زندگی با جهیزیه دست دوم! +قیمت ها

استاندار: سازمان صمت خوزستان از بانک صنعت و معدن شکایت کند

1500 کیلومتر شبکه فرسوده برق در لرستان وجود دارد

نرخ بیکاری برخی مناطق خوزستان، بالاتر از 45 تا 50 درصد

طرح جمعیتی مجلس؛ تسهیلات خرید خانه های 150 متری برای خانواده های دارای 3 فرزند

پیامدهای رهاسازی صادرات محصولات فولادی

استخدام مدیر فروش زنجیره ای مواد غذایی در تهران

استخدام کارشناس بازرگانی داخلی در شرکت همگام صنعت ایستا اهواز در تهران

دولت از «بیت کوین» بهره می برد! | «نه» قاطع بانک مرکزی به سرمایه گذاران برای ورود به بازار رمز ارزها

دولت از «بیت کوین» بهره می برد! | «نه» قاطع بانک مرکزی به سرمایه گذاران برای ورود به بازار رمز ارزها