موضوعات داغ: - فرهاد مجيدي - تامين اجتماعي - بازنشستگان تامين اجتماعي - سازمان برنامه - سرمربي استقلال - سازمان برنامه و بودجه - رييس سازمان برنامه و بودجه كشور - سازمان برنامه و بودجه كشور - پرسپوليسي ها - رييس سازمان - دوبلاژ - سيلانه - روابط اسراييل و عربستان - هاني رستگاران - مكتب اهل بيت - دنيس شرودر - خودروي سرقتي - ميدان نفتي نام آوران - سد شهرچايي - نوروزگاه - دكتر مهدي قليان - ييس سازمان محيط زيست - ديوار نگاره

مطالب مرتبط:
معاون استاندار: مسائل زیست محیطی مطالبه عمده مردم بوشهر است
مشکلات زیست محیطی با استفاده از روش های خلاق و دانش بنیان
صنایع، آلایندگی های زیست محیطی را با خلاقیت کاهش دهند
مجهزترین مرکز پایش زیست محیطی کشور در یزد افتتاح شد
بهره مندی از روش های خلاق و دانش بنیان راهکار رفع مشکلات زیست محیطی کشور است
-84 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 9 بهمن 1399 ساعت 00:202021-01-27سياسي

توسعه شهری با الگوی زیست محیطی


امروزه مفهوم شهرها بدون وجود فضای سبز مؤثر در اشکال گوناگون آن قابل مقایسه نیست، شهرها به عنوان کانون های تمرکز فعالیت و زندگی انسان ها برای اینکه بتوانند پایداری خود را تنظیم کنند چاره ای جز پذیرش ساختار و کارکردی متأثر از سیستم های طبیعی را ندارند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایمنا" و بر اساس مقاله ای از فرانک باقری دانش آموخته کارشناسی شهرسازی، فضاهای سبز شهری به عنوان جز لاینفک پیکره یگانه شهرها در متابولیسم آن نقش اساسی دارد و البته کمبود این فضا نیز در مقابل می تواند اختلالات جدی در حیات شهرها به وجود آورد.

پارک ها به عنوان بخشی از فضاهای عمومی شهری علی رغم نقش مهمی که در گسترش قلمرو عمومی جامعه دارند چندان مورد توجه نبوده و ظرفیت های آن بلااستفاده مانده است.

بسیاری از نظریه پردازان شهری، پارک ها را یکی از اجزای اصلی یک سیستم شهری می دانند، زیرا در کنار نقش کارکردی خود باعث افزایش اجتماع پذیری نیز می شود، امروزه در ادبیات علمی برنامه ریزی شهری، پارک ها دارای کارکردهای گوناگون اجتماعی، اقتصادی و اکولوژیکی هستند.

نتایج پژوهش ها نشان می دهد که فضاهای سبز شهری دارای بازدهی اجتماعی است، اهمیت این فضاها تا حدی است که امروزه وجود این کاربری به عنوان یکی از شاخص های توسعه یافتگی جوامع به حساب می آید.

امروزه انزوا طلبی و کاهش تعاملات اجتماعی یکی از مهمترین مشکلاتی است که زندگی اجتماعی ساکنان شهرها را تهدید می کند، از این رو نیاز مردم به مکان هایی برای تعاملات اجتماعی و رفع نیازهای روانی به یکی از ملزومات زندگی شهری تبدیل شده است.

با توجه به اینکه فضاهای عمومی در شهرها، کانون بیشترین ناهنجاری های رفتاری هستند و کمتر توانسته زمینه های مناسب را برای سازماندهی نیازها و الگوهای هنجاری و رفتاری مخاطبان خود فراهم آورد، طراحی یک راهبرد کارآمد مدیریت رفتار، از جمله مهمترین نیازهای برنامه ریزی و مدیریت شهری برای اینگونه فضاها است.

پارک های شهری بخشی از فضاهای عمومی و به طور خاص بخشی از فضاهای سبز عمومی است که بازدهی اجتماعی دارد و عموم مردم از آنها در گذران اوقات فراغت، تفریح و گذراندن اوقات فراغت با دوستان و گردهمایی های اجتماعی و نظایر این ها استفاده می کنند.

در مطالعات بسیاری بر اهمیت پارک ها در ایجاد فضای سالم و پرنشاط اشاره شده و برخی کارکردهای آنها مانند کارکردهای اجتماعی _ فرهنگی، زیست محیطی، زیبایی شناختی، روانشناختی و اقتصادی مورد توجه قرار گرفته است البته در بین کارکردهای مطرح شده، کارکردهای اجتماعی پارک ها جایگاه ویژه ای دارد.

