مطالب مرتبط:
تعداد 10 اکیپ در رضوانشهر در حالت آماده باش و برف روبی هستند
آغاز بارش رحمت الهی در استان بوشهر
آماده باش نوروزی پلیس از 20 اسفند
13 رجب؛ روزی که سایه همای رحمت بر سر جهانیان گسترانیده شد
-6 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 7 اسفند 1399 ساعت 10:102021-02-25اجتماعي

باز باش ای باب رحمت تا ابد


وقتی چشمه زمزم در صحرای مکه جوشید، آن بیابان لم یزرع کم کم آباد شد، فراوانی و برکت یافت و دیگر بیابان نبود.

این حکایت رونق و برکت قلب های ما بعد از جوشیدن چشمه محبت امیرالمؤمنین(ع) است.

- وقتی چشمه زمزم در صحرای مکه جوشید، آن بیابان لم یزرع کم کم آباد شد، فراوانی و برکت یافت و دیگر بیابان نبود.

این حکایت رونق و برکت قلب های ما بعد از جوشیدن چشمه محبت امیرالمؤمنین(ع) است.

وقتی چشمه زمزم در صحرای مکه جوشید، آن بیابان لم یزرع کم کم آباد شد، فراوانی و برکت یافت و دیگر بیابان نبود.

این حکایت رونق و برکت قلب های ما بعد از جوشیدن چشمه محبت مردی است که رسول خدا(ص) از ما خواستند در آزمون ها به او ملتزم باشیم.

همه ما کم یا زیاد، به انداز قابلیت و حاصل خیزی قلبمان در اطراف این چشمه به آبادی رسیده ایم.

آنچه در زیر می خوانیم حکایت همین آبادانی در اطراف نام امیرالمؤمنین علی(ع) در قلب شیفتگان مولا در پاسخ به این سوال ایکنا است که از بهره ای که از وجود مولا دز زندگی فردی یا اجتماعی خود برده اید بگویید.

مهدی دغاغله، قاری قرآن و استاد دانشگاه درباره این پرسش، گفت: امام علی علیه السلام، جامع الاضداد است؛ یعنی امام صفات ضد و نقیضی را در خود جمع کرده است.

این را معمولا در کمتر کسی می بینید.

کسی از این نظر شبیه امام علی علیه السلام وجود ندارد.

یک شاعر زبر دست می گوید: جمعت فی صفاتک الاضداد فلهذا عزت لک الانداد زاهد حاکم حلیم شجاع فاتک ناسک فقیر جواد شیم ما جمعن فی بشر قط و لا حاز مثلهن العباد.

تو هم پادشاهی و همه از کرم و بذل و بخششت بهره می برند و هم اینکه خود مانند فقرا زیستی.

هم جنگجوی شجاع و نترسی هستی که در میدان جنگ حریفی نداری و هم شب ها در محراب اشک می ریزی و از ترس خداوند متعال لرزه بر اندامت می افتد.

هم حاکمی و قضاوت می کنی و هم تن به قضاوت شدن می دهی.

شاعر این صفات و بیش از اینها را مطرح می کند که در کمتر کسی پیدا می شود.

امام علی(ع) از طرفی یک جنگجو است و از طرفی یک خطیب زبردست؛ سخنان امام بعد از 1400 سال، بعد از قرآن کریم از زیباترین و بلیغ ترین سخنان است.

می گویند: کلام علی دون کلام الخالق و دون کلام المخلوق .

امام در بلاغت کسی است که ادب پیش از اسلام را به ادب اسلامی وصل می کند و یک ترکیب و آمیختگی از این دو به وجود می آورد که واقعا بی نظیر است.

کجا می توان شخصیتی را پیدا کرد که این صفاتی را که در ظاهر با یکدیگر متضاد هستند داشته باشد؟ عدالت گستری امام یکی از مهم ترین صفات ایشان است.

ایشان وقتی خلیفه شدند، اولین جمله ای که فرمودند این است: ومَنْ ضاقَ علیه العَدْلُ فالجَوْرُ علیه اَضْیقُ این جمله مرا تکان می دهد و اگر بپرسید کدام زاویه از زوایای این شخصیت والا بیش از همه برای من می درخشد، همین عدالت محوری امام را می گویم.

