مطالب مرتبط:
بررسی مشکلات 11 واحد تولیدی خراسان رضوی
مشکلات 11 واحد تولیدی خراسان رضوی در کارگروه ستاد تسهیل استان بررسی شد
نایب رییس مجلس: باید سرعت بیشتری به بررسی بودجه بدهیم
مرز سیران بند بانه رسمی شد / آغاز واردات و صادرات کالا
توسعه صادرات غیرنفتی همسو با سیاست اقتصاد بدون نفت ضروری است
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 10 اسفند 1399 ساعت 19:402021-02-28اقتصادي

مشکلات حوزه صادرات زعفران بررسی شد


در نشست مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب، آسیب های حوزه صادرات زعفران بررسی شد.

تولید، توسعه بازار، صادرات، مشکلات ارزی و عدم همکاری بانک مرکزی از مشکلات اصلی صنعت زعفران است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل از، صادرات، مشکلات ارزی وعدم همکاری بانک مرکزی و مشکلات سیاسی حل نشده در صنعت زعفران را بیان کرد.

مشکلات مطرح شده شامل: 1-اهلیت کارت های بازرگانی صادرشده بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت است و اتاق بازرگانی به تنهایی تصمیم گیرنده نیست و طبق شرایط و ضوابط تعیین شده از طرف وزارت صنعت اقدام به صدور کارت های بازرگانی می کند.

2-درخواست دادن اعتبار به صادرکننده های زعفران بوده است که بعد از دو سال پیگیری و مراجعه به سازمان های مربوطه و دریافت حکم مقررات زدایی از کمیته مقررات زدایی، بازرسی کل کشور، دیوان عدالت اداری و تمام سر تشکیلات قوه قضایی درنهایت دستور به اجرا داده شد اما متأسفانه اجرایی نشد و در وزارت جهاد کشاورزی هم همچنان کسی پاسخگو نیست.

3-بی ثباتی در قوانین کشور و بخشنامه های متعددی که دولت صادر می کند و با مداخله در امر صادرات، صادرکننده ها را با مشکلات بسیاری روبه رو می کند.

اگر دولت صادرکننده ها، تولیدکننده ها و کشاورزان را واگذار به بخش خصوصی می کرد و دخالت خود را محدود می کرد خیلی از مشکلات راحت تر حل می شد.

4-مشکلاتی که به دلیل عدم همکاری بانک مرکزی و اجرایی نکردن بخش نامه های صادره از طرف دولت برای صادرکننده های بزرگ زعفران به وجود آمده و پرونده مفاسد اقتصادی برای آن ها تشکیل شده درصورتی که اشتباه بانک مرکزی باعث ایجاد این گونه مشکلات شده است.

و همین طور راهکار پیشنهادی ایشان انسجام تولید و کشت و فرآوری و برنامه ریزی صادرات همگام با زنجیره ای باشد که بتواند به امر صادرات کمک کند.

در ادامه کمالی، دبیر اتحادیه کارخانجات صادرکننده پودر و عصاره شیرین بیان ایران در مورد پیمان سپاری و تعهدات ارزی گفت که مجلس شورای اسلامی امسال در قانون بودجه یک ماده قانونی تصویب کرده که صادرات بخش کشاورزی را از پیمان سپاری و تعهد برگشت ارز مستثنی کرده است درحالی که بانک مرکزی توجهی به این قانون ندارد و هنوز قوانین قبلی پابرجاست؛ همین امر موجب شده صادرکنندگان بزرگ درگیر مسائل مالیاتی شوند و تمرکز کافی برای کار و رقابت در بازارهای جهانی از ایشان گرفته شود.

همچنین اگر صادرات در بخش کشاورزی دسته بندی شوند کسب وکارهای کوچک و متوسط نیازی نیست درگیر تعهدات ارزی شوند.

ایشان نیز معتقد بودند که دخالت مداوم دولت در امر صادرات و نیز ارسال بخشنامه های متعدد باعث بروز مشکلاتی در قراردادهای صادرات با طرف های خارجی می شود.

