موضوعات داغ: - ليگ قهرمانان - بازنشستگان تامين اجتماعي - تامين اجتماعي - ليگ قهرمانان آسيا - قهرمانان آسيا - فرهاد مجيدي - حقوق بازنشستگان - تيم استقلال - ميزبان استقلال - هفته سوم ليگ قهرمانان آسيا - نماينده ولي فقيه در استان كرمان - خروج آمريكا از سوريه - كركوك - نيازهاي حوزه سلامت - هماهنگي مسؤولان - دولت انتقالي - خوراكي ها - افزايش هزينه ها - سختكوش ترين - چشمه بار - فرمانده انتظامي تهران بزرگ - پيشروي - آيت الله خاتمي

مطالب مرتبط:
انتقاد دانشجویان بریتانیایی از استاد اسلام ستیز دانشگاه بریستول
برف راه ارتباطی372 روستای الیگودرز را بست
بحرین خواهان حضور در مذاکرات مربوط به برجام شد
دانشگاه پیام نور مجری برگزاری کلاس های الکترونیکی دانشجویان علوم پزشکی می شود
طرف خاطی و ناقض برجام باید به تعهداتش برگردد، نه ایران!
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 7 اسفند 1399 ساعت 20:252021-02-25بين الملل

استاد دانشگاه: علت بن بست در برجام زیاده خواهی آمریکاست


ایرنا- استاد روابط بین الملل دانشگاه علامه با بیان اینکه بن بست در برجام به دلیل زیاده خواهی آمریکاست، گفت: سناریوی محتمل، بازگشت تدریجی و متقابل ایران و آمریکا به تعهدات است که از آن به «اقدام در برابر اقدام» تعبیر می شود.

- تهران-ایرنا- استاد روابط بین الملل دانشگاه علامه با بیان اینکه بن بست در برجام به دلیل زیاده خواهی آمریکاست، گفت: سناریوی محتمل، بازگشت تدریجی و متقابل ایران و آمریکا به تعهدات است که از آن به اقدام در برابر اقدام تعبیر می شود.

سید جلال دهقانی فیروزآبادی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا با اشاره به تحولات هفته های اخیر پیرامون توافق هسته ای گفت: غلیرغم خوش بینی هایی که درباره بازگشت بدون قید و شرط بایدن به برجام شکل گرفته بود، شرایط برخلاف انتظارات پیش رفت و این موضوع وضعیت پیچیده ای را ایجاد کرده است.

وی افزود: خیلی از کارشناسان در آمریکا پیش از شروع به کار بایدن، به وی توصیه می کردند که اهرم هایی که ترامپ ایجاد کرده را ارزان به ایران نفروشد.

اکنون هم آمریکایی ها درصدد استفاده از اهرم های ترامپ هستند و می خواهند در ازای امتیازات حداقلی از ایران امتیازات حداکثری بگیرند.

عضو هیات علمی گروه روابط بین الملل دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه آمریکایی ها به زعم خود می خواهند مطالبات ایران را کاهش دهند، گفت: علت بخشی از این رویکرد هم مربوط به شکافی است که الان در خود آمریکا وجود دارد.

جمهوری خواهان موافق بازگشت بایدن به برجام بدون اخذ امتیازات حداکثری نیستند و می خواهند سیاست فشار حداکثری تداوم داشته باشد.

دهقانی فیروزآبادی، با اشاره به مخالفت های عربستان و اسراییل با برجام خاطرنشان کرد: واقعیت این است که این مخالفت ها فرایند بازگشت بایدن به برجام را کند کرده و اساسا شرط گذاری آمریکایی ها برای بازگشت ایران به تعهدات، قبل از آمریکا موضوع جدیدی نیست و اعضای تیم سیاست خارجی بایدن قبل از شروع به کار هم آن را مطرح می کردند.

وی درباره دلایل درخواست ایران و آمریکا برای بازگشت طرف مقابل به تعهدات در مرحله نخست، نیز گفت: در شرایط نظام بین الملل اصطلاحاً آنارشیک یعنی نظامی که فاقد حکومت مرکزی است، بی اعتمادی متقابل وجود دارد و کشورها بر اساس خود تضمینی عمل می کنند نه اینکه دیگری تضمین کند و بدقولی و بدعهدی آمریکا در گذشته به فضای بی اعتمادی میان دو کشور دامن زده است.

