مطالب مرتبط:
دلالان بلای جان بازار مسکن/ شمارش معکوس برای کاهش قیمت خودرو/ شگرد بورس در بازار رمزارزها
راهکارهای عرضه کالا با قیمت منصفانه/ اهمیت نظام توزیع در تنظیم بازار
قیمت خودرو 206 در بازار تهران
قیمت انواع یخچال ساید در بازار+ جدول امروز 11 اسفند
نگاهی به بازار/ قیمت مفتول در بازار آهن آلات چقدر است؟
-57 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 12 اسفند 1399 ساعت 05:102021-03-02اقتصادي

نقش خاکستری دلالان بازار در قیمت کالا


نقش دوگانه یا خاکستری دلالان در بازار ناشی از اقتصاد رشد نیافته است که نه تنها از شیوه سنتی تجارت بطور کامل عبور نکرده بلکه نتوانسته شبکه ای از تولید تا توزیع نظام مند را برای حذف واسطه گری و کاهش قیمت تمام شده کالا به منظور حمایت از مصرف کننده سامان دهد.

- دلال یا واسطه به فرد یا مجموعه هماهنگ از افرادی گفته می شود که در مقابل اجرت و مزد، واسطه انجام معامله می شوند.

یعنی برای جنسی که متعلق به دیگری است مشتری و خریدار پیدا کرده و در مقابل اجرت و مزد دریافت می کند.

مصداق عینی این جنبه از دلالی را می توان به وفور در صنوف توزیع کننده کالاها در بازار مشاهده نمود که بر اساس سود مجاز خود، کالا را از تولیدکننده یا عامل توزیع گرفته و به فروش می رسانند.

اما جنبه منفی دلال یا واسطه گری زمانی مصداق عینی می یابد که عده ای سودجو با ورود به شبکه معیوب و نامتوازن تولید تا عرضه، از خلاءهای قانونی یا ضعفهای نظارتی سوء استفاده نموده، جیبی بزرگ برای پول مردم می دوزند، زنجیره توزیع را طولانی تر و پیچیده تر کرده و کالا را به چند برابر قیمت عادلانه و واقعی آن به دست مصرف کننده می رسانند.

وقتی کالاهای مورد نیاز مردم مانند گوشت، تخم مرغ و لبنیات که تحت حمایت دولت با قیمت متعادل تولید شده، به چند برابر قیمت اصلی خود در بازار به فروش می رسد می توان سایه سنگین دلالان سودجو را در زنجیره تولید تا توزیع حس کرد که دست در جیب مردم کرده و برای خود کیسه دوخته اند.

نشانه دیگر وجود دلالان مخرب را می توان در صنایع خودرو، پتروشیمی و فولاد جستجو کرد.

صنایعی که افزون بر 90 درصد مواد اولیه خود را با نرخی ارزان از داخل کشور تهیه می کنند اما قیمت آنها در بازار هماهنگ با نرخ ارز خارجی افزایش می یابد و بعضا حتی از قیمت جهانی این محصولات فراتر می رود.

کسبه شریف بازار را نمی توان هم ردیف دلالان رانتخوار بزرگی دانست که در قالب شرکتهای آنچنانی در سایه افراد قدرتمند، محصولات را به چند برابر نرخ اصلی خریده و در بازار به چند برابر واقعی و عادلانه آن به فروش می رسانند.

دلالان خوب، تبانی کاران بد یکی از فعالان اقتصادی و تجار خراسان رضوی، دلالان را دو قسم می داند که دلالان بد از دیدگاه او، تبانی کارانی هستند که قیمت کالاها را افزایش می دهند.

رییس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: دلال فردی است که خرید و فروش کالا را انجام می دهد، یعنی کالا را از یک مکان خریده و در مکان دیگری می فروشد و مزدش را دریافت می کند اما برخی که نمی توان نام دلال را بر آنان گذاشت، زالوصفتها و تبانی کنندگان افزایش قیمت کالا هستند که مردم را فریب می دهند و جیب آنان را خالی می کنند.