در خلافت امام، انسان ضعیفی وجود ندارد.

امام زندگی خود را در پایین ترین مرحله مساوی با پایین ترین شخصی که در حکومتش زندگی می کند تنظیم کرده بود.

امام علی(ع) حق مظلوم را می گیرد.

این صفت بسیار ارزشمندی است.

محمود حمیداوی، مدرس قرآن نیز گفت: امام علی علیه السلام کتاب انسانیت است، کتابی که خیلی از افراد اهل مطالعه، عاشق برگ برگ آن شدند، ولی حتی به یک برگ آن عمل نکردند و بی سوادان چیزی از آن نفهمیدند.

امام علی(ع) به وسعت یک باران است که عده ای از برکات آن در زمین دلشان محصولی کاشتند و از محصول خود لذت و بهره بردند، ولی لطافت باران را ندیدند یا حس نکردند و یک عده ای تمام عمر زمین دلشان خشک و کویر و شوره زار ماند.

امام علی(ع) صدای شور و شعور انسانیت بوده و هست.

آنهایی که به مکتب ایشان رفتند یک عمر نام نیک از مکتبش به جا گذاشتند و آنهایی که وجدانشان مرده بود در زباله دان تاریخ دفن شدند.

هدیه مسعودی، مدرس معارف در دانشگاه نیز گفت: امام را به نهج البلاغه می شناسم و نهج البلاغه را مانند کهکشان یا کوهستانی می بینم که از هر طرف که نگاه کنم عظمت خدا را می بینم و کوچک بودنم را.

در یک کلمه بندگی مولا واقعا مرا تحت تأثیر می گذارد.

امل فریسات، بانویی خانه دار و مادر سه فرزند است؛ او برای ما از قدرت کلمات امیرالمؤمنین(ع) و تأثیر آنها بر زندگی خود گفت: آنچه از امیرالمؤمنین(ع) من را متحول کرد، نگاه عجیبش به این دنیا بود.

تحلیل و آنالیز امام از این دنیا، دنیاپرستی و مدگرایی و تجمل گرایی را ـ که امروزه به حد اعلای خودش رسیده و انسانیت انسان را زیر پا گذاشته ـ تا حد زیادی کاهش می دهد.

خطبه های عجیب امام درباره این دنیا و مرگ چنان آدمی را می لرزاند، گویی انسان خفته را با پارچ آب سردی از جا بلند می کند.

سخنان عجیبشان درباره مرگ برایم دلنشین بود و آیات قرآن را برایم واضح تر کرد.

به طوری که در شرایط مختلف، آیات قرآن جلوی چشمم مجسم می شوند و این خیلی برایم شیرین بود.

اثر خواندن خطبه های امام این بود که پس از آن به دنبال رضای حق بودم و این مرا در مبارزه بسیار قوی و با اراده می کرد همچون کسی که در صف اول جنگ برای مبارزه با دشمن (یعنی نفس) خود را آماده کرده باشد.

اطرافیان فقط خستگی تن و صورتم را می دیدند، اما من با محبوب خود بودم.

هر چند در حال حاضر نهج البلاغه را کمتر می خوانم ولی نور سخنان امام در وجودم ریشه دوانده و سعی می کنم خودم را بار دیگر به این دریای پر فیض برسانم.