حل نشدن این موارد باعث کاهش 55 درصدی صادرات در حوزه تخصصی ایشان شده درحالی که در سال های 2017 و 2018 رتبه اول صادرات جهانی را داشتند.

بعد از آن فکاری، کارشناس اقتصاد مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران گفت: در موردبحث کشورهای مقصد نهایی صادرات اگر کشورهای نهایی شناسایی شوند شاید با تحلیل مشکلات صادرات به آن ها بتوانیم راهکاری را برای حل آن ها داشته باشیم.

برای مثال بیشتر شرکت هایی که در امارات زعفران را به کشورهای دیگر صادر می کنند ایرانی هستند و درواقع بخشی از سود و سرمایه به شرکت های ایرانی می رسد و به داخل ایران بازگرداننده می شود.

همچنین بهتر است که مقاصد صادرتی کشورهای واسط مثل امارات، هنگ کنگ و اسپانیا بررسی گردد تا مصرف کننده نهایی شناسایی شود.

در ادامه رفیعی تأکید کرد: صادرات به کشورهای مصرف کننده اصلی، به خاطر تعرفه هایی که در بعضی کشورها وجود دارد به طور مستقیم صورت نمی گیرد.

کشوری شبیه هند تعرفه 38 درصدی صادرات زعفران برای ما می شود درحالی که افغانستان با تعرفه صفر درصدی صادرات را به هند انجام می دهد باقیمتی بالاتر.

یکی دیگر از دلایل عدم صادرات به این کشورها این است که ایران زعفران را به صورت فله صادر می کند و در بسیاری از کشورها امکان صادرات به صورت فله وجود ندارد.

بعد از آن علی شریعتی مقدم، رییس کمسیون کشاورزی و صنایع وابسته اتاق ایران گفت: راندمان تولید در مزارع که در سال های اخیر حدود 30 درصد کاهش داشته که عواملی مانند تغییرات اقلیمی، آسیب دیدن پیازها، کم آبی، عدم رسیدگی مناسب و قیمت پایین زعفران در سال گذشته باعث افت عملکرد زعفران شده اند.

زعفران جز معدود محصولاتی است که از افزایش قیمت ارز و نوساناتی که در حوزه داشته جا مانده است این در حالی است که هزینه برای تولیدکنندگان افزایش داشته ولی در بازار" جهانی اصلاح قیمت نداشتیم.

در سال های اخیر روند افزایشی کیفیت انجام شده ولی در میانگین تولید کاهش تولید حدوداً 40 درصدی داشتیم یعنی کاهش کمیت تولید.

همچنین ما پیشرفت خوبی در مورد ابزارهای خشک کن داشتیم ولی این در حالی است که در دنیا روش های جدیدی برای خشک کردن زعفران ابداع شده است مثل روش اتویی یا پرسی، که این روش ها در کیفیت محصول تأثیر منفی دارند اما در ظاهر بهتر است.

از مشکلات دیگر محصولات کشاورزی به خصوص زعفران بحث توسعه مصرف و توسعه بازار است و همین طور ناشناخته بودن این محصول، اگر توجه بیشتری در زمینه شناساندن این محصول به خرج داده می شد می توانستیم از مزایای رقابتی آن برای ایجاد ارزش افزوده و یا تولیدات ارزی استفاده کنیم درحالی که ارزآوری ما از 360 میلیون دلار به 120 میلیون دلار رسیده است ولی تعهدات ارزی افزایش داشته چون ارز گمرکی 30 درصد کمتر از ارز واقعی بازار است و این خود ضرر زیادی را متوجه صادرکنندگان می کند.

طی جلسات مختلفی که با بانک مرکزی و وزارت جهاد کشاورزی داشتیم این مورد بارها عنوان شد اما تأثیری در روند کار نداشت.

در این جلسات برای پایین آوردن تعرفه ها موضوع تهاتر را مطرح کردیم اما موردقبول واقع نشد.

دلیل حضور نداشتن ایران در کشورهای مقصد نهایی نیز همین تعرفه ها و مشکلات بانکی و ارزی ما است.

