مطالب مرتبط:
چوب کارگزاران لای چرخ ناب گرایی اصلاح طلبان
اصلاح طلبان چه برنامه ای برای جنگ با نظام دارند؟
افراد حقیقی نمی توانند جزو کادر رهبری جبهه اصلاح طلبان باشند
از الان نمی توان اصولگرایان را پیروز و اصلاح طلبان را بازنده انتخابات دانست/ اصولگرایان برای رسیدن به وحدت کار سختی ندارند
پنج کمیته در نهاد اجماع ساز پیش ‎بینی شد/ فشارها بر نهاد جمعی اصلاح طلبان در تعارض با اهمیت مشارکت مردم در انتخابات است/ پیگیری های حقوقی برای رفع موانع و فشارها ادامه دارد
-144 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 11 اسفند 1399 ساعت 18:302021-03-01سياسي

چوب کارگزاران لای چرخ ناب گرایی اصلاح طلبان


با اینکه از مدت ها پیش اصلاح طلبان اعلام کرده اند که حمایت از نامزد غیراصلاح طلب و به اصطلاح ائتلافی، در دستور کار آنها برای انتخابات 1400 نخواهد بود، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه سیاسی یکتاپرس، با اینکه از مدت ها پیش اصلاح طلبان اعلام کرده اند که حمایت از نامزد غیراصلاح طلب و به اصطلاح ائتلافی، در دستور کار آنها برای انتخابات 1400 نخواهد بود، هنوز گروهی در این جریان حضور دارند که دل در گرو سال های 92 و 96 دارند و معتقدند که به وقت مقتضی، باید تیمم را جایگزین وضو کرد.

در مقابل رادیکال های اصلاح طلب بر این باورند که ولو به قیمت شکست و هزیمت، باید صرفا روی نامزد ناب و خالص اصلاح طلبی سرمایه گذاری کرد.

عملکرد دولت حسن روحانی در مدیریت عرصه اقتصادی کشور، اصلاح طلبان را بر آن داشته تا با جداکردن مسیر خود از دولت کنونی، قید سیاست حمایت از گزینه ای ائتلافی و حداقلی در انتخابات پیش رو را بزنند و اینگونه ژست بگیرند که قصد ندارند بار دیگر سرمایه خود را پای فردی همطراز حسن روحانی با سابقه سیاسی محافظه کاری، تلف کنند.

همین هم شد که نهاد اجماع ساز اصلاحات (ناسا) پیشتر اعلام کرد که هدف نهایی این نهاد، اجماع میان گروه های مختلف اصلاح طلبی برای حمایت از یک گزینه مشترک با سابقه اصلاح طلبی است.

با این حال حزب کارگزاران سازندگی که پس از ریاست بهزاد نبوی و نایب رییسی حسین مرعشی، سخنگوی کارگزاران، تفوق خوبی بر این نهاد پیدا کرده، تلاش دارد تا مسیر ناب گرایی اصلاح طلبان را تغییر دهد و زمینه را برای حمایت اصلاحات از چهره ای غیراصلاح طلب نظیر علی لاریجانی فراهم کند.

به نظر می رسد جدال ناب گرایی-ائتلاف گرایی تازه در میان اصلاح طلبان آغاز شده است؛ جدالی که بالقوه می تواند روی کارکرد اصلاحات در بزنگاه انتخابات تاثیر بگذارد و زمینه را برای تشتت آرا و چند نامزدی این جریان فراهم کند.

اظهار نظر دو چهره عضو در حزب کارگزاران، به روشنی تقابل میان ایده های سیاسی مریدان هاشمی با بقیه اصلاح طلبان را نشان می دهد.

مرعشی: قدرت را باید به هر قیمتی حفظ کرد حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران و نایب رییس نهاد اجماع ساز اصلاحات روز گذشته در گفت وگو با شرق با انتقاد از ایده حمایت از نامزد تماما اصلاح طلب به هر قیمت ممکن، تصریح کرد: با احترامی که برای بخش روشنفکری اصلاح طلبان قائل هستم و معتقدم باید ایده پردازی کرده و افکار بلند و راهکار ارائه کنند؛ اما سیاستمداران اصلاح طلب نباید هیچ گاه خودشان را اسیر آرمان های روشنفکران شان کنند.

سیاستمدار کسی است که در بدترین شرایط می تواند راهی را برای پیشرفت کشور باز کند.

