مطالب مرتبط:
اجرای سند توسعه میامی/ کمبودهای اقتصادی از استانداری مطالبه شود
اهمیت توسعه همکاری های اقتصادی در منطقه قفقاز جنوبی برای ایران
توسعه گردشگری گل و گیاه در منطقه 9
طرح های گردشگری میامی بیش از 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارد
آغاز مذاکرات توسعه روابط اقتصادی با 5 عضو اتحادیه اوراسیا| صادرات 1.5 میلیون بشکه ای نفت ایران محقق می شود؟
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 8 بهمن 1399 ساعت 17:102021-01-27اقتصادي

توسعه اقتصادی میامی بر اساس گردشگری و معدن ؛ الگوبرداری از قلعه گنج کرمان


میامی در شرقی ترین نقطه استان سمنان در زمره 31 شهرستان کمتر برخوردار و محروم سطح کشور است که ظرفیت های مهم معدنی و گردشگری دارد اما آنچنان که باید و شاید از این ظرفیت ها بهره برداری نشده است.

- بازار"، گروه استان ها: شهرستان میامی در شرق استان سمنان چند سالی است که از شاهرود جدا و به تنهایی یک شهرستان محسوب می شود اما هنوز هم بسیاری از زیرساخت ها و ادارات در این شهرستان مستعد وجود ندارد.

در نگاه کلی باید گفت میامی محروم نیست بلکه مستضعف است.

ظرفیت های میامی میامی نمود بارز کلمه استضعاف است و تفاوت آن با محروم یا فقیر این است که از فقیر معمولاً هیچ چیزی ندارد و به واسطه همین نداشتن از سطح رفاه خوبی هم برخوردار نیست اما مستضعف یعنی کسی که توان دارای و فقط امکانات به او نرسیده و یا فرصت بهره گیری از ظرفیت ها را ندارد و در واقع میامی اینگونه است.

این شهرستان دارای ظرفیت های عظیم معدنی در بخش فلزی است تا جایی که می تواند هاب معدنی بزرگ شمال شرق به خصوص در زمینه کرومیت و مس باشد اما از این ظرفیت ها استفاده نشده است تا تعبیر مستضعف یا محروم برای آن به کار برده شود.

سه سال قبل دولت طرحی را ارائه کرد که در آن 31 شهرستان کشور یعنی از هر استان یک شهرستان، به عنوان پایلوت محرومیت معرفی شود تا دولت در بحث توانمند سازی آن اقداماتی را صورت دهد که در استان سمنان به واسطه جدیت مسئولان وقت این قرعه به نام میامی افتاد تا شاهد تغییرات و تحولات خوبی در این شهرستان باشیم.

حالا نیز مسئولان استان سمنان ماهانه گرد هم می آیند تا درباره راه های توسعه به خصوص توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری میامی بحث و تبادل نظر کنند.

ضرورت توسعه میامی معاون اقتصادی استاندار سمنان در یکی از همین نشست ها خواستار احصای ظرفیت های اقتصادی میامی بر طبق برنامه و سند توسعه شد و گفت: ارائه گزارش ها ماهانه برای وزارت کشور با یک فاکتور و شکل و فرم مشخص به خصوص در حوزه اقتصادی نتایج خوبی را برای شهرستان میامی در به دنبال دارد.

سه سال قبل دولت طرحی را ارائه کرد که در آن 31 شهرستان کشور یعنی از هر استان یک شهرستان، به عنوان پایلوت محرومیت معرفی شود و در استان سمنان قرعه به نام میامی افتاد علیرضا شریفی نژاد با بیان اینکه میامی به عنوان یکی از 31 شهرستان محروم کشور می تواند از ظرفیت های قانونی به دست آمده به خصوص در زمینه اجرای سند توسعه میامی استفاده کند، ادامه داد: احصای مسائل مرتبط با توسعه اقتصادی میامی که در آن مزیت ها و شاخصه ها نیز تببین شوند، یک نیاز اساسی برای توسعه اقتصادی میامی است.

وی با بیان اینکه در حوزه اقتصادی میامی دارای ظرفیت های خوبی است، افزود: پیگیری امور مرتبط با توسعه این شهرستان از درون فرمانداری و شهرستان باشد زیرا اگر مسئولان محلی مطالبه نکنند ما در مجموعه استانداری صدایی نخواهیم شنید از سوی دیگر فاصله بین میامی و مرکز استان بسیار زیاد است و لذا باید تلاش را برای رساندن کمبودها به مرکز استان مضاعف کرد.

