مطالب مرتبط:
کاهش 63 درصدی قدرت خرید کارگران و بازنشستگان/ تکلیف حقوق بازنشستگان چه می شود؟
تکلیف حقوق بازنشستگان چه می شود؟
تکلیف حقوق بازنشستگان چه می شود؟
تکلیف حقوق بازنشستگان چه می شود؟
تکلیف حقوق بازنشستگان چه می شود؟
-57 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 5 اسفند 1399 ساعت 10:002021-02-23اقتصادي

تکلیف حقوق بازنشستگان چه می شود؟


تجمع و اعتراض بازنشستگان در دو ماه گذشته و حتی با وجود همه گیری ویروس کرونا و آسیب پذیری بازنشستگان در برابر این ویروس، رخ داده و به سرخط اخبار رسیده است.

- آن ها در این تجمعات از مجلس، دولت و وزارتخانه های مرتبط خواستار بهبود وضعیت حقوق خود و اجراشدن یکسان سازی حقوق شدند و حالا به نظر می آید تغییراتی در این زمینه ایجاد شده یا در حال رخ دادن است.

روز گذشته رییس سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام کرد که موضوع همسان سازی حقوق بازنشستگان غیر قابل بازگشت است و حتی در دولت بعد نیز ادامه خواهد یافت.

محمدباقر نوبخت این سخنان را در جلسه با نمایندگان بازنشستگان غیر هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان و فنی حرفه ای اعلام کرد که در این جلسه نمایندگان هم ضمن تقدیر از وفای به عهد در اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان؛ خواستار تشکیل کارگروهی برای نظارت بر اجرای این موضوع و رعایت عدالت در همسان سازی حقوق تمامی بازنشستگان شدند.

آنها عنوان کردند سفره هایشان کوچک شده اما تعداد نفرات دور آن با حضور فرزندان بی کار و نوه هایشان بیشتر شده است.

نوبخت در این دیدار با بیان اینکه سازمان برنامه خود را در قبال دغدغه های مردم و تجمعات اعتراضی آنها به ویژه بازنشستگان مسئول می داند، گفت: اگرچه در دولت یازدهم توانستیم نرخ ارز را ثابت نگه داریم و نرخ تورم را یک رقمی کنیم؛ اما در دولت دوازدهم به جهت تشدید تحریم ها و شرایط سخت جنگ اقتصادی، ارزش پول ملی کاهش یافت و ازهمین رو کوشیدیم با اقداماتی مانند همسان سازی حقوق بازنشستگان، فاصله حقوق آنان را با شاغلان کم کنیم.

در هیئت دولت نیز مقرر شد این موضوع کماکان بررسی شود و همه مشکلات اجرایی به تدریج مرتفع و احقاق حق شود تا هیچ احدی از این نظام پرداخت جا نماند .

او اجرای قانون همسان سازی حقوق را غیرقابل بازگشت خواند که حتی در دولت بعد هم ادامه خواهد یافت.

براساس گزارش سازمان برنامه، معاون رییس جمهوری افزود: اگرچه مجلس هنوز لایحه دوفوریتی دولت برای این منظور را با گذشت دو ماه اعلام وصول نکرده اما دولت برای اطمینان خاطر بازنشستگان محترم می تواند لایحه ای را نیز برای دائمی کردن اجرای همسان سازی حقوق به مجلس ارائه دهد .

عزم راسخ مجلس یازدهم برای اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان روز گذشته همچنین یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس یازدهم از عزم مجلس و این کمیسیون برای اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان سخن گفت.

آن طورکه خانه ملت نوشته، علی اصغر عنابستانی درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان گفت: همسان سازی حقوق بازنشستگان از اوایل سال جاری با متناسب سازی حقوق بازنشستگان لشکری و کشوری توسط سازمان برنامه و بودجه کلید خورد و با اعتراضات متعدد بازنشستگان تأمین اجتماعی در یک سال گذشته همراه بود .

نماینده مردم سبزوار، جغتای، جوین، خوشاب و داورزن در مجلس شورای اسلامی افزود: درحال حاضر بسیاری از بازنشستگان تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی هستند، سازمان تأمین اجتماعی با توجه به اینکه سازمانی مردم نهاد است، باید هر طرحی که انجام و منجر به هزینه های مادی شود، خود تأمین کننده منابع آن باشد .

