مطالب مرتبط:
پخش فیلم انقلابی دهه 60 به قلم علیرضا داوودنژاد
تقویت تفکر و روحیه انقلابی در میان طلاب راه مقابله با خطر انحراف
حضرت ام البنین، الگوی ماندگار زنان و مادران متدین و انقلابی است
مجلس انقلابی باید در کنار مؤسسات قرآنی باشد
2 باب ویلای غیرمجاز در محدوده تپه های سیلک کاشان قلع و قمع شد
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 8 بهمن 1399 ساعت 16:552021-01-27ورزشي

یادکرد فرهیخته ای اصیل و انقلابی در کاشان


ایرنا - هشتم بهمن چهل و یکمین سالگرد درگذشت استاد محمد فراهتی فرهیخته اخلاق مدار، ساده زیست و مبارز انقلابی از خاندان اصیل نراقی در دارالمومنین کاشان است.

- کاشان - ایرنا - هشتم بهمن چهل و یکمین سالگرد درگذشت استاد محمد فراهتی فرهیخته اخلاق مدار، ساده زیست و مبارز انقلابی از خاندان اصیل نراقی در دارالمومنین کاشان است.

خطه عالم پرور کاشان با تربیت و پرورش مفاخر بزرگ ملی در عرصه های علمی، ادبی، فرهنگی، هنری، فقهی، اجتماعی، سیاسی و ورزشی در دوره معاصر همواره مایه افتخار و مباهات ایران و ایرانیان در سراسر جهان بوده است.

کاشان با پیشینه ای به قدمت سیلک به عنوان پایگاه تاریخ تمدن بشری درخشان از نام استادان، عالمان و فقیهان و ادیبان نامداری چون نراقی ها، ملاحبیب الله و ملافتح الله شریف، ملامحسن فیض کاشانی، قطب راوندی، سیدابوالرّضا فضل اللَّه راوندی، غیاث الدّین جمشید کاشانی ریاضیدان برجسته و معروف، آیت الله آمیر سید علی یثربی، آیت الله سید ابوالقاسم کاشانی در عالم سیاست و در عالم هنر سهراب سپهری، کمال الملک و هزاران ستاره نامدار و شهیری است که آوازه نامشان افتخار ایران در جهان است.

استاد محمد فراهتی عالم و ادیب، عارف، مفسر قرآن، فرهیخته قرآنی، مبلغ دینی و مبارز انقلابی از خاندان اصیل و شریف نراقی یکی از این مفاخر است که فعالیت های سیاسی و انقلابی، تبلیغات دینی و مذهبی خود را افزون بر 30 سال در قالب نشست های درس قرآن بدون هیچ گونه هراسی از رژیم پهلوی در مسجد آقا بزرگ کاشان پوشش داد.

این استاد اخلاق و قرآن همچنین به زیور زهد و پارسایی، ساده زیستی و بی اعتنایی به دنیا، تعظیم شعائر مذهبی، تبسم و گشاده رویی، عیادت از بیماران، رسیدگی به حال محرومان و مستمندان، عطوفت و مهربانی با برادران دینی و اهتمام در رفع مشکلات و نیازمندی های آنها آراسته و مشهور بود.

همرزم شیخ فضل الله نوری در نهظت مشروطه فرزند استاد محمد فراهتی و عضو هیات علمی گروه معارف دانشگاه کاشان در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: این استاد معظم فرزند آیت الله حاج میرزا عبدالعلی صدرالعلماء کاشانی و نوه ملااحمد نراقی از فعالان نهضت مشروطه و یار و همرزم دیرینه آیت الله شهید حاج شیخ فضل الله نوری است.

عباسعلی فراهتی افزود: پدر استاد فراهتی یکی از عالمان بزرگ کاشان در عصرخویش و از پیشگامان جهاد و مبارزه برضد استعمار انگلیس و مبارزان سرسخت با اشرار کاشان از جمله نایب حسین کاشی بوده است.

به گفته وی، جد استاد فراهتی زنده یاد آیت الله حاج ملا احمد نطنزی کاشانی مرجع بزرگ دینی، عالم ربانی، فقیه صمدانی و از بزرگان فقیهان شیعه در نیمه دوم سده 13 هجری داماد علامه بزرگ آیت الله العظمی حاج ملا احمد نراقی صاحب مستندالشیعه و معراج السعاده و دیگر تصنیف ها و اثرهای ارزنده می رسد.

عضو هیات علمی دانشگاه کاشان با اشاره به اینکه استاد فراهتی داماد آیت الله غروی کاشانی فقیه شجاع، عالمی پارسا، و پیشوایی زنده دل است، گفت: آیت الله غروی فرزند حاج ملامحمد حسین نطنزی از عالمان بزرگ و مراجع قرن سیزدهم هجری است.

