مطالب مرتبط:
زخمِ سالَک بر تن روستاییان دامغان/ 36 روستا با سالک درگیرند
ماندگاری زخمی تکراری بر تن روستاییان/ درگیری 36 روستای دامغان با سالک
36 روستای دامغان درگیر بیماری سالک هستند
36 روستای دامغان درگیر بیماری سالک
عملکرد دولت در ساخت مسکن روستاییان و محرومان قابل تقدیر است
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 5 اسفند 1399 ساعت 02:502021-02-22پزشكي

زخمِ سالَک بر تن روستاییان دامغان


زخمِ سالَک بر تن روستاییان دامغان خبرگزاری فارس: سال هاست که مردم روستاهای شهرستان دامغان با بیماری سالک دست و پنجه نرم می کنند؛ نوعی بیماری پوستی انگلی که مشترک بین انسان و حیوان است که بر اثر گزش پشه خاکی ماده و انتقال انگل سالک ایجاد می شود.

- خبرگزاری فارس: سال هاست که مردم روستاهای شهرستان دامغان با بیماری سالک دست و پنجه نرم می کنند؛ نوعی بیماری پوستی انگلی که مشترک بین انسان و حیوان است که بر اثر گزش پشه خاکی ماده و انتقال انگل سالک ایجاد می شود.

این بیماری پوستی اغلب به شکل زخم دیده می شود؛ در کشور ما دو نوع سالک شهری یا نوع خشک و سالک روستایی یا نوع مرطوب وجود دارد.

پس از چند هفته تا چند ماه از گزش پشه خاکی آلوده، برجستگی کوچک قرمز رنگی روی پوست فرد ظاهر می شود که به تدریج بزرگ و بزرگ تر شده و مرکز آن زخم می شود.

تعداد ضایعات معمولا یکی است، اما ممکن است متعدد باشد.

در سالک نوع روستایی ترشحات چرکی روی زخم وجود دارد و اطراف آن قرمز و برجسته است که به همین دلیل به آن نوع مرطوب گفته می شود.

رشد فزاینده این بیماری در شهرستان دامغان، لزوم توجه بیش از پیش به راهکارهای پیشگیرانه و جدیت در مقابله با این بیماری را به اثبات می رساند که در ادامه جویای اقدامات انجام شده توسط مسؤولان در این زمینه شدیم.

افزایش حساسیت ها برای مقابله با سالک معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان در این زمینه می گوید: موضوع سلامت و امنیت از ابتدا همواره موردتوجه بشر قرار داشته و همان طور که ائمه معصومین (ع) نیز اشاره داشتند، جزو نعمت های بسیار گران بهای الهی است.

حبیب الله خجسته پور گفت: بیماری سالک یکی از دغدغه های اصلی مردم و مسؤولان استان سمنان است و به همین منظور دسته بندی اقدامات، تقویت زمان بندی و برنامه عملیاتی در دستور کار قرار گرفت که نیاز است تا حساسیت جامعه نسبت به این بیماری افزایش پیدا کند که این جامعه شامل دستگاه های اجرایی و مردم به صورت توأمان خواهد بود.

وی ادامه داد: در جلسه شورای تأمین استان سمنان، مبحث مقابله با سالک مطرح شد و استاندار سمنان به منظور انجام اقدامات در این حوزه دستورات لازم را صادر کرد، فرماندار دامغان نیز در شهرستان مسائل را بررسی کرد و جلسه ای نیز به اتفاق مسؤولان متولی امر در این خصوص تشکیل شد تا به صورت ویژه به این امر بپردازیم؛ زیرا زمان مناسبی برای مقابله با بیماری سالک است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان با بیان اینکه ما حق نداریم در خصوص محیط زیست و جانوران بحث از بین بردن و حذف را دستور کار قرار دهیم، تصریح کرد: زمانی که جان انسان ها به مخاطره می افتد، اقدامات در این حوزه بر هر امری حق تقدم دارد.

خجسته پور با بیان اینکه سه موضوع باید به صورت جدی تر در حوزه مقابله با بیماری سالک در دستور کار قرار گیرد، گفت: آموزش و آگاهی بخشی برای مراقبت از خود، خانواده و تشخیص زمان مراجعه به مراکز درمانی و اقدامات پیشگیرانه به مردم ساکن منطقه ارائه شود.

وی افزود: هم زمان با آموزش، بحث مقابله در قالب از بین بردن موش های ناقل، لانه کوبی و پشه های ناقل در دستور کار باشد و نهایتاً در مرحله بعدی، باید درمان به صورت اختصاصی در حیطه اختیارات دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان در دستور کار قرار گیرد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان تأکید کرد: نیاز است تا مرکز تحقیقات و مطالعات بیماری سالک در دانشگاه علوم پزشکی استان به منظور مطالعه جامع و فراگیر در این خصوص تشکیل شود.