شهر شهرکرد به دلیل سابقه تاریخی و فرهنگی خود در زمره شهرهای با توان بالقوه در زمینه فضاهای عمومی از جمله پارک های شهری است.

پارک های این ناحیه کانون حضور بسیاری از شهروندان و مسافران با فرهنگ ها و خصوصیات رفتاری مختلف است.

شناسایی کیفیت اجتماعی پارک های شهر به نظر می رسد کیفیت اجتماعی پارک های شهری در مناطق مختلف شهر شهرکرد با یکدیگر متفاوت است.

با توجه به اهمیت بُعد رفتاری فضا، این پژوهش سعی دارد تا بر اساس شناخت الگوهای رفتاری کاربران در این پارک ها، نسبت به برنامه ریزی به منظور ارتقای کیفیت اجتماعی پارک های شهری و تقویت فضاهای تعاملی از طریق مطالعات رفتاری در محیط به معیارهای اساسی دست یابد و بر این اساس پیشنهاد و نتیجه گیری کند.

فرضیه های مطرح شده شامل موارد زیر است: به نظر می رسد فضاهایی سبز شهری (پارک ها) در بالا بردن روحیه و پر کردن اوقات فراغت و تقویت و ارتقای بهداشت روانی و جسمی شهروندان مؤثر باشد فرض محقق بر این است که ایجاد این فضاها در شهرهای دور از روستاها و محیط های طبیعی ضروری است.

همچنین فضاهای سبز شهری (پارک ها) در کاهش بزهکاری و روابط نامناسب و نزاع های اجتماعی مؤثر است و ایجاد فضایی مناسب در پارک ها تأثیرگذار باشد.

بین میزان تأثیر شاخص های کیفیت اجتماعی مؤثر بر رفتار شهروندان در پارک های شهری به لحاظ متغیرهای جمعیت شناختی (جنس، سن و میزان تحصیلات) تفاوت وجود دارد.

تاکنون پژوهش های زیادی در زمینه ارتقای کیفیت فضاهای شهری که مهمترین مکان رویداد تعاملات اجتماعی و سرچشمه سرزندگی و پویایی شهرها هستند، با تأکید بر تأثیرات اجتماعی در داخل و خارج از کشور انجام شده است.

مبانی نظری مفهوم سرانه پارک ها باید برای آن بخش از فضای سبز محاسبه شود که کارکردهایی چون گذراندن اوقات فراغت، بازی، ورزش، تفریح، و.

را فراهم می کند.

بر اساس مطالعات و بررسی های وزارت مسکن و شهرسازی، سرانه استاندارد و قابل قبول فضای سبز شهری در شهرهای وزارت مسکن و شهرسازی در شهرهای ایران (هفت تا 12 مترمربع) و سرانه استاندارد جهانی (20 تا 25 متر مربع) است.

پارک ها با عناوین مختلفی تعریف شده است؛ پارک مکانی است عمومی برای بازی و تفریح و گذراندن اوقات فراغت و محلی است برای برقراری تعاملات اجتماعی و شکل گیری نهادهای مشارکتی و تقویت ارتقای بهداشت جسمی و روانی.

فضای سبز نیز چنین تعریف می شود: فضای سبز، محلی است که شامل درخت و نیمکت و برقراری رابطه و تعاملات اجتماعی و همچنین نماد و سمبلی از تفکرات فرهنگی و اجتماعی یک جامعه باشد همچنین به تعبیر دیگری فضای عمومی مهم ترین بخش شهرها است و نقش فعالی در سلامت شهر ایفا می کند و در چنین فضاهایی بیشترین تعاملات بین انسان ها رخ می دهد.

کیفیت اجتماعی کیفیت اجتماعی به دو دسته مطلوب و نامطلوب شامل دسته اول تشویق شهروندان به پارک و دسته دوم احساس ناامنی شهروندان در پارک تقسیم می شود.

بر اساس مطالعات انجام شده پارک های شهری از جنبه های اکولوژیکی، اجتماعی و اقتصادی دارای اهمیت است به گونه ای که یک پارک شهری مناسب در ارتباط با کارکردهای اجتماعی، اقتصادی و اکولوژیکی علاوه بر اینکه نقش مهمی در ارتقای کیفیت زندگی شهری دارد، به عنوان یکی از پیش شرط های شهر پایدار نیز محسوب می شود.