محمدحسین روشنک افزود: برخی شرکتهای تولیدی که نمی توانند کالای خود را بطور مستقیم گران در بازار بفروشند، از تبانی کاران استفاده کرده ، آنان را محلل قرار داده و کالا را در اختیارشان می گذارند تا آنها کالا را در بازار گران بفروشند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال برخی شرکتهای فولادی که محدودیت در عرضه فولاد به بورس کالا دارند، افرادی را سازماندهی کرده و کالایشان را در اختیار آنان قرار می دهند تا این تبانی کاران کالا را در بازار گرانتر فروخته و هم خود و هم شرکت فولادی را از سود آن منتفع سازند.

رییس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی گفت: هم اینک تبانی کاری به وفور در بازار فولاد، پتروشیمی و خودرو در کشور وجود دارد که در برخی از آنها پای شرکتهای خصولتی یا دولتی نیز در میان است.

وی افزود: در حوزه کالاهایی مثل نهاده دامی یا علوفه که واردات آنها مشمول دریافت ارز 4200 تومانی دولتی می شود نیز تبانی کاری وجود دارد به طوری که واردکننده نهاده دامی با یکی از سازمانها در ارتباط بوده، نهاده را دریافت کرده و به سه برابر قیمت اصلی آن در بازار به مرغدار و دامدار می فروشد و عامل گرانی محصولات این تولیدکنندگان می شود.

روشنک ادامه داد: زمانی که یک مرغدار یا دامدار مواد اولیه خود مانند نهاده یا علوفه را به سه برابر قیمت اصلی خریداری می کند، چگونه می تواند مرغ و تخم مرغ را به نرخ تعیین شده و مصوب در بازار عرضه کند، لذا به گران فروشی دامن می زند.

وی گفت: هرچند من موافق دو نرخی بودن ارز یا اختصاص ارز 4200 تومانی به واردات برخی کالاها نیستم اما تا زمانی که تبانی کاران افزایش قیمت کالا یا عاملان رانت و فساد وجود دارند، پیدا کردن راه حل دیگری به عنوان جایگزین برای اختصاص ارز 4200 تومانی خیلی سخت است.

رییس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان رضوی افزود: هم اینک روغن نباتی که با ارز 4200 تومانی وارد کشور می شود، با قیمت ارز آزاد یا به سختی به دست مردم می رسد، سوال اینجا است که مابه التفاوت نرخ ارز دولتی با ارز آزاد در جیب چه کسی می رود؟ وی ادامه داد: در طول سه سال گذشته میزان بسیار نهاده دامی مانند ذرت، سویا و علوفه های دام با ارز 4200 تومانی وارد کشور شده است اما چرا این کالاها به قیمت ارز آزاد در بازار وجود دارد، یا چرا زمانی که عمده قطعات تولید خودرو از داخل کشور تامین می شود، خودرو داخلی براساس نرخ ارز بین المللی سه برابر خودرو خارجی، قیمت گذاری می شود؟ روشنک گفت: چرا زمانی که مواد اولیه صنایع فولادی و پتروشیمی از داخل کشور تامین می شود و این صنایع، آب، برق، گاز و کارگر ارزان دریافت می کنند، نرخ فولاد در کشور از نرخ جهانی آن بالاتر است و محصولات پتروشیمی بیشتر از قیمت جهانی به صنایع داخلی فروخته می شود؟ رد پای تبانی کاران در گرانی ها وی افزود: دلیل اصلی افزایش قیمت محصولاتی مانند فولاد و پتروشیمی و خودرو که گرانتر از قیمت واقعی به دست مصرف کننده می رسند، وجود تبانی کاران افزایش قیمت یا محلل های فساد و رانت است که در کشور بسیار رشد کرده و شرکتهای بزرگی نیز ایجاد کرده اند که 50 تا 100 درصد فاصله بین قیمت رسمی محصول تولیدی تا قیمت مصرف کننده را به جیب می زنند.

رییس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان رضوی ادامه داد: اختصاص ارز 4200 تومانی به واردات برخی کالاها هرچند خوب نیست اما تاثیرش در اقتصاد ما عددی زیادی نیست، چرا وقتی نهاده دامی با ارز 4200 تومانی وارد کشور می شود، محصول تخم مرغ و گوشت مرغ باید با نرخ ارز آزاد سنجیده شود، فاصله بین قیمت تمام شده محصولی مانند مرغ و تخم مرغ با نرخ ارز آزاد به جیب تبانی کاران می رود.

