مطالب مرتبط:
آلمان: تغییرات اقلیمی بزرگترین خطر برای صلح جهانی است
تکذیب تغییر دبیرکل و مسئولین واحدها در حزب جمهوریت
شورای شهر به تغییرات طرح تفصیلی در بافت تاریخی معترض است
ساعت قرعه کشی مرحله یک شانزدهم جام حذفی تغییر کرد
فعالیت دو سامانه بارشی در کشور/ بارش برف و باران در اغلب استان ها / هوای پایتخت بارانی می شود
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 6 اسفند 1399 ساعت 18:202021-02-24دانش

تغییرات اقلیمی فصل و شکل بارش ها را تغییر داده است


رییس دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه فردوسی مشهد گفت: از جمله تاثیرهای تغییرات اقلیمی که در بیشتر مناطق رخ داده است، تغییر در شکل بارش ها و شیفت زمانی آن هاست.

- رییس دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه فردوسی مشهد: تغییرات اقلیمی فصل و شکل بارش ها را تغییر داده است ایسنا/خراسان رضوی رییس دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه فردوسی مشهد گفت: از جمله تاثیرهای تغییرات اقلیمی که در بیشتر مناطق رخ داده است، تغییر در شکل بارش ها و شیفت زمانی آن هاست.

محمدتقی دستورانی در جلسه ای با عنوان راه های برون رفت از بحران آب از سلسله جلسات اکولایو که توسط سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی خراسان رضوی و به صورت مجازی برگزار می شود، با اشاره به این موضوع که تغذیه سفره های آب زیرمینی، مسئله ای است که هم اکنون ضرورت آن به خوبی حس می شود، اظهار کرد: آبی که به مدت میلیون ها سال در سفره های آب زیرمینی ذخیره شده بوده، طی حدود 50 سال که از توسعه چاه های عمیق می گذرد، را آنقدر استفاده کرده ایم که در خیلی از مکان ها تقریبا به انتها رسیده و عوارض متعددی هم از این ناحیه متوجه جامعه ما شده است؛ درنتیجه ضروری است که ما سفره های آب زیرزمینی را مدیریت کنیم.

وی افزود: سفره های آب زیرزمینی مانند ذخیره ای ارزشمند است که می تواند هرزمانی که شرایط به طور مقطعی نامناسب شد، جایگزین شده و مشکلات را حل کند و همچون پشتوانه ای است که به تمام بخش های مصرف آب اطمینان خاطر می دهد.

متاسفانه ما این ذخایر را به دلیل برداشت بیش از حد از دست داده ایم.

باید این منابع مدیریت و جایگزین شود که بتوانیم در آینده نیز اگر شرایط دشواری همچون خشکسالی رخ داد، باز هم از کمک این ذخایر بهره مند شویم.

استاد دانشگاه فردوسی مشهد درخصوص عوارض تخلیه بیش از حد از آب های زیرزمینی بیان کرد: نشست زمین در مناطق مسکونی و خسارت به ساختمان ها، طوفان های گرد و غبار که در اثر بیابان زایی متوجه جوامع ما شده و همچنین کیفیت خود آب های زیرزمینی و شور شدن آب به ویژه در شهرها و مناطق حاشیه کویراز جمله این عوارض است.

ذخیره آب در سفره های آب زیرزمینی باصرفه است دستورانی با اشاره به اینکه ذخیره آب در سفره های آب زیرزمینی علاوه بر ضروری بودن، باصرفه نیز است، توضیح داد: اگر آب را در سفره های آب زیرزمینی ذخیره کنیم، هزینه ای برای فضای آن پرداخت نمی کنیم و فضای ذخیره وسیعی وجود دارد.

فقط هزینه مربوط به مدیریت و تزریق مطرح است و دیگر با مشکل محدودیت فضا مواجه نیستیم.

همچنین ریسک تبخیر و از دست رفتن آب حداقل و ریسک آلودگی در آن نسبت به منابع آب سطحی و رودخانه ها بسیار کم است.