مرعشی در بخش دیگری از اظهارات خود صحبتی را مطرح کرد که همواره کارگزاران به آن متهم است؛ قدرت گرایی.

وی با بیان اینکه شخصا فکر می کنم سیاستمدار حرفه ای در هیچ مقطعی نباید سیاست را تعطیل کند، تصریح کرد: اینکه سیاستمدار کنش سیاسی اش را کنار بگذارد که شرایط خوب نیست، خب تو هم سیاستمدار خوبی نیستی که نتوانستی زمین بازی را تحت تأثیر قرار دهی، پایگاه اجتماعی ات ضعیف بوده و مهم نبوده باشی یا نباشی.

سخنگوی حزب کارگزاران با بیان اینکه سیاست ورزی، مدیریت کردن قدرت است و قدرت را باید به هر قیمتی حفظ کرد، گفت: کنشگری سیاسی، را در هیچ مقطعی نباید تعطیل کنیم.

همیشه باید در صحنه سیاسی بود.

بودن در صحنه سیاسی آینده بسیاری را رقم می زند و فقط مربوط به حال نیست.

به نظر می رسد اظهار نظر مرعشی مبنی بر اینکه هیچ گاه نباید کنش سیاسی را تعطیل کرد، نوعی تعریض به تصمیم شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان در آستانه انتخابات مجلس یازدهم باشد که ارائه هر گونه لیست واحد از سوی این مجموعه را به طور کل، کان لم یکن اعلام کرد.

در آن زمان، شورایعالی سیاست گذاری اصلاح طلبان به ریاست عارف به بهانه رد صلاحیت چهره های اصلاح طلب توسط نهاد نظارتی، تمامی فعالیت های متمرکز انتخاباتی خود را تعطیل کرد و در عوض دست احزاب را برای ارائه لیست باز گذاشت.

با این حال فضای رادیکالیزه شدن اصلاحات در کنار سرخوردگی اجتماعی بدنه رای این جریان، موجب شد تا احزابی که اقدام به تدارک لیست کرده بودند، از سوی بقیه اصلاح طلبان به فرصت طلبی و قدرت گرایی متهم شوند.

یکی از احزابی که سیبل حملات نیروهای رادیکال اصلاح طلب شد، حزب کارگزاران سازندگی بود.

کارگزارانی ها برای انتخابات مجلس یازدهم لیستی تحت عنوان یاران هاشمی را به سرلیستی مجید انصاری ارائه کردند.

این لیست پس از آنکه با شکست مطلق مواجه شد، مورد حمله اصلاح طلبان تندرو قرار گرفت.

تندروها بر این باور بودند که کارگزاران با دادن لیست و شکستن حریم تحریم، به جریان انتخابات وجاهت دادند و باعث شدند تا اصول گرایان با کشاندن بخشی از اصلاح طلبان به صحنه، پیروزی خود را محصول رقابت انتخاباتی ارزیابی کنند.

عطریانفر: کارگزاران سازندگی، رکن محوری و حیاتی اصلاحات است مرعشی با تصریح اینکه نباید هیچ گاه و تحت هیچ شرایطی سیاست ورزی و کنش سیاسی را تعطیل کرد، از هم اکنون دارد به تندروها و روشنفکران اصلاح طلب این نکته ضمنی را گوشزد می کند که زمین انتخابات 1400 نباید محل اعتنا به ایده های تحریم طلبانه و ناب گرایانه بی نسبت با واقعیت شود بلکه باید در هر صورت ولو در صورت حمایت از نامزد حداقلی و ائتلافی، حضور اصلاح طلبان در قوه مجریه تضمین شود؛ این دقیقا آن چیزی است که روشنفکرانی نظیر حجاریان و تاجزاده و علوی تبار با آن مساله و مشکل دارند.

محمد عطریانفر، هم حزبی مرعشی نیز روز گذشته در گفت وگویی با رد ایده حمایت از نامزد ناب اصلاح طلبی در انتخابات ریاست جمهوری، گفت: اینکه فردی بگوید من فقط به سراغ گزینه اصلاح طلبی خالص خواهم رفت؛ این به آن معناست که اگر این گزینه نباشد در انتخابات شرکت نخواهد کرد و این دقیقا تحریم انتخابات است.

باید گفت که نه تنها کارگزاران با تحریم انتخابات مخالف است بلکه این در تضاد با مفهوم اصلاح طلبی است.

