مطالب مرتبط:
کمیسیون اقتصادی مغایرت های قانونی انتخاب رییس سازمان بورس را بررسی می کند
پزشکی قانونی: کشف بیش از 10 هزار مورد خودزنی با ادعای نزاع برای دریافت دیه
بی قانونی و رفتارهای هیجانی محصول کاهش تاب آوری اجتماعی است
کلاهبرداری از پزشکی قانونی با ترفند خودزنی / 10 هزارنفر خودزنی کردند
هشدار به کارفرمایانی که عیدی توافقی می دهند؛ برخورد قانونی می کنیم
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 8 بهمن 1399 ساعت 17:452021-01-27سياسي

مجریان و پارادوکس قانونی


یکی از مهم ترین و اصلی ترین معضلات و مشکلات مناطق آزاد به رسمیت نشناختن این مناطق توسط دستگاه های حاکمیتی در سرزمین اصلی به عنوان یک پروژه ملی است.

- در واقع بعد از گذشت نزدیک به سه دهه از تصویب و اجرای قانون مناطق آزاد و فعالیت این مناطق، هنوز به عنوان یک پروژه و برنامه ملی در مسیر توسعه اقتصادی کشور و تبدیل شدن به الگوی فعالیت اقتصاد اسلامی در میان دولت و مجلس طی ادوار گذشته، قلمداد نشده است؛ این درحالی است که قانون چگونگی اداره مناطق آزاد یکی از مترقی ترین قوانینی است که بعد از انقلاب توسط مجلس شورای اسلامی تقنین و به مرحله اجرا درآمده و ابلاغ شد.

اما از آن زمان تا کنون نهادهای مختلف دولتی که در واقع مجریان این قانون بوده و هستند، سعی خود را بر تسری قوانین و آیین نامه های سرزمین اصلی به مناطق آزاد بنا گذاشته اند؛ طرفه اینکه مناطق آزاد دارای قوانین مخصوص به خود بوده، قانونی که میثاقی بین فعالان اقتصادی و حاکمیت ارزیابی می شود.

رحمان سادات نجفی یکی از مهم ترین و اصلی ترین معضلات و مشکلات مناطق آزاد به رسمیت نشناختن این مناطق توسط دستگاه های حاکمیتی در سرزمین اصلی به عنوان یک پروژه ملی است.

در واقع بعد از گذشت نزدیک به سه دهه از تصویب و اجرای قانون مناطق آزاد و فعالیت این مناطق، هنوز به عنوان یک پروژه و برنامه ملی در مسیر توسعه اقتصادی کشور و تبدیل شدن به الگوی فعالیت اقتصاد اسلامی در میان دولت و مجلس طی ادوار گذشته، قلمداد نشده است؛ این درحالی است که قانون چگونگی اداره مناطق آزاد یکی از مترقی ترین قوانینی است که بعد از انقلاب توسط مجلس شورای اسلامی تقنین و به مرحله اجرا درآمده و ابلاغ شد.

اما از آن زمان تا کنون نهادهای مختلف دولتی که در واقع مجریان این قانون بوده و هستند، سعی خود را بر تسری قوانین و آیین نامه های سرزمین اصلی به مناطق آزاد بنا گذاشته اند؛ طرفه اینکه مناطق آزاد دارای قوانین مخصوص به خود بوده، قانونی که میثاقی بین فعالان اقتصادی و حاکمیت ارزیابی می شود.

باید توجه داشت افرادی از سال 72 و با شرط اجرای تعهدات مطرح شده از سوی دولت، سرمایه زندگی و عمر خود را در مناطق آزاد صرف کرده و اقدام به فعالیت کردند، دورانی که در آن مناطق نه آبی بود، نه راهی، نه امکاناتی و نه بودجه دولتی برای ایجاد زیرساخت.

حال سهم این سرمایه گذاران، اجرای 30 درصدی قانون فعلی و اتهام های ناروا شده و این درحالی است که با اجرای همین قوانین مترقی، با توجه به موقعیت کشورمان و توانمندی های بخش خصوصی و نیروی انسانی ایران اسلامی، اهداف مناطق آزاد قابل تحقق بوده است.