همه این مسائل از منافع ذخیره کردن آب است.

وی با بیان اینکه بخش زیادی از رواناب ها در کشور به هدر می روند، گفت: این رواناب ها وارد کفه های کویری شده و سفره شور را بالا می برند که عوارض منفی دارد.

همچنین بسیاری از رواناب ها از کشور خارج می شود.

این مسائل اگر با لحاظ آبی که در پایین دست نیاز است، کنترل شود و اضافه آن را وارد سفره های زیرزمینی کنیم، هم جلوی خسارت های سیلاب در پایین دست و بالا آمدن سفره های شور را می گیریم و هم سفره های آب زیرزمینی تغذیه می شوند که می تواند به آب در دسترس ما کمک کند.

رییس دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه فردوسی مشهد افزود: به ویژه در مناطق خشک و نیمه خشک ریسک ذخیره سطحی بالاست و ما چاره ای جز نگهداری آب از فصل تولید به فصل مصرف نداریم.

بهترین راهکار این است که آب را در سفره های آب زیرزمینی با پروژه های تغذیه مصنوعی در قالب پخش سیلاب ها، چاه های تغذیه و دیگر پروژه های مشابه ذخیره کنیم.

البته این امر در ابتدا نیازمند هزینه هایی است، اما در یک دید بلندمدت و پایدار قطعا گزینه مناسبی در جلوگیری از کمبود آب است.

سفره های آب زیرزمینی در دشت مشهد سالانه بیش از یک متر افت می کنند دستورانی با بیان اینکه ذخیره آب در سفره های آب زیرزمینی همچنین جلوی تخریب سفره ها را نیز می گیرد، توضیح داد: اگر سفره ای نشست کند، مدت ها خالی بماند و بعد زمین نشست داشته باشد، خلل و فرج سفره پر می شود و دیگر بعد ها ممکن است قابل احیا نباشد.

متاسفانه در ایران افت سفره ها بسیار بالاست.

در دشت مشهد بالای یک متر در سال افت سفره داریم و با سرعتی زیاد به سمت بحران جدی سفره های زیرزمینی در حال حرکت هستیم.

کنترل رواناب ها، صرفه جویی در آب و مدیریت در الگوهای کشت؛ راهکارهای مدیریت آب وی در مدیریت کلان آب در کشور به سه نکته اشاه کرده و گفت: یکی از این نکات کنترل و استفاده بهینه از رواناب های هدر رفتی است و دوم، موضوع بالا بردن بهره وری آب در بخش های مختلف و در حقیقت صرفه جویی در آب است.

راندمان 30-35 درصد در بخش کشاورزی و 5-60 درصد در بخش شرب اصلا قابل قبول نیست.

همچنین سومین راهکار مربوط به بخش کشاورزی است.

ما باید سراغ گونه ها و محصولاتی برویم که با آب کم، بازدهی مناسب دارد.

دستورانی درمورد مدیریت در الگوهای کشت اظهار کرد: فکر می کنم اگر رابطه مناسبی با واردات و صادرات با بخشی از دنیا داشته باشیم، دیگر لزومی ندارد که در بخش هایی از کشور به طور مثال گندم تولید کنیم.

برای یک کیلو گندم، دو متر مکعب آب مصرف می شود.

اینکه ما باید در تمام زمینه های کشاورزی خودکفا شویم، با مدیریت مناسب آب سازگار نیست.

درست است که تولید ثروت در بخش کشاورزی هم مهم است، اما این کار باید از کشاورزی کم نیاز به آب انجام شود.

مردم ایران در گذشته با حداقل آب زندگی می کردند رییس دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه فردوسی در پاسخ به این سوال که آیا دانش های بومی می تواند به کمک مدیریت بهینه مصرف آب در کشور بیاید، بیان کرد: دانش های بومی دانش های ارزشمندی است و البته بعضی از آن ها نیاز به روزرسانی شدن دارد.