این نماینده مردم در مجلس ادامه داد: در یک سال گذشته متناسب سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی به روشی غیر از متناسب سازی حقوق بازنشستگان لشکری و کشوری اعمال شد، این مطالبه بحق از طرف بازنشستگان تأمین اجتماعی است که تاکنون به مرحله اجراشدن درست نرسیده و شاهد اعتراضات بازنشستگان تأمین اجتماعی هستیم .

او درباره میزان بودجه این همسان سازی هم گفت: دولت مبلغی بالغ بر 300 هزار میلیارد تومان بدهی به این سازمان بیمه گر دارد که رقم بسیار بالایی است.

دولت ادعا می کند که فقط 150 هزار میلیارد تومان به تأمین اجتماعی بدهی دارد، اختلاف دولت و این سازمان بیمه گر مردم نهاد بر سر میزان بدهی موجود است.

با تمام این تفاسیر رقم 150 هزار میلیارد تومان هم رقم بسیار کلانی است که در بودجه سال جاری بخشی از این بدهی در نظر گرفته شده است.

امیدوارم همین میزان که در بودجه آورده شده، به سازمان پرداخت شود و باقی بدهی در قالب تهاتر از دارایی های دولت به سازمان پرداخت شود .

عضو کمیسیون اجتماعی در مجلس یازدهم در این باره ادامه داد: کمیسیون تلفیق تمام تلاش خود را کرده تا متناسب سازی حقوق بازنشستگان برای سال 1400 تصویب و اجرا شود.

خواسته اقشار ضعیف جامعه به ویژه بازنشستگان در اولویت مجلس است، بی شک اجراشدن درست همسان سازی حقوق بازنشستگان در دستور کار نمایندگان این دوره است .

کاهش 63 درصدی قدرت خرید کارگران و بازنشستگان تأمین اجتماعی اعتراض بازنشستگان و کارگران به دستمزد و شرایط اقتصادی کنونی خود در حالی است که منابع معتبر رسمی از کاهش قدرت خرید این قشر از جامعه سخن می گوید.

همین دیروز رییس اتحادیه پیش کسوتان جامعه کارگری از کاهش 63 درصدی قدرت خرید کارگران و بازنشستگان تأمین اجتماعی خبر داد و گفت: درخواست ما افزایش حقوق متناسب با کاهش قدرت خرید بازنشستگان است .

حسن صادقی در گفت وگو با مهر درباره تعیین مزد 1400، اظهار کرد: اولین جلسه کمیته دستمزد تشکیل شده و پیشنهاد و نظر ما این است که معیار تعیین دستمزد سال آینده، سبد هزینه مصوب سال 97 باشد .

او گفت: براساس سبد هزینه تعریف شده در سال 97، حداقل حقوق چهارمیلیون و 930 هزار تومان برآورد شده بود که ملاک حقوق سال 98 نیز قرار گرفت .

رییس اتحادیه پیش کسوتان جامعه کارگری افزود: با تورمی که درحال حاضر در جامعه وجود دارد، براساس همان سبد هزینه خانوار، حداقل حقوق باید در سال آینده به هشت میلیون و 700 هزار تومان برسد.

صادقی با اشاره به اینکه سبد هزینه خانوار مورد قبول گروه کارگری، کارفرمایی و دولت قرار گرفته بود، گفت: امسال نیز بنا داریم براساس همان سبد، حداقل دستمزدها را تعیین کنیم که امیدواریم مورد موافقت کلی قرار گیرد .

او با اشاره به اینکه در سال 98 متأسفانه با وجود تعیین سبد هزینه خانوار، حداقل حقوق یک میلیون و 500 هزار تومان بسته شد، گفت: بر این اساس، شاهد یک عقب ماندگی حقوق بودیم که در تعیین دستمزد سال 99 نیز تلاش شد این میزان جبران شود اما تورم افسارگسیخته، هر آنچه را به عنوان افزایش حقوق تعیین شده بود، بلعید و عملا حقوق کارگران به نقطه صفر رسید .

