مطالب مرتبط:
قیمت ارز های دیجیتالی در بازار امروز/ ریزش سنگین بیت کوین
ریزش قیمت در بازار خودرو های چینی
قیمت اوراق مسکن امروز 8 بهمن ماه + جدول
تاثیر قوانین مجلس بر کاهش قیمت مسکن
تفاهم نامه ساخت مسکن برای مددجویان در آذربایجان شرقی امضا شد
-26 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 8 بهمن 1399 ساعت 17:002021-01-27اقتصادي

روند ریزش قیمت مسکن با یک نیش ترمز متوقف شد


تازه ترین گزارش آماری از تحولات بازار مسکن شهر تهران در حالی از نیش ترمز مسکن در سراشیبی رکود خبر می دهد که بررسی ها از شناسایی سه عامل رشد معاملات ملک و توقف ریزش قیمت در بازار معاملات آپارتمان در دی ماه خبر می دهد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل از درباره تحولات بازار معاملات مسکن در شهر تهران در دی ماه، میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران در این ماه در حالی به 27 میلیون و 390 هزار تومان رسید که این میزان در مقایسه با ماه قبل با رشد 8/ 1 درصدی همراه شد.

رشد 8/ 1 درصدی میانگین قیمت مسکن در شهر تهران در حالی در دی ماه در آمارهای رسمی ثبت شده است که در آذرماه بنا بر اعلام بانک مرکزی، میانگین قیمت مسکن تهران حدود یک درصد کاهش یافته بود.

این در حالی است که در ابتدای دی ماه نیز مرکز آمار ایران با ارائه گزارشی از تحولات بازار مسکن شهر تهران در آذرماه اعلام کرد میانگین قیمت مسکن در شهر تهران در این ماه در مقایسه با آبان ماه بعد از حذف نویزهای قیمتی و پارامترهای اثرگذار بر میانگین قیمت مسکن، با افت 5/ 8 درصدی همراه شده است.

با این حال، گزارش روز گذشته بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن شهر تهران نشان داد، تورم ماهانه مسکن در دی ماه باردیگر مثبت شده است.

با این حال، میانگین قیمت مسکن در شهر تهران در این ماه تنها 480 هزار تومان در مقایسه با ماه قبل افزایش داشته است و تورم مثبت ماهانه تورمی خفیف محسوب می شود.

این در حالی است که در دوره جهش قیمت و طی ماه هایی که تورم ماهانه مثبت قابل توجه در بازار مسکن به ثبت می رسید معمولا میانگین قیمت هر مترمربع مسکن در شهر تهران در هر ماه یک میلیون تومان افزایش می یافت.

حتی در برخی ماه ها میانگین قیمت هر مترمربع مسکن در پایتخت تا دو میلیون تومان نیز در مقایسه با ماه قبل رشد کرد.

به عنوان مثال میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران در شهریور امسال در مقایسه با مرداد 99 دو میلیون تومان افزایش یافت و در مهرماه نیز در مقایسه با شهریور بیش از دو میلیون تومان رشد کرد.

از این رو افزایش فعلی قیمت مسکن در شهر تهران در مقایسه با آذرماه، تورم خفیف محسوب می شود.

در دی ماه همچنین حجم معاملات خرید مسکن در شهر تهران نیز در مقایسه با بازار تعطیل مسکن در آذرماه با افزایش همراه بود.

در شرایطی که در آذرماه بازار مسکن حالت تعطیل یا نیمه تعطیل به خود گرفته و تنها 2 هزار و 555 فقره معامله خرید مسکن در این بازار به ثبت رسید این میزان با رشد 36 درصدی در دی ماه به 3500 فقره معامله خرید آپارتمان رسید.

در حالی که رشد 36 درصدی حجم معاملات خرید آپارتمان تنها به فاصله یک ماه روند افزایش قابل توجه در این زمینه محسوب می شود اما از آنجا که این رشد تنها منجر به افزایش هزار فقره معامله خرید مسکن بر رقم قبلی شده و تعداد معاملات همچنان در کف رکودی قرار دارد به معنای خروج بازار از رکود سنگین تلقی نمی شود.