وی با اشاره به اینکه در گذشته، قنات ها یک راهکار مناسب و معقول در زمینه استفاده از آب های زیرزمینی بوده است، گفت: قنات هایی که در گذشته در کشور ایجاد شده، جزو شاهکارهای ملی بوده و در دنیا نظیر ندارد، اما بعدها با افت سفره ها خشک شدند.

اگر ما می توانستیم این قنات ها را حفظ کنیم و سطح آب را به گونه ای نگه داریم که این قنات ها زنده بمانند، بدون استفاده از برق و انرژی، به ما آب می رساندند.

طبیعتا می توانستیم روی مدیریت تقاضا کار کنیم و تقاضای آب را به حدی برسانیم که از سفره ها در حدی که سالانه در حال جایگزین شدن بودند، بهره وری کنیم که متاسفانه این گونه نشد.

دستورانی ضمن بیان این نکته که در گذشته، مردم ایران با حداقل آب زندگی می کردند، گفت: در گذشته تعادل مناسبی بین انسان و محیط وجود داشته است؛ به طور مثال، بندسارها در گذشته از سیلاب ها برای زراعت استفاده می کردند؛ در واقع بندسارها همیشه و مرتب آبیاری نمی شوند، بلکه در فصل مشخصی که سیلاب وجود دارد، آبیاری صورت می گیرد.

در حال حاضر نیز کشاورزها باید روی گونه هایی متمرکز شوند که در همان فصل نیاز به آبیاری دارد.

استاد دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد: البته ممکن است این سوال پیش بیاید که در گذشته جمعیت کم بوده است.

در حقیقت علاوه بر افزایش جمعیت، الگوهای مصرف از جمله قناعت و صرفه جویی در مصرف آب، استفاده از رواناب ها و قنات ها و.

نیز از بین رفته اند و همچنین مدیریت های نامناسب نیز در این راستا بی تاثیر نبوده است.

وی در خصوص مدیریت یکپارچه منابع آب در کشور بیان کرد: مدیریت یکپارچه به این معناست که به هردو منابع آب در بالادست و پایین دست توجه شود وهمچنین مردم، حیات وحش و محیط زیست در صرفه جویی مشارکت پررنگی داشته باشند.

در کشور عقاید متفاوت و گاهی متضادی وجود دارد، اما هم اکنون در همایش ها و نشست ها در ایران به مدیریت یکپارچه آب بها داده می شود، ولی همچنان در اوایل این مسیر هستیم.

تغییر اقلیمی تاثیر زیادی بر روی دما و بارش دارد رییس دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه فردوسی ضمن بیان اینکه تغییر اقلیمی پدیده ای است که اکثر افراد دنیا آن را قبول دارند و اشخاص معدودی وجود آن را انکار می کنند، تصریح کرد: بی شک گرمایش جهانی و تغییر اقلیمی پدیده ای است که واقعیت دارد و به خاطر مدیریت نامناسب جوامع بشری، استفاده زیاد از سوخت های فسیلی و.

اتفاق افتاده است.

آمار و ارقام نیز نشان می دهد که هیچ وقت آلاینده های هوا به حد کنونی نبوده است و دمای هوا مرتبا در حال افزایش است.

در سطح دنیا، افزایش دما بین 0.

5 دهم تا 1.

5 درجه در نقاط مختلف است، ولی این گرمایش بر روی دمای حداقل تاثیر زیادی گذاشته است؛ به این صورت که حداقل های دما بسیار افزایش یافته است و این موضوع سیستم و نوع بارش ها را تغییر داده است.

وی درخصوص تاثیرات تغییر اقلیمی توضیح داد: تحقیقات در نقاط مختلف دنیا نشان می دهد که تاثیر تغییرات اقلیمی عمدتا بر روی دو پارامتر دما و بارش شروع می شود و به تدریج نتایج دیگری را به بار می آورد؛ از نظر دما، در تمام نقاط جهان، تغییر اقلیمی باعث افزایش دما شده است.

از منظر بارش، تاثیرات متنوعی را در مکان های مختلف داشته است؛ در بعضی مناطق باعث افزایش بارش و در بعضی دیگر، باعث کاهش بارش شده است.