وی گفت: اصل مطلب این است که ما نتوانسته ایم شبکه رانت و فساد و تبانی کاران گران کننده قیمت کالا را شناسایی و سرکوب کنیم لذا لازم است دولت در خصوص روغن نباتی، مرغ و تخم مرغ، فولاد، پتروشیمی و خودرو کمیته نظارتی تشکیل و افراد محلل رانت و فساد و تبانی کاران افزایش قیمت را شناسایی و با آنان برخورد قانونی کند.

روشنک افزود: وقتی واردات کالاها را ممنوع یا تعرفه بالا برای واردات آنها در نظر می گیریم، در واقع مصرف کننده داخلی را در اختیار تبانی کاران افزایش قیمت قرار می دهیم مگر اینکه شبکه ای تعریف کنیم که محصول را به دست مصرف کننده برساند.

وی ادامه داد: باید رقابت را با آزاد کردن واردات در بازار بوجود آورد، رقابت اولین و آخرین شیوه مقابله با محلل های رانت و فساد و تبانی کاران افزایش قیمت است، برای حمایت از تولید داخل به جای آزاد کردن واردات کالا نیز می توان یک سامانه شفاف تعریف کرد تا کالاهایی مانند لوازم خانگی با نرخ تعیین شده در اختیار مصرف کنندگان قرار گیرد.

هوشمند نبودن نظام توزیع عامل ایجاد شبکه دلالی کارشناس مسوول نظارت بر کالا و خدمات سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز وجود شبکه دلالی را مخل شبکه توزیع و عامل گران فروشی اقلام مصرفی مردم می داند.

عباس اخوان به خبرنگار ایرنا گفت: وجود شبکه واسطه گری و دلالی در کالاهایی مانند گوشت قرمز، گوشت مرغ، شکر و روغن، محرز است و دلیل اصلی آن عدم هوشمند بودن نظام تامین و توزیع، نبود شبکه نظام مند توزیع و کامل نبودن بانک اطلاعاتی کالاها است.

وی افزود: اغلب شبکه دلالی و واسطه گری مربوط به کالاهای تولید داخل است که از جمله آنها گوشت مرغ می باشد، در این زمینه دفاتری در برخی شهرستانهای محل تولید مرغ شکل گرفته که با استفاده از تلفن معاملات مرغ را انجام می دهند یا تهاتر کالا می کنند، در این بین اسناد و مدارکی هم رد و بدل نمی شود و در نهایت افزایش قیمت تمام شده کالا را در پی دارد.

کارشناس مسوول نظارت بر کالا و خدمات سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ادامه داد: دستگاه های متولی تامین و توزیع کالا باید در مورد واسطه گری ها و دلالی ها و دفاتری که در زمینه معاملات گوشت مرغ شکل گرفته ورود جدی داشته و آنها را از شبکه توزیع حذف کنند.

وی گفت: در صورتی که شبکه درستی برای توزیع هر یک از کالاها تعریف شود، خروج کالا از این شبکه توسط دستگاه نظارتی قابل شناسایی بوده و برخورد قانونی لازم با آن انجام می گیرد.

اخوان افزود: واسطه گری و دلالی دو آسیب بزرگ در پی دارد، نخست اینکه موجب اخلال در نظام توزیع و افزایش قیمت تمام شده کالا می شود، دوم آنکه وجود آن پرداخت مالیات را به تعویق انداخته و شفافیت را از شبکه توزیع می ستاند.

این کارشناس ادامه داد: وجود شبکه دلالی یا واسطه گری باعث می شود که کالا از طریق غیرمعمول به دست مصرف کننده برسد و برخی از این واسطه ها یا دلالها شناسنامه فعالیت نیز ندارند و وجود آنان در شبکه توزیع باعث افزایش قیمت تمام شده کالا شده و در چندین مرحله، مصرف کننده را متضرر می کند.

وی گفت: برای حذف واسطه ها در این بخش باید ستاد تنظیم بازار کشور از تولید تا مصرف شبکه ای نظام مند تعریف کند.

اخوان افزود: از آنجا که بانک اطلاعاتی دستگاه های توزیع کننده کامل نیست، این مهم باعث سرگردانی کالا در کشور شده و قیمت آن را افزایش می دهد.