ارتباط فضای سبز شهری، کیفیت زندگی و شهر پایدار با استفاده از دسته بندی افراد بر اساس اطلاعات جمعیت شناختی از قبیل جنسیت، سن، میزان تحصیلات و … به تحلیل سوالات و فرضیه های پژوهش، پرداخته شده است.

در طراحی سوالات پرسش نامه سعی شده که سوالات در چهار بخش به دست آمده در چارچوب مفهومی قرار بگیرد و بدین منظور از مجموع 37 سوال مطرح شده تعداد هشت سوال در زمینه عوامل کالبدی، فیزیکی و اجتماعی و ساختاری از قبیل میزان دسترسی به کاربری های مورد نیاز در پیرامون پارک شامل میزان رضایت از کف پوش ها، مسیرهای پیاده، میزان استفاده از دوچرخه و … مطرح شد همچنین تعداد هشت سوال در زمینه فعالیت های موجود در پارک از جمله بازی کودکان، نرمش و ورزش، فعالیت های بانوان و… مورد پرسش قرار گرفت.

تعداد هشت سوال در مورد میزان رضایت افراد از ویژگی های مرتبط با زیست بوم فضای مورد مطالعه همچون عنصر آب، وضعیت آلاچیق ها، پاکیزگی و نظافت پارک و آلودگی های صوتی و 13 سوال نیز در زمینه ساختار و چگونگی تعاملات اجتماعی در پارک های این ناحیه طراحی شده است.

در نهایت با استفاده از نرم افزار SPSS داده های کیفی تبدیل به آمار کمّی شده است که بر اساس یافته های حاصل 36 درصد پاسخگویان میزان استفاده از پارک ها و فضای سبز را بسیار کم 3/26 درصد و 7/31 درصد نیز در حد متوسط ارزیابی کرده اند و میانگین میزان استفاده از پارک ها بیش تر از حد متوسط سه درصد بوده که این اعداد بیانگر استفاده کم از این پارک ها توسط شهروندان است.

شاخص های کیفیت اجتماعی مؤثر بر شهروندان میزان تأثیر شاخص های مؤثر در کیفیت بخشی اجتماعی در پارک های شهری از نظر نمونه مورد مطالعه به ترتیب شامل تعاملات اجتماعی در فضا، امنیت، بزهکاری، روابط نامناسب، نزاع های اجتماعی، بهداشت روانی و جسمی، گذران اوقات فراغت و شکل گیری نهادهای مشارکتی است.

بدون شک پارک های شهری نقش مهمی در ارتقای کیفیت محیط زیست شهری دارند، چنین فضاهایی با کارکردهای اجتماعی، اقتصادی و اکولوژیکی به عنوان یکی از شاخص های شهر پایدار به شمار می آید.

در این میان کارکردهای اجتماعی پارک ها به دلیل جنبه عمومی و استفاده تمامی شهروندان از آنها جایگاه ویژه ای دارد، نتایج برخی از مطالعات انجام شده حاکی از اهمیت بیشتر کارکردهای اجتماعی نسبت به کارکردهای اقتصادی پارک ها است.

بررسی کارکردهای اجتماعی پارک ها نشان می دهد که این فضاها در نقاط شهری علاوه بر اینکه دارای نتایج و آثار مطلوب اجتماعی هستند، در برخی موارد آثار و نتایج نامطلوب اجتماعی را نیز به همراه دارند.

در مجموع می توان کارکردهای اجتماعی مطلوب پارک ها را شامل گذران اوقات فراغت، افزایش شکل گیری نهادهای مشارکتی، افزایش تعامل و همکاری، تقویت و ارتقای بهداشت روانی و جسمی و… دانست همچنین کارکردهای نامطلوب آنها را نیز شامل توزیع مواد مخدر و افزایش تعداد معتادان، افزایش بزهکاران، افزایش روابط نامناسب، افزایش نزاع های اجتماعی، کاهش امنیت و… دانست.


کلید واژه ها: شهری - پارک ها - فضاهای عمومی - دانش آموخته - عمومی - سیستم - زیست محیطی - متابولیسم - پارک - اختلالات - کارشناسی - قابل - اساس - فضای سبز - انسان ها - پایداری - خبرنگار - فعالیت - افزایش - مقایسه - ساختار - یکی از - جامعه - مفهوم - گزارش - طبیعی - پذیرش - تمرکز - اساسی - تنظیم

آخرین اخبار سرویس:
بازگشت معمار تحریم ها

واژه ای عجیب که فرهنگ زندگی در یک شهر را دگرگون کرد!

