مطالب مرتبط:
واکنش موسوی لاری به حوادث سراوان/ ماجرای حکم موسوی لاری به قالیباف در مورد یک معضل مرزی در سیستان و بلوچستان
تشکیل پرونده ویژه درباره حوادث گذر مرزی سراوان
اولین آمار رسمی از کشته های حوادث سراوان
استاندار سیستان و بلوچستان: حوادث سراوان 3 کشته داشت؛ دو نفر در پاکستان و یک نفر در ایران
پرونده قضایی در دادسرای نظامی به دنبال وقوع حوادث اخیر سراوان تشکیل شد
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 8 اسفند 1399 ساعت 17:402021-02-26سياسي

واکنش موسوی لاری به حوادث سراوان/هر جایی که فشار زندگی به مردم زیاد و پاسخگویی از ناحیه مدیران کم شود امکان بروز فاجعه ها وجود دارد


وزیر کشور دولت اصلاحات با اشاره به حوادث سراوان گفت: هر جایی که فشار زندگی به مردم زیاد و پاسخگویی از ناحیه مدیران کم شود امکان بروز فاجعه ها وجود دارد.

- این یک امر کلی است و چه در سیستان وبلوچستان و چه سایر نقاط کشور باشد، فرقی ندارد.

موسوی لاری وزیر کشور دولت سید محمد خاتمی در مصاحبه ای به اتفاقات اخیر در سراوان واکنش نشان داد که در ادامه می توانید این گفت وگو را بخوانید: *چند روز گذشته وقایعی در مرزهای جنوب شرقی کشور در سراوان، حول محور سوخت برها به وجود آمده و البته علاوه بر آمار اعلامی از سوی مسئولان رسمی، روایت های مختلفی وجود دارد که از کدام طرف شلیک شده و تعداد کشته ها چقدر است.

با توجه به اینکه شما در دوران اصلاحات، وزیر کشور و رییس شورای امنیت کشور بوده اید و احتمالا معضلات استان سیستان و بلوچستان را به خاطر دارید، علت العلل این مشکلات در سراوان را چه چیزی می دانید؟ من در رابطه با این حادثه هیچ اطلاعاتی ندارم و نمی دانم.

ولی یک نکته همیشه مدنظر من بوده و گفته ام که بالأخره مرزنشینی یک مشخصاتی دارد و مرزنشینان باید مزیت هایی از مرزنشینی داشته باشند.

دولت ها چه راست و چه چپ، چه اصولگرا و چه اصلاح طلب، باید این مزیت ها را شناسایی و زمینه امرار معاش مرزنشینان از طریق مرزنشینی را فراهم کنند.

متأسفانه این مسأله چه در سیستان و بلوچستان، چه در کردستان و چه در سایر مناطق مرزنشین کشور خیلی اوقات مورد توجه قرار نمی گیرد.

مرزهای ما فاقد امکانات کار و اشتغال هستند مرزهای ما فاقد امکانات کار و اشتغال هستند.

باید زمینه اشتغال در آنجا فراهم شود و متأسفانه نشده است.

علت العلل اینکه مرزنشینان ما سوخت بری، کولبری و قاچاق می کنند و یا از سایر روش های غیر متعارف استفاده می کنند این است که در آنجا فرصت های شغلی مناسب برای هموطنان مرزنشین ما فراهم نمی شود.

به این مزیت مرزنشینی توجه جدی نمی شود.

اگر دولت ها به این مسأله توجه کنند، خود به خود خیلی از این مشکلات پیش نمی آید.

من چون نمی توانم در خصوص ابعاد حادثه اظهار نظر کنم این بحث کلی به نظرم می آید.

الآن هم معتقدم فرصت هست.

در آنجا بحث سوخت بری، در کردستان کولبری، در بوشهر ته لنجی است و هر جایی مسائلی دارند.

دولت ها باید به این مسائل توجه کنند و توجه آنها هم باید متوجه این باشد که از مرزنشینی چه مزیتی نصیب مرزنشین می شود؛ که زندگی او تأمین شود و مرزهای ما خالی نشود و کسانی که در این مرزها زندگی می کنند احساس سربلندی داشته باشند و نگاهشان به بیرون نباشد و به درون مرزهای خودمان باشد.

این باید به عنوان یک سیاست جدی توسط دولت ها دنبال شود و راه حل برای آن ارائه بدهند.