در واقع می توان گفت بازار مسکن از حالت تعطیل آذرماه به حالت نیمه تعطیل تغییر وضعیت داده و رکود سنگین در این بازار کماکان پابرجاست.

شرایط بازار معاملات مسکن به لحاظ تعداد معاملات انجام شده در دی ماه همچنان در کف رکودی قرار دارد و حجم فعلی معاملات مسکن حتی از تعداد معاملات صورت گرفته در ماه های نیمه تعطیل فروردین ماه نیز کمتر است.

در سال 98 نیز که بازار معاملات مسکن در شرایط رکودی قرار داشت به طور متوسط حجم معاملات خرید آپارتمان در شهر تهران در هر ماه از چهار هزار و 400 فقره کمتر نبود.

بنابراین رشد فعلی معاملات خرید مسکن در دی ماه نباید به وضعیت خروج از رکود سنگین تعبیر شود.

شرایط بازار معاملات مسکن در دی ماه نشان می دهد بازار معاملات مسکن در شرایط فعلی همچنان در حالت کمای معاملاتی قرار دارد و به همین علت تغییرات قیمت مسکن که در مناطق مختلف شهر تهران رخ داده است نمی تواند چندان دقیق تغییرات مربوط به نبض قیمت مسکن را منعکس کند.

در واقع در شرایطی که تعداد معاملات انجام شده در بازار مسکن در کف رکودی قرار دارد مشخصات واحدهای مسکونی معامله شده نظیر سن، مساحت، منطقه و.

بر میانگین قیمت مسکن اثر بسیار زیادی دارد.

این در حالی است که در شرایطی که تعداد زیادی واحد مسکونی در یک ماه معامله می شود و بازار شرایط رونق یا حالت عادی دارد اثر این ویژگی ها بر میانگین قیمت مسکن کل شهر کاهش می یابد.

به همین علت در ماه قبل که بازار مسکن در شرایط تعطیل قرار گرفته و تنها حدود 2500 فقره معامله خرید مسکن در شهر تهران انجام شد مرکز آمار ایران در گزارشی با استفاده از روش آماری هدانیک و پس از کسر نویزهای قیمتی از آمار معاملات مسکن، میانگین واقعی قیمت مسکن در شهر تهران را اعلام کرد که این موضوع نشان دهنده کاهش 5/ 8 درصدی تورم ماهانه مسکن در آذرماه بود.

با این حال و صرف نظر از نویزهای قیمتی اثرگذار بر سطح میانگین قیمت مسکن شهر تهران در دی ماه نیز می توان شرایط فعلی بازار مسکن را با پاسخ به دو سوال مهم تحلیل کرد: سوال اول آن است که چرا در دی ماه حجم معاملات خرید مسکن از 2500 فقره معامله صورت گرفته در آذرماه به حدود 3500 فقره افزایش یافته و چه عاملی باعث این افزایش بوده است؟ در شرایطی که واسطه ها و فعالان بازار معاملات مسکن همچنان از وضعیت رکود سنگین در بازار معاملات مسکن خبر می دهند و اعلام می کنند بازار در کف رکودی قرار گرفته است اما سه عامل مهم در افزایش 36 درصدی حجم معاملات خرید مسکن در دی ماه در مقایسه با آذرماه را می توان شناسایی کرد.

در میان این سه عامل، یک عامل از همه مهم تر و آن تولد طیف جدید تقاضا در بازار مسکن در دی ماه در مقایسه با ماه های قبل در کنار انواع تقاضای موجود در بازارمسکن از گذشته تاکنون است.

در دی ماه امسال، برخی از متقاضیانی که از ماه های قبل قصد ورود به بازار و خرید مسکن به خصوص با انگیزه تبدیل به احسن واحدهای مسکونی خود داشتند اما به دلیل نامشخص بودن شرایط و انتظارات، وضعیت را برای ورود به بازار و انجام معامله مساعد نمی دیدند با مشاهده کاهش سطح قیمت ها در آذرماه و انعطاف بیشتر مالکان در کنار افزایش فایل های فروش به بازار ورود کرده و اقدام به خرید مسکن کردند.