در مسیر اجرای قانون چگونگی اداره مناطق آزاد، در گذر زمان و در دوران دولت های مختلف، بخشنامه ها و دستورالعمل های وزارتخانه ها و سازمان های ملی و استانی جهت تعمیم به محدوده قانونی مناطق آزاد ابلاغ شده و تسری این قوانین با بهانه اجرای قانون در اقصی نقاط کشور و در واقع با دستاورد تضعیف قانون مناطق آزاد و فرآیند جذب سرمایه گذار را به همراه داشته است.

در نتیجه عدم اجرای قوانین و بخشنامه های بخش های مختلف دولت مهم ترین پاشنه آشیل اجرای قانون ظرف این مدت بوده است.

یعنی عملا قانونی به مرحله اجرا درنیامده که به بررسی موفق یا ناموفق بودن مناطق آزاد پرداخته شود، چراکه نهاد مجری قانون خود گام در مسیر تضعیف بسته حمایتی و تشویقی قانون مناطق آزاد برداشته و متاسفانه در توان بخش خصوصی نیست که شکایت عدم اجرای قانون از سوی بخش های مختلف دولت را به دیوان عدالت اداری مرجوع دارد! چراکه این امر به برنامه ای روزمره در طول سال منجر شده و از توان هر فردی برای پیگیری اجرای قانون از سوی دولت خارج است.

نکته قابل تاسف اینکه چنین برخوردی، وجهه مناطق آزاد کشورمان را در سطح بین المللی و منطقه ای خدشه دار کرده، فرصتی که در شرایط تحریمی کشور در قالب کنوانسیون ها و معاهدات بین المللی متضمن تجارت جهانی، می تواند در دور زدن تحریم ها و تلطیف کردن شرایط تحریمی کمک شایان توجهی به اقتصاد ملی کنند.

در انتقاد از عملکرد مناطق آزاد باید توجه داشت، به رغم اجرای کمتر از 30 درصدی قانون و مشکلات پیش روی اجرای قانون در مناطق آزاد، این بخش در مقایسه با سایر بخش ها که ردیف بودجه سالانه برای ایجاد زیرساخت و هزینه کرد طرح های توسعه ای خود داشته اند، دستاوردهای بهتری داشته اند، موضوعی در مقایسه سال 72 با وضعیت کنونی این مناطق، غیرقابل کتمان است.

به طور مثال در قانون مناطق آزاد اجازه فعالیت بانک های خارجی تایید شده و این درحالی است که ظرف سال های اخیر در مسیر ایجاد بانک های آفشور، مناطق آزاد با مشکلات عدیده ای مواجه بوده اند، موضوعی که به سیاست ها و شاخص های متغیر بانک مرکزی بازمی گردد که یکی از این متغیرها سپرده 50 میلیون دلاری برای تاسیس بانک خارجی اعلام شده بود، رقمی که در شورای پول و اعتبار به 150 میلیون دلار افزایش یافت! خروجی آن، عدم موفقیت در جذب بانک های خارجی بود.

اما راهکار برون رفت از وضعیت کنونی مناطق آزاد چیست؟ استفاده حداکثری از ظرفیت هایی که قانون گذار برای مدیران مناطق آزاد در قالب ماده 35 برنامه چهارم ، ماده 112 برنامه پنجم توسعه کشور، ماده 65 احکام دائمی برنامه ششم توسعه در نظر گرفته و از سوی مقام معظم رهبری در چارچوب ماده 11 سیاست های اقتصاد مقاومتی بر توسعه عمل مدیران مناطق آزاد تاکید زیادی شده است.

دومین سازوکار، بهره برداری از چالش تضعیف ارزش پول ملی کشورمان است.

توجه داشته باشیم که دلیل اقبال شرکت های آمریکایی و اروپایی به چین برای تولید و مونتاژ محصولات خود معطوف به ارزان بودن انرژی، مواد اولیه و نیروی کار یا منابع انسانی بود.

مولفه هایی که در مناطق آزاد ایران موجود است و این مهم در کنار پایین آمدن ارزش پول ملی ما، هزینه تولید را در کشورمان حتی نسبت به چین نیز پایین تر آورده، موضوعی که باید به عنوان یک راهبرد ملی جهت شکستن تحریم و توسعه فضای کسب وکار داخلی و گره زدن منافع دیگران به بازارهای داخلی ایران و بازارهای همجوار متصل به کشورمان، به سرعت در دستور کار دولت و مجلس قرار گیرد.

