مطالب مرتبط:
کمیسیون اقتصادی مغایرت های قانونی انتخاب رییس سازمان بورس را بررسی می کند
پزشکی قانونی: کشف بیش از 10 هزار مورد خودزنی با ادعای نزاع برای دریافت دیه
بی قانونی و رفتارهای هیجانی محصول کاهش تاب آوری اجتماعی است
کلاهبرداری از پزشکی قانونی با ترفند خودزنی / 10 هزارنفر خودزنی کردند
هشدار به کارفرمایانی که عیدی توافقی می دهند؛ برخورد قانونی می کنیم
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 8 بهمن 1399 ساعت 17:452021-01-27سياسي

مجریان و پارادوکس قانونی


یکی از مهم ترین و اصلی ترین معضلات و مشکلات مناطق آزاد به رسمیت نشناختن این مناطق توسط دستگاه های حاکمیتی در سرزمین اصلی به عنوان یک پروژه ملی است.

- در واقع بعد از گذشت نزدیک به سه دهه از تصویب و اجرای قانون مناطق آزاد و فعالیت این مناطق، هنوز به عنوان یک پروژه و برنامه ملی در مسیر توسعه اقتصادی کشور و تبدیل شدن به الگوی فعالیت اقتصاد اسلامی در میان دولت و مجلس طی ادوار گذشته، قلمداد نشده است؛ این درحالی است که قانون چگونگی اداره مناطق آزاد یکی از مترقی ترین قوانینی است که بعد از انقلاب توسط مجلس شورای اسلامی تقنین و به مرحله اجرا درآمده و ابلاغ شد.

اما از آن زمان تا کنون نهادهای مختلف دولتی که در واقع مجریان این قانون بوده و هستند، سعی خود را بر تسری قوانین و آیین نامه های سرزمین اصلی به مناطق آزاد بنا گذاشته اند؛ طرفه اینکه مناطق آزاد دارای قوانین مخصوص به خود بوده، قانونی که میثاقی بین فعالان اقتصادی و حاکمیت ارزیابی می شود.

رحمان سادات نجفی یکی از مهم ترین و اصلی ترین معضلات و مشکلات مناطق آزاد به رسمیت نشناختن این مناطق توسط دستگاه های حاکمیتی در سرزمین اصلی به عنوان یک پروژه ملی است.

در واقع بعد از گذشت نزدیک به سه دهه از تصویب و اجرای قانون مناطق آزاد و فعالیت این مناطق، هنوز به عنوان یک پروژه و برنامه ملی در مسیر توسعه اقتصادی کشور و تبدیل شدن به الگوی فعالیت اقتصاد اسلامی در میان دولت و مجلس طی ادوار گذشته، قلمداد نشده است؛ این درحالی است که قانون چگونگی اداره مناطق آزاد یکی از مترقی ترین قوانینی است که بعد از انقلاب توسط مجلس شورای اسلامی تقنین و به مرحله اجرا درآمده و ابلاغ شد.

اما از آن زمان تا کنون نهادهای مختلف دولتی که در واقع مجریان این قانون بوده و هستند، سعی خود را بر تسری قوانین و آیین نامه های سرزمین اصلی به مناطق آزاد بنا گذاشته اند؛ طرفه اینکه مناطق آزاد دارای قوانین مخصوص به خود بوده، قانونی که میثاقی بین فعالان اقتصادی و حاکمیت ارزیابی می شود.

باید توجه داشت افرادی از سال 72 و با شرط اجرای تعهدات مطرح شده از سوی دولت، سرمایه زندگی و عمر خود را در مناطق آزاد صرف کرده و اقدام به فعالیت کردند، دورانی که در آن مناطق نه آبی بود، نه راهی، نه امکاناتی و نه بودجه دولتی برای ایجاد زیرساخت.

حال سهم این سرمایه گذاران، اجرای 30 درصدی قانون فعلی و اتهام های ناروا شده و این درحالی است که با اجرای همین قوانین مترقی، با توجه به موقعیت کشورمان و توانمندی های بخش خصوصی و نیروی انسانی ایران اسلامی، اهداف مناطق آزاد قابل تحقق بوده است.