استاد دانشگاه فردوسی مشهد افزود: تاثیر دیگری که در بیشتر مناطق رخ داده است، تغییرات در شکل بارش ها و شیفت زمانی آن هاست؛ بارش برف بیشتر به بارش باران تغییر پیدا کرده است.

برف بهترین نوع بارش است و می تواند بدون هدر رفت و ایجاد سیل، آب های زیرزمینی را تغذیه کند، اما این نوع بارش نسبت به قبل کمتر رخ می دهد.

همچنین باران ها به نوع سیل آسا و در مدت کم رخ می دهند و شدت بارش به حدی ست که بیشتر از ظرفیت نفوذ است و بخش عمده آن تبدیل به رواناب می شود که مشکلات سیل، تخریب و فرسایش خاک را به همراه دارد.

دستورانی توضیح داد: تغییر اقلیمی بارش ها را از فصولی که عمدتا در آن اتفاق می افتادند به فصول دیگر تغییر داده است.

بارش باران در فصول دیگر با زندگی طبیعی مردم سازگار نیست؛ به این صورت که اگر بارش های زمستان به پاییز شیفت پیدا کند، به دلیل هوای گرم، تبخیر بارش زیاد است، برداشت و انبار محصولات را با مشکل مواجه می کند و همچنین در ایجاد خشکسالی تاثیر زیادی دارد.

استاد دانشگاه فردوسی مشهد درمورد تاثیر تغییر اقلیمی بر روی منابع آب گفت: دما که افزایش پیدا کند، آب خیلی سریع از دسترس خارج می شود؛ بنابراین مدیریت و دسترسی به آب مناسب و باکیفیت را به تدریج دشوارتر می کند.

اگر نتوانیم در مدیریت تدبیری بیندیشیم، قطعا با کمبود آب در دسترس مواجه می شویم.

بحران آب روستاها را خالی از سکنه کرده است دستورانی با اشاره به اینکه نگرانی های محیط زیستی از جمله مسائل جدی و ضروری جامعه است، تاکید کرد: هم اکنون بحران آب در کشور، بحرانی بسیار جدی و نگران کننده است.

بحران آب روستاها را خالی از سکنه کرده است و این روند همچنان ادامه دارد.

وقتی آب به اندازه کافی برای مصرف وجود نداشته باشد یا حداقل اینکه بازدهی مصرف پایین باشد و روستاییان نتوانند درآمد لازم را کسب کنند، اقدام به مهاجرت به شهرها خواهند کرد.

بسیاری از کشاورزان زمین های خود را به دلیل خشکی چاه ها رها کرده و مهاجرت داشته اند؛ بنابراین، بخش های مولد کشور به این شکل در حال تخلیه است.

وی در همین خصوص افزود: در حال حاضر جمعیت روستایی به 26-27 درصد رسیده است و در سه چهار دهه گذشته، شهرنشینی از حدود 45-50 درصد به 74-75 درصد رسیده است.

وقتی مهاجرت از روستاها به شهرها صورت می گیرد، این افراد به جامعه مصرفی و حاشیه نشین تبدیل می شوند که عوارض دیگری را به همراه دارد.

ریزگردها؛ دلیل مهم خالی از سکنه شدن جنوب غرب کشور رییس دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه فردوسی به مسئله ریزگردها اشاره کرده و گفت: ریزگردها دلیل مهم خالی از سکنه شدن جنوب غرب کشور است و مردم خوزستان به طور مرتب در حال مهاجرت به استان های شمالی هستند.

اگر زمانی در این منطقه از لحاظ تهدید مرزها اتفاقی رخ دهد، مطلع شدن از آن و دفاع بسیار سخت خواهد بود.

دستورانی آلودگی هوا در کلان شهرها از جمله مشهد را برای افراد به ویژه برای کودکان و سالمندان بسیار خطرناک دانست و تاکید کرد: تلفات ناشی از آلودگی هوا به ویژه در کلان شهرها روز به روز در حال افزایش است.