سومین راهکار، توجه به مزیت های رقابتی ایجاد شده در مباحث مترتب بر معافیت ها و بسته های تشویقی برای جذب سرمایه گذار در کشورهای همسایه ایران است.

یعنی در مسیر اصلاح قانون فعلی باید توجه داشت؛ در کشورهای منطقه دوران معافیت مالیاتی 50 سال تعیین شده و بدون قید و شرط برای سرمایه گذاری های کلان بلندمدت قابل تمدید است، درحالی که این معافیت در ایران 20 سال است.

چهارمین راهکار ثبات الگوی مدیریت حاکم برمناطق آزاد کشورمان است که با تغییر صورت گرفته در دولت و مجلس دستخوش تحولات بعضا گسترده می شود؛ یعنی سیاست های اقتصادی حاکم برکشورمان در هر دوره چند ساله (و شاید کمتر از یک سال) با اتمام دوران یک دولت یا یک دوره فعالیت مجلس شورای اسلامی با تغییر و تفاوت رویکرد همراه می شود، موضوعی که یکی از موانع اصلی در جذب سرمایه گذار و معرفی مناطق آزاد و به تبع آن کشورمان به عنوان یک نقطه غیرقابل اتکا و اعتماد در سرمایه گذاری تبدیل شده و این امر یعنی اینکه تنها مشکل تحریم نیست، عوامل داخلی اثر مخرب بیشتری در عدم موفقیت مناطق آزاد و جذب سرمایه گذار داشته اند.

در پایان باید تاکید کرد؛ زمانی که از قانون گذاران محترم که در واقع ناظران اجرای قانون نیز هستند سوال می شود چرا قانون مناطق آزاد باید تغییر کند؟ تصریح می کنند اهداف قانون گذار در مورد مناطق آزاد محقق نشده است! و خود تاکید دارند عدم تحقق وابسته به عدم اجرای قوانین است.

در نتیجه در شرایط منحصربه فرد ورود به قرن جدید و عبور از شرایط سخت تحریمی سه سال گذشته، فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران مناطق آزاد با یک پارادوکس عجیبی مواجه شده اند، درحالی که باید مجریان قانون به اعمال مزایا و معافیت ها متعهد باشند و توسط مجلس محترم ملزم به اجرا شوند، عزیزان به دنبال تغییر قانون هستند.

نویسنده : رحمان سادات نجفی رییس هیات مدیره شورای هماهنگی و همکاری فعالان اقتصادی مناطق آزاد 46
کلید واژه ها: مناطق آزاد - مناطق - قانون - آزاد - قوانین - مجلس شورای اسلامی - توسعه اقتصادی - اقتصاد اسلامی - بعد از انقلاب - فعالیت - قانونی - اسلامی - اقتصاد - شورای اسلامی - یکی از - پروژه - دولت و مجلس - پروژه ملی - آیین نامه - توسط - اجرا - پارادوکس - نامه - مجلس - دولت - مهم ترین - اقتصادی - دستگاه - معضلات - برنامه

آخرین اخبار سرویس:
تأکید امام جمعه پردیس به دستگیری از نیازمندان در پایان سال

سلاکوویچ: صربستان خواهان توسعه روابط با ایران است

نخستین تصویر از هواپیماربای اهواز مشهد

پیام تسلیت سرلشکر باقری به رییس ستاد کل نیروهای مسلح و وزیر دفاع ترکیه

بازداشت شرکت کنندگان در مجلس مختلط لهو و لعب

پیام تسلیت سرلشکر باقری به رییس ستاد کل نیروهای مسلح و وزیر دفاع ترکیه

طرح اقدام سازنده ایران را بزودی از طریق دیپلماتیک اعلام می کنم

غرس یک اصله نهال سرو شیرازی در خانه موزه سیمین و جلال به یاد این دو

ترور 64 مقام مکزیکی در 6 ماه

فیلم | درخت؛ حیات و زندگی

آخرین جزییات ماجرای هواپیماربایی در مسیر اهواز-مشهد | مسافران در سلامتی کامل به سمت مشهد پرواز کردند