نواده علامه میرزا ابوتراب نطنزی کاشانی فراهتی، نسب پدرش از طرف جد مادری را به فقیه، ریاضیدان، ادیب و عارف سترگ علامه میرزا ابوتراب نطنزی کاشانی عنوان کرد و گفت: علامه صاحب تصنیف های زیادی در علوم مختلف اسلامی است.

وی افزود: فراهتی پس از سپری کردن دوران کودکی، تحصیل علوم و معارف اسلامی و فضایل اخلاقی را در محضر عالمان بزرگ عصرخویش گذراند.

به گفته عضو هیات علمی دانشگاه کاشان، آیت الله سیدمحمد علوی بروجردی، حاج شیخ مهدی نجفی، حاج میرزا احمد مشکوه و حاج سیداحمد مصطفوی از جمله استادان زنده یاد فراهتی بودند.

فرزند استاد فراهتی با یادآوری مقام مکاشفه پدرش در حال نماز شب گفت: این مقام عرفانی از برکت تلاوت های قرآنی، مناجات های شبانه همراه با سوز و اشک، مداومت بر انجام مستحبات، دائم الذکر بودن، انس با قرآن، دعا و نیایش، تلاوت روزانه یک جزء از قرآن کریم و بیش از پنج جزء در ایام ماه مبارک رمضان برای پدر حاصل شده بود.

تسلط و احاطه کامل بر رموز قرآنی مدرس فقه و مبانی حقوق اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی نیز گفت: تسلط و احاطه کامل بر رموز قرآنی و محفوظات دینی از ویژگی های بارز استاد فراهتی بود.

محمدباقر عامری نیا افزود: عبودیت و بندگی، تقید خاص به نماز اول وقت و جماعت، سحرخیزی، تهجد، نیایش های نیمه شب و مداومت بر نافله ها، اشتغال به تعقیبات و ذکرهای بعد از نماز صبح تا طلوع آفتاب را از دیگر سجایای اخلاقی استاد فراهتی بود.

به گفته وی، عشق و ارادت شدید 14 معصوم به ویژه امیرالمومنین (ع)، طبعی روان و ذوقی سرشار در سرودن اشعار فراوان در مدایح و مراثی پیشوایان معصوم (ع) از دیگر شاخصه های بارز استاد فراهتی (ره) بود.

تربیت صدها جوان انقلابی در محضر قرآن و اهل بیت مدرس دانشگاه آزاد اسلامی کاشان با بیان اینکه استاد فراهتی افزون بر صدها جوان انقلابی و سازنده را در محضر قرآن و اهل بیت (ع) زیر سایه اخلاق و فرهنگ دینی تربیت کرد گفت: جمعی از این شاگردان از شهیدان دوران دفاع مقدس و شماری دیگر اکنون از چهره های تاثیرگذار فقه و شریعت، علم و ادب، دیانت و آموزش و پرورش هستند.

عامری نیا با بیان اینکه نشست های دعای ندبه و سمات مسجد آقابزرگ کاشان را آیت الله شیخ مهدی نجفی کاشانی (ره) راه اندازی کرد افزود: این نشست ها پس از رحلت آیت الله نجفی از سوی فرزندش شیخ علی آقا نجفی مفسر بزرگ قرآن و استاد فراهتی هدایت شد.

سه دهه مبارزه در سایه قرآن همچنین مدرس حوزه و دانشگاه در کاشان اظهار داشت: استاد فراهتی تمامی فعالیت های مبارزاتی خود را در قالب نشست های قرآنی و ادعیه افزون بر سه دهه حتی زمانی که دستگاه وقت او را به دلیل برگزاری نشست های دینی بازخواست و تهدید به تعطیلی و توقف کرد بدون کوچکترین ترس و نگرانی ادامه داد.

الهام عربشاهی افزود: هنوز این نشست به یادگار مانده از استاد فراهتی در مسجد آقابزرگ کاشان به عنوان تنها نشست توسل به ساحت قدسی امام زمان (عج) در قالب قرائت دعای ندبه و سمات با حضور عاشقان اهل بیت (ع) و منتظران مهدی (عج) به طور مستمر در روزهای جمعه برگزار می شود.

وی، طی الارض، قدرت کشف و شهود غیبی و احاطه بر عوالم باطنی را از دیگر ویژگی های والا همت شخصیت استاد فراهتی برشمرد و گفت: حالات عرفانی و معنوی استاد فراهتی در سایه پاکی جسم و روح، صفای باطن، جلای دل و توجه نکردن به زینت های دنیوی او را به مقام کشف و شهود بسیاری از حقایق قبل از وقوع آن رسانده بود.

