مطالب مرتبط:
سیره امام علی(ع) در برخورد با غارتگران/چند غزوه پیامبر برای برخورد با برهم زنندگان امنیت مدینه بود
سیره امام علی (ع) در یتیم نوازی در جامعه جاری شود
سیره امام علی (ع) در یتیم نوازی در جامعه جاری شود
سیره امام علی یک منشور کامل برای زندگی بشر در همه ادوار است
جشن میلاد امام علی(ع) در سوئد
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 8 اسفند 1399 ساعت 08:552021-02-26سياسي

سیره امام علی(ع) در برخورد با غارتگران


ایرنا- خبرگزاری مهر در گفت وگویی آورد: تأمین امنیت جامعه اسلامی و مقابله با برهم زنندگان امنیت در سیره اهل بیت (ع) جایگاه بسیار بااهمیتی دارد.

- تهران- ایرنا- خبرگزاری مهر در گفت وگویی آورد: تأمین امنیت جامعه اسلامی و مقابله با برهم زنندگان امنیت در سیره اهل بیت (ع) جایگاه بسیار بااهمیتی دارد.

خبرگزاری مهر به گفت وگو با محمدحسین رجبی دوانی، کارشناس تاریخ اسلام، درباره سیره و روش رسول الله (ص) و امیرالمومنین (ع) در برخورد با غارتگران و برهم زنندگان امنیت، پرداخت و آورد: پیامبر اکرم (ص) دولت اسلامی را در مدینه بنا نهاد و با اینکه این دولت نوپا بود و دشمنان بیرونی بسیاری داشت، ولی از امنیت مدینه و دفاع از آن به هیچ وجه غافل نبود.

چند غزوه رسول خدا (ص) که خود آن وجود مقدس در آن حضور دارد و فرماندهی می کند، در مقابله با برهم زنندگان امنیت مدینه و دارالاسلام است؛ چه کسانی که از بعد روانی امنیت را تهدید می کنند و چه کسانی که از نظر فیزیکی و فعالیت آشوب گرایانه اختلال در امنیت کشور اسلامی پدید می آورند.

چه نمونه های تاریخی می توان برای آن برشمرد؟ پیامبر بزرگوار ما بر یکی از یهودیان بسیار متنفذ که دارای قلعه و قبیله بود به نام کعب بن اشرف که با سرودن اشعاری امنیت روانی جامعه را به خطر انداخته بود، چنان خشم گرفت که او را محکوم به اعدام فرمود و به قیمت به خطر انداختن جان 5 نفر از مسلمانان، برای اعدام این فرد خبیث و اجرای حکم خدا اقدام کرد.

پیامبر بزرگوار ما همچنین در تعقیب ابوسفیانی که برای غارت و حمله به حومه مدینه و ایجاد رعب و وحشت بعد از جنگ بدر اقدام کرده بود، به سرعت عکس العمل نشان می دهند.

نیروهای نظامی فراهم می کند و به تعقیب ابوسفیان می پردازد که یک کشاورز را کشته بود و کشتزارهای او را آتش زده بود.

اگرچه حضرت به ابوسفیان دست پیدا نکرد ولی نشان داد چقدر برای امنیت مدینه حساس است.

شرور و سارقی به نام کرز بن جابر فهری که به اطراف مدینه حمله کرده و گله هایی را غارت کرده بود، شخص رسول خدا (ص) در رأس شماری از اصحاب به تعقیب او پرداختند و تا منطقه بدر به دنبال او رفتند اگرچه به کرز بن جابر دست پیدا نکردند ولی درس بزرگی به تمام اشرار و کسانی که قصد به هم زدن امنیت مدینه را دارند داد که حضرت این قدر حساس است که خود به عرصه می آید و تا مسافت طولانی به تعقیب آن ها می پردازد.

کرز بن جابر خود بعد از مدتی به مدینه آمد و عذرخواهی و توبه کرد و اسلام آورد و پیامبر عذر و توبه او را پذیرفت و در عداد اصحاب آن حضرت درآمد.

بعداً خود او فرماندهی سریعه ای را برای تعقیب اشراری دارد که به اسلام خیانت کرده بودند.

8 نفر از قبیله بنی اورینه به مدینه آمدند، به ظاهر اعلام کردند قصد اسلام آوردن دارند، پیامبر استقبال کرد و اسلام را به آن ها عرضه داشت.