نویسنده کتاب سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران یادآور شد: چه قبل از ترامپ و چه بعد از آن، آمریکایی ها به تعهداتشان عمل نکردند اما جمهوری اسلامی در چارچوب برجام به همه تعهداتش عمل کرد و طبیعی است که نگران بدعهدی مجدد واشنگتن باشد و خواهان تضمین عینی از سوی آمریکایی ها پیش از برگشت به تعهدات برجامی شود.

بن بست در برجام ناشی از زیاده خواهی آمریکاست دهقانی فیروزآبادی، علت بن بست به وجود آمده در برجام را زیاده خواهی و باج گیری آمریکا از ایران عنوان کرد و درباره نقش اروپا در میانجیگری بین تهران و واشنگتن گفت: سابقه و تجربه ای که از مذاکرات هسته ای ایران با اروپا از سال 82 تاکنون وجود دارد، چه زمانی که سه کشور اروپایی مستقیماً با ایران طرف بودند و چه بعدها در جریان برجام، اروپا نقش بازیگر مکمل آمریکا را دارد و براساس راهبرد احاله مسئولیت از سوی آمریکا عمل می کند.

وی اضافه کرد: اروپا میانجی بی طرف نیست و به نفع آمریکا کار می کند با این وجود ما می توانیم از اروپا استفاده کنیم و امتیازاتی که آمریکا مستقیماً در این بازی اعتبار نمی خواهد به ما بدهد از طریق اروپا بگیریم.

بایدن دیپلماسی را به اجبار دوران ترامپ اضافه کرده است این استاد دانشگاه به انتقادات دموکرات ها از ترامپ برای کنار گذاشتن دیپلماسی و استفاده از اجبار علیه ایران اشاره کرد و گفت: ایران و آمریکا به یک بن بست دیپلماتیک رسیده اند و با ابتکارات پیشین نمی توان از آن خارج شد.

واقعیت این است که بایدن اکنون به سیاست اجبار دوران ترامپ، دیپلماسی را نیز اضافه کرده است.

دهقانی فیروزآبادی تصریح کرد: طبیعتاً دیپلماسی اجبار راه مقابله با دیپلماسی اجبار است و جمهوری اسلامی ایران هم از ابزارها و اهرم های قدرتی که در اختیار دارد استفاده می کند و راهبرد تهران، اهرم سازی در مقابل اهرم های آمریکاست و باید یک دیپلماسی فعال و حداکثری همه جانبه را در کنار اهرم سازی در پیش بگیریم.

وی درباره کاهش تعهدات برجامی ایران نیز گفت: برخی معتقدند کاهش تعهدات از سوی ایران بازگشت آمریکا را سخت تر و برجام را تضعیف می کند و ممکن است به یک اجماع بین المللی علیه ایران منجر شود اما من معتقدم این کار می تواند موجب بازگشت آمریکا به تعهداتش شود یا حداقل واسطه هایی را برای میانجیگیری بین طرفین فعال کند.

رییس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی، درخواست های اروپا برای میانجیگیری و پذیرش این موضوع توسط بایدن در کنار سفر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران را نتیجه سیاست درست کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران دانست و افزود: کاهش تعهدات برجامی اهرم های چانه زنی ایران را تقویت خواهد کرد و سبب تحرک دیپلماتیک طرف های دیگر می شود اما در عین حال باید مراقب بود منجر به فروپاشی برجام نشود.

اقدام در برابر اقدام سناریوی احتمالی برای حفظ برجام است دهقانی فیروزآبادی گفت: پیش بینی من این است که برجام حفظ می شود زیرا همه طرف ها نفعشان در حفظ برجام است و کند پیش رفتن امور ناشی از این است که هرکدام درصدد هستند که بیشترین امتیاز را بگیرند و کمترین امتیاز را بدهند.

وی، بازگشت آمریکا به برجام را به معنای رفع کامل تحریم ها ندانست و افزود: آمریکایی ها هم قبلا گفته بودند و هم الان گفتند که با بازگشت به برجام همه تحریم ها را لغو نمی کنند؛ بنابراین سناریوی محتمل بازگشت تدریجی متقابل طرفین به تعهدات پیش روست یعنی لغو تدریجی و رفع تحریم ها و بازگشت متقابل و تدریجی ایران به تعهدات که از آن تحت عنوان اقدام در مقابل اقدام هم تعبیر می شود.