از دیگر نگرانی ها، نابودی سالانه بخش عظیمی از خاک های حاصلخیز در اثر سیلاب های خسارت بار است؛ بنابراین دغدغه های محیط زیستی بسیار جدی و ضروری است و هزینه های آن را نیز عمدتا طبقات پایین جامعه می پردازد.

کلان شهرها؛ دلیل نابودی محیط زیست رییس دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه فردوسی بیان کرد: اعتقاد من این است، کلان شهرها هرجا شکل می گیرند، محیط زیست آن منطقه را نابود می کنند و منابع آب چند صد کیلومتر اطراف خود را می بلعند.

در مشهد سالانه مصرف آب حدود 250-260 میلیون متر مکعب است، که این میزان به شدت در حال رشد است و در 10-15 سال آینده، شاید یک و نیم برابر شود.

وی با بیان اینکه در اطراف مشهد، منابع غنی آبی وجود ندارد، گفت: به دلیل افت سفره، نمی توانیم فشار بیشتری به دشت مشهد وارد کنیم.

آب انتقالی از سد دوستی با مشکل جدی مواجه شده است و انتقال آب از مناطق دیگر نیز معمولا به دلیل هزینه زیاد صورت نمی گیرد؛ در نتیجه در کنار اینکه باید به دنبال منابع جدید آب باشیم و از رواناب های موجود استفاده کنیم، باید روی صرفه جویی آب در مشهد کار بکنیم.

دستورانی درمورد تاثیر انجام پروژه جهت صرفه جویی آب توضیح داد: من یک پروژه ای را در خانه خودم با استفاده از رواناب های پشت بام و پساب تمیز آشپزخانه اجرا کردم و با انجام یک سری تحقیقات، متوجه شدم که این پروژه حدود 27 درصد در تامین آب یک خانوار چهار نفره موثر است؛ به این صورت که لوله ها را تفکیک کردم و آب از پشت بام وارد مخزنی در زیرزمین در حیاط می شد.

در آشپزخانه نیز دو سینک قرار دادم؛ یک سینک برای شست و شوهای معمولی، و دیگری برای شست و شوی میوه، سبزی و آبکشی ظرف ها بدون مواد شوینده.

آب سینک دوم نیز وارد همان مخزن زیرزمین می شد و از این آب برای مصرف هایی از جمله آبیاری باغچه، شست وشوی پارکینگ و راه پله و.

استفاده می کنیم.

با انجام این گونه پروژه های کوچک می توان از هدررفت آب جلوگیری کرد.

خوشبختانه شهرداری مشهد به ویژه در بخش فضای سبز از این پروژه ها استقبال می کند و حتی کمک مالی مختصری در این زمینه انجام می دهد.

رییس دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه فردوسی با اشاره به اینکه در بعضی از کشورها از جمله استرالیا، توسعه شهرها بر مبنای رواناب و استفاده از آب معابر انجام می شود، گفت: با هدایت پساب ها یا آب باران موجود در خیابان ها و کوچه ها به سمت یک سری مخازن، می شود این آب را در بخش فضای سبز مورد استفاده قرار داد.

ما در مشهد و شهرهای دیگر عکس این را عمل می کنیم؛ سطح فضای سبز کنار خیابان ها و بولوارها را بالا می آوریم و دور آن را جدول کشی می کنیم که از دخول آب باران جلوگیری می کند.

در نتیجه آب باران در خیابان جمع و در نهایت تبخیر می شود.

افزایش مصرف آب در روزهای پس از بارندگی وی افزود: بررسی ها نشان داده که در ایران وقتی بارندگی داریم، در روزهای بعد مصرف آب به جای کاهش، افزایش می یابد؛ زیرا ماشین های نقلیه آب جمع شده در خیابان ها را به لباس های مردم می پاشند و در روزهای بعد مراجعه به کارواش ها و استفاده از ماشین لباس شویی افزایش میابد.