حال شان با هوای مدینه سازگار نبود و بیمار شدند و حضرت آن ها را به اطراف مدینه جایی که شتران زکات نگهداری می شدند فرستاد و افرادی که تحت امر پیامبر (ص) آن جا را اداره می کردند مأمور شدند این ها را پرستاری و مراقبت کنند تا حالشان بهبود پیدا کند.

این افراد بعد از بهبودی، نمک دان را شکستند و افرادی را که از طرف پیغمبر به آن ها رسیدگی کرده بودند را ناجوانمردانه کشتند.

حتی در چشمان آن ها خار فرو کردند و بعد کشتند و تعدادی از اموال بیت المال و شترهای زکات را غارت کردند و گریختند.

پیامبر (ص) کرز بن جابر فهری را با شماری به تعقیب شان فرستاد و چون بر آن ها دست پیدا کردند و به مدینه آوردند آیه نازل شد که این ها با خدا و رسول او محاربه کردند.

کسانی که امنیت را به خطر انداختند و ایجاد وحشت کردند، قصاص شدند، چشم انسان کور و اعدام شدند.

این مجازات سنگین وقتی انعکاس پیدا کرد دیگر احدی از افراد شرور و اخلال گران امنیت جامعه جرأت پیدا نکردند که دست به چنین اقداماتی بزنند.

*در این خصوص در دوران حکومت امام علی (ع) شاهد چه مواردی هستیم؟ در ادبیات سیاسی صدر اسلام تعبیری به نام غارات داریم که جمع غارت است.

غارت در عربی یعنی حمله های غافلگیرانه ای که می تواند در آن زدوخورد رخ دهد، کشت و کشتار داشته باشد، زخمی شدن، اسیر گرفتن و همچنین چپاول اموال همراه با رعب و وحشت.

این تعبیر غارات مربوط به حملات غافلگیرانه عوامل جنایتکار معاویه در قلمرو امیرالمؤمنین (ع) است.

در این ارتباط یک کتاب تخصصی هم نگاشته شده است.

یکی از اصحاب امام هادی (ع) به نام ابراهیم بن محمد ثقفی کتابی با همین عنوان الغارات دارد که از منابع دست اول تاریخی و یکی از منابع مهم در ارتباط با حوادث اواخر خلافت امیرالمؤمنین (ع) است.

معاویه افرادی را در قالب چند هزار نفر برای ایجاد رعب و وحشت و ترس در بین مردم قلمرو امیرالمؤمنین (ع) اعزام می داشت و دست به جنایات فجیعی می زدند.

به آن ها سفارش کرده بود تا دیدید می خواهند شما را تعقیب کنند فرار کنید.

اولین مورد غارت ضحّاک بن قیس فهری لعنه الله یکی از فرماندهان ارشد معاویه است.

کسی است که این قدر مورد اعتماد آن ملعون بود بعد از مرگ معاویه بر جسد منحوس او نماز خواند و او را به گور کرد و یزید را به جای او در مسند خلافت نشاند.

قبل از اینکه این غارت ها رخ دهد معاویه طبق قراری که با عمر بن عاص داشت 6 هزار نفر را برای تجزیه مصر از قلمرو حضرت در اختیار او قرار داد که متأسفانه این واقعه با کوتاهی مردم عراق در اطاعت از امیرالمؤمنین (ع) رخ داد و این خطه مهم از قلمرو امیرالمؤمنین تجزیه شد.

معاویه افرادی را در قالب چند هزار نفر برای ایجاد رعب و وحشت و ترس در بین مردم قلمرو امیرالمؤمنین (ع) اعزام می داشت و دست به جنایات فجیعی می زدند.

به آن ها سفارش کرده بود تا دیدید می خواهند شما را تعقیب کنند فرار کنید درباره غارت ضحّاک بن قیس فهری به عراق در تاریخ آمده که معاویه او را مأمور کرد که با 4 هزار نفر به قلمرو حضرت در عراق حمله کنند و به هر کس که رسیدند او را بکشند و اموال او را به چپاول ببرند.

ضحّاک بن قیس با این نیروها به عراق حمله آورد.

حتی در تاریخ هست به هر عرب بادیه نشینی در مسیر رسیدند او را کشتند.

به کاروان حاجیانی که به سوی مکه می رفتند حمله کردند و کاروان را غارت و یکی از اصحاب برجسته رسول خدا (ص)، برادرزاده عبدالله بن مسعود را کشتند،.