حجت الاسلام سید محمدعلی بلادیان، مدرس حوزه علمیه هم وجود امام علی(ع) را با خورشید مقایسه کرد و گفت: هرچند قیاس وجود امیرالمؤمنین(ع) با خورشید، بسیار تأمل برانگیز است، چراکه خورشید در خلقت و بقا وامدار وجود نازنین خلیفه الهی و امیرالمؤمنین(ع) است، اما برای تقریب ذهن همانگونه که استفاده و بهره ما از خورشید دو نوع است: یکی استفاده غیر ارادی، به جهت لطف و رحمت عام و دیگری بنا بر اراده و خواست و تلاش موجودات بهره مند و به جهت رحمت خاص، در مورد وجود نازنین حضرت امیرالمؤمنین باید اذعان کنیم که خلقت ما و به دنبال آن بسیاری از نعمت ها در سایه سار و به تبع خلقت ایشان است، کما اینکه افتخار قرار گرفتن در نسل ایشان نعمتی مضاعف است که همیشه به آن مباهات کرده و از خدا طلب یاری در شکرگزاری آن را دارم، اما نسبت به امور اختیاری و اکتسابی باید بگویم، جز آرزوی تبعیت و پیروی از سلوک و منش حضرت چیزی را ندارم که عرضه بدارم لکن ارزشمندترین بهره ما از مولی الموحدین، نفس راه و رسم انسان بودن است که یادگار آن حضرت است.

محمدجواد محمدی مجد، حافظ کل قرآن کریم و دانشجوی دکتری رشته علوم قرآن و حدیث هم گفت: اسلام دینی جامع است و آدم ها را جامع در ابعاد فردی، اخلاقی، تربیتی، اجتماعی و سیاسی تربیت می کند.

سیاسی بودن به آن معنا که فرد نسبت به سرنوشت جامعه دغدغه مند باشد.

ابعاد و شخصیت حضرت علی(ع) به عنوان انسان تراز دین، جامع است.

حضرت علی علیه السلام مرد سیاست بود، مرد دیانت بود، مردی بود که به فقرا کمک می کرد و در عبادتش در بالاترین حد خودش بود و برای خانواده اش بهترین بود؛ متأسفانه بعضی ها فکر می کنند حضور و فعالیت اجتماعی، فرهنگی و سیاسی باعث می شود که فرد از خانواده اش غافل شود، در صورتی که امام فردی بسیار خانواده دوست بوده اند.

من در قبال امام علی علیه السلام این جامعیت را از شخصیت ایشان متوجه می شوم و سعی می کنم در حد تلاش و ظرفیت خودم به شخصیت ایشان نزدیک شوم.

زهرا قنبری، دانشجوی رشته معماری هم از آرامش در زیر سایه پرمهر مولا گفت: اقتدار و بزرگی در کنار مهربانی و رأفت امام چیزی است که بیش از همه توجه مرا به خود جلب می کند.

هروقت اسم زیبایشان را می خوانم یا می شنوم، ایوان طلای زیبای گنبدشان را به خاطر می آورم که مهربانی و زیبایی هایی شخصیتی امیرالمؤمنین(ع) را فریاد می زند.

مولا را مثل یک پدر مهربان و مقتدر که در همه حال حواسش به فرزندش است تصور می کنم و اگر خطایی از من سر بزند با تمام وجود شرمنده شان می شوم و می خواهم پدرانه مرا ببخشد.

سعی می کنم تا جایی که می توانم مثل ایشان رفتار کنم و حواسم به نیازمندان اطرافم باشد.

سایه پر مهرشان را در زندگیم حس می کنم و این به من کمک می کند بهتر و زیباتر زندگی کنم.

علی فصیحی پور، مسئول گروه جهادی برخی از مناطق محروم اهواز است.

او گفت: همین بس که راه و روش مولا امیرالمؤمنین علیه السلام این است که به درد و رنج مردم رسیدگی می کردند و مرهمی بر زخم های آنها بودند.

امام به صورت مخفی و آشکار به در خانه های مردم می رفتند و کمک می کردند.

این کار واقعا برایم لذت بخش است.

حداقل آرامم می کند که توانستیم پا جای پای مولا بگذاریم.

اعظم فربهی، مادر دو فرزند و فارغ التحصیل رشته روانشناسی هم می گوید: متأسفانه به اندازه ای که می شود از این دریای رحمت بهره گرفت، شاید ذره ای هم نگرفتم.

اما آنچه که در زندگی، راه روشنی را برای من ترسیم می کند شخصیت کامل و چندبعدی آقا امیرالمؤمنین(ع) است.

