موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - بازنشستگان تامين اجتماعي - تامين اجتماعي - پرسپوليسي ها - اينستاگرام پرسپوليس - رتبه بندي معلمان - ليگ قهرمانان - بابك زنجاني - حسام نواب صفوي - متناسب سازي حقوق بازنشستگان - خان احمد - سرمربي تيم ملي كاراته بانوان - بليت نيم بهاء سينماها - آيت الله تسخيري - كيسم - سرهنگ كارآگاه علي ولي پور گودرزي - سطل يخ - سر كند - درياي مكران - مواد غذايي غيرمجاز - انفجار صوتي - نقاشي روي چوب - بسته اخبار علم و فناوري

مطالب مرتبط:
تناقضات ساختارهای اداری و اجرایی شهرها را به بن بست رسانده است
استخدام کارمند اداری آقا در شرکت تاکسی ماکسیم در تهران
استخدام کارمند اداری خانم در شرکت صنایع فردان آریان در تهران
استخدام کارشناس اداری در آذین تنه در تهران
تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 10 اسفند 1399 ساعت 20:502021-02-28سياسي

تناقضات ساختارهای اداری و اجرایی شهرها را به بن بست رسانده است


ایرنا- رییس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران اعتقاد دارد که تناقضات موجود در ساختارهای اداری و اجرایی موجب به بن بست رسیدن شهرها شده است.

- " تهران- ایرنا- رییس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران اعتقاد دارد که تناقضات موجود در ساختارهای اداری و اجرایی موجب به بن بست رسیدن شهرها شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز یکشنبه روابط عمومی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، محمد حسین بوچانی در وبینار رونمایی از کتاب مردم سالاری محلی که با حضور اشرف بروجردی، رییس سازمان اسناد و کتابخانه ایران، محمود صادقی عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس، علی اعطا عضو شورای اسلامی شهر تهران، محمدرضا شمسا مدیر گروه سیاست داخلی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی و نسیم چالاکی مدیریت پژوهش های راهبردی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران برگزار شد.

بوچانی افزود: بررسی های مرکز مطالعات نشان می دهد تداوم روند کنونی تقسیم کار در ساختار قدرت ملی و محلی عقلانی و اثربخش نیست و در آینده بحران های جدی را به وجود می آورد.

وی ادامه داد: اعتقاد داریم تلاشی که در دهه 70 برای ایجاد شوراها در کشور انجام شد، باید با قدرت بیشتری دنبال می شد اما متاسفانه نگاه تقلیل گرانه در خصوص واگذاری امور به مردم باعث شد که نارسایی در سطح ساختار ملی روبه رو شویم.

رییس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران بیان کرد: در دهه های گذشته با بررسی سیاست های کلی نظام در حوزه محلی به این نتیجه رسیدیم که قوانین موجود نیاز به یک بازنگری دقیق در حوزه حکومت های محلی دارد.

اما همان زمان نیز مسئولان وقت اعلام کردند این کار باید در سطح مجلس پیگیری شود.

به اعتقاد وی، به دلیل فقدان استراتژی مشخص در دولت و مجلس باعث شد بعد از گذشت 20 سال حکومت های محلی دچار مشکلات زیادی شوند.

بوچانی با بیان اینکه کتاب مردم سالاری محلی این هشدار را به تصمیم گیران می دهد که سیاست های کلی نظام در حوزه حکومت های محلی باید یک بار برای همیشه تغییر کند، یادآور شد: نمی توان برای تهران با 10 میلیون نفر جمعیت به مانند یک شهر با جمعیت 5 هزار نفره یک نسخه واحد پیچید.

مگر می شود این شهر را شهردار اداره کند و سایر سازمان های خدماتی کار خود را انجام دهند؟ به عنوان مثال در پدیده آلودگی هوا بیش از 20 دستگاه متولی کاهش این مشکل زیست محیطی در تهران هستند اما متاسفانه هیچکدام حاضر نیستند تا با همفکری این مشکل را حل کنند و همیشه به دنبال پا درمیانی دولت برای حل این مساله هستند.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به تغییر قرن در کشور تاکید کرد: با توجه به اینکه در آستانه تغییر قرن هستیم، لازم است در سال 1400 تمام سیاست گذاری های حوزه حکومت های محلی مورد بررسی و بازنگری مجدد قرار گیرد.