وی ادامه داد: شفاف سازی در حوزه تامین و توزیع کالا می تواند قیمت تمام شده کالا را برای مصرف کننده کاهش دهد، وقتی در حوزه واردات کالا، واردکننده کالا و میزان کالای وارداتی، زمان ورود و ترخیص آن از گمرک و محل توزیع آن مشخص باشد، این مهم باعث کاهش قیمت تمام شده محصول برای مصرف کننده می شود.

این کارشناس با بیان اینکه قانونگذار در این شرایط عرضه مستقیم کالا را بهترین ابزار برای مدیریت بازار بویژه در شرایط جنگ اقتصادی می داند گفت: در بخش نظارت تلاش می شود با همکاری دستگاه های اجرایی متولی تولید و تامین کالا، بتوان عرضه مستقیم کالا را تقویت کرد که انتظار می رود تشکلهای بخش خصوصی از جمله اتاق اصناف و اتاق بازرگانی در این زمینه مشارکت کنند.

شفاف سازی و تکمیل بانک اطلاعاتی لازمه مقابله با دلالی وی افزود: بهترین روش برای مقابله با واسطه گری و دلالی در شبکه توزیع این است که دستگاه های اجرایی متولی شفاف سازی لازم را داشته، اطلاعات و داده های مربوط به زنجیره تولید تا توزیع را پردازش کرده و در اختیار دستگاه های حاکمیتی قرار دهند تا برنامه مدونی در این زمینه تدوین شود.

اخوان ادامه داد: پردازش داده ها و تکمیل بانک اطلاعاتی کالاها باعث می شود خلاءهای قانونی در این زمینه شناسایی و مدیریت بهتری در زمینه تامین و عرضه کالا انجام شود.

وی تشکیل سامانه های مختلف مانند "بازارگاه" و "جامع تجارت" و "توزیع کالاهای اساسی" و دیگر سامانه های مرتبط با توزیع کالا را اقدام درستی در حذف واسطه ها و دلالها ذکر کرد اما آن را کافی ندانست.

کارشناس مسوول نظارت بر کالا و خدمات سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی تکالیف دستگاه های اجرایی را در حوزه تکمیل بانک اطلاعاتی متفاوت دانست و گفت: متولی ایجاد بانک اطلاعاتی در حوزه تامین کالا، وزارت جهاد کشاورزی و در حوزه توزیع کالا، وزارت صنعت، معدن و تجارت است اما بانک اطلاعاتی این دو دستگاه که در قالب سامانه های مختلف مثل بازارگاه یا سامانه جامع تجارت تعریف شده، کامل نیست و هوشمندی لازم را ندارد تا بتواند در زمان بروز برخی اتفاقات وارد عمل شده و مانع از سوء استفاده شود.

وی افزود: تاکنون پرونده های تخلف مختلف در خصوص واسطه گری و دلالی در حوزه توزیع کالا در خراسان رضوی و خارج از آن تشکیل شده که عمده آنها در حوزه روغن؛ گوشت مرغ و نهاده دامی بوده است.

اخوان با اشاره به کمبود نیروی انسانی و امکانات در حوزه نظارت و بازرسی ادامه داد: کمبود امکانات و عدم انطباق دستمزد بازرسان با کار زیاد و دشوار آنان، عدم انطباق تعداد بنگاه های اقتصادی و حجم بالای تعداد و تخلفات آنها با تعداد بازرسان و امکانات لجستیکی آنان، از یک سو فسادآور است و از سوی دیگر نظارت بر این بخش را تضعیف می کند.

وی گفت: لازم است دولت در این زمینه اعتبارات بیشتری اختصاص دهد یا بخشی از وظایف حوزه نظارتی را برون سپاری کرده، از ظرفیت بخش خصوصی بهره گیرد تا نظارت بر توزیع کالاها تقویت و واسطه گری و دلالی حذف شود.

دلال، قانونی و وجودش مفید است دلال در قانون تعریف دارد، براساس تعریفی که ماده 335 قانون تجارت ارایه کرده، "دلال کسی است که در مقابل اجرت واسطه انجام معاملاتی شده یا برای کسی که می خواهد، طرف معامله پیدا نماید، طرف پیدا می کند و قرارداد دلالی تابع مقرراتی است.