این گروه از افراد به دلیل نزدیک شدن به مقطع زمانی شب عید ترجیح دادند وارد بازار شده و اقدام به خرید کنند و خرید خود را به شب عید موکول نکنند.

اتفاق دومی که در بازار مسکن دی ماه رصد شد و منجر به افزایش سطح معاملات خرید مسکن در این ماه در مقایسه با ماه تعطیل آذرماه شد، ورود فریب خورده های تیم حمله به فاز پساجهش مسکن به بازار و اقدام برای خرید آپارتمان بود.

در حالی که شواهد و اظهارات کارشناسان و فعالان بازار مسکن نشان می دهد امسال دست کم بنا به دو علت عمده مقطع زمانی شب عید بازار معاملات مسکن عملا وجود نخواهد داشت اما برخی گروه های سفته باز از ابتدای دی ماه با مشاهده روند افت قابل توجه قیمت ها در آذرماه، یک جریان مقاومت مقابل ریزش قیمت ها در بازار مسکن تشکیل دادند و با استفاده از اسم رمز شب عید به دنبال ایجاد التهاب قیمتی در بازار مسکن و مقاومت در برابر ریزش های ایجاد شده بودند.

گروهی از متقاضیان مسکن نیز به دلیل فریب خوردگی در برابر این جریان کاذب وارد بازار شده و در نتیجه بخشی از افزایش هزار فقره ای حجم معاملات مسکن در اولین ماه از فصل زمستان ناشی از ورود این متقاضیان فریب خورده به بازار و انجام معامله خرید مسکن بود.

در حالی که هم به دلیل شرایط کرونا و هم به دلیل رکود شدید در بازار معاملات مسکن و نبود قدرت خرید به دلیل حباب قیمتی و رشد شدید قیمت ها در ماه های گذشته عملا شب عید امسال بازار مسکن نه تنها رونق نخواهد داشت بلکه از شرایط رکود سنگین نیز خارج نخواهد شد.

در واقع در شرایطی که گروهی به دنبال القای این موضوع هستند که در شب عید امسال، هم سطح قیمت ها و هم حجم معاملات مسکن افزایش خواهد یافت کارشناسان و فعالان بازار می گویند هیچ دلیلی برای این موضوع در ماه های پایانی امسال وجود ندارد.

در سال 98 در مقطع زمانی شب عید بازار مسکن یعنی در سه ماه دی، بهمن واسفند، در هر ماه به طور متوسط 11 هزار فقره معامله خرید مسکن در شهر تهران به ثبت رسید.

این میزان در این بازه زمانی در سال 97 به طور متوسط در هر ماه برابر با 13 هزار فقره معامله خرید مسکن بود.

این در حالی است که در دی ماه تنها 3500 فقره معامله خرید مسکن به ثبت رسیده است و شرایط نشان می دهد تا پایان سال نیز بازار مسکن از فاز رکود سنگین خارج نخواهد شد.

سومین و مهم ترین عامل در افزایش حجم معاملات مسکن در دی ماه مربوط به ایجاد تقاضای جدید یعنی تقاضای تبدیل دارایی ها در بازار مسکن است.

در دی ماه که فرآیند ریزش در سایر بازارهای موازی بازار مسکن شدید بود و شاخص کل در بازار سهام با افت 20 درصدی بازدهی، نرخ ارز با کاهش 13 درصدی، قیمت سکه با افت 14 درصدی و قیمت خودرو به طور متوسط با کاهش پنج درصدی همراه شد بسیاری از صاحبان دارایی، در جست و جوی یک بازار امن و کم ریسک برای حفظ ارزش دارایی های خود به بازار مسکن ورود کرده و از این محل منجر به افزایش حجم معاملات مسکن در مقایسه با آذرماه شدند.

البته این گروه از متقاضیان به هیچ وجه سفته باز نیستند و با انگیزه سرمایه گذاری بلندمدت وارد بازار مسکن شده اند.

در قالب یک سناریو، عده ای از کارشناسان معتقدند تولد و ورود این تقاضای جدید به بازار مسکن از یک زاویه حاوی یک هشدار مهم برای سیاست گذار پولی است.