قالیباف؛ رییس مجلس یا فرمانده؟

ناطق نوری به صحنه می آید؟

سردار فضلی : رزمندگان اسلام در دفاع مقدس به تکلیف الهی عمل کردند

عیسی زاده: نسبت به برگزاری آزمون ⁧دکتری تجدیدنظر کنید

همایش ملی «دین و بیماری های بحران زا» برگزیدگانش را معرفی می کند

زمان آزمون طرح ارزیابی داوران مسابقات قرآن اعلام شد

چهارشنبه سوری وارد گفتمان ادبیات شود

تزلزل سیاسی در لبنان و کلاف سردرگم تشکیل دولت

فلسطین المحتله | قیادی فی حزب الشعب لیونیوز: قطار المصالحه یسیر حسب ما هو متفق علیه

ویژگی های حکمران شایسته از منظر قرآن و روایات / مسئول دلسوز انتخاب کنیم

قادری: مجلس به دنبال گرانی نیستند

وضعیت عمومی سلامت و امورقضایی زندانیان استان کرمان مطلوب است

گزیده روزنامه های 13 اسفند 1399

انتصاب محمدرضا محمدی به عنوان دبیر اجرایی هیأت نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی استان زنجان

جزییات ثبت نام داوطلبان انتخابات شوراهای اسلامی شهر

پادکست | رحمت پروردگار بی انتهاست

دیدار رییس دیوان عالی کشور با مراجع و علما

آغاز بازپرسی از استاندار سابق خوزستان/ لزوم عزل شریعتی از ریاست سازمان استاندارد

عیسی زاده: نسبت به برگزاری آزمون ⁧دکتری تجدیدنظر کنید

شورای پیام گذاران سلامت قم برگزار شد

مراسم تجلیل از پزشک کارآفرین برگزار شد

نقش دانشگاه در توسعه و پیشرفت پایدار چیست؟

چگونه ترس را به انرژی تبدیل کنیم؟

غنی سازی ابزار های قدرت ایران / تجارت زیرزمینی در کمین رمزارز ها / قدرت دفاعی خط قرمز ملی

وزارت خارجه حذف رایزنان اقتصادی از سفارتخانه های ایران را تکذیب کرد

خلاصه داستان سریال ترکی دختر سفیر قسمت 152

انتقاد قاری بین المللی از جامعه قرآنی / زندگی بر اساس آیات قرآن مغفول مانده است

وزارت خارجه حذف رایزنان اقتصادی از سفارتخانه های ایران در خارج از کشور را تکذیب کرد

«مرد میدان» پا به کتابفروشی ها گذاشت

حدود 90 درصد از آملی ها پروتکل بهداشتی را رعایت می کنند

چهارشنبه سوری وارد گفتمان ادبیات شود

بیمارها گفتند الهی عاقبت به خیر شود

علی مطهری: اگر رابطه با آمریکا به نفع انقلاب است، باید اینکار را بکنیم

ترتیل صفحه 48 قرآن کریم+فیلم، متن و مفاهیم آیات

بیانیه نمایندگان درباره FATF نظر امضاء کنندگان بود نه موضع مجلس/مجلس اجازه قانونی برای ابراز نظر جدید ندارد/نمایندگان حق تذکر و یا تعیین تکلیف برای مجع تشخیص مصلحت را ندارند

فلسطین المحتله | الناطق باسم حرکه فتح لیونیوز: حوار القاهره منتصف الشهر الحالی لا زال قائمًا

اطلاعیه وزارت خارجه درباره نحوه اعزام رایزن های اقتصادی

وزارت خارجه حذف رایزنان اقتصادی از سفارتخانه های ایران را تکذیب کرد

طرح مجازات ولیعهد عربستان در مجلس نمایندگان آمریکا

اخبار 24 شبکه پنج سیما؛ 12 اسفند

برای سفر های نوروزی برنامه ریزی نکنید

معاون شهردار: بخش خصوصی در مدیریت آرمستان های کرمان مشارکت می کند

وزارت خارجه حذف رایزنان بازرگانی از سفارتخانه های ایران در خارج از کشور را تکذیب کرد

نقش دانشگاه در توسعه و پیشرفت پایدار چیست؟

وزارت خارجه حذف رایزنان اقتصادی از سفارتخانه های ایران در خارج از کشور را تکذیب کرد

قوه قضاییه باید با رفع مشکلات موجود، رضایت مردم را جلب کند

مراسم تجلیل از پزشک کارآفرین برگزار شد

فرانسه: قطعنامه ای علیه ایران صادر می شود

فلسطین المحتله | لجنه اللاجیین تعلن عن سلسله فعالیات احتجاجیه رفضًا لمساس الأونروا بالسله الغذاییه