تقریباً در دنیا زعفران به عنوان کالای لوکس شناخته شده و در معامله کالاهای لوکس باید شرکت های معتبر مورد معامله قرار بگیرند و با آن ها تبادل مالی داشته باشیم و پول را به صورت مستقیم دریافت کنیم چون ازنظر قوانین پول شویی و مالیاتی فروشنده باید دریافت کننده وجوه نقد باشد که این امکان برای ما فراهم نیست.

فضای کسب وکار ایران در مقایسه با سایر کشورها رتبه سه رقمی دارد و این رتبه برای آن ها اولویت اقتصادی دارد و مهم است.

متأسفانه ما از مزیت های صادرات غیرنفتی استفاده نکردیم حتی درزمانی که صادرات نفت انجام نمی شد.

ارزش افزوده زعفران در دنیا بین 8 میلیارد تا 12 میلیارد دلار اعلام شده و اگر بخواهیم در ده سال آینده به هم چین عددی برسیم باید هدف گذاری کنیم و برنامه ریزی داشته باشیم برای افزایش مصرف زعفران و نیز نیازمند این است که بخش خصوصی، تشکل ها و شرکت های پیشرو بازیگر این موضوع شوند.

در سال های گذشته ما پیشنهادی را به وزارت ارائه دادیم که وزارت جهاد کشاورزی آن را به تصویب نرساند و آن پیشنهاد این بود که: صادرکننده ها حاضر بودند به صورت داوطلبانه 0.

5 تا 2 درصد از محل صادراتشان را برای فعالیت های سازنده در زنجیره ارزش زعفران ازجمله شناسنامه دار کردن مزارع، آموزش کشاورزان، بحث های توسعه محصولات زعفران و استفاده جانبی از زعفران، مصارف دارویی و توسعه بازار هزینه کنند.

بحث اهلیت یا تعهد که از طرف اتاق بازرگانی پیشنهاد شد بازهم به نتیجه نرسید و در راستای اعتبار بخشیدن به صادرکننده های متعدد بود که به صادرکنندگان معتمد میدان داده شود.

او ادامه داد: ازنظر سرمایه گذاری بخش خصوصی نیز سرمایه زیادی برای 110 تن ظرفیت بسته بندی ایجادشده که شاید به یکی از مشکلات ما تبدیل شده است که تعداد زیاد و متنوع بودن بسته بندی ها و برندها باعث ایجاد رقابت کاذب شده است.

در کمتر کشوری پیش می آید که صادرکننده و تولیدکننده های زیادی در حال رقابت باشند درحالی که ما حدود 1000 برند فعال در صنعت زعفران داریم.

به گفته شریعتی مقدم باید به دنبال انسجام و راهکارهای واحدی باشیم.

او ادامه داد: منابع زعفران را می توان برای توسعه از خود زعفران به شکل یک قانون واحد برای همه صادرکننده ها داشته باشیم.

باید از ورود بازار سرمایه و ورود تخصص های روز دنیا برای بازاریابی در جهت توسعه بازار زعفران استقبال کنیم که زعفران از سطح مناسبی که صنعتش در کشور ایجادشده بازهم ارتقا یابد.

اگر به کمک مهندس کشاورز بتوانیم یک سری همگرایی و هم نهادی داخلی داشته باشیم می توانیم در حوزه های مختلف چه کشاورزی در حوزه کلان و چه در حوزه های تخصصی (پسته، زعفران، میوه و.

و.

) انسجام ایجاد کنیم که شرکت های بزرگ تأسیس شوند و بتوانند کار بازاریابی را باقدرت عهده دار شوند.

می توانیم از ظرفیت اتاق های مشترک در جهت توسعه بازار راهکارهای جدیدی را شکل دهیم.

بعد از آن میثمی نماینده شرکت ویرامان گفت: موضوع قابل بحث دیگری وجود دارد در زمینه استانداردسازی محصولات و باقی مانده سموم است و همین طور رسیدگی و نظارت به نوع و میزان سموم مصرفی در مزارع و کنترل آن ها و همین طور ایجاد محدودیت برای سموم مصرفی که در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.