عطریانفر همچنین با طعنه به گزارش سایت قطره و به نقل ازاخیر روزنامه شرق که کارگزاران سازندگی و لیست یاران هاشمی را مسوول وضعیت فعلی اصلاح طلبان اعلام کرده بود، تصریح کرد: هرکس این گزارش را نوشته الفبای سیاست را بلد نبوده، چرا که رکن محوری و حیاتی اصلاحات، کارگزاران است.

این ها اظهارنظر های پیش پا افتاده رسانه ای است که نباید برای آن ارزش قائل شد.

جدال توسعه سیاسی و توسعه اقتصادی اشاره عطریانفر مبنی بر اینکه حزب کارگزاران سازندگی رکن اصلاحات است، همواره مورد مناقشه درونی اصلاح طلبان بوده است.

اصلاح طلبان متمایل به نیروهای چپ به اصطلاح خط امامی معتقدند که آنچه آغازگر روند اصلاح طلبی پس از انقلاب شد، واقعه دوم خرداد سال 76 به جلوداری خاتمی بود که باعث شد امر توسعه سیاسی سرلوحه نیروهای تجدیدنظرطلب قرار بگیرد اما در مقابل، نیروهای وابسته به اکبر هاشمی رفسنجانی در حزب کارگزاران سازندگی(موسوم به راست مدرن) معتقدند که آنچه اصلاحات و اصلاح طلبی را در ایران پساانقلابی متشکل کرد و به آن جلایی آوانگارد و طلایه دارانه داد، ایده توسعه اقتصادی منبعث از فکر و ذهن تکنوکرات های دولت سازندگی بود، نه ایده های گلخانه ای و شعاری و روشنفکرانه ای نظیر توسعه سیاسی.

بر همین اساس چپ های برآمده از چپ خط امامی، توسعه سیاسی را مقدم بر توسعه اقتصادی می دانند و معتقدند که راه رسیدن به دموکراسی، بازشدن فضای سیاسی و فرهنگی و اجتماعی کشور است اما در مقابل مریدان مرحوم هاشمی، برای دموکراسی چندان وقعی قائل نیستند و با نگاه نخبه گرانه خود بر این باورند که توسعه اقتصادی باید محور امور باشد و اگر توسعه در این معنا حاصل شد، دموکراسی هم خود به خود حاصل می شود.

در امتداد همین جدل کلامی، چپ های خط امامی، خاتمی را سمبل و اسوه اصلاحات در ایران می دانند و راست های مدرن، اکبر هاشمی رفسنجانی را.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: اصلاح طلب - اصلاح طلبان - اصلاح - انتخابات - انتخابات 1400 - دستور کار - نامزد - حمایت - دولت حسن روحانی - سرمایه گذاری - عملکرد دولت - اعلام - دستور - حسن روحانی - اصلاح طلبی - کارگزاران - گروه - دولت - جایگزین - اقتصادی - عملکرد - سرمایه - روحانی - مدیریت - گزارش - سیاسی - گرایی - سیاست - گزینه - شکست

آخرین اخبار سرویس:
استخدام پشتیبان نرم افزار در شرکت کدنویسه پرداز رایان در خراسان رضوی

حکم فرو رفتن آب در حلق با مضمضه

وزیر کشور: ارتش از ارکان قدرتمند نیرو های مسلح و از مظاهر متعالی اقتدار جامعه است

میزان افزایش ضریب حقوق کارمندان و بازنشستگان

وکیلی:دولت روحانی آبرویی برای اصلاح طلبان نگذاشته است

وزارت اقتصاد با اجرای برنامه های منسجم در پنج حوزه برای بهبود محیط کسب و کار در سال 1399 تلاش کرده است

هیئت مذاکره کننده ایران در وین نتایج گفتگوها را به مقامات عالی نظام گزارش می کند

شهردار سوسنگرد استعفا کرد

بخشودگی جرایم دو برابر شده خودروها تا پایان سال 99

صداقت، وفاداری و مردمداری از ویژگی های ارتش در اذهان ملت است

واکسیناسیون کرونا در ایران پولی می شود؟

اسامی مدیران تزریق کننده واکسن پاکبان ها در رسانه اعلام می شود

تمرکز و دادخواهی مسلمانان منجر به اسراییل می شود

مجوز داده شد: پول بدهید خارج از نوبت واکسن بزنید / جهانپور: واکسن پولی و خارج از نوبت نداریم