مجمع تشخیص تحت تأثیر فشارهای رسانه ها قرار نگیرد

مراسم تجلیل ازپزشک کارآفرین برگزار شد

محفل علمی ایران شناسان اسکاندیناوی در وبینار گسترش زبان فارسی و ایرانشناسی

کشف بقایای قدیمی ترین دایناسور موجود در کره زمین + تصاویر

وبینار مطالعه و ارزیابی نظام حکمرانی امور خیر در ایران برگزار شد

پیشرفت 104 درصدی در اجرای برنامه ایجاد اشتغال

رایزنی گوترش و ظریف درباره برقراری صلح در یمن

حدود 1500 بیمار صعب العلاج تحت پوشش داریم

کمیته امداد باید پرچمدار فقرزدایی باشد

250 مصوبه برای توسعه و پیشرفت 10 شهرستان خراسان رضوی

استخدام تکنسین برق و خدمات در مجموعه تجاری گالریا در تهران

فیلم | همایش بین المللی «قره باغ 17 ربیع»

گروسی تفاهم با ایران را مهم توصیف کرد

جلسات شورای قرآن با برنامه برگزار شوند

دیدار مدیرکل کمیته امداد قم با آیت الله اعرافی

گروسی تفاهم با ایران را مهم توصیف کرد

محفل علمی ایران شناسان اسکاندیناوی در وبینار گسترش زبان فارسی و ایرانشناسی

شورای پیام گذاران سلامت قم برگزار شد

مخالفت سردار محمد با پیوستن ایران به اف ای تی اف

آیین بزرگداشت مرحوم میرمحمدی برگزار شد

پیگیر ایجاد زیرساخت های ثبت نام جاماندگان سهام عدالت هستیم

فضای مجازی لجام گسیخته در کمین کودکان

اتمام مرمت و استحکام بخشی پل شاپوری خرم آباد

انتخاب بیمارستان رضوی مشهد به عنوان واحد سبز خدماتی

تجسم و بازآفرینی مجاهدات دوران دفاع مقدس در آیینه همبستگی های مردمی در دوره کرونا

از کوچ پیاده عشایر به لرستان جلوگیری می شود

تصویب اخذ مالیات از درآمد های میلیونی اینفلوئنسر ها + فیلم

خودداری از اعزام هیئتی افراد به مناطق زلزله زده/ راه اندازی اردوگاه کانکسی در 2 نقطه شهر سی سخت

طاهری: لایحه بودجه 1400 شفاف نیست

وبینار مطالعه و ارزیابی نظام حکمرانی امور خیر در ایران برگزار شد

انتقاد یک نماینده مجلس به کند بودن روند بررسی بودجه

مطالبه ی کاربران برای لغو آزمون های وزارت بهداشت

تفکیک زباله از مبدأ موجب بهبود کیفیت زیستی شهر می شود

اختصاص 20 درصد از درآمد حاصل از احکام محتکران و قاچاقچیان کالا به نیروی انتظامی

بزرگترین حامی صنعت هسته ای رهبر انقلاب است

مراسم تجلیل از فرماندهان، مسئولان و فرزندان ممتاز کارکنان ستاد ارتش

فرانسه: قطعنامه ای علیه ایران صادر می شود

خودداری از اعزام هیئتی افراد به مناطق زلزله زده/ راه اندازی اردوگاه کانکسی در 2 نقطه شهر سی سخت

برگزاری وبینار کنگره ملی لشکر فرشتگان تاریخ ساز در ایذه

سی و سومین شماره نشریه ارتباط ایران زمین منتشر شد

انتقاد یک نماینده مجلس به کند بودن روند بررسی بودجه

42 هزار گروه جهادی در 500 شهر کشور فعال است

250 مصوبه برای توسعه و پیشرفت 10 شهرستان استان تاکنون تعریف شده است

300 کرسی فعال درس خارج در قم /به دنبال پاسخگویی به نیازهای نظام هستیم

اخبار کوتاه استان لرستان

شـهرداری شـیراز ایجاد 22 بازارچه تره بار را در دست اقدام دارد / دانشـگاه ها در حوزه تعریف طرح هـای جامع قادر به پاسخگویی به جامعه نیستند

نیاز به حضور بیشتر روحانیت در دستگاه قضا است

رسانه های معاند اصل نظام اسلامی را نشانه گرفته اند

تصویب قانون حمایت از کودک در دست اجرا است

توسعه شهری با الگوی زیست محیطی

توسعه شهری با الگوی زیست محیطی