رییس اتحادیه پیش کسوتان جامعه کارگری با اشاره به اینکه درحال حاضر حقوق کارگران و بازنشستگان فقط 37 درصد هزینه های زندگی شان را تأمین می کند، افزود: 63 درصد دچار عقب ماندگی مزدی هستیم که شاخص های سبد خانوار، این رقم را نشان می دهد، به همین دلیل امسال هم پیشنهاد ما این بوده که تعیین مزد براساس سبد هزینه های خانوار تعیین شود .

به گفته صادقی، نادیده گرفتن نیازهای جامعه کارگری و تعیین حداقل حقوق برای معاش آنها باعث می شود بازدهی مطلوبشان پایین بیاید و این موضوع پیامدهای اجتماعی برای نظام به دنبال دارد.

رییس اتحادیه پیش کسوتان جامعه کارگری ادامه داد: در گذشته بازنشستگان تأمین اجتماعی گل سرسبد مزدبگیران صندوق ها بودند اما به دلیل به هم ریختن ورودی و خروجی ها و عدم پرداخت بدهی های دولت به این صندوق، عملا به افرادی تبدیل شدند که کمترین حقوق را در جامعه دریافت می کنند.

این موضوع باعث شده که آژیر خطر سازمان تأمین اجتماعی به صدا درآید .

او با بیان اینکه یکی از دلایلی که باعث شده بازنشستگان و کارگران تأمین اجتماعی کف خیابان ها باشند و هر روز صدای اعتراضشان شنیده شود این است که حقوقشان کفاف هزینه های زندگی را نمی دهد، گفت: دولت باید فکری اساسی برای افزایش حقوق کارگران و بازنشستگان کند و کارفرما براساس سبد خانوار، مزد را تعیین کند و سفره بازنشستگان و کارگران که از کالاهای اساسی خالی شده، مجددا رنگین شود.

این موضوع مستلزم سازوکار علمی و منطقی و مبتنی بر واقعیت است .

رییس اتحادیه پیش کسوتان جامعه کارگری افزود: هرچه نیروی کار بازدهی مطلوب تری داشته باشد، بهتر می تواند فکر کند و در نهایت باعث افزایش تولید خواهد شد .

او درباره قدرت خرید بازنشستگان گفت: در سال جاری نسبت به سال 98 قدرت خرید بازنشستگان 41.

7 درصد کاهش پیدا کرده، البته از نظر حقوقی نیز 21.

5 درصد از تورم عقب بودیم که در نهایت باعث می شود تا 63 درصد قدرت خرید نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کند.

اگر تمرکز را روی افزایش 63 درصدی مزد قرار دهیم و میزان مزد متناسب با تورم و شناور باشد، در چنین شرایطی تا حدودی وضعیت دستمزدی کارگران و بازنشستگان بهبود پیدا می کند و آثار این موضوع در جامعه مشخص خواهد شد .

رییس اتحادیه پیش کسوتان جامعه کارگری گفت: این اشتباه است که مزد ابتدای سال افزایش پیدا می کند اما تورم هر روز بیشتر می شود، درحالی که دستمزد ثابت مانده؛ بنابراین باید اجازه دهیم مزد هم افزایش پیدا کند تا این دو با هم برابری داشته باشند .

همین اخبار و توضیحات نشان می دهد که شرایط تعیین حداقل دستمزد کارگران در سال پیش رو و همچنین وضعیت حقوق بازنشستگان نسبت به سال های گذشته با پیچیدگی های فراوانی همراه است و باید منتظر نتیجه جلسات و تصمیم گیری نهایی دراین باره باشیم آفتاب/
کلید واژه ها: بازنشستگان - همسان سازی حقوق بازنشستگان - حقوق بازنشستگان - همسان سازی حقوق - همسان سازی - رییس سازمان برنامه و بودجه کشور - سازمان برنامه و بودجه کشور - حقوق - سازمان برنامه و بودجه - همه گیری ویروس کرونا - نمایندگان - سازی - دانشگاه فرهنگیان - خواستار - محمدباقر نوبخت - سازمان برنامه - رییس سازمان - ویروس کرونا - ویروس - اعلام - وفای به عهد - موضوع - گذشته - فنی حرفه ای - آسیب پذیری - یکسان سازی - وزارتخانه - هیئت علمی - تجمع - محمدباقر