دیپلماسی منطقه ای ایران به صورت موازی دنبال شود این تحلیلگر ارشد مسائل بین المللی درباره موضوعات مطرح شده از سوی برخی کشورهای اروپایی درباره حضور کشورهای منطقه در مذاکرات احتمالی برجام گفت: ایران نمی پذیرد بازیگران منطقه ای در مذاکرات مشخصی که در حوزه هسته ای انجام گرفته ورود کنند و این کار به معنای توسعه برجام به سایر موضوعات است و این موضوع از خطوط قرمز ایران است و به نظر می رسد هدف دولت های غربی مثل دولت فرانسه از طرح چنین موضوعاتی جلب نظر کشورهای عربی و نفوذ به این کشورهاست.

دهقانی فیروزآبادی در عین حال مذاکرات منطقه ای به صورت مستقل و خارج از مذاکرات هسته ای را سیاست معقول ارزیابی کرد و گفت: سیاست اصولی ایران گفت وگوهای منطقه ای بوده و طرح صلح هرمز و طرح گفت وگوهای خلیج فارس در همین راستا از سوی ایران مطرح شدند و لازم است دیپلماسی فعال منطقه ای مبتنی بر تنش زدایی و اعتمادسازی با همسایگان به صورت موازی توسط ایران دنبال شود.

وی در مورد برداشته شدن برخی محدودیت های دیپلمات های ایران در مقر سازمان ملل و پس گرفتن مکانیسم ماشه از سوی آمریکا نیز گفت: پیش بینی شده بود که محدودیت های دیپلمات های ایران، ویزای کشورهای مسلمان و حتی بعضی از تحریم های دارویی به ویژه داروهای مقابله با کرونا بعد از روی کار آمدن بایدن برداشته شود اما اینها در واقع زمینه سازی برای ندادن امتیازات اصلی است.

این استاد روابط بین الملل، هدف آمریکا از این اقدامات نمادین را تأثیرگذاری بر افکار عمومی عنوان کرد و گفت: آمریکاوانمود می کند که در حال دادن امتیاز به ایران است در صورتی که اینها اصلاً برای جمهوری اسلامی ایران در مقابل تعهدات اصلی ایالات متحده امتیاز محسوب نمی شود و هدف این اقدامات در دست گرفتن ابتکار عمل دیپلماتیک و منفعل کردن دیپلماسی جمهوری اسلامی است و ارزشی ندارد.

بازگشت آمریکا به برجام باید مشروط شود دهقانی فیروزآبادی درباره احتمال رفتن ایران ذیل فصل هفت منشور ملل متحد در صورت بازگشت آمریکا به برجام نیز گفت: بازگشت بایدن به برجام بدون لغو تحریم ها به ضرر ماست زیرا به لحاظ حقوقی برجام پیمانی بین المللی نیست و یک پیمان چند جانبه سیاسی غیرالزام آور است بنابراین می تواند از سوی آمریکا مورد سوءاستفاده قرار گیرد.

وی، مخالفت اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد با فعال کردن مکانیسم ماشه از سوی ترامپ به خاطر حضور نداشتن آمریکا در برجام را یادآور شد و افزود: دموکرات ها به ترامپ این نقد را داشتند که با خروج از برجام، اهرم های موجود برای مهار ایران را از بین برده است بنابراین اگر همان ابتدا، ایران نتواند امتیازات اصلی را که لغو تحریم هاست از آمریکا بگیرد و بایدن به راحتی بتواند به برجام برگردد، احتمال گرفتن امتیاز برای تهران سخت می شود و حتی می تواند به فعال شدن مکانیسم ماشه از سوی واشنگتن منجر شود.

این استاد دانشگاه معتقد است: آمریکا باید با شرایط خاصی به برجام برگردد و بازگشتش توسط ایران و دیگر اعضای برجام مشروط شود و توانایی این کشور برای استفاده از مکانیسم ماشه در صورت بازگشت نیز مهار شود و این موضوعات باید قبل از بازگشت بایدن به برجام حل و فصل شود و به بعد از بازگشت آمریکا موکول نشود.