امت اسلامی گرفتار از هم گسستگی فکری و فرهنگی است

مبارزه با پولشویی با قانون جدید مجلس در خصوص چک

کد رهگیری برای معاملات مسکن اجباری است

واکسیناسیون علیه کرونا برای همه رایگان است

بازدید میدانی رییس حوزه قضایی مروست از باغات و مزارع کشاورزی خسارت دیده

تعمیق روابط ایران و گرجستان با تکیه بر توانمندی های منطقه شمالغرب

فرماندار مهاباد: روحانیون وضعیت حاد کرونا را به مردم انتقال دهند

ارتش چشم به بیگانه ندارد/ پیوند سپاه و ارتش منادی اخراج آمریکایی ها از منطقه خواهد بود

ارتش تفسیر یک نیروی نظامی مقتدر و مردمی است

اجرای طرح اطعام مهدوی در اردبیل/ 200 هزار پرس غذای گرم بین نیازمندان توزیع می شود

نمایندگان خواستار در دستور قرار گرفتن تحقیق و تفحص از سازمان بنادر شدند

کمک خیرین به مراکز فنی و حرفه ای قانونی می شود

حذف دفترچه های بیمه سلامت از اردیبهشت ماه 1400

نقش آفرینی ارتش در برابر فتنه های دشمنان چون خاری در چشم آنهاست

واکنش به خبر 84 خودکشی در یک روز در تهران

آغاز به کار ﮐﻤﯿﺘﻪ ﻫﺎی 8 گانه در خانه مطبوعات و رسانه های کشور

ملائک: عدد 25 سال برای سند همکاری با چین، پیشنهاد روحانی بود

آماده باش طلاب جهادگر قزوین برای حضور در بیمارستان ها و آرامستان ها

از نگرانی مراجع برای وضعیت علمی حوزه تا معلمی طلاب در مدارس

انتصاب سرپرست معاونت برنامه ریزی مرکز توسعه حل اختلاف

پاسخ به درخواست نامگذاری خیابان کوروش

میهمان ضیافت اخلاقی باشد

تکذیب استفاده امام جمعه آبادان از واکسن کرونا

رییسی: به این زودی ها از وضعیت قرمز کرونا خارج نمی شویم

اعضای کمیسیون انرژی با طرح تشکیل شورای عالی آب مخالفت کردند

عباسی: در تایید صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری دقت بیشتری بشود

ولایت مداری، شاخصه مهم ارتش جمهوری اسلامی است

گرایش اصلاح طلبان به لاریجانی و انتظار اصولگرایان برای رییسی

تذکر عضو شورای شهر در پی رعایت نشدن دورکاری

حرکت نزدیکان احمدی نژاد به سوی پاستور

اسامی و مشخصات 28 تسلیحات حاضر در رژه امروز ارتش

تمرکز و دادخواهی مسلمانان منجر به نابودی زودتر اسراییل خواهد شد

نایب رییس مجلس: می خواهند ما را ساقط کنند/ مدیریت کشور در آبان 98 مقصر بود/ مشکل ساختاری داریم/ نمی توانیم حق تجمع و اظهارنظر را از مردم بگیریم/مذاکره با آمریکا دست دولت نیست