آخرین اخبار سرویس:
نیازمند مدیر برای شرکت زیرمجموعه هلدینگ

کارگرکارواش

استخدام بازاریاب با حقوق ثابت و پورسانت در تهران

دعوت به همکاری مسئول فرانچایز در رستوران ارکیده در تهران

استخدام 5 عنوان شغلی در شرکت برنوپارس منطقه آزاد انزلی در تهران

قیمت حراج نخستین توییت تاریخ مشخص شد

استخدام همکار مشاور آقا و خانم

نیازمند نیروی ساده آقا جهت فروشندگی قنادی

نیازمند راننده با ماشین

استخدام اپراتور فروش (آشنا به اکسل) - بازاریاب

پتله پلو؛ غذای سنتی شهر قم + طرز تهیه

درآمدهای نفتی کشور در حال افزایش است/ آمادگی برای سرعت بخشیدن به تامین مالی از بورس

خانم زرنگ جهت مراجعه به ادارات و ...

هیئت دولت تخصیص سهمیه بنزین نوروزی را اعلام نکرده است

فرودگاه های خوزستان تست رپید کرونا می گیرند

ویدیویی از لحظه های خوشمزه تولید چیپس سیب زمینی

دومین اجلاس برندسازی در صنعت املاک و مستغلات برگزار شد

درباره بیمه تجارت نو بیشتر بدانید

مهلت ثبت نام صندوق بیمه روستاییان و عشایر همدان

اعطای تسهیلات به شهرداری هایی که با شرکت های دانش بنیان مشارکت کنند

افتتاح طرح آبخیزداری در کهنوج

ذوب آهن اصفهان، ایران را در جمع تولید کنندگان ریل دنیا قرار داده است

با دقت خرید کنید تا در دام برندهای تقلبی فولاد نیافتید

گوشی های سامسونگ در روزهای آخر سال چقدر گران شدند؟

قیمت روز خودرو

ابلاغیه جدید در خصوص توزیع هدایای نوروزی برای کارمندان

شرکت های دانش بنیان به ساخت قطعات مورد نیاز واحدهای تولیدی بپردازند

تولید ریل،ایران و ایرانی را سربلند کرد

توسعه صنعت عطرسازی در کاشان/ از ورود سرمایه گذاران حمایت می کنیم

حذف دفترچه بیمه سلامت

سال 1400 چند روز تعطیلی دارد؟

استخدام کارمند فروش و بازاریابی و کارمند دیجیتال مارکتینگ در کردستان

پرداخت 100 میلیارد تومان تسهیلات اقتصاد مقاومتی در گلستان/بسیج سازندگی 7000 شغل ایجاد کرد

با صنایع کاغذی تیشو آذربایجان بیشتر آشنا شوید

هیئت دولت تخصیص سهمیه بنزین نوروزی را اعلام نکرده است

حراج اولین توییت توییتر به عنوان یادگاری دیجیتالی

بازار شب عید خودرو بی رمق شد/ثبات نسبی قیمت ها

افزایش 5 درصدی قیمت نفت برنت و 7 درصدی نفت آمریکا طی هفته گذشته

دستور استاندار به علوم پزشکی گیلان در خصوص تشدید بازرسی ها

شفافیت و نظارت؛ ویژگی های اصلی فروشگاه های زنجیره ای

آخرین خبر از سهمیه بنزین نوروزی

یک آشپزخانه بهاری با سامسونگ

رقم و حجم صادراتی ایران به جمهوری آذربایجان، قابل قبول نیست

خبری از سهمیه بنزین نوروزی نیست

تجهیز شعب بانک دی به دستگاه های CRS/ انجام خدمات ساتنا و پایا در خودپردازهای بانک دی

خبری از تخصیص سهمیه بنزین نوروزی نیست

روند توسعه میدان فرزاد در جریان است

فعالیت ادارات وارگانهای غیرضروری خوزستان با 10درصد کارکنان تاپایان سال

افزایش حجم آب سدهای آذربایجانغربی در مقایسه با مدت مشابه پارسال

صدور مجوز اجرای فاز دوم و سوم تست انسانی «نخستین واکسن ایرانی کرونا»

ممنوعیت ورود و خروج به خوزستان

مدعیانی که فقط به دنبال فضاسازی بودند حتی نتوانستند یک بشکه نفت برای ما بفروشند

با دقت خرید کنید تا در دام برندهای تقلبی فولاد نیافتید

فروشنده خانم در بوتیک زنانه

.. استخدام بیمه تعاون ..