مدیر بازرسی و نظارت بر اصناف خراسان رضوی نیز در گفتگو با خبرنگار ایرنا به جنبه مثبت وجود دلالان در بازار و نقدینگی که با خود به همراه می آورند و شغلی که ایجاد می کنند، اشاره کرد.

امیر دلداری گفت: برخی از بنگاه های تولیدی هم تولیدکننده و هم توزیع کننده کالا هستند که در این بخش دلال یا واسطه ای وجود ندارد اما در مقابل برخی از شرکتها واسطه بین کارخانه ها و حوزه صنفی (تولید و عرضه) قرار می گیرند، این شرکتها اساسنامه دارند و براساس قانون فعالیت می کنند.

وی افزود: در صورتی که واسطه بین بخش تولید و عرضه، فرد باشد، با خود نقدینگی به همراه می آورد که نمی توان از آن صرف نظر کرد.

مدیر بازرسی و نظارت بر اصناف خراسان رضوی ادامه داد: نقدینگی در نظام توزیع از اهمیت بسیار برخوردار است، در بسیاری از مواقع نقدینگی باعث ترغیب تولیدکننده به تولید بیشتر می شود.

وی گفت: واسطه با دست خالی به بازار نمی آید و با نقدینگی خود می تواند کالایی را با قیمت مناسب در بازار تهیه کند، شرکتهای تولیدی کالا را با قیمت مناسب و پایین تر در اختیار واسطه قرار می دهند تا در سطح بازار توزیع شود.

دلداری افزود: هرچند رساندن مستقیم کالا از بخش تولید به مصرف کننده، قیمت تمام شده کالا را کاهش می دهد و بسیار مناسب است اما گاهی نمی شود در فرآیند تولید تا توزیع، دلالها و واسطه ها را از بازار حذف کرد، زمانی عرضه مستقیم کالا از بخش تولید تا مصرف میسر است که کالاها مانند کالاهای اساسی قیمت مصوب داشته باشند و از طریق شبکه نظام مند توزیع شوند.

وی ادامه داد: به تازگی اتاق اصناف مشهد سامانه توزیع کالاهای اساسی طرح تنظیم بازار را ایجاد کرده و از این طریق کالاهای اساسی مانند روغن و شکر را بدون کمترین واسطه از تولید به بخش مصرف می رساند که این روش نظارت بر شبکه توزیع را نیز آسان و دقیق می کند.

مدیر بازرسی و نظارت بر اصناف خراسان رضوی گفت: برخی کالاها مانند میوه قیمت مصوب ندارند، در میادین تره بار، هیچ گاه باغدار میوه خود را به صورت مستقیم به فروش نمی رساند بلکه این واسطه ها و دلالان هستند که میوه را از باغدار خریده و توسط میوه فروشان در میدان بار توزیع می کنند.

وی افزود: وجود نقدینگی همراه واسطه، رکود را از بازار کاهش می دهد و زنجیره توزیع را گسترده تر و بستر اشتغالزایی بیشتر را فراهم می کند، در مجموع واسطه گری از زنجیره تولید تا توزیع قابل حذف نیست زیرا باعث ایجاد گردش مالی و اشتغال می شود.

دلداری ادامه داد: بنگاه های معاملات املاک نیز واسطه و دلال هستند که طبق قانون شکل گرفته و فعالیت دارند و اگر این بنگاه ها حذف شوند، افراد بسیاری بیکار می شوند.

وی گفت: اقتصاد کنونی کشور به نحوی است که با واسطه و دلال گره خورده و بخشهای تولید، واسطه و توزیع زنجیروار به هم متصل هستند.

در مجموع از سخنان این کارشناسان می توان نتیجه گرفت دلالی نیز شغلی است که در اقتصاد کنونی کشور به جزء جدانشدنی تبدیل شده اما با نظام مند کردن و تقویت بخش نظارت می توان از اثرات سوء آن در بازار و اقتصاد کشور جلوگیری کرد.