در مورد حل مشکلات تعهدات ارزی صادرکنندگان و پایه های گمرکی و نظارت بر استفاده از کارت های یک بارمصرف و تقلبی موجود که درزمانی که اختلاف قیمت ارز در بازار و بانک مرکزی بالا می رود، افزایش می یابد.

رضایی در ادامه این نشست تصریح کرد: در مورد باقی مانده سموم سال گذشته اتحادیه اروپا اعلام کرد که از آبان ماه امسال مجاز به استفاده از سم نیستیم، با عدد زیر ده این سم، زعفران می تواند وارد اروپا شود.

درصورتی که این سم در زعفران ایران به عددی بالای 50 می رسد.

ما از طریق اتحادیه و شورای ملی زعفران و سازمان توسعه و تجارت، سازمان غذا و دارو، اداره استاندارد و سازمان دفع آفات نباتی با جلسات زیاد، کمیته راستی آزمایی در این جهت به وجود آید که محصولات کل کشور را بررسی کند و بعد از مدت ها 5 آزمایشگاه مشخص شد و پس از پرداخت هزینه های خیلی بالایی مشخص شد که بالای 90 درصد از محصولات عدد بالای 50 را دارا هستند.

که این عدد صادرات ما را به اتحادیه اروپا دچار مشکل کرده است.

بعد از آن محمدحسین شریعتمدار، رییس مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب گفت: متأسفانه صادرات ما وابسته به دولت است و برای انجام کارهای اداری باید به مراکز متعددی مراجعه شود با قوانین و سلایق متنوع و توانمندی های شخصی که به او مراجعه می شود، وابسته است.

بهتر است تا جایی که امکان دارد وابستگی خود را از دولت کاهش دهید و مراجعه به مراکز دولتی را کم کنید.

طبق پیشنهاد آقای شریعتی مقدم درصدی از درآمد صادرات را اختصاص به حل مشکلات خود کنید.

در ادامه نشست کشاورز به سه مورداشاره کرد: اول مسائل فنی تولید: عملکرد، باقی مانده سموم و بخشنامه هایی که دولت صادر می کند در رابطه با مداخله در بازارهای خرید و .

باید پیگیری شود.

دوم اینکه بحث مقاصد صادراتی هم صادرات کشاورزی و هم زعفران رشد اقتصادی دو کشور هند و چین طی 15 سال گذشته باعث ایجاد ثروت شده و همین موضوع تقاضا را افزایش داده و ما باید با هر ابزار سیاسی و مذاکرات موانع را برای حضور در این کشورها رفع کنیم.

او تأکید کرد: طرح پیشنهادی آقای شریعتی مقدم را باید در اتاق بازرگانی به عنوان مسیر راه مطرح شود و برای رفع موانع و عملیاتی شدن آن تدبیر کنیم که این امر از مزرعه شروع می شود و تا صادرات ادامه دارد.

با امر دخالت دولت در امور تولید و صادرات مخالف هستم و نهایت تلاش و سعی را در حل موانع انجام خواهم داد و با دعوت از نهادهای ذی ربط و چند نفر از صادرکنندگان فعال تلاش برای رفع مسائل خواهم داشت.


کلید واژه ها: مشکلات - زعفران - صادرات زعفران - بازرگانی - صادرات - مقررات زدایی - وزارت صنعت، معدن و تجارت - وزارت صنعت - بانک مرکزی - صنعت، معدن و تجارت - صنعت - دیوان عدالت اداری - وزارت - اتاق بازرگانی - مقررات - همکاری - دیوان عدالت - عدالت اداری - مرکزی - بررسی - صادرکننده - ارزی - اجرا - کارت - بانک - حوزه - مطالعات - راهبردی - کشاورزی - بازرسی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام مدیر فروش با حقوق، بیمه و مزایا در مرجان بازرگان استوار در تهران