همواره بازار مسکن و بازار پول(سپرده گذاری در بانک ها) دو بازار رقیب به لحاظ کم ریسک بودن سرمایه گذاری محسوب می شوند.

اما در شرایط فعلی که نرخ سود سپرده های بانکی کم است عملا بازار رقیب به لحاظ کم ریسک بودن برای جذب سرمایه ها برای بازار مسکن وجود ندارد و تقریبا همه سرمایه گذاران که به دنبال بازاری کم ریسک برای حفظ و ارتقای ارزش دارایی های خود هستند از بین این دو بازار، بازار مسکن را به عنوان مقصد سرمایه گذاری انتخاب می کنند.

در نتیجه حباب سنجی های صورت گرفته از بازار مسکن در شرایط فعلی که سطح قیمت مسکن با حباب همراه است، بازار در شرایط رکودی قرار دارد و عملا بازار وارد فاز پساجهش شده است و زمینه ، انگیزه و دلیلی برای ورود خریداران به قصد سرمایه گذاری در این بازار وجود ندارد اما این بازار به دلیل نبود بازار رقیب به لحاظ ریسک کم سرمایه گذاری، به پایگاه اقلیت متقاضی تبدیل به دارایی از بازارهای موازی با انگیزه سرمایه گذاری بلندمدت تبدیل شده است.

در صورتی که اگر نرخ سود در بازار پول مناسب بود، عملا شرایط برای جذب بخش عمده ای از این سرمایه ها به بانک ها وجود داشت.

در واقع در صورت جذاب سازی نرخ سود سپرده های بانکی بازار پول می تواند محلی مناسب و مورد استقبال برای جذب سرمایه های سفته بازان و صاحبان دارایی شود که هم اکنون با ریزش نرخ و افت بازدهی در بازارهای زود نقدشونده مانند بازار معاملات سهام، ارز، سکه و طلا مواجه شده اند.

اما هم اکنون در نبود نرخ سود جذاب برای سپرده های بانکی، در شرایطی که ریسک های غیراقتصادی به شدت کاهش یافته، مسکن در فازپساجهش و رکود سنگین قرار گرفته، قیمت مسکن حباب دارد و خریدار برای واحدهای مسکونی نیست، این بازار به پناهگاه اقلیت متقاضی تبدیل دارایی تبدیل شده است.

هر چند در قالب سناریوی دیگری (سناریوی دوم)، گروهی از کارشناسان با استناد به آمارهایی که اخیرا منتشر شده است، اعلام می کنند که هم اکنون حجم شبه پول در مقایسه با پول تقویت شده است که این موضوع نشان دهنده آن است که سطح فعلی نرخ سود سپرده های بانکی برای گروهی از افراد که تمایل به سرمایه گذاری بلندمدت دارند، جذابیت دارد.

با این حال، کارشناسان گروه اول می گویند: تبدیل شدن بازار مسکن به حیاط خلوت مالیاتی در نبود مالیات های موثر مانند مالیات سالانه املاک مانند کشورهای پیشرفته دنیا باعث شده است همچنان سرمایه دارانی که از نقدینگی کافی برای ورود به بازار مسکن برخوردارند، این بازار را برای سرمایه گذاری بلندمدت انتخاب کنند.

در صورت از بین رفتن این پناهگاه جعلی و امن و همچنین افزایش جذابیت در بازارپول، بازار پول می تواند مکان مناسبی برای جذب دارایی ها از بازارهای سفته بازی باشد.

سوال دیگری که برای تحلیل درست شرایط فعلی بازار مسکن و روندی که در بازار معاملات مسکن دی ماه تجربه شد باید به آن پاسخ داده شود مربوط به شرایط بازار معاملات مسکن در هر کدام از مناطق 22 گانه شهر تهران است.

بررسی ها نشان می دهد میزان رشد حجم معاملات خرید مسکن در مناطق شمالی شهر تهران به اندازه میزان رشد تعداد معاملات خرید مسکن در مناطق جنوبی بوده است.

حجم معاملات خرید مسکن در پنج منطقه شمالی شهر تهران تقریبا به همان اندازه در دی ماه افزایش یافته است که در مناطق 9 تا 20 شهر تهران یعنی مناطق نیمه جنوبی رشد کرده است.