خبر به امیرالمؤمنین (ع) رسید و فریاد برآورد که مردم برای مقابله با این جنایتکاران حرکت کنید، اما متأسفانه سستی کوفیان در حرکت باعث شد که این جنایتکاران بتوانند در جنایات خود توفیق پیدا کنند.

البته حجر بن عدی که سلام خدا بر او باد از اصحاب خاص امیرالمؤمنین (ع) برخاست و توانستند این جنایتکاران را تعقیب کنند و در مرزهای شام به آن ها رسیدند.

طبق نقلی حجر موفق شد ضرباتی بر آن ها را وارد کند و شماری از این جنایتکاران متجاوز را به هلاکت برساند و برگردد.

مورد بعدی غارت نعمان بشیر انصاری است که معاویه او را با 2 هزار نفر مأمور کرده بود که به قلمرو امیرالمؤمنین (ع) هجوم بیاورد.

اصلاً در تاریخ ذکر شده است که هدف ایجاد بیم و هراس در اهل عراق و حمله به پایگاه های نظامی حضرت امیر (ع) بود.

نعمان بن بشیر حمله کرد و باز با کوتاهی مردم کوفه نیرویی نرسید.

یکی از فرماندهان حضرت امیر (ع) معطل رسیدن نیرو از کوفه نشد و با کمک 50 نفر سوار به میدان رفت.

نعمان بن بشیر وقتی این ها را دید فکر کرد این ها طلایه دار لشگریانی هستند که دارند به سوی او هجوم می آورند.

لذا منفعل شد و ترسید و عقب نشینی کرد.

مورد بعد غارت سفیان بن عوف غامدی یکی از فرماندهان جنایت پیشه معاویه است.

او مأمور حمله به شهرهای ایرانی هیت، انبار و مدائن بود.

مدائن پایتخت ایران دوره ساسانی بود.

سفیان بن عوف به شهر هیت هجوم آورد.

مردان آنجا ترسیدند مقاومتی نکرده و شهر را تخلیه کردند.

شهر به دست عوامل دشمن افتاد و از آنجا به سوی شهر انبار آمد.

خبر حمله وحشیانه عوامل معاویه به شهر هیت باعث وحشت مردم انبار هم شده بود.

مردان گریختند و عوامل معاویه حتی به زنان بی دفاع حمله کردند و وارد خانه های این ها شدند.

در همین شهر انبار است که خلخال از پای زن ایرانی که زردشتی بوده است و به غلط یهودی گفته شده درآوردند و این خانم فریاد کمک سر داد و متأسفانه کسی نبود به یاری او برخیزد.

این خبر وقتی به امیرالمؤمنین (ع) رسید به قدری منقلب شد که فرمود اگر با شنیدن چنین خبری مسلمانی دق کند و بمیرد جای سرزنش ندارد.

سفیان بن عوف غامدی بعد از این جنایت به شهر سیدورا رفت که در آن نزدیکی ها بود و یکی از فرماندهان امیرالمؤمنین (ع) به نام اشعث بن حسان بکری با 30 نفر به دفاع از این شهر در برابر جنایتکاران معاویه ایستادند و جانانه مقاومت کردند اما همه آن ها به شهادت رسیدند و عوامل معاویه با یک چنین ایجاد رعب و وحشتی به سوی شام برگشت.

فریادهای امیرالمؤمنین (ع) برای مقابله با این جنایت به جایی نرسید.

بعد از این حمله بسیار ارعاب آمیز بود که سفیان بن عوف می گوید به خدا مردم زیادی را دیدم سوار بر شتران خود دارند فرار می کنند و از عراق به سوی شام می آیند که علی (ع) قادر به تأمین امنیت ما نیست.

یکی دیگر از این جنایات، غارت یزید بن شجره رهاوی به مکه است.

این فرد اواخر سال 39 هجری به سوی مکه حمله کرد و قصد داشت شهر را به آشوب بکشد، ولی یکی از سرداران امیرالمؤمنین (ع) به نام معقل بن قیس ریاحی به تعقیب او پرداخت.

او به سوی شام گریخت به آن ها رسید و ضرباتی به آن ها وارد کرد و شماری از آن ها را به اسارت گرفت و با خود به کوفه آورد.

*داستان غارت گری بسر بن ارطاه، چگونه نقل شده است؟ بدترین غارتی که در عهد امیرالمؤمنین (ع) و خلافت آن وجود مقدس رخ داد غارت بُسر بن ابی ارطاه، فرمانده جنایتکار معاویه به سوی حجاز و یمن است.