آنچه خیلی مرا تحت تأثیر قرار داده و نصب العین من در زندگی بوده این فرمایش آقاست که فرمود: فرزند آدم را با فخر و مباهات چه کار که اولش نطفه و آخرش مرداری بدبوست؟ واین کلام به منزله ترمزی است هنگامی که هوای نفس من می تازد.

محسن ریاضی، محقق دینی نیز در جمله ای کوتاه گفت: ساده زیستی و کل توقعات را در دنیا جمع نکردن بهره ای است که در زندگی از وجود امیرالمؤمنین(ع) برده ام.

مهدیه لطفعلی پور، مادر سه فرزند و فارغ التحصیل رشته الهیات گفت: استحکام، وضوح، روشنی و اتقان در نهج البلاغه موج می زند.

اینها را بدون هیچ تحلیل بیرونی لمس می کنم.

مریم بوعذار، فارغ التحصیل رشته ادبیات انگلیسی هم بخشندگی و تسامح را بهره ای می داند که از وجود امیرالمؤمنین(ع) دارد.

او گفت: خیلی راحت دوستان و عزیزانم را می بخشم.

این بهره را از شیعه بودنم دارم.

چون حس می کنم نبخشیدن با شیعه بودنم منافات دارد.

وقتی کسی برای کاری، عذر می خواهد حس می کنم خدا پا درمیانی کرده و نگاه می کند که می بخشم یا نه.

محمد محمدعلیپور، عکاس گفت: ما از بچگی یاد گرفتیم هر وقت بخواهیم بلند شویم یا کاری انجام دهیم یک یاعلی بگوییم.

در صحبت هایمان با همدیگر همیشه یک یاعلی به هم می گوییم.

ما بچه شیعه ها سعی کردیم امام علی(ع) را در ظواهر زندگی خود بیاوریم، حال برخی از ما در حد توان توانسته ایم در باطن خود را شبیه امام کنیم، برخی نه.

کسی که توانسته این کار را انجام دهد، از زندگیش معلوم است، ساده زیست تر است.

امام می توانست زندگی بهتری داشته باشد، اما انتخاب امام این نبود.

برای همین امام فرمودند: شما نمی توانید مثل من باشید.

خدیجه سواعدی، معلم و مادر سه فرزند گفت: همین که خداوند مرا از پیروان حضرتش قرار داده است بزرگترین بهره است، اگرچه از پیروان راستینش نیستم.

ماجرای ذوالشهادتین را شنیده اید؟ فردی از اصحاب رسول الله(ص)، در معامله ای به نفع رسول خدا شهادت می دهند بی آنکه خود شاهد یا در صحنه حاضر باشند؛ یعنی چنان باوری به صداقت رسول(ص) دارند.

چیزی که از امام به من می رسد بدون چون و چرا قبول دارم.

شاید این اشکال باشد، اما دیدگاهم این است.

تهیه و تنظیم: تحریریه ایکنا خوزستان انتهای پیام
کلید واژه ها: بیابان - چشمه - چشمه زمزم - برکت - فراوانی - آباد - کم آباد - دیگر - محبت - رونق - آبادانی - قابلیت - تا ابد - آزمون - انداز - رسول - مولا

آخرین اخبار سرویس:
آماده سازی 9 کتاب تا پایان اردیبهشت در زنجان

استخدام کارمند فروشگاه های تخفیفی هفت با مزایا در قزوین

استخدام کارشناس آزمایشگاه در یک شرکت معتبر صنایع غذایی در اصفهان

اوقات شرعی چهارشنبه یکم اردیبهشت زنجان

بخشودگی جرایم 2 برابر شده راهنمایی و رانندگی تا پایان سال 99

نحوه برگزاری دوره آموزش تابستانی برای دانش آموزان تجدیدی/ تقویت دروس سال قبل در مدرسه تلویزیونی

تقویم روز و اوقات شرعی گیلان

اوقات شرعی گرگان

اخبار 24 شبکه 5 سیما؛ 31 فروردین

استخدام طراح صنعتی و کارمند اداری در شرق تهران

استخدام منشی خانم در واحد تندرستی و فیزیوتراپی کلینیک تابان در تهران

نحوه برگزاری دوره آموزش تابستانی برای دانش آموزان تجدیدی/ تقویت دروس سال قبل در مدرسه تلویزیونی