در 8 منطقه شهر تهران میانگین قیمت مسکن کاهشی بوده است که از آن جمله می توان به کاهش یک درصدی میانگین قیمت مسکن در منطقه 5، کاهش سه درصدی متوسط قیمت مسکن در منطقه 3، افت 2 درصدی میانگین قیمت مسکن در منطقه 9، کاهش چهار درصدی متوسط قیمت مسکن در منطقه 14 و افت پنج درصدی میانگین قیمت مسکن در منطقه 19 اشاره کرد.

کمترین میزان رشد حجم معاملات خرید مسکن در دی ماه نیز مربوط به منطقه یک و منطقه 5 پایتخت بوده است.

با این حال، تورم ماهانه در مناطق شمالی شهر تهران(مناطق یک تا 5) معادل یک درصد اما تورم ماهانه مناطق جنوبی (مناطق 9 تا 20) معادل 8/ 2 درصد بوده است.

این موضوع نشان می دهد تورم ماهانه مسکن در مناطق جنوبی بیش از دو برابر تورم مسکن در مناطق شمالی در این بازه زمانی بوده است.

علت این موضوع به تلاش بازار معاملات مسکن شهر تهران برای بازیابی رابطه از دست رفته قیمت ها در مناطق شمالی و جنوبی بازمی گردد که در جریان جهش سه ساله قیمت مسکن در دوره اخیر رونق و جهش قیمتی در این بازار، مختل شده بود.

از ابتدای سال 96 که دوره پیش رونق معاملات مسکن در شهر تهران بود تاکنون به طور متوسط میانگین قیمت مسکن در مناطق شمالی تهران دو برابر بیشتر از متوسط قیمت مسکن در مناطق جنوبی پایتخت رشد کرده است.

این درحالی است که همواره یک رابطه قیمتی متعارف بین مناطق شمالی و جنوبی تهران در حالت عادی بازار وجود دارد.

از ابتدای سال 96 که بازار مسکن در اوج ثبات قیمتی قرار داشت و بازار وارد دوره پیش رونق شد تاکنون، میانگین قیمت مسکن در کل شهر تهران 7/ 8 برابر شده است.

در همین فاصله زمانی متوسط قیمت مسکن در مناطق شمالی تهران(منطقه یک تا 5) معادل 10 برابر و در مناطق جنوبی(مناطق 9 تا 20) معادل پنج برابر شده است.

این شرایط نشان می دهد اگر چه طی یک سال و نیم گذشته، همزمان با ورود بازار معاملات مسکن به فاز رکود، به شکل نامتوالی در برخی ماه ها در راستای احیای رابطه از دست رفته قیمتی بین مناطق جنوبی و شمالی شهر تهران، نرخ رشد قیمت مسکن در مناطق جنوبی از نرخ رشد قیمت مسکن در مناطق شمالی سبقت گرفت و بیشتر شد اما همچنان تورم مسکن در مناطق شمالی بسیار بیشتر از تورم مسکن در مناطق جنوبی تهران است.

در واقع هنوز رابطه از دست رفته قیمتی بین مناطق شمالی و جنوبی شهر تهران در بازار مسکن احیا نشده است.

با این حال، دی ماه امسال که سرعت رشد قیمت مسکن در مناطق جنوبی بیش از دو برابر تورم ماهانه مسکن در مناطق شمالی شد، یکی از ماه های حرکت بازار مسکن به سمت احیای رابطه از دست رفته قیمت مسکن در میان دو نیمه شمالی و جنوبی پایتخت رقم خورد.

برآیند کلی بازار معاملات مسکن نشان می دهد اگرچه بازار معاملات مسکن شهر تهران در دی ماه با افزایش حجم معاملات خرید آپارتمان مواجه شد اما این افزایش منجر به خروج بازار مسکن از کف رکود نشد.

همچنین همه شواهد نشان می دهد هم اکنون بازار مسکن در فاز پساجهش قرار دارد.