بُسر با 3 هزار نفر به این مأموریت جنایت کارانه اعزام شد.

به مدینه آمد و ابو ایوب انصاری فرمانروای مدینه نتوانست مقاومت کند و عقب نشست.

مدینه را گرفت و خانه های عده ای را به جرم دفاع و وفاداری نسبت به امیرالمؤمنین (ع) تخریب کرد و در مسجد پیغمبر (ص) در جمع مردم مدینه، امیرالمؤمنین (ع) را از خلافت کنار زده اعلام کرد و برای معاویه بیعت گرفت و از آنجا به سوی مکه هجوم آورد.

آنجا هم همین کار را کرد.

امیرالمؤمنین (ع) هر چه تلاش کرد کوفیان به مقابله این جنایتکاران بپردازند سستی کردند تا بُسر با خیال راحت حتی به یمن رسید و آنجا جنایات عجیبی کرد.

بالغ بر 30 هزار نفر از مردم یمن کشته شدند و ای کاش فاجعه به همین جا ختم پیدا می کرد.

تعداد زیادی از زنان و دختران این ها را ربودند و با خود به شام آوردند و در شام سرها و پاهایشان را برهنه کردند تا مردم شام این ها را ببینند، بپسندند، بخرند و ببرند.

به قدری این فاجعه برای امیرالمؤمنین (ع) سنگین بود که تا آخر عمر خود که چند روزی بیشتر طول نکشید در قنوت نمازش به معاویه، عمر بن عاص و بُسر بن ابی ارطاه عامل این جنایت نفرین می کردند.

در واقعه ای دیگر معاویه فردی به نام عبدالله بن عامر حضرمی که زمان خلیفه سوم حاکم عثمان بر مکه بود را به بصره فرستاده بود تا با جمع کردن طرفداران خلیفه سوم و مخالفان امیرالمؤمنین (ع) در آنجا فتنه و آشوبی به پا کند.

عبدالله عامر به بصره آمد و افراد مخالف و معاند را شناسایی کرد و شورشی را بر ضد حضرت پدید آوردند.

امیرالمؤمنین (ع) از مردم کوفه خواست به مقابله برخیزند.

این تنها موردی است که این ها اعلام آمادگی کردند.

چرا که خویشان خودشان در بصره بودند و می خواستند آسیبی به آن ها نرسد.

شماری فراهم شدند و حضرت فرماندهی آن ها را به جاریه بن قدامه سعدی داد.

جاریه بن قدامه این سردار شجاع حضرت به سرعت به سوی بصره آمد و با این شورشگران و جنایتگران درگیر شد و آن ها را شکست داد.

عبدالله بن عامر حضرمی با شمار زیادی که همراهش بودند گریختند و در قلعه ای پناه گرفتند.

جاریه بن قدامه مهلت تعیین کرد که بیرون بیایید و تسلیم شوید و آن ها به این اتمام حجت و مهلتی که تعیین شده بود توجهی نکردند مهلت که تمام شد جاریه دستور داد قلعه را با تمام جنایتکارانی که در آن بودند به آتش کشیدند و تمام آن جنایتکاران به سزای اعمال جنایت کارانه و وحشیانه خود رسیدند.

امیرالمؤمنین (ع) هم از جاریه به سبب انجام مأموریت صحیح خود تشکر و قدردانی کرد.


کلید واژه ها: امنیت - خبرگزاری مهر - خبرگزاری - جامعه اسلامی - سیره اهل بیت - تأمین امنیت - گفت وگو - مقابله - اسلامی - سیره - مدینه - اهل بیت - امیرالمومنین - برخورد - پیامبر اکرم - دولت اسلامی - جامعه - رسول الله - فرماندهی - رسول - دولت - رسول خدا - کارشناس - پیامبر - دشمنان - پرداخت - تاریخ - مقدس - رجبی - نهاد

آخرین اخبار سرویس:
سردار فلاح زاده به سمت جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه منصوب شد

مراقب پیام های جعلی برای ثبت نام واکسن باشید

بررسی جامعه شناختی یک پدیده منفی/ دو قطبی ها چه بلایی بر سر قدرت تصمیم گیری شما می آورند؟