کلید واژه ها: دلال - واسطه - واسطه گری - کالا - تولید - توزیع - بازار - خاکستری - قیمت تمام شده - دلالان - مصداق - تولیدکننده - مصرف کننده - قیمت کالا - کاهش قیمت - عامل - شبکه - قیمت - توان - جنبه - قانونی - معامله - اقتصاد - هماهنگ - دلالی - دیگری - سامان - حمایت - زمانی - تجارت

آخرین اخبار سرویس:
استخدام ویزیتور زنجیره ای (خُرسند)

کارگر ساده

استخدام بازاریاب تلفنی خانم در مبلمان شهری

دستیار مدیر ارشد

نقشه کش مسلط به solid work

لزوم تشدید گشت های مشترک تنظیم بازار در پیشوا

سقز بیشترین میزان بارندگی را در شبانه روز گذشته داشت

ونزوئلا 64 میلیون دلار برای دریافت واکسن کرونا از طریق کوواکس پرداخت کرد

استخدام مهندس صنایع در شرکت سان اوج پویان اسپادانا در اصفهان

تجمع سهامداران مقابل سازمان بورس

قیمت زولبیا و بامیه 48 هزارتومان اعلام شد

ممنوعیت تردد به 39 کشور |  زمان پایان ممنوعیت سفر با تور به ترکیه مشخص نیست 

630 واحد صنفی پیشوا طی 2 ماه اخیر بازرسی شد

سخنگوی صنعت برق: مراکز مجاز استخراج رمز ارز تخفیف می گیرند

هزینه سرویس پیامکی بانک ها 30 هزار تومان می شود 

ارز های دیجیتال تا کجا رشد می کنند؟

آمار ترسناک زالی از وضعیت پایتخت: در 24 ساعت اخیر هر 16 دقیقه یک تهرانی جان داد

سندهای ارزشمند تاریخ صنعت برق ایران به ساختمان اسناد ملی منتقل شد

کاهش سرعت بهبود فعالیت های ساختمان

تکلیف مرحله دوم واریز سود سهام عدالت چه شد؟

بزرگترین خطر برای واحدهای تولیدی سیستم بانکی است

لوازم خانگی دوباره گران می شود

ورق سیاه چیست؟

با رعایت دستورالعملها،موج چهارم کرونا را رد می کنیم؟

مهار ملخ های صحرایی در ایلام

تمدید مهلت ثبت نام بیمه عمر و حادثه بازنشستگان کشوری

ثبت سفارش نهاده ها به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شد

تجمع اعتراضی سهامداران مقابل سازمان بورس

ببینید | صالحی از ظرفیت غنی سازی کشور می گوید

شاخص بورس منفی ماند

مدیر عامل ایران خودرو: کراس اوور جدید به زودی رونمایی می شود

پیش بینی بورس فردا 23 فروردین ماه 1400 + اخبار لحظه ای

تحمیل هزینه های میلیاردی به بیت المال / آیا ترمیم سالن جلسات استانداری زنجان لازم بود؟

آقا بزرگی: رضایت دولت از وضعیت بازار سرمایه / اعتماد سهامداران روز به روز کمتر می شود

فناوری موتور »چرخ عکس العملی ماهواره« تجاری سازی شد

همه چیز درباره یارانه معیشتی جدید

ارزش سهام عدالت امروز 22 فروردین 1400 | ارزش سهام عدالت باز هم ریزش کرد

گروه فلزات اساسی در صدر معاملات

محدودیت تردد از مرزهای عراق تا 31 فروردین ماه تمدید شد

قطع 400 تن درخت جنگلی در باغچه شارک قوچان/ رییس شورای روستا شارک: کسی توانایی مقابله ندارد/ مرادزاده: قطع درختان بدون مجوز است