در مسیر اجرای قانون چگونگی اداره مناطق آزاد، در گذر زمان و در دوران دولت های مختلف، بخشنامه ها و دستورالعمل های وزارتخانه ها و سازمان های ملی و استانی جهت تعمیم به محدوده قانونی مناطق آزاد ابلاغ شده و تسری این قوانین با بهانه اجرای قانون در اقصی نقاط کشور و در واقع با دستاورد تضعیف قانون مناطق آزاد و فرآیند جذب سرمایه گذار را به همراه داشته است.

در نتیجه عدم اجرای قوانین و بخشنامه های بخش های مختلف دولت مهم ترین پاشنه آشیل اجرای قانون ظرف این مدت بوده است.

یعنی عملا قانونی به مرحله اجرا درنیامده که به بررسی موفق یا ناموفق بودن مناطق آزاد پرداخته شود، چراکه نهاد مجری قانون خود گام در مسیر تضعیف بسته حمایتی و تشویقی قانون مناطق آزاد برداشته و متاسفانه در توان بخش خصوصی نیست که شکایت عدم اجرای قانون از سوی بخش های مختلف دولت را به دیوان عدالت اداری مرجوع دارد! چراکه این امر به برنامه ای روزمره در طول سال منجر شده و از توان هر فردی برای پیگیری اجرای قانون از سوی دولت خارج است.

نکته قابل تاسف اینکه چنین برخوردی، وجهه مناطق آزاد کشورمان را در سطح بین المللی و منطقه ای خدشه دار کرده، فرصتی که در شرایط تحریمی کشور در قالب کنوانسیون ها و معاهدات بین المللی متضمن تجارت جهانی، می تواند در دور زدن تحریم ها و تلطیف کردن شرایط تحریمی کمک شایان توجهی به اقتصاد ملی کنند.

در انتقاد از عملکرد مناطق آزاد باید توجه داشت، به رغم اجرای کمتر از 30 درصدی قانون و مشکلات پیش روی اجرای قانون در مناطق آزاد، این بخش در مقایسه با سایر بخش ها که ردیف بودجه سالانه برای ایجاد زیرساخت و هزینه کرد طرح های توسعه ای خود داشته اند، دستاوردهای بهتری داشته اند، موضوعی در مقایسه سال 72 با وضعیت کنونی این مناطق، غیرقابل کتمان است.

به طور مثال در قانون مناطق آزاد اجازه فعالیت بانک های خارجی تایید شده و این درحالی است که ظرف سال های اخیر در مسیر ایجاد بانک های آفشور، مناطق آزاد با مشکلات عدیده ای مواجه بوده اند، موضوعی که به سیاست ها و شاخص های متغیر بانک مرکزی بازمی گردد که یکی از این متغیرها سپرده 50 میلیون دلاری برای تاسیس بانک خارجی اعلام شده بود، رقمی که در شورای پول و اعتبار به 150 میلیون دلار افزایش یافت! خروجی آن، عدم موفقیت در جذب بانک های خارجی بود.

اما راهکار برون رفت از وضعیت کنونی مناطق آزاد چیست؟ استفاده حداکثری از ظرفیت هایی که قانون گذار برای مدیران مناطق آزاد در قالب ماده 35 برنامه چهارم ، ماده 112 برنامه پنجم توسعه کشور، ماده 65 احکام دائمی برنامه ششم توسعه در نظر گرفته و از سوی مقام معظم رهبری در چارچوب ماده 11 سیاست های اقتصاد مقاومتی بر توسعه عمل مدیران مناطق آزاد تاکید زیادی شده است.

دومین سازوکار، بهره برداری از چالش تضعیف ارزش پول ملی کشورمان است.

توجه داشته باشیم که دلیل اقبال شرکت های آمریکایی و اروپایی به چین برای تولید و مونتاژ محصولات خود معطوف به ارزان بودن انرژی، مواد اولیه و نیروی کار یا منابع انسانی بود.