خجسته پور ادامه داد: در این راه تمامی امکانات و ظرفیت ها ازجمله گروه های مردمی، تشکل ها، سازمان های مردمی و مردم نهاد، سپاه، بسیج، نیروی های نظامی و انتظامی و .

باید پای کار باشند و تحت یک مدیریت واحد با تقسیم وظایف به سمت اقدامات مؤثر و عملیاتی گام برداریم و البته در این مسیر استفاده از مشارکت جمعی مردم منطقه نیز غافل نشویم.

وی تصریح کرد: قرارگاه عملیاتی مقابله با سالک به فرماندهی فرماندار در شهرستان و بخشداران در بخش تشکیل و در راستای سه موضوع آموزش، مقابله و درمان، گام های مؤثر برداشته شود و حمایت های اعتباری نیز صورت گیرد؛ اما به هیچ عنوان نبود منابع مالی نباید دلیلی بر انجام ندادن موارد و مباحث مرتبط با مقابله با بیماری شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان با بیان اینکه امروز شاهدیم با شیوع ویروس کرونا"، حساسیت جامعه نسبت به بحث سلامت بیشتر شده که امری قابل توجه و ارزشمند است، اظهار کرد: با اقدامات خوبی که در حوزه علوم پزشکی و ستاد مدیریت کرونا انجام شد، پیش بینی های بدبینانه به وقوع نپیوست و امیدواریم با این روند و رعایت کردن مردم، شاهد کمرنگ شدن و از بین رفتن آثار بیماری کرونا در جامعه باشیم.

درگیری 36 روستای دامغان با سالک فرماندار شهرستان دامغان نیز در این زمینه می گوید: بیماری سالک در شهرستان دامغان یکی از دغدغه های مسؤولان و مردم است و طبق جمع بندی آمار شبکه بهداشت درمان این شهرستان، بیماری سالک افزایش رو به رشدی داشته است.

مهدی بندرآبادی افزود: طی مذاکرات با استاندار سمنان، دستور ویژه در این خصوص داده شد و هم اکنون پیگیری کار از طریق معاون سیاسی اجتماعی استاندار سمنان انجام شده است.

وی ادامه داد: بیماری سالک در شهرستان دامغان در دو بخش مرکزی و امیرآباد 36 روستا را درگیر کرده و تحت الشعاع قرار داده است.

فرماندار شهرستان دامغان اضافه کرد: طی برگزاری جلساتی در فرمانداری، تصمیماتی اتخاذ شد؛ ازجمله اینکه مبالغی از طریق نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی در دیدار با وزیر جهاد کشاورزی، فرمانداری، شهرداری و بخشداری امیرآباد، بخشداری دامغان و .

تأمین شد.

بندرآبادی اظهار کرد: برای مقابله با جوندگان که از عوامل بروز و گسترش بیماری سالک هستند، طعمه آغشته به سَم تهیه شده و در اختیار دهیاران قرار گرفته است.

وی گفت: سپاه آمادگی دارد تا در قالب گروهای جهادی، به دهیاران، پزشکان و کادر بهداشت و درمان کمک کند.

فرماندار شهرستان دامغان بیان کرد: پیشنهاد دادیم تا سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان سمنان در بودجه سال 1400، سرفصل ویژه ای برای مقابله با بیماری سالک پیش بینی کند.

بندرآبادی عنوان کرد: دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان از محل بودجه و اعتبار کرونا، مبالغی را ویژه مقابله با بیماری سالک تخصیص دهد تا در آینده شاهد بروز معضل و مشکل در این حوزه نباشیم.

بازدید از روستاهای دامغان برای مقابله با سالک مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری سمنان نیز در این خصوص می گوید: اقدامات مرتبط برای مبارزه با بیماری سالک از دی ماه 1398 در استانداری سمنان آغاز و جلسات مختلفی برگزار و کارگروه استانی ویژه این امر تشکیل شد.

امیر بینایی افزود: نمودار گانت توسط دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان و مشارکت دستگاه های اجرایی متولی امر تهیه شده است.

وی اضافه کرد: بر اساس نمودار گانت، برای هر دستگاه اجرایی وظایفی تعیین و این شرح وظایف به صورت کتبی ابلاغ شد.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری سمنان بیان کرد: بیش از هشت جلسه در خصوص بیماری سالک در استان و شهرستان دامغان برگزار و بازدید از روستاها از طریق استانداری انجام و موارد پیگیری شد.