دانش افزایی دربخش کشاورزی موثرترین راهکار پشتیبان از تولید است 

ویدئو| اولین مصاحبه مهوش وقاری پس از فوت محسن قاضی مرادی

استخدام مهندس عمران جهت دفتر فنی پروژه واقع در استان کرمان

مراسم معارفه معاون فنی جدید بیمه ایران برگزار شد

عراقچی : طرح های گام به گام یا توافق موقت بی پایه است؛ فقط درباره گام نهایی مذاکره می کنیم

شرط کناره گیری سردار محمد از انتخابات/دوراهی محصولی-جلیلی در 1400

ماه رمضان ترددها را کاهش نداد

2053/ شهید علی صفر شیراوند: کشته شدن در راه خدا زیباست

رفع مشکلات شرکت های «کشت و صنعت مغان» و «نساجی اردبیل»؛ مصداق رفع موانع تولید از سوی دستگاه قضا

دعوای جامعه روحانیت و جبهه متحد اصولگرایان زرگری است/ در شوراهای وحدت مبنایی نمی بینم

فواید و فضایل دعای روز هفتم ماه مبارک رمضان/اهمیت و ارزش اذکار الهی

شهرستان های با وضع قرمز کرونایی در آذربایجان غربی به 15 رسید

دعای روز هفتم ماه مبارک رمضان+صوت

احیا 85 واحد راکد تولیدی آذربایجان غربی در سال 99 با حمایت دستگاه قضا/ بخشنامه های قوه قضاییه برای حل سریع مشکلات سرمایه گذاران و رفع موانع تولید مؤثر است

اوقات شرعی سه شنبه 31 فروردین زنجان +دعای روز هفتم رمضان

سخنگوی ارتش یمن: عملیات آتی به نام شهید الصماد انجام می شود/منتظر اشاره رهبر انصارالله هستیم

الفت با کلام وحی در جوار شمس الشموس؛ رسم کهنی که «پرشورتر» شده است

هشت نکته درباره تفاهم نامه ایران و چین

فعالیت چراغ خاموش اصناف شرایط کرونا در گیلان را سخت تر می کند

ببینید | جدال کرونا برای قربانی بیشتر

گنجی به زیباکلام؛ از کجا حقوق می گیری فحش بدهی؟

پاسخ کیهان به سخنان اخیر داماد روحانی

طرح هوشمندسازی اتوبوس های شهری اصفهان؛ اقدامی بی نظیر در کشور

شرط کناره گیری سردار محمد از انتخابات /دو راهی محصولی-جلیلی در 1400

خدمات رسانی 7 دفتر پیشخوان جدید از امروز به اعضای نظام مهندسی

شرط کناره گیری سردار محمد از انتخابات /مجلس یازدهم ستاد انتخاباتی شده است؟

روزنامه های سه شنبه، 31 فروردین 1400

7 جزء اصلی یک زندگی شاد

علت اینکه امام آن روز روی صندلی ننشستند چه بود؟

رییس بنیاد مستضعفان عروج سردار حجازی را تسلیت گفت

نمکی اعلام کرد: آغاز تزریق یک میلیون دُز واکسن کرونا از امروز

پاسخ حرکت‎ های تروریستی دشمن ایستادگی مقتدرانه است

عراقچی: توافق موقت نداریم

برای اولین بار فولاد مبارکه عریض ترین تختال صادراتی را تولید کرد

گزینه احتمالی اصلاح طلبان برای شهرداری تهران

شرط کناره گیری سردار محمد از انتخابات /پایداری در دو راهی محصولی-جلیلی

انتخابات 1400 را به سیاست خارجی گره نزنیم

کاریکاتوریست مطبوعاتی نباید «اصول گرا» و «اصلاح طلب» باشد/ هنرمند اگر سرباز کسی باشد هنرش بی ارزش است/ نظریه ی ایران قطب کاریکاتور دنیاست را قبول ندارم

صداوسیما؛ کارخانه تولید بحران های دست ساز

نامه جان سوز یک پسر به پدر کرونایی + تصویر

زیدآبادی: اتفاق بزرگی در حال رقم خوردن است!

راە اندازی سرای فرش در تیمچه حاج شهباز بیجار

رونق تولید نیازمند شناسایی مشکلات با مشارکت نخبگان است

روزنامه جوان به خاتمی: شما قیم مردم هستید؟

روند شیوع کرونا در استان مرکزی همچنان افزایشی است/ احتمال تعطیلی کرونایی 10 روزه در اراک

اروپایی ها ایران را باید به عنوان قدرت منطقه بپذیرند

علت موافقت امام با پیشنهاد حسن روحانی چه بود؟

کتاب باغ شماره7 گنجینه ای از خاطرات جهادگران اصفهانی دفاع مقدس

دست نوشته سردار حجازی برای حاج قاسم+عکس

اختیار گشت های ارشاد؛ محدود یا نامحدود؟

شکوفه های برجام در وین به بار می نشیند؟

اتفاق بزرگی در وین در حال رقم خوردن است!