چرا باید از قوه قهریه استفاده شود؟ً! *این وضعیت اقتصادی چقدر می تواند مستعد رخدادهای ضد امنیتی در آن مناطق شود؟ هر جایی که فشار زندگی به مردم زیاد و پاسخگویی از ناحیه مدیران کم شود امکان بروز فاجعه ها وجود دارد.

این یک امر کلی است و چه در سیستان و بلوچستان و چه سایر نقاط کشور باشد، فرقی ندارد.

اگر حکومت بپذیرد که مسئول تأمین امنیت، معیشت و نیازهای اولیه مردم است، به آن فکر می کند و راه حل ارائه می دهد و با بزرگان مردم نشست هایی برگزار می کند.

در همان سیستان و بلوچستان سوخت بری یک امر عادی است.

بنشینند و ببینند راه حل های بهتری وجود دارد یا ندارد و به دنبال آن راه حل ها بروند.

چرا باید مرزهای ما همیشه از طریق نیروهای نظامی کنترل شود؟ چرا نباید مفاهمه با مردم زمینه ساز امنیت مرزها باشد و ما بخواهیم از قوه قهریه استفاده کنیم؟ *آیا در دوران اصلاحات مواردی مشابه پیش آمده بود؟ آن را چگونه مدیریت کردید؟ در آن دوران هم ما دارای نقص بودیم.

یعنی حرفی که من می زنم متوجه امروز نیست.

من می پذیرم که آن زمان هم دولت ها آن گونه که باید به این مسأله نپرداختند.

گشایش هایی شد و من یادم هست در دولت بحث مفصلی شد راجع به ملوان هایی که به کشورهای حاشیه خلیج فارس می رفتند و مشکلاتی در بوشهر و بندرعباس داشتند.

بحث طولانی شد و من هم آنجا مدافع این ملوان ها بودم و اینکه چیزی که به عنوان ته لنجی از آن اسم می برید چیزی است که زندگی این ملوان ها با آن می چرخد.

این را قانونمند و ضابطه مند کنیم و به یک فرصت برای تعامل بین دستگاه مسئول و مردم و ملوان ها تبدیل کنیم .

تا حدودی هم گشایش حاصل شد و مرزنشینان آن مناطق خیلی راضی شدند که دولت تصمیم گرفت این را به رسمیت بشناسد و یک مقدار هم افزایش بدهد.

آن زمان واقعا اشتباهاتی هم بود.

همین مشکلاتی که امروز می بینیم گاهی در آن زمان هم اتفاق افتاده بود که خوشایند من و امثال من نبود.

ماجرای بازدید موسوی لاری از سیستان و بلوچستان و درخواستش از قالیباف *آن موقع این مسائل چطور حل می شد؟ راه حل آن پذیرفتن حق مردم است.

وقتی در دولت اصلاحات من وزیر کشور بودم و آقای قالیباف فرمانده نیروی انتظامی بود، در سفری که به سیستان و بلوچستان داشتم در بازدید از مرز میرجاوه دیدیم عده زیادی از این طرف مرز با پای پیاده آن طرف مرز می روند؛ جمعیت نسبتا قابل توجهی بود.

از مسئولین محلی که با من بودند پرسیدم اینها چه کسانی هستند و کجا می روند؟ گفتند، مردم بومی که کالاهایی از این طرف مثلا ظروف و کالاهای پلاستیکی می برند و برنج و چای وامثال آن را می آورند.

شرایط رقت آوری بود.

در بازگشت از سفر به آقای قالیباف گفتم وضعیتی که من در میرجاوه دیدم خیلی ناگوار بود؛ به خصوص که این مردم با این سختی و مشقت کار می کنند که لقمه نانی به دست آورند مورد تعرض مأمورین هم قرار می گیرند؛ خوب است سفری به منطقه داشته باشید و با همفکری مسؤلین محلی راه حلی پیدا کنید که این مردم اینگونه زجر نکشند؛ و با بهره گیری از مقررات مرتبط با مرزبانی و مرز نشینی سهولتی قائل شوید که هم کرامت مردم حفظ شود و هم مأمورین ضمن انجام وظیفه مزاحم مردم هم نشوند.