رییس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران با بیان اینکه کتاب مردم سالاری محلی برای تصمیم گیران نوشته شده است، گفت: با توجه به تجربه یک قرن حکومت های محلی در ایران لازم است تا سیاست گذاران با مرور سیاست ها و قوانین موجود به مدل بهینه مدیریت شهری در ایران دست پیدا کنند.

بوچانی ادامه داد: تصور بنده بر این است که در طول یک قرن اخیر ابر مساله شهری در کشور، تنطیم رابطه بین ساختار حکومت ملی با حکومت های محلی بوده است.

به عنوان مثال وقتی می گوییم بزرگترین مشکل شهرها آلودگی هواست این بدان معناست که سیاست های خودروسازی با سیاست های شهردار و شهرسازی ارتباط معنا داری ندارد و به همین دلیل تهران تبدیل به بزرگترین پارکینگ خودرو تبدیل می شود.

وی با بیان اینکه شهرداران باید نگاه بلند مدت به شهر داشته باشند، یادآور شد: این در حالی است که قوانین فعلی تاب نگاه بلند مدت به شهرها را ندارد.

بزرگترین خدمتی که می توان برای مدیریت شهرها در آستانه تغییر قرن گرفت، این است که در رابطه مدیریت محلی تصمیمات درستی گرفته شود آن وقت است که می توان انتظار شکوفایی برای شهرها را داشته باشیم.

رییس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران با اشاره به اینکه مدل مدیریتی شهرها در ایران نیاز به تغییر دارد، بیان کرد: در کشور نیاز به یک دگردیسی ساختاری در راستای برون سپاری امور شهرها به مردم داریم.

بوچانی با بیان اینکه تنش های درونی در ساختار کلان زیاد است و شهرها را با هزینه های زیادی رو به رو می کند، گفت: اگر بخواهیم شهرها بهینه اداره شود باید در سطح حاکمیتی تصمیم بگیریم و به سمت یک مدل مشخص برویم.

تقسیم کار بین حکمروایی ملی و محلی بزرگترین چالش شهرهاست سخنگوی شورای در آیین رونمایی از کتاب مردم سالاری محلی: در برخی حوزه ها، نظام تقسیم کار میان دولت ملی و محلی محل اختلاف است و حوزه های ماموریتی دچار تداخل، تزاحم و بعضا تقابل است.

علی اعطا سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران در آیین رونمایی از کتاب مردم سالاری محلی در مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران اظهار داشت: این کتاب ارزشمندی برای کنشگران جامعه مدنی و سیاست گذاران است.

اعطا با اشاره به چالش ها، موانع و فرصت ها در راه رسیدن به مردم سالاری محلی در شرایط جاری اظهار داشت: یکی از چالش های اصلی نظام شورایی که می توانیم آن را با مردم سالاری محلی معادل بگیریم این است که، در تقسیم کار دولت محلی و ملی مسائل و مشکلات وجود دارد.

سخنگوی شورای شهر تهران گفت: بعضا مرز روشنی بین حدود صلاحیت نظام حکمرانی محلی و دولت مرکزی وجود ندارد و از آن جمله می توان حوزه طرح های توسعه شهری و یا حمل و نقل عمومی را برشمرد.

علی اعطا گفت: نکته دیگر اینکه نظام حکمرانی محلی هنوز نتوانسته است به چشم انداز مطلوب مردم سالاری محلی نزدیک شود، چرا که ساختارهای گفتگوی مستمر میان نمایندگان و جامعه محلی در طول دوره نمایندگی، متزلزل است و از قوت و ثبات کافی برخوردار نیست.

مردم سالاری محلی حلقه مفقوده جامعه اسلامی است رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: همواره واژه مردم سالاری مورد بهره برداری های مثبت و منفی قرار گرفته است.

این در حالی است که اصول راهبردی ای که بتواند مردم سالاری را در جامعه محقق کند، در 7 اصل قانون اساسی به آن اشاره شده است.

اشرف بروجردی با بیان این مطلب افزود: نخستین پیام بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در نهم اردیبهشت ماه سال 58 این بود که شوراها باید شکل بگیرد و مردم خود باید نمایندگان شهر را انتخاب کنند.