اخبار 20:30 شبکه دو سیما؛ 15 اسفند

بازدید مدیرعامل گروه مالی سپهر صادرات از شهر زلزله زده سی سخت

پیام نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد در پی شهادت مدافع سلامت دکتر محمد زارعی

پیام تسلیت سرلشکر باقری به رییس ستاد کل نیروهای مسلح و وزیر دفاع ترکیه

کنایه مشاور روحانی به اظهارات محسن رضایی

مساجد شیرازه و مرکز حکومت اسلامی هستند

نظر وزیر ارشاد درباره سفر پاپ به عراق

الیمن | صنعاء تستقبل أحد ابنائها المحررین من سجون التحالف السعودی

ترور 64 مقام مکزیکی در 6 ماه

بازداشت چند متهم برای شرکت در مجلس مختلط لهو و لعب در بجنورد

می چرخن و می رقصن و می نوشن ز برجام

انتقاد ایران از بی عملی آژانس نسبت به تهدید اتمی اسراییل

خطیب زاده: امور مربوط به سیاست خارجی از طریق وزارت خارجه منتقل می شود

جام کشتی متئو پلیکونه ایتالیا| احسانپور و کریمی حریفان شان را شناختند

انتشار نخستین عکس از هواپیماربای پرواز اهواز به مشهد

سفیر ایران در وین: اسراییل چنان گستاخ شده که واقعیات را تحریف کرده/ فعالیت های هسته ای آنها یک اشتباه راهبردی مزمن است

پیام تسلیت سرلشکر باقری به رییس ستاد کل نیروهای مسلح و وزیر دفاع ترکیه

به یک نیروی باتجربه درجگرکی(دعوت به همکاری)

شغل خانگی،اینترنتی

مدیر داخلی خانم

پاسخ سخنگوی وزارت خارجه به اظهارات اخیر محسن رضایی

اعلام برگزیدگان جایزه مهرگان در حوزه محیط زیست

پیام نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد در پی شهادت مدافع سلامت دکتر محمد زارعی

انتقاد ایران از عدم اقدام آژانس نسبت به تهدید هسته ای رژیم اسراییل

وعده بسیار مهم ظریف در مورد توافق برجامی

گره گشایی از مشکلات نایسر یک به یک

ماجرای پیشنهاد به روحانی برای دست دادن به اوباما در نیویورک + فیلم

ویدئو | گزینه اصلی اصلاح طلبان برای 1400 از نظر مشاور سابق هاشمی رفسنجانی

بازدید مدیرعامل گروه مالی سپهر صادرات از شهر زلزله زده سی سخت

زیرساختی ترین کار حاشیه شهر مشهد «فاضلاب و بهداشت» است

فاطمه هاشمی: دعوا و تنشی میان محسن و فائزه رخ نداد/ فعلا بحث ریاست جمهوری برای محسن هاشمی جدی نیست

درگذشت پیرغلام اهل بیت (ع) در سانحه رانندگی

توییت نماینده مجلس؛ گام بلند برای کاهش نابرابری دستمزد کارکنان دولت

انتقاد ایران از عدم اقدام آژانس نسبت به تهدید هسته ای رژیم اسراییل

غریب آبادی: توسعه برنامه پنهانی سلاح های هسته ای توسط رژیم اسراییل، تهدیدی جدی برای امنیت و ثبات منطقه و جهان است

جزییات بازداشت هواپیمارباهای پرواز فوکر 100 اهواز - مشهد

گفتگوی رضایی با فایننشال تایمز درباره تحریمهای امریکا

حدود سه هزار خانواده کامیارانی نیازمند حمایت هستند

ویدئو | چه کسی در سال 92 به خاتمی پیشنهاد کاندیداتوری داد؟ | مشاور سابق مرحوم هاشمی رفسنجانی: عارف بیشتر اصولگراست تا اصلاح طلب