به ایشان گفتم فرض می گیریم از این طریق این مقدار مبادله کالا بین این سوی مرز و آن سوی مرز صورت گیرد؛ این هم این نوع کالا پلاستیک صادر شود و برنج و چای به صورت بسیار محدود وارد شود این به کجای اقتصاد کشور لطمه میزند؟! البته متوجه هستم که مسأله سوخت شرایطش متفاوت است؛ اما می خواهم بگویم که مسؤلین آن روز با تبادل نظر و همفکری و بایک نگاه همراه با مردم با این مسأله برخورد کردند؛ آن طور که آقای قالیباف به من گزارش داد تا حدودی مسأله حل شد و این اتفاقات هم نیفتاد.

الآن هم باید همین روش ها را دنبال کنند، حتی اگر مسأله سوخت و باندهایی که در این زمینه شکل گرفته است با آنچه من به آن اشاره کردم متفاوت باشد، اما راه حل همان است؛ یعنی پذیرش حق مرز نشینان برای بهره مندی از مزیت مرز نشینی.

اگر این اصل به رسمیت شناخته شد برای مسأله سوخت هم می توان راهی پیدا کرد که هم اقتصاد کشور آسیب نبیند و هم مرز نشینان از مزیت استحقاقی بهره مند شوند.

ضمن اینکه باید چاره اندیشی بنیادی برای توسعه مناطق مرزی و رونق کسب و کار در آن مناطق صورت گیرد تا این مسأله حل شود و با این روش ها که نقش مسکن دارد سوخت فروشی و پلاستیک فروشی و امثال آن مشکل مرزنشینان ما حل نمی شود.

یقینا حکومت می خواهد مناطق مرزی توسعه پیدا کند اما .

*فرضیه ای در این زمینه هست و می گویند کلیت حکومت اراده ای ندارد که آن مناطق توسعه پیدا کند؛ چون منطقه مرزی است.

با توجه به تجربه شما چنین فرضیه ای درست است؟ این حرف بسیار غلطی است.

من قبول ندارم که مسؤلی در جمهوری اسلامی چنین فکری داشته باشد در دوره ای که مسئول بودم همیشه می گفتم نگاه به آن طرف مرز را باید به این طرف مرز برگردانیم.

یعنی مرزنشین ما باید احساس کند در خانه و شهر و روستای خودش می تواند خوب زندگی کند.

دولت ها موظف هستند توسعه را این طرف مرزها با تمام ابعاد به وجود بیاورند تا نگاه مرزنشین ما به آن طرف مرز نباشد و نگاهش به این طرف باشد و همگرایی ملی صورت بگیرد و خودش را با بقیه مناطق کشور یکسان ببیند.

چه فرقی بین ساکنان یزد، اصفهان و شیراز با مرزنشینان بوشهر، بندرعباس، کردستان و سیستان و بلوچستان هست؟! آنها هم باید احساس کنند از نظر مزایای زندگی با اینها یکی هستند.

این حرف بسیار غلطی است و به نظر من بیشتر هم دشمنان ما این حرفها می زنند که حکومت نمی خواهد آنجا رشد کند قطعا حکومت می خواهد، ولی متأسفانه برنامه ریزی ها آن طوری که شایسته و مناسب نبوده است.

*یک بحث ویژه آنجا هم سنّی نشین بودن منطقه است.

این به حساسیت موضوع و دامن زدن به چنین فرضیه ها و بدبینی هایی هم اضافه می کند.

درست است؟ خوشبختانه در ایران بحث شیعه و سنّی وجود ندارد.

زادگاه خود من جایی است که دور تا دور آن اهل سنّت هستند.

آنجا گاهی پدر سنّی و مادر شیعه است؛ برادر سنّی و خواهر شیعه است.

کاملا در فضای عادی با هم زندگی می کنند.

اصلا نگاه تنفرآمیز بین شیعه و سنّی در ایران وجود ندارد؛ مگر اینکه عده ای از روی نادانی به این مسأله دامن بزنند که متاسفانه چنین هست و دشمنان هم بخواهند مسأله را بزرگ کنند وگرنه بحث شیعه و سنّی به شکلی که جاهای دیگر مطرح هست در ایران ما مطرح نیست.

