موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - تامين اجتماعي - ليگ قهرمانان - تأمين اجتماعي - ليگ قهرمانان آسيا - قهرمانان آسيا - افزايش حقوق - متناسب سازي - افزايش حقوق بازنشستگان - سازمان تامين اجتماعي - علي اكبر راوند - تيم ملي فوتبال اردن - فصل گرما - روابط امارات و اسراييل - بازيهاي آسيايي جاكارتا - سنت جرج پارك - رحيم استرلينگ - هكرها - رييس صدا وسيما - لپ تاپ - محدوديت هاي تردد - پاي سرخ - فرصت هاي مطالعاتي دانشجويان

مطالب مرتبط:
حکم 10 سال و نیم حبس برای سرکرده داعش در آلمان
«بکوب و بساز» برای نیم فصل دوم/ بازیکنان استقلال و سپاهان در قائمشهر
به مردم اطمینان می دهیم که از هر ابزار قانونی در مسیر مبارزه با فساد استفاده خواهیم کرد
مشارکت مردمی مانعی برای از هم پاشیدگی پیوند اجتماعی است
زمین لرزه 4 و نیم ریشتری در سی سخت
-6 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 7 اسفند 1399 ساعت 04:002021-02-24سياسي

امیرمؤمنان(ع) و نیم قرن مبارزه با انحرافات اجتماعی


عضو هیئت علمی گروه معارف دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان اینکه مبارزه امیرالمؤمنین(ع) با انحرافات اجتماعی از زمان اسلام آوردن ایشان آغاز شد و تا پایان حیات مبارکشان نیز ادامه داشت، - عضو هیئت علمی گروه معارف دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان اینکه مبارزه امیرالمؤمنین(ع) با انحرافات اجتماعی از زمان اسلام آوردن ایشان آغاز شد و تا پایان حیات مبارکشان نیز ادامه داشت، گفت: در رابطه با شخصیت حضرت امیر(ع) همین قدر که بفهمیم علی(ع) را نمی فهمیم، کافی است.

ظهور انحرافات اجتماعی قدمتی به درازای ظهور جوامع بشری دارد.

از جمله موضوعات مهم در صدر اسلام، نحوه مبارزه پیامبر اکرم(ص) و امیرالمؤمنین(ع) با این انحرافات در جامعه است؛ چراکه بازخوانی سیره و روش های برخورد معصومان(ع) با انحرافات وقت جامعه، می توانند مبانی و الگوهای اصلاح جامعه برای امروز ما تبیین کند.

با بررسی تاریخ این دوره به روشنی می‎ توان دریافت که مبارزات حضرت علی(ع) با انحرافات اجتماعی از زمان اسلام آوردن در نوجوانی آغاز شده است.

این مبارزات به ویژه پس از وفات پیامبر اکرم(ص) رنگ وبوی دیگری به خود گرفت؛ چراکه مبارزات ایشان در زمان پیامبر(ص) علیه کفر و الحاد بود و با یاری دیگر مسلمانان انجام می شد، اما مبارزات آن حضرت پس از رحلت پیامبر اکرم(ص)، مبارزه با انحرافاتی بود که در درون جامعه اسلامی ایجاد شده و خطرات بسیار بیشتری برای اسلام ناب محمدی(ص) داشت.

جامعه اسلامی با فاصله گرفتن از مبانی اصیل اسلام و آموزه های نبوی، پس از رحلت پیامبر(ص)، با آسیب های مختلف اجتماعی مواجه شد.

در دوران حکومت کوتاه خلافت امیرمؤمنان(ع)، ایشان با انواع انحرافات اجتماعی در جامعه نظیر برپایی روابط و مناسبات بر اساس معیارهای قبیلگی، شکل گیری نظام طبقاتی، تغییر ارزش های اجتماعی، تفرقه و گسست انسجام اجتماعی مواجه بودند، ولی به عنوان رهبر جامعه اسلامی با الهام از مبانی اصیل اسلام ناب محمدی به مبارزه با این انحرافات پرداخت و در این مسیر تابع اصولی همچون حق مداری، اعتدال و میانه روی، کرامت و مدارا بودند.