بینایی گفت: امروز فرماندهی واحدی نیاز است تا در شهرستان دامغان در خصوص مبارزه و مقابله با بیماری سالک تشکیل شود و اقدامات با یک اراده جمعی به پیش رود.

از بین بردن بیماری سالک امکان پذیر نیست رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان نیز می گوید: فرآیند انتقال و شکل گیری هر بیماری در جامعه محقق می شود و کرونا این مهم را اثبات کرد که شکل گیری بیماری و ایجاد چرخه انتقال آن، منوط به رفتار ما در جامعه است.

نوید دانایی افزود: از سال ها پیش و بالغ بر یک دهه است که سالک وارد شهرستان دامغان شده و علت آن وجود تمامی مؤلفه های مؤثر در ایجاد این بیماری ازجمله، موش، پشه و انگل است.

وی ادامه داد: ما در خصوص مقابله با کرونا یک الگوی موفق را اجرا کردیم که در جریان اجرای طرح شهید سلیمانی، قرارگاه مقابله با بیماری کرونا، دستگاه های اجرایی و بسیج و سپاه در کنار مردم قرار گرفتند و امروز شاهد موفقیت هایی هستیم که باید در خصوص سالک نیز از این مهم استفاده کنیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان تصریح کرد: نیاز به انجام یک اقدام هماهنگ، قوی و منسجم با مشارکت تمامی دستگاه های متولی امر و آحاد مردم در خصوص مقابله با بیماری سالک در دامغان داریم.

دانایی با بیان اینکه انجام اقدامات مراقبتی ازجمله مقابله با جوندگان، پشه و آموزش و آگاهی بخشی به مردم اصل نخست است، گفت: بخش نظارتی، اصل بسیار مهم در مقابله با بیماری سالک است که باید اقدامات تمامی دستگاه های متولی امر به صورت مستمر ارزیابی شود.

وی تأکید کرد: اقدامات حمایتی نیز به منظور موفقیت در بحث مبارزه و مقابله با بیماری سالک و جلوگیری از انتشار آن امری ضروری است.

تشکیل قرارگاه عملیاتی مقابله با سالک رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان با بیان اینکه پیشنهاد داریم تا قرارگاه عملیاتی مقابله با بیماری سالک، برای دستیابی به موفقیت مطلوب تشکیل شود، تصریح کرد: بنده به عنوان سرباز این قرارگاه عملیاتی و دانشگاه علوم پزشکی با تمام توان، اقدامات و موارد موردنیاز بهداشتی و درمانی را در دستور کار قرار می دهم.

دانایی با بیان اینکه نیاز است تا در این زمینه، از ظرفیت بسیج، سپاه و نیروی های نظامی و انتظامی بهره بگیریم، ادامه داد: از بین بردن بیماری سالک امکان پذیر نیست و این تفکر اشتباهی است و باید تلاش و اقدامات ما در این حوزه در مسیر مهار این بیماری باشد.

وی اضافه کرد: مهار نکردن بیماری سالک، باعث افزایش گستره بیماری در سطح وسیع و همچنین افزایش تعداد آمار مبتلایان به بیماری خواهد شد.

اختصاص اعتبار برای مقابله با بیماری رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان سمنان نیز ضمن قدردانی از تلاش های فرماندار دامغان و تخصیص اعتبار از محل تعمیر و تجهیز برای مقابله با بیماری سالک، اظهار کرد: سعی می کنیم تخصیص ها در این خصوص انجام شود.

نادر مالکی بیان کرد: در سال آینده نیز این مهم را در بحث بودجه در قالب اعتبار بیماری های مشترک بین انسان و دام، در نظر خواهیم گرفت.

وی عنوان کرد: تشکیل قرارگاه عملیاتی و استفاده از ظرفیت بسیج و سپاه برای مقابله با بیماری سالک موردتوجه قرار گیرد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان سمنان خاطرنشان کرد: امروز نیاز به یک برنامه ریزی منظم در این خصوص داریم و سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیز سهم خود را در این خصوص اجرایی خواهد کرد.