کلید واژه ها: شهر تهران - تهران - قیمت مسکن - مسکن - میانگین - قیمت - دی ماه - معاملات - بازار - بازار مسکن - عامل - معاملات آپارتمان - گزارش - مرکز آمار ایران - آذرماه - درصد - آمار - معاملات مسکن - واحد مسکونی - اعلام - مرکز آمار - آپارتمان - توقف - ریزش - ترمز - سراشیبی - مترمربع - شناسایی - میلیون - مسکونی

آخرین اخبار سرویس:
نیاز به خانوم برای نطافت منزل

پرستاری

استخدام بازاریاب محصول و اختراع انحصاری پرفروش

خدمات فنی مهندسی فرامان

کسب درآمد دلاری روزانه

هلدینگ بین المللی با حقوق بالا نیرو می پذیرد

جریمه بیش از 3 هزار خودرو در پی تردد های شبانه در خوزستان

تجمعات خانوادگی علت شیوع ویروس کرونا در بافت

دلار به سد مقاومتی نزدیک شد

راهنمای خرید گوشی برای نوروز 1400

صادرات بیش از یک میلیارد و 726 میلیون دلار از استان اصفهان

ممنوعیت ورود مسافران و تجار عراقی به کشور

ورود مرغ اضافه به بازار ممنوع!

بهره برداری از طرح بهبود جایگاه مدیریت پسماند مجتمع فولاد کویر آران وبیدگل

خیاطی در منزل

آشپز فست فود

کراتین موبه صورت درصدی

استخدام مهندس مکانیک در شرکت تولیدی و مهندسی شعله صنعت در گیلان

بیمه آتیه سازان حافظ

ویزیتور خانم

سرمایه گذاری مطمئن با درآمد حلال

فروشنده خانم برای شب عید

کشنده از شما بار و تریلی یخچالدار از ما

نذر مهربانی

برنامه ریزی برای تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم لرستان در نوروز و ماه رمضان

سمت و سوی قیمت خودرو

کمبودی در تامین مرغ در ایام پایانی سال وجود ندارد

معدن دالی دارای ذخیره احتمالی 12 میلیون تن مس

آمادگی بخش خصوصی آذربایجان شرقی برای افزایش مناسبات اقتصادی با کشور گرجستان

آخرین قیمت سکه در بازار (99/12/7)

وضعیت جدید بازار جهانی مس و چالش هزینه ها

5 میلیون تومان کسری بودجه خانوار کارگری

عیب فنی واحد نیروگاهی عامل خاموشی جزیره کیش

کارگران: آلودگی و اخراج، تنها ثمره پتروشیمی برای ایلام/ مدیرعامل پاسخگو نیست

جزییات اجرای قانون جدید چک اعلام شد

افزایش سرمایه ذوب آهن در شرایط مثبت بازار

قیمت محصولات ایران خودرو امروز 7 اسفند 99+ جدول

قیمت محصولات سایپا در 7 اسفند 99/ جدول مقایسه نرخ بازار و کارخانه

بافت فرسوده جاجرم در انتظار احیا/لزوم ارائه تسهیلات ارزان قیمت

رشد قیمت نفت به بالاترین میزان 13 ماه گذشته

غلبه صادرات گلستان بر رکود کرونایی

چرا وام سهام عدالت به صرفه نیست؟/ اعتراض مخاطبان به شیوه ی طرح کارت اعتباری سهام عدالت/ پای رانت در میان است؟

قرنطینه کامل خوزستان/ از وضعیت کرونا در تهران چه خبر؟

قیمت اقلام خوراکی در میادین میوه و تره بار +جدول

تجمع کارگران پتروشیمی ایلام/ مدیرعامل پاسخگو نیست

تاکید استاندار هرمزگان بر قیمت گذاری منطقه ای کالا

رفع تصرف زمین میلیاردی در آستانه اشرفیه

اقتصاد گردشگری بخش مهمی از ظرفیت اقتصادی استان به شمار می رود.