مولفه هایی که در مناطق آزاد ایران موجود است و این مهم در کنار پایین آمدن ارزش پول ملی ما، هزینه تولید را در کشورمان حتی نسبت به چین نیز پایین تر آورده، موضوعی که باید به عنوان یک راهبرد ملی جهت شکستن تحریم و توسعه فضای کسب وکار داخلی و گره زدن منافع دیگران به بازارهای داخلی ایران و بازارهای همجوار متصل به کشورمان، به سرعت در دستور کار دولت و مجلس قرار گیرد.

سومین راهکار، توجه به مزیت های رقابتی ایجاد شده در مباحث مترتب بر معافیت ها و بسته های تشویقی برای جذب سرمایه گذار در کشورهای همسایه ایران است.

یعنی در مسیر اصلاح قانون فعلی باید توجه داشت؛ در کشورهای منطقه دوران معافیت مالیاتی 50 سال تعیین شده و بدون قید و شرط برای سرمایه گذاری های کلان بلندمدت قابل تمدید است، درحالی که این معافیت در ایران 20 سال است.

چهارمین راهکار ثبات الگوی مدیریت حاکم برمناطق آزاد کشورمان است که با تغییر صورت گرفته در دولت و مجلس دستخوش تحولات بعضا گسترده می شود؛ یعنی سیاست های اقتصادی حاکم برکشورمان در هر دوره چند ساله (و شاید کمتر از یک سال) با اتمام دوران یک دولت یا یک دوره فعالیت مجلس شورای اسلامی با تغییر و تفاوت رویکرد همراه می شود، موضوعی که یکی از موانع اصلی در جذب سرمایه گذار و معرفی مناطق آزاد و به تبع آن کشورمان به عنوان یک نقطه غیرقابل اتکا و اعتماد در سرمایه گذاری تبدیل شده و این امر یعنی اینکه تنها مشکل تحریم نیست، عوامل داخلی اثر مخرب بیشتری در عدم موفقیت مناطق آزاد و جذب سرمایه گذار داشته اند.

در پایان باید تاکید کرد؛ زمانی که از قانون گذاران محترم که در واقع ناظران اجرای قانون نیز هستند سوال می شود چرا قانون مناطق آزاد باید تغییر کند؟ تصریح می کنند اهداف قانون گذار در مورد مناطق آزاد محقق نشده است! و خود تاکید دارند عدم تحقق وابسته به عدم اجرای قوانین است.

در نتیجه در شرایط منحصربه فرد ورود به قرن جدید و عبور از شرایط سخت تحریمی سه سال گذشته، فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران مناطق آزاد با یک پارادوکس عجیبی مواجه شده اند، درحالی که باید مجریان قانون به اعمال مزایا و معافیت ها متعهد باشند و توسط مجلس محترم ملزم به اجرا شوند، عزیزان به دنبال تغییر قانون هستند.

نویسنده : رحمان سادات نجفی رییس هیات مدیره شورای هماهنگی و همکاری فعالان اقتصادی مناطق آزاد 46
کلید واژه ها: مناطق آزاد - مناطق - قانون - آزاد - قوانین - مجلس شورای اسلامی - توسعه اقتصادی - اقتصاد اسلامی - بعد از انقلاب - فعالیت - قانونی - اسلامی - اقتصاد - شورای اسلامی - یکی از - پروژه - دولت و مجلس - پروژه ملی - آیین نامه - توسط - اجرا - پارادوکس - نامه - مجلس - دولت - مهم ترین - اقتصادی - دستگاه - معضلات - برنامه

آخرین اخبار سرویس:
مرعشی: اصلاح طلبان نباید اسیر آرمان های روشنفکرانشان شوند/ قدرت را به هرقیمتی باید حفظ کنیم

ریشه تمامی افتخارات کشور در تعلیم و تربیت است

20 گروه برای برخورد با بوته کنی در کهگیلویه و بویراحمد فعالیت می کند

195 مقاله به همایش جاودانگی نفس در اسلام و مسیحیت ارسال شد

مساجد با پویش همدلی عیدانه به استقبال نوروز می روند

ربیعی: ملک جماران رای دولت بعدی است

نمایش غارت های بزرگ شاه در موزه هنر ایران

مراسم رونمایی از پروژه موش تراریخت برای تولید واکسن کووید 19

تصویب بودجه 9570 میلیارد تومانی شهرداری اصفهان برای سال 1400

سال آینده متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را کلید خواهیم زد