در راستای تبیین شیوه مبارزه حضرت علیه انحرافات اجتماعی با حجت الاسلام والمسلمین علی رهبر، عضو هیئت علمی گروه معارف دانشگاه صنعتی اصفهان و مدیر مؤسسه نهج البلاغه استان اصفهان به گفت وگو پرداختیم که متن آن در ادامه از نظر می گذرد؛ حجت الاسلام رهبری در این گفت وگو به تبیین شیوه مبارزه امیرالمؤمنین(ع) با انحرافات اجتماعی مستند به نهج البلاغه پرداخت و اظهار کرد: اولین مبارزه امیرالمؤمنین(ع) با انحرافات اجتماعی در سن 10 سالگی بود.

ایشان گاهی در نهج البلاغه در رابطه با این موضوع بر روی حادثه آغاز ایمان آوردنشان تکیه می کنند.

سه دوره مبارزه امیرمؤمنان(ع) با انحرافات وی با بیان اینکه حضرت امیر(ع) در یکی از خطبه های خود بیان می کنند که من 40 سال است که در وادی مبارزات بوده ام، گفت: این در حالی است که بسیاری از افراد از این مسئله اظهار تعجب کردند که ایشان باید در دوران حضور خود در مکه نیز با انحرافات مبارزه کرده باشند.

در پاسخ به ایشان باید گفت که بله! مبارزه ایشان در دوران آغازین در قالب تقابل با کفر و شرک بود.

از بدو ورود ایشان به مدینه شکل نظامی پیدا کرده و در قالب تقابل با نفاق روی داد.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان اینکه پرده سوم مبارزه امیرالمؤمنین(ع)، مبارزه با انحراف از خلافت رسول خدا(ص) بود، گفت: ایشان در این باب با مردم بحث می کردند و حتی به همراه حضرت زهرا(س) و فرزندان خود به درب منازل می رفتند و به مردم گوشزد می کردند که مگر شما در واقعه غدیر نبودید و حضور نداشتید و با من بیعت نکردید؟ بعضی هم پاسخ می دادند که علی جان شما دیر آمدید! ما دیگر رأی خود را به خلیفه داده ایم!.

25 سال مشاوره برای حفظ اسلام وی بیان کرد: خطبه حضرت زهرا(س) که ایراد شد، بسیاری از اذهان متوجه امیرالمؤمنین(ع) شد، اما ایشان دلسوزی خود را داشتند.

بنده عظمت امیرالمؤمنین(ع) را در چند مقطع بیشتر از مقاطع دیگر حس کردم.

ایشان 25 سال برای اصل اسلام و رسالت رسول خدا(ص) حاضر شدند تا فداکاری کرده و کوتاه بیایند و حتی به خلفای زمان خود مشاوره دهند.

مدیر مؤسسه نهج البلاغه استان اصفهان اظهار کرد: وجود مبارک حضرت امیر(ع) مانند تنها خلبان ماهر و کاربلدی بود که او را کنار زده اند و فردی دیگر را که آشنایی چندانی نیز با خلبانی ندارد، جایگزین او کرده اند، اما ایشان با این حال برای محافظت از جان مسافران به خلبان جایگزین مشاوره داده و او را راهنمایی می کند.

به یاد دارم که برخی از وهابیان در مکه اعتراف کرده و به من گفتند که وجود مبارک امیرالمؤمنین(ع) فرزندان خود را در برابر درب خانه عثمان قرار داد تا خلیفه ترور نشود و خلیفه کشی به یک قانون و رویه تبدیل نشود.

مظلومیت حضرت امیر(ع) تا این حد بود که با وجود این حرکت، معاویه در شام ایشان را عامل قتل عثمان معرفی می کند.

وی افزود: ایشان در طول 25 سال خانه نشینی، همواره خلفا را در نقاط حساس مشاوره می دادند تا کشتی اسلام دچار سانحه نشود.