توسعه بر حسب شاخصه های میامی معاون اقتصادی استاندار سمنان گفت: در صورتی که از میامی نکته ای به استانداری ارجاع داده شود در فرصت کوتاه و معیّن موظف به پاسخگویی به آن هستیم اما باید مسائل از مرکز استان خواسته شود چرا که فاصله این شهرستان تا مرکز استان بسیار زیاد است و مسائل باید به صورت مرتب به مدیران استانی اطلاع داده شود.

شریفی نژاد با بیان اینکه اهتمام خوبی برای توسعه شهرستان میامی وجود دارد، بیان کرد: باید توسعه همه جانبه برای میامی با توجه به ظرفیت های خاص شهرستان رقم بخورد.

اجرای طرح های گردشگری مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان نیز در این نشست با بیان اینکه پروژه های میراث فرهنگی و گردشگری میامی بیش از 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در سال 1400 می توانیم آنها را افتتاح کنیم، گفت: جاده دسترسی به روستای هدف گردشگری در دشت شاد کالپوش بیش از 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و یکی از مثال های خوب در زمینه تکمیل طرح های شهرستان میامی محسوب می شود.

پروژه های میراث فرهنگی و گردشگری میامی بیش از 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارد مهدی جمال در ادامه به اقدامات خاص میراث فرهنگی در زمینه جذب گردشگری در شهرستان میامی اشاره کرد و بیان داشت: خانه های قدیمی میامی نیز هم اکنون در حال شناسایی است اما برخی از موارد مرتبط با سرمایه گذاری نیازمند اعتبارات است که این امر اهتمام و همراهی مدیران دستگاه های مربوط به خصوص برنامه و بودجه را می طلبد.

وی با بیان اینکه بهترین بافت تاریخی در این شهرستان ایجاد شده که به خودی خود یک ظرفیت منحصر به فرد در بین شهرهای استان سمنان نیز محسوب می شود، گفت: ظرفیتی که بافت تاریی میامی برای حضور گردشگران ایجاد می کند در افزایش ماندگاری انها موثر است.

رسیدگی به امور صنایع دستی مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان درباره دیگر اقدامات صورت گرفته در حوزه صنایع دستی و اشتغال این زمینه نیز، گفت: اجرای بازارچه دائمی صنایع دستی در پارک امام رضا (ع) با مشارکت شهرداری میامی در ورودی این شهر یکی از اقدامات در خور توجه است.

جمال ابراز داشت: یکی دیگر از اقداماتی که اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان انجام داده کمک به نوسازی و تجهیز کارگاه های صنایع دستی است که اعتبارات آن در قالب کمک های فنی تامین می شود که البته در این حوزه نیز دچار مشکلاتی هستیم که امیدواریم که مسئولان امر در تامین این اعتبارات به ما کمک کنند.

وی با انتقاد از شرایط اعتباری صنایع دستی در سطح استان سمنان علی رغم نرخ بالای اشتغال و چرخه اقتصادی آن، گفت: در کل استان برای صنایع دستی 26 میلیون تومان اعتبار وجود دارد که اندک است لذا اعتباری وجود ندارد در نتیجه برای توسعه صنایع دستی مامی نیازمند همراهی بیشتر سرمایه گذاران و مسئولان هستیم.

سرمایه گذاری در میامی شهردار میامی نیز در این نشست خواستار تسهیل شرایط سرمایه گذاری در این شهر شد و گفت: یک سرمایه گذار برای پارک آب مرجان میامی اعلام آمادگی کرده تا شهرک گلخانه ها را تأسیس کند اما این فرد با مشکلات منابع طبیعی برای واگذاری 50 هکتار زمین روبرو است که امیدواریم همکاری لازم با وی صورت گیرد زیرا می تواند اشتغال خوبی در میامی ایجاد کند.

یکی دیگر از اقداماتی که اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان انجام داده کمک به نوسازی و تجهیز کارگاه های صنایع دستی است علی اکبر محمدی ادامه داد: امروز یک سرمایه گذار برای معاینه فنی در میامی جذب شده که متأسفانه اعلام شد، مجوز معاینه فنی فقط برای شهرستان شاهرود صادر شده در حالی که رفع این مشکلات می تواند به ارتقای خدمت رسانی در شهرستان میامی منجر شود اما متاسفانه تا کنون که موانع زیادی بر سر راه توسعه سرمایه گذاری در میامی بوده است.

وی گفت: یکی از درخواست های ما از مسئولان استانی این است که موانع ورود سرمایه گذاران به میامی را در راستای اجرای هر چه بهتر مدل پیشنهادی توسعه گردشگری میامی که از روی مدل اجرا شده در منطقه قلعه گنج میامی برداشته و الگو گرفته شده است، از سر راه بردارند.