دستورانی با بیان اینکه در مصرف آب باید حداقل استفاده و حداکثر صرفه جویی صورت گیرد، توصیه کرد: در استفاده از آب شرب باید فرهنگ سازی شود؛ در این راستا استفاده از شیرهای آب مناسب؛ در حمام ها استفاده از دوش هایی که با فشار زیاد و آّب کم، نیاز فرد را تامین می کند؛ باز نگذاشتن شیر آب در آشپزخانه هنگام شست و شوی ظرف ها و.

از جمله راهکارهاست.

و به ویژه در ذهن شهروندان این موضوع را جا بیندازیم که آب یک کالای کم یاب و باارزش است.

همچنین انجام پروژه های کوچک استحصال آب باران در خانه ها، شهرک های صنعتی و سطح خیابان ها را جدی اجرا کنیم.

به گفته رییس دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه فردوسی، در مشهد حدود 50 میلیون متر مکعب صرف آبیاری فضای سبز می شود، درحالی که بخش عمده این آب می تواند به وسیله پساب ها و آب باران تامین شود.

وی طراحی و ساخت درست ساختمان ها در جهت صرفه جویی در آب را نیز مهم تلقی کرده و گفت: در ساخت ساختمان ها حتما موضوع استحصال آب باران و در صورت امکان بازچرخانی آب به ویژه در هتل ها و کارخانه جات انجام شود، تا روزی نرسد که مردم به دلیل کمبود آب، اقدام به مهاجرت کرده و یا مجبور به استفاده از آب های کم کیفیت شوند؛ زیرا که کیفیت آب شرب بر روی سلامت مردم تاثیر جدی دارد.

در گذشته، سازمان های متولی عمدتا بر روی عرضه آب کار کرده اند، درصورتی که باید برای مدیریت تقاضای آب تلاش کرد.

دستورانی در خصوص ضرورت انجام اقداماتی از سوی دانشگاهیان در این زمینه، اظهار داشت: مراکز دانشگاهی از جمله سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی، در این حوزه می توانند به انجام دو کار اقدام کنند؛ اقدام اول، انجام پژوهش های کاربردی، ارسال نتایج آن به تصمیم گیران و مدیران و پیگیری اجرایی شدن این نتایج است.

جامعه ممکن است از دانشگاهیان و تحصیل کردگان حرف شنوی بیشتری نسبت به مدیران داشته باشد.

اقدام دوم، فرهنگ سازی در این راستا و ترویج و نهادینه کردن فرهنگ صرفه جویی در آب است؛ به طور مثال، همه از رسانه ملی انتظار بیشتری دارند، درحالی که صدا و سیما به تبلیغ آشپزی لوکس و چیپس و پفک بیشتر از ترویج صرفه جویی در آب می پردازد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: منابع طبیعی و محیط زیست - تغییرات اقلیمی - دانشگاه فردوسی مشهد - دانشگاه فردوسی - تغییر - فردوسی مشهد - منابع طبیعی - دانشگاه - تغییرات - محیط زیست - دانشکده - خراسان رضوی - جهاددانشگاهی خراسان - فردوسی - بارش - داده - سازمان دانشجویان - طبیعی - منابع - خراسان - رییس - زیست - جهاددانشگاهی - مشهد - محیط - مناطق - زمانی - دانشجویان - میلیون ها - رضوی

آخرین اخبار سرویس:
دانش بنیان ها سامانه فروش تهیه مواد شیمیایی راه اندازی کردند

مهلت پذیرش بدون آزمون دانشجوی دکتری در دانشگاه علامه طباطبایی تمدید شد

کاندیدای نظامی یا سابقا نظامی؟ / نشریه دانشجویی «نبض» بسیج پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران منتشر شد

عکس | افتتاح نخستین آزمایشگاه ژنتیک پزشکی استان مرکزی

نتایج اولیه کنکور دکتری 1400 اعلام شد

نتیجه اولیه کنکور دکتری 1400 اعلام شد

اعلام نتیجه اولیه کنکور دکتری 1400+ جزییات

زمان برگزاری 3 آزمون وزارت بهداشت اعلام شد

هزینه ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان خارج از کشور اعلام شد