اسلام در آن زمان در شرایط بسیار حساسی قرار داشت؛ چراکه امپراتوری روم شرقی مترصد درگیری با مسلمانان بود.

زمانی که خلافت به امیرالمؤمنین(ع) رسید، مبارزه ایشان با انحرافات جامعه مسلمین وارد مرحله تازه ای شد.

حضرت امیر(ع) در چند مقطع از نهج البلاغه از جمله در خطبه سوم به مبارزه خود با ناکثین، قاسطین و مارقین اشاره می کنند.

خود اهل سنت نقل می کنند که رسول خدا(ص) به علی بن ابی طالب(ع) فرمودند که شما با ناکثین و قاسطین و مارقین مبارزه خواهید کرد.

نزاع با جمود، نفاق و برتری طلبی حجت الاسلام رهبر در ادامه سخنان خود افزود: وجه دیگر مبارزه امیرالمؤمنین(ع) با انحرافات، مربوط به نزاع ایشان با جمود، جهل، نفاق و برتری طلبی بود.

ایشان در خطبه سوم نهج البلاغه می فرمایند که چنین افرادی مگر این آیه را نخوانده اند که ما سرای آخرت را برای کسانی قرار می دهیم که در زمین برتری جویی نمی کنند.

البته خود امیرالمؤمنین(ع) در این خطبه پاسخ می دهند که این افراد حتماً این آیه را خوانده و حتی آن را از حفظ هستند، اما دنیا آن ها را گرفتار خود کرده و برای آن ها شیرین است؛ یعنی ایشان می دانند که برتری طلبی در دنیا جزء ایرادات است و اشکال دارد، اما فریب خورده و به امر دنیا و شیرین آن مشغول شدند.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان بیان کرد: یکی از مبارزات مهم و مؤثر حضرت امیر(ع) با انحرافات، مبارزه ایشان با خوارج بود.

حضرت امیر(ع) پس از پیروزی بر این خشک مغزان، در نهج البلاغه می فرمایند که من چشم فتنه را کور کردم.

البته وجود مقدس حضرت امیر(ع) چشم فتنه را فقط در برابر خوارج کور نکردند، بلکه در کل مبارزات خود در طول عمر مبارکشان همچون جنگ های بدر، احد، احزاب، خیبر ذات السلاسل و .

چشم فتنه را کور کردند.

وی در ادامه تصریح کرد: حضرت امیرالمؤمنین(ع) در روزهای پایانی عمر مبارکشان به فرزندان و یاران خود توصیه کردند که پس از من دیگر با خوارج نجنگید؛ چراکه برخی از این بیچاره ‎ها به دنبال حق هستند و به باطل می رسند و من نیز زمانی که باید این فتنه را جراحی می کردم، این کار را انجام دادم.

مبارزه با انحرافات در اندیشه توحیدی مدیر مؤسسه نهج البلاغه استان اصفهان اظهار کرد: جنبه دیگر مبارزات امیرالمؤمنین(ع) با انحرافات، مبارزه ایشان با انحرافات مرتبط با توحید بود.

در نهج البلاغه آمده است که فردی جمله ای را راجع به ذات اقدس الهی گفت که حضرت امیر(ع) با شنیدن آن متغیر شده و صورتشان سرخ شد.

سپس، برای مبارزه با این انحراف، تمامی مردم را در مسجد جامعه جمع کرده و خطبه توحیدی بسیار مهم و اثرگذاری ایراد کردند که بزرگان ما همچون آیت الله حسن زاده آملی در رابطه با این بیانات امیرالمؤمنین(ع) فرموده بودند که قسمت هایی از نهج البلاغه وجود دارد که ما از درک آن عاجزیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به پیام امام خمینی(ره) به کنگره نهج البلاغه در سال 1360 بیان کرد: امام راحل(ره) در پیام خود این سؤال را مطرح کردند که باید بررسی کنیم که آیا اصلاً می توانیم علی بن ابی طالب(ع) را درک کنیم؟.