ارزیابی مثبت کیفیت آموزش های مدیریت حرفه ای دانشگاه فرهنگیان

کتابی که آیت الله سیستانی آن را تحسین کرد، بررسی شد

امام زمان باید محور زندگی انسان باشد

6 چالش پیش روی تشکیل شوراهای شهر

قالیباف:مجلس دنبال این نبوده که مشکل مردم را حل نکند

قدرت بازدارندگی کشور مرهون شهدای مدافع حرم است

شناسایی شهید کلاله ای بعد از 32 سال

مراسم رونمایی از پروژه موش تراریخت برای تولید واکسن کووید 19

یکصد و شصت و یکمین جلسه علنی شورای شهر

پروژه «نفس و بدن» از کلان پروژه های پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

کشف کانون فساد در منابع طبیعی بیله سوار و جعفرآباد

برگزیدگان مسابقات قرآن قوه قضاییه در یزد تجلیل شدند

سرمایه اجتماعی یعنی افزایش اعتماد مردم به حکومت و نخبگان کشور / کم هزینه ترین راه برای رسیدن به یک سرمایه اجتماعی بزرگ انتخابات پیش رو است

قدردانی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان فارس از بیمه ملت

امام منهای خط امام، تهدید این روزها

مجلس سقف درآمدی بودجه 1400 را تعیین کرد

تقدیر از بهورزان، مربیان و مراقبین سلامت نمونه کشور

امام نه تنها در منشور روحانیت که بارها درباره خطر اشرافیت هشدار داده اند

در از بین بردن آثار تاریخی در منطقه ما عربستان سعودی حرف اول را می زند

رییس دفتر مقام معظم رهبری: عربستان در نابودی آثار تاریخی در منطقه، حرف اول را می زند

درگذشت نماینده مرجعیت عالی شیعه در بصره

علی اکرمی درگذشت

سقف درآمدهای دولت در سال 1400 تعیین شد

مدیرمسئول کانون شهید گراییلی قائم شهردریک قدمی کسب عنوانمرد سال جهادگر کشور

سفیر ارمنستان به خراسان شمالی سفر میکند

اجرای 7 تئاتر خیابانی در هفته شهید

پیکر مطهر 10 شهید دفاع مقدس در شهر های مازندران تشییع شد

فساد وجود دارد، اما سیستمی نیست

مشارکت حداکثری سبب حذف سیاه بازان عرصه سیاست از کشور می شود

صدور احکام اعضای هیأت نظارت بر انتخابات قم

بررسی عملکرد تجارت خارجی کشور در ستاد اقتصادی دولت

دیدار فرمانده سپاه حضرت عباس ( ع) استان اردبیل با خانواده های شهدای شمال غرب کشور

مورد عجیب مهریه های رمزدار

سقف درآمد های دولت در لایحه بودجه مشخص شد

امیرسیاری: امروز توان دفاعی ایران در جهان قابل محاسبه است

هرجا تفکر بسیجی سرلوحه کارها قرار گرفت پیشرفت کردیم

تیتر های انتخاباتی روزنامه های امروز 10 اسفند 99

متناسب سازی حقوق تمام شاغلین درکمیسیون تلفیق تصویب شد

دوره ایی برای آموزش فریضتین در دستگاه های اجرایی سیستان وبلوچستان

حجت الاسلام محمدی گلپایگانی: بنا بر نابودی آثار تاریخی اسلام دارند

ابزار کار جزء مستثنیات دِین است و در برابر بدهی قابل توقیف نیست

خانواده های معظم شهدا فرهنگ ماندگار میهن اسلامی ایران هستند

پاسخی به «رفع زحمت» شهاب حسینی از اینستاگرام

باغ موزه دفاع مقدس همدان را شهید همدانی پایه گذاری کرد

لبخند زندگی برلبان 4 هموطن نیازمند به عضو

برگزاری هرگونه مراسم ختم و عروسی در چهار محال و بختیاری ممنوع است

همایش بین المللی «جاودانگی نفس در اسلام و مسیحیت» برگزار می شود

طلاب ممتاز و پژوهشگران حمایت شوند

بنیاد مستضعفان از حقوق مستضعفان کوتاه نمی آید

حواشی قهر شهاب حسینی از اینستاگرام / انگار ما واکسن زدیم به شما خبر ندادیم!