وی ادامه داد: سال 78 اولین شورا شکل می گیرد و 20 سال این روند به طول می کشد.

اما آنچه که موجب شد قانون تشکیل شوراها اجرایی شود، این مساله بود که عنوان می شد تمرکز قدرت فساد آور است و برای جلوگیری از فساد، قدرت حکومت ملی باید توزیع شود.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران بیان کرد: دومین مساله تاثیرگذار در تشکیل شوراها این بود که مردم باید احساس کنند اگر نقیصه ای در مدل زندگی و یا شرایط زیست آنها وجود دارد، خود مقصر آن هستند و می توانند با مشارکت مشکلات موجود را رفع کنند.

وی یادآور شد: نخستین شوراهای شهرها با این بحث شروع شد که انتخابات گزینشی برگزار شود به این صورت که در ابتدا در چند شوراهای اسلامی تشکیل شود اما اراده رییس جمهور وقت این بود که در تمام شهرها باید این قانون اجرایی شود و در طول این مسیر مشکلات برطرف خواهد شد.

بروجردی با اشاره به تغییرات قانون اساسی در دو دهه اخیر در حوزه مردم سالاری محلی و تشکیل شوراها بیان کرد: تغییرات انجام شده در قانون اساسی با این پشتوانه فکری بود که مساله اختیارات حکومت های ملی کم شود و تمرکز در حکومت های محلی در اداره شهرها ایجاد شود.

سال 80 بود که دستورالعملی از سوی رییس جمهور تا استانداران وظایف قابل واگذاری به شوراها را احصاء و مصوبات لازم را برای واگذاری آن دریافت کنند.

این روند 6 ماه طول کشید تا بالاخره آنها به 23 وظیفه قابل واگذاری به حکومت های محلی رسیدند این در حالی بود که بیش از 100 وظیفه از دولت قابل واگذاری به شوراها و مجموعه مدیریت شهری بود.

وی با بیان اینکه رویکرد ایجاد مدیریت یکپارچه شهری تا به امروز دچار افت و خیز های بسیاری شد، تاکید کرد: عده ای بر آن بودند تا به گونه های مختلف قدرت از دست بدنه جامعه گرفته شود تا در نهایت مردم احساس استقلال در تصمیم گیری های محلی نکنند.

به گفته رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران؛ به رغم اینکه قرار بود راه اندازی شوراها به صورت هرمی از شوراهای محلی تا شورای عالی استان ها انجام شود، اما این مدل تقطیع شد و در یک مرحله با مصوبه ای قسمت مداخله مردم به عنوان شوراهای محلی قطع شد.

شورای شهر و روستا ایجاد شد که از دل آن شورای استان و در نهایت شورای عالی استان ها بیرون آمد.

وی گفت: در زمان شکل گیری نخستین شوراهای شهر و روستا نیروهای خوش فکر و خلاق حضور داشتند که بیشتر آنها در وضع قانون شوراها حضور داشته و یا حامیان این قوانین بودند.

این افراد وقتی دیدند قانون اجازه راه اندازی شورا های محلی را نمی دهد تا از داخل آن شوراهای شهرستان و شهر بیرون آید، شورایاری ها را تشکیل دادند.

اشرف بروجردی با اشاره به راه اندازی شورایاری ها در 6 محله از شهر تهران در گام نخست، گفت: در 6 محله تهران انتخابات شورایاری محله برگزار و نمایندگانی انتخاب شدند.

تجربه بسیار مفیدی بود.

وی با بیان اینکه تشکیل شوراها نشان داد برای توزیع قدرت مشارکت مردم مهم است، افزود: طبیعی است در هر کار جدید یکسری آسیب هایی نیز وجود دارد.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود ادامه داد: بسیاری از موضوعاتی که در کتاب مردم سالاری محلی به آن اشاره شده در کشور اجرا شده است و می توان ادعا کرد که شوراها می تواند در اداره شهرها نقش کلیدی ایفا کند به شرطی که نقص ها برطرف شود و مردم احساس مشارکت جمعی داشته باشند.

لزوم تعیین تکلیف قانون یکپارچه شهری در کشور عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس در بخش دیگری از این نشست گفت: مبانی دینی زیادی درباره سنت راه اندازی شوراها وجود دارد.