کاندیداتوری چهره معروف اصلاح طلب در انتخابات 1400

چگونه در عمل از تولید حمایت و مانع زدایی شود

گفت وگوی آزاد در مورد انرژی و تغییرات آب و هوایی

عالمی که همه داشته های خود را از دعا پدر می دانست

مشارکت حداکثری مردم در انتخابات مظهر عزت ملی است

گفتمان مدیریت منابع انسانی بانک ها در دوران پاندمی کرونا

مردم «هزینه حرفِ تندروها» را می دهند

شرط کناره گیری سعید محمد و قالیباف از انتخابات /پایداری در دو راهی محصولی-جلیلی

ماجرای بایکوت لاریجانی در جناح اصولگرا

معیارهای شرعی شکستن روزه در ماه رمضان/ حد شکستن روزه برای تشنگی کجاست؟

شکستن انحصار خدمات حقوقی با جدیت توسط مجلس دنبال می شود

فهرست همه شهرداران پایتخت در 42 سال گذشته

واکنش عراقچی به ادعای رویترز درباره مذاکرات وین

انتخابات 1400؛ اصلاح طلبان و تکرار نام ظریف؟

احیاء واحدهای تولیدی و صنعتی لرستان به حمایت مسئولان نیاز دارد

کمیته برخورد با تکدی گری در اراک تشکیل شد

سازمان برنامه و بودجه سامانه فکتورینگ را سریعتر راه اندازی کند

سردار حجازی علم و مدیریت خود را برای انقلاب هزینه کرد

پزشکیان: فضای انتخابات خیلی سرد است

دعای روز هفتم ماه مبارک رمضان

آقای روحانی! مشکلات را حل نکنید! بلکه وضعیت را به سال 92 باز گردانید

پیام احساسی نعیمه نظام دوست برای سعید آقاخانی /عکس

جلسه هم اندیشی دبیران انجمن های علمی پردیس دانشگاه تهران برگزار شد

دولت اراده ای برای ساخت پتروپالایشگاه و بی اثر کردن تحریم نفتی ندارد

رونمایی از یک کاندیدای غیر منتظره اصلاح طلب برای 1400

پیام احساسی نعیمه نظام دوست برای سعید آقاخانی /عکس

احکام رمضانیه | از چه سرُم و آمپولی در ماه مبارک رمضان می توان استفاده کرد؟

کیهان، هم از موسسه اوج انتقاد کرد، هم از موسسه روایت فتح

« دو کلمه حرف حساب» با دادستان کل کشور در باره «سوفاف»

پزشکیان:اگر امام در سال84 حیات داشتند اجازه نمی دادند اجمدی نژاد تایید صلاحیت شود

طی این مرحله بی همرهی خضر مکن

آخرین اظهارات عراقچی درباره مذاکرات وین

پیام احساسی نعیمه نظام دوست برای سعید آقاخانی /عکس

جلسه هم اندیشی دبیران انجمن های علمی پردیس دانشگاه تهران برگزار شد

واکنش کیهان به حواشی مستند «آقا مرتضی»

مذاکرات وین، فریب انتخاباتی است

بقایی و مشایی در آستانه عفو

آداب ورسوم مردم طرقبه شاندیز در ماه مبارک رمضان؛ از هدیه های خاص برای روزه اولی ها تا «شُوخَنی»

دعوا جامعه روحانیت و جبهه متحد اصولگرایان زرگری است/ در شوراهای وحدت مبنایی نمی بینم

پاسخ به اظهارات اخیر داماد روحانی

فرماندار دنا: خدمات رسانی به زلزله زدگان سی سخت بعد از حضور آیت الله رییسی در منطقه تسریع شد

ماچوپیچو، سرزمین عجایب

آخرین اظهارات عباس عراقچی درباره مذاکرات وین

گفتگو تنها برای گام نهایی

صفحه نخست روزنامه های صبح سه شنبه 31 فروردین

سیره امام علی(ع) در برخورد با غارتگران

سیره امام علی(ع) در برخورد با غارتگران