مصوبات خوبی برای میامی اخذ شده است مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری سمنان نیز با بیان اینکه پیرامون توسعه اقتصادی میامی مصوبات خوبی در نشست های قبلی به تصویب رسیده است، گفت: پیگیری این مصوبات می تواند ما را برای توسعه شهرستان میامی مهیا سازد.

مجتبی بور بور با بیان اینکه و خوشبختانه مصوبات در نشست های بعد به صورت مکرر بررسی شده اند گفت: در سه نشست قبل 19 مصوبه با موضوع توسعه میامی تصویب شده که سه مورد از آنها نهایی شده است.

وی با بیان اینکهدستگاه های اجرایی باید نتیجه این مصوبات را اعلام کنند، بیان کرد: ظرفیت های ویژه میامی به خصوص در حوزه گردشگری و معدن، می تواند بهترین رکن و راهنما به سوی توسعه همه جانبه این شهرستان باشد.

حرکت به سمت توسعه مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری سمنان با بیان اینکه میامی در زمره 31 شهرستان محروم کشور است و از این بابت به دستور استاندار سمنان مقرر شد هر یک ماه نشست توسعه شهرستان برگزار شود، گفت: حل و رفع مسائل مرتبط با میامی محور این نشست ها باشد.

بور بور با بیان اینکه گزارش های مرتبط با دستگاه های اجرایی دریافت و در نشستی با حضور استاندار سمنان مورد بررسی قرار می گیرد، بیان داشت: انتظار است که دستگاه های اجرایی در این زمینه اقدامات بهتری را صورت دهند.

وی با بیان اینکه یکی از مواردی که در نشست های قبل مطرح و مصوب شده این است که دستگاه های اجرایی اقدامات مؤثر خود را ظرف 48 ساعت اعلام کنند اما غیر از سه دستگاه اجرایی مابقی ادارات این کار را انجام نداده اند، افزود: دستگاه های اجرایی می بایست گزارش عملکرد خود در حوزه میامی را اعلام کنند.

واگذاری امور به ان جی اوها فرماندار میامی نیز در این نشست با بیان اینکه بسیاری از اقدامات توسعه ای در شهرستان به ان جی اوها واگذار شده است، تاکید کرد: در خصوص محله عمارت و دیگر مسائل مرتبط با توسعه شهرستان توسط این سازمان های مردم نهناد اقدامات خوبی صورت گرفته است.

احمد ملایری درباره نارضایتی اینان جی اوها در عدم پرداخت مبالغ کاری شان از سوی فرمانداری میامی، گفت: مشکلی نیز در پرداخت مالی به این سازمان ها وجود ندارد اما ذی حساب استانداری بر روی اسناد مرتبط با آن مسائلی را مطرح کرده اس که باید با همراهی مسئولان استانی و شهرستانی این موضوع حل شود.

قیر رایگان برای میامی مدیرکل دفتر فنی استانداری سمنان در خصوص اعتبارات قیر رایگان و تحویل آن به شهرداری میامی، گفت: شهرداری میامی از این قیر برای بهسازی معابر و توسعه شهری استفاده خوبی کرده است و در کنار این کار، با رایزنی های صورت گرفته با راه و شهرسازی شرق استان سمنان، در صدد هستیم تا بازآفرینی شهری را نیز صورت دهیم.

در خصوص محله عمارت و دیگر مسائل مرتبط با توسعه میامی توسط این سازمان های مردم نهناد اقدامات خوبی صورت گرفته است.

حسن ترکمانی با بیان اینکه اعتبارات ماده 58 و موضوعات مرتبط با اعتبارات دهیاری ها در دفتر امور روستایی استانداری پیگیری و اقدامات خوبی انجام شده است، گفت: ساختمان فرمانداری میامی که در حال تکمیل است نیز به زودی تکمیل و در صورت اخذ اعتبارات به بهره برداری خواهد رسید همچنین موارد مرتبط با رانش زمین در روستای حسین آباد کالپوش نیز جلساتی با حضور معاون عمرانی استاندار و دستگاه های اجرایی ذی ربط برگزار و تصمیمات و موضوعات رصد شده است.