مدرس حوزه و دانشگاه خاطر نشان کرد: استاد فراهتی تمامی دعاها، تعقیب ها و معارفی که در کتاب های معتبر دعا روایت شده را از حفظ داشت به طوری که آیت الله غروی (ره) در مورد ایشان گفته "من تاکنون در حوزه های نجف و ایران کسی را که به اندازه وی احاطه کامل بر حفظ ادعیه داشته باشد، ندیده ام.

" سرانجام این ستاره فروزان آسمان علم و ادب کاشان هشتم بهمن سال 1358 هجری شمسی به دیار باقی شتافت و در مقبره خانوادگی خاندان فراهتی در جوار آرامستان فیض کاشان آرام گرفت.


کلید واژه ها: کاشان - سالگرد درگذشت - انقلابی - ساده زیست - نراقی - استاد - کاشانی - اصیل - سالگرد - درگذشت - اخلاق - ایران - ایرنا - تمدن بشری - عالم - بهمن - زیست - محمد - ایرانیان - الله - پرور - نامداری - مباهات - درخشان - عالمان - پایگاه - سیاسی - تاریخ - تربیت - مفاخر

آخرین اخبار سرویس:
لیگ برتر انگلیس| وستهام با غلبه بر لیدز به تعقیب مدعیان ادامه داد

لالیگا| بتیس در خانه از سد آلاوس گذشت

جام حذفی فرانسه| صعود موناکو به مرحله یک هشتم نهایی از خانه نیس

پیروانی: اجرای قانون نه، به ما بی احترامی کردند

اخباری که پدیده پرسپولیس را نابود کرد

نورشرق: زیبنده باشگاه پرسپولیس نیست که بدهی سال 88 را تسویه نکند

سوپرلیگ یونان| پیروزی آاِک آتن با 2 گل انصاری فرد

اقدام جالب 2 هوادار لیورپول برای جذب ام باپه

اخباری که پدیده پرسپولیس را نابود کرد

طعنه سنگین بازیکن صنعت نفت به پرسپولیس

اورتون در پی به خدمت گرفتن دو بازیکن رئال مادرید

طعنه سنگین بازیکن صنعت نفت به پرسپولیس

مهاجم الشرطه به بازی مقابل استقلال می رسد

آقایون می خواستند بگویند زورمان به پرسپولیس رسید!

مهاجم الشرطه به بازی مقابل استقلال می رسد

احتمال کسر امتیاز از پرسپولیس واقعیت دارد؟

طرز تهیه نان سیمیت؛ نان خوشمزه و محبوب ترکیه ای

اولین اقدام لاپورتا در بارسلونا

احتمال کسر امتیاز از پرسپولیس واقعیت دارد؟

نبرد حساس یحیی و فرهاد

طرز تهیه شیرینی فسایی بسیار خوشمزه برای عید نوروز

سفید امضا کردن بابک مرادی با استقلال!

نبرد حساس یحیی و فرهاد

انتخاب سرمربی جدید آلومینیوم طی دو روز آینده

شهریار مغانلو از اول پرسپولیسی بود

شهریار مغانلو از اول پرسپولیسی بود

نورشرق: بدهی های پرسپولیس از قبل مشخص بوده

پیروانی: اگر درآمدمان را می دادند این اتفاقات رخ نمیداد

تست های پزشکی خرید جدید پرسپولیس انجام شد

دلتنگی آقای مجری برای سالی که گذشت /عکس

پیروانی: درآمدمان را می دادند تا این اتفاقات نیافتد

قصه ساختار معیوب و غصه تیم های خصوصی

دبیر فدراسیون شنا: 5 شانس کسب سهمیه المپیک داریم

بازگشت حسین فرکی به لیگ برتر؟

تصویر متفاوت از علی دایی در پیست اسکی

قصه ساختار معیوب و غصه دردناک تیم های خصوصی

دبیر فدراسیون شنا: 5 شانس کسب سهمیه المپیک داریم

چراغ سبز زلاتان به میلانی ها

بازگشت حسین فرکی به لیگ برتر؟

شانس سه استقلالی برای حضور در تیم ملی

تمدید قرارداد نوراللهی شاید وقتی دیگر /وقتی پنجره ها حرف می زنند

برنامه ریز تلوزیون اینترنتی کودکان

جواب تند سخنگوی استقلال به یحیی گل محمدی و پرسپولیسی ها

امیر علی اکبری مربی بوکس حمید صفت است

وستهام با غلبه بر لیدز به تعقیب مدعیان ادامه داد

پست اینستاگرامی فرزاد مجیدی پس از حضور در باشگاه استقلال +عکس

شانس سه استقلالی برای حضور در تیم ملی

سخنگوی استقلال جواب یحیی گل محمدی و پرسپولیسی ها را داد

یوونتوس در اندیشه انتقام از یاران طارمی

قصه ساختار معیوب و غصه دردناک تیم های خصوصی در فوتبال ایران

پیروانی: بستن پنجره اجرای قانون نبود، بی احترامی به پرسپولیس بود/ چه کسی پنجره فدراسیون فوتبال را می بندد