استخدام حسابدار فروش با حقوق و مزایا در شرکت چاکلز در نوشهر

استخدام راننده با ماشین در آژانس امیر

به بک شاگردکناف کارنیازمندیم

کار در منزل و کارگاه و مکان

فرصت برای کارجویان . دو نفر ویزیتور آقا

به یک راننده نیاز مندیم

انتقاد شاکری از افزایش قیمت حمل و نقل عمومی در تهران

نیاز به شریک کاری جهت توسعه کار

وجود 60 هزار هکتار ذخیره گاه جنگلی در خراسان شمالی

اشتغال و تولید با سود بالا

اتحادیه پرستاران انگلیس تهدید به اعتصاب کرد

قیمت انواع پراید کارکرده امروز 16 اسفند 99

40 درصد کالاهای اساسی رسوبی با مشکل تامین ارز مواجه هستند

بانک ها حداقل 60 درصد منابع را در استان خودشان هزینه کنند

استخدام سئوکار با حقوق و پاداش بالا در مجتمع فنی تهران پایتخت در تهران

بیش از 5 میلیون تن از کالا های مانده در گمرکات، کالا های اساسی است

برابری بازار سرمایه با نظام بانکی در تامین مالی

هزینه‎ کرد از جیب اقتصاد برای سیاست باید تغییر کند

نخستین توییت تاریخ به حراج گذاشته شد

ایلان ماسک یک شبکه اجتماعی برای تسلا راه اندازی کرد

علت اصلی افزایش قیمت گوشت مرغ در کشور

استخدام بازاریاب مویرگی با مزایا در شرکت رونیکس در گلستان

اجرای فاز دوم متناسب سازی از اسفند

ممنوعیت توزیع هدایای نوروزی با هزینه صندوقها، شرکتها و بانکهای تابعه

اسامی سهام بورس با بالاترین و پایین ترین رشد قیمت امروز 99/12/16

آخرین قرعه‎کشی محصولات ایران‎خودرو در سال 99

جریمه برای سفر بدون مجوز در انگلستان

بازدید روزهای آینده اعضای کمیسیون کشاورزی از میادین میوه و تره بار

شاخص بورس 8 هزار واحد افت کرد

افتتاح پروژه های آبخیزداری در استان اردبیل

تامین میوه شب عید سیستان و بلوچستان

بورس چه روز هایی تعطیل است؟

آزادسازی 24 هکتار از اراضی تغییر کاربری یافته اشتهارد

افتضاحات دولت روحانی و مسئولانی که از مردم خجالت نمی کشند

پایین ترین میزان رعایت پروتکل ها در 3 استان

ایران در زمره کشورهای تولیدکننده فلز تیتانیوم قرار گرفت

بازسازی قره باغ، فرصتی مهم است/ رشد یک درصدی اقتصاد کشور

کاهش عجیب مصرف گوشت در کشور

هیئت دولت تخصیص سهمیه بنزین نوروزی را اعلام نکرده است

رشد 156 درصدی فروش سالیانه شرکت های معدنی حاضر در بورس

ادامه یافتن صف های طولانی خرید مرغ| یا در صف بایستید یا گرانتر بخرید!

شروع تخفیف های نوروزی در سرویس «فروشگاه» اسنپ

شروع تخفیف های نوروزی در سرویس «فروشگاه» اسنپ

حذف فیزیک کارت های بانکی چه مزایایی خواهد داشت؟

گزارش بورس 16 اسفند 99 / ادامه ریزش بورس با شروع هفته /پیش بینی بورس یکشنبه 17 اسفند

تکلیف حقوق بازنشستگان چه می شود؟

تکلیف حقوق بازنشستگان چه می شود؟