بهتر است که ما خود را فریب ندهیم که می توانیم شخصیت بزرگوار امیرالمؤمنین(ع) را به خوبی درک کنیم.

بدانیم که علی(ع) را نمی شناسیم وی گفت: البته در هر صورت همین قدر که بفهمیم علی(ع) را نمی فهمیم، کافی است؛ چراکه برخی فکر می کنند امیرمؤمنان(ع) را درک می کنند و هنر ایشان فقط نان جو خوردن و غش کردن از خوف خدا و کندن درب خیبر بوده است.

در حالی که فقط عمق نهج البلاغه چنان ژرف و عمیق است که گاهی یک مسیحی به نام جرج جرداق بیش از 200 بار آن را خوانده است.

ابن ابی الحدید بیان می کند که من خطبه تفسیر أَلْهَاکُمُ التَّکَاثُرُ امیرالمؤمنین(ع) در نهج البلاغه را بیش از 50 بار خواندم و هر بار تأثیر بیشتری در من گذاشت.

مدیر مؤسسه نهج البلاغه استان اصفهان در پایان سخنان خود در این زمینه اظهار کرد: هیچ مانعی بر سر راه تکامل بشری نبود مگر اینکه وجود مبارک و مقدس حضرت امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب(ع) به شیوه ای درست با آن مقابله کرده و آن را برطرفت نکرده باشد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشگاه صنعتی اصفهان - اجتماعی - دانشگاه صنعتی - مبارزه - صنعتی اصفهان - هیئت علمی - جامعه - اسلام - دانشگاه - اصفهان - معارف - پایان - صنعتی - ادامه - ایشان - گروه - حیات - زمان - آغاز - بیان - ظهور - علمی - هیئت - بازخوانی - پیامبر - برخورد - اصلاح - تبیین - رابطه - شخصیت

آخرین اخبار سرویس:
سه هزار و 604 نفر داوطلب انتخابات شوراهای روستایی لرستان شدند

اولین تصاویر از سانتریفیوژ بومی IR-9 +فیلم

نقش رسانه ها در مشارکت انتخاباتی مردم قابل انکار نیست

«جامعیت»، «ارایه برنامه عملیاتی» و «ضمانت اجرایی»، سه اصل مورد نیاز طرح جامع فولاد

نشست شورای توسعه فرهنگ قرآنی خوزستان برگزار شد

آخرین وضعیت حسام نواب صفوی از زبان دکتر هاشمیان

بازدید سرزده رییسی از دادگستری شهرستان بهارستان/پیگیری برای رسیدن یک مادر به فرزندش

اصلاح قانون برای بکارگیری سلاح به نفع محیط بانان/ دولت به فوریت لایحه اصلاحی بفرستد، مجلس تصویب کند

ثبت نام 1743نفر تا روز ششم نام نویسی انتخابات شوراهای روستایی یزد

دولت در خسته ترین، بی رمق ترین و بی انگیزه ترین حالت خود قرار دارد

خوانسار دومین شهر قرمز استان اصفهان/ اجرای طرح آمران سلامت در شهرستان

آخرین وضعیت حسام نواب صفوی از زبان دکتر هاشمیان

مرکز جداسازی ایزوتوپ های پایدار در سایت فردوی قم افتتاح شد

وضعیت نگران کننده بیمارستان ها

انتصاب رییس مرکز مطالعات راهبردی زنان و خانواده

3604 لرستانی داوطلب شرکت در انتخابات شوراهای روستا و عشایر شدند

10 هزار طلبه جهادی در حوزه کرونا به مردم خدمت رسانی می کنند

هلال احمر باید قبل از هر نهادی در حوادث غیرمترقبه حضور داشته باشد/خیرین را با خود همراه کنید

جذب منابع و هدایت آن به سمت تولید دانش بنیان، صادرات محور و تکمیل زنجیره ارزش در صدر همه فعالیت های بانک است