نتیجه اولیه کنکور دکتری 1400 اعلام شد

نتایج کنکور دکتری 1400 اعلام شد

دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور دکتری 1400 منتشر شد

نتیجه اولیه کنکور دکتری 1400 اعلام شد

نتایج کنکور دکتری سال 1400 اعلام شد+آدرس سایت اعلام نتایج

نتایج کنکور دکتری سال 1400 اعلام شد+آدرس سایت اعلام نتایج

اعلام تیجه اولیه کنکور دکتری 1400+ جزییات

خوابگاه های دانشجویی علوم پزشکی شهیدبهشتی بازسازی شدند

کتاب تحول حکمرانی در گام دوم انقلاب رونمایی شد

نتیجه اولیه کنکور دکتری 1400 اعلام شد

آزمون های علوم پزشکی در صورت عدم مغایرت با مصوبه ستاد کرونا برگزار می شوند

استخدام پشتیبان آموزشی در آموزشگاه علمی آزاد دخترانه رویش در تهران

نتیجه اولیه کنکور دکتری 1400 اعلام شد

زمان انتخاب رشته کنکور دکتری 1400 مشخص شد

مهلت ثبت نام آزمون دکتری 1400 دانشگاه معارف اسلامی تمدید شد

نتایج کنکور دکتری 1400 اعلام شد

مراسم افتتاح خط ویال تزریقی جهت تولید واکسنها | پخش زنده از ایران پرس

معرفی و رونمایی از واکسن ایرانی کرونا با نام اُسوید 19

هزینه ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان خارج از کشور اعلام شد

استخدام مهندس برق در شرکت کاوش انرژی پاسارگاد در اصفهان

جزییات نحوه انتخاب رشته کنکور دکتری دانشگاه آزاد و مجموعه مدرسی معارف اسلامی

نتیجه اولیه کنکور دکتری 1400 اعلام شد

آموزش برخط نیازمند تکنولوژی های نهادی و ارتباطی است

نتایج آزمون دکتری 1400 اعلام شد

رشته های غیرضروری دانشگاه جامع علمی کاربردی هرمزگان حذف می شوند

نتایج آزمون دکتری 1400 اعلام شد

شیک ترین مدل های طراحی ناخن با رنگ زرد

انتصاب رییس مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری

شیک ترین مدل های طراحی ناخن با رنگ زرد

استخدام کارشناس سخت افزار در شرکت کاوش انرژی پاسارگاد در اصفهان

نتایج آزمون دکتری 1400 اعلام شد

نتیجه اولیه کنکور دکتری 1400 اعلام شد

اعلام نتایج آزمون دکتری 1400

نتیجه اولیه کنکور دکتری 1400 اعلام شد

فراهم شدن امکان درخواست صدور دانشنامه به صورت غیرحضوری در دانشگاه تبریز

مقایسه رشته پزشکی در کشورهای گوناگون چگونه انجام می شود؟

نتیجه اولیه کنکور دکتری 1400 اعلام شد

اسپیس ایکس آماده ارسال 4 فضانورد به فضا می شود

ساخت «ابرخازن 500 فاراد» برای نخستین بار در کشور

نتایج اولیه آزمون دکتری 1400 اعلام شد

تاریخ اولین پرواز هلیکوپتر «نبوغ» در مریخ اعلام شد

آموزش نرم افزار مندلی دسکتاپ

اعلام نتایج کنکور دکتری 1400 / 136 هزار داوطلب مجاز به انتخاب رشته شدند

منتشر نشود//////نتایج کنکور دکتری 1400 اعلام شد

نشست مجازی «طرح های انتقال آب در فلات مرکزی ایران» از سوی بسیج چهارمحال و بختیاری برگزار می شود

آموزش نرم افزار ایموس به همراه مبانی نظری

معاونت علوم انسانی و هنر در مسیر تحول برنامه درسی/ 11 برنامه درسی در رشته های مدیریت و اقتصاد بازنگری می شوند