از جنبه تاریخی نیز راه اندازی شوراها به دوره مشروطه بازمی گردد که انجمن های بلدیه ایجاد شد که می توان گفت یکی از دستاوردهای انقلاب مشروطیت بود.

محمود صادقی افزود: بعد در جریان کودتای رضا خان انجمن های بلدیه افول می کنند و بعد از کودتای 28 مرداد این انجمن ها جنبه تشریفاتی پیدا می کنند.

وی ادامه داد: در همان روزهای اول انقلاب اسلامی در برخی از شهرها شوراهای شهری به صورت مردمی راه اندازی شد اما به طور کلی اجرای قانون راه اندازی شوراها مطابق با قانون اساسی کشور تا سال 1378 به تعویق افتاد.

این استاد دانشگاه با اشاره به 5 دوره فعالیت شوراهای اسلامی بیان کرد: مطالعات زیادی در زمینه حکومت های محلی انجام شده است که بخشی از این پژوهش ها جهانی است.

لازم است تجربه شوراهای شهر در سطوح مختلف مورد مطالعه قرار گیرد تا فرصت ها و چالش هایی که داشتند مورد بررسی قرار گیرد.

در حال حاضر بزرگترین چالش پیش روی حکومت های ملی واگذاری اختیارات حکومت های محلی به آنهاست.

وی یادآور شد: در حال حاضر بسیاری از وزارتخانه ها در حالی بخشی از اختیارات خود را به شهرداری ها واگذار کرده اند که خود دارای استقلال مالی و تامین منابع هستند، اما با این کار تنها بار وظایف را بدون تفویض اختیار به شهرداری ها و شوراهای شهر واگذار کرده اند.

صادقی با بیان اینکه تمامی دولت ها در کشور نسبت به واگذاری و تفویض اختیارات به حکومت های محلی واکنش هایی داشته اند، تاکید کرد: اگر قانون مدیریت یکپاچه شهری به سرانجام برسد، می تواند چارچوب خوبی برای واگذاری و تفویض اختیارات به حکومت های محلی ایجاد کند.

نیاز به اصلاح تفکر در حوزه شوراها در بخش دیگری از این نشست مدیر گروه سیاست داخلی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با اشاره به کتاب مردم سالاری محلی گفت: این کتاب توسط اتحادیه حکومت های محل منتشر شده که در مجموع می توان گفت یک کار راهبردی ای است که به درد حکومت کنندگان می خورد.

شمسا با بیان این مطلب افزود: در حوزه شوراها نیاز به اصلاح تفکر داریم.

جای تاسف است که وقتی قانون بلدیه و انجمن های ولایتی را نگاه می کنید می بینید که در آن زمان در حوزه شوراها به استانداردهای جهانی نزدیک شده است اما بعد از آن قانون ها استانداردهای لازم را نداشتند.

این کتاب به نوعی استانداردهای حکومت های محلی را بیان می کند.

وی ادامه داد: یکی از دلایل انتقاداتی که به شوراها می شود، این است که شوراها بر مبنای درستی شکل نگرفته اند و ایرادات زیادی دارند.

در همان حدی که در حوزه خودروسازی عقب هستیم به همان میزان نیز در تصویب قوانین حکومت های محلی عقب ماندگی داریم.

اگر بخواهیم وضعیت کنونی حکومت های محلی را با دنیا مقایسه کنیم، می بینیم شرایط کنونی ای که در این حوزه در کشور حاکم است به مانند شرایط کشورهای اروپایی بعد از جنگ جهانی دوم است.

شمسا با اشاره به اینکه در تجربه تکرار خودمان محصور شده ایم، بیان کرد: از ابتدا باید دید که حکومت های محلی در شهرهای توسعه یافته بر چه مبنای بنا شده است.

وقتی به ایران نگاه می کنیم، می بینیم که هیچ مبنای قانونی ای در این زمینه وجود ندارد و به همین دلیل نارضایتی ها به وجود می آید.