216219
کلید واژه ها: وزیر کشور - کشور - سراوان - وزیر کشور دولت اصلاحات - رییس شورای امنیت کشور - موسوی لاری - پاسخگویی - سیستان وبلوچستان - شورای امنیت کشور - رییس شورای امنیت - اصلاحات - سید محمد خاتمی - تعداد کشته ها - مدیران - وزیر - دولت اصلاحات - شورای امنیت - زندگی - فاجعه - ناحیه - واکنش - حوادث - موسوی - محمد خاتمی - لاری - مردم - دولت - فشار - سید محمد - مسئولان

آخرین اخبار سرویس:
خانم معرق کار،خانم نقاش،خانم مسلط برنامه های طراحی

استخدام خدمات فروشگاه

منشی خانم با روابط عمومی بالا

زیرساخت های بندری استان بوشهر تقویت می شود/ توسعه موج شکن کنگان

کره ای ها به دنبال حفظ بازار و روابط خود با ایران هستند

سه شنبه در کدام کشورها آغاز ماه رمضان است؟

نیروی جوان، کاری و خوش خلق

استخدام کلید ساز پاره وقت و تمام وقت

منشی خانم و تعدادی بازاریاب آقا

یوسفی: شنیدن گِله های اقتصادی مردم منجر به مشارکت بیشتر در انتخابات می شود

اتفاقاتی که در غیاب »فلسفه« و »فیلسوف« می افتد؟

راه و رسم عکاسی برای اینستاگرام

به تعدادی نجار صندلی و رویکوب مبل ماهر و نیمه ماهر

تعدادی چرخکار ماهر مانتو دوز جهت نیازمندیم

استخدام نیروی دفتری خانم

استخدام نیروی کار،آقا

استخدام نیروی خانم

تعطیلی مراسم مذهبی بیانگر استاندارد دوگانه در ذهن مسئولان است

آیین تکریم و معارفه رییس حوزه قضایی بخش چهاردانگه برگزار شد

4 گروه هلال ماه رمضان را در استان بوشهر رصد می کنند

پخش فصل جدید «زندگی پس از زندگی» در ماه رمضان/ رویارویی با کسانی که از مرگ برگشته اند!

یوسفی: شنیدن گِله های اقتصادی مردم منجر به مشارکت بیشتر در انتخابات می شود

منشی

شورای شهر قرچک منحل نشده است

نوکیسه ها جای عالی نسب ها را گرفتند

محسن رضایی از آتش سوزی در نطنز خبر داد

استخدام نیروی جوان خانم و آقا جهت همکاری املاک

استخدام مدیر شعبه خانم

حسابدار و کمک حسابدار

استخدام گرافیست خانم

کرباسچی: اسم موسوی و کروبی آمد، قهر کردند

محسن هاشمی: تعداد فوتی ها در تهران از عدد 70 عبور کرد

شهید سیاه چاله های طاغوت

ماه رمضان، ماه عبادت و خودسازی است

احمدی نژاد خودش را «ولیّ خدا» و «یلتسین ایران» می داند/ هر کسی از او انتقاد می کرد می گفتیم صهیونیست و دشمن امام زمان است

مدیرعامل جدید شرکت فولاد خوزستان منصوب شد

پیش بینی از استقبال مردم از واکسیناسیون کرونا

احمدی نژاد خودش را «ولیّ خدا» و «یلتسین ایران» می داند/ هر کسی از او انتقاد می کرد می گفتیم دشمن امام زمان است

با این مردان ازدواج نکنید

دلیل تکرار و تأکید امام خامنه ای بر افزایش جمعیت چیست؟

بررسی شکایت مجمع نمایندگان خوزستان از وزارت نیرو در کمیسیون اصل 90

مدیرعامل جدید شرکت فولاد خوزستان منصوب شد

چرا احمدی نژادی که همه جا سانسور است، در تمام نظرسنجی ها رتبه اول را دارد؟!

احمدی نژاد خودش را «ولیّ خدا» و «یلتسین ایران» می داند/ هر کسی از او انتقاد می کرد فکر می کردیم صهیونیست و دشمن امان زمان است

تسلیت سیدمحمد خاتمی به میرحسین موسوی

نخستین روز رقابت های بین المللی دو و میدانی جام امام رضا(ع)