سفر معاون اول رییس جمهور به یزد - فردا

استخدام منشی خانم در دفتر بیمه دانا

استخدام دو نفر خانم

انتقاد ایران از عدم اقدام آژانس نسبت به تهدید هسته ای رژیم اسراییل

کاشت دو اصله نهال توسط با سابقه ترین امام جمعه کشور

مانور برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در آبادان برگزار شد

واکنش ایران به تهدید اسراییل و انتقاد از عدم اقدام آژانس

عیادت نماینده ولی فقیه از بیماران کرونایی در جنوب غرب خوزستان

آغداشلو: در معرض بی انصافی و افترا قرار گرفته ام

پیام تسلیت سرلشکر باقری در پی سانحه سقوط یک فروند بالگرد ارتش ترکیه

کاشت نهال به نام شهدا در علی آبادکتول

سفره هفت سین با تزیینات مدرن و سنتی

اعلام برگزیدگان جایزه مهرگان در حوزه محیط زیست

استخدام مشاور خانم در گروه مشاورین داماک شمال

توزیع و کاشت 10 هزار نهال در ابرکوه به مناسبت روز درختکاری

مدیرعامل گروه مالی سپهر صادرات از شهر زلزله زده سی سخت

نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد در پی شهادت مدافع سلامت دکتر محمد زارعی

پیام تسلیت نماینده مردم کهگیلویه و بویراحمد در مجلس خبرگان رهبری در پی شهادت شهید عرصه سلامت

دعوت به همکاری خانم برای پذیرش واحداقامتی

بازداشت چند متهم برای شرکت در مجلس مختلط لهو و لعب در بجنورد

آیت الله حسینی همدانی در خطبه های نماز جمعه کرج

پست آسیه اسدزاده برای علی انصاریان در اینستاگرام + عکس

رونمایی ازپوستر همایش شیخ شهید محمد خیابانی

ویدئو | مشاور آیت الله هاشمی رفسنجانی: روحانی هم مثل احمدی نژاد دچار غرور شده است

خانواده شهدا نخستین سنگربان دفاع از حریم شهادت هستند

آیت الله حسینی همدانی در خطبه های نماز جمعه کرج:

دومین روز مرحله نهایی المپیاد دانش آموزی فناوری نانو در نیشابور برگزار شد

ظریف: طرح اقدام سازنده را به زودی اعلام خواهم کرد

انتقاد ایران از عدم اقدام آژانس نسبت به تهدید هسته ای رژیم اسراییل

بنیاد کرامت رضوی در عرصه فرزند آوری طرح و برنامه ریزی داشته باشد

هماهنگی ناجا و وزارت خارجه برای تسهیل تردد دانشجویان خارج کشور

مساجد شیرازه و مرکز حکومت اسلامی هستند

نماینده ولی فقیه در خوزستان بر رعایت پروتکل های بهداشتی تاکید کرد

پیام تسلیت سرلشکرباقری به رییس ستاد کل نیروهای مسلح و وزیر دفاع ترکیه

574 پرونده تغییرکاربری غیرمجاز اراضی در لرستان

کرامت انسانی با ایستادن در صف مرغ منافات دارد

خلیج فارس و دریای عمان در محدوده هرمزگان مواج می شود

(عکس)جنجالی ترین دختر دیروز!

غریب آبادی: نادیده گرفتن فعالیت های هسته ای رژیم صهیونیستی در منطقه خاورمیانه اشتباه راهبردی است

یازدهمین دوره المپیاد دانش آموزی نانو در سنندج

بازداشت چند متهم برای شرکت در مجلس مختلط لهو و لعب در بجنورد

پیام تسلیت نماینده مردم کهگیلویه و بویراحمد در مجلس خبرگان رهبری در پی شهادت شهید عرصه سلامت

نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد در پی شهادت مدافع سلامت دکتر محمد زارعی

مردم فریب دوقطبی برجام و fatf را نخواهند خورد

چرام آبستن حوادث ناگوار/نماینده ولی فقیه و استاندار چاره اندیشی کنند

کلیه امور مرتبط با سیاست خارجی صرفا از طریق وزارت خارجه منتقل می شود

سفر پاپ فرانسیس به عراق

ایران و اسپانیا درباره گسترش همکاری های کتابخانه ای رایزنی کردند

مسیح مهاجری: دکتر میرمحمدی آرشیو اسناد انقلاب اسلامی بود

​بخش خصوصی می تواند از نیروی کار زندانیان استفاده کند

مجریان و پارادوکس قانونی

مجریان و پارادوکس قانونی