مراسم معارفه معاون فنی جدید بیمه ایران برگزار شد

ارزش روز سهام عدالت و دارایکم

استخدام کارشناس فروش سرامیک با حقوق ثابت و پاداش در محدوده جردن

قیمت «سیمان» هماهنگ یافته افزایش یافت

کاهش 95 درصدی پروازهای ترکیه

آمار دلخراش جانباختگان کرونا در استان فارس؛ موج چهارم همچنان فزاینده است

لزوم بهره مندی همکاران از ظرفیت قطب بزرگ صنعتی کشور

کاهش 95 درصدی پروازهای ترکیه

سرانه مصرف آبزیان کشور به 13.3 کیلو افزایش یافت

افزایش 430 درصدی اعتبار یارانه نهاده ها، عوامل تولید و خرید تضمینی در بودجه 1400

اشتغال هزار و 250 هزار نفر سال گذشته در گلخانه های یزد فراهم شد

نگرانی های جدی در بحث خرید کلزا بوجود آمده است

افزایش 200 هزار تنی حجم تولیدات کشاورزی در هرمزگان

میزان واردات کره شمالی از چین در ماه مارس شاهد یک افزایش قابل توجه بود

کشف دپوی میلیاردی کالای قاچاق از حیاط یک ساختمان

پرداخت 1000 میلیارد تسهیلات در بخش کشاورزی فیروزکوه

نیازمند سرمایه گذاری برای بهره مندی از پساب در زراعت چوب هستیم

افزایش 20 درصدی قیمت زعفران

ارزان ترین جاروبرقی های موجود در بازار +جدول

دستمزد 18 میلیاردی گلزار برای هفت خوان؟

400 هکتار از اراضی کشاورزی البرز آزادسازی شد

روزه داری در زمین های کشاورزی

استخدام پشتیبان سایت و اینستاگرام در یک شرکت معتبر پوشاک در تهران

فعالیت کارکنان ادارات لرستان تا پایان هفته از 9صبح آغاز می شود

کشت گندم در بزرگترین پروژه آبی و خاکی کشور

کاهش 95 درصدی پرواز های ترکیه

مپنا نخستین اتوبوس برقی ایرانی را در اردیبهشت ماه رونمایی می کند

وزیر مسکن و شهرسازی: به زودی شاهد کاهش قیمت مسکن خواهیم بود

لزوم بهره مندی همکاران از ظرفیت قطب بزرگ صنعتی کشور

قیمت انوع موبایل شیائومی، نوکیا و سامسونگ در بازار،30 فروردین

عشایر کرمان حامی تولید، اما موانع بسیار

پاسخگویی کارشناسان بانک شهر به سوالات شهروندان درباره قانون جدید چک

دستمزد 18 میلیاردی گلزار برای هفت خوان؟

ادامه اعتراض صنفی رانندگان اتوبوس شهری ارومیه/ مطالبه رانندگان تا پایان فروردین پرداخت می شود

کاهش 95 درصدی پروازها به ترکیه

ریزش بورس تمام می شود!

عقب نشینی قیمت خودرو به روزهای پایانی سال 99

بخشی از اراضی 5 هزار هکتاری یکدار و دشت بارق به بهره برداری می رسد/ افزایش 200هزارتنی حجم تولیدات کشاورزی استان /ایجاد اشتغال مستقیم برای بیش از 3500نفر

حذف دفترچه های بیمه سلامت در زنجان از اول اردیبهشت

افزایش کیفیت محصولات کشاورزی با فناوری یک شرکت استان فارسی

ریزش در بازار رمزارزها ادامه دار خواهد شد؟

پروازهای ایران و ترکیه تداوم خواهد داشت؟

قیمت های جدید سیمان اعلام شد

تیغ کرونا زیر گلوی 900 آرایشگر زنانه در آذربایجان شرقی

نیازمند سرمایه گذاری برای بهره مندی از پساب در زراعت چوب هستیم

آخرین قیمت برنج در بازار /گران ترین برنج کیلویی 40 هزار تومان

ممنوعیت ورود این خودروسازان خارجی به کشور!