کاشت 7800 نهال گل محمدی در 4 روستای هزار جریب

کاهش 50 درصدی محصولات صیفی در بازار همدان

قطع گاز برخی از مشترکان شهر الوند

شناسایی 140 نوع گیاه خوراکی و دارویی در استان 

با رعایت دستورالعملها،موج چهارم شیوع کرونا را رد می کنیم؟

استاندار گیلان : در حال جذب150 میلیارد تومان برای مدیریت پسماند هستیم

استخدام تکنسین فنی، مهندس صنایع و منشی آشنا به زبان انگلیسی در فارس

استخدام تعدادی بازاریاب جهت شرکت بازرگانی

نیاز به منشی پاره وقت

استخدام نیروی نیمه ماهر و علاقه مند در کارگاه نجاری فوری

استخدام بازاریاب حقوق ثابت و درصد فروش

مرودشت نیازمند مقنی حرفه ای

کار با سرمایه کم ، دائمی

استخدام بسته بند

جذب نیرو با قرداد در تمامی نقاط استان فارس

استخدام راننده پیک موتوری

4 میلیون و 641 هزار شهروند روس تاکنون کرونا گرفته اند

150 میلیارد تومان اعتبار برای حل معضل پسماند مازندران جذب شد

استخدام آقا کارمند انبار

لزوم تشدید گشت های مشترک تنظیم بازار در پیشوا

گاز رسانی به 19 روستا در چالدران

اعلام قیمت زولبیا و بامیه ویژه ماه رمضان

قیمت آش و حلیم در ماه رمضان

توزیع بیش از 700 جعبه نوغان بین نوغانداران خراسان

شاخص بورس در جریان معاملات امروز 21 فروردین 1400/ شاخص به یک میلیون و 230 هزار واحد رسید

با رعایت دستورالعمل ها،موج چهارم شیوع کرونا را رد می کنیم؟

ساخت مجتمع گردشگری سد الیمالات آغاز شد

روزی 40دقیقه آب سهم همسایگان رودخانه زهره + عکس

استاندار فارس: کارگروه رفع موانع تولید استان فعالیت موثرتری داشته باشد

ترس از ریزش بزرگ در قیمت سکه

مقاوم سازی 30 درصد از واحد های مسکونی روستایی آذربایجان غربی

حفظ عرصه های منابع طبیعی با زراعت چوب

الزام تولید سالانه یک میلیون و 200 هزار واحد مسکونی

 ارزش سهام عدالت امروز 22 فروردین 1400 | ارزش سهام عدالت باز هم ریزش کرد

فراخوان ارسال نظرات کارشناسی در مورد مصادیق ماده 19 آیین نامه اجرایی قانون بازار اوراق بهادار

اُفت 6 هزار واحدی شاخص بورس در 22 فروردین ماه

سعی دولت بر این است تا موانع رشد بازار سرمایه را مرتفع کند

جهت گیری طرح جامع مدیریت پسماند حداقل سازی ورود زباله به آرادکوه است

فروش بیش از 4 میلیون لیتر فرآورده های نفتی در جایگاه مرزی بیله سوار

قیمت زولبیا و بامیه 48 هزار تومان تعیین شد

افتتاح ساختمان آمورش و پرورش استان سمنان تا پیش از پایان کار دولت

چرا ثبت آگهی در بخش املاک دیوار مقرون به صرفه است؟

اصناف تعطیلند اما بانک، بیمه و مالیات مشغول کارند!

افتتاح ساختمان آمورش و پرورش سمنان قبل پایان کار دولت/آمادگی53حوزه برای امتحان حضوری پایه 9 و12

پیش بینی بارش های رگباری برای قزوین

تشریح روند و مزایای کاهش تدریجی کاربرد دفترچه بیمه سلامت

افزایش 15درصدی عملکرد تولید در منطقه ویژه خلیج فارس

فناوری موتور «چرخ عکس العملی ماهواره» تجاری سازی شد

بورس سرخ پوش ماند

گام به گام با ثبت نام در سامانه سجام

بهای بلیت اتوبوس در زنجان به قیمت قبل از نوروز برگشت

دومین مرحله سود سهام عدالت چه زمانی پرداخت می شود؟

مدیر عامل ایران خودرو: کراس اوور جدید به زودی رونمایی می شود

کولر گازی کم مصرف 30 هزار ال جی؛ محبوب مشتریان ایرانی

پاسخ به یک سوال پرتکرار نصف خانه مال من است چگونه در سامانه ثبت کنم؟

تاثیر قیمت دلار بر بازار بورس

همکاری مرکز رشد کشاورزی با مدیریت شهری اصفهان

معبر اختصاصی کوله بران در منطقه ویژه اقتصادی میرجاوه راه اندازی می شود

افزایش هزینه سرویس پیامکی بانک ها

مراحل آماده سازی تولید چدن در کارخانه فولاد زرند ایرانیان وارد فاز اجرایی شد

نقش خاکستری دلالان بازار در قیمت کالا

نقش خاکستری دلالان بازار در قیمت کالا