پیروانی: اگر درآمدمان را می دادند این اتفاقات رخ نمیداد

سخنگوی استقلال جواب یحیی گل محمدی و پرسپولیسی ها را داد

اینتر برای شکست آتالانتا به زحمت افتاد

لیگ قهرمانان اروپا/یاران طارمی در تورین شگفتی ساز می شوند؟

پیروانی: بستن پنجره اجرای قانون نبود، بی احترامی به پرسپولیس بود/ چه کسی پنجره فدراسیون فوتبال را می بندد

نماینده اهواز: فولاد می تواند الگوی سایر باشگاه ها باشد

توضیحات نورشرق در خصوص بسته شدن پنجره سرخ ها

رونالدو نه؛ رونمایی از بازیکن غیر قابل فروش یووه

نورشرق: زیبنده باشگاه پرسپولیس نیست که بدهی سال 88 را تسویه نکند/ اطلاعات پیروانی کم است

قصه ساختار معیوب و غصه دردناک تیم های خصوصی در فوتبال ایران

سفید امضا کردن بابک مرادی با استقلال!

آنری: حتی حاضرم چمن استادیوم امارات را کوتاه کنم

نماینده اهواز: فولاد می تواند الگوی سایر باشگاه ها باشد

سفید امضا کردن بابک مرادی با استقلال!

خلاصه بازی اینتر 1 آتالانتا 0

پیروانی: می توانستند پنجره ما را روز شنبه باز کنند/اجرای قانون نه، به ما بی احترامی کردند/ این بدترین اتفاق فصل بود

پیروانی: کینه توزی علیه پرسپولیس برای قهرمانی به ما انگیزه می دهد

پخش زنده فوتبال| پخش زنده بازی یوونتوس و پورتو امشب سه شنبه 19 اسفند 99

پخش زنده فوتبال| پخش زنده بازی دورتموند و سویا امشب سه شنبه 19 اسفند 99

من نه، راموس بهترین مدافع تاریخ رئال مادرید است

پست معنادار علی کریمی در اینستاگرام+عکس

راهی که لژیونر معروف باید از اول طی کند!

جابجایی میان نیمکت حریفان استقلال و فولاد

جزییات قرارداد استقلال با ستاره جنجالی

جنجال جدید در فدراسیون فوتبال ؛ عضو هیئت مدیره استقلال در کنار عزیزی خادم + سند

جنجال جدید در فدراسیون فوتبال ؛ عضو هیئت مدیره استقلال در کنار عزیزی خادم + سند

در انتظار درخشش طارمی مقابل تیم رونالدو

پیروزی خانگی خنت در حضور ثابت محمدی

آخرین وضعیت نقل وانتقالات پرسپولیس + ویدئو

از خواص شگفت آور خاویار سبز چه می دانید؟

کارشناسی داوری دیدار صنعت نفت-پرسپولیس + ویدئو

اینتر برای شکست آتالانتا به زحمت افتاد

جام حذفی فرانسه| صعود موناکو به مرحله یک هشتم نهایی از خانه نیس

راهی که لژیونر معروف باید از اول طی کند!

ستاره مد نظر یونایتد و رد پیشنهاد تمدید با بایرن

افشاگری بازیکن استقلال؛ خانواده ام پرسپولیسی هستند+فیلم

لیگ فوتبال بلژیک/ پیروزی خنت در حضور 90 دقیقه ای محمدی

جام حذفی فرانسه/ نیس صفر موناکو 2

خطیبی طلسم سنگین تراکتور در خانه را شکست(عکس)

تداوم صدرنشینی اینتر با غلبه بر آتالانتا

لالیگا| بتیس در خانه از سد آلاوس گذشت

جایزه کمیته بین المللی پارالمپیک برای زهرا نعمتی

پیروزی وستهام برابر لیدزیونایتد در لیگ جزیره

لیگ برتر انگلیس| وستهام با غلبه بر لیدز به تعقیب مدعیان ادامه داد

افشاگری بازیکن استقلال؛ خانواده ام پرسپولیسی هستند+فیلم

پیروانی: لطف کنید پنجره فدراسیون را هم ببندید

خلاصه بازی اینتر 1 آتالانتا 0 + ویدئو

2 میلیارد بده پناهنده نشو!

حذف دراماتیک حریف پرسپولیس در لیگ هند

یادکرد فرهیخته ای اصیل و انقلابی در کاشان

یادکرد فرهیخته ای اصیل و انقلابی در کاشان