بارش باران و وزش باد شدید در 4 استان کشور

طرز تهیه حلوا گردویی اصیل تبریزی

طرز تهیه حلوا گردویی اصیل تبریزی

استخدام 2 عنوان شغلی در شرکت تندر نور در تهران

استخدام کارمند فروشگاه های تخفیفی هفت با مزایا در قم

چرخه کشتار دام در کرمانشاه مکانیزه می شود

جدول پخش مدرسه تلویزیونی چهارشنبه اول اردیبهشت

جدول پخش برنامه های مدرسه تلویزیونی از شبکه آموزش چهارشنبه اول اردیبهشت

استخدام کارمند پذیرش و دستیار دندانپزشک در آذربایجان شرقی

اجرای سنت ارزشمند «افطاری ساده» در حرم مطهر حضرت رضا (ع)

برنامه درسی روز چهارشنبه اول اردیبهشت مدرسه تلویزیونی

ممکن است ظرفیت سردخانه های تهران کفایت نکند

استخدام کپی رایتر خانم در صدور احرار شرق در تهران

استخدام کارمند فروشگاه های تخفیفی هفت با مزایا در مازندران

کیفیت بخشی یکی از ارکان مهم توسعه آموزش و پرورش است

ساعات و روزهای حضور کادر اجرایی مدارس در مناطق قرمز و نارنجی اعلام شد

استخدام منشی خانم در یک مطب زیبایی در قیطریه تهران

کیفیت بخشی یکی از ارکان مهم توسعه آموزش و پرورش است

تهران بارانی می شود

جدول پخش مدرسه تلویزیونی 1 اردیبهشت 1400 از شبکه آموزش و 4 سیما

برنامه درسی روز چهارشنبه اول اردیبهشت مدرسه تلویزیونی

غبار صبحگاهی و افزایش دما در اصفهان

لزوم تسریع در آماده سازی آرامستان جدید کرمان

عشایر پرورش دهنده شتر از خنج راهی ییلاق شدند

ببینید | نحوه افزایش حقوق سربازان متاهل

تاکید مدیر کل کمیته امداد هرمزگان به ورود خیرین برای ساخت مسکن مشارکتی

جشنواره تصویرگری کتاب های درسی

استخدام منشی با حقوق و مزایای عالی در شرکت کفش و ماسک یحیی در تهران

استخدام کارمند اداری خانم در فنی و مهندسی فام رایان پویا انرژی در اصفهان

ببینید | فرمانده ناجا خواستار توقف طرح ترافیک شد

منابع و بارم بندی آزمون جامع سنجش صلاحیت معلمان / سامانه سنجش صلاحیت ها و توسعه شایستگی معلمان

استخدام کارآموز معماری در یک گروه معماری معتبر در البرز

اجرای طرح پایش سلامت شهروندان در لنده

ارزیابی و سنجش از چالش های نظام تعلیم و تربیت

افزایش سردخانه های بهشت زهرای تهران به دلیل افزایش فوتی ها

تزیین شیربرنج | آموزش تصویری تزیین فرنی

استخدام منشی خانم در یک کلینیک روانشناسی در محدوده هفت تیر

استخدام منشی خانم در شرکت پرشین دکور در محدوده شهرک صنعتی خاوران

ببینید | تردد با الاغ؛ ترفند حیرت انگیز برای فرار از محدودیت های کرونایی!