دسترسی تمام سهامداران به 5 مظنه برتر فراهم شد

تجارت 2.5 میلیارد دلاری ایران با کشورهای حاشیه خزر در سال 99

کرونا، غم نان، کاسبی های یواشکی

عقب نشینی قیمت خودرو به روزهای پایانی سال 99

کرمان، زرند و رفسنجان با تنش آب شرب روبه رو هستند

عصرانه خبری شهرهای ایران در 30 فروردین ماه

جشنواره اینوماین 3 مردادماه امسال برگزار می شود

کرونا در اروپا| از کسری بودجه بالا در اتریش تا اختلالات در روند تحقیقات سرطان در انگلیس

فعال سازی هر چه بیشتر رویدادهای تجاری در سال 1400

مپنا نخستین اتوبوس برقی ایرانی را در اردیبهشت ماه رونمایی می کند

دلار در حال عقب نشینی

10 هزار طرح با پیشرفت 60 درصد در شهرک های صنعتی

ارزان ترین جاروبرقی های موجود در بازار +جدول

معرفی بهترین مدل های هندزفری گردنی + قیمت

اعلام شرایط انجام معاملات الگوریتمی در بورس +سند

مشکل صف های طولانی نان در خراسان شمالی ادامه دارد

سلیمانی: اولین رویداد هوشمند سازی معدن برگزار می شود

قیمت امروز طلا و سکه در بازار

حراج یکی از تابلو های «گل های نیلوفر آبی»

هزینه ارسال اولین سفارش از دیجی کالا به مدت محدود رایگان شد

رمزارزها در مدار صعود نسبی پس از اصلاح شدید

استخدام کارشناس فروش تلفنی حرفه ای در شرکت سلامت محور پایتخت در تهران

سیمان به طور رسمی گران شد

تاثیر عملیات ریپو بر نظام بانکی/ دو چالش پیش روی بانک ها برای خرید اوراق

شرایط کاری شعبه قزوین تغییر کرد

قیمت های جدید سیمان ابلاغ شد

افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال 1400 چرا به دولت متکی است؟

ایران به جمع پنج کشور سازنده روتور توربین بخار پیوست

دلاردر حال عقب نشینی

محبوب ترین اپلیکیشن های موبایلی سال 2021

آمار خودکشی از شایعه تا واقعیت

مرسدس بنز EQB رسماً رونمایی شد

چین در مقطع تحصیلات تکمیلی بورس تحصیلی می دهد

کشت 800 هکتار چغندر قند در استان مرکزی

ثبت روزانه 600 هزار نسخه الکترونیک/اجرای الکترونیکی پزشک خانواده

تکلیف پروژه میدان جمهوری مشخص شد

مسافران کرونایی شناسایی می شوند؟

تجارت دو و نیم میلیارد دلاری ایران با چهار کشور حاشیه خزر

استخدام حسابدار و منشی در یک شرکت معتبر در شهرک صنعتی سپهر نظرآباد

ارزش سهام عدالت امروز دوشنبه 30 فروردین 1400

آب درمانی در خانه با استفاده از وان حمام ارزان قیمت مخزن آب دات کام

استخدام کارشناس حسابداری، مهندس صنایع و مدیر فروش در خراسان رضوی

خانه ها با سند غیررسمی هم باید در سامانه ثبت شوند؟

پنهان ماندن ساخت وساز غیرمجاز از چشم دهیاران قابل پذیرش نیست

استخدام کارشناس حسابداری، فرزکار و تراشکار، مهندس صنایع و مدیر فروش

قیمت امروز طلا و سکه در بازار

کاهش 95 درصدی پروازهای ترکیه

استخدام کارگر انبار و نگهبان در یک شرکت معتبر در شهرک صنعتی سپهر نظرآباد

کاریکاتور/ واکسن پولی؛ ورود مدیریت کرونا به پیک سرمایه داری!

ستاد اقتصادی دولت باید هر چه زودتر در بازار کاغذ مساعدت کند تا این بازار دچار آشفتگی نشود

واکسن پولی یعنی نگاه کالامحورانه به سلامت مردم

ترکیه تولید واکسن روسی کرونا را تصویب کرد

مشکلات حوزه صادرات زعفران بررسی شد

مشکلات حوزه صادرات زعفران بررسی شد