شکایت نمایندگان از روحانی به قوه قضاییه ارسال شد

گروه بندی شهرهای قرمز و نارنجی خوزستان / مدیریت روزانه محدودیت ها

افزایش داوطلبان انتخابات شوراهای روستا در خوزستان نسبت به دوره قبل

جشنواره ملی «دانشگاهیان تاریخ ساز» در استان مرکزی برگزار می شود

تعبیر خواب عروسی

کدخدایی: طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری رد شد

دیدار جمعی از مردم انقلابی استان سمنان با دکتر احمدی نژاد

دلیل عدم لغو سفرهای نوروزی چه بود؟

سه شنبه در برخی کشورها آغاز ماه رمضان اعلام شد

هزینه های اقتصادی کلانی به نظام تحمیل می شود

کره ای ها به دنبال حفظ بازار و روابط خود با ایران هستند

ثبت نام حضوری داوطلبان در انتخابات ریاست جمهوری

سهم هر قوه در تحقق شعار سال

قطع بلوط ها و یادی از راه حل بلوطیِ احمدی نژاد

کره ای ها به دنبال حفظ بازار و روابط خود با ایران هستند

ثبت نام حضوری داوطلبان در انتخابات ریاست جمهوری

مرجع تربیت داور مسابقات قرآن در کشور مشخص نیست

کره جنوبی پول های ایران را به سیاست های آمریکا گره نزند

11 هزار نفر در انتخابات شورای روستایی در خوزستان ثبت نام کردند

یادآوری روزهای خوش گذشته توسط همسر شاهرخ استخری /عکس

سه شنبه در برخی کشورها آغاز ماه رمضان اعلام شد

حادثه در نطنز؛ کار کارِ اسراییلی هاست؟

رایگان آموزش ببینید و کسب درآمد داشته باشید

استخدام نظافتچی

یادآوری روزهای خوش گذشته توسط همسر شاهرخ استخری /عکس

مثبت اندیشی و انرژی مثبت ریشه دینی دارد

جزییات حادثه در تاسیسات هسته ای نطنز

درخواست جمعی از آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی از دکتر احمدی نژاد برای نامزدی در انتخابات

ثبت نام داوطلبان انتخابات 1400 حضوری انجام می شود

به تعدادی همکار آقا و خانم نیازمندیم

دانشجو یا فارغ التحصیل عمران

پنجره ساز upvc کار

کارگاه نقره سازی

11 هزار نفر در انتخابات شورای روستایی در خوزستان ثبت نام کردند

روایتی از شیرین زبانی ‎ های «حنانه» در دیدار با رهبر انقلاب

اعلام جدول زمان بندی انتخابات ریاست جمهوری

از نزاع و مشاجره اصلاح طلبان تا مخالفت عفت مرعشی با کاندیداتوری فائزه

ظریف به کمیسیون امنیت ملی مجلس می رود

نگرانی ها از سیاست یک بام و دوهوای رییس جمهور در کرونا

آیت الله علم الهدی به کرونا مبتلا شد

رستم قاسمی: حمایت احمدی نژاد از من؟ با او ارتباطی نداشته ام

اکثر جمهوری خواهان انتخابات سال 2020 را غیرقانونی می دانند

توضیحات جدید وزارت کشور درباره گرانی بنزین و اعتراضات

ثبت نام بیش از 7600 نفر در انتخابات شوراهای روستایی در هرمزگان

شکایت بلاموضوع

خبر محسن رضایی از حادثه در مجتمع غنی سازی نطنز

افسرده ای؟ مثبت اندیش باش

تاکید استاندار قم بر تکمیل فاز نخست قطار شهری طی سه ماه آینده

احمدی نژاد: وقت انتخابات مطالبی دارم که می گویم؛ از کسی هم نمی ترسم

تسلیت سیدمحمد خاتمی به میرحسین موسوی

توییت محسن رضایی درباره حریق در مجتمع نطنز

کرباسچی: اسم موسوی و کروبی را که آوردم برخی ها قهر کردند / محسن هاشمی دو شرط دارد

بخش مرکزی خاش در شمار بالاترین آمار ثبت نام داوطلبان شورایی استان قرار گرفت

سر و مچ پای سخنگوی انرژی اتمی شکست!!

واکنش موسوی لاری به حوادث سراوان/هر جایی که فشار زندگی به مردم زیاد و پاسخگویی از ناحیه مدیران کم شود امکان بروز فاجعه ها وجود دارد

واکنش موسوی لاری به حوادث سراوان/هر جایی که فشار زندگی به مردم زیاد و پاسخگویی از ناحیه مدیران کم شود امکان بروز فاجعه ها وجود دارد