کلید واژه ها: شهر تهران - برنامه ریزی - مطالعات - تهران - مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی - برنامه - شورای اسلامی - مرکز پژوهش های مجلس - بن بست - مجلس شورای اسلامی - اداری - شورای اسلامی شهر - رونمایی از کتاب - رییس - اسلامی - عضو هیات علمی - اعتقاد - محمود صادقی - روابط عمومی - مردم سالاری - رییس سازمان - سیاست داخلی - شورای - پژوهش - گزارش روز - مدیر گروه - هیات علمی - مدیر - کتابخانه - محمد

آخرین اخبار سرویس:
آیت الله علم الهدی به کرونا مبتلا شد

سخنگوی سازمان انرژی اتمی دچار حادثه شد

نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات حسن رعیت برگزار شد

دیدار مذاکره کننده ارشد دولت نجات ملی یمن با وزیر خارجه عمان

سخنگوی سازمان انرژی اتمی دچار حادثه شد

جزییاتی از سند 25 ساله/ نماینده مجلس: می توانیم با کمک چینی ها بر فضای مجازی حاکم شویم

توصیه انتخاباتی حسین شریعتمداری به سیدحسن خمینی /سردار سعید محمد چقدر سابقه و شناخت از مسائل کشور دارد؟

شکایت از شهرداری اهواز بابت فعالیت شهربازی پاداد در شرایط قرمز

اخبار20:30 یکشنبه 22 فروردین

حضور ظریف در کمیسیون امنیت ملی مجلس

وقتی حسن رعیت امضای برادرش را هم جعل کرد/ارتباط ویژه حسن رعیت با طبری و بابک زنجانی

رادیان رسا | از خوش خیالی های روحانی تا توهم رییس جمهوری

اولین اظهارنظر سرپرست گروه فنی بررسی حادثه سایت نطنز

عروسی کرونایی 4 داماد را راهی زندان کرد

روانشناسی عمرو عاص

سقوط سخنگوی سازمان انرژی اتمی از ارتفاع 7 متری در نطنز

استخدام کارشناس اداری در شرکت مواد مهندسی مکرر در قزوین

نیروی چرخکار و رومیزی کار کارگاه شرکتی دوز

پادو و وردست زرنگ

استاد کار ماهر در زمینه mdf

استخدام 6 عنوان شغلی در شرکت مواد مهندسی مکرر در قزوین

برای مهار موج چهارم کرونا به وحدت، همدلی، هماهنگی و هم افزایی ظرفیت ها نیاز داریم

آقایان کاندیدا لطفا مثل علی مطهری باشید

سخنگوی سازمان انرژی اتمی دچار حادثه شد

جزییات ثبت نام داوطلبان انتخابات شوراها در لرستان

واکنش علی مطهری به تلفات ناشی از خاموشی بزرگراه ها!

علم الهدی به کرونا مبتلا شد

سخنگوی سازمان انرژی اتمی دچار حادثه شد

اوقاتی که فرزندان باید برای ورود به اتاق والدین اذن بگیرند

نظر اکثر جمهوری خواهان درباره انتخابات

رمزگشایی از تردید ظریف و سیدحسن خمینی برای اعلام کاندیداتوری در انتخابات 1400/احمدی نژاد تمام داشته های کشور را زیر سوال برد!

علم الهدی به کرونا مبتلا شد

اولین جلسه دادگاه حسن رعیت؛ جزییاتی از یک شبکه بزرگ فساد

تولید شرکت زغالسنگ کرمان در سال جاری باید افزایش چشمگیری داشته باشد

دیدار مذاکره کننده ارشد دولت نجات ملی یمن با وزیر خارجه عمان

کل استان گیلان قرمز شد

آیت الله علم الهدی به کرونا مبتلا شد

حاشیه های یک افتتاح

توییت رضایی درباره پدیده نفوذ و حوادث نطنز

حضور سردار رستم قاسمی در خبرگزاری تسنیم

پاسخ نیکزاد به احتمال کاندیداتوری

سخنگوی سازمان انرژی اتمی دچار حادثه شد

آیت الله علم الهدی به کرونا مبتلا شد

سخنگوی سازمان انرژی اتمی دچار حادثه شد

6 هزار و 952 نفر برای انتخابات شوراهای روستایی گلستان نام نویسی کردند

استخدام نیروی کار

دانشجوی رشته حقوق جهت عریضه نویس

همکاری در کافه رستوران پارس

وقت طلاست دوست من

دولت برای تامین مسکن جوانان زمین و تسهیلات ویژه اختصاص دهد

سخنگوی سازمان انرژی اتمی دچار حادثه شد

صالحی: اقدام علیه «نطنز» نشانه ناکامی مخالفان مذاکرات برای رفع تحریم است

شکستگی مچ پا و سر سخنگوی سازمان انرژی اتمی در حین بازدید

تسلیت سیدمحمد خاتمی به میرحسین موسوی

بازداشت یک مسئول بیخ گوش تهران!