محفل مجازی قرآن کریم برگزار می شود

اهدای 3500 بسته معیشتی به خانواده زندانیان استان فارس

اوحدی: سند ملی «فرهنگ جهاد و مقاومت» سوم خرداد رونمایی می شود

گزارش دیپلمات روس از روند گفت وگوها در وین

گرایش اصلاح طلبان به لاریجانی و انتظار اصولگرایان برای رییسی

اسامی مدیران تزریق کننده واکسن پاکبان ها در رسانه اعلام می شوند

521 نفر داوطلب انتخابات شوراهای اسلامی در راز و جرگلان شدند

پیوند سپاه و ارتش منادی اخراج آمریکایی ها از منطقه خواهد بود

کنگره پیامبر رحمت نشات گرفته از آموزه های اسلامی است

تاکیداستاندار تهران بر تبعیت پذیری دستگاه های ملی از مصوبات ستاد کرونا

ماموستا رستمی: «تعهد»، «روحیه انقلابی»، «میهن پرستی» از ویژگی ارتش است

2959 نفر تعداد دواطلبان نهایی انتخابات شورای روستا و عشایر در بوشهر

نقش آفرینی ارتش در برابر فتنه های دشمنان چون خاری در چشم آنهاست

جزییات 28 تسلیحاتی که در رژه امروز ارتش حضور داشتند

دولت حسن روحانی آبرویی برای اصلاح طلبان نگذاشته است

برگزاری محافل انس با قرآن ماه مبارک رمضان در فریمان

معرفی سرپرست شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان یزد

مؤمن همواره باید انصاف در برخورد با دوست و دشمن را رعایت کند

متکی: رستم قاسمی جزو 10 نامزد شورای وحدت

برگ برنده نیروهای مسلح از زبان فرمانده کل ارتش

«تحریف واقعیت» منتشر شد/مروری بر حقیقت های آشکار دفاع مقدس

درس ماه رمضان حفظ آبرو و دیدن خوبی های مردم است

هشدار فرمانده نیروی زمینی ارتش به دشمنان

تلاوت قرآن بر فراز برج میلاد / مجوز شهردار تهران برای راه اندازی «خانه قرآنیان»

توضیحات تازه فرماندار آبادان از ماجرای واکسن پاکبانان

فرمانده نیروی زمینی ارتش: اگر دشمن حماقت کند او را در باتلاقی از مرگ فرو خواهیم برد

اعضای شورای سیاستگذاری و راهبری «خانه های نوآوری و صادرات فناوری ایران ساخت» منصوب شدند

رییس سازمان زندان ها کنار زندانیان ندامتگاه فردیس کرج افطار کرد

نقل و انتقالات خودرو در دفتر اسناد رسمی انجام شود/100 دفتر اسناد رسمی در قم فعال است

تردید اصلاح طلبان درباره لاریجانی و انتظار اصولگرایان برای رییسی

واکنش یک مسئول به خودکشی 84 تهرانی در یک روز

عذرخواهی فرماندار به خاطر ماجرای واکسن پاکبانان

پیشرفت 60 درصدی مصوبات سفر استاندار خراسان رضوی به کاشمر

امسال چند واکسن را به تولید انبوه می رسانیم

سفیر ایران در امارات: ترانزیت مواد مخدر دغدغه جدی ایران و امارات است

تجهیزات هوشمند اتوبوسرانی چه مزایای برای شهروند ایجاد می کند؟

آغاز به کار ﮐﻤﯿﺘﻪ ﻫﺎی 8 گانه در خانه مطبوعات و رسانه های کشور

نمایندگان خواستار در دستور قرار گرفتن تفحص از سازمان بنادر در کمیسیون عمران مجلس شدند

استقرار بیمارستان سیار در کنار بیمارستان های مسیح دانشوری و بوعلی تهران

ارتش برای انجام ماموریت های خود صددرصد آماده است

ارتش در عرصه های موشکی و پهپادی به دستاورد های بسیار خوبی دست یافته است

پنج دیدگاه مستشرقین در مورد قرآن / لزوم آشنایی دانشجویان با آثار مستشرقین

آیین جزءخوانی قرآن کریم - امامزاده نرمی

«ظریف، جهانگیری و عارف» نامزدهای جدی اصلاح ‎طلبان/ احتمال حمایت از یک چهره غیرحزبی توسط نهاد اجماع ساز

جولان کرونا در مجلس/ ابتلای 4 عضو کمیسیون اقتصادی به کووید 19

آداب روزه داری از دیدگاه ائمه اطهار (ع) / روزه چهار گروه مقبول نیست

اطلاعیه وزارت کشور در خصوص ترکیب و عملکرد هیأت های اجرایی انتخابات

اولیانوف: فعالیت کارگروه های کمیسیون مشترک برجام ادامه دارد

سند ملی «فرهنگ جهاد و مقاومت» سوم خرداد رونمایی می شود

آمادگی ورامین برای میزبانی از ارتش/دیار 15 خرداد نیازمند توسعه صنایع دفاعی

انتصاب اعضای شورای سیاستگذاری و راهبری «خانه های نوآوری و صادرات فناوری ایران ساخت»

مسکو: مذاکرات وین دشوار، اما رو به جلو است

«ظریف، جهانگیری و عارف» نامزدهای جدی اصلاح ‎طلبان/ احتمال حمایت از یک چهره غیرحزبی توسط اصلاح طلبان

چوب کارگزاران لای چرخ ناب گرایی اصلاح طلبان

چوب کارگزاران لای چرخ ناب گرایی اصلاح طلبان