سیاهکلی: به درآمد های اصل 45 قانون اساسی توجه شود

بررسی هزینه و درآمد برج میلاد در بودجه1400شهرداری/تعویق در پرداخت حقوق پرسنل برج میلاد

روایت ساده و روان از آمبولانس های دفاع مقدس

شورای سلامت محلات تهران 15هزار مصوبه در اپیدمی کرونا تصویب کرد

توضیحات سازمان شهرداری ها درباره اخذ مالیات از خانه های خالی

هیچکس خارج از نظام بهداشت نمی تواند واکسن تزریق کند

ساخت موتور جت در نیروی هوایی ارتش

مجسمه طلایی ترامپ ساخت مکزیک است

پیکر 2 شهید گمنام در رامسر به خاک سپرده شد

ضرورت هوشیاری در برابر توطئه های دشمنان

البرز در اجرای برنامه های سازگاری با کم آبی پیشرو است/با اتحاد و انسجام حاکم در استان برای مقابله با چاه های غیر مجاز و حفاظت از منابع آب استان اقدام

مراسم نخستین سالگرد درگذشت آیت الله بطحایی در قم برگزار می شود

دریابانی موظف به برخورد با شناورهای متخلف در جابجایی مسافر است

اینترنت شاد رایگان شد

آهنگ محمدرضا گلزار میشه برگردی Mishe Bargardi

بزرگداشت ادیب مسیحی محب اهل بیت(ع) در لبنان

شمار مناطق نارنجی کرونایی فارس، پنج شهرستان شد

سود و جریمه تسهیلات کشاورزان، دامداران و عشایر بخشوده شد

دوره مجازی آموزش روزنامه نگاری در آذربایجان شرقی کلید خورد

عکس | خنده های شهاب الدین عزیزی خادم رییس فدراسیون بعد از پیروزی

تعرفه اینترنت شاد رایگان خواهد ماند؟

قدردانی کمیسیون فرهنگی مجلس از صداوسیما برای پخش «سوم حوت»

امیرسیاری: توان دفاعی ایران در جهان قابل محاسبه است

تعرفه اینترنت شاد رایگان خواهد ماند؟

فیلم | آنچه ستاد اجرایی فرمان امام(ره) در زلزله سی سخت انجام داد

کتاب «امام علی (ع) و حقوق انسانی» منتشر شد

تدارکات برای اجرای جلسه سران سیاسی عراق درباره انتخابات پیش از موعد

مصباحی مقدم: رییسی کاندیدا شود قطعا کاندیدای جامعه روحانیت خواهد بود

زیست بوم شرکت های خلاق گسترش می یابد

ورود 100 کانکس برای زلزله زدگان به سی سخت

معنای فراز «یا مَنْ اَرْجُوهُ لِکُلِّ خَیْرٍ» در دعای ماه رجب چیست؟

بررسی هزینه و درآمد برج میلاد در بودجه1400شهرداری/تعویق در پرداخت حقوق پرسنل برج میلاد

ملاک ها و اولویت های دینداری تبیین شود

استخدام دامپزشک آقا از همدان جهت کار در یک گاوداری در مریوان

محمدرضا عارف درگذشت علی اکرمی را تسلیت گفت

برنامه ای در رادیو سلامت به سوالات کرونایی پاسخ می دهد

معافیت های جدید از پرداخت مالیات

نخستین همایش «ایران جغرافیای مهربانی» در سبزوار

فارس من| واکنش استاندار اصفهان به نامگذاری های غلط شهری/ پاسخ شهردار و عذرخواهی رییس شورای شهر

اینترنت شاد در 1400 رایگان می ماند؟

مجریان و پارادوکس قانونی

مجریان و پارادوکس قانونی