آیت الله علم الهدی به کرونا مبتلا شد

تشریح جزییات نشست کمیسیون اصل 90 مجلس/ کاداستر تا 2 سال آینده در کشور نهایی می شود

تسلیت سید محمد خاتمی در پی درگذشت مادر میر حسین موسوی

امام جمعه مشهد در قرنطینه کرونا

علم الهدی به کرونا مبتلا شد

4 داماد مراسم عروسی با دستور دادستان بازداشت شدند

نامه فعالان محیط زیست به رییسی برای رسیدگی فوری به پرونده محیط بانان زنجانی

برای مهار موج چهارم کرونا به وحدت، همدلی، هماهنگی و هم افزایی ظرفیت ها نیاز داریم

بستری سخنگوی سازمان انرژی اتمی در بیمارستان آیت الله یثربی کاشان

3500 نفر برای انتخابات شورای روستاهای کهگیلویه و بویراحمد ثبت نام کردند

مرحله سوم کمک مؤمنانه در استان اردبیل اجرا می شود

علم الهدی به کرونا مبتلا شد

رستم قاسمی: با احمدی نژاد رابطه ای ندارم /جلساتی بین کاندیداهای نظامی بوده است اما..

تسلیت سید محمد خاتمی در پی درگذشت مادر میر حسین موسوی

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در سایت نطنز دچار حادثه شد

آیت الله علم الهدی کرونا گرفت

استخدام منشی و کارمند اداری

نیروی خانم جوان برای انجام کارا های منزل

استخدام مشاور فروش

علم الهدی به کرونا مبتلا شد

هشدار جدی به مسافران مترو؛ بیش از 15 دقیقه در مترو نباشید

سخنگوی سازمان انرژی اتمی دچار حادثه شد

احداث خانه امید برای بازنشستگان، از اولویت های شورای شهر بوشهر است

سخنگوی سازمان انرژی اتمی دچار حادثه شد

خبر جدید درباره بازنشستگی با 10 سال سابقه بیمه

تسلیت سید محمد خاتمی به خاندان موسوی

انتقاد کرونایی رییسی از روحانی؛ چرا به نظر متخصصان توجه نشد؟

نایب رییس شورای شهر زنجان هم از حضور در انتخابات انصراف داد/ سوابق محکومیتی علت رد صلاحیت برخی کاندیداها

منطق «حرف قطعی» جمهوری اسلامی در برجام

اعتراض زنان کشمیری به اقدام ضدفرهنگی هند در سرینگر

صالحی: اقدام علیه مرکز غنی سازی نطنز نشانه شکست مخالفان پیشرفت صنعتی و سیاسی ایران است

آیت الله علم الهدی به کرونا مبتلا شد

تأسیسات نفتی و صنعتی کنگان، به یاری بیمارستان کنگان بشتابند

13 معلم ایلامی منتخب استانی به مرحله کشوری راه یافتند

علم الهدی به کرونا مبتلا شد

صابر خراسانی مجری برنامه سحرگاهی شبکه افق شد

تصویب «طرح جامع مدیریت پسماند شهر تهران»

ثبت نام داوطلبان ریاست جمهوری حضوری شد

ابتلا آیت الله علم الهدی به کرونا

آیت الله علم الهدی کرونا گرفت

حذف دلالان در بازار تولید امری ضروری است

توزیع بیش از 15 هزار بسته کمک معیشتی بین نیازمندان شهر گناوه طی سال گذشته

بازدید از آماده سازی خط یک مترو قم

علم الهدی کرونا گرفت

شورای شهر قرچک منحل نشده است

تناقضات ساختارهای اداری و اجرایی شهرها را به بن بست رسانده است

تناقضات ساختارهای اداری و اجرایی شهرها را به بن بست رسانده است