تعامل بسیج اصناف با بهزیستی پردیس

انتقاد رییس کل دادگستری گیلان از روند کند ساخت راه آهن رشت انزلی

تصاویر/ رزمایش کمک مومنانه در آران و بیدگل

هنر سوال کردن؛ چگونه سوال های بهتری بپرسیم؟

اصلاح مفاد قانون بکارگیری سلاح به نفع محیط بانان/ دولت به فوریت لایحه اصلاحی بفرستد، مجلس تصویب کند

مذاکره یک فریب آمریکایی برای محاصره هوشمند ملت ایران است

تبعیت اصناف فیروزکوه از تصمیمات ستاد ملی کرونا

فیلم | واکنش صاحبخانه اهل سنت به حضور مداحل اهل بیت(ع) در منزلش

دانشگاه قم جایگاه 24 دانشگاه های جامع کشور را کسب کرد

3604 لرستانی داوطلب شرکت در انتخابات شوراهای روستا و عشایر شدند

حوزه علمیه قم در عرصه تبلیغ پیشگام سایر حوزه های دیگر بوده است

تازه ترین ترین اقدام برای همسان سازی حقوق بازنشستگان/ ارسال لایحه دوفوریتی به مجلس برای دائمی کردن متناسب سازی حقوق بازنشستگان

حکم رهبر انقلاب درباره روزه گرفتن در زمان شیوع کرونا

دستگاه های دولتی به جای مانع زدایی، برای تولید مانع تراشی می کنند

کلاب هاوس چگونه می تواند الگوی پیام رسان های داخلی باشد؟/ فیلتر این پیام رسان شکست خورده و هزینه زاست| گفتگو با اکبر نصراللهی

آمار ترسناک از مرگ کرونایی در تهران/ هر چند دقیقه یک تهرانی جان خودش را از دست می دهد؟

حکم رهبر انقلاب درباره روزه گرفتن در زمان شیوع کرونا

شرایط ویژه کرونایی مانع برگزاری مراسم ماه رمضان نشود

هنر سلاح برنده برای پاسداری از ارزش های انقلاب اسلامی است

فارغ التحصیلان دانشگاه مذاهب اسلامی باید متمایز باشند

آگاهی بخشی و توجه به رفع موانع تولید رسالت مهم امروز است

ببینید: زاویه ای دیگر از شهادت دو محیط بان!

عراقچی: جز لغو همه تحریم ها و راستی آزمایی راه دیگری وجود ندارد

12 عضو شورای شهر تهران تایید صلاحیت شدند

موافقت دولت با بار مالی طرح دوفوریتی همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری

لزوم رعایت حضور یک سوم از کارمندان در دستگاه های اجرایی

فارغ التحصیلان دانشگاه مذاهب اسلامی باید متمایز باشند

هدف از تاسیس بنیاد مسکن توسط امام راحل، محرومیت زدایی بود

مدرسه علمیه نجمه خاتون(س) برای سال تحصیلی جدید طلبه می پذیرد

اطلاعیه درباره مرحله دوم متناسب سازی حقوق بازنشستگان

آگاهی بخشی و توجه به رفع موانع تولید رسالت مهم امروز است

تکذیب ادعای انتخاباتی درباره سیدحسن خمینی

ارسال 42 هزار بسته گوشت از سوی آستان مقدس بانوی کرامت به سراسر کشور

هشدار دکتر زالی:هر 16 دقیقه یک شهروند تهرانی از دست رفت/لزوم قرنطینه کامل تهران

برگزاری آیین شب قدر در خوزستان براساس مصوبات ستاد ملی کرونا خواهد بود

ثبت نام 633 داوطلب نامزدی انتخابات شوراهای روستایی در قم

استخدام کارمند مالی و اداری و کارمند ارتباط با مشتری - crm از تهران

تایید صلاحیت 12عضو فعلی شورای شهر تهران

جامعه نخبگانی و مغزهای قوی دانشجویی و دانشگاهی حمایت شوند/ مجلس قانون جمعیت را در دستور کار قرار دهد