کلید واژه ها: آمریکا - روابط بین الملل - ایران و آمریکا - دانشگاه علامه - دانشگاه - اقدام - برجام - بازگشت - بین الملل - دهقانی فیروزآبادی - بن بست - ایرنا - استاد - تعهدات - توافق هسته ای - روابط - علامه - برابر - فیروزآبادی - ایران - توافق هسته - کارشناسان - بیان - انتظارات - خوش بینی - سید جلال - گفت و گو - خبرنگار - پنجشنبه - هسته ای

آخرین اخبار سرویس:
مقام های آمریکایی: بایدن احتمالا کشتار ارامنه را به عنوان نسل کشی به رسمیت خواهد شناخت

تحلیل دویچه وله از مذاکرات وین

نتانیاهو نگران توافق بایدن و ایران است

مشورت آمریکا با اسراییل قبل و بعداز جلسات مذاکره در وین

اتحادیه اروپا: مذاکرات وین ارتباطی به اسراییل ندارد

شعر آشنا برای حمله موشکی دیشب به راکتور هسته ای صهیونیست ها

پمپئو: برجام توافقی بد بوده و هست

استخدام حسابدار ارشد در شرکت کوشا نواندیشان سورنا در تهران

تسلط نیروهای سوری بر مقرهای عناصر تحت حمایت آمریکا در القامشلی

فهرست لغو تحریم ها هنوز نهایی نشده/ ایران هیچ نیازی به چتر هسته ای هیچ کشوری ندارد/ایران نمی خواهد تحریم ها صرفا روی کاغذ رفع شود

جایگزینی برای برجام وجود ندارد

بازداشت مسوولان دو کلینیک باکو به اتهام دریافت رشوه از بیماران کرونایی

درز پیامک های جانسون خبرساز شد

جهان معتقد است آمریکا ابتدا از توافق خارج شده و باید ابتدا به توافق بازگردد

جروزالم پست: فرود موشک در خاک اسراییل نشان داد که این جنگ چقدر دشوار است

مقام های آمریکایی: بایدن احتمالا کشتار ارامنه را به عنوان نسل کشی به رسمیت خواهد شناخت

توصیف تلخ یک فعال رسانه ای از آمار های بی سابقه

سخنگوی وزارت خارجه: فهرست لغو تحریم ها هنوز نهایی نشده/ توافق 3 ماهه میان ایران و آژانس در ماه می منقضی می شود

هشدار گوترش درباره تغییرات آب و هوایی

هشدار روسیه به چک

خطیب زاده: فهرست لغو تحریم ها هنوز نهایی نشده است

اتحادیه اروپا: اسراییل عضو برجام نیست و ارتباطی با مذاکرات وین ندارد

شیوع کرونا در 2 شهرستان کهگیلویه و بویراحمد نگران کننده است

آمریکا مسیر لغو تحریم ها را به ایران ارائه کرد

تاکید اروپا بر خودداری از اقدامات تنش زا در جریان نشست وین

روسیه: از روند پیشرفت مذاکرات برجامی خرسندیم

پیام مکتوب نخست وزیر روسیه تقدیم «مصطفی الکاظمی» شد

اعتراف رژیم صهیونیستی به شکست در رهگیری موشک سوری

رهبران اروپا بر لزوم بهره گیری از فرصت حفاظت از کره زمین تاکید کردند

ساکنین اروپایی یک روستا در نزدیکی تهران+عکس

تخریب یک مسجد دیگر شیعیان توسط نیروهای سعودی در قطیف

شیوع کرونا در 2 شهرستان کهگیلویه و بویراحمد نگران کننده است

روسیه: از روند پیشرفت مذاکرات برجامی خرسندیم

فرانسه، روسیه را تهدید کرد

پوتین بر تعهد روسیه بر مبارزه با تغییرات اقلیمی تاکید کرد

بازتاب سقوط موشک در نزدیکی «دیمونا» | آیا اسراییل هم به سرنوشت سعودی ها گرفتار خواهد شد؟

روسیه: آمریکا و ایران مصمم هستند که در برجام به نتیجه برسند

واکنش کاربران به حمله موشکی به دیمونا

اسراییل: تلاش ها برای رهگیری موشک شکست خورد

تیم مذاکره کننده در وین به دنبال چیست؟

به حجاب من دست نزن

ایران و عراق امنیت مرزها و مبارزه با مواد مخدر را بررسی کردند

آزادی 16 متهم حوادث اخیر اردن

روسیه: از روند پیشرفت مذاکرات برجامی خرسندیم

اعلام شکست ارتش رژیم صهیونیستی نسبت به شکست پدافند هوایی خود

سایه سنگین کرونا بر ترکیه

روزهای داغ رژیم صهیونیستی

برترین لحظات دیماریا در لالیگا + ویدئو

هدف از شلیک به اسراییل، تخریب دیمونا نبود،بلکه اخطار بود/ حمله سایبری یا نفوذ در تاسیسات هسته ای اسراییل؟