باید دید با قول های مساعدی که مسئولان استان درباره توسعه میامی می دهند در نهایت این شهرستان مستعد اما مستضعف چه زمان می تواند روی خوش توسعه را به خود ببیند؟
کلید واژه ها: شهرستان - میامی - ظرفیت ها - استان سمنان - ظرفیت - برخوردار - استان - محروم - گردشگری - شهرستان میامی - بهره برداری - سمنان - الگوبرداری - زیرساخت ها - بهره گیری - معدن - فقیر - بهره - قلعه گنج - امکانات - اقتصادی - زیرساخت - ادارات - شاهرود - تنهایی - تفاوت - واسطه - معدنی - کرمان - بارز

آخرین اخبار سرویس:
تعطیلی 12 مراسم عروسی و عزا در دزفول

قیمت پایه هیوندای توسان 2022، 1250 دلار افزایش یافت

نهادهای دولتی کارآفرینان را حمایت کنند

تایید 40 طرح استارت آپی برای طرح هم سرمایه گذاری صندوق نوآوری

استخدام کارمند مالی در گروه صنعتی ایران روور در تهران

خلع ید 184 فقره زمین اراضی ملی در خراسان شمالی طی امسال

استخدام کارشناس بهره برداری و فروش پروژه های ساختمانی در تهران

استخدام کارشناس حسابداری فروش در شرکت پارسیان پخش بیژن در مشهد

استخدام کارشناس فروش در گروه پیشگامان راه فردا در قم

پرداخت 395 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی در خراسان جنوبی

عرضه میوه با قیمت مناسب در 253 میدان میوه و تره بار تهران

استخدام بازرس کنترل کیفیت آقا در شرکت نیلپر در تهران

استخدام بازاریاب و ویزیتور تجهیزات ابزار دقیق در آذربایجان شرقی

قیمت میوه و تره بار در 19 اسفند 99

توزیع 42 هزار تن کود شیمیایی در استان قزوین

قیمت آجیل و خشکبار در 19 اسفند 1399

استخدام ظرف شوی، منقل دار، صندوق دار و کانتر دار در اصفهان

فعالیت 22 بانک نشا برنج در ساری

معاون استاندار: 40 تن گوشت مرغ مازاد در آذربایجان غربی تولید می شود

توقف تولید یک میلیارد متر مکعب دی اکسید کربن با رایانش ابری

هر که مرغ و گوشت خواهد، جور آمریکا کشد!

بانوان خانه تکانی را به روز های پایانی سال موکول نکنند

استخدام سرپرست فروش و فروشنده در پخش کاسپین در اصفهان

لوازم یدکی بیل مکانیکی و لودر با کیفیت بالا: پارت یدک راهسازی

«ایز لینک» متهم به نقض قانون هوای پاک شد| حذف کنترلگر انتشار گازهای گلخانه ای از خودروها

هشدار درباره افزایش نرخ ارز و تورم در 1400

دلارهای ذخیره بانک مرکزی کجا رفته است؟

پرنده نگری؛ ظرفیت سربه مهر بوشهر

قیمت انواع ماهی در 19 اسفند 1399

کارفرمایان لرستانی عیدی کارگران خود را پرداخت کنند

قیمت انواع پراید در بازار/ ارزان ترین پراید وانت 99 میلیون تومان

قیمت روز خودرو در 19 اسفند

استخدام فروشنده درون فروشگاهی در فروشگاه جانبو در اسلامشهر تهران

عرضه اولیه حآفرین دوباره لغو شد!

سختی های تهیه داروی کودکان اوتیسم

پیش بینی درآمد 32 میلیارد دلاری فایزر و مدرنا از واکسن کرونا

قیمت لپ تاپ امروز سه شنبه 19 اسفند 99

ایجاد مدیریتهای تحلیلی کشاورزی، تولیدی و مواد غذایی توسط بانک مرکزی ترکیه

قیمت خودرو امروز 19 اسفند

قیمت دلار در صرافی ملی سه شنبه 19 اسفند

سردرگمی بین استعلامات در بهشت معادن

کسری بی سابقه تجاری فرانسه

نرخ ارز آزاد در 19 اسفند 99

دلار 24 هزار و 422 هزار تومان است

کشورهای برتر در زمینه گردشگری سلامت/ 2/

قطعه بندی مرغ توسط صنوف ممنوع

تا 1405 تولید پروپیلن به 4 میلیون تن می رسد

ممنوعیت برنامه چهارشنبه و پنجشنبه آخر سال در همدان

قیمت خودرو امروز 19 اسفند+جدول

محققانی که تهدیدات بر سر راه تأمین امنیت غذایی را خنثی می کنند

حجم اقتصاد چین تا 15 سال آینده دو برابر می شود

کاهش جزیی نرخ ارز در بازار

ابلاغ مصوبه مربوط به فوق العاده سختی کار کارمندان صنعت آب و برق

سه اشتباه بزرگ که باعث شکست در دیجیتال مارکتینگ می شود!