نتیجه اولیه کنکور دکتری 1400 اعلام شد

کلاس های عملی دانشگاه امیرکبیر حضوری برگزار نمی شود

دوره های کارآموزی و خوابگاه های دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه تعطیل شد

بالگرد نبوغ سرانجام فردا بر فراز مریخ پرواز می کند

اعتبارنامه / نشریه دانشجویی «سمر» بسیج دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران منتشر شد

محمدجواد دهقانی رییس مؤسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری شد

دوره آموزش جامع نرم افزار ایموس برگزار می شود

خودداری دانشگاه ها از اسکان جدید در شهرهای قرمز و نارنجی

سرپرست پارک علم و فناوری آذربایجان غربی منصوب شد

رییس مؤسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری منصوب شد

تقویت ارتباط با صنایع از اهداف اصلی دانشگاه آزاد اسلامی زرند در سال جدید

هزینه ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان خارج از کشور اعلام شد

استخدام کارگر فنی در یک کارگاه تراشکاری در فلکه دانشگاه صنعتی اصفهان

ابررایانه سیمرغ از برنامه زمان بندی عقب نیست

استخدام مسئول IT در یک موسسه علمی دخترانه معتبر در تهران

اجرای فاز دوم طرح «دانشگاه پشتیبان تولید» در دانشگاه آزاد قزوین

مهلت ثبت نام وام ضروری دانشجویان دستیاری دانشگاه علوم پزشکی اردبیل اعلام شد

اسامی پذیرفته شدگان کنکور دکتری امروز اعلام می شود

جزییات برگزاری آزمون صلاحیت بالینی پزشکی عمومی در سال 1400

اصلاحیه تقویم آموزشی دانشگاه آزاد ابلاغ شد

استخدام مشاور اعزام دانشجو در موسسه انتخاب آفرینان آتیه در تهران

استخدام کارشناس مهندسی (رشته مکانیک) در الکترو محرکه پارسیان در اصفهان

اصلاحیه تقویم آموزشی دانشگاه آزاد ابلاغ شد/آغاز امتحانات از 12 تیرماه

استخدام ناظر تاسیسات برقی در مهندسی و مدیریت تخصیص پارس در تهران

استخدام کارآموز منابع انسانی و اداری خانم در قزوین

نشست «رویکردی نو به اعجاز قرآن کریم» برگزار می شود

رییس مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری منصوب شد

روایت تلخ بیوک میرزایی از سرطان و مرگ همسر جوانش!

نفس گرم / نشریه دانشجویی «کوثر» دانشگاه فرهنگیان پردیس فاطمه الزهرا(س) تبریز منتشر شد

رییس مؤسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری منصوب شد

فناوری جدید با تاباندن نور، اشیا را نامریی می کند

نحوه برگزاری کلاس های عملی و آزمون جامع دانشجویان دانشگاه امیرکبیر

محمدجواد دهقانی، رییس مؤسسه «استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری» شد

اسامی پذیرفته شدگان آزمون دکتری امروز اعلام می شود

جهش 55 رتبه ای دانشگاه آزاد در کیفیت تولید علمی

هتل پارسیان اوین؛ پذیرایی در رستوران ها و سالن های آن چگونه است؟

خیرین در فعالیت های تحقیقاتی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت مشارکت کنند

آزمون زبان روسی تورفل

خیرین در فعالیت های تحقیقاتی دانشگاه جیرفت مشارکت کنند

بررسی شناسایی و امکان سنجی نظریه های غیرغربی روابط بین الملل

تدوام محدودیت های کرونایی در استان

واکسن نانوذره ای دیگر به مرحله کارآزمایی بالینی رسید

خودداری دانشگاه ها از اسکان جدید در شهر های قرمز و نارنجی

دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان در یک نگاه

تغییرات اقلیمی فصل و شکل بارش ها را تغییر داده است

تغییرات اقلیمی فصل و شکل بارش ها را تغییر داده است