بلینکن: مقابله با تغییرات آب و هوایی به همکاری جمعی نیاز دارد

درز پیامک های جانسون خبرساز شد

هشدار دبیرکل سازمان ملل درباره فاجعه گرمایش زمین

مسکو: جایگزینی برای برجام وجود ندارد

نیکسون چگونه ایران را وابسته آمریکا کرد | اهم اخبار رسا

مرجانه گلچین هر روز جوانتر از دیروز +عکس

عقب نشینی نظامیان روسیه از مناطق نزدیک اوکراین

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: شاهد پیشرفت هایی در مذاکرات غیرمستقیم با ایران بوده ایم

روسیه: از روند پیشرفت مذاکرات برجامی خرسندیم

واکنش وزیر دفاع اسراییل به انفجار نزدیک تاسیسات هسته ای دیمونا

ویدئو | واکنش سردار نقدی به اصابت موشک به نزدیکی تاسیسات هسته ای رژیم صهیونیستی

ایران نمی خواهد تحریم ها صرفا روی کاغذ رفع شود

سفیر آمریکا روسیه را ترک کرد

نامه پادشاه اردن به محمود عباس

تغییر چهره زهره فکور صبور + عکس

سفر وزیر امورخارجه پاکستان به مشهد

رونمایی چین از پیشرفته ترین سیستم های راداری و دفاع هوایی

روسیه: جایگزینی برای برجام وجود ندارد

تاکید عون بر پایبندی لبنان به قطعنامه 1701 و اهمیت حفظ ثبات و امنیت منطقه مرزی

درگیری دو زن بر سر یک مرد +عکس

اسلام هراسی در اروپا افزایش یافته است

سخنگوی وزارت خارجه روسیه: جایگزینی برای برجام وجود ندارد

واکنش اتحادیه اروپا به حمله دیشب به راکتور هسته ای صهیونیست ها: مذاکرات وین ارتباطی به اسراییل ندارد

ترکیه میزبان نشست وزرای خارجه 3 کشور با حضور پاکستان و افغانستان

مسکو: جایگزینی برای برجام وجود ندارد

وزیر جنگ صهیونیست: سعی کردیم؛ اما نشد

روسیه: با حضور بی نتیجه آمریکا، میلیاردها دلار در افغانستان از بین رفت

تولید سالانه 40 میلیون دوز واکسن اسپوتنیک وی روسیه در مصر

ضرورت تلاش همگانی برای نجات زمین

بر مبنای «تعهد در برابر تعهد» به برجام باز می گردیم

حمله راکتی به کاروان تروریست های آمریکایی در شرق سوریه

در پی درخواست ملک عبدالله، دست اندرکاران حوادث اخیر اردن آزاد شدند

سلفی زیبا و جذاب الناز حبیبی+عکس

مسکو: جایگزینی برای برجام وجود ندارد

اعتراف وزیر جنگ رژیم صهیونیستی به ناکارآمدی سامانه گنبد آهنین

دیدار معاون نخست وزیر روسیه با رییس جمهور عراق

حریری: پاپ پس از تشکیل دولت به لبنان سفر می کند

واکنش وزیر دفاع اسراییل به انفجار نزدیک دیمونا: برای رهگیری موشک تلاش صورت گرفت اما با شکست مواجه شد

ابراز رضایت روسیه از روند مذاکرات هسته ای ایران در وین

واژگونی کامیون حمل تانک متعلق به رژیم صهیونیستی در مرزهای لبنان

واژگونی کامیون رژیم صهیونیستی در فلسطین اشغالی

استانبول فردا میزبان وزیران خارجه افغانستان و پاکستان است

هشدار گوترش درباره تغییرات آب و هوایی

مسکو: از تلاش ها برای احیای برجام رضایت داریم

تاکید جو بایدن بر اهمیت همکاری جهانی برای حل بحران آب وهوایی

هراس آمریکا از حملات طالبان

درخواست کمک سعد حریری از پاپ برای لبنان

برگزاری رزمایش نظامی روسیه در کریمه با حضور وزیر دفاع

هم نشینی بهاره رهنما و همسرش +عکس

تاکید پوتین بر پایبندی روسیه به تعهدات بین المللی اقلیمی

ادامه جنگ قدرت در عربستان سعودی

استاد دانشگاه: علت بن بست در برجام زیاده خواهی آمریکاست

استاد دانشگاه: علت بن بست در برجام زیاده خواهی آمریکاست