استخدام بازاریاب و ویزیتور مواد غذایی در البرز، تهران، زنجان، قزوین و مرکزی

خسارت میلیاردی وزش باد در شهرستان کوهرنگ

قیمت جهانی طلا یک درصد افت کرد

استخدام کارشناس تولید محتوا و مدیر شبکه های اجتماعی در خراسان رضوی

آغاز عرضه میوه های تنظیم بازار/ مقابل دلال ها می ایستیم

استخدام قصاب ماهر و نیمه ماهر در شرکت گلبانان در تهران

بازمهندسی لانه کبوترها!

رقم دقیق حداقل و حداکثر افزایش حقوق ها اعلام شد

دارایی های کمتری از ایران در اتحادیه اروپا بلوکه شده است/ صادرات ایران به هلند 8 برابر شد/ اتاق بازرگانی نقشه راه تجاری تهیه کند

استخدام حسابدار آقا در شرکت اصفهان شکلات- کامور در اصفهان

قیمت روز خودرو 19 اسفند 99 + جزییات قیمت ایران خودرو و سایپا

ماجرای خودرو های مزایده ای ایران خودرو چیست؟

ایران از کره جنوبی واکسن کرونا خرید/ سه میلیون دوز آسترازنکا

670 هزار نفر بیمه بیکاری کرونا گرفتند

افزایش محسوس تعداد کودکان کرونایی در تهران

قیمت روز خودرو سه شنبه 19 اسفند +جدول

توزیع 400 بسته معیشتی توسط اوقاف بین نیازمندان شهرضا

استخدام کارشناس ارتباط با مشتریان (crm) در شرکت زاگرس زرین پارس در تهران

استخدام کارشناس مجازی سازی (virtualization) با مزایا در خراسان رضوی

استخدام مشاور فروش خدمات با مزایا در هولدینگ پارس پندار نهاد در تهران

استخدام کارشناس مهندسی خرید و کارشناس تحقیقات بازار در نیلپر در تهران

استخدام کارمند فروش نمایشگاهی در یک شرکت فعال نمایشگاهی و همایشی در تهران

استخدام کارمند اداری با بیمه و سرویس در شهرک صنعتی پرند

استخدام مهندس ساخت و تولید آقا در شرکت تهویه تهران در شهرک صنعتی شمس آباد

استخدام کارشناس کامپیوتر در شرکت رایان محاسب پارس در اراک

امضاء تفاهم نامه راه اندازی 1000 هکتار گلخانه در خراسان رضوی

استخدام کارشناس مهندسی صنایع آقا در شرکت نیلپر در تهران

استخدام پیک سیار (پیک موتوری) در شرکت اطلس طلایی ایرانیان پویا در البرز

بهره برداران بخش کشاورزی حائز رتبه برتر کشوری شدند

استخدام کارشناس خزانه و کارشناس بهای تمام شده در تهران

استخدام بازاریاب و ویزیتور تجهیزات ابزار دقیق در بوشهر

استخدام بازاریاب و ویزیتور تجهیزات ابزار دقیق در خوزستان

استخدام 5 عنوان شغلی در شرکت آریا زرین بلورین در تهران

استخدام بازاریاب و ویزیتور تجهیزات ابزار دقیق در فارس

صادرات بیش از 2000 تُن محصولات چاپی از قزوین

متفرق کردن مهمانان 12 مراسم عروسی و عزا در یک هفته در دزفول

پیش بینی قیمت خودرو در سال 1400؛ روند صعودی یا نزولی؟

احیای پارک آبی آزادگان از بهار 1400 آغاز می شود

استخدام فروشنده درون فروشگاهی در جانبو در تهران

چانه زنی برای تعیین حداقل مزد در شورای عالی کار | تعیین دستمزد به نشست هفته آینده موکول شد

استخدام حسابدار و کارمند فروش در زاگرس چوب سام درپردیس (کمرد) در تهران

تفاهم نامه همکاری بین باشگاه سپاهان و العهد لبنان امضا شد

رایزنی برای افزایش مراودات تجاری و اقتصادی ایران و ژاپن

قیمت دلار امروز سه شنبه 19 اسفند 99

تلاش برای جذب منابع، رعایت اصل شفافیت و بهبود کفایت سرمایه بانک صنعت و معدن

گله مندی از کمبود مرغ در بازار

توسعه اقتصادی میامی بر اساس گردشگری و معدن ؛ الگوبرداری از قلعه گنج کرمان

توسعه اقتصادی میامی بر اساس گردشگری و معدن ؛ الگوبرداری از قلعه گنج کرمان