اخبار 21 شنبه 21 فروردین

اخبار 20:30 شنبه 21 فروردین

پیام دین و شریعت را در فضای مجازی تبلیغ کنیم

چرا برخی از قضات هنوز اهمیت مسئله توبه را درک نکرده اند؟

با نقض کنندگان قرنطینه برخورد قانونی می شود

ثبت نام دو هزار و 961 نفر در انتخابات شورا های اسلامی روستا در استان قزوین+ فیلم

فرزندان قالیباف، صادق خرازی، رییسی و پزشکیان کجا هستند؟

انتقاد واعظی از افرادی که ادعا کردند صنعت هسته ای در اثر برجام تعطیل شد

1700 داوطلب انتخابات شورای روستا در استان بوشهر ثبت نام کردند

133 دستاورد جدید هسته ای رونمایی شد

آمار داوطلبان شورای روستاها در کرمانشاه به پنج هزار و 893 نفر رسید

31 هزار بسته حمایتی بین نیازمندان استان سمنان توزیع خواهد شد

استاندار خراسان رضوی: مدیران در مباحث کرونا همواره پاسخگوی رسانه ها باشند

تعطیلی مشاغل گروه 2 ، 3 ، 4

استاد انصاریان: کار انسان، گدایی به درگاه غنیِ مطلق است

تایید صلاحیت 12 عضو فعلی شورای شهر تهران برای انتخابات 1400

فرزندان قالیباف، صادق خرازی، رییسی و پزشکیان کجا هستند؟

فارس24| از اخبار هسته ای تا تخلفات ستاد کرونا

تکذیب یک ادعای انتخاباتی درباره سیدحسن خمینی

کنایه انتخاباتی مشاور روحانی با اشاره به نام تتلو و بهروز وثوقی

ببینید: گزارش حسینی بای از تعطیلات 10 روزه!

مصالحه در 23 پرونده قتل عمد با تلاش شوراهای حل اختلاف هرمزگان

پیام تسلیت دکتر احمدی نژاد به مناسبت درگذشت مرحوم کیخا توکل قربانی

وزیر کشور باید پاسخگوی اجرای پروتکل ها باشد + تصویر

نام نویسی 633 داوطلب برای انتخابات شورای اسلامی روستا های قم

همکار خانم

پیک موتوری درآمد تضمینی حداقل بین 3تا6ملیون در ماه

استخدام حسابداری

144 هزار و 865 نفر تا پایان روز ششم شوراهای روستا نام نویسی کردند

هر 16 دقیقه یک شهروند تهرانی بر اثر کرونا جان خود را از دست می دهد

سه هزار و 87 داوطلب در انتخابات شوراهای روستایی مرکزی نام نویسی کردند

فیلم | شوخی روحانی با تیپ عجیب شهبازی استاندار البرز

ضرورت بهره گیری از ظرفیت مردمی در حوزه تولید

حکم رهبر انقلاب درباره روزه ماه رمضان در زمان شیوع کرونا

اولتیماتوم فرماندار تهران به دستگاه های اجرایی در وضع قرمز پایتخت

نهمین دوره جشنواره حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک اقتصادنوین با جوایز ارزنده آغاز شد

عراقچی: جز لغو همه تحریم ها و راستی آزمایی راه دیگری وجود ندارد

برنامه های ویژه تبلیغات اسلامی تهران در ایام ماه رمضان

تقدس تراشی برای سربازی اجباری جلوی اصلاح را می گیرد/ سخنان اخیر سردار شکارچی ناامید کننده بود

روسیه: انتخابات گامی در جهت کنار گذاشتن اختلافات داخلی فلسطین است

لغو همه آزمون های مهارتی فنی و حرفه ای خوزستان

طرح شهید سلیمانی در کنترل کرونا بسیار مؤثر بوده است

امیرمؤمنان(ع) و نیم قرن مبارزه با انحرافات اجتماعی

امیرمؤمنان(ع) و نیم قرن مبارزه با انحرافات اجتماعی