مکان های خنک برای سفر در تابستان؛ مسافرتهای تابستانی به مکانهای خنک

مراکز کنترل تردد در نقاط کولاک گیر قزوین ایجاد می شود / لزوم مناسب سازی ورودی شهرک کاسپین

استخدام کارمند فروشگاه های تخفیفی هفت با مزایا در ایلام

استخدام کارشناس مالی در شرکت طبیعت زنده (سینره) در آذربایجان شرقی

کیفیت نظام آموزشی نقش تعیین کننده ای در پیشرفت و توسعه کشور دارد

پیش بینی جوی آرام برای آسمان استان سمنان

پیگیری روشنایی پل های شرقی و غربی سمنان

نگاهی به 70سال توسعه مترو در ایران

استخدام کارشناس/ ادمین شبکه های اجتماعی در سورنا انتخاب برتر در تهران

استخدام نقشه کش صنعتی آشنا به زبان انگلیسی در شرکت نور محور فارس

عملیات اجرایی باند دوم محور دهلران - اندیمشک تسریع می یابد

«مدیران مدارس» اصلی ترین عامل تحقق اهداف نظام تعلیم و تربیت هستند / «مأموریت ها و وظایف مدیران و معلمان» در دوران کرونا «سخت تر و پیچیده تر» شده است

تسهیل فرآیند خانه دار کردن فرهنگیان

پایانه مرزی پیشین ترانزیت بین ایران و پاکستان را هموار می کند

رونمایی از سامانه جدید ارزیابی رویه راه ها

پل خاتون کرج دوباره رو به راه می شود

استخدام کارگر ساده آقا با حقوق ثابت و بیمه در شرکت عسل پلاست در تهران

2 هزار دانش آموز بنابی همچنان فاقد گوشی و تبلت هستند/ اهدای 500 تبلت توسط خیران

کاهش سوانح جاده ای مهمترین برنامه ترافیکی ناجای در استان قزوین است

هشدار به دانش آموزان: غایبان کلاس ‎های مجازی مردود می شوند +فیلم

پایانه مرزی پیشین ترانزیت و تردد بین ایران و پاکستان را هموار می کند

استخدام مهندس مکانیک آقا در یک شرکت معتبر در تهران

گزارش مکتوب:ماهی ها، زِنده زِنده مُردند

احتمال تاخیر در دفن فوتی های تهران

استخدام حسابدار و منشی در یک شرکت معتبر در تهران

احتمال تاخیر در دفن فوتی های پایتخت

نصب 935 آب گرمکن خورشیدی در اماکن عمومی تهران | انرژی های تجدیدپذیر راه غلبه بر معضلات محیط زیستی شهر

حفظ منابع طبیعی و محیط زیست با کمک همیاران طبیعت در مهاباد

اجرای طرح ترافیک باید متوقف شود

استخدام منشی خانم در شرکت وستا ماشین در تهران

بهترین کتاب های کمک درسی کنکور سراسری رشته تجربی

تفکیک و استفاده مجدد از پسماندهای ساختمانی سرمایه ای عظیمی را به چرخه ساخت و ساز برمی گرداند

بیش از 21 هزار خودرو به دلیل نقض محدودیت ها در کرمانشاه جریمه شدند

دمای هوای کلستان به 40 درجه می رسد| هشدار آتش سوزی جنگل ها

یکهزار میلیارد ریال برای بازسازی مدارس شهر زلزله زده سی سخت جذب شد 

ثبت نام ایران خودرو اردیبهشت 1400

سالی که نکوست!

ستاد مدیریت بحران سرپل ذهاب آماده اطفای هرگونه حریق احتمالی باشد

فرمانده ناجا: اجرای طرح ترافیک باید متوقف شود

استخدام انباردار در شرکت مکث سیلور در محدوده پاکدشت

طرح ساماندهی کارگران ساختمانی در قم آغاز شد

جزییات برگزاری امتحانات ابتدایی ها

دره شیرِز در لرستان /عکس

آتش زیر خاکستر در سراوان | انباشت گازوییل در خانه روستاییان

نوسازی آسفالت شهر جدید صدرا

احتمال تاخیر در دفن فوتی های تهران

فرمانده ناجا: اجرای طرح ترافیک باید متوقف شود

سونامی کمبود معلمان در راه است؟

استخدام کارمند پذیرش در درمانگاه دندانپزشکی آل هاشم در آذربایجان شرقی

باز باش ای باب رحمت تا ابد

باز باش ای باب رحمت تا ابد