کارگران: اخراج جوانان و آلودگیف تنها بهره ایلام از پتروشیمی / مدیرعامل پاسخگو نیست

فروش فوق العاده سایپا در اسفند 99 + جزییات، جدول و قیمت قطعی طرح عید تا عید سایپا

زمان پیش فروش 9 خودروی سایپا اعلام شد | اسامی خودروها

کشف 229 دستگاه استخراج ارز دیجیتال قاچاق در بندر شهید رجایی

همتی بازهم از تصویب FATF در مجمع گفت، ابهامات آزادسازی ارزهای بلوکه شده بیشتر شد

فرماندار باشت: جمعیت شاخص مهم خدمات رسانی در مناطق روستایی است

فیلم| «پیاز» چالشی جدید برای کشاورزان مینابی

مذاکرات کشتی سازی ایران و روسیه/ ایجاد خط مستقیم دریایی 2 کشور

استاندار: اقدامات آبخیزداری در لرستان چشمگیر است

انتقال بیش از یکصد بیمار کرونایی از طریق اتوبوس آمبولانس در اهواز

کرونای انگلیسی پشت دروازه های لرستان

شرایط پرداخت کمک هزینه ازدواج به بیمه شدگان تامین اجتماعی

سیر صعودی ارزش سهام در بازارهای بورس اروپا

ریزش قیمت در بازار خودرو آغاز شد

حذف 90 میلیون ویدیو در تیک تاک

کاهش 72 درصدی سود لویدز بانک انگلیس

نبرد مجلس با اینترنت

بهره برداری از آزادراه 7 هزارمیلیاردتومانی

تمدید مهلت دریافت وام ودیعه مسکن تا پایان اسفند

افتتاح نخستین کارگاه اشتغال زایی و هنرکده صنایع دستی جرقویه علیا

13محصول کشاورزی گواهی شده در سبد اصفهانی ها قرار می گیرد

استخدام مسئول بازرگانی خانم در شرکت آسیا پترو رادیس/ اصفهان

بازاریاب با پورسانت بسیار خوب واقعی و سهامداری در مشارکت

راننده جهت پخش لوازم خانگی در شهرستان

استخدام پیک بادرآمد بالا

استخدام پارس اتومات صفر مدل 99 با کار

به یک آرایشگر ماهر درصدی نیازمندم

انجام امور مالی ، مالیاتی و حسابداری

تغییر رنگ 3 شهرستان خراسان جنوبی از آبی به وضعیت زرد

قیمت نفت خام رکورد 13 ماهه زد

وقتی شیرینی شکر به تلخی می زند/ راه ابریشم دوباره جان گرفت/ ناآرامی های سراوان به پایان رسید

سمت و سوی قیمت خودرو

چند نکته کوتاه در مورد تعرفه دیتا و بسته های اپراتورها

دلار به سد مقاومتی نزدیک شد

چرا پراید ارزان شد؟

لزوم تسریع دررفع مشکل ترکیدگی خط لوله تامین آب ارومیه

مرحله نخست واکسیناسیون کرونای سالمندان شروع شد

نرخ مصوب موز اعلام شد

مرغ را گران نخرید

استخدام پیک موتوری با حقوق

فروش اینترنتی (خانم/آقا) در خانه

فروش پکیج آموزش مکالمه زبان فوری

فروشنده / فروشندگی / نیمه وقت

به چند کارگر ساده خانم نیازمندیم

ممنوعیت ورود مسافران و تجار عراقی به کشور تا اطلاع ثانوی/ انجام تست کرونا هر 72 ساعت یکبار الزامی است

برگه 500 هزار تومانی سهام عدالت چقدر می ارزد؟

طرح فروش محصولات سایپا در قالب طرح عید تا عید/ امکان مشارکت در هر دو طرح فروش امکانپذیر است +جدول فروش

اعمال تحریم های یکجانبه علیه اعضای «جی یی سی اف» نگران کننده است

اهداء 800 هزار تن سیمان رایگان به مناطق محروم

استخدام مسئول بازرگانی خانم در شرکت آسیا پترو رادیس/ اصفهان

در هنگامه کار و دعا

حذف 90 میلیون ویدیو در تیک تاک برای مقابله با انتشار اطلاعات غلط

روند ریزش قیمت مسکن با یک نیش ترمز متوقف شد

روند ریزش قیمت مسکن با یک نیش ترمز متوقف شد