کلید واژه ها: بیماری پوستی - بیماری - روستایی - سالک - شهرستان دامغان - دامغان - بیماری سالک - روستاییان - پوست - روستاهای - انگل - خبرگزاری - شهرستان - انتقال - خاکی - حیوان - مشترک - انسان - ماده - پنجه - مردم - بزرگ - ضایعات - کشور - قرمز - ظاهر - شهری - هفته - رنگی - کوچک

آخرین اخبار سرویس:
آمار کرونا چهارمحال و بختیاری 15 اسفندماه؛ 2 فوتی و 4 ابتلای جدید

10 نوع میوه و سبزی که شما را از بیماری های کلیوی دور می کند

داوطلبان 50 تا 75 ساله واکسن کووایران برکت را دریافت می کنند

آمار کرونا در ایران| فوت 81 نفر در 24 ساعت گذشته

جدیدترین آمار کرونا در کشور تا ظهر 15 اسفند 1399/ شناسایی 8 هزار و 367 بیمار جدید

وزارت بهداشت: مردم برای خرید ایام پایانی سال، به صورت اینترنتی اقدام کنند

فوت 81 بیمار کووید19 در کشور/ 3767 نفر از بیماران در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند

فوت 81 بیمار کووید19 در کشور

آمار کرونا در ایران امروز جمعه 15 اسفند 99؛ 81 فوتی جدید / 3767 نفر در وضعیت شدید بیماری

11 سیستان و بلوچستانی دیگر کرونا گرفتند

فوت 81 بیمار کووید19 در کشور

آمار کرونا در ایران در تاریخ 15 اسفند/ فوت 81 بیمار کووید19 در کشور

قصاب مسلط بخصی

مسافرت به عنوان اصلی ترین عامل در گردش ویروس بسیار موثر است/ مطلقا موافق هیچ مسافرتی نیستیم

81 فوتی جدید کرونا در کشور / 3767 تن در وضعیت شدید بیماری

بهترین روش طبخ و خوردن تخم مرغ

این گیاهان را به نفع کبد، روزانه مصرف کنید

پیش بینی سازمان جهانی بهداشت از پایان همه گیری کرونا

تایید استفاده از واکسن اپی واک کرونا برای استفاده در افراد بالای 60 سال

در کدام روز هفته احتمال حمله قلبی بالاتر است؟

وزیر بهداشت: موافق هیچ مسافرتی در عید نوروز نیستیم

فوت 81 بیمار کووید19 در کشور | 3767 نفر از بیماران در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند

8367 مبتلای جدید/ 81 فوتی/ 3767 نفر از بیماران در وضعیت شدید بیماری

آخرین آمار فوتی ها در کشور/ 3767 تن در وضعیت شدید بیماری

خواص و فواید آب پیاز برای بدن

بهره برداری از طرح های مرکز قلب شهید رجایی با حضور وزیر بهداشت

افزایش پنج برابری تست های مثبت کرونا در قم

علائم عجیب و غریب کرونا

نمکی: مطلقا موافق سفر در نوروز نیستیم | اگر بی توجهی کنیم افق تاریک تری می بینم

افزایش شمار مبتلایان به کرونا در ایلام به 26172 نفر

افزایش تست های مثبت کرونا و تعداد بستری ها در قم

کرونا 81 جان دیگر را در ایران گرفت/ ثبت قطعی 8 هزار و 367 بیمار جدید در شبانه روز گذشته

مرگ ناگهانی کودک 3 ساله خوزستانی مبتلا به کرونای انگلیسی + عکس

فوت 81 بیمار مبتلا به کرونا در شبانه روز گذشته در کشور

فوت 81 نفر دیگر بر اثر کرونا / شناسایی 8367 بیمار جدید

نگرانی نمکی از روزهای پیش رو

مجموع جان باختگان کرونا در ایران: 60 هزار و 500 نفر | 3767 بیمار در وضعیت وخیم

کرونای انگلیسی چه علائمی دارد؟

پیام باشگاه پرسپولیس به هواداران

81 فوتی جدید کرونا در کشور / 3767 تن در وضعیت شدید بیماری

آمار کرونا کاشان 15 اسفند؛ بدون فوتی و 9 ابتلای جدید

داوطلبان 50 تا 75 ساله واکسن کووایران برکت را دریافت می کنند

نوروز در پیش است و نگرانیم/ به عنوان وزارت بهداشت با هیچ مسافرتی موافق نیستیم

آخرین آمار ویروس کرونا در ایران؛ 1673470 نفر مبتلا و 60512 نفر فوتی

آمار کرونا در ایران، 15 اسفند 99/ شناسایی 3767 بیمار و 81 فوتی جدید

وبینار علمی «دوره مقدماتی ردیابی موارد تماس کووید-19» / تأکید بر اهمیت ردیابی موارد تماس

فوت یک کردستانی دیگر بر اثر کرونا

انسان به انسان، آمار فوتی های کرونا در ایران بیشتر می شوند

جولان کرونا در کشور با ثبت 81 فوتی دیگر

آخرین آمار کرونا در ایران؛ فوت 81 بیمار در شبانه روز گذشته

آمار امروز کرونا، فوتی ها و مبتلایان / جمعه 15 اسفند 99

سخنگوی وزارت بهداشت عنوان کرد؛ 81 فوتی کرونا در شبانه روز گذشته/ شناسایی 8367 بیمار جدید

آخرین آمار کرونا در ایران تا 15 اسفند 99/ جان باختن 81 بیمار در 24 ساعت گذشته

جولان کرونا در کشور با ثبت 81 فوتی دیگر

81 فوتی جدید کرونا/ 3 هزار و 767 نفر در وضعیت شدید بیماری

فوت 81 بیمار کووید19 در کشور/ 3767 نفر از بیماران در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند

فوت 81 بیمار کووید19 در کشور/ 3767 نفر از بیماران در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند

آمار کرونا ایلام 15 اسفند؛ 1 فوتی و 52 ابتلای جدید

آخرین آمار مبتلایان به کرونا در کشور، فوت 81 بیمار در شبانه روز گذشته

آخرین آمار فوتی ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز جمعه 15 اسفند 99

فوت 81 بیمار کووید19 در 24 گذشته/ 3767 نفر در وضعیت شدید بیماری

فوت 81 بیمار کرونایی

وبینار علمی دوره مقدماتی ردیابی موارد تماس کووید-19 / تأکید بر اهمیت ردیابی موارد تماس

شهروندان کجا دو ماسک بزنند؟

آمار کرونا ایران 15 اسفند؛ 81 فوتی و 8367 ابتلای جدید

بارداری احتمال ابتلا به کرونا را افزایش نمی دهد

جدیدترین آمار کرونا تا ظهر جمعه (15 اسفند)

آمار کرونا در ایران 15 اسفند| 81 فوتی کرونا در شبانه روز گذشته و شناسایی 8367 بیمار جدید

نگرانی شدید نمکی از سفرهای نوروزی پیش رو

 تصاویری از ورود محموله جدید واکسن «اسپوتنیک وی» به ایران

اضافه شدن 95 مبتلای جدید به جمع بیماران کرونایی بستری در بیمارستان

آمار پانزده اسفند کرونا در ایران

83 درصد مرگ های کرونایی در ایران در بیماران زمینه ای رخ داد

وزیر بهداشت: نوروز در پیش است و به شدت نگرانیم

ابتلاء 23 هزار ایتالیایی به کرونا در یک شبانه روز

81 فوتی جدید کرونا در کشور / 3767 تن در وضعیت شدید بیماری

کرونا جان 81 نفر دیگر را در کشور گرفت

افزایش تست های مثبت کرونا و تعداد بستری ها در قم

زندان های کشور عاری از ویروس جهش یافته کرونا/ هیچ زندانی بر اثر کرونا فوت نکرده است

81 فوتی کرونا در شبانه روز گذشته/شناسایی 8367 بیمار جدید

موافق مسافرت در نوروز نیستیم

آخرین آمار مبتلایان به کرونا تا 15 اسفند ماه

نگرانی شدید وزیر بهداشت در رابطه با سفرهای نوروزی

زندان های کشور عاری از ویروس جهش یافته کرونا / هیچ زندانی بر اثر کرونا فوت نکرده است

احتمال ورود به موج چهارم کرونا در سال نو

تند غذا خوردن چه عوارضی دارد؟

برای نوروز و جاده های پر ازدحام نگرانیم

بیماران نیازمند خون در انتظار یاری اهداکنندگان

اثر معجزه آسای خوردن هسته سیب

کرونای جدید، محکم تر به سلول تنفسی می چسبد

مرگ ناگهانی کودک 3 ساله خوزستانی مبتلا به کرونای انگلیسی/ عکسی ترسناک از ریه بیمار!

شناسایی 52 مورد جدید مبتلا به کرونا ویروس در ایلام

انتقال 34 بیمار کووید 19 به بیمارستان های البرز

همه چیز درباره ماهی قرمز عید

مرگ ناگهانی کودک 3 ساله خوزستانی مبتلا به کرونای انگلیسی

اولین مورد ابتلا به کرونای انگلیسی در همدان تایید شد

کاشان وآران و بیدگل بدون فوتی

افزوده شدن 3 نفر به آمار مبتلایان به کرونا ویروس بستری شده در استان زنجان

پروژه های مرکز قلب شهید رجایی به بهره برداری رسید

شیرین کننده های مصنوعی باعث مقاومت آنتی بیوتیکی می شوند

زخمِ سالَک بر تن روستاییان دامغان

زخمِ